TAD LEIDEN LDM onderzoekt nog alternatieve winplaats KLEURKOPIE Actieve hulp voor slachtoffers misdrijf LEIDSCH DAGBLAD Mogelijk 10 woningen in kraakpand Brill Man tracht jeugd met ammonia te verdrijven Frans circus naar Leiden: oude allure weer levend Olievlek uit Trekvliet verwijderd acliel In vrije lijd j Pottenbakker toont keramiek-technieken MUUICOPV DINSDAG 2 AUGUSTUS 1988 S Coördinator 1 oktober op politiebureau werkzaam LEIDEN - De Stichting Maatschappelijk Werk Leiden begint I oktober met het verlenen van hulp aan slachtoffers die bij een misdrijf of on geluk waren betrokken. Het Landelijk Bureau Slachtofferhulp heeft de stichting voor dit jaar een financiële bijdrage van 30.000 toegekend en voor 1989 eveneens subsidie in het vooruit zicht gesteld. Van dit geld wordt een coördinator aange steld die met vrijwilligers de hulpverlening van de grond moet tillen. De coördinator krijgt een kamer in het politiebureau aan de Langeg- racht. De hulpdienst komt er op initiatief van de Stichting Maatschappelijk Werk, de vrijwilli- gerscentrale, de afdeling welzijn van de ge meente, de politie en een Leidse burger. Een maatschappelijk werker van de stichting draai de enkele maanden met de politie mee en ging met agenten de wijk in. Vervolgens schreef hij een aanbeveling om slachtofferhulp ter hand te nemen. Het Landelijk Bureau Slachtofferhulp honoreerde dat met een financiële bijdrage. Leiden fungeert als startpunt voor de slacht offerhulp. Binnen een halfjaar moet deze hulp verlening worden uitgebreid naar vier gemeen ten die direct aan de stad grenzen, te weten: Voorschoten, Leiderdorp, Oegstgeest en Zoe- terwoude. Actief Slachtoffers die nu hulp wensen moeten daartoe zelf het initiatief nemen. Ze kunnen daarvoor bij de stichting terecht. "Maar", zegt Paul van Kampen van de Stichting Maatschap pelijk Werk, "in de praktijk werkt dat niet zo. En alleen het uitreiken van foldertjes blijkt ook niet voldoende te zijn. In de nieuwe opzet wor den de slachtoffers actief benaderd met de vraag of zij hulp op prijs stellen. De politie stelt hun die vraag als er aangifte wordt gedaan. Slachtoffers die na jaren nog altijd met angsten rondlopen", voegt Van Kampen er onmiddel lijk aan toe, "kunnen natuurlijk ook een beroep op die hulpverlening doen". Voorbeelden? Paul van Kampen: "Je kunt denken aan seksueel geweld. Met de instantie die op dit terrein in Leiden actief is, gaan we trouwens nauw samenwerken. Mensen kun nen ook het slachtoffer zijn van een inbraak, burenruzie of geweld. Ze kunnen psychische schade hebben opgelopen of door angst wor den achtervolgd. Met dit soort problemen kun nen ze bij slachtofferhulp aankloppen. Als het nodig is zet deze instantie hen op het spoor naar deskundige hulp". Gemeente wil volgend jaar beginnen LEIDEN Een Leidenaar heeft gisteren getracht op een zeer spe ciale manier spelende jeugd van een grasveldje te verdrijven. De man ergerde zich aan de kinde ren; toen een van de jongeren over het hek van zijn balkon klom om een bal op te halen, was voor hem de maat vol. Hij pakte een fles ammonia en sprenkelde het goedje over het grasveld. Hij hoopte dat de stank van de am monia de jeugd zou verdrijven. De man is verteld om in het ver volg de politie te waarschuwen indien de jeugd overlast veroor zaakt. Gouden bruiloft LEIDEN - De heer F. Logeman (72) en mevrouw J. Logeman-Arnoldus (70) hopen morgen het feit te her denken dat zij 50 jaar geleden in het huwelijk traden. Dat gebeurde in 1938 in de Stadsgehoorzaal, omdat het Stadhuis na de verwoestende brand van 1929 nog niet was her steld. Het echtpaar, geboren en geto gen Leidenaren, is woonachtig aan de Drifstraat. De heer Logeman heeft 40 jaar bij de textielfirma Clos en Leembruggen, indertijd geves tigd aan de Langegracht, gewerkt. Het echtpaar heeft twee kinderen, een zoon en een dochter. Met hen en met de twee klein- en twee ach terkleinkinderen zal komende zon dag ter gelegenheid van het vijftig jarig jubileum een feestelijk uit stapje worden gemaakt. LEIDEN - Geboren: Anne d.v. F.W. de Wit en M.A.H. van den Berg, Nicky z.v. N.. Plug en M.H.F.M. Boog aards, Jonathan Sebastiaan z.v. D.M. Barn- hoorn en A. van Vuuren, Ghislaine Martina Teresa Jacoba d.v. R.J. van der Klugt en H.E.M. Bax, Bas z.v. A.H. van der Toorn en B.G. Boef, Tamara d.v. M.H.X.M. Vennix en T.C. Rhijn, Maartje d.v. J. de Mare en T.H. van Delft, Jamy Justin z.v A. Hooghuis en P. van Burken, Fabian Matthijs z.v. J.W.N. Boot en S.C. van der Niet, Shannon Vladimir z.v. G.A. Meijer en P.M.V. Ouwehand. ADVERTENTIE LEIDEN De kans bestaat dat de Leidsche Duinwater maatschappij (LDM) haar produktiecapaciteit toch niet uitbreidt in Berkheide Zuid, maar op een andere plaats in de duinen. E^e pro vincie, de LDM en de Stich ting Duinbehoud zijn op dit moment naarstig op zoek naar andere, meer geschikte plekken. Gehoopt wordt dat de drie partijen het voor het einde van deze maand eens worden over een eventuele nieuwe plaats. De LDM heeft Berkheide Zuid een duingebied tussen Katwijk en de Wassenaarse Slag uitgekozen voor de aanleg van een nieuwe win- put voor drinkwater. Deze 'put' moet het bedrijf een extra hoeveel heid water van twee miljoen kubie ke meter opleveren. De provincie verzette zich echter tegen het plan, omdat de uitbreiding het milieu in de duinen te zeer zou aantasten. Ze weigerde daarom ook de noodza kelijke richtlijnen te verstrekken. De LDM ging tegen die weigering in beroep en heeft nu van de Raad van State gedeeltelijk gelijk gekre gen. Dat wil volgens de provincie Zuid-Holland en de Stichting Duinbehoud echter niet zeggen dat de put in Berkheide Zuid nu zon der meer mag worden aangelegd. Een woordvoerster van de provin cie legt het besluit van de Raad van State zo uit: "De raad heeft gezegd dat de provincie de mogelijkheid heeft om de uitbreiding op die plek te weigeren, maar dan moet zij wel ogenblikkelijk alternatieven aan geven. Omdat wij geen andere plekken hadden aangewezen, is het besluit vernietigd". Afwijzen De Raad van State heeft geëist dat er op korte termijn een plan komt voor de uitbreiding omdat anders de levering van voldoende deugdelijk drinkwater door de LDM niet langer gewaarborgd is. De provincie heeft daarom de LDM De Haarlemmerstraat op maan dagochtend in dorpse stilte. Dicht geplakte winkelruiten en voetgan gers die zomaar op het plaveisel kunnen zitten zonder onder de voet te worden gelopen. Even duurt de rust. Want 's middags is het er weer vol, druk en lawaaiig: wandelaars strijden dan met elkaar om een plekje tussen de uitstallingen en de verbodenfietsers. (foto Wim Dijkman) en de Stichting Duinbehoud om de tafel geroepen. "Nog voor het einde van deze maand willen we een nieuw plan hebben, zodat het be handeld kan worden in de provin ciale commissie voor water- en wa terstaatszaken", aldus de woord voerster van de provincie. "Het moet echter wel een goed alternatief zijn. Een plan waarvan we al van tevoren weten dat de LDM of de Stichting Duinbehoud het zullen afwijzen, daar hebben we niet veel aan". Overigens sluit de woordvoerster niet uit dat de winput uiteindelijk wel in Berkhei de Zuid komt, maar dat in overleg met de verschillende partijen een aanlegmethode wordt gekozen waarmee het duinmilieu zo veel mogelijk wordt gespaard. Albert Salman van de Stichting Duinbehoud is er overigens nog steeds niet van overtuigd dat de Leidsche Duinwatermaatschappij (LDM) een capaciteitstekort heeft van twee miljoen kubieke meter water. "De Raad van State heeft LEIDEN Het circus komt naar de stad. Op het parkeerterrein van de Groenoordhallen staat vanaf donderdag 11 augustus tot en met zondag 14 augustus de fraaie cir custent van het Frans Nationaal Circus Alexis Gruss om 'De Won derbaarlijke Geschiedenis van het Circus' te presenteren. Een unieke show waarin olifanten, paarden, jongleurs en clowns traditiege trouw de hoofdrol spelen. Het Franse circus belooft een sprookjesachtig spektakel op te voeren. De voorstelling begint met een kind dat de pagina's omslaat van een reuzenboek dat als decor dient. Uit de afbeeldingen in dit boek ontwikkelen zich telkens ech te circusattracties, die als het ware uit het boek tevoorschijn komen. Er worden herinneringen opgeroe pen aan de grootsheid van het cir cus vanaf 1870 tot heden. Natuur lijk spelen paarden hierin een be langrijke rol. Paarden vormen im mers de basis van het klassieke cir- Er wordt hulde betoond aan de legendarische kunstruiters Baucher en Ducrow, de grondleg gers van de fraaiste oefeningen te paard die in vroeger jaren het Parij- se publiek naar het circus lokten. Uit alle hoeken van Parijs snelden toentertijd de rijtuigen toe, vol ele gante vrouwen, dandy's, journalis ten, acteurs en komieken die geen seconde van dit bijzondere spekta kel wilden missen. Sfeer Het circus Gruss tracht die sfeer van de 19e eeuw weer even terug te brengen in de piste. Alle basisele menten van het klassieke circus zijn bij Gruss vertegenwoordigd. Niet alleen paardendressuur in de stijl van de vorige eeuw. Ook oli fanten, clowns, jongleurs en even wichtskunstenaars zijn belangrijke onderdelen van het programma, dat een aaneenschakeling is van hoogtepunten uit de roemrijke cir cusgeschiedenis. De hele voorstel ling wordt muzikaal omlijst door een echt circusorkest. Niet alleen is het circusprogram ma even goed verzorgd als weleer. De circustent, met 1600 zitplaatsen, dat verhaal overgenomen van de LDM. maar wij zijn er nog steeds niet zeker van of dat tekort er ook inderdaad is. Voordat we verder praten over een eventuele uitbrei ding, moet de LDM dat eerst maar eens hard maken", aldus Salman. Hij zegt dat de Leidsche Duinwa termaatschappij tot dusver steeds wisselende cijfers op tafel heeft ge legd, cijfers die bovendien soms met elkaar in tegenspraak waren. De Stichting Duinbehoud is ove rigens, vooruitlopend op alle plan nen, een onderzoek begonnen in het gebied Berkheide Zuid. Dat on derzoek moet duidelijk maken in hoeverre de eventuele uitbreiding van de LDM andere plannen dwarsboomt om de natuur in dit gebied weer in haar 'oude glorie' te herstellen. "Het is de bedoeling dat het nor male vochtige duinmilieu in dit ge bied weer terugkomt. Dat zou dan moeten gebeuren door de water winning plaatselijk te beëindigen", aldus Salman. is ook comfortabel ingericht met gestoffeerde en genummerde stoe len. Bezoekers betreden de tent door deuren en worden keurig naar hun plaats gebracht. "Circus Gruss houdt niet van klatergoud of plas tic poespas", verklaart Bep Ban ning die het Franse circus op haar toernee door Nederland begeleidt. "Het is een 'eerlijk' circus, met een uit echt zand en zaagsel bestaande piste die wel wordt belicht door de meest geavanceerde apparatuur". Publiek dat nog twijfelt of het een kaartje zal kopen kan vooraf aan elke voorstelling een voor proefje zien van wat er komen gaat. Het programma begint namelijk LEIDEN In het kraakpand Brill worden mogelijk volgend jaar on geveer tien woningen ingericht. buiten met fragmenten uit de voor stelling die komen gaat. Ook de re petities in de ochtenduren zijn gra tis voor het publiek toegankelijk. Maar eenmaal binnen krijgt het hooggeëerd publiek natuurlijk pas echt de kans om weg te dromen bij de wonderbaarlijk Parijse circusat- traktie. Het circus Gruss geeft van don derdag 11 augustus tot en met zon dag 14 augustus dagelijks een avondvoorstelling om 20.15 uur en matinees op 12, 13 en 14 augustus, dagelijks om 15.00 uur Kaarten zijn verkrijgbaar bij de WV aan het Stationsplein en bij de circus- kassa, dagelijks vanaf 10.00 uur. Een onderzoek heeft inmiddels uit gewezen dat het gebouw hiervoor technisch geschikt is. De gemeente bekijkt nu nog of het inrichten van woningen in de voormalige druk kerij lonend is. Als dit onderzoek positief uitvalt, en als de gemeente voldoende huurwoningen van het rijk mag bouwen, wordt volgend jaar met de verbouwing van het pand begonnen. Volgens een woordvoerder van de gemeente is uit het onderzoek gebleken dat woningbouw in het pand in principe mogelijk is. "Het is een 'logisch' ingericht gebouw. We verwachten daarom niet veel moeilijkheden als we er woningen inrichten". Het financiële onder zoek is waarschijnlijk over een maand klaar. Het voormalige bedrijfspand van de drukkerij Brill werd in 1985 ge kraakt. Op dat moment was het nog in handen van de universiteit. Na veel juridisch getouwtrek kocht de gemeente het gebouw in 1986 aan, toen al met de bedoeling om het te verbouwen en geschikt te maken voor huurders. De geplande verbouwing werd echter keer op keer uitgesteld, vooral ook omdat steeds twijfels rezen over de vraag of het voor een aanvaardbare prijs kan worden verhuurd. De gemeente heeft het pand Brill inmiddels op de lijst gezet van vol gend jaar nieuw te bouwen wonin gen. In het gebouw moeten wo ningwetwoningen komen. Deze zullen worden beheerd door de Woningbouwvereniging Leiden. LEIDEN - Op zondag 7 augustus zal een pottenbakker in het Rijks museum van Oudheden aan het Rapenburg demonstreren hoe in de prehistorie, de Romeinse tijd en in de middeleeuwen keramiek werd gemaakt. De prehistorische samenleving in Nederland veranderde ingrij pend met de komst van de Romei nen. In het kader van een veldtocht waren er Romeinse legers in Ne derland gestationeerd. De plaatse lijke bevolking kon niet aan alle be hoeften van de Romeinen voldoen. Daardoor ontstond er gaandeweg iets dat op een militair-industrieel complex begon te lijken. Het leger had bijvoorbeeld zijn eigen ovenin stallaties om aardewerk, baksteen, tegels en dakpannen te maken. Met de komst van de draaischijf kon zelfs in grote hoeveelheden aarde werk worden geproduceerd. Een pottenbakker zal aanstaan de zondag, in het kader van de ten toonstelling Nederland Onderste LEIDEN Het Amsterdamse be drijf Den Hollander heeft gisteren een olievlek uit de Trekvliet verwij derd. Het bedrijf deed dat in op dracht van het Hoogheemraad schap van Rijnland. Het is niet bekend waar de olie vlek vandaan komt. Het hoog heemraadschap hoopt de lozer na analyse van de olie te achterhalen. De hoeveelheid geloosde olie be droeg ongeveer 100 liter. Den Hollander verwijderde de olie met behulp van een vacuüm- zuiger. Die zuigt olie en water op. In het apparaat wordt dan de olie en water gescheiden, waarna het water wordt teruggepompt. Flinke buit bij twee inbraken in Merenwijk LEIDEN Uit een woning in de Zonnedauwtuin zijn afgelopen week onder meer een kleurentele visie, videorecorder en stereocom binatie met 60 cd's gestolen. Ook verdween er een geldbedrag van 1000 gulden. De daders betraden de woning na het inslaan van een ruit. Op dezelfde manier kwamen in brekers een woning aan de Cyperz- egge binnen. Daar namen zij een stereocombinatie en een home computer mee. Drie mannen opgepakt na stelen koffie LEIDEN De Leidse politie heeft gisteren drie Leidenaars aangehouden die bij Albert Heijn aan de Kooilaan 60 pak ken koffie hadden gestolen. De politie was gewaarschuwd via de alarminstallatie van het be drijf. Bij de supermarkt troffen de agenten wel een ingeslagen ruit, maar geen daders aan. Na enige tijd wachten kwam er toch een 21-jarige dader op de proppen. In zijn woning vond de politie toen niet alleen de ge stolen koffie, maar ook nog twee mededaders. De inbre kers zijn ingesloten. LEIDEN - Het kantoor van de re gisteraccountants Walgemoed Co gaat verhuizen. Met ingang van maandag 8 augustus is het kantoor gevestigd in een nieuw pand aan de Rijnsburgerweg 91-93. WIELERSPORT - Ton Overdevest Wielersport opent morgen zijn nieuwe vestiging aan de Hoge Rijn dijk 110. Ter gelegenheid hiervan wordt van zeven tot negen uur 's avonds een receptie voor genodig den gehouden. De rijwielhandel was eerder aan de Kaiserstraat ge vestigd. Boven, van 13.00 tot 17.00 uur de monstreren hoe dat in z'n werk ging. Hij maakt bijvoorbeeld een bandkeramische beker, een stand- voetbeker, een Romeins kruikje, een Merovingische knikwandpot en een middeleeuws Jacobakanne- tje. De prehistorische potjes wor den met de hand gemaakt en het Romeinse en latere keramiek met een schopschijf, zoals ook de Ro meinen dat deden. Muziek In café De Marepoort wordt donder dag 25 augustus een muzikale avond gehouden. Zangeres Paóla Tuin. mu ziekdichter Rik van Boeckel en pianist Maarten Steenhuis geven acte de presence. Aanvag 22.30 uur. De evenwichtskunstenaar Armand Gruss op de olifant, pen van de attracties van het Frans Nationaal Circus Alexis Gruss. (pr f Direkt Idoor, ook vergroot of verkleind. Stop naar MultKopy bij u in de buurt, leiden, Nieuwe Rijn 34, 071 -146291 STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 11