'We mogen tevreden zijn over de afloop' 9Partnerschapmet Rijnsburg leeft hier echf 'Harde aanpak' tegen hondebezitters Enorme ravage na gasexplosie in Voorhout Beddenreductie geen invloed op plan nieuwe polikliniek Rijnoord Tweede Kemp-directeur vrij Siegenaren heel enthousiast over uitwisseling met bloemendorp PAGINA 12 DINSDAG 2 AUGUSTUS 1988 VOORHOUT - "Dit is werke lijk afschuwelijk. Toch mogen we van een wonder spreken dat er niet meer slachtoffers zijn gevallen. Altijd spelen hier kin deren op straat. Toevallig was het tijdens de explosie net rus tig. Er hadden hier verschrik kelijke dingen kunnen gebeu ren". Mevrouw M. Bouwman staart kort na de gasexplosie in haar straat verdwaasd voor zich uit. "Ik had juist mijn achtertuintje opgeknapt, was naar binnen gelopen en hoor de toen die afschuwelijke knal. On gelofelijk wat een ravage". In haar eigen woning aan het Speenkruid hof in Voorhout, gelegen op korte afstand van de drie woningen die door de explosie totaal werden ver woest, is de gipswand ontzet. "Al les stond te schudden. Heel angstig", stamelt zij. De woning van haar overbuur vrouw Margaretha Onderwater is er nog veel erger aan toen. De ge vels die door de explosie uit de drie verwoeste huizen werden gedrukt, sloegen stuk op haar woning. De buitenmuur werd totaal ontzet. In de woning is het een enorme rava ge door stukken steen, glas en om ver gevallen meubilair". De Voorhoutse was zelf zoals ve le andere buurtbewoners tijdens de explosie niet thuis. Zij werd op haar werk in Leiden opgebeld door haar aanstaande zwager die de he vige knal in Sassenheim had ge hoord en via de politiescanner had AANRIJDING - Een Alphense bromfietser is gisteren gewond ge raakt bij een aanrijding met een 29- jarige automobilist, eveneens af komstig uit Alphen. Het ongeval op de Emmalaan ontstond omdat de bromfietser geen voorrang ver leende aan de automobilist, die uit de Tolstraat kwam. De bestuurder van de brommer is met onbekend letsel overgebracht naar zieken huis Riinoord. opgevangen dat zich in Oosthout een explosie had voorgedaan. "Ik ben onmiddellijk naar huis gegaan. Heb wel rustig gereden. Volgende week trouw ik namelijk en ik dacht nog: kijk nou uit, anders krijg je zelf ook nog een ongeluk", vertelt een nog altijd onder de indruk zijn de verpleegkundige tussen de ra vage en de slingers die voor het hu welijk alvast waren opgehangen. "Dit is natuurlijk heel erg", ver volgt zij, "maar ik mag blij zijn dat mijzelf niets is overkomen. En mijn huwelijk? Dat gaat gewoon door". Hevige druk Uiteindelijk liep alleen de 31-jari- ge bewoner van het pand waar de explosie zich voordeed letsel op. Zijn toestand was gisteravond sta biel. Zijn linkerbuurman het be trof woningen voor alleenstaanden wist zijn huis zonder kleerscheu ren te verlaten. De andere buur man was niet thuis. De woningen aan het Speen kruidhof zijn twee jaar oud. L. van der Lans van de Woningbouwvere niging Voorhout die de huizen be heert, laat tussen de gigantische puinhoop onmiddellijk weten dat alles wordt gedaan om de getroffen bewoners te helpen. "Wat hier is gebeurd, is verschrikkelijk. Wij zullen er alles aan doen om de ge troffen bewoners te helpen. Des noods brengen we ze enige tijd on der in een hotel". Gisteravond werden om de wo ningen in elk geval binnen droog te houden alvast enkele noodmaatre gelen getroffen. Van der Lans: "Wij zullen zo snel mogelijk de verwoes te huizen verder slopen en andere beschadigde woningen opknap pen. Probleem is wel: waar haal je tijdens de bouwvakvakantie zo snel je mensen vandaan". Rondkijkend stelt ook hij vast dat er vele tientallen woningen in de omgeving schade hebben opge lopen door de explosie die zich rond kwart over twee gistermiddag voordeed. "Kijk maar eens", zegt hij wijzend. "Overal zie je wonin gen die op een of andere wijze zijn getroffen". Experts waren gisteren al in touw om de schade op te ne men. "Veel voor het oog ook on zichtbare schade", verduidelijkt Van der Lans. "Want vergeet niet dat er door de hevige druk veel mu ren zijn ontzet". Oorlogsgeweld Namens de gemeente stelde bur gemeester M. Th. van de Wouw zich direct op de hoogte. Ook R.J. Assies, hoofd van de afdeling bouwkunde, was snel ter plaatse. "Ik dacht eerst: er gaat een vlieg tuig door de geluidbarrière. Maar ik zag nergens een vliegtuig". As sies verder: "Als gemeente kunnen wij op dit moment weinig doen. Maar in gesprekken met de wo ningbouwvereniging zullen wij ze ker de helpende hand bieden als dat nodig is". Voor de plaatselijke brandweer commandant J. Bierman was de explosie zijn 'vuurdoop'. Uitgere kend gisteren was hij begonnen in zijn nieuwe functie. "Dit is alleen maar te vergelijken met puur oor logsgeweld. Het lijkt wel alsof er een enorme bom is ingeslagen", beschrijft hij de situatie. In de 30 jaar dat Bierman in dienst is bij de vrijwillige brandweer van Voor hout heeft hij iets dergelijks nog nooit meegemaakt. Binnen drie minuten was de brandweer met een wagen en zes man ter plaatse. Kort daarop werd de hulp van een tweede wagen in geroepen en assistentie gevraagd van het korps van Sassenheim. Uit eindelijk waren gistermiddag zo'n 20 spuitgasten op de been. "Toch mogen wij tevreden zijn over de af loop", concludeert Bierman. "Het vuur was snel geblust, het gas en elektra direct afgesloten. Het had allemaal veel erger kunnen aflo pen". ALPHEN AAN DEN RIJN - De rapportage van een provinciale werkgroep over vermindering van het aantal ziekenhuisbedden inl Zuidholland, heeft vooralsnog geen invloed op de plannen van het Alphense ziekenhuis Rijnoord om een nieuwe polikliniek te bouwen, j Ook als het aantal bedden dras tisch wordt ingekrompen - in het vorige week verschenen rapport wordt als ongunstigste mogelijk heid zelfs een daling genoemd van 145 naar 40 bedden - verwacht waarnemend directeur L. de Jong dat rond het einde van dit jaar posi tief over de bouwaanvraag wordt beslist. polikliniek past he lemaal in het short-stayplan van de provincie, als dat al doorgaat", merkt De Jong op. Bij deze variant blijft van Rijnoord niet méér over dan een ziekenhuis met veertig bedden voor patiënten die slechts enkele dagen kunnen blijven. De Jong gelooft niet in een keuze voor deze mogelijkheid. In de rapporta ge staan nog drie andere varianten aangegeven die uiteindelijk moe ten leiden tot een vermindering van het aantal bedden met 36 in vier ziekenhuizen: het Academisch Ziekenhuis en Diaconessenhuis in Leiden en het Elisabeth Zieken huis in Leiderdorp. DEN HAAG/HAZERSWOUDE - De rechtbank in Den Haag heeft gisteren de tweede mededirecteur van het voormalige Hazerswoudse transportbedrijf Simon Kemp bv op vrije voeten gesteld. Alleen Kemp zelf zit - sinds half juni van dit jaar - nu nog in hechtenis. Enke le dagen geleden werd zijn voorar rest met drie weken verlengd. Wanneer Kemp naar huis kan worden gestuurd is volgens officier i justitie Vos niet te zeggen. Vol gens hem hangt dat af van de vraag wanneer de twee onderzoeken die tegen de vuilafvoerder zijn inge steld kunnen worden afgerond. In de eerste plaats wordt Kemp ver dacht van het illegaal storten van chemisch afval in het Belgische Wallonië en ten tweede zou hij be trokken zijn bij het dumpen van 100.000-150.000 vaten giftig afval op de voormalige stortplaats in de Alphense Coupépolder. De twee onderzoeken zijn nog in volle gang. Katwijkse politie verscherpt controle aanlijngebod KATWIJK - De Katwijkse politie en de milieupolitie gaan de komen de maanden streng optreden tegen hondebezitters die hun huisdier niet aanlijnen of op de openbare weg zijn behoefte laten doen. Tot nog toe zijn deze overtreders voor namelijk gewaarschuwd, wat in de praktijk nauwelijks effect heeft ge had op de vermindering van de hoeveelheid straatvuil. Het bekeu ren van hondebezitters die zich niet aan de regels houden moet hier nu verandering in brengen. Voor het terugdringen van de hoeveelheid hondepoep op straat, zal de plaatselijke politie verschil lende projecten opzetten en wijk gericht gaan surveilleren. Deze ge wijzigde aanpak is gistermiddag goedgekeurd door de raadscom missie voor algemeen bestuurlijke zaken, evenals enkele andere aan vullende maatregelen om de ver vuiling van de openbare weg tegen te gaan. Zo zal de bezetting van de veegdienst van openbare werken in de zomermaanden worden uit gebreid, komen er meer afvalbak ken op plaatsen waar veel publiek samenkomt en wordt er strenger toegezien op de vervuiling rond bouwplaatsen en het afvoeren van bouwafval.- Deze maatregelen liggen in het verlengde van voorstellen die door de gemeentelijke werkgroep straatvervuiling een jaar geleden zijn gedaan. In de praktijk is geble ken dat de Katwijkse bevolking zich direct na het afkondigen van dit strengere regiem redelijk aan de regels heeft gehouden, maar dat in de maanden daarna van de nale ving weinig terecht kwam. De werkgroep constateert nu dan ook dat 'de hoop' nog steeds op straat ligt en het aanlijngebod voor hon den massaal wordt overtreden. Maatregelen Het is volgens de gemeentelijke werkgroep nog te vroeg om al te constateren dat het actieplan voor het terugdringen van de hoeveel heid straatvuil volledig is mislukt. Voordat definitieve conclusies kunnen worden getrokken, zal eerst het effect van een streng op treden door politie en milieu-poli- tie worden bestudeerd- In de afge lopen periode zijn ongeveer vijf tien bekeuringen uitgedeeld aan hondebezitters die hun huisdier niet hadden aangelijnd of op de openbare weg zijn behoefte lieten doen. Dat er ook door de bevolking wordt gevraagd om strengere maatregelen, leidt de politie af uit de hoeveelheid klachten die bin nenkomt over de overlast door hondepoep. Om die reden zal er de komende periode dan ook veelvul dig naar het bonnenboekje worden gegrepen om het aantal overtredin gen in te dammen. Ook de controle op andere vormen van straatver vuiling wordt verscherpt, volgens het principe 'de vervuiler betaalt'. RIJNSBURG/SIEGEN - "De partnerschap van Sie- gen met Rijnsburg is de eni ge jumelage die echt leeft. De stad heeft ook een goede contacten met de Berlijnse wijk Spandau, maar dat is binnen het eigen land. De jumelage met de plaatsen leper in België en Leeds in Engeland bestaat voorna melijk uit bezoekjes van po litici. Bij Rijnsburg doet echt de bevolking mee en zijn na 25 jaar hechte vriendschappen ontstaan". Tot deze conclusie komt Karl-Her- mann Schlabach, redacteur van de Siegener Zeitung. Het grootste dagblad van Siegen bericht enkele malen per jaar over de uitwisseling met Rijnsburg. De indruk die Schlabach heeft, stemt overeen met wat de Siegense deelnemers van de partnerschap vinden. Het enthousiasme is in Siegen zelfs nog groter dan in Rijnsburg. door Frans van den Berg Wie na 360 kilometer rijden vanaf de snelweg Dortmund-Frankfurt de stad Siegen ziet liggen, vraagt zich beslist af wat een dorp als Rijnsburg met 13.000 inwoners voor band heeft met een stad van 107.000 inwoners. Siegen, inge klemd tussen de heuvels, heeft vooral verkeers- en parkeerproble men in het centrum. De oplossin gen zijn zeer 'gründlich': er wordt een verhoogde snelweg dwars door de stad aangelegd en er worden parkeergarages gebouwd. De stad heeft veel industrieën, kantoren, een congrescentrum en universiteit. Wat de Rijnsburgse politici van Siegen kunnen leren is de aanpak van het huisvuilpro- M. Schneider bij de brandweerwagen (foto Frans van den Berg» de Siegeners deze week Rijnsburg komen. bleem. Al jaren geleden zijn er mi ni-containers ingevoerd en aan pa pier- en glasbakken is geen gebrek. Er zijn zelfs aparte glasbakken voor wit en gekleurd glas. De partnerschap die Rijnsburg 25 jaar geleden is aangegaan, begon overigens niet met de stad Siegen maar met Geisweid, een dorp van 16.000 inwoners dat ten noorden van Siegen ligt. Zoals Rijnsburg economisch bezien wordt gedomi neerd door kwekers en de veiling Flora, zo zijn de staalfabrieken van Krupp de belangrijkste werkgever in Geisweid. Na de sluiting van de ijzerertsmijnen en de hoogovens bij Geisweid halverwege deze eeuw, is de staalindustrie zich gaan toeleggen op de fabricage van spe ciale produkten. Zonder proble men verliep de omschakeling niet: veel mensen hebben de afgelopen jaren hun baan verloren. Tegen woordig werken bij Krupp nog ruim 4000 mensen en het bedrijf is nog steeds niet uit de rode cijfers. In 1966 werd Geisweid met zeven andere dorpen samengevoegd tot de nieuwe gemeente Hüttental. Aan de Rijnsburger Strasse in Gei sweid werd het nieuwe gemeente huis gebouwd, dat na de sameh- voeging in 1975 met de stad Siegen nóg steeds wordt gebruikt voor de raadsvergaderingen. Rijnsburg koos 25 jaar geleden om puur praktische redenen voor een jumelage met Geisweid. De an dere twee gemeenten waarmee een partnerschap mogelijk was, in Oos tenrijk en Zwitserland, lagen te ver weg naar het oordel van de toenma lige gemeentebestuurders. Toen Geisweid opging in Siegen, werd in Rijnsburg nog even getwijfeld aan het nut van de partnerschap. In Siegen is men echter juist zeer gebrand op een uitwisseling met een gemeente in Nederland. "Juist door de historische band die Sie gen als bakermat van het Huis Oranje-Nassau met Nederland heeft, zijn we zeer ingenomen met de Rijnsburgse relatie", verduide lijkt H. Assmann, hoofd van de af deling voorlichting en perszaken van de gemeente Siegen. Assmann onderhoudt ook de 'zakelijke' con tacten tussen beide gemeenten. Oorlog Naast allerlei mooie doelstellin gen van de partnerschap zoals 'de eenwording van Europa' en 'het be waren van de vrede', speelt natuur lijk ook de Tweede Wereldoorlog mee. In Rijnsburg praat men liever niet over die tijd, maar in Siegen komt men er eerlijk voor uit dat het 'helen van de wonden' een belang rijke doelstelling is. De voormalige stadsbestuurder M. Ramforth zegt het zo: "Het leed en de haat die als gevolg van de oorlog zijn ontstaan, kunnen alleen worden overwon nen wanneer beide partijen bijel- kaar komen en daarover praten". Daarbij mag niet vergeten worden dat de staalfabrieken van Krupp in de oorlog aan de lopende band ka nonnen produceerden. Burgemeester F. Jonkman van Rijnsburg zegt dat een deel van de Rijnsburgse bevolking zeer scep tisch stond tegenover de uitwisse ling met Siegen. Van een afwijzen de houding is volgens hem nu geen sprake meer. Kritiek was er in het verleden met name op de benoe ming van de Siegener F. Neus tot ere-burger van Rijnsburg. Als eer ste en tot nu toe enige Duitser viel de oud-burgemeester van Geis weid die eer te beurt in 1971. "Dat besluit was echt pionierswerk", meent Assmann. De verdiensten van oud-burgemeester B.H. Koomans van Rijnsburg zijn in Sie gen beloond met een straatnaam: Koomansstrasse. Het oorlogsverleden speelt ook bij de andere uitwisselingen van Siegen een rol. Al in 1952 ging Sie gen een partnerschap met de Ber lijnse wijk Spandau aan. Kinderen uit de zwaar gehavende wijk wer den naar Siegen gehaald voor een vakantie. Tegenwoordig leggen verenigingen bezoeken bij elkaar af. In 1966 knoopte Siegen banden aan met de Engelse gemeente Mor- ley, die later opging in de stad Leeds. De contacten met Leeds worden onderhouden door enkele clubs en scholen. Vooral scholie ren willen graag 'met vakantie' naar Engeland, om zo de Engelse taal machtig te worden. Deze zo mer zijn maar liefst honderd jonge Siegeners in Leeds op bezoek ge gaan. De vierde partnerschap is Siegen in 1967 aangegaan met het Belgi sche leper. Siegen is namelijk de gamizoenstad van ruim 5000 solda ten van een Belgische pantser brigade. De contacten met leper zijn echter zeer beperkt. Volgens Assmann zijn de banden met Rijns burg het beste en inmiddels uitge breid van alleen Geisweid tot heel Siegen. Een van de beste en oudste con tacten tussen Siegen en Rijnsburg is die tussen de beide brandweer korpsen. In 1968 bezochten twee le den van de Rijnsburgse vrijwillige brandweer het korps in Geisweid. "Vanaf dat moment ging het snel en groeide de uitwisseling tot twin tig echtparen. Sindsdien zijn zeker 60 tot 70 mensen van de Siegener brandweer in Rijnsburg geweest", schat M. Schneider van de brand weer. Hij werkt op de afdeling per soneelszaken van de staalfabriek Krupp. Volgens Schneider zijn hechte vriendschappen tussen de leden van beide korpsen ontstaan. Ook het lief en leed in de families wordt gedeeld. De eerste jaren werd jaar lijks een bezoejc gebracht aan Rijnsburg en kwamen Rijnsbur gers naar Siegen. "Dat hebben we later teruggebracht tot één uitwis seling per jaar. Niet alleen omdat het veel vrije dagen vergt, maar ook vanwege de kosten. Wanneer wij een Rijnsburgs echtpaar opne men in huis, kost dat extra eten, worden speciale uitstapjes ge maakt en grote gezamenlijke fees ten gegeven. Dat kost een gezin toch al gauw duizend gulden", stelt Schneider vast. Feestvieren kunnen ze goed bij de brandweer. In de wijk Geisweid heeft de vrijwillige brandweer de beschikking over het voormalige gemeentehuis van het dorp. Waar vroeger de raadsvergaderingen werden gehouden, worden nu ge regeld feesten gegeven. In de ruim te voor de 50 vrijwilligers hangen vele geschenken van de Rijnsburg se brandweer en met trots draagt Schneider zijn stropdas van de vei ling Flora. Deze week is de brandweer van Geisweid van de partij in Rijns burg. Voor een wedstrijd spuit- voetbal op donderdag neemt de brandweer de nieuwste van de zes voertuigen mee. Van gezamenlijke oefeningen is voorlopig nog geen sprake, omdat er veel technische verschillen zijn tussen de brand weerwagens, slangen en pompen van de Duitse en Nederlandse brandweer. Nu maakt dat voor Rijnsburg weinig uit, maar in de •grensstreek zullen brandweer korpsen elkaar bij grote branden en rampen niet terzijde kunnen staan. Tussen sportclubs, kerkkoren, muziekgroepen en kerkgenoot schappen zijn al vele uitwisselin gen opgezet. Toch is niet alles mo gelijk. Zo wil Schneider een uitwis seling tussen de Rode-Kruisgroe- pen, alleen bestaat zo'n groep in Rijnsburg niet. Tevergeefs heeft hij al twee maal geprobeerd met een groep in Leiden in contact te ko- Ook tevergeefs is de Rijnsburgse drumband DWS op zoek gegaan naar een groep in Siegen. In de Westdüitse stad bestaan geen drumbands, zodat nu gezocht wordt naar een andere muziekvere niging. Een smalfilm en diaclub kent Siegen ook niet, echter wel een fotoclub. Korfbal is voor Duit sers een onbekende sport en ook van bridge houdt men in Siegen niet. Een ijsclub ontbreekt ook al in Siegen. Nieuw dit jaar zijn een uitwisseling tussen Siegen en de moterclub Slipstream uit Katwijk, de gymnastiekvereniging uit Rijnsburg, de duikclub en het jon gerenkoor. De uitwisseling met de mavo in Rijnsburg is na bijna twintig jaar stukgelopen. Assmann geeft toe dat Siegen daaraan schuldig is. "De scholieren hebben in de winter de keuze tussen een ski-training of een bezoekje aan Rijnsburg. Ieder een kiest voor de sneeuw. In de zo mer gaan de.scholieren liever naar Engeland. De bezoeken aan Rijns burg vielen ook vaak in de tijd dat er tentamens voor de deur stonden. Nadat de docent die in Siegen al tijd alles organiseerde stopte, zakte deze uitwisseling als een kaarten huis ineen". DINSDAG 2 AUGUSTUS Katwijk open badgasten-tennistoer nooi, tot 21.00 uur op tennispark 'Duinlust'. snelschaaktoernooi in strand paviljoen -Willy Noord', 19.30 uur. orgelconcert door Gert Oost op het Batzorgel van de Vredeskerk, aanvang 19.45 uur. expositie materialen KRB, Ka naaldijk en KNZHRM-loods Rijn mond, tot 21.00 uur. Pieterskerk. Noordwijk historische wandeling, georga niseerd door genootschap Oud- Noordwijk. verzamelen op het plein bij raadhuis, start om 19.30 zomerkermis met veel attrac- voetbalwedstrijd Noordwijk - FC Den Haag, aanvang 19.00 uur op het Gemeentelijk Sportpark. groot vuurwerk op strand voor de Koningin Wilhelmina Boule vard, aanvang 22.30 uur Noordwijkerl]Out modeshow Riemvis, 20.00 uur, Leeuwenhorst Congres Center. Rijnsburg Bloemencorso bridge-drive, aanvang 19.45 uur in de Voorhof, Vliet NZ WOENSDAG 3 AUG. Alkemade open huis Cultureel Centrum Zomerfeest Aarlanderveen: om 9.30 uur ringsteken met land- bouwtractoren. Kerkvaartseweg; start om 10.00 uur; duinwandeling olv IVN-gids, start om 19.30 üur bij de Soefitempel, Sportlaan. fancy fair en tentoonstelling 80 jaar Zeehospitium, vanaf 12.00 open badgasten tennistoer nooi. van 9.00 tot 21.00 uur op sportpark 'Duinlust. reddingsloop over 4 of 8 km. start om 19.30 uur op het strand bij de Noordpost. zomeravondzang mmv Grietje Barnhoorn, aanvang 20.00 uur in naaldijk en KNZHRM-loods, Rijn- Leiden film: 'Mexico en de bevolkings groei', aspecten van hedendaags Noordwijk rondwandeling door de duinen en staatsbossen olv een gids, ver zamelen om 10.00 uur bij manege Meeuwenoord. Northgodreef. woensdagavondzang mmv Schevenings Vissersvrouwen koor olv Jaap de Ruiter, aanvang 20.30 uur in de Hervormde kerk, Hoofdstraat. bazar Vereniging 'Tesselscha- de-Arbeid Adelt', van 10.00 tot 16.00 uur in Hotel Huis ter Duin. kinderdisco en optreden Hans Kazan, 18.00 uur. Huis ter Duin. Recreaqua, sportieve Noordwijkerhout zomeravond-viswedstrijd bij de spoorwegovergang, Leidsevaart, it 21.00 14.00 en 15.30 Wassenaar Show High Diving Team Ameri can Eagles, van 12.30 tot 16 30 uur in Duinrell. DONDERDAG 4 AUG Alkemade open huis Cultureel Centrum Nieuwe Wetering, vakantieactivi teiten voor de jeugd, 9.00 tot 12.00 uur en 13.30 tot 16.00 uur.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 12