JVC en Panasonic gaan nieuwe super-VHS videorecorder maken Alleen producenten randapparatuur kunnen ontwikkelingen bijhouden Geavanceerde calculator een Amerikaanse hobby ELEKTRONICA Kwaliteitsverbetering met een belofte voor de toekomst Twee Japanse industrieën gaan in het najaar voor groot videonieuws zorgen, dat staat nu al vast. In augustus/september zal - op de Amsterdamse Firato - het Super-VHS-systeem voor videorecorders worden geïntroduceerd. Een systeem dat de beeldkwaliteit van opgenomen programma's zo ongeveer op studio-niveau brengt. Het nieuwe systeem is uitwissel baar met het nu gebruikelijke VHS-huiskamer systeem. Het is dan ook afkomstig van de kam pioenen op dit gebied JVC en Ma- sushita. Het is niet een echte 'door braak' zoals de compact disc in de grammofoonplaten industrie, maar het zal op den duur zeker lei den tot een aanzienlijke verbete ring bij de opname van tv-pro- gramma's uit de ether of het copië- ren van videobanden. De verhoogde beeldkwaliteit wordt bereikt door een aantal tech nische trucs. Een kleurenbeeld be staat uit twee componenten. Het luminatie-signaal (helderheids in formatie zeggen we in Nederland) en het chrominatie-signaal dat de kleureninformatie bevat. Beide worden tegelijk opgetekend, zowel in het gebruikelijke VHS-systeem als bij Super-VHS. Het verschil zit hem echter in de totale ruimte die men daarvoor benut. Bij gewone VHS is (FM-gemoduleerd) ong. 4,8 MegaHertz bandbreedte voorhan den. In het nieuwe systeem wordt maar liefst 7 MegaHertz gebruikt Voor luminatie (helderheids in formatie) is nu 5 MegaHertz inge ruimd in plaats van 3 Elke Mega Hertz bandbreedte maakt een op lossend vermogen van ong. 80 beeldlijnen mogelijk. Tot nu toe bleef de 'scherpte' derhalve steken bij ong. 240 beeldlijnen (verticaal). In de nieuwe situatie, met bijna de dubbele ruimte ten behoeve voor luminatie ingeruimd, haalt men dus 5 x 80 beeldlijnen, dus onge veer 400 verticale lijnen. Dat resul teert in een aanzienlijk scherper beeld. Een ander signaal waaruit het tv- beeld is opgebouwd is de zogehe ten frequentie deviatie. Hierin is het maximale witniveau van het plaatje vastgelegd. Voor de fre quentie deviatie is inplaats van 1 nu 1,6 MegaHertz ingeruimd, ruim anderhalf maal zoveel dus. Dat re sulteert in een gedetailleerder zwart/wit basisplaatje voor het kleurenbeeld en vooral veel min der zichtbare storing (ruis) in het beeld, wat bij copiëren en monte ren van een band van het grootste belang is. Bandsoort Er zijn nog enkele andere maat regelen genomen om bij een betere kwaliteit zo min mogelijk storing te hebben Zo is er een speciale ruis-onderdrukkingsschakeling in gebouwd en nieuw ontworpen vi deo-koppen, waarmee men het sig naal op band schrijft. Het meest in grijpend is echter dat voor de nieu we norm ook een nieuwe band soort noodzakelijk is. Een type dat ook geschikt is voor de sterk ver hoogde bandbreedte, die uiteinde lijk tot een betere detaillering leidt. De nieuwe band is minder ge schikt voor bestaande recorders. In de nieuwe videorecorders kunnen wel oude banden gebruikt worden. Ook oude opnames worden zonder mankeren afgespeeld. De S-VHS- recorder herkent de bestaande op- door Hugo van der Heem name en speelt die correct af. Ook is het mogelijk nieuwe opnames te maken volgens de bestaande norm. zodat die kunnen worden afge speeld op andere machines van het VHS-type. De verbeterde kwaliteit is zeker waar te nemen op een gewone tv, die via de antenne-aansluiting is aangesloten. Nog beter ziet men het verschil wanneer men over een echte video-aansluiting beschikt. Op Firato Zowel JVC als Masushita-impor- teur Haagtechno zeggen de eerste Super-VHS recorders en bijbeho rende tv's en monitoren op de Fira to in augustus/september te zullen introduceren. Panasonic komt met zowel een huiskamer-machine als een S-VHS-movie, een draagbare camcorder voor Filmen van het bui- tengebeuren. JVC heeft op dit mo ment alleen een stationaire recor der aangekondigd. Alle apparaten zullen in de reeks van topappara- tuur 3000 tot 4000.- vallen en rond de jaarwisseling leverbaar zijn. Er is maar een industrietak die de ontwikkelingen in de computer-sector bij kan houden: de producenten van computer-randapparatuur. Printers (gebaseerd op lasers of op andere technieken) worden bijna met de dag geraffineerder. Monitoren met een groot oplossend vermogen, mistaan niet bij de nieuwste IBM PS/2-lijn en grafisch schermen leveren alsmaar mooiere kleuren. Desondanks dalen de prijzen van dat moois met de maand. De meest opvallende introductie van de laatste tijd is de nieuwe Ca non Laserprinter. Hij draagt de naam LBP-8 II..Belangrijk is de stap die'de Japanse fabrikant hier mee heeft gezet om voortaan auto matisch dubbelzijdig te kunnen printen met de gebruikelijke 300 dots-per-inch kwaliteit. Dat juist deze fabrikant met dub belzijdig printen is gekomen heeft belangrijke konsekwenties voor de hele computermarkt: veel meer dan de helft van de laserprinters in het veld zijn Canon-printers, ook al zit er een ander naamplaatje op. En dan is er nog een serie laserprin ters, die wel door anderen zijn ge bouwd, maar die gebaseerd zijn op Canon-onderdelen. De printers hebben enige veelge bruikte lettertypen tot hun be schikking zoals Courier bv, maar met (elektronische) 'plug-in' letter- cassettes kan het aantal fonts wor den uitgebreid. Er zijn twee papier- laadjes (ieder 200 vel) voor bijvoor beeld blanco vellen en papier met een briefhoofd-van-de-zaak. De se lectie geschiedt vanachter de com- Printwondertjes Bij de laserprinter gaat het meestal om een kantoormachine die op een groot aantal mensen wordt ingezet. Een prijs van vijf tot tienduizend gulden is dan overko- menlijk. Maar een andere evolutie is aan de gang met de 'personal' printers thuis. Apparaten die voor heen zelfs in de klasse tot 2000.- nog een nauwelijks leesbaar schrift gaven, zijn nu hele printwondertjes geworden en dat voor de helft van de prijs. Epson en NEC staan aan de wieg van zo'n matrix- of naaldprinter van ruim 1000.- die uitzonderlijke kwaliteiten bezit. Het gaat om 24- naaldsprinters, die overtuigend NLQ-kwaliteit (Near Letter Quali ty briefkwaliteit) kan leveren. De zeer dichte matrix van 24 inplaats van 8 of 9 naalden zorgt dat men met het blote oog de letter nauwe lijks van een margrietwiel-printer of bolletjes-schrijfmachine kan on derscheiden. Bovendien is er bij NEC een programma te krijgen waarmee men de 24-naaldsprinter als een plotter (voor het afdrukken van tekeningen) kan laten werken. Het programma kost 100,- maar de waarde van de printwerk stijgt met een veelvoud: haalbaar wordt 360 bij 360 punten per inch. Nieuwste tecnnologie NEC nieuwste technolpgie bij de Laserprinters is ook verrassend. Werkt de laserprinter in feite met een laserstraal die wordt 'gestuurd' door een spiegel, de nieuwste Si- lentwriter LC-866 werkt met een interne belichting door middel van 2400 verschillende laserdiodes. Het voordeel van deze techniek is het geringe aantal bewegende delen, wat op termijn een langere levens duur en hogere betrouwbaarheid moet opleveren. Zeer sterk is het Japanse merk sinds jaren in monitoren. NEC Business Systems Benelux heeft nu een reeks nieuwe zogeheten MultiSync beeldschermen gelan ceerd. Wereldwijd brengt men van nu af aan vier typen, die hun naam ontlenen aan het feit dat zij syn chroniseren met elke frekwentie tussen de 50 Hz (in Europa gang baar) en 80 Hz (speciale toepassin gen). De MultiSync GS heeft een zwart/wit scherm van een nieuwe generatie met zeer hoge scherpte. Drie kleurenschermen zijn voorts gelanceerd van eenvoudig tot aan de XL-monitor: een 50 cm groot scherm met de hoogst haalbare grafische eisen van het moment. Hij past zich aan bij alle grafische modes van de nieuwste computers, waaronder de IBM-PS/2 met een resolutie van 1024 bij 768 beeld punten. Om deze buitengewoon veelei sende grafische mode ook op IBM- machines te kunnen benutten gaat NEC een insteekkaart voor perso nal computers leveren die deze laatste grafische mode zal onder steunen. Het is een 16-bits kaart met eigen, extra werkgeheugen aan boord. Er zijn 256 kleuren zijn mogelijk bij de 1024x768 pixels mode. Alle mogelijke grafische modes worden ondersteund. Men levert programmatuur bij deze kaart, die ongeveer half zo duur is als de monitor, namelijk ong. 3500.- exclusief btw. Het grote op lossend vermogen is echter nodig bij teken- en ontwerpwerk, zoge noemde CAD/CAM bezigheden. Een dergelijke insteek-oplossing voor de 'personal' levert ook Ma- nudax in Heeswijk. Hier gaat het om Galaxy-kaarten. die eveneens bedoeld zijn voor technisch teke nen en ontwerpen. De goedkoop ste kaart in dit geval kost 2990.-. De duurste (snelste) grafische ver werker (met 2 Mb eigen geheugen) en een oplossend vermogen van 1280 bij 960 beeldpunten(l) 7825.- Er worden twee Intel processoren toegepast om snelheid te maken, wat zeker nodig is bij het opbou wen van zo'n complex beeld. Faxen met PC Tot slot nog een opmerkelijke toepassing van de pc, dank zij de fabrikanten van randapparatuur. PC Choice en Intral Automation bieden Fax-insteekkaarten aan voor de pc. Wanneer de pc niet wordt gebruikt voor boekhouding, archiveren of tekstverwerking kan hij automatisch de binnenkomen de facsimile-berichten aanpakken. Is men wel met een toepassings programma bezig, dan wordt dit tijdelijk stilgezet om de fax-ver werking niet te storen. Middels bijpassende program matuur kan men een fax-versturen op een later tijdstip, naar meerdere adressen/groepen. Het combineren van tekst en grafiek is mogelijk en het afdrukken van binnengeko men fax-boodschappen op een laserprinter ook. Prijzen, afhanke lijk van de uitvoering (insteekkaart of apart kastje) lopen uiteen van 1500 - tot bijna 2100.- ADRESSEN: NEC Business Systems Benelux, Strawinskylaan 665 (WTC) 1077 XX Amsterdam, tel: 020- 716541. Canon, Cruquiusweg 29, 2101 LS Heemstede tel: 023 - 231616 Manudax, postbus 25, 5473 ZG Heeswijk-Dinther, tel: 04139-8911 Saai uitziende rekenmachientjes hebben tegenwoordig al de capaciteit van een volwassen computer van vroeger. Precies zo'n zelfde doosje waarmee Clive Sinclair ons bijna twintig jaar geleden als eerste confronteerde, gebruikt nu maar een fractie van de elektriciteit van toen en is duizenden malen intelligenter. Programmeerbare rekenmachines: alleen een pc kan nog meer De modernste serie horloges, stopwatchen en rekenmachines hebben onveranderelijk een grijs LCD-venster. Het stroomverbruik van die kristallen is zo gering dat men op vele rekenmachines zelfs de 'uit'-knop heeft weggelaten. Ge bruikt men het apparaat een tijdje niet, dan verschijnt een tijdmel ding. En wil men door zo'n reken machientje gewekt worden dan kan dat desgewenst ook. In het ontwikkelen van speciale rekenmachines gaan enkele (Ame rikaanse) fabrikanten wel heel ver. Hewlett-Packard introduceerde een reeks nieuwe calculatoren van verschillende pluimage. Texas In struments levert kleine handcom puters, die zich ook nog laten uit breiden. De kloof tussen zakrekenmachi- ne en personal computer - tekent Hewlett-Packard aan - wordt steeds kleiner. Dat wordt onmis kenbaar aangetoond met de nieu we HP 28S Advanced Scientific Calculator en de daarvan afgeleide versie 27S, de Scientific Calculator. Niet alleen is de geheugencapaci teit even groot als van menige huis computer (32.000 tekens), maar ook onderscheidt deze nieuwe genera tie zich door gebruikersvriendelij ke programmatuur, inclusief me nu's en dergelijke. Portefeuille model De HP 28S is uitgevoerd als por tefeuille model met gescheiden toetsenborden voor cijfers en let ters. De functietoetsen zijn bij het cijferdeel ondergebracht; de pro grammering geschiedt via de let- tertoetsen. Het display biedt ruim te aan vier korte regels tekst, waar bij de onderste kan worden ge bruikt voor de definitie van vrije functietoetsen. Het display kan ook in zijn ge heel voor grafisch doeleinden wor den gebruikt. Daarbij liggen toe passingen als hogere orde-vergelij kingen of trigoniometrische func ties voor de hand. Het schermpje heeft een resolutie van 32 bij 137 punten. De programmatuur ligt op geslagen in een 128 kilobyte onuit wisbaar geheugen; de gebruiker heeft daarnaast nog de beschik king over 32 kilobyte werkgeheu gen voor de opslag van zelfgeschre ven programma's en tussenresulta ten. Een groot aantal wiskundige functies behoort tot de ingebouw de programmatuur, waaronder ma trix-, vector- en complexe bereke- ningen. De meest uitgebreide zakreken- machine voor de zakelijk gebrui ker is model HP-19B Business Consultant, die de populaire HP- 18C opvolgt. Deze calculator - ook in portefeuille model - ziet er vrij wel eender uit als zijn wetenschap pelijke broertje. Speciaal voor managers beschikt hij over een aantal speciale formules voor bij voorbeeld de analyse van 'cash flow', statistieken en planningen. Natuurlijk horen alle standaard fi nanciële berekeningen en een agendafunctie met afspraak-alarm (wekker) tot de uitrusting. Het scherm kan ook hier grafiekjes en histogrammen tonen. Ook van de business rekenma chine is een wat eenvoudiger uit voering te krijgen. Alle machines hebben een infra-rode poort die tot op een 50 cm afstand draadloos een bijbehorende printer kan sturen. Voor wie de HP-fnachientjes niet kent: ze rekenen volgens de RPN- methode, de Reversed Polish Nota tion. Wie er aan gewend is zal er bij zweren. Wie de methode niet kent - waarbij men eerst de getallen intikt en dan de functie - lijkt de reken machine aanvankelijk onbruik baar. Programmeerbaar Van Texas Instrument zijn pro grammeerbare pocketsystemen TI-95 en de TI-74 afkomstig. Ze zijn heel anders van opzet dan de HP- modellen. Zijn de HP-machines 'staande' modellen, de Texas' heb ben een 'liggend' model waarbij vooral het Qwerty-toetsenbordje voor het inbrengen van tekst, goed tot zijn recht komt. Bij de TI-95 (de opvolger van de populaire TI-59) is sprake van een LCD-scherm dat ook liggend is. Het display bestaat uit een regel van 31 tekens, waar van er maximaal 16 in beeld zijn, plus vijf groepen van drie tekens voor de programmeerbare functie toetsen. De kracht van de Ti-machines zit hem in de mogelijkheid vefschil- lende modules te gebruiken. Bij het verwijderen van de modules blijft de inhoud bewaard met een eigen lithium batterij. De rekenma chine zelf heeft een 8 kilobyte (ruim 8000 tekens) werkgeheugen aan boord, goed voor 7200 pro grammastappen of 1000 dataregis- ters. Een van de modules bestaat uit een geheugen-uitbreiding van 8 ki lobyte. Ook zijn er modules voor statistische berekening en wiskun de. Deze bieden extra mogelijkhe den wanneer zij via zelfgeschreven programma's worden benut. De rekensnelheid van de machi ne is acht keer zo hoog als van het vorige model. Om de resultaten vast te kunnen leggen kan men een thermisch printertje aansluiten of een cassetterecorder voor het vast leggen van de zelf uitgedokterde programma's die in oorspronkelij ke vorm bewaard moeten blijven (bibliotheek). De TI-74 Basicalc is een reken machine/programmeerbare com puter-combinatie die er net zo uit ziet. Hij heeft 70 wetenschappelij ke en statistische functies en kan worden uitgebreid met twee modu les. Een daarvan is de Basic-modu le, een andere de Pascal-module. Met Basic kan men 113 gangbare instructies gebruiken Een apart handboek wordt bij die module ge leverd. Toch was Sinclair's vinding van niet te onderschatten belang. Hij bewees dat je dank zij de verklei ning een 'zakrekenmachine' kon bouwen die gemakkelijk viel mee te nemen en evenveel kon als de elektronische of mechanische kan toormachines van toen. Het appa raatje had wel veel batterijen nodig en de toetsen bleken op den duur ook niet zo betrouwbaar. Enfin. Clive Sinclair was een genie, maar op de afwerking van zijn produk- ten viel veel af te dingen. Aan het stroomverbruik kon hij nog niet zoveel doen. De energie-vriendelij ke C-Mos chips moesten nog ko men en de display's van toen waren opgebouwd uit een soort gloei- draad-lampjes. De business- en wetenschappelijke functies in tekst en grafiek zijn moge lijk op de rekenapparatuur van Hewlett-Packard. (foto gpdi De nieuwste Canon-printer m gebruik op kantoor. Het apparaat kan e bedrukken: een doorbraak in deze technologie.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 15