PORT Sauer viert afscheid met titel Roomburg Sanchez neemt dubbel revanche Eltingh Europees kampioen Koenders verlegt grenzen Experiment PDM-arts met testosteron Voorrang met Oranje-pasje Tennisser wordt coach in herenigde Staten Eindelijk succes voor Spanjaard op Melkhuisje MAANDAG 1 AUGUSTUS 1988 PAGINA 11 BIJLAGE LEIDSCH DAGBLAD LEIDEN - Jacco Eltingh over treft dit jaar alle verwachtingen. De 18-jarige tennisser van het Leidse Unicum zette gisteren een kroon op zijn ijzersterke sei zoen door in Zaragoza Europees jeugdkampioen bij de jongens tot en met 18 jaar te worden. In de finale had de Deen Frederick Fetterlein helemaal niets in te brengen tegen Eltingh, die met 6- 0, 6-0 de hoofdprijs voor zich opeiste. Tijdens de kampioenschap pen, waarin Eltinghs clubgenoot Jan Siemerink in de eerste ronde van de Italiaan Ardinghi verloor, liet de jeugdtennisser uit Heerde (boven Zwolle) zien hoe groot zijn mogelijkheden zijn. De pupil van Henk van Hulst, die n teel bij de selectie van Jong Oranje zit, kreeg het pas in de halve finale moeilijk. De Tsjech Zbrazila dwong hem tot een drie- setter, die de als derde geplaatste Eltingh met 6-3,2-6,6-2 naar zich toetrok. "Daarna wist ik dat ik een gro te kans op de titel maakte", ver telde een dolgelukkige Eltingh na afloop van de eindstrijd tegen Fetterlein. "Voor die Deen was ik totaal niet bang en misschien speelde ik daardoor wel zo sterk. Volgens mij heb ik nooit beter getennist; het ging ongelofelijk Daarin won hij voor hoofdklas ser Unicum vijfmaal zijn single. Vervolgens oogstte Eltingh tweemaal succes in een A-satel- liet-toernooi. De Unicummer was de sterkste bij De Manege in Apeldoorn en schreef ook het toernooi van Popeye Goldstar op zijn naam. In de halve finale ver sloeg hij de bekendste Neder landse jeugdtennisser van het ogenblik, Paul Dogger, verras send. Daarna rekende Eltingh in s, de finale af met Paul Haarhuis. Morgenavond komt Eltingh, die onlangs zijn VWO-diploma in de wacht sleepte en zich sinds dien full time met tennis bezig houdt, alweer uit op de Neder landse kampioenschappen in Son. DEN HAAG (GPD) - Dokter Peter Jansen van de wielerformatie van Jan Gisbers heeft toegegeven in het begin van dit jaar te hebben geëxperimenteerd met het gebruik van het middel testosteron. Jansen heeft daarvoor drie renners uitgezocht van de PDM-ploeg, onder wie Jörg Müller. De Zwiterse coureur is tijdens de Tour niet op het gebruik van doping gecontroleerd. Wie de andere renners uit de succesvolle ploeg zijn, wilde de arts gisteravond in het televisieprogramma Studio Sport niet meedelen. "Gert Jan Theunnise was daar in elk geval niet bij", aldus Jansen, die tijdens de dopingaffaire in de Ronde met vakantie was in Frankrijk en daardoor niet eerder bereikbaar was voor commentaar. "Er zijn kleine hoe veelheden testosteron toegediend", aldus de arts van de ploeg van kopman Steven Rooks. "Dit is gebeurd in de maand februari of maart bij een drietal renners tij dens een trainingsstage. We hebben kleine hoeveelhe den testosteron toegediend. Het is gedaan met de ach terliggende gedachte dat een sporter bij langdurige in spanningen een verlaagde testosteronspiegel krijgt. De drie renners hadden op dat moment een erg ver laagde bloedspiegel en we hebben toen geprobeerd om onder de waarde zes te blijven. Dit is de waarde die het IOC (Internationaal Olympisch Comité) hanteert. Dit om te kijken of we de normale waarde weer kon den bewerkstelligen". "Vorig jaar zijn we begonnen met bloed- en urine- onderzoek tijdens de Tour de France. Daar is ons ge bleken dat er bij de renners ontzettend verlaagde waar den optreden tijdens zo'n etappekoers. Die kun je met kleine hoeveelheden weer omhoog krijgen. Daar zijn we in het begin van dit jaar mee bezig geweest. De uit komst was dat het niet te doen was. Dat het ontzettend moeilijk te doseren is omdat je toch ontzettend snel bo ven die waarden van zes uitkomt. Het gevolg is ge weest dat we van toen af hebben afgesproken: we gaan hier niet meer mee door. Sindien hebben we de afge sproken: geen testosteron". Ploegleider Jan Gisbers gaf toe volledig op de hoog te te zijn geweest van het toedienen van extra-testos- teron en volgens hebben waren de drie rennens even eens van tevoren ingelicht. Wij wilden gewoon we ten", aldus Gisbers, "ook in het belang van de jongens, wat de gevaren er van zijn. Ik ben blij dat we het niet hebben gedaan en ik ben blij dat we tot de conculisie zijn gekomen dat het niet mogelijk was om het toe te dienen. We hebben er meteen en streep onder gezet". ZEIST (ANP) - Van vandaag tot woensdag middernacht zitten 25 telefonisten klaar om de vraag naar de kaarten voor het voetbal kwali ficatieduel Nederland-Wales in goede banen te leiden. De KNVB, heeft voor de dertig- tot veertigdui zend houders van het Oranje-pas- poort bij de Europese titelstrijd in Westduitsland een voorrangsrege ling opgezet. De vrije verkoop be gint een week later. Slechts de pashouders kunnen via de speciale telefoonlijnen (06- 8382) bellen voor de 25.000 toe gangsbewijzen voor de wedstrijd van woensdag 14 september. Per- paspoort kunnen twee kaarten worden besteld, volgens de rege- ling "wie het eerst belt". Later kun nen de kaarten op zeven distribu tiepunten worden afgehaald. Behalve de 25.000 plaatsen voor de pashouders zijn tienduizend kaarten gereserveerd voor de vaste afnemers van de bond, zoals spon sors en officials. De KNVB heeft al le gedupeerden door de Zeister chaos bij de verdeling voor het toernooi om het Europees kam pioenschap, ongeveer tweedui zend, gratis toegangsbewijzen toe- Grieken koppig DORDRECHT (ANP) - De oe fenwedstrijd van eerste-divisie- club DS'79 tegen Panathinai-, kos is gisteren voortijdig ge stopt. Drie minuten voor het eind blies scheidsrechter Ver hoef voor het laatst, toen de geïrriteerde Griekse voetballers kopstootjes begonnen uit te de len. De stand in Dordrecht was op dat moment nog 0-0. De Dordtenaren Tebbens en Knip penberg kregen een gele kaart voor het te harde spel in de wed strijd. Verliezers pakken pistool TYRE (Reuter) - Slechte verlie zers in een lokale voetbalwed strijd hebben hun ongenoegen afgereageerd met een schiet partij. Vier voetballers werden door kogels getroffen. Het vuurgevecht had plaats in Abbassiyeh, tien kilometer van de havenstad Tyre in Zuid- libanon. Een wedstrijd tussen twee rivaliserende plaatselijke elftallen eindigde in 3-2. Na het laatste fluitsignaal begonnen de verliezers op het winnënde elftal te schieten. Het vuur werd beantwoord. Van het win nende elftal raakten drie spe lers gewond, van de verliezers LEIDEN - Op zijn afscheidstoemee langs de Nederlandse tennisbanen pikte Freddie Sauer gistermiddag nog even de Open Leidse titel mee. De 26-jarige Amsterdammer toon de zich, ondanks de verbeten oppositie van Vincent van Gelderen, op Roomburg onbe twist de sterkste. Organisator Van Aelst hoeft er evenwel niet op te rekenen dat Sauer vol gend jaar zijn titel komt verdedigen. In het najaar pakt de prof zijn boeltje op om zich te storten in een tennisavontuur in de Verenigde Staten. Sauer is van orgine Zuidafrikaan. Een in 1981 gesloten'huwelijk met een Nederlandse vrouw leverde hem een Nederlands paspoort op. Een actie die met name de KNLTB tot tevredenheid stemde, want Sauer kon zich immers verdienste lijk maken voor het tennis, dat in die periode bij gebrek aan toppers geen geweldige reputatie genoot. Sauer, die in de begin tachtiger ja ren bij de beste honderd spelers van de wereld hoerde, werd dan ook prompt opgeroepen voor Da- viscup-wedstrijden van 'Oranje'. In Nederland heeft Freddie Sauer zijn status echter nimmer kunnen waarmaken. Binnen korte tijd nestelde de met veel bombarie ingehaalde tennisser zich temid den het korps naamlozen, dat jaar in jaar uit de Nederlandse tennis banen aandoet. "Noem het maar aanpassingsmoeilijkheden, waar mee ik in die tijd kampte", grijpt Sauer terug in zijn verleden. "Ik HILVERSUM (GPD) - Het getal drie kreeg voor Emilio Sanchez gisteren een bijzondere betekenis. De Spanjaard greep zijn derde Hilversumse stop aan om even de aandacht af te leiden van de eveneens in Nederland neergestreken voetballers van Barcelona en Real Madrid. Een handvol Spaanse journalisten zag een landgenoot voor het eerst in de 31-jari- ge historie van de open Nederlandse tenniskampioenschappen de enkelspelfinale win nen. HILVERSUM (GPD) - Het getal drie kreeg voor Emilio Sanchez gisteren een bijzondere betekenis. De Spanjaard greep zijn derde Hil versumse stop aan om even de aan dacht af te leiden van de eveneens in Nederland neergestreken voet ballers van Barcelona en Real Ma drid. Een handvol Spaanse journa listen zag een landgenoot voor het ëèï?st in de 31-jarige historie van de open Nederlandse tenniskam pioenschappen de enkelspelfinale Angel Gimeno haalde vijftien jaar geleden wel de eindstrijd op het Gooise gravel, maar hij verloor destijds van Tom Okker in vijf sets. Emilio Sanchez was gisteren dui delijk sterker dan favoriet Guiller- mo Perez-Roldan, voor wie de ge schiedenis zich herhaalde. Net als vorig j aar tegen Miloslav Mecir ver loor de achttienjarige Argentijn ditmaal weer na vier spelreeksen: 3-6, 1-6, 6-3, 3-6. Sanchez was hard toe aan een Grand-Prixzege (zijn achtste to taal) en toonde zich tijdens de prijs uitreiking, waar hem de winnaars- cheque van dertigduizend dollar werd overhandigd, dan ook zicht baar opgelucht. Hoewel het niet zo lang had geduurd als hij zelf stelde - Sanchez dacht dat zijn laatste suc ces begin augustus in Kitzbühel tot stand was gekomen, maar vergat zijn eindzege in Madrid half sep tember vorig jaar - liep de 23-jarige gravelspecialist behoorlijk achter op zijn serie in '87. Toen kende hij een zeer sterke periode met overwinningen in Bor deaux, Gstaad en het eerder ge noemde Kitzbühel - zowel Sanchez als Perez-Roldan haastte zich daar gisteravond opnieuw naartoe - plus een halve finale in Bastad. Het pun- tenaantal, dat de'1'oudste telg van een echte tennisfamilie daarmee vergaarde moet hij dus minstens zien te evenaren om zijn subtoppo sitie te behouden en dat lukte de ROTH (ANP) - Hawaii is niet lan ger het mekka van de triathlon. En de tak van sport is niet langer het domein van Amerikanen. Axel Koenders werd zaterdag in Roth 's werelds beste tri-atleet. De 28-jarige docent aan de Aca demie voor Lichamelijke Opvoe ding in Amsterdam verlegde de grenzen in deze nog prille tak van sport. Met een kwartier ver beterde Koenders het twee jaar oude record van de Amerikaan Scott Tinley. De zwemleraar uit Ouderkerk aan de Amstel zwom, fietste en liep 8 uur 13 minuten en 11 seconden. Hoewel de wedstrijd gold als Europese kwalificatie voor de befaamde Ironman Triathlon, zal de winnaar zich dit najaar niet naar Hawaii begeven. Gezien zijn beroepsbezigheden kan de snel ste wielrenner onder de tri-atle ten zich alleen ir den vrij maken. Achter Koen ders was de uit Roth bij Neuren berg afkomstige Dirk Aschmol- eit ook sneller dan Tinley, die zijn wereldrecord trouwens bui ten Hawaii, in het Zweedse plaatsje Sater, had gevestigd. Oud-beroepswielfenner Peter Zijderveld, die pas op gevorder de leeftijd leerde zwemmen, werd vierde. Koenders had in samenwer king met zijn trainer Jos Geijsel becijferd dat hij onder optimale omstandigheden in 54 minuten 3,8 kilometer zou zwemmen, het 180 kilometer lange fietstraject zou afleggen in 4 uur 25 minuten en de marathon zou lopen in 2.56. Ondanks de nauwgezette weten schappelijke benadering van in spanningsfysioloog Geijsel (te vens conditietrainer bij de schaatsbond) liep het in de prak tijk anders. De afzonderlijke tij den waren 49.52 - 4.31.11 - 2.52.08. Koenders' winst ten opzichte van zijn beste triathlon bedroeg alleen al bij het wielrennen acht minuten. Terwijl het zwemmen en het hardlopen aanzienlijk voort varender verliepen dan voorzien, bleef het fietsen achter bij de prognoses. Desondanks verbe terde de Nederlander op alle drie onderdelen zijn beste prestatie. Met 4.39.01 was Koenders al de beste wielrenner onder de ijze ren mannen. Koenders experimenteerde met een verlengd ossekopstuur waardoor het bovenlichaam de ideale aërodynamische eivorm krijgt. Op deze wijze denkt Koenders zijn record nog te ver beteren. naar de twintigste plaats op de we reldranglijst gezakte Spanjaard tot dusverre niet zo best. Hindernis In Gstaad verloor hij in de kwartfinales van Cahill en in Stuttgart was Perez-Roldan in de derde ronde een onoverkomelijke hindernis (6-4, 6-3). Sanchez nam gisteren dus eigenlijk dubbel re vanche: op zijn Argentijnse finale^ rivaal en op zichzelf. De bescher meling van trainer William Alva rez, bijnaamd Pato (eend) wegens zijn wat waggelende tred, wiste op het Melkhuisje zowel zijn neder laag tegen Huub van Boeckel (eer ste partij in '85) als Jakob Hlasek (een jaar later in de halve finales) weg. Sanchez, die achtereenvolgens Matsuoka, Dogger, Bengoechea en Woodforde zonder setverlies aan de kant had gezet, leek aanvanke lijk ook in de 'best of five-finale' geen steek te laten vallen. Hij anti cipeerde beter en was vaster dan Perez-Roldan, die in de derde set echter kon terugslaan om'dat San chez van tactiek veranderde en va ker de aanval zocht. Dat ging hem aanmerkelijk minder goed af, maar voor Perez-Roldan was het slechts uitstel van executie. Na twee uur en veertig minuten moest hij wel naar het net om Sanchez te felicite- De Zuidamerikaanse tiener had een dag eerder nota bene nog lan ger op het centre-court gestaan om zich te kunnen ontdoen van Mag nus Gustafsson. De eerste set nam al anderhalf uur in beslag, mede wegens een zenuwslopende tie break (14-12) waarin de Zweed net te kort schoot. Hij herstelde zich knap in de tweede set (6-2), maar de jonge Perez-Roldan stelde alsnog geroutineerd orde op zaken. Hij mag dan te lui zijn om Engels te le ren, te lui om arbeid te verrichten is de Argentijn zeer zeker niet. Dat bewees de luid kreunende en steunende Perez-Roldan, die aan de Bussumergrintweg voor heel wat burengerucht zorgde, ook gisteren weer. Het werkpaard kwam evenwel klasse te kort om de Emilio Sanchez verbijt zich in de partij tegen Perez-Roldan. De Span jaard zegevierde in Hilversum. (foto anpj soepele demarrages van Sanchez te kunnen bijbenen; de Spaanse furie bleek gewoon niet te temmen in een finale, die relatief gezien van hoog niveau was. Liet de Melkhuisje-winnaar van vorig jaar, Miloslav Mecir, ditmaal verstek gaan, de kans is groot dat zowel Emilio Sanchez als Guiller- mo Perez-Roldan, die elkaar later ook in het mannendubbel troffen, in 1989 het Gooi wel weer aandoet. Is Mecir een allrounder die tot de wereldtop behoort en dus kieskeu rig is wat betreft zijn toernooikëu- ze, beide Hilversumse finalisten komen slechts op langzame pistes optimaal tot hun recht. Dat lieten ze alle twee nog zien met een kwartfinaleplaats op Roland Gar ros. Omdat ze jaarlijks nu eenmaal veertien Grand-Prixevenementen moeten afwerken, zijn de kleinere circuithaltes min of meer onont koombaar. Wat dat betreft lijkt de vrees van de Melkhuisje-organisatie voor een zware devaluatie van het deelne mersveld in de toekomst ietwat voorbarig. Spelers uit de top-10 wa ren het laatste decennium toch al mondjesmaat aanwezig en gezien de huidige samenstelling is die groep ook praktisch onhaalbaar, nog afgezien van de accommoda tieproblemen ("met Wilander breekt het hier uit zijn voegen", weet toernooibaas Piet van Eijs- den). Uit de subtop had 'Hilversum' dit jaar twee sterke vertegenwoor digers, die ook nog de finale haal den; minder kan en zal de bezetting nooit worden, temeer daar de MT£ (internationale tennisraad) in het uiterste geval altijd nog één of twee 'namen' naar een ernstig gedeva lueerd toernooi moet sturen. Dat is ook een les die een week Melkhuis je weer leerde: om publiek en pu bliciteit te trekken heb je niet altijd (papieren) topkwaliteit nodig. had last van blessures, kreeg een ongeluk en nog meer zaken verlie pen niet naar wens. En als je je niet honderd procent voor het tennis kunt inzetten, dan merk je dat on middellijk in wedstrijden". Sauer werd pijlsnel van de ATP- lijst afgevoerd en kwam op de Ne derlandse 'hitladder' evenmin in het stuk voor. Niettemin bleef hij zijn status als tennisprof behou den. "Ik speel competitie voor Pel- likaan en sla 's winters in Engeland nog een balletje voor een clubteam. Die twee werkgevers leveren mij een behoorlijk salaris op. Daar naast verdien ik nog een grijpsui- ver met toernooien zoals deze". Voor het eerst dit seizoen legde Sauer beslag op een hoofdprijs, bij Roomburg bepaald op 3000 gul den. "Maar ik heb het nu wel ge zien", richt Sauer zijn vizier op een andere omgeving. "Ik weet nu wel wat er in Nederland te koop is. Het verveelt me en wat ik nog het erg ste vind ik het klimaat. Strenge winters zijn niet erg, als ze maar ge volgd worden door hete zomers. Ik ben heel erg blij dat ik straks van dat vreselijk slechte weer in Neder land af ben. Ik ben er gewoon de pressief van geworden". Sauer vestigt zich met vrouw en kind in het subtropische Florida. Als 17-jarige Zuidafrikaan was hij al eerder in het land, waar hij zijn brood als tenniscoach gaat verdie nen. "Ik kreeg bij de universiteit van Miami een scholarship. Dat was mooi meegenomen, want als je als Zuidafrikaanse tennisser iets wilt bereiken, moet je het land ver laten. Aan één kant vervelend om- datje huis en haard verlaat, aan de andere kant is het goed voor de ont wikkeling van een prof. Je wordt snel zelfstandig". Florida Waar de carrière van Sauer aan vankelijk voorspoedig verliep, raakte hij eenmaal gearriveerd in Nederland door tal van, reeds ge melde, oorzaken in de versukke ling. Vandaar hij zich nu richt op een andere werkkring: de Verenig de Staten. Vroeger het tennisland bij uitstek, maar tegenwoordig heeft men aan de andere kant van de plas nauwelijks meer de be schikking over toppers. Onder lei ding van Stan Smith, een gewezen profspeler, heeft de tennisbond van de Verenigde Staten een ambi tieus plan ontworpen. Smith heeft Sauer benaderd om een aantal ta lentvolle jeugdspelers te begelei den op weg naar de top. "Ik moet nog met Smith rond de tafel om nog een aantal zaken door te ne men, maar in principe gaat het door. Het lijkt me wel interessant". Kwaliteiten Op Roomburg wilde Sauer, die zaterdag in de halve finale nummer één Hendrik Jan Davids elimineer de, het Leidse publiek laten zien dat hij wel degelijk kwaliteiten in huis heeft. Zijn vier jaar jongere te genstander raakte in de tweede set (de eerste was met 6-2 voor Sauer) op toeren en dwong na een met 6-4 gewonnen spelreeks een beslissen de set af. De routine van Sauer bleek in die fase uiteindelijk door slaggevend: 6-3. Sauer en Van Gel- deren sloegen later in de middag de handen ineen voor het mannen- dubbel, maar beiden hadden eer der teveel energie verbruikt. De winst van het duo Hendrik Jan Da- vids/Roger Warmenhoven (6-1, 6-4) kwam dan ook niet als een verras sing. ROB ONDERWATER

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 11