'Schat, waar heb je die mee verdiend?' Weer en welzijn Denkwijzer Onze taal Expositie geeft eenzijdig beeld van de vrouw als heer in het verkeer ZATERDAG 30 JULI 1988 EXTRA PAGINA 21 In augustus 1888 schreef Ber- ta Benz geschiedenis door als eerste vrouw een 220 kilome ter lange rit met een automo biel te maken. Halverwege te legrafeerde ze haar man: 'Het is gelukt. We zijn heelhuids aangekomen!'. Voor Merce des-Benz was een en ander aanleiding om samen met het Autotron in Rosmalen een ten toonstelling in te richten met als thema 'Honderd jaar Vrouw en Auto'. door Patricia van der Zalm Achter het stuur van een dure auto kan een vrouw bij het stoplicht het volgende gebeuren. Getoeter van een medeweggebruiker, een raam pje dat wordt opengedraaid en de flitsende opmerking: zo lekkere schat, waar heb je die mee verdiend? Het overkwam Neelie Smit-Kroes toen zij als kersverse minister van verkeer in haar kanariegele 'bedrijfsauto' op weg was naar een bijeenkomst. Het zal, zo voorzag zij onlangs bij de opening van de expositie 'Honderd jaar Vrouw en Auto' (georganiseerd door Mercedes-Benz en Autotron) voor velen wennen blijven dat vrouwen hoge posities en bijbehorende bedrijfsauto's hebben zonder daarvoor uit de kleren te hoeven. De bezoeker van de kleine tentoonstel ling krijgt louter en alleen (een paar) auto's van Mercedes-Benz te zien. De ti tel 'Honderd jaar Vrouw en Mercedes' was daarom beter op z'n plaats geweest. Nu zijn de schaarse anekdotes en de voorbeelden van beroemde vrouwen die zo'n sterwagen bezaten overgoten met een sausje dat de expositie een algemeen karakter moet geven terwijl ze die niet heeft. Hier wordt onder een brede noe mer iets gepresenteerd dat, ontdaan van alle bombarie eromheen, één grote en niet bijster indrukwekkende reclame boodschap is. Hebzucht De Duitse autofabrikant-met-de-ster onderzocht welke kleuren bij het vrou welijk geslacht favoriet zijn. Gedistin geerd metallic grijs of zwart. Midden klasse-auto's gaan vooral in rood van de hand. En sportieve typen geven de voor keur aan een grote auto waarmee je kunt reizen en waarin ook plaats is voor hond en vouwfiets. Uitkomsten die nogal voor de hand lig gen. De Grote Wens van willekeurig wel ke autofabrikant ligt er dik bovenop: dat natuurlijk iedereen in hun eigen dure merk wil rijden. Op de menselijke heb zucht wordt stevig geanticipeerd. Bij de opening van de kleine tentoon stelling was het parkeerterrein bij het Autotron in Rosmalen bezaaid met hele dure automobielen. In tegenspraak met de naam van de expositie bestond het merendeel van de genodigden uit man nelijke managers- en verkooptypen in driedelig pak, zo te zien de crème de la crème uit de wereld der automobielbran che. De voorzitter van de Raad van Bestuur van het stermerk zei in een inleidend praatjl te hopen dat op zijn plek bij de viering van tweehonderd jaar vrouwen en auto's een vrouwelijke voorzitter het woord zou doen. De terminologie deed twijfelen aan zijn oprechtheid. Toen hij zich op zeker moment 'een stuk vrouw' liet ontvallen, veroorzaakte dat nogal wat hilariteit. Lopen we de tentoonstelling over, dan ontwaren we hier en daar enkele tekst- borden die bijzonder globaal en grofma- zig 'de' geschiedenis van de vrouw en haar auto aanstippen. Berta Benz, ge trouwd met Carl, was honderd jaar gele den zo'n pionierster die zich weinig aan trok van wat anderen van haar vonden. Zij wilde hoogstpersoonlijk wel eens achter het stuur van zo'n machine op wielen. Zonder medeweten van wie dan ook maakte zij in 1888 als eerste vrouw ter wereld met haar zoon een rit in de Benz-Patent-Motorwagen van het West- duitse Mannheim naar het 110 km zuide lijker gelegen Pforzheim en terug. On derweg kocht ze bij apothekers haar ben zine en bij de schoenmaker stopte ze voor nieuwe stukken leer op de rem. Vanuit Pforzheim stuurde ze haar man een telegram: 'Het is gelukt! We zijn heel huids aangekomen'. Dienstmeisjes In Nederland waren het rond 1900 de dienstmeisjes die zich als eerste vrou wen achter het stuur zetten. Er werd schande van gesproken omdat de meid op die manier makkelijk in contact kwam met heren van stand, met alle ge volgen vandien. Het zal daarom geweest zijn dat de Nederlandse adel begin deze eeuw met enige minachting neerkeek op de auto. De Britse fervente automobiliste Dorothy Levitt schreef in 1909 in haar boek 'De vrouw en de auto' over een aan tal attributen die zij onontbeerlijk vond tijdens een autoritje. Een hond, een auto matische Colt-revolver, een stuk zeep, een spiegel, leren handschoenen, een hoed met voile, een stofjas en een 'ge heim vakje' in de auto. De geschiedenis vertelt niet wat zij in dat vakje bewaarde. Misschien was het haar jasje van wollen geruite stof; het was rillen geblazen in de eerste auto's zonder overkapping. Toen in 1912 de elektrische startmotor werd uitgevonden, stond vrouwen wei nig meer in de weg om achter het stuur te gaan zitten. Henry Ford had een vooruit ziende blik, want twee jaar later ver scheen er mede dankzij hem een brochu re waarin vrouwen enthousiast werden gemaakt voor het autorijden. DOOR JOOP VAN DER HORST Hoe spreek je Hoge Rijndijk uit? Leiena ren doen het anders dan alle andere mensen. Hoge Rijn dijk zeggen we. met de klemtoon op de laatste lettergreep. Mensen van buitenaf vinden dat soms vreemd. Het is toch een dijk van de Rijn? Dan moet je Ryndijk zeggen: Hoge Rijn- dijk. Kan wel wezen, maar wij noemen hem de Hoge Rijndijk Wie kan het beter weten hoe je een straat in Leiden moet uitspreken? Nou dan. Toch is die klemtoon wel vreemd. Niet alleen bij Hoge Rijndijk maar ook bij Witte Singel, Mar edijk. Noord einde en Haar lemmerstraat Steeds de klemtoon op de lettergreep waar je 'm niet zou verwach ten. Steeds ook op de laatste lettergreep Het is niet typisch Leids. In Amsterdam hoor je hetzelfde. De echte Amsterdam mers leggen rare klemtonen in hun eigen straten. Bijvoorbeeld Keizers gracht. Leid- sestraat en Waterloop/e/n Waarom is dat zo? Bij de meeste stra ten gebeurt het niet. We zeggen Verver straat! Donkersteeg. (De) S/fterlaan. en we zouden vreemd opkijken van een Donkersteeg en een (De) Sitter/aan De Ververstraat, de Donkersteeg en de De Sitterlaan hebben de gewone klemtoon; dat wil zeggen: nadruk op het voorvoeg sel. Dat is begrijpelijk, want de Verver straat moeten we onderscheiden van an dere straten als Oosthavenstraat. Peli kaanstraat. Narmstraat. Morsstraat, en zovoort. We hoeven de Ververstraat niet te onderscheiden van de Verversteeg, de Ververlaan en het Ververplein, want die bestaan niet. Vandaar de gewone klem toon Ververstraat. Zo is het bij de meeste straten, stegen, lanen en pleinen. Des te merkwaardiger zijn dus die Ho ge Rijn dijk, die Witte Singel en die Haar lemmerstraat. Menige Leienaar kan er nog wel een paar noemen. Op de een of andere manier denken we niet meer aan een dijk. Hoge Rijn dijk is als geheel een begrip geworden. We staan er niet meer bij stil dat het een Rijndijk is, Hoge Rijndijk is gewoon een naam uit éen stuk gewor den en we denken niet meer aan de delen van die naam. Hetzelfde is gebeurd met Noordemde en Witte Singel Ook dat zijn voor de echte Leienaren namen uit één stuk, net als Hogewoerd Juist omdat we het als één geheel zien, verleggen we de klemtoon. Bij A/oordein de en Hogewoerd zou je nog kunnen den ken aan een bepaald soort einde of soort woerd Dat willen we niet, en vandaar dat we zeggen Noord einde en Hog e woerd. Een voorwaarde voor deze bijzondere klemtonen is dat de straat in kwestie al heel lang zo heet. Bij nieuwere straten (met nieuwere namen) gebeurt het niet zo gauw. De naam moet behoorlijk versleten zijn, het moet een begrip geworden zijn. Vandaar dat het meestal gaat om straat namen in de binnenstad, en alleen in de mond van de plaatselijke bevolking. De niet-Leienaar verraadt zichzelf door A/oordeinde te zeggen. Hetzelfde horen we trouwens bij gewo ne Nederlandse woorden. Zo is de gewo ne klemtoon witachtig, groenachtig, fi/i'nachtig en madcfachtig, maar als de combinatie lang bestaat en de delen to taal vergroeid zijn wordt het krampachtig en reusachtig. Bij krampachtig denken we niet meer aan kramp. De 'normale' klemtoon met krampachtig zou maar ver keerde gedachten wekken. Vandaar ook weer de verspringing van de klemtoon naar een plaats waar je 'm niet zou ver wachten. Een vrouw, getrouwd met een kruidenier die rijk was geworden door onvoorstel bare zuinigheid, stond op het purit te be vallen. Haar man weigerde vanwege de kosten een dokter te roepen. Toen de vrouw in haar barensnood ten slotte vol slagen in paniek raakte, ging de man overstag en werd er een dokter bij ge haald. Hoewel het al tegen middernacht was, was de kraamkamer onverlicht toen de dokter binnenkwam. Hij verzocht de kruidenier licht te maken, een verzoek waaraan de man met pijn en moeite vol deed. Zo gauw het kind geboren was gooi de hij het licht dan ook meteen weer uit. De dokter snauwde dat het weer aan moest omdat er nóg een kind kwam. Kreunend in zijn portemonnee stak de man opnieuw het licht aan, maar deed het meteen weer uit toen het tweede kind er was. De dokter schreeuwde dat het licht opnieuw aan moest, want er zat nog een derde kind aan te komen, waarop de kruidenier zei: "Dat verdom ik, want ze komen op het licht af'. Zoals veel andere moppen, bevat ook deze een kern van waarheid. Baby's ko men tegenwoordig veel vaker dan vroe ger 'op het licht af. Terwijl tot ongeveer 1950 de piek van geboorten in de donkere maanden december, januari en februari viel, zien we in de laatste 25 jaar een heel duidelijke verschuiving in het geboorte ritme. Er zijn nu twee piekperioden. De eerste en sterkste valt in de lente: april en mei. De tweede valt net na de zomerva kantie: in september. Die verschuiving wordt in veel Europese landen waarge nomen. Een eenvoudige rekensom maakt dui delijk dat voor de eerste geboorteperiode de 'verwekkingen' vooral in de zomer maanden, vermoedelijk zelfs tijdens de vakantie, worden voltrokken. Voor de septemberpiek ligt de verwekkingsperio de rond 1 januari of net iets daarna, eveneens een periode waarin veel mensen vakantie hebben. Voor deze verschuiving in verwek- kings- en geboorte-ritme zijn verschillen de oorzaken aan te wijzen. De eerste oor zaak is de verandering van een landelij ke, agrarische, naar een stedelijke, in dustriële samenleving in de afgelopen 100 jaar. In een agrarische gemeenschap zijn de maanden augustus tot oktober een periode van grote activiteit, waarin de oogst moet worden binnengehaald en de winterperiode moet worden voorbe reid. Bevallingen in die periode komen dus slecht uit, want ze verhinderen vrou wen aan het arbeidsproces deel te nemen. Een andere mogelijke oorzaak is de verminderde invloed van de katholieke kerk, die seksuele omgang in de vastenpe riode, dus tot Pasen, placht te verbieden of in ieder geval te ontmoedigen en daar door mogelijk een soort van inhaalreac- tie in april of mei uitlokte. Verder spelen natuurlijk ook de moderne mogelijkhe den voor anticonceptie een rol. We kun nen geboorten nu gemakkelijker plannen in perioden waarin ons dat goed uit komt. En, wat minstens zo belangrijk i§, we kunnen besluiten met de pil, het con doom of het spiraal te stoppen in een pe riode waarin we een aantal dagen of we ken achter elkaar uitgerust en gemoti veerd genoeg zijn om steeds weer op nieuw te proberen iets moois te maken. Dat de zomervakantie de favoriete exercitie-periode is, ligt daarom voor de hand. We kunnen uitrusten, hebben meer tijd voor elkaar, en ons lichaam en onze geest bevinden zich in een gunstige con ditie. In de zomer hebben we namelijk meer sex-stimulerende hormonen in ons bloed en is onze stemming beter (als het tenminste een mooie zomer is). Dat heeft weer alles met licht te maken. De psychiaters Norman Rosenthal en Thomas Wehr van het Nationale Insti tuut voor Geestelijke Gezondheid in de Verenigde Staten doen al jarenlang on derzoek naar de invloed van seizoenen en met name de hoeveelheid daglicht op het geestelijk welbevinden. Volgens hen kan de geringe hoeveelheid licht tijdens de wintermaanden bij bepaalde mensen tot een soort van winterdepressie leiden. De door René Diekstra hoogleraar psychologie te Leiden symptomen daarvan zijn chronische moeheid, 's nachts slecht slapen en over dag niet uit bed kunnen komen, somber heid, prikkelbaarheid, zich terugtrekken uit sociale contacten, doodsgedachten en het verlies van elke seksuele belangstel ling. Deze klachten beginnen vaak tegen het einde van de herfst en verergeren in de loop van de winter. Ze duren tot eind maart, begin april en verdwijnen vervol gens langzaam. In de loop van de lente en de zomer maken ze plaats voor nieuwe le venslust en herstel van de normale slaap- en waakritme. Ook de seksuele belang stelling bloeit weer op. Opvallend is ver der dat lijders aan de winterdepressie in de wintermaanden zich vaak te buiten gaan aan zoetigheden en behoorlijk in gewicht toenemen. Maar diezelfde kilo's gaan er in de zomer even gemakkelijk weer af. Rosenthal en Wehr menen dat de ze cyclische veranderingen in stemming en gedrag bij bepaalde mensen dezelfde oorzaak hebben als de cyclische verande ringen die bij tal van diersoorten werden aangetroffen. Bij veel dieren is het zo dat de mate van activiteit, de voortplanting en de trek van het ene naar het andere ge bied samenhangen met de foto (- letter lijk 'licht') periüdedat wil zeggen de hoe veelheid licht in een bepaald seizoen. Uit tal van experimenten blijkt dat het mogelijk is om door manipulatie met licht (waaraan dieren in een kooi wor den blootgesteld) winters gedrag in de zo mer en zomers gedrag in de winter op te roepen. Uit onderzoek onder grote groe pen mensen in het hoge noorden, aan het einde van de jaren zeventig uitgevoerd, blijkt dat het aantal gevallen van depresr sie sterk toeneemt in de loop van de poolwinter, wanneer de dag zeer kort is en de intensiteit van het daglicht betrek kelijk laag. Het zou heel goed kunnen zijn, dat de sterke geneigdheid tot overmatig gebruik van alcohol in die gebieden zoals de Scandinavische landen en delen van Oost-Europa en vooral Rusland een manier is om depressieve gevoelens door te spoelen. Volgens Wehr is fototherapie in 60 tot 80 procent van de gevallen een effectieve methode voor de behandeling van dit soort depressiesDe behandeling bestaat uit blootstelling aan licht met een sterkte van minstens 2500 lux (lichteen- heden), dat verkregen wordt door een lamp bestaande uit 5 a 6 buizen van ie der 40 Watt. Het is nuttig de behandeling te beginnen zodra de eerste symptomen zich aandienen. Soms is dit al het geval in augustus of begin september, en zelfs nog eerder als de zomer erg slecht en som ber is. Gelukkig krijgt maar een klein percen tage mensen een heuse winterdepressie, maar veel mensen ondergaan wel een stemmingdrukkende invloed van somber Waarom is licht zo belangrijk voor ons welbevinden? Het meest reële antwoord op die vraag is dat we het niet precies we ten. In de wetenschappelijke wereld doen twee verklaringen de ronde. De eerste verklaring heeft te maken met de wer king van een hormoon, het zogenoemde melatonine (letterlijk 'zwarte stofdat 's nachts wordt afgescheiden door de pijn- appelklier. Van deze stof is bekend dat ze bij dieren medebepalend is voor de voort- plantingscyclus. Omdat licht de afschei ding van melatonine onderdrukt, lijkt het voor de hand te liggen te denken dat een winterdepressie haar oorzaak vindt in een overmatige afscheiding van dit hormoon als gevolg van de geringe dag licht-intensiteit in najaar en winter. Een van de problemen met deze verklaring is dat het toedienen van méfatonine aan patiënten die licht-therapie hebben on dergaan, de gunstige effecten van die therapie onveranderd laat. Daarom lijkt de tw.eede verklaring plausibeler. Die zegt dat seizoensdepres sies het gevolg zijn van de ontregeling van allerlei lichaamsritmen, waarvan het ritme van afscheiding van melatonine er een is. In onze hersenen zit een biologische klok die allerlei lichaamsritmen contro leert. Die klok wordt ingesteld door de verschijning van licht aan het begin van de dag. In de winter of bij te weinig licht wordt die klok te laat ingesteld, waar door allerlei lichaamsritmen worden ont regeld. Bij sommige depressieve patiën ten blijkt in ieder geval dat licht-therapie alleen effect heeft wanneer ze 's morgens wordt gegeven. Maar omdat het bij ande ren niet uitmaakt wanneer ze met licht worden behandeld, kunnen we ook de ontregelingstheorie niet zonder meer Vermoedelijk is het zo dat ook onze le venswijze een belangrijke rol speelt. Men sen zijn steeds minder geneigd hun leven overeenkomstig het ritme van de seizoe nen in te richten. Een levenswijze, die on aangepast is aan de eisen van de tijd van het jaar, kan alleen al daarom tot ontre geling en problemen leiden. Volgens Wehr is de juiste regel: "rustig in de win ter en actief in de zomer". Maar te veel licht en zon kan ook pro blemen geven. Want luidt niet het gezeg de: "Hoe verlichter de geest, hoe groter het beest?' Olympisch kampioene Yvonne van Gennip kreeg voor haar sportieve pres taties in Calgary van de importeur een Mercedes Benz 190D cadeau. De automatische gedachte dat in de slingerende auto vóór ons natuurlijk weer een vrouw achter het stuur zit, is in middels door de werkelijkheid achter haald. Vrouwen rijden beter, daar komt het op neer. Ze zijn minder overmoedig, minder agressief en maken ondanks hun doorgaans geringere rijervaring minder verkeersovertredingen dan mannen. Speciale kortingen bij een aantal verze keringsmaatschappijen zijn daarvan het gevolg. Uit cijfers van de Westduitse centrale cartotheek met verkeersovertreders blijkt dat slechts 15 procent van de 600.000 geregistreerde verkeerszondaars uit vrouwen bestaat. Meestal blijft het bij hen beperkt tot een of twee bekeuringen, vooral vCnwege het niet verlenen van voorrang of verkeerd voorsorteren. 'Mensencampagnes' Mannen scoren hoog bij te snel rijden, te dicht op elkaar rijden en ze hebben nogal eens een slok te veel op. Merkwaar dig genoeg noemt 74 procent van de on dervraagde mannen zichzelf een goed automobilist. Vrouwen blijken bij dat onderzoekje minder overmoedig te zijn; slechts 43 procent vindt van zichzelf dat ze goed rijdt. Vrouwen zijn volwaardige deelnemers aan het verkeer geworden, is de bood schap van de expositie in Rosmalen. Een voor de hand liggende vraag aan de Ne derlandse dochteronderneming van het stermerk is hoe zij die groeiende groep van potentiële klanten de zakenvrou wen. de zelfstandigen in de toekomst denkt te interesseren voor haar produkt. Van een woordvoerder van de pr-afde- ling leren we dat het automerk zich 'vrouwvriendelijker' zal opstellen. Daar bij moeten we ons niet voorstellen dat er aan de auto's zelf qua kleur of accessoi res iets verandert. Evenmin wordt een speciale reclamecampagne voor de da mesdoelgroep bedacht, nee, er worden gewoon 'mensencampagnes' gevoerd, onder meer in aantal vrouwenbladen. Bovendien wordt druk gewerkt aan een adressenbestand waaruit valt op te ma ken of de gegadigden voor een folder van het mannelijk of het vrouwelijk geslacht zijn. Een dame wordt voortaan in het be geleidend briefje aangesproken met 'ge achte mevrouw' in plaats van 'geachte heer'. 'Honderd jaar Vrouw en Auto' (Autotron, Rosmalen) duurt tot en met 2 oktober, dagelijks van 10.00 tot 18.00 uur. Toegangsprijs 9,75. kin deren tot 4 jaar gratis. De vermaarde filmster Sophia Loren liet zich in de jaren vijftig graag fotograferen met haar Mercedes 300 SL met vleugeldeuren Een autorit van Mannheim naar Grossachsen in 1895. In het eerste voer tuig Clara en Thilde Benz. Daarachter Carl en Berta Benz, een familielid en Richard Benz aan het stuur. (toto-s pr>

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 21