VN wil datum voor bestand vaststellen Palestijnen moeten voortaan zelf hun problemen oplossen Perez de Cuellar zet Iraq onder druk Ontslag rechter zet 'strijd' tegen mafia in de ijskast VS gaan niet in op Iraanse voorwaarden Shultz moet inbinden in Midden-Amerika-overleg Sovjet-tv laakt houding Stalin in Wereldoorlog II Acht Palestijnen door Israël over grens gezet ROME (AP) Het ontslag van de belangrijkste bestrijder van de ge organiseerde misdaad en van acht van zijn collega's heeft vragen op geroepen over de bereidheid van de Italiaanse overheid om de mafia werkelijk aan te pakken. Voor veel Italianen was rechter commissaris Giovanni Falcone het symbool van een nieuwe generatie moedige, actieve wetsdienaren die zich tot doel hadden gesteld een einde te maken aan de heerschap pij van de mafia op Sicilië. Toen hij zaterdag zijn ontslag bekendmaak te, zei hij dat hij vrijelijk wilde kun nen getuigen voor een juridische commissie die een onderzoek in stelt naar de strijd tegen de mafia. Maar hij liet ook doorschemeren WASHINGTON (GPD/AP) De secretaris-generaal van de VN Perez de Cuellar wil zelf ^at,e_r yolgens hem veel mis was een datum vaststellen voor een staakt-het-vuren in de Golfoorlog, ook als de partijen Iraq en Iran daarover geen overeenstemming bereiken. De manoeuvre van Perez de Cuellar heeft tot doel de eis van Iraq voor direkte onderhandelingen over een staakt-het-vuren met Iran te omzeilen. Deze procedure zet Iraq onder druk om met een staakt-het-vuren akkoord te gaan, ook als Iran niet bereid is met de Iraqi's aan één ta fel te zitten. Perez de Cuellar zei gisteravond dat hij het verslag van i militair VN team wil afwachten dat op het ogenblik in het oorlogs gebied is. Vervolgens zal hij over leg plegen met de leden van de Vei ligheidsraad voordat hij een datum WASHINGTON (AP) - De Iraanse voor een staakt-het-vuren bekend regering heeft in een boodschap zal maken. aan de Amerikaanse regering offi- Iran heeft reeds aangekondigd cieel gereageerd op een suggestie met deze procedure akkoord te van Washington om de onderlinge gaan, maar Iraq zwijgt nog in alle betrekkingen te verbeteren. In de talen. Volgens Perez de Cuellar is reactie werden echter onaanvaard- niet de idee van rechtstreekse on bare voorwaarden gesteld, zo heeft derhandelingen een obstakel, maar woordvoerder Marlin Fitzwater de timing. Iraq staat er op dat Ira- van het Witte Huis gisteren ver- qi's en Iraniërs direkt onderhande- klaard. len over een staakt het vuren. Iran „Waar het op neer komt is dat ze staat op het standpunt dat eerst een privé hetzelfde hebben gezegd als staakt het vuren van kracht moet wat ze steeds in het openbaar heb- met de bestrijding van de georgani seerde misdaad. Zo vlak na de onthulling dat le den van de belangrijkste Italiaanse politieke partij wellicht de betaling van een losgeld aan figuren van de foorlog. In dat rapport wordt Iraq onderwereld hebben geregeld, ervan beschuldigd op grote schaal kwam het ontslag als een schok gifgassen te hebben gebruikt en voor de Italianen. "De rechters en nog steeds te gebruiken tegen alle anderen die hun leven hebben militaire doe steek gelaten door de overheid." schreef de Corriere della Sera zon dag naar aanleiding van het ontslag van Falcone. Na de moord op de rechter-com- missaris van Palermo in 1983 werd een speciaal recherche-team in het leven geroepen bestaande uit de 48-jarige Falcone en enkele ande ren. Het was Falcone die mafiabaas Tommaso Buscetta zover wist te krijgen dat hij een gedetailleerde beschrijving gaf van de structuur van de mafia, een doorbraak die tot grootscheepse arrestaties leidde en tot de veroordeling van 338 mensen in december. Maar sindsdien is het speciale re cherche-team ernstig in zijn taak belemmerd door een nieuwe direc teur, door chaos in het politiekorps en door de onverschilligheid bij de overheid, zo meende de vooraan staande Siciliaanse aanklager Pao lo Borsellino. Borsellino's uitlatin- i dat ii is wil verbetering in de betrekkin gen optreden", aldus Fitzwater. De Iraanse parlementsvoorzitter en waarnemend opperbevelhebber Rafsanjani zei vorig week dat hij zou helpen de vrijlating van Ameri kaanse gijzelaars in Libanon te be werkstelligen als de Verenigde Sta ten de bevroren Iraanse tegoeden vrijgeven. Van Amerikaanse zijde werd dit voorstel onmiddellijk ver worpen met het argument dat over de vrijlating van de gijzelaars niet wordt onderhandeld. Buitenland kort Filipijnen Perez de Cuellar sprak gisteren drie uur lang met de Iraanse minis ter van buitenlandse zaken Velaya- ti. Velayati zei na afloop dat er geen meningsverschillen zijn tussen Iran en de secretaris-generaal. Ve layati zei met zoveel woorden dat hij de idee van de secretaris-gene raal om eenzijdig een staakt-het- vuren af te kondigen steunt. .Als één van de partijen weigert een staakt-het-vuren te eerbiedi gen dan gaat volgens Perez de Cuellar de zaal^, naar de Veilig heidsraad, waar zowel de Verenig de Staten als de Sovjetunie een wa penstilstand steunen op basis van jesolutie 598. Een weigering van Iraq om een staakt het vuren te aanvaarden zou het land diploma tiek kunnen isoleren. De onlangs benoemde Iraakse onderminister van buitenlandse zaken Sadoun Hamadi zei dat zijn regering niet bereid is akkoord te gaan met een tijdsschema voor een staakt-het-vuren en zich krachtig zal verzetten tegen iedere druk van buitenaf om daar wel mee akkoord te gaan. In een interview met de Iraakse staatstelevisie zei Hamadi dat Iraq niet zal buigen voor welke druk dan ook, of deze nu komt van een van de supermachten, van de Vei ligheidsraad van de Verenigde Na ties, of van een ander land. Het internationale prestige van Iraq kreeg gisteren al een stevige deuk met het bekendmaken van een VN-rapport over het gebruik van chemische wapens in de Gol- Met een enorme explosie op 200 kilometer ten noordwesten van Alma Ata in Centraal Azië werd e maakt met de vernietiging van de SS-12 raketten van de Sovjetunie. SARYOZEK (Rtr/AP) - In de Sov- jetrussische republiek Kazachstan zijn gisteren vier SS-12 raketten voor de kortere afstand vernietigd. De openbare vertoning, voor een keur van internationale gasten, was een uitvloeisel van het Ameri- kaanse-Sovjetrussische INF-ver- drag voor de verwijdering van alle op land gestationeerde kernraket ten voor de kortere en midellange afstand. Van de vernietiging van de SS-12 raketten - waarvan de kernkoppen voorafgaand waren verwijderd - waren behalve Amerikaanse in specteurs ook diverse waarnemers van internationale vredesorganisa ties getuige. Onder hen bevond zich de secretaris van het Neder landse IKV, Mient-Jan Faber. Op het commando "Vuur!" van een hoge Sovjetrussische militair vlo gen gisteren de vier SS-12 raketten met een denderende klap uit el kaar. Het INF-verdrag is 1 juni in wer king getreden. De SS-12 raketten Internationaal team getuige van vernietiging van Sovjetraketten die werden vernietigd, stonden aanvankelijk opgesteld in de DDR. Krachtens het verdrag heeft de Sovjetunie zich verplicht in totaal 1.752 kernraketten, met een bereik tussen de 500 en 5.500 kilometer, te vernietigen. De VS dienen onge veer 800 raketten te ontmantelen. Behalve de internationale dele gatie had de Sovjetunie nog een be langrijke gast op bezoek: de Ameri kaanse minister van defensie Car- lucci. De minister nam gisteren op de eerste dag van zijn bezoek aan de Sovjetunie, de hoge militaire uitgaven en het offensieve karakter van het wapenarsenaal van dat land op de korrel. In een toespraak voor de Vorosjilov-academie voor de Rus sische Generale Staf zei Carlucci dat hij vraagtekens zette bij de be weringen van het Kremlin, dat de defensie-strategie van de Sovjetu nie op de helling wordt gezet. Hij verklaarde dat hij moeite had om de beweerde defensieve strategie van het Kremlin te verenigen met "een nadruk op het offensieve" in structuur en operationele strategie van de Sovjet-strijdkrachten. Vandaag reist Carlucci naar de basis Taman bij Moskou en het vliegveld Kubinka, die allebei in doorgaans voor buitenlanders on toegankelijke zones liggen. Mor gen zullen de Amerikanen naar de Krim vliegen om voor het eerst een officieel kijkje te nemen bij de Zwarte-Zeevloot die zijn thuisha ven heeft in Sebastopol. Carlucci zal donderdag uit de Sovjetunie vertrekken en doorreizen naar Tur kije. In het zuiden van de Filipijnen zijn twaalf Filipino's en twee Ame rikanen ontvoerd. Het busje waar in de ontvoerden zaten, werd on derschept in de provincie Lanao del Sur. Volgens het leger is de ont voering het werk van leden van het Moro-Nationale Bevrijdingsfront, dat streeft naar een onafhankelijke staat in het uiterste zuiden van de Filipijnen. Zeehonden Meer dan de helft van de zeehon den in het Kattegat en in het Ska- gerak is dood. Dit heeft het interna tionale gemeenschappelijke Wad denzeesecretariaat in Wilhelmsha ven in Niedersachsen meegedeeld. Langs de westkust van Zweden en het oosten van Denemarken zijn in middels 3.800 dode dieren gebor gen. DDR Een uit vier personen bestaand Oostduits gezin en twee jongeman nen zijn in de afgelopen 24 uur van de DDR naar de Bondsrepubliek gevlucht. Een man van 31, zijn vrouw en hun twee kinderen, van vier en driejaar, passeerden op een landbouwtrekker de grensblokka- des tussen de DDR en de Bondsre publiek. Vervolgens klommen zij met behulp van een ladder over het laatste hek tussen de twee Duitse staten. vs Een ex-verpleger in de VS heeft negen jaar gevangenisstraf gekre gen, omdat hij zich had voorgedaan als arts en een bijna fatale dosis in suline had voorgeschreven aan een aidspatiënt om 32.000 dollar van hem te kunnen stelen. De patiënt stierf, maar artsen kregen geen arg waan over de doodsoorzaak, door dat zij eerder complicaties ten ge volge van aids vermoedden. Beroving Tvjee met pistolen en handgra naten gewapende mannen hebben een Colombiaans vliegtuig ge dwongen te landen op een verlaten landingsbaan om vervolgens alle 22 passagiers te beroven en er te vens vandoor te gaan met een la ding goud, zo heeft de politie van Medellin bekend gemaakt. GUATEMALA CITY (Rtrt/DPA/UPI/AFP) - De minis ters van buitenlandse zaken van de VS, Guatemala, Costa Rica, Honduras en El Salvador hebben opgeroepen tot democratie, plu ralisme en stabiliteit in Midden- amerika. In een gezamenlijke verklaring na besprekingen in Guatemala City zeiden zei van daag dat werkelijk democrati sche regeringen een essentiële voorwaarde zijn voor vrede in die regio. De vijf landen spraken zich in hun verklaring ook uit voor vrij heid van vereniging, vrijheid van de pers, een onpartijdig rechts systeem, scheiding van politiek en leger en voor vrije verkiezin gen. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Shultz, slaagde er echter niet in zijn ge sprekspartners over te halen Ni caragua te veroordelen voor het niet-nakomen van het vorig jaar ondertekende vredesakkoord 'Esquipulas II' en voor zijn be trekkingen met totalitaire staten. Honduras en El Salvador waren daartoe bereid, maar Guatemala en Costa Rica vonden dat dat praktisch neer zou komen op een oorlogsverklaring aan Nicara gua. De Costaricaanse minister van buitenlandse zaken sprak de hoop uit dat bij een volgende ontmoeting van de VS met de Middenamerikaanse landen ook Nicaragua zal worden uitgeno digd. Shultz gaf daarop geen ant woord, maar beschuldigde de Sandinistische regering van dat land ervan dat zij besprekingen met de VS aanwendt om de Con tra's te ondermijnen. MOSKOU (Rtr) - De voormalige Sovjetrussische partijleider, Sta lin, heeft tijdens de Tweede We reldoorlog waarschuwingen over een op handen zijnde Duitse aan val in de wind geslagen en be richtgeving daarover tegenge houden toen deze eenmaal was begonnen. Dit was de strekking van een documentaire die giste ren op de televisie in de Sovjetu nie werd uitgezonden. Volgens de documentaire, die door miljoenen Sovjetburgers in het gehele land werd bekeken, negeerde Stalin niet alleen waar schuwingen van zijn eigen in- lichtingendienst, maar ook die van de Britse premier Churchill en die van de Duitse ambassade in Moskou. De voormalige partij leider zou hebben geloofd dat ze waren bedoeld om hem te mislei den, aldus het programma. Het zei verder dat Stalin ervan over tuigd was dat Hitier het niet-aan- valsverdrag dat de Sovjetunie en Duitsland in augustus 1940 had den gesloten niet zou schenden. Volgens het programma had de geheimagent Sorge, die in de Duitse ambassade in Tokyo was geïnfiltreerd, Moskou al maan den van te voren voorzien van de datum van de Duitse aanval. De film was er duidelijk op ge richt de bevolking van de Sov jetunie duidelijk te maken dat het oude beeld van Stalin als lief hebbend vader van het volk ver bezijden de waarheid lag. Ver volgens herinnerde de film aan de bloedige zuiveringen die aan het einde van de jaren veertig in het gehele land hadden plaatsge vonden. gen van twee weken geleden tegen enkele journalisten brachten presi dent Cossiga ertoe een onderzoek te laten instellen door het ministe rie van justitie, het ministerie van binnenlandse zaken en de Hoge Raad van Rechters. Toen deze raad zaterdag in Rome met de hoorzittingen begon, dien de Falcone zijn ontslag in en vroeg hij om overplaatsing. "Wat ik vreesde dat zou gebeuren, is helaas gebeurd," schreef hij. "Het onder zoek naar de mafia is belemmerd en (het speciale recherche-team) zit vast." Falcone liet zich niet verder uit over de reden waarom het on derzoek was vastgelopen, maar hij merkte wel op dat zijn visie op de vervolging van de mafia 'drastisch afweek' van die van de opperrech- ter-commissaris, Antonio Meli. van Falcone en anderen dat hij geen enkele ervaring had met de bestrijding van de mafia. Borselli no. die lid is geweest van het spe ciale recherche-team, vertelde dat Falcone door Meli van enkele be langrijke zaken tegen de mafia was gehaald. Meli verdeelde het werk ook onder alle rechercheurs, of zij nu specialisten waren of niet, zei Borsellino. Dit systeem werd ook voor de instelling van het speciale team gebruikt. Twee dagen voor Falcone zijn ontslag bekend maakte, was een rapport vrijgegeven waarin stond dat enkele Christen-Democrati sche politici in 1981 hadden gehol pen de vrijlating te bewerkstelli gen van een collega door de beta ling van een losgeld te regelen voor de Napolitaanse mafia en de linkse terreurorganisatie Rode Brigades. Eén van de mensen die daarbij was betrokken, was wellicht de huidige minister van binnenlandse zaken Antonio Gava. "Vandaag ver wachtten wij het ontslag van minis ter van binnenlandse zaken Anto nio Gava," schreef de communisti sche krant L'Unita. "Gava blijft en Falcone vertrekt; het is geen goede dag voor Italië." JERUZALEM (AP) - Het Israëli sche leger heeft gisteren acht Pa lestijnen over de Libanese grens gezet en zes anderen aangezegd dat hun hetzelfde lot te wachten staat. In Nablus op de Westelijke Jor- daanoever openden Israëlische sol daten het vuur op gemaskerde Pa lestijnen die stenen gooiden naar hun jeep. Twee Palestijnen raakten gewond, onder wie een jongetje van 12 dat een kogel in de nek kreeg, aldus functionarissen van het Al-Ittihad ziekenhuis. De acht Palestijnen werden in geblindeerde auto's naar de Liba nese grens vervoerd nadat hun fa milie afscheid van hen was komen nemen in de Jneid-gevangenis bij Nablus. De acht waren volgens een legerwoordvoerder belangrijke ac tivisten van guerrilla-organisaties en zouden zich schuldig hebben gemaakt aan „opruiende en onder mijnende activiteiten". Onder de gedeporteerden waren een journa list van de Arabische krant Al Fajr in Jeruzalem, een docent aan de Bir Zeit-universiteit en een vak bondsleider uit El Bireh. De acht werden met legerheli- kopters naar de door Israël inge stelde veiligheidszone in het zui den van Libanon overgebracht, en vandaar met twee Libanese auto's naar het vier kilometer ten noorden van de zone gelegen stadje Maij el- Zhour gereden. Vervolgens wer den zij naar de door Syrische troe pen gecontroleerde Beka'a Vallei overgebracht. Intussen hebben de autoriteiten deportatiebevelen uitgevaardigd tegen zes andere Palestijnen. Tij dens de bijna acht maanden oude Palestijnse opstand zijn al 29 be weerde onruststokers uitgewezen. Tegen de uitwijzingspolitiek werd door de Arabische bevolking in de bezette gebieden een tweedaagse staking gehouden. Ook de Ameri kaanse regering heeft op de uitwij zingspolitiek van Israël kritiek ge leverd. De Israëlische Vrede Nu bewe ging heeft een beroep gedaan op de Verenigde Staten, Nederland, Groot-Brittannië en Frankrijk om hun invloed aan te wenden tenein de de prominente Palestijnse acti vist Faisal Husseini vrij te krijgen. Husseini werd zondag door de Is raëlische autoriteiten opgepakt om wederom zonder vorm van proces voor een halfjaar in de cel te belan den. Woordvoerder Margalit van Vre de Nu zei gisteren dat zijn organisa tie brieven heeft gestuurd naar de ambassades van de vier landen in Tel Aviv, waarin dringend wordt opgeroepen tussenbeide te komen ten behoeve van Husseini. Vorige week was Husseini nog betrokken bij een publieke dialoog met de Vrede Nu beweging. Hij pleitte toen voor erkenning van de staat Israël en directe onderhande lingen tussen Israël en de PLO. Van de afgelopen 16 maanden heeft Husseini er 12 onder zogehe ten administratieve detentie door gebracht, hetgeen betekent dat ie mand zonder vorm van proces voor een periode van een halfjaar achter de tralies wordt gezet. Inmiddels heeft het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken bij monde van woordvoerster Oakley kritiek geleverd op de Israëlische beslis sing Husseini wederom in hechte nis te nemen. „Als Husseini in strijd met de wet heeft gehandeld dan dient hij in staat van beschuldiging te wor den gesteld en voor een rechtbank voorgeleid te worden om te worden berecht. Omdat bewijzen ontbre ken dat Husseini betrokken is ge weest bij illegale activiteiten gelo ven wij dat de beslissing om hem in hechtenis te nemen alleen ontmoe digend kan werken voor die Pales tijnen die vrede en verzoening met Israel voorstaan", aldus Oakley. Vietnam bereid vluchtelingen terug te nemen GENEVE (Rtr) - Vietnam heeft een ommezwaai in zijn politiek ge maakt en zich bereid verklaard een aantal bootvluchtelingen, die spijtoptant zijn, terug te nemen. Ook wil het de snelheid vergroten waarmee Vietnamezen wettig het land uit mogen. Dit heeft een hoge functionaris van de Verenigde Na ties gisteren meegedeeld in Gene ve. De regering van Vietnam noemt zijn burgers die op wettige wijze het land willen verlaten, niet langer verraders en misdadigers, aldus de hoge VN-functionaris Viera de Mello, hoofd van de Sectie Azië van de Hoge Commissie voor Vluchte lingen. Vietnamese regeringsfunc tionarissen hadden hem de verze kering gegeven dat, ondanks de slechte staat van de economie, alles zou worden gedaan om de reïnte gratie van terugkerende boot vluchtelingen in hun baan en dorp te vergemakkelijken. Minstens 1 miljoen bootvluchte lingen hebben Vietnam verlaten sinds de communistische machts overneming in 1975. Zij zitten in kampen in Indonesië, Malaysia, de Filipijnen, Thailand, Singapore en Hongkong. Gratie voor student ALMA ATA (AFP) - Het presidium van Opperste Sovjet, het parle ment, heeft een in december 1986 ter dood veroordeelde student uit Alma Ata gratie verleend. Dit heeft de premier van de Sovjetrepubliek Kazachstan vandaag gezegd. De student, K. Ryskoelbekov, kreeg in juni vorig jaar de doodstraf wegens moord op een agent van de reserve- politie. Dat vonnis is omgezet in een gevangenisstraf waarvan de duur niet bekend is. In december 1986 braken in Alma Ata nationa listische rellen uit na de benoe ming van Gennadi Kolbin, een Rus, tot partijleider als vervanger van Dinmoehamed Koen^jev, een Kazach. TEL AVIV Het dramatische be sluit van de Jordaanse koning Husayn de wettige»en bestuurlijke banden tussen zijn koninkrijk en de door Israël bezette Westelijke Jordaanoever te verbreken, heeft de kans op een oplossing voor het Midden-Oosten verder verkleind. door Willy Werkman Terwijl de koning zijn Palestijnse onderdanen in bezet gebied met zoveel woorden heeft gezegd hun problemen in het vervolg maar zelf - dat wil zeggen via de PLO op te lossen, speelt hij voorlopig de Palestijnse en Israëlische extre misten danig in de kaart. De tot nu toe verwarde en'vaak tegenstrijdige reacties in Jeruza lem wijzen op een verscherping in het standpunt van de rechts-natio- nalistische Likudpartij. Premier Shamir, leider van de Likud, zei gisteren: "Als er ooit iemand heeft gedacht dat koning Husayn een partner is voor vredesonderhande lingen op basis van een territoriaal compromis, moet het nu duidelijk zijn dat zo'n compromis niet moge lijk is. Er valt dus niets te betreu- In kringen van de Arbeiderspar tij van vice-premier Peres daaren tegen waren de reacties somber. Nu al wordt hardop gezegd dat een nieuwe benadering van de zoge naamde 'Jordaanse optie' noodza kelijk is. Zoals bekend was de Jordaanse optie vredesonder handelingen met Jordanië en met niet met de PLO geïdentificeerde Palestijnen een belangrijk punt in het politieke programma van de Arbeiderspartij. Peres had daartoe, tijdens zijn premierschap, in Londen een ge heim plan uitgewerkt met koning Husayn. Met de algemene verkie zingen in Israël in het vooruitzicht in november dit jaar heeft de Arbeiderspartij als gevolg van de rede van koning Husayn, een be langrijke verkiezingskaart verlo- De klap die de Arbeiderspartij daarmee heeft gekregen, geldt evenzeer voor het vredesplan van de Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, Shultz, die zich Koning Husayn de laatste maanden intensief heeft ingezet voor een oplossing van het Palestijnse probleem in het kader van een Jordaans-Palestijnse con federatie. De assistent van Shultz, Murphy, die eind deze week in het Midden-Oosten wordt verwacht, zal nu alles op alles moeten zetten om Jordanië als vredespartner aan te houden. De Westelijke Jordaanoever werd in 1950 door de toenmalige koning Abdallah grootvader van koning Husayn officieel ver klaard tot onderdeel van het Has- hemitisch Koninkrijk Jordanië. Dit nadat op 1 december 1948, vlak na het einde van de Israëlische on afhankelijkheidsoorlog, 2.000 Pa lestijnse leiders op de Westelijke Jordaanoever tijdens een bijeen komst in Jericho de Jordaanse ko ning hadden gevraagd de Westelij ke Jordaanoever met Trans-Jorda nië (de oostelijke Jordaanoever) te verenigen. Tijdens de Zesdaagse Oorlog van 1967 werd de Westelijke Jordaan oever door Israëlische troepen op het Jordaanse leger veroverd. De Jordaanse invloed bleef groot, on danks de nu al meer dan twintig jaar durende Israëlische bezetting. Nu koning Husayn in feite de Westelijke Jordaanoever heeft op gegeven, is de situatie voor de Pa lestijnen daar niet eenvoudiger ge worden. Hoewel de breuk met Jor danië door pro-PLO-Palestijnen als een 'overwinning van de in- tifadah' (de Palestijnse opstand) wordt omschreven, blijft het feit dat de Westelijke Jordaanoever met name in economisch opzicht afhankelijk is van Amman. Wat zal er bijvoorbeeld nu gebeuren met de Palestijnse agrarische export die tot nu toe voor een groot deel via de bruggen over de rivier de Jordaan liep? Wie zal nu de fond sen verstrekken voor de zo noodza kelijke ontwikkelingsprojecten? De PLO heeft met name sinds het begin van de intifadah grote sommen geld gestuurd naar de be woners van bezet gebied. Maar het merendeel is door de Israëlische autoriteiten in beslag genomen. Het is te verwachten dat Israëli sche controle op binnengesmok keld PLO-geld nog scherper zal worden. Onder de in aantal en aan invloed sterk afnemende pro-Jordaanse Palestijnen wordt de situatie als niet minder dan een 'catastrofe' omschreven. In de Jordaanse hoofdstad Amman zeiden gisteren hoge ambtenaren dat koning Husayn in de nabije toekomst nog meer stappen zal ondernemen, zoals het intrekken van de Jordaanse paspoorten voor Pales tijnen in bezet gebied. Een dergelij ke stap zou ongeveer één miljoen Palestijnen in een klap statenloos maken. Als bovendien de bruggen over de rivier de Jordaan zullen worden gesloten, betekent dat ook een pijnlijke breuk voor tal van fa milies op de beide oevers. Het toegenomen gevoel van iso latie onder de Palestijnen in bezet gebied kan de intifadah nieuwe psychologische motivatie geven. Dat betekent nog meer spanning, nog meer confrontatie met de Is raëlische bezettingstroepen, met alle ernstige gevolgen van dien. Wat Israël betreft, is de bereidheid de Westelijke Jordaanoever ooit in het kader van een vredesregeling op te geven in ieder geval niet toe genomen.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 5