Wagenmakersiimseum tevreden over toeloop Een beetje aandacht zou toch niet misstaan Leiden culturele hoofdstad? Ingrijpende 'face-lift' voor flat Agaadaan TRü5ün DAGBLAD ~l \l MAANDAG 1 AUGUSTUS 1988 mm i iiiiiiir^rnriiiiniririwrrr BS» Zakkenrollers op grote schaal actief LEIDEN Negen vrouwen zijn zaterdag het slachtoffer ge worden van een of meer zak kenrollers. De meesten werden van hun portemonnee beroofd in of rond de Haarlemmer straat. In een aantal gevallen maakte de zakkenroller of de zakkenrollers de portemon nee buit door de schoudertas sen van de vrouwen open te snijden. De meeste slachtoffers heb ben niets gemerkt van de dief stal van hun portemonnee. Slechts één vrouw kon een va ge beschrijving geven van een van de vermoedelijke daders. Zij zei dat een kleine vrouw met lang zwart haar haar vlak voor de beroving in de rug was gelo pen. De buit varieerde van 70 tot 300 gulden. Een vrouw raak te een briletui kwijt, dat de zak kenroller kennelijk aanzag voor een portemonnee^ De waarde van het etui en de bril bedroeg ongeveer 400 gulden. Alex Milberg van cultuurcentrum De Droomfabriek: Vrouw krijgt pak slaag van echtpaar LEIDEN Een 36-jarige vrouw uit Leiden heeft zaterdag in de Don- kersteeg klappen gekregen van een Voorschotens echtpaar. De vrouw vermoedt dat dit is gebeurd omdat het echtpaar haar verantwoorde lijk houdt voor het uit de lucht ha len van een radiopiraat. De Leidse hield aan de schermutseling een lichte hersenschudding en een ge broken kies over. Het echtpaar zal nog door de politie worden ge hoord. Openbare schennis LEIDEN - Twee politieagenten hebben vrijdagmiddag in de Leid se Hout een 44-jarige Haarlemmer betrapt die openbare schennis pleegde. De man zette het, nadat hij de agenten in het oog had gekre gen, op een lopen. Hij kon echter worden gegrepen voordat hij zijn enkele straten verderop geparkeer- ,de auto had bereikt. De Haarlem mer is in zijn woonplaats al vaker aangehouden wegens openbare schennis. Fietser gewond bij botsing met auto LEIDEN Een 21-jarige man uit Oegstgeest is vannacht gewond ge raakt aan zijn schouder toen hij op het kruispunt Haarlemmerstraat- /Prinsessekade werd geschept door een 24-jarige automobilist uit Leiden. De fietser, die uit de Haar lemmerstraat kwam, schoot vol gens de politie de rijbaan op. De au tomobilist* kon niet meer op tijd remmen. De politie heeft beiden een bekeuring gegeven en een rij verbod opgelegd. Want zowel de fietser als de automobilist verkeer den onder invloed van alcohol. Iedereen wees op z'n voorhoofd bij het horen van de plannen van de drie initiatiefnemers Alex Mil berg, Uuk Vorsteveld en Chris Hensing van De Droomfabriek. In een kleine stad als Leiden een cultuurcentrum beginnen? Gek kenwerk, zo werd geoordeeld. Aan de Oude Singel vonden de drie enthousiastelingen vlakbij de Lakenhal een fors pand. Met vereende krachten knapten ze het voormalige pakhuis op en vo rig jaar begonnen de eerste cur- Leiden, culturele hoofdstad van Nederland. Ben slogan die gemeentebestuurders en ambtenaren geregeld in de mond nemen. Natuurlijk telt Leiden vele musea - inmid dels zijn dat er 16 - en mag zich terecht 'Leiden Museum - stad' noemen. Maar cultuur bestrijkt veel meer terreinen: toneel, muziek, beeldende kunst, e.d. Hoe staat Leiden op die gebieden ervoor? De zevende aflevering in een se rie met kritische kantteke ningen. sussen en projecten op commer ciële basis. Een twijfelend begin, maar in middels heeft De Droomfabriek het afgelopen jaar zo'n 600 cur sisten binnen de muren gekre gen. De cursussen bestrijken verschillen gebieden zoals beel dende kunst, muziek, toneel, dans en innerlijke bewustwor ding. In het pand is een oefen ruimte aanwezig die men ver huurt aan popgroepen. Daarnaast organiseert De Droomfabriek lezingen over kunst en cultuur en is er een pro- duktiemaatschappij die films on der meer over Leiden maakt. In de tentoonstellingsruimte expo seren geregeld jonge kunste naars. In het café, dat een belang rijk middel van inkomsten is, tre den vaak muziekgroepen op. Het in de onderneming gesto ken geld blijkt in elk geval niet in een bodemloze put terecht te zijn gekomen. Op zich al opmerkelijk genoeg. Volgens een van de eige naren, Alex Milberg, heeft het af gelopenjaar zelfs uitgewezen dat er een markt is voor dergelijke culterele activiteiten. "Van alle kanten krijgen we te horen dat we een aanwinst voor de stad zijn", zegt Milberg. "In de eerste plaats omdat we toch net andere cursussen brengen dan die hier al waren en die boven dien uitsteken boven de gemid delde hobby-cursussen. Boven dien is alles wat we tot nu toe ge daan hebben geslaagd". Als voorbeeld noemt hij het Oude Singel-Oude Vest-Festival dat De Droomfabriek enige tijd gele den in samenwerking met De La kenhal, toneelvereniging Impe rium en de schouwburg organi seerde en dat door veel mensen werd bezocht. Met het oog op het komende seizoen dat in september weer begint wilde Milberg met wet houder Kuijers van cultuur pra ten. "Dat lukte me gewoon niet. Ik kwam niet verder dan zijn se cretaresse en die zei dat de wet houder geen tijd had. Dat snap ik niet. Zonder ons op de borst te willen slaan, meen ik dat we een steeds belangrijker plaats gaan innemen in de Leidse cultuur. Een beetje aandacht zou dus niet misstaan", aldus Milberg. Een gebrek aan belangstelling verwijt de in Argentinië geboren Milberg ook de raadsleden van de commissie cultuur. "Alleen Elly Kërckhoffs heeft zich vorig jaar tijdens de opening laten zien. Gemeenteraadsleden raken zo natuurlijk niet op de hoogte van wat op cultureel gebied leeft". Dat de gemeente geen belang stelling toont vindt Milberg nog tot daar aan toe. "Maar laten ze ons dan in elk geval niet tegen werken. Bij de organisatie van het festival hebben we twee maanden van tevoren een ver gunning aangevraagd. Pas op de maandag na het feest kregen we de vergunning. Dat was op de vrijdag daarvoor dus grote pa niek, want stel je voor datje daar voor alles moet afblazen". Het is allemaal op zijn poot jes terecht gekomen. Je bent echter wel bezig met dingen die helemaal niet ter zake doen", zo luidt zijn kritiek. De Droomfa briek zit ook niet op een subsidie te wachten. Ze willen zo onaf hankelijk mogelijk blijven. Wat de gemeente nu precies wil met cultuur in de stad weet Milberg niet.Hij heeft gepro beerd daar meer zicht op te krij gen, maar is daar niet in ge slaagd. Het enige dat hij weet is dat er twee dingen zijn waar de gemeente zich wèl druk over maakt. En dat zijn de schouw burg en De Lakenhal. "Ik denk ook niet dat ik nog contact ga op nemen. Als ze ons nodig hebben horen we het wel". Alex Milberg in de spiegelzaalvan De Droomfabriek waar de danslessen worden gegevefi. <f0to jan Holvast» Sinds opening 300 bezoekers LEIDEN - Het museum De Leidse Wagenmaker aan de Oude Varkenmarkt heeft sinds de officiële opening op 3 juni j.l. zo'n 300 bezoe kers getrokken. De voorma lige werkplaats van de laatste wagenmaker van Leiden, die voorlopig alleen op zondagmiddag geopend is, trekt gemiddeld zo'n 40 mensen naar de Oude Var kenmarkt. De voorzitter van de Stichting Wa genmakersmuseum, R.J. van "Cruijsen, is heel tevreden over de toeloop. "We krijgen hier veel oud- buurtgenoten. Mensen die als kind in de buurt hebben gewoond en die wagenmaker Jacob de Groot ge kend hebben. Vaak' komen ze met verhalen over wie De Groot was en laten ze foto's zien van wat die voor hen gemaakt heeft. Laatst was er een oud mannetje dat een heel ver haal had geschreven over zijn her inneringen aan De Groot. Erg leuk is dat". Bierwagen Vorig jaar werd het pand van de wagenmaker, in opdracht van de 'gemeente Leiden,grondig geres taureerd. Op de bovenverdieping, waar vroeger de familie De Groot woonde, zijn yier wooneenheden gemaakt voor studenten. De voor malige werkplaats van de wagen maker, op de begane grond, is weer precies zo ingericht als vroeger, compleet met houtkrullen en half volle flessen lijnolie. Alle machines en gereedschappen die De Groot gebruikten staan er net zo bij als voorheen. Het lijkt alsof deVagen- Inbraak in viswinkel LEIDEN Bij een inbraak in een viswinkel aan de Herenstraat zijn dit weekeinde een bromfiets, een helm en voor 2800 gulden aan inge vroren visprodukten gestolen. De inbreker of inbrekers zijn het pand vermoedelijk via de achterkant binnengedrongen. Leidenaar met mes bedreigd LEIDEN Een 18-jarige jongen uit Delft heeft in de nacht van vrij dag op zaterdag een even oude Lei denaar in de Steenstraat bedreigd met een mes. De Leidenaar zag kans de Delftenaar het mes afhan dig te maken, maar liep daarbij een snee op in een vinger. De jongen uit Delft was boos omdat hij even daarvoor uit een café aan de Narm- straat was gezet. De Leidenaar had overigens niets met die problemen te maken. maker er nog steeds aan het werk Over belangstelling heeft het nieuwe Leidse museum in de eer ste weken van haar bestaan dus niet te klagen. "Het zijn meestal geen gewone museumbezoekers die hier binnenkomen", vertelt het bestuurslid van de stichting J.F. Heijbroek, die in 1981 een boek schreef over de wagenmaker. "Veel bezoekers hebben een band gehad met het bedrijf van De Groot of hebben zelf iets in die branche gedaan. Die zijn dan geïnteres seerd in bepaalde gereedschappen en weten er vaak meer vanaf dan wij. Laatst hadden we ook een man hier, die zelf wagenmaker is ge weest, samen met zijn zoon en kleinzoon. Het aardige was dat de zoon weer miniatuurtjes maakt, ge woon voor de lol". "Wat ook leuk is is dat hier men sen komen die nog een kar hebben en die aan het museum willen af staan. Zo zijn we al aan een aantal karren gekomen: de bokkenwa gen, een kruiwagen en een bierwa gen. De biertonnen op de kar ont breken nog, maar die zullen we ook nog wel eens krijgen. Misschien is er een bierbrouwerij die ons dan wil sponseren". Tentoonstelling "Natuurlijk zijn het ook wel eens toevallige .voorbijgangers die een kijkje komen nemen. Zij weten vaak niet dat je hier gewoon bin nen mag lopen en kijken eerst heel schuchter om een hoekje. Mensen zijn vaak heel verbaasd dat de toe gang tot het wagenmakersmuseum gratis is. Maar het heeft geen enke le zin om een paar kwartjes entree te vragen. Dat zou ons een paar tientjes opleveren. Zo'n bedrag zet geen zoden aan de dijk", aldus Heijbroek. "Ik wil hier nog wel eens een of- ferbak neerzetten", reageert Van Cruijsen. "Het beheren van het museum kost nu eenmaal geld. In de toekomst zullen we van dona ties afhankelijk blijven en van wat we zelf zullen doen om aan geld te komen. Tot dusver is het alleen het boek over de wagenmaker dat geld in het laatje brengt". Heijbroek en Van Cruijsen zitten overigens vol plannen voor de toe komst. "We willen graag tentoon stellingen organiseren, bijvoor beeld over het vak van wagenma ker. De eerste expositie zit al in de pen, voor volgend voorjaar. Dat wordt een tentoonstelling over de buurt. Over hoe de wijk er uit heeft gezien eri welke bedrijvigheid er heerste. De Oude Varkenmarkt is van oudsher een straat waar veel ambachtelijke bedrijven waren ge vestigd. Studenten van de Rein- wardt Academie zullen bij de in richting van die expositie nauw be trokken worden". Levendigheid Tijdens de monumentendag op 17 september is er al een extra be zienswaardigheid. "Dan krijgen we vier koetsen voor de deur van een Leidse verzamelaar", vertelt Van Cruijsen. "Daar zijn heel mooie exemplaren bij die gewoonlijk niet tentoongesteld worden". De bestuursleden willen in de toekomst ook iets doen aan de ver levendiging van het verdwenen ambacht. De voormalige werk plaats van wagenmaker De Groot is, hoewel het lijkt alsof de wagen maker er net is weggelopen, toch een beetje te doods en netjes. "Er zou af en toe eens iemand daadwer kelijk aan de gang moeten gaan, maar het in gebruik nemen van de oude machines stuit op problemen bij de arbeidsinspectie", aldus Heijbroek. Om het toch wat levendiger te maken zal een aantal handkarren worden opgeknapt om vervolgens te worden verhuurd worden. "We denken daarbij aan studenten die wel vaker op zo'n manier verhui zen", zegt Van Cruijsen. "Zo krij gen we dan toch weer een beetje le ven in de brouwerij". De garages op de begane grond van de Agaatflat maken plaats voor benedenwoning en met een tuin. (foto Wim Dijkman» i de beheerders ligt komt er binnenkort meer leven in de brouwerij in het wagenmakersmuseum. LEIDEN - De Agaatflat in het Leid se Morskwartier krijgt een ander gezicht. Tegen de buitenkant van het gebouw worden nieuwe lift schachten gebouwd, opgetrokken uit glazen bouwstenen, die er 's avonds uitzien als enorme lam pionnen. De glazen torens, waarvan de eerste bijna klaar is, maken deel uit van een ingrijpende opknapbeurt die de flat aan de Agaatlaan mo menteel ondergaat. De bedoeling daarvan is het leefklimaat in en rond de flat te verbeteren en de 'so ciale controle' te verhogen. Om dat te bereiken worden ondermeer de toegang verbeterd en het aantal lif ten uitgebreid. De flat wordt als het ware in vier kleinere flatgebouwen opgedeeld waarbij elk deel een ei gen entree krijgt met kortere gale rijen. Voordeel daarvan is ook dat de flat er straks minder massaal uit ziet. Onder en rond de flat komen 50 nieuwe huizen: de garages onder de flat worden omgetoverd in be nedenwoningen en aan de Tur koois- en Agaatlaan worden 30 luxe stadsvilla's gebouwd. De ex tra bouwgrond is beschikbaar ge komen door het verplaatsen van de Agaatlaan naar de achterkant van de flat. De huidige straat zal ook plaatsmaken voor tuinen bij de nieuwe benedenwoningen. Naast alle nieuwigheden zal het complex ook een flinke onderhoudsbeurt ondergaan. Met de renovatie van de Agaat- flat is zo'n zes miljoen gulden ge moeid, exclusief de bouw van de extra woningen. Eind volgend jaar zal het plan, inclusief de nieuw bouw, zijn gerealiseerd. De Agaa tflat met op de voorgrond de eerste van vier glazen torens die de nieuwe entrees van de flat markeren. Op de achtergrond staat de tweede toren nog in de steigers. (foto Wim Dijkman» STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 7