Amsterdam stopt opleiding voor politie VVV zet winkelroute in Amsterdam uit 'Aids-test in ziekenhuis bij bloedcontact verdedigbaar' Violiste krijgt via rechter kostbare Stradivarius terug Ombudsman hekelt politie EIburg 'Gedichten niet van Vondel' 'Dit is de enige manier om piraten te stoppen' Aantal staaroperaties bij bejaarden sterk gestegen AMSTERDAM (ANP) De opleidingen voor politieagent in het Amsterdamse korps worden voorlopig gestopt. Bur gemeester Van Thijn heeft deze week een kleine 20 cursis ten die zich voor de opleiding hadden aangemeld laten we ten dat de opleiding niet doorgaat. Voor mensen die daar door in de problemen komen omdat zij bij voorbeeld hun baan al hebben opgezegd, zal de gemeente een redelijke oplossing proberen te zoeken. Reden voor het stoppen van de opleiding is dat het korps in 1990 op de gewenste sterkte zal zijn. Dit betekent dat er dan voor de nieuw opgeleiden geen werk is. UTRECHT (ANP) - Prof. dr. F.L. Meijler van het Interuniversitair Cardiologisch Instituut Nederland vindt het verdedigbaar dat cardio logen een aidstest willen laten uit voeren bij patiënten wanneer zij met bloed in aanraking komen, zoals een catheterisatie. en bij pa tiënten op de hartbewakingsafde- ling. Als de patient toestemming weigert, ontslaat dat de cardioloog van de (morele) verplichting het onderzoek of de behandeling uit te voeren, aldus Meijler in het Neder lands Tijdschrift voor Geneeskun de. Hij vindt dit nog sterker gelden voor hartchirurgen. Als blijkt dat de patient seropositief is kan de arts extra voorzorgsmaatregelen nemen. Meijler neemt niet aan dat een cardioloog een onderzoek of behandeling zal weigeren als de pa- tient aan de test meewerkt en ser opositief blijkt. Hij heeft zich zeer geërgerd aan de uitspraak van staatssecretaris Dees (volksgezondheid) dat artsen die buiten medeweten van de pa tient een aidstest uitvoeren met het medisch tuchtrecht kunnen wor den geconfronteerd. Mensen in de gezondheidszorg hebben er vol gens Meijler recht op te weten, wel ke risico's ze nemen. Hij zegt dat de arts of verpleegkundige vooral on der spoedeisende omstandigheden vaak danig onder het bloed kan ko men te zitten. De gangbare hygië nische maatregelen bieden bij rondspattend bloed volgens hem geen waarborg tegen besmetting met het aidsvirus. Zelfs als de kans op besmetting in de hartcatheterisatiekamers en bewakingsafdelingen verwaarloos baar klein zou zijn, kan de afwe ging van de door Dees benadrukte bescherming van de persoonlijke levenssfeer van de patiënt tegen de gezondheidsrisico's van de zorg verleners naar de mening van Meij ler een beroep op het medisch Pas kortgeleden werd volgens een gemeentewoordvoerder bekend dat vacatures bij de Amsterdamse politie veel sneller werden opge vuld dan verwacht. Enerzijds komt dit door het wervingsbeleid van de politie, anderzijds doordat andere korpsen en het bedrijfsleven veel minder mensen hebben 'weggezo gen' bij de politie dan voorheen. Ook het terugbrengen van de korpssterkte de komende jaren - een overheidsmaatregel - in ver band met automatisering maakt het aantal vacatures kleiner. Bo vendien kreeg Amsterdam begin dit jaar 125 man marechausseeper soneel toebedeeld, aldus de voor lichter. Hoofdcommissaris van politie drs. E.E. Nordholt zei gisteren dat hij zich gedwongen zag de politie opleiding voor het Amsterdamse korps te stoppen. "Het is drama tisch dat een stad als Amsterdam die al 40 jaar lang probeert het korps op sterkte te brengen en dit eindelijk ziet lukken tot een derge lijke maatregel gedwongen wordt. Het is het gevolg van het rijksbe leid (dat overigens nog door het parleqnent behandeld moet wor den) om arbeidsplaatsen bij de po litie in te ruilen voor automatise ring", aldus Nordholt. Landelijk zou het aantal politie mensen in 1990 met 3.000 mensen moeten worden teruggebracht. Voor Amsterdam zou dit een ver mindering van 300 agenten beteke- ARNHEM (ANP) Concertvioliste Lola Mees uit het Brabantse Zeeland krijgt binnenkort haar kostbare Stradivarius-viool met een geschatte waarde van 800.000 gulden terug. De president van de rechtbank in Am- hem, mevrouw mr. C. Heiwig heeft gisteren in kort geding bepaald dat de ex-man van mevrouw Mees verplicht is mee te werken aan de overdracht van het instrument, dat nu bij de notaris ligt. Als de man dat niet doet moet hij voor elke dag dat hij weigert een bedrag van 5000 gulden betalen tot een maximum van 400.000 gulden. Tussen de concertvioliste en haar ex-man ontstpnd na hun echtschei ding een juridische strijd om de viool. Omdat een openbare verkoping bij het veilinghuis Sotheby's in Londen te weinig geld opleverde, kreeg me vrouw Mees het recht de viool te hopenbaar man weigerde echter het le veringscontract bij de notaris te ondertekenen. Om de viool toch in handen te krijgen had mevrouw Mees afgelopen dinsdag een kort geding tegen haar ex-man aangespannen voor de recht bank in Arnhem. Volgens de rechtbankpresident heeft de violiste er alle belang bij dat ze de viool zo snel mogelijk terug krijgt. Ze moet zich voor bereiden op het komende concertseizoen en er moet op de viool worden gespeeld om toonverlies te voorkomen. ASSEN (ANP) In het bos geplukte bloemen voor de deelnemers aan de Drente rijwielvierdaagse. Een attentie van de 8-jarige Evelien om die mensen te verrassen die geen huldeblijk van familie .of kennissen kregen aan het slot van de rijwieltour. De 28.000 deelnemers besloten gisteren hun tocht moe maar voldaan. Moe vanwege de straffe wind die hen op de laatste dag parten speelde. De organisatie van de rijwielvierdaagse gaat uitzoeken hoe zij meer jonge deelnemers naar het fietsfestijn kan lokken, omdat er sprake is van vergrijzing. <tuto and 'Onbehoorlijke' aanpak steunfraude rond collega Binnenland kort Sovjet-inspectie Een delegatie van inspecteurs van de Sovjetunie is gisteravond op de vliegbasis Woensdrecht gear riveerd om daar de inspectiewerk zaamheden inzake het INF-ak- koord uit te voeren. In principe staat hier 24 uur voor. Vervolgens heeft de delegatie nog vier uur om een rapport aan hun regering te schrijven. Over de resultaten van de inspectiewerkzaamheden zul- lep geen mededelingen worden ge daan. De officiële taak van de Rus sische delegatie is nagaan of er in Woensdrecht kruisvluchtwapens zijn geplaatst. Reefer Rio De omstreden lading rundvlees van het Panamese koelschip Ree fer Rio zal definitief in Vlissingen worden gelost. Directeur J.E. Kloosterboer van Flushing Coldstorage Company, waar het vlees zal worden opgeslagen, heeft gisteren tegen het einde van de ochtend de bevstiging gekregen van de eigenaar van het vlees, Anglo Irish Meatpackers, dat men bereid is de lading in Vlissingen te lossen. Aids-doe-het-zelf De door het chemisch concern Du Pont de Nemours ontwikkelde doe-het-zelf aidstest waarmee bin nen een kwartier de aanwezigheid van antistoffen tegen het aidsvirus kan worden aangetoond, is niet be trouwbaar. Dit concludeert de microbioloog drs. R. van den Ak ker van het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieuhygië ne na een proef met 163 bloedmon sters. Zeiljachten Op enkele kilometers uit de noord-westkust van Texel zijn gis termiddag kort na elkaar twee Ne derlandse zeiljachten in stormach tige wind gekapseisd. Een helikop ter van de Koninklijke Marine slaagde er in van ëén jacht beide opvarenden in veiligheid te bren gen en van het andere jacht een zei ler. Naar een andere zeiler wordt nog gezocht. ICTO "De heer Faber reist weer eens naar Moskou". Zo begint een reac tie van het ICTO, de tegenhanger van het IKV, op de aanwezigheid van IK V-secretaris Faber bij de vernietiging van SS 20-raketten in Alma Ata. Faber krijgt deze reis aangeboden door het Sovjet-vre- descomitë, dat volgens het ICTO wordt geleid door de Sovjet-rege ring en dat honderden miljonen dollars heeft uitgegeven om de eenzijdige ontwapening in de Westeuropese landen te stimule ren. Ook het IKV is vóór die Sovjet- vredeskar gespannen, zo schrijft het ICTO. Tropicana-pret ROTTERDAM (GPD) - Het nieu we zwemparadijs Tropicana aan de Maasboulevard in Rotterdam be zorgt de EHBO-afdeling van het te genover gelegen Havenziekenhuis extra aanloop. Een tot twee keer per dag stapt daar een zwemmer binnen om een snijwond te laten hechten. "Het gaat om volwassenen en kinderen die veel plezier hebben gehad, maar zich iets te woest heb ben gedragen", zegt geneesheer-di recteur dr. B. G. Bruinsma van het Havenziekenhuis. De directie van Tropicana gaat het publiek beter voorlichten. ELBURG (GPD) De rijkspolitie van het Noordveluwse EIburg is flink buiten haar boekje gegaan bij het onderzoek naar een steunfrau- dezaak, waarbij ook een collega politieman van het korps in EIburg was betrokken. Dat is de conclusie van de nationale ombudsman, mr. drs. M.Oosting. De ombudsman heeft de politie ernstig berispt en noemt de aanpak van de steunfraudezaak ronduit "onbehoorlijk". Volgens de om budsman heeft de politie de priva cy van een van steunfraude ver dachte Elburgse vrouw en haar vriend, de politieman met wie zij samenwoonde, onnodig geschon den. Bovendien wordt de Elburgse politie verweten op een onjuiste manier en geheel onnodig, gede tailleerde informatie aan de pers te hebben verstrekt. Aanvankelijk werd de zaak tegen de vrouw, die een sociale uitkering genoot, behandeld door sociale re- HEEMSTEDE (GPD) - De ge dichten die in het Gemeente-ar chief van Haarlem zijn ontdekt, zijn niet van Vondel maar van Jo hannes van Vlakveld. Dit beweert de Heemsteedse bibliothecaris Hans Krol over de recente vondst van de Amsterdamse musicoloog en clavecinist Bob van Asperen: twee gedichten, een bruiloftslied uit 1675 en een psalm, zouden on bekende werken zijn van Vondel. Bibliothecaris Krol zegt stellig te weten dat Van Vlakveld de auteur is. "J. van Vlakveld was een 17de- eeuwse Haarlemse medicus en dichter. Hij was getrouwd met Lijs bet de Graet. De ontdekte brui loftszang is opgedragen aan Corne lls de Graet, een familielid van Lijs bet. Van Vlakveld heeft in 1663 een treurspel ondertekend met J.v.V. Het bewuste gedicht uit 1675 is met dezelfde initialen ondertekend en moet dus wel van Johannes van Vlakveld zijn". chercheurs van de gemeente. Vol gens de ombudsman werden later korpsleden van de Elburgse politie tegen de zin van de vrouw en haar vriend bij de zaak betrokken. Tijdens het onderzoek werd de vrouw, volgens mr. Oosting, onno dig lang van haar negen weken ou de baby gescheiden. "De politie heeft geen aandacht gehad voor de bijzondere sitiuatie van de zaak. Beloofde privacy is geschonden", aldus de ombudsman. De Groep EIburg van de rijkspo litie wilde gisteren op de zaak geen enkel commentaar geven. Majoor Van Hoogmoed van het district Apeldoorn van de rijkspolitie, waaronder de EIburg ressorteert, noemt de door de ombudsman op gesomde feiten juist. Maar hij voegt er aan toe dat de omstandig heden waaronder het hele onder zoek zich afspeelde in de hand werkte dat alles ging zoals het is ge gaan. Achteraf bezien geeft hij toe dat het wellicht beter geweest zou zijn als niet leden van hetzelfde korps bij het onderzoek waren in geschakeld. AMSTERDAM (GPD) - Op het Rembrandtplein klapt de ober mis moedig zijn zonneparasols neer. Hij overziet het vrijwel lege terras. Het regent. Zijn dag wordt nooit meer goed. Bijna de helft van de Amsterdammers heeft de stad ver laten. Op zoek naar de zomerzon aan de Spaanse Costa del Sol. Er-' voor in de plaats komen de duizen den toeristen en dagjesmensen. Even gezellig een terrasje pakken is er vrijwel niet bij. Men houdt het op de musea, kerken en andere ge bouwen. Daar is het tenminste nog droog. Of winkelen, ook een favo riete bezigheid. door Thea van Beek Amsterdam telt ruim tiendui zend winkels en ook nog eens 26 markten. Samen met de 141 gale ries en 165 antiquairs mag de hoofdstad zich de grootste winkel stad van Nederland noemen. Win kelen is voor velen niet alleen een bittere noodzaak, maar ook een vorm van recreatie. Het VW Am sterdam heeft die wetenschap aan gegrepen en een mapje samenge steld met drie winkelgidsen en een marktenfolder. Aan de hand van el ke gids kan men op zoek naar sjie- ke winkels, kunst en antiek en de markten. Of op zoek naar de talloze winkeltjes die zich bevinden tus sen de Amsterdamse grachten. Schoenen "Amsterdam ontdek je wande lend" begint de tekst in de WV- folders. En zo is het. Want het zijn niet alleen de vele speciaalzaakjes in tandenborstels, vliegers, lam- pekappen, curiosa, bonbons of kcok- of antiquarische boeken die in de smalle straten en stegen tus sen de grachten te vinden zijn. Al snuffelend naar dat ene speciale sieraad of kunstnijverheidsart-ikel passeert men ook tal van histori- Winkelen sche plekjes en gevels en twee mu sea. Gemakkelijke schoenen zijn daarbij zeker aan te bevelen, want de tocht neemt al gauw zo'n drie uur in beslag. De winkelroute vangt aan op het Damrak, voert zig-zag door het centrum om te eindigen bij hoe bedenken ze het de Nederland- sche Bank op het Frederiksplein. Al na de eerste paar honderd meter belandt de winkelsnuffelaar in de Gravenstraat, vlak naast de Nieu we Kerk. Hier had de wereldbe kende kaartendrukker Blaeu aan het eind van de zeventiende eeuw zijn drukkerij en pronken drie ver gulde flesjes van een eeuw later op de gevel van een proeflokaal. Hier ook bevindt zich het kleinste win keltje van Amsterdam. De lederwa ren staan uitgestald op niet meer dan twee vierkante meter. Even verder, in de Molsteeg, staan schitterende, handgemaakte sieraden geëxposeerd in een mis schien nog wel fraaier interieur. Na enkele grachten te hebben gepas seerd met de onvermijdelijke rond vaartboten en waterfietsen en de Westerkerk met daarvoor de pof fertjeskraam, komt je terecht in de Reestraat. Daar, op nummer 20, voert Marg- je Kramer haar winkel met kaarsen en wierook. En, ze is ook poppen dokter. Een van de weinigen nog in Nederland. Wie de flink klemmen de deur openrukt, moet zich zeker niet laten afschrikken van de kei hard klinkende deurbel. Enkele duizenden verschillende kaarsen staan hier uitgestald. Soms zelf vervaardigd, vaak ook geïmpor teerd uit het buitenland. "Van poppendokteren alleen kun je niet leven", zegt Margje, "vandaar dit assortiment kaarsen". Ze repareert vooral antieke pop pen: "Die lonen nog de moeite van een reparatie. In m'n kelder heb ik een voorraad van honderden on derdelen. Overgenomen van pop pendokters die ermee stopten. Ver der koop ik allerlei soorten poppen op. Daar valt altijd wel iets van te gebruiken". Ze illustreert dat met het des kundige advies aan een klant die komt aanzetten met een verfrom- faaid Spaans exemplaar. "Daar zou Ik zeker niet deze antieke ogen in laten zetten mevrouw". En tac tisch: "Een zeer dure operatie, die ook heel eenvoudig is op te lossen door het inplakken van een setje oogjes voor zevenenhalve piek". Postzegels Wie op zoek is naar postzegels treft op deze route de Rosmarijn- steeg aan, vlak bij de postzegel- markt op de Nieuwezijds Voor burgwal, die daar elke woensdag en zaterdag is te vinden. Vrijwel huis-aan-huis bieden de vele post zegelwinkeltjes hun waren aan. Voor lekker eten is er de Runstraat. Naast verscheidene exclusieve eethuisjes, zijn hier ook de bakke rij van Paul Année en een winkel die uitsluitend kookboeken ver koopt. Eten kun je ook in de Voet- boogsteeg, echter wel van een ge heel ander kaliber. Het is meer een 'vreetsteeg', waar de mayonaise- cultuur met bijbehorende luchtjes zijn intrede heeft gedaan. Als een pareltje tussen die opdringerigheid bevindt zich Galerie De Voetboog met sieraden en schitterende kera miek. Uiteraard ontbreekt op deze grachtenroute niet de altijd weer aantrekkelijke bloemenmarkt op het Singel. Ook hier veel winkel tjes met Chinese artikelen en kunstvoorwerpen. De Utrechtse- straat is het eind van deze route, maar die doet dan al weer aan de bekende Amsterdamse winkelstra ten denken. Dan is inmiddels het Rembrandtplein al gepasseerd, waar de ober bedenkelijk naar de grijze lucht staart. tuchtrecht niet rechtvaardigen. "Binnen de Nederlandse gezond heidszorg, dus ook binnen de car diologie, wordt tot dusver in vol doende mate rekening gehouden met de belangen van de persoonlij ke levenssfeer van alle patiënten, ook zonder dat het medisch tucht recht in stelling werd gebracht", meent hij. Meijler stelt dat "men als buiten staander geen partij moet kiezen tussen vaag omschreven privacy principes. waar men zich bij ande re patiënten nauwelijks om lijkt te bekommeren, en het beroepsrisico van de zorgverlener". De politiek moet er zich niet mee bemoeien, vindt hij. "Geneeskunde wordt niet in de Tweede Kamer gemaakt, hoogstens belemmerd, maar in de laboratoria, de ziekenhuizen en aan het ziekbed thuis". Zeehondenvaccin lijkt aan te slaan PIETERBUREN (ANP) - Het vac cin tegen het virus dat massale sterfte veroorzaakt onder zeehon den lijkt positief te werken. Dat is een eerste, voorzichtige conclusie van het Zeehondencentrum Pieter- buren. "Er is reden om een sprank je hoop te hebben", aldus Leni t Hart van het Zeehondencentrum gisteren. Het vaccin, ontwikkeld door het Rijksinstituut voor Volksgezond heid en Milieuhygiëne, is in Pieter- buren beproefd op een aantal jonge zeehonden. Over twee weken ver wacht men de definitieve uitslag. DEN HAAG/AMSTERDAM (GPD) De door het ministerie van WVC in het leven geroepen Werkgroep Etherbestrijding waarin WVC, de NOS, de Ster, de NDP, de NOTU en de Vecai samen werken - zal zich op korte termijn beraden over nieuwe stappen in de strijd tegen de etherpiraten. De le den van de werkgroep zijn zeer te vreden over de uitspraak van de Amsterdamse rechtbankvoorzitter mr. B. J. Asscher afgelopen don derdag in het proefproces tegen twee bedrijven die via radiopiraten adverteren. door Rene 't Sas Als de bedrijven blijven adverte ren wacht hun een boete van 5000 gulden per overtreding. Naar aan leiding van de uitspraak van de rechter heeft een aantal gemeenten dat problemen heeft met radiopira ten al contact gezocht met WVC. Ondertussen gaat de 'gewone' bestrijding van de radiopiraten na tuurlijk door, aldus WVC. De Ra dio Controle Dienst blijft de pira ten in de gaten houden, maakt ban dopnamen van hun uitzendingen en gaat door met het opstellen van rapporten. Volgens WVC gaat van het proef proces dat tegen de adverteerders werd gevoerd een belangrijke pre ventieve werking uit. "Adverteer ders hebben weinig zin in dit soort processen en in de negatieve publi citeit die er het gevolg van is. Daar door zullen ze zich wellicht twee keer bedenken eer ze weer via de piraten gaan adverteren", aldus WVC. Ontoelaatbaar De Bond van Adverteerders (BVA) zegt het adverteren via pira ten af te keuren. "Onwetmatige za ken blijven wij ontoelaatbaar vin den. Piraten zijn bij de wet verbo den, dus moetje er ook niet, via ad vertenties, aan mee werken. Maar dat neemt niet weg dat wij het een een zeer slechte zaak vinden dat adverteerders die op een lokale doelgroep zijn aangewezen niet via de electronische media, radio en tv. kunnen adverteren. Daar moet dringend wat aan gebeuren", aldus de bond. Na de vakantie zal de BVA, zo zegt voorzitter Mulder, de zaak hoog op de agenda plaatsen. Of er nu dankzij het vonnis van de Amsterdamse rechtbank bin nenkort een eind komt aan de pira terij is, volgens een woordvoerder van de Radio Controle Dienst, moeilijk te voorspellen. "Er moet een onderscheid gemaakt worden tussen twee groepen piraten: de grote, die werken met adverteer ders. en de kleine die het als een soort van hobby doen. Die laatste groep wordt door de uitspraak van de rechtbank ongemoeid gelaten. De grote jongens zullen het in de toekomst wel een stuk moeilijker krijgen". Met nadruk wordt daar aan toegevoegd dat de PTT bij het opsporingsbeleid geen onder scheid tussen grote en kleine pira ten maakt. Speelbal De Amsterdamse tapijthandel Zandvliet die donderdag door de rechtbank werd veroordeeld laat weten zich niet zonder meer bij de uitspraak van de rechter neer te zullen leggen. "Wij kunnen het hierbij niet laten zitten", aldus Han Zandvliet. "Door dit vonnis wor den wij de speelbal van elke wille keurige grapjas die via zijn zender advertenties voor onze zaak uit zendt. De rechter stelt dat wij dan maar tegen de piraat een procerdu- re moeten aanspannen, maar dat is makkelijk gezegd. Wij moeten nu bewijzen dat we geen opdracht tot adverteren moeten geven. Dat is de omgekeerde bewijslast, dat is nog nooit vertoond in Nederland. Kijk, in andere Europese landen is com merciële lokale radio wel toegela ten. Dat lijkt me een verstandige zaak, op die manier kunnen handel en wandel van de zenders wel ge controleerd worden" Zandvliet: "In dit proefproces heeft zich een gigantische macht - de NOS, de STER. de dagbladpers - tegen twee winkeliers gekeerd. Het vonnis is een puur politieke uit spraak. De eisers zijn er gewoon op uit om zich een monopoliepositie voor het adverteren toe te eige- UTRECHT (ANP) - Het aantal staaroperaties is de afgelopen jaren zeer sterk toegenomen. De stijging deed zich vooral voor bij bejaarden van 75 jaar en ouder, een groep waarin staar sinds 1975 meer dan verdubbeld is. Maar ook in de groep tot 45 jaar steeg het met bijna de helft. Dr. D. Hoogendoorn van de Stichting Informatiecentrum voor de Gezondheidszorg schrijft deze ontwikkeling in het Nederlands Tijdschrift voor Geneeskunde toe aan de overgang van het verwijde ren van de lens met het omringen de kapsel, naar een operatie waar bij alleen de lens wordt verwijderd en wordt vervangen door een kunstlens. Het inplanten van een kunstlens wordt nu vrijwel algemeen toege past. Hoogendoorn noemt de mo derne staaroperatie met de inplan ting van een kunstlens een van de vele nieuwe verworvenheden van de medische stand. Soms lijkt het er volgens hem op dat degenen die steeds wijzen op de stijgende kos ten voor de gezondheidszorg te weinig oog hebben voor uiterst be langrijke nieuwe mogelijkheden die de moderne geneeskunde zie ken en gehandicapten kan bieden. De oogarts prof.dr. P.T.V.M. de Jong (Oogziekenhuis Rotterdam) schrijft dat zelfs een leeftijd van bo ven de honderd tegenwoordig dankzij de nieuwe operatietechnie- Twee doden hij botsing op overweg UTRECHT (ANP) - Bij een bot- sing tussen de trein Leeuwarden- Groningen en een vrachtwagen zijn gisteren de bestuurder van de trein en de chauffeur van de wagen om het leven gekomen. Het onge luk gebeurde op een met automati sche knipperlichten beveiligde overweg tussen Leeuwarden en Hardegarijp. De passagiers van de trein bleven ongedeerd. De trein reed volgens NS met een snelheid van honderd kilome ter per uur toen hij tegen de met zand geladen vrachtwagen botste. De trein is volgens NS gedeeltelijk ontspoord en ernstig beschadigd. ken en -materialen geen belemme ring meer hoeft te vormen voor een vervanging van de eigen lens door een kunstlens. De kunstlens heeft ook de bril met dikke glazen (de "staarbril") overbodig gemaakt. De bejaarden lijken volgens De Jong het meest te profiteren van de veiliger geworden technieken. Niet dat ze er langer door leven, maar de kwaliteit van hun leven verbetert wel. "Soms blijken demente be jaarden na de staarbehandeling minder dement dan men aannam", aldus De Jong. Het totale aantal operaties is ge stegen van ongeveer 4.900 in 1971 tot 18.750 in 1986. Dat komt neer op een stijging van 44 tot 126 per 100.000 inwoners. In de periode 1979-1985 zijn in totaal tweehon derd sterfgevallen geregistreerd bij bijna 79.000 lensextracties. De sterfte neemt sterk toe bij stijgende leeftijd, maar de sterfte per 10.000 operaties vertoont een dalende lijn, vooral in de leeftijdsgroepen boven de 65. Een van ontvoerde Nederlanders vrij DIEMEN (ANP) - Eén van de twee Nederlanders die op 19 febru ari in Colombia werd ontvoerd, is vrijgelaten. Het is H. Bolhuis, me dewerker van Holland Chemical International in Diemen. De ande re Nederlander. J. Meertens, wordt nog vastgehouden. Over de identi teit van de ontvoerders is nog niets bekend, maar zij zouden slechts geldelijke motieven hebben voor de ontvoering. Bolhuis verkeert volgens de woordvoerder van HCI lichamelijk en geestelijk in goede conditie. Hij is inmiddels herenigd met zijn fa milie. De woordvoerder wilde niet zeggen of hij in Nederland is en waarom hij als enige is vrijgelaten. ADVERTENTIE VISSER Belettering

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 3