TAD LEIDEN 'Dumpen' huisdieren dupeert ook de asiels 'Verdronken' Leidenaar eist in kort geding woning terug mii Drukkerij mag rechten van naslagwerk niet verkopen LEIDSCH m DAGBLAD s ZATERDAG 30 JULI 1988 ■HBgHH^ggggl Indruis gewekt met ex-echtgenote onder één hoedje te spelen (Vervolg van pagina 1) LEIDEN De Leidenaar die zich vorig jaar enkele maanden heeft schuilgehouden, nadat hij de in druk had gewekt dat hij was ver dronken, eist zijn oude woning te rug. Zijn ex-vrouw heeft de huur van deze woning tijdens zi.jn 'afwe zigheid' opgezegd. De Leidenaar stelt nu dat de vrouw dit heeft ge daan zonder zijn medeweten en wil dat de woningbouwvereniging De Goede Woning hem het huurhuis terug geeft, of hem in elk geval een vergelijkbare huurwoning aan biedt. De Goede Woning voelt hier niets voor. De oude woning van de man is inmiddels verhuurd aan een ander. Bovendien meent de corpo ratie dat de Leidenaar door zijn praktijken alle rechten op het huis heeft verspeeld. De man heeft het er echter niet bij laten zitten. In een kort geding, dat gisteren werd be handeld voor rechtbankpresident mr. Portheine, eist hij dat hem als nog een huis ter beschikking wordt gesteld. De Leidenaar verdween op 26 augustus van het vorige jaar na een tochtje met een gehuurd motor jacht op de Westerschelde. Na en kele maanden, op 21 november 1987, dook hij weer op in het Oos tenrijkse plaatsje Velden. De man wordt er nu van verdacht dat hij heeft geprobeerd zijn verzeke ringsmaatschappij op te lichten. Daarbij wordt niet uitgesloten dat hij onder een hoedje heeft gespeeld met zijn voormalige echtgenote. Die zou namelijk ongeveer een mil joen gulden opstrijken van zijn le- Medeweten De Leidenaar houdt nu vol dat de verhouding met zijn ex-vrouw na zijn verdwijning heel slecht is geworden. En mogelijk ook al daarvoor, maar daarover legde de man gisteren tegenstrijdige verkla ringen af. In elk geval zou zijn voor malige echtgenote zonder zijn me deweten op 2 november 1987 de huur van de woning hebben opge zegd. Zij deed dit met het argument dat haar ex-man zeer waarschijn lijk dood was. De advocaat van de Leidenaar, mr. F.E. Boonstra, stel de gisteren echter dat de vrouw niets met de woning had te maken. Het huurcontract stond volledig op naam van de man en de huur was keurig betaald want die werd nog steeds elke maand automa tisch overgemaakt van zijn girore kening. Kortom, de woningbouw vereniging had geen enkele reden om de huurovereenkomst te beëin digen. Dat de man de indruk had ge wekt dat hij was verdronken, deed daaraan niets af, aldus de advocaat. Overigens had de woningbouwver eniging kunnen weten dat de man niet dood was, zo stelde de raads man. Hij verwees daarbij naar een artikel in deze krant van 14 oktober 1987 waarin grote vraagtekens wa ren geplaats bij de zogenaamde 'verdrinking'. Bovendien was het toentertijd ook de politie bekend dat er iets niet in orde was met de verdwijning en dat de Leidenaar mogelijk nog leefde. Klopt Mr. J.F. Langelaar, de advocaat van De Goede Woning, ontkende dat de woningbouwvereniging had kunnen weten dat de man nog in le ven was. De corporatie heeft, zo vertelde Langelaar gisteren, geïn formeerd bij de politie. "En die zei dat het verhaal van de vrouw klop te. De man was inderdaad vermist en vermoedelijk om het leven ge komen". Bovendien had de woningbouw vereniging sterk de indruk dat de vrouw optrad als zakenvertegen- woordiger van haar ex-echtgenoot. "Ze had de sleutel van het huis en wist voorts precies hoeveel huur er was overgemaakt. Ze vertelde ver der dat zij degene was die recht had op het geld van haar 'overleden' ex- man, dus het leek de woningbouw vereniging heel reëel dat zij een einde wilde maken aan de huur overeenkomst". De Goede Woning beëindigde half november de huurovereen komst, waarna de woning op 30 no vember leeg werd overgedragen en op 1 december opnieuw werd ver huurd. Overigens was de Leide naar op die datum alweer boven water gekomen. Voorzitter Duives- teijn van De Goede Woning ver klaarde na afloop van het kort ge ding dat dit bericht de corporatie echter pas na 1 december ter ore kwam. De advocaat van de woning bouwvereniging vertelde de recht bankpresident dat de Leidenaar door zijn 'misdadige' optreden alle rechten op een nieuwe woning heeft verspeeld. "Wij hebben sterk de indruk dat hij met zijn ex-echt genote onder een hoedje heeft ge speeld om de verzekeringspennin gen te innen. Wij denken ook dat ze het zonde vonden om de huur voor de woning maar te blijven betalen, en dat de vrouw daarom in op dracht van de Leidenaar de over eenkomst heeft beëindigd". "Daarbij hebben we ook het idee dat de man (die nu in een kamer in Den Haag woont, red.) de huur van zijn nieuwe onderkomen een beetje vindt tegenvallen en daarom maar zijn oude huis terugeist. An ders kunnen we het niet verklaren dat de man pas een halfjaar nadat hij weer was opgedoken, zijn oude woning terug wil hebben". "En als hij werkelijk niets van de acties van zijn ex-vrouw had gewe ten, dan snappen we niet waarom hij al niet veel eerder bij De Goede Woning heeft aangeklopt", aldus de advocaat. Hij voegde eraan toe dat de Leidenaar na zijn terugkeer in Nederland eerst een woning in Katwijk heeft betrokken en vervol gens naar Den Haag is verhuisd, zonder bij De Goede Woning te in formeren waarom er inmiddels ie mand anders in zijn oude huis zat. De advocaat van de Leidenaar had hiervoor een verklaring. Zijn cliënt, zo stelde hij, was na zijn te rugkeer in Nederland danig in de war. "Hij wilde eerst een tijdlang tot zichzelf komen en een aantal za ken op een rijtje zetten voordat hij verdere stappen wenste te onder- Overigens verklaarde de advo caat dat uit het simpele feit dat de vrouw de sleutel had van de wo-r ning van haar ex-man, niet mag worden afgeleid dat zij zijn zaken- vertegenwoordiger was. De advo caat stelde voorts dat zijn cliënt geen opdracht heeft gegeven voor het opzeggen van de woning en dat de man dus in feite het slachtoffer was geworden van de praktijken van zijn vrouw. Uitspraak over een week. Gedrag eigenaren vaak hemeltergend LEIDEN/OEGSTGEEST - "Hemeltergend" en "on voorstelbaar" zijn de ter men die beheerder L. Gott- schal van het dierenasiel aan de Besjeslaan van toe passing verklaart op de huisdierendump, die dit jaar naar zijn mening we derom gigantische vormen heeft aangenomen. door Simone van Driel In de maand juli alleen al zijn 50 katten en 20 honden alsmede vijf konijnen bij het Leidse asiel bin nengekomen. Asiel de Postbrug in Oegstgeest biedt naast de normale bevolking onderdak aan zo'n 20 katten en een stuk of zeven hon den, die vanwege de vakantie door hun eigenaren tot ongewenste huisgenoot zijn verklaard. Een aantal dieren in het' Leidse asiel is daar door de eigenaren afge leverd, maar de meeste honden en katten zijn letterlijk op straat gezet, vertelt Gottschal. Een paar honden zijn van de snelweg geplukt, "zoals Vervuilde grond deels afgegraven DEN HAAG/LEIDEN - De vervuil de grond in het gebied omsloten door de Uiterste Gracht, de Nieu we Rijn, de Vestestraat en de Groe ne Steeg wordt slechts ten dele af gegraven. Het merendeel van de bodemverontreiniging wordt uit gevoerd door ter plaatse het grond water te reinigen. Op de Uiterste Gracht wordt een strook van drie tot vijf meter breed afgegraven. Hier ligt de grootste verontreiniging, zo heeft de provin cie Zuid-Holland vastgesteld na een onderzoek. In een brief aan de bewoners schrijft de provincie dat het afgraven ertoe leidt dat allerlei kabels en leidingen na afloop in elk geval in schone grond liggen. Het gaat voornamelijk om stoffen die voorkomen in diverse huishoude lijke middeltjes, aldus de provin- De rest van de verontreiniging wordt verwijderd door zuivering van het grondwater. Op een aantal plaatsen wordt het water opge pompt en naar een zuiveringsin stallatie geleid. De installatie zal in de buurt worden geplaatst. Als het water schoon is, gaat het weer te rug de grond in. Het zal waarschijn lijk enkele jaren duren voordat het water schoon is. een tijdje geleden eentje van een jaar of achttien, hardstikke blind en doof en volslagen gedesoriën teerd. Dat hou je toch niet voor mo gelijk? En op het station in Leiden liep een puppie van twaalf weken. Die was daar gewoon achtergela ten, dat kan niet anders. En in Cro- nesteyn was een hond aan een boom gebonden. Gelukkig zijn er dan nog mensen die die dieren bij ons brengen". Vooral veel jonge katjes zijn dit jaar het slachtoffer, zo is Gottschall inmiddels gebleken. "En het gaat ook nog op van die idiote manie ren. Een paar dagen geleden nog hebben ze hier een klein katje in een sinaasappelkistje voor het hek gezet. En een in een emmer in de garage. Er stond pas ook een mand met kat, een zak grit en een blikje voer voor de deur. De mensen den ken kennelijk dat het zo dan wel geregeld is". Behalve dat Gottschal het abso luut geen manier van doen vindt, loopt het asiel zo ook de 80 gulden mis die mensen bij afstand moeten betalen. "En gezien de verzorging en de inentingen en zo is dat echt een schijntje". Gottschal zou daarom graag zien dat mensen die dan zo nodig van- wege de vakantie van hun huisdier afwillen, in elk geval het fatsoen zouden opbrengen om ze naar het asiel te brengen en daarvoor ook te betalen. Alleen dan niet allemaal tegelijk. "We hebben maar een be paalde capaciteit, maar ze komen allemaal vlak voor hun vakantie op de onzalige gedachte om hun dier hier te brengen". Ook de Postburg krijgt in deze tijd meer afstandsdie- ren aangeboden dan het asiel kan plaatsen. Er bestaat dan ook een wachtlijstje. Woekeren Zowel het Leidse als het Oegst- geester asiel moeten vanwege de hausse aan dieren woekeren met de beschikbare ruimte. "Gelukkig hebben we een paar weken gele den van de dierenbescherming 15 hokken voor katten erbij gekre gen", aldus Gottschal. "Maar er zijn toch nog meer katten dan hok ken. Dan moeten sommige met z'n tweeën in één ruimte, wat, als er een ziek is, natuurlijk grotere kans op besmetting geeft. Voor de hon den is het nog erger, omdat die nu eenmaal meer ruimte nodig heb ben". Gottschal doet een beroep op mensen om, als ze weten dat de hond of kat van iemand die ze ken nen, is gedropt, met die informatie naar het asiel te komen. "Dan kan de eigenaar aan de paal worden ge nageld, want het is gewoon a-soci- aal". Voor de meeste dieren die in het asiel belanden, zo kan de beheer der ook iets positiefs melden, wordt binnen afzienbare tijd wel weer een tehuis gevonden. "De verblijftijd 'van katten hier is bij voorbeeld gemiddeld vijftig dagen geweest, nu is die 2,5 tot drie we ken. Er zijn namelijk ontzettend veel studenten die een poes willen hebben. Wat dat betreft ben ik dan ook heel blij dat Leiden een stu dentenstad is". Lezers schrijven De Lakenhal Helaas bevat uw artikel van 21 juli over de reorganisatie van de cultu rele afdeling in Leiden en de opvol ging van de directeur van museum 'De Lakenhal', de heer Wurfbain, deels foutieve informatie. Om eventuele misverstanden te ver mijden, zou de staf van De Laken hal het volgende willen rechtzet ten. Ten eerste is er absoluut geen sprake van verrassing bij het per soneel van de Lakenhal omtrent de vacature van een conservator oude kunst. De heer Wurfbain combi neert sinds 1967 de functies van di recteur en conservator oude kunst. Deze taak is dermate zwaar, dat burgemeester en wethouders heb ben besloten om de functie op te splitsen. De vacature bestaat dus uit niets anders dan een deel van de opvolging, waarbij geen sprake is van een uitbreiding op het gebied van de oude kunst. Over de invulling van het tweede deel van de functie, hoofd van de directie musea, bestaat onduide lijkheid i.v.m. het onderzoek naar de organisatiestructuur van de di rectie culturele zaken. Het is dan ook hierover dat de museumstaf haar verontrusting uitspreekt in een brief aan het college van burge meester en wethouders. Als laatste punt dient de motiva tie van de heer Wurfbain ten aan zien van zijn vertrek te worden ge corrigeerd. De voornaamste reden is dat hij, na 22 jaar als hoofd direc tie musea te hebben gefunctio neerd, iets anders wil gaan doen. De staf van de Lakenhal hoopt met deze informatie bij te dragen aan een grotere duidelijkheid om trent de opvolging van de heer Wurfbain en het onderzoek naar de organisatiestructuur van de ver schillende instellingen. De staf van museum 'De Laken- «IIHIIIMj»!!! "sagiiri UIIIIIIIII Asielbeheerder L. Gottschal: "De manier waarop mensen afstand doen van hun dier echt niet te geloven" DEN HAAG/LEIDEN - De Leidse drukkerij v/h E.J. Brill mag de rechten van een wetenschappelijk naslagwerk niet meer verkopen zonder toestemming van de au teurs. De Haagse rechtbankpresi dent mr. R. Portheine heeft verder bepaald dat Brill aan de twee au teurs 3000 gulden moet betalen voor de verkoop van de rechten aan een Turkse uitgeverij die een goedkope versie van het boek op de markt brengt. Het betreft een boek met daarin verwijzingen naar vele plaatsen en personen in de Islamitische litera tuur. Het naslagwerk t tien jaar is gewerkt, maakt deel uit van een serie die Brill uitgeeft. Het is geschreven in het Arabisch en heeft een Franse inleiding. De twee auteurs, dr. J.J. Witkam en dr. W. Raven, eisten vorige week in kort geding dat Brill in het boek de aanduiding opneemt dat het au teursrecht in hun handen is. Brill ging daarmee alleen akkoord als een dergelijke vermelding ook voor haar werk zou worden opge nomen. Die eis heeft Portheine af gewezen. Brill moet volstaan met de vermelding van de twee au teurs. De Haagse rechtbankpresident kwam slechts ten dele tegemoet aan de financiële claim die de twee schrijvers hadden ingediend. Zij wilden 25.000 gulden ontvangen van Brill voor de verkoop van de rechten aan een Turkse uitgeverij, die een goedkope uitgave op de markt brengt. Deze goedkope uit gave (de prijs is ongeveer 40 gulden in plaats van de 400 gulden kosten de dure editie) wordt op de markt gebracht om illegale nadruk in de Arabische wereld te voorkomen. Portheine kende de twee schrijvers slechts een vergoeding toe van 3000 gulden. Heempark Zondag 31 juli is er weer een rondlei ding in het Leidse Heempark Deze maand staan veel van de ongeveer 450 aanwezige plantensoorten in bloei waaronder de graan-akker met akkeronkruiden. De wandeling' staat onder leiding van natuurgidsen van het Instituut voor Natuurbescher mingseducatie-afdeling Leiden. De wandeling begint om 14.00 uur en duurt ongeveer 5 kwartier. Het Heem park is gelegen aan de Oegstgeester- weg. Yoga In Art Center de Droomfabriek aan de Oude Singel worden in de week van 1 tot en met 5 augustus lessen 'Okido yoga' en 'Rebalancing r houden. Okido yoga is een vorm van yoga waarbij het streven het verster ken van de. vitaliteit is. Rebalancing massage is gericht op het bevrijden van lichamelijke blokkades. Meer in formatie en aanmelding bij de Droom fabriek, telefoon 133883. Oxford De vereniging Vrienden van Oxford', die enige tijd geleden in het leven werd geroepen door mensen die de vriendschapsband tussen Leiden en Oxford een goed hart toedragen en de jaarlijkse uitwisseling in stand willen houden, organiseert elke tweede zon dag van de maand een bijeenkomst in 't Koetshuis bij de Burcht. De eerstko mende 'teaparty' wordt daar op zon dag 11 september van 17.00 tot 19.00 uur gehouden. Belangstellenden kun nen inlichtingen over de vereniging Oppascentrale De Oppascentrale Leiden zoekt oude re vrouwen die bij tijd en wijle op kin deren willen passen. Belangstellen den kunnen zich melden bij de centra le, telefoon 219883. Uitstapjes Speeltuinvereniging De Vijf Hoven or ganiseert in de week van 15 augustus een aantal uitstapjes voor kinderen van 4 tot en met 14 jaar. Op het pro gramma staan Avifauna, speeltuin Drievliet, Duinrell. Linnaeushof en de Efteling. Voor informatie over kosten en voor aanmelding (vóór 8 augustus) kan men zich vervoegen bij Sjaak Klootwijk in het Vijfhovenhuis aan de Hoflaan 169, telefoon 310178 (na 18 00 uur 762079). Emancipatie aan de orde op congres sociale rechtvaardigheid LEIDEN - Op de conferentie over sociale vaardigheid, die van maan dag 1 tot en met woensdag 3 augus tus aan de Leidse universiteit wordt gehouden, zal onder meer het onderwerp 'emancipatie en rechtvaardigheid' aan bod komen. In dit kader zal het feit worden be licht dat vrouwen bij banken min der gemakkelijk een lening krijgen dan mannen. Op dinsdagmiddag zal van half twee tot vier uur door verschillende sprekers over dit on derwerp worden gesproken. De conferentie wordt gehouden in het Academiegebouw aan het Rapenburg en is georganiseerd door de vakgroep sociale en orga nisatiepsychologie. Deze vakgroep onderzoekt vooral welke bijdrage sociale studies kunnen leveren aan de oplossing van maatschappelijke problemen. Aan de conferentie nemen we tenschappers deel uit zowel West als Oost-Europa en uit de VS en Ca nada. De problemen waarover ze zich zullen buigen behelzen onder meer de veranderingen op het gbied van de sociale zekereid en medische hulp, de relatie met min derheidsgroepen, bejaardenhulp en inkomensverdeling. Ook komen conflicten tussen groepen aan de orde. De Ier L.F. Smyth onder anderen zal dinsdag ochtend spreken over de proble men tussen de katholieke en pro testantse groeperingen in Noord Ierland. Burgerlijke Stand LEIDEN - Gehuwd: F.E. Jensma en G.J. Ebbeling, C.H.C. Ris en G. Gussinklo, G. Glasbergen en M. Oele, M. Mulder en C. van der Pluijm, F.C. Meijers en C.P. Bergman, P. Overvliet en M~ Neute boom., L.J.H. Bastiaans en D.M.P. de Vriend. LEIDEN - Overleden: M.J. Maat geb 30 mei 1898 vrl. echtg. van P.J. van der Werf, A. Potuijt geb 10 apr 1923 vrl. echtg. van W.J. Stipdonk, B. Maass geb 2 nov 1910 vrl. geh. gew. met P.J.W. van Schaik, L H. van Loon geb 31 mei 1909 vrl. geh. gew. met B.W. Haveman, A. Kwik geb 23 sep 1903 man, F.F. de Leeuw geb 5 mrl 1901 vrl. geh. Dam, F.A.W. Keizer geb 21 gew. met jun 1915 vrl. echtg, dec 19" Vrolijk geb 25 aug 1923 n P F. Voogt, L.J. Adema geb 16 an, H. Buis geb 8 nov 1913 vrl. geh. gew, met P.W. Otto, J.L.J. Rutten geb 11 mrt 1906 man, D.P. Damm geb 11 dec 1910 man, G.M. Driessen geb 24 jun 1933 man, J.A.W. Brosse geb 4 apr 1901 man, H.P.J. van Sonsbeek geb 15 mrt 1899 man, H.W. Kuiper geb 29 mei 1917 man, J. Stol geb 17 sept 1911 man, M.H. Van der Vaart geb 4 jul 1946 vrl. geh. gew. met P.L.A. Melieste, J. van der Deijl geb 28 jan 1905 vrl, M.J. van Oosten geb 1 jan 1924 man, J.J.P. de Ridder geb 8 sep 1913 man, C. Huitema geb 2 nov 1919 vrl. echtg. van J.H. Hulsbosch, J.F. Kaashoek geb 29 mei 1971 man, G. van Zaanen geb 4 sep 1924 man, A. de Goede geb 16 apr 1923 vrl. echtg. van J.F, Bosman, B A. Stievens geb 25 feb 1914 man, J. Wiese geb 28 jun 1968 man, A. van Dam geb 27 feb 1915 vrl. geh gew. met F. Touber, E. van Gelder geb 11 mei 1921 man, J.C. van Leeuwen geb 11 jan 1911 vrl. geh. gew. met F. Rietbergen, M. Gressie geb 14 jul 1905 vrl. echtg. van J.L. Wolsink, E.J. de Wilde geb 29 jun 1937 man, C. Rhijnsburger geb 19 mei 1918 man, I.J.G. Visser geb 31 jul 1943 man, F.H. van der Velde geb 10 mrt 1919 man. A.M. Crama geb 9 jun 1923 vrl, echtg. van J. Eradus.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 9