'Onrust in Armenië zo goed als voorbij' 4 i Reeks bizarre processen schaadt aanzien Turkije Joegoslavië: hard ingrijpen in Kosovo Kampuchea: hoop ondanks impasse Harde maatregelen tegen demonstranten Garcia van Peru wil hard optreden tegen guerrilla's Gorbatsjov: harde aanpak ii etnische conflicten bij Bonn beperkt oefenvluehten Brand geblust op booreiland Italiaanse politici van 'deal' met mafia beticht Meer dan eenautomuseum Autotion Attraktiepark ZAIERUAG AU JULI iy« BUITBILAND' r PAGINA 5 MOSKOU (Rtr/AP) - In de Sov jetunie zijn maatregelen geno men tegen Armeniërs die blij ven demonstreren voor aan sluiting van NagornAy-Kara- bach bij Armenië. Russische media maakten daarvar^ giste ren melding. Volgens het pers bureau Tass stabiliseert de si tuatie in deze Russische repu bliek zich nu. Volgens de vakbondskrant Troed is door de autoriteiten in de Sovjet republiek Armenië tegen 44 perso nen een gerechtelijk vooronder zoek begonnen. Ze zouden met spandoeken door de Armeense hoofdstad Jerevan zijn getrokken. Ze eisten dat Nagorny-Karabach wordt losgekoppeld van de repu bliek Azerbedzjan. Daarnaast zou den al vier processen worden ge voerd. In het vakbondsblad staat niet hoeveel mensen in het kader van de onderzoeken zijn gearresteerd. Wel werd bekendgemaakt dat bij een van de zaken een tiener is be trokken. Volgens Troed zijn verder al verscheidene Armeense functio narissen officieel berispt omdat zij er niet in waren geslaagd de rellen te beëindigen. Sommigen van hen zijn zelfs gedegradeerd. Ook leden van de milities zouden 'harde maatregelen' te wachten staan. „De ordediensten worden versterkt met nieuwe mensen", al dus het blad dat daarmee aangaf dat er koppen zullen gaan rollen in Armenië. Troed meldde verder dat de vori ge maand benoemde minister van binnenlandse zaken van Armenië, Aroetjoenjan, stappen heeft geno men tegen motorrijders, die in gro ten getale 'protestritten' maken over een aantal pleinen in Jerevan en andere steden. Van hen werden 37 gearresteerd, verloren 155 hun rijbewijs en kregen 310 een boete, aldus de krant. Zij schreef voorts dat het minis terie een samenwerking is aange gaan met de plaatselijke media om een einde te maken aan de stroom geruchten die aan de onrust had den bijgedragen. Zo circuleerde onder meer het bericht dat in Jere van 100 ambtenaren hun ontslag hebben ingediend omdat hun werk in strijd was met hun ideeën over Nagorny-Karabach. Volgens het persbureau Tass is de situatie nu dus vrij rustig, maar wordt 'op aandringen van aanstich ters' hier en daar nog gedemon streerd of gestaakt. Ook Tass meldt dat tegen partij- en regeringslei ders die bij de onrust betrokken waren geweest disciplinaire maat regelen zijn genomen. Het persbu reau prees de 'ferme houding' die thans werd ingenomen tegen ver dere onrust in de republiek. LIMA (GPD) De Peruaanse pre sident Alan Garcia wil harder op treden tegen linkse guerrillastrij ders en hun sympathisanten. Gar-" cia heeft het Peruaanse volk opge roepen om vertrouwen te hebben in leger en politie. Ter gelegenheid van zijn derde verjaardag als presi dent diende hij bij het parlement drie voorstellen in om "het terroris me van de Peruaanse bodem te kunnen verbannen". door Rob Sprenkels Garcia onthulde dat het in 1980 begonnen politieke geweld al 15.000 doden heeft opgeeist. Hij wil de militaire politie weer belasten met de juridische vervolging van de rebellen. Anderhalfjaar geleden was die taak op zijn initiatief over gedragen aan het openbaar minis terie. Links vreest nu een ware heksenjacht. In het vervolg zijn niet alleen de terroristen strafbaar, maar ook het intellectuele kader en zij die lid zijn van guerrilla-organi saties. In de Peruaanse praktijk kan dat verregaande gevolgen hebben voor tal van linkse belangengroepen en publicisten die min of meer open lijk sympathie tonen voor de ver schillende guerrillabewegingen. Met name de dagen van 'El Diario', de spreekbuis van de maoïstische Sendero Luminoso-beweging lij ken geteld. "De wetsvoorstellen betekenen een legalisering van de volkerenmoord", zo voorspelt een extreem-radicale vakbondsleider. De sfeer blijft uiterst gespannen. Bij wijze van antwoord kwam het een paar uur na de toespraak van Alan Garcia tot nieuwe aanslagen op het Peruaanse elektriciteitsnet. Bijna de hele hoofdstad Lima zat gisteren, evenals die avond tevo ren. een uur in het donker. Eerder hadden de autoriteiten toegegeven dat ze de afgelopen dagen 'uit voor zorg' meer dan 4.000 mensen had den gearresteerd. Harde maatregelen, maar vol gens president Garcia zijn ze nood zakelijk. "Het terrorisme maakt misbruik van onze democratie en onze persvrijheid", zo stelde hij. En de president riep op tot nationale eenheid. "Eenheid die voorkomt dat het terrorisme de democratie aantast", aldus Garcia, "eenheid om te voorkomen dat de buiten landse grootmachten ons verdeeld en zwak aantreffen". Garcia deed een dringend be roep op vakbonden en onderne- Alan Garcia. mers om samen met zijn regering rond de tafel te gaan zitten. Hij gaf toe dat de moeilijke economische tijden nog niet voorbij zijn. Maar hij toonde de nodige hoop voor de toekomst. Geen woord over de in flatie die tot 500 procent dreigt op te lopen. Geen Peruaan die weet hoe hij dat moet blijven bijbenen. MOSKOU (AFP/Rtr/DPA/UPI) - Sovjetleider Michaïl Gorbatsjov heeft gisteren op een zitting van het Centraal Comité aangedrongen BONN (Rtr-AFP) - Militair toestel len mogen in Westduitsland voortaan minder oefenvluehten op geringe hoogten maken. Dat heeft minister van defensie Rupert Scholz gisteren bepaald. Een volle dig verbod is volgens hem echter onmogelijk. „Het is de prijs die we moeten betalen voor onze veilig heid". In de Bondsrepubliek zijn de laatste tijd stemmen opgegaan om het laagvliegen beneden de 500 me ter te verbieden, vanwege de ge luidsoverlast maar vooral gezien het forse aantal ongelukken met militaire toestellen. Tot dusver zijn dit jaar twintig vliegtuigen neerge stort, sommige vlakbij kerncentra les. Buitenland kort Wederopbouw De hulporganisatie van de VereJ nigde Naties voor de Palestijnen, UNRWA, helpt duizenden Palestij nen met de wederopbouw van de vluchtelingenkampen in Libanon. Chatilla en Bourj el-Barajneh, de twee grootste vluchtelingenkam pen in Libanon, werden voor het eerst hevig beschadigd -door het binnenvallende Israëlische leger in 1982. In de afgelopen driejaar zijn ze bovendien regelmatig bescho ten bij gevechten tussen de PLO en shi'itische moslims. Het kamp Chatilla ligt in puin. Bourj el Baraj- neh is hevig beschadigd. Nu wo ningen echter weer hersteld wor den en alle puin wordt wegge ruimd, keren steeds meer gezinnen terug naar de vluchtelingenkam pen in Bayrut. Wapenhandel Het Westduitse vliegveld in Frankfurt is het middelpunt van een grootscheepse illegale wapen handel tussen Europa en het Golf- gebied. Dit schrijft een Westduitse journalist in een boek dat begin au gustus verschijnt. Volgens Jürgen Roth heeft de Westduitse nationale luchtvaartmaatschappij Lufthansa nog in juni dit jaar militaire goede ren naar Iran vervoerd. Een woord voerder van het Westduitse vlieg veld ontkent de onthullingen van de journalist ten stelligste. Ambassades Kabul Minstens vier Westeuropese am bassades in Kabul gaan hun perso neelsleden, die niet direct nodig zijn, naar huis sturen nadat de Af ghaanse hoofdstad afgelopen week herhaaldelijk door het islamitisch verzet met raketten is bestookt. Een westerse diplomaat heeft dat gezegd. Bezorgdheid over de vei ligheid deden vier ambassades be sluiten het aantal personeelsleden in te krimpen. Verleden week za terdag werd de Franse ambassade getroffen door een raket van de is- lamistische opstandelingen. On duidelijk is om welke ambassades het zou gaan. Airbus Een team deskundigen van de Internationale Organisatie voor de Burgerluchtvaart is gisteren in Te heran gearriveerd om het ongeluk met de neergeschoten Iraanse air bus nogmaals te onderzoeken. op strengere straffen voor perso nen die 'etnische onrust' in het land proberen te zaaien. Op de bij eenkomst, die was gewijd aan de verwezenlijking van de hervor- mingsbesluiten van de laatste par tijconferentie, uitte Gorbatsjov zich verder opnieuw bezorgd over de tegenstand van 'conservatieve krachten' tegen zijn beleid van glasnost en perestrojka. Volgens Gorbatsjov komen 'na tionalistische hartstochten' de te genstanders van zijfl hervormings beleid goed van pas. De secretaris generaal wees drie oorzaken aan van de 'huidige verslechtering' van de betrekkingen tussen de ver schillende volken in de Sovjetunie. Eén daarvan is dat de autoriteiten gedurende vele jaren niet genoeg aandacht hebben besteed aan de specifieke behoeften van de volken en etnische groeperingen. Het was duidelijk dat Gorbatsjov zinspeel de op de problemen in Azerbad- zjan en Armenië. Op de bijeenkomst zijn geen wij zigingen aangebracht in de samen stelling van de Sovjetleiding, aldus Tass. Voor de zitting staken talrijke geruchten de kop op dat wellicht het uit dertien leden bestaande Po litburo zou worden gewijzigd. BELGRADO (AP) - De Joegoslavi- sche partijleiding wil hard ingrij pen in de provincie Kosovo om een eind te maken aan de voortduren de onlusten in dat gebied. Het Cen traal Comité heeft gisteren beslo ten dat extra oproerpolitie naar de provincie wordt gestuurd. Zij moe ten de strijdende partijen scheiden. Dat ziin de etnische Albanezen, die LONDEN (Rtr/DPA) - De brand die meer dan drie weken woedde op het olieplatform 'Piper Alpha' voor de Schotse kust is gisteren ge blust. De Amerikaanse oliemaat schappij Occidental Petroleum, ei genaresse van het platform, heeft dit bekendgemaakt. De Texaanse specialist voor het klaren van der gelijke grote brandklussen, 'Red' Adair, slaagde er in ook het vuur in de laatste van de vijf olieputten te doven. Adair en zijn ploeg zijn nu bezig de putten met cement dicht te gooien. Bij de ramp op het olieplatform, één van de ergste ongelukken in de geschiedenis van de olie-industrie, kwamen minstens 167 i circa 90 procent van de bevolking van Kosovo uitmaken, en de Servi sche en Montenegrijnse minderhe den in de provincie. Het Centraal Comité was spe ciaal bijeengekomen voor het be spreken van de problemen in Kos ovo, een aan Albanië grenzende provincie. Al in 1981 braken bloed ige rellen uit in Kosovo, het armste gebied in Joegoslavië. Sindsdien hebben zo'n 30.000 Serven en Mon- tenegrijnen de provincie verlaten. Naar hun zeggen omdat ze gedis crimineerd werden, maar het is heel goed mogelijk dat ze uit eco nomische motieven uit de straatar me provincie zijn gevlucht. In oktober vorig jaar werd de pa ra-militaire rijkspolitie naar Koso vo gestuurd vanwege de steeds ho ger oplopende spanningen tussen de verschillende etnische minder heden. Vidoje Zarkovic, een Mon tenegrin die deel uitmaakt van het comité zei: „Joegoslavië moet vanuit het hele land meer veilig heidstroepen sturen om recht en orde te handhaven in Kosovo". De Servische partijleider Slo bodan Milosevic, een man van de harde lijn, sprak over harde maat regelen tegen etnische Albanezen. Hij noemde ze 'contra-revolutio nairen en een gevaar voor het soci- aialisme in Joegoslavië'. VENETIE - In Venetië mag het weer dan wat beter zijndaar hebben ze weer andere problemen. De stank van al gen en rottend onkruid in de kanalen van Venetië is zo ernstig dat de gondeliers en hun passagiers het tegenwoor dig met een mondmasker op doen. Binnenkort wordt in dit 'Giethoorn van het zuiden' begonnen met een grote bagger- en schoonmaakoperatie. (foto anp» BOGOR - Hoewel de informele be sprekingen geen gezamenlijke ver klaring heeft opgeleverd, is de his torische ontmoeting van alle partij en die in Kampuchea met elkaar in conflict zijn, toch hoopvol geëin digd. Alle deelnemers gingen ak koord met de instelling van een werkgroep die de aspecten van een politieke vredesregeling voor het Kampucheaanse probleem moet onderzoeken en vervolgens aanbe- door Bob Mantiri velingen moet doen voor een nieu we informele ontmoeting. De werkgroep krijgt tot december de tijd. Niemand mocht ook verwachten dat de informele ontmoeting in de Indonesische hoofdstad Jakarta concrete resultaten zou opleveren. De tegenstellingen tussen de de Khmer- groepen onderling zijn niet opgeheven en evenmin is Vietnam met concrete voorstellen gekomen. De Singaporese minister van bui tenlandse zaken, Dhanabalan. be schuldigde de Vietnamese premier Ngyen Cao Thach ervan 'met veel glimlach' naar Jakarta te zijn geko men, echter zonder enkel nieuw voorstel. Binnen de Asean, de Associatie van Zuidoostaziatische landen, is met enig wantrouwen de diploma tieke verrichtingen van de Indone sische minister van buitenlandse zaken, Alex Alatas, gevolgd. Vol gens Thailand en Singapore is mi nister Alatas naïef in zijn houding tegenover Vietnam. De Rode Khmer-delegatie be schuldigde de Vietnamezen ervan de informele ontmoeting voor pro paganda te willen uitbuiten. Die vraag werd ook aan premier Thach gesteld op een persconferentie. De Vietnamees barstte in woede uit en zei dat het een' belediging is voor alle partijen om te denken dat dit een propagandastunt is van Hanoi'. Thailand en Singapore hebben ook geprotesteerd tegen het feit dat minister Alatas zonder hun voorkennis een gemeenschappelij ke verklaring had willen uitgeven. Er was de hele avond gewerkt aan een slotverklaring, maar de Thais gingen niet akkoord met de inhoud van de verklaring, waarna Alatas met een eigen verklaring kwam. Daarin probeerde hij volgens de Thaise delegatieleden de scherpe tegenstellingen tussen de partijen probeerde te verbloemen. Na afloop van de diplomatieke exercitie in Bogor bestaat de in druk dat Vietnam als overwinnaar uit de informele ontmoeting is ge komen. Iedereen kwam met con crete voorstellen, zelfs Sihanouk. In zijn vijf punten omvattend plan wil hij de huidige regering in Phnom Penh erkennen en een plaats geven in een toekomstige re gering die, na de volledige Vietna mese troepenterugtrekking, Kam puchea voorlopig moet besturen. Maar Thach kwam met oude eisen die hij in een nieuw jasje had gesto ken. De aanwezigheid van prins Norodom Sihanouk in Jakarta heeft, de gang van zaken nauwe lijks beïnvloed. Zijn boodschap aan de leiders van de vier Khmers groepen werd met respect aange hoord, maar het had geen enkel draagkracht. De voorstellen van de prins, die als speciale gast van pre sident Soeharto in Jakarta was, wa ren meer idealistisch dan realis tisch. Maar het was, zoals gezegd, prak tisch onmogelijk dat er spijkers met koppen zouden worden gesla gen, omdat de belangrijkste ac teurs niet aanwezig waren. Dat zijn de Sovjetunie en China. Zolang de ze twee landen niet bij het overleg worden betrokken, is geen oplos sing in zicht voor het al tienjaar du rend Kampucheaanse conflict. De hoop is nu gevestigd op de werk groep en die zal waarschijnlijk toe werken naar nieuwe informele ont moetingen tussen alle partijen plus waarnemers uit Moskou en Beij ing. NAPELS (Rtr) - Volgens een Itali aanse onderzoeksrechter, Carlo Alemi, hebben leidende christen democratische politici in 1981 de geheime dienst ertoe aangezet in zee te gaan met een mafiabaas om een ontvoerde politicus uit eigen kringen vrij te krijgen. Het zou gaan om Raffael Cutolo, lid van de Napolitaanse Camorra-bende die LANCERING. De voorbereidin gen voor de lancering van het Ame rikaanse ruimteveer Discovery, ruim twee jaar na het dramatische ongeluk met de Challenger, lopen bepaald niet op rolletjes. Bij proef nemingen voor de generale repeti tie traden mechanische problemen op waardoor die tot na het week einde zijn uitgesteld. De lancering staat voor begin september op het programma. in een zwaarbewaakte gevangenis levenslang uitzit wegens moord. De bewuste politicus uit Napels, werd in juli 1981 na drie maanden door de Rode Brigades vrijgelaten tegen betaling van een losgeld van naar schatting twee miljoen gul den. Volgens Alemi ontving Cutolo als 'tegenprestatie' voor geleverde diensten eenzelfde bedrag, alsme de enkele overheidsopdrachten in de bouw. De zaak kan veel stof doen op waaien in Italië omdat in het verle den vaker is beweerd dat leidende christen-democratische politici on derhandelingen met extremisten zouden hebben aangemoedigd. In 1978 weigerden de partij (DC) en de regering in zee te gaan met de Rode Brigades die toen hun voorman. Aldo Moro, hadden ontvoerd. Moro werd later vermoord teruggevon den. ADVERTENTIE voor f9,75 Rosmalen, bij 's-Hertogenbosch ATHENE "Verheerlijking van smokkel". Aldus luidt de aan klacht tegen de in Ankara werken de schrijver en uitgever Muzaffer Erdost. Erdost publiceerde iri 1966 een boekje 'Vraaggesprek in Semdinli' waarin wordt beschre ven hoe de bewoners van een afge legen grensplaats in Zuidoost-Tur- kije hun elementaire inkopen thee en petroleum doen. Dat doen ze in een winkel aan de Iraak- door Frans van Hasselt se kant van de grensrivier, omdat de dichtstbijgelegen Turkse stad een voettocht van drie dagen vergt. Bij datzelfde plaatsje Semdinli is in 1984 de Kurdische guerrillastrijd begonnen, die nog steeds voort duurt. Maar Erdost betoogde voor de rechtbank dat zijn geschrift een situatie van 25 jaar geleden be schrijft en dat het de smokkel niet verheerlijkte, maar alleen verklaar de. In de Turkse pers is verwonderd gereageerd op deze aanklacht, hoe wel men in deze gelederen langza merhand wel het een en ander ge wend is. De bekendste Turkse ver halenschrijver Azis Nesin is samen met de grijzende socialistenleider Ali Aybar aangeklaagd, omdat ze het bestaan van het Kurdenpro- bleem in Turkije 'een wetenschap pelijk vaststaand feit' hebben ge noemd. Tegen Turkijes prominentste journalist, de Europa-specialist Ali Birand, is dezer dagen 7,5 tot 15 jaar geëist, omdat hij vorige maand in de Turkse krant Milliyet een vraaggesprek afdrukte met de lei der van de Arbeiderspartij Kurdis- Naar aanleiding van de onrecht matige manier waarop de Milliyet toen, na politie-omsingeling, in be slag is genomen, heeft de directie van de krant inmiddels zelf een aanklacht ingediend. Over de hele linie worden Turkse aanklagers de laatste tijd steeds vaker het mik punt van, al of niet formele, be schuldigingen in de Turkse pers. De meeste kritiek betreft nog al tijd het proces in Ankara tegen de twee communistenleiders Haydar Kutlu en Nihat Sargin. Ze werden vorig najaar bij terugkeer op het vliegveld van Ankara in hechtenis genomen en zouden dagenlang zijn gefolterd, hetgeen althans aan gaande Sargin medisch is beves tigd. Sinds juni is er eens in de twee weken een zitting en de internatio nale belangstelling begint nu iets te tanen. Bij de voorlaatste zitting hebben de advocaten ook een aanklacht in gediend tegen één van de 260 aan klagers, omdat hij hen bij binnen komst wilde laten fouilleren. Drie zittingen waren nodig om aan klacht van 231 bladzijden voor te lezen, een soort essay waarin Plato met Marx in één adem wordt ge noemd als wegbereider van het communisme. "Wie staat hier ei genlijk terecht?", is opnieuw de vraag in de Turkse pers, die maar al te goed beseft hoezeer dit proces Turkijes reputatie in Europa schaadt. Een optimist kan zich natuurlijk verheugen over het verschijnsel dat de politieke aanklagers in Tur kije steeds meer in het defensief beginnen te raken, maar intussen nadert de hechtenis van Kutlu en Sargin haar eerste verjaardag zon der dat er garanties zijn dat het de laatste is. De Turkse regering zit er ook kennelijk mee in haar maag, maar 'zij mag niet ingrijpen in de onaf hankelijke rechtspraak', luidt keer op keer het commentaar. De wets artikelen die Kutlu en Sargin zou den hebben overtreden spreken van het 'ondermijnen van Turkijes reputatie in het buitenland' waar voor een minimumstraf van vijf jaar geldt. Op het uitlokken van de overheersing van één klasse over de andere, communisme dus, staan nog hogere straffen. Evenals op 'het ondermijnen van het nationaal gevoel. De meeste Turkse commentato ren zien in, dat Turkije met wetsar tikelen als deze en door de manier waarop ze worden gehanteerd, geen schijn van kans maakt op het Mede daarom hadden ze hun hoop gesteld op de aangekondigde wijzi ging van het Wetboek van Straf recht. Het was dan ook extra te leurstellend dat het ministerie van justitie onlangs bekend maakte de betreffende artikelen slechts zul len worden veranderd wat betreft de strafmaat, die zal worden gehal veerd.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 5