De sluipwegen van chemisch afval HSSS 0°k vanuit Nederland steeds meer giftransporten via het zwarte circuit 'Wanneer in 1992 de Europese grenzen vervallen is er helemaal geen controle meer' Steeds meer Nederlands che misch Ie wijze over de grenzen buitenland zijn de verwerkings kosten vaak veel lager dan bij de Afvalverwerking Rijnmond. Het Centraal Landelijk Infor matiepunt Milieudelicten heeft al meer dan honderd Neder landse bedrijven geregistreerd die chemisch afval via het zwarte circuit vervoeren. Maar milieuminister Nijpels heeft een tegenoffensief aangekon digd. door Peter van de Vusse Kinderen spelen op blote voeten tussen opengebarsten vaten gif. Ni- geriaanse arbeiders zijn ondertus sen op last van de regering in de weer om de duizenden vaten afval, die begin juni in de havenplaats Ko- ko zijn gevonden, over te laden in containers. De verantwoordelijke vervuiler, een Ita liaans vrachtschip, ligt in de haven aan de ketting. Onderzoek heeft uitgewezen dat een aantal van de vaten radio-actieve lading bevat. Sommige arbeiders zijn met maagklachten en misselijkheid op genomen in een ziekenhuis; bij één van hen zijn verschijnselen van verlamming aangetoond. De sluiproute van illegaal gif volgt de weg van de minste weerstand. Het nieuwste domein heet Afrika, dat buigt voor de aantrekkingskracht van dollars. Vaak nog tegen relatief lage prijzen ook. Zo heeft het Afrikaanse mini-staatje Benin een afvalcontract afgesloten met een Europees consortium waarbij de prijs honderd keer lager ligt dan in Ne derland. Benin heeft een prijs bedongen van vijf gulden per ton, dat is zelfs weinig in vergelijking met bijvoorbeeld de 120 gulden die Congo-Brazzaville zou ont vangen voor de dump van 1 miljoen ton chemisch afval uit de Benelux en de Bondsrepubliek. In Westeuropa ligt de prijs gemiddeld op 350 gulden per ton. De prijs voor zwaar verontreinigd gif, zoals pcb-residuen, kan oplopen tot en kele duizenden guldens. Mogelijk is ook Nederland betrokken bij het gifschandaal in Nigeria. Op de va ten chemisch afval komt de naam voor van het bedrijf Euro-Citrus in Ooster hout. Maar het behoort tot de mogelijk heden dat de lege vaten zijn doorver kocht en door een andere handelaar voor afval zijn gebruikt. Vast staat wel dat op veel grotere schaal dan tot nu toe bekend is, Nederlands gif over de grenzen ver dwijnt. Volgens het Centraal Landelijk Informatiepunt Milieudelicten (CLIM) moet ten minste worden gedacht aan honderd Nederlandse bedrijven. Miljoen ton De Nederlandse industrie produceert jaarlijks ruim een miljoen ton chemisch afval. Naar schatting een half miljoen ton wordt met de benodigde vergunningen afgevoerd en verwerkt. De andere helft wordt verwerkt of tijdelijk opgeslagen op een eigeh chemisch bedrijfsterrein. Industrieën die chemisch afval op eigen terrein verwerken zijn bijvoorbeeld Shell in Pernis of AKZO in de Botlek. Shell en AKZO hebben een eigen ver brandingsoven tot hun beschikking. Van het half miljoen ton afval dat wordt afgevoerd verdwijnt ruim hon derdduizend ton in de verbrandingsoven bij de Afvalverwerking Rijnmond (AVR). Vijftigduizend ton wordt met ver gunning op de vuilnisbelt gestort. Ruim vierduizend ton wordt op zee verbrand. En 177.000 ton wordt geëxporteerd naar het buitenland, waarvan Engeland met 60.000 ton sinds kort de grootste ontvan ger is, gevolgd door de DDR (20.000 ton) en Westduitsland (18.000 ton). Ook vin den er afvaltransporten plaats naar Frankrijk, Japan, de VS en Australië. Onlangs is bekend geworden dat Canada chemisch afval vanuit Nederland wil ac-, cepteren, zo valt te lezen uit de gegevens van VROM. Over de omvang van de illegale afval transporten bestaat veel twijfel. Het mi nisterie van VROM spreekt van schattin gen tussen de 5 a 10 procent van het tota le afval. Milieudeskundige professor L. Reynders van de Stichting Natuur en Milieu in Utrecht noemt een getal van tien procent chemisch afval dat via het zwarte circuit naar het buitenland ver dwijnt. Tien procent, dat wil zeggen: on geveer 100.000 ton. Waar gaat dat Neder landse illegale afval heen, wanneer het niet in eigen land wordt gedumpt of in zee geloosd? Een maand geleden luidde de Belgi sche Europarlementariër Paul Staes de noodklok omdat grote hoeveelheden af val uit Nederland, Westduitsland en Bel gië in Noordfrankrijk worden gestort. Een jaar geleden onthulde Staes de duis tere transporten vanuit Nederland naar Wallonië. Dat leidde toen tot afspraken tussen België en Nederland over een strengere controle op de export van che misch afval. Volgens Staes is er van die controle niet veel terecht gekomen en gaan nog steeds grote partijen op illegale wijze naar Wallonië hoewel Noordfrank rijk financieel aantrekkelijker lijkt voor de afvalvervoerders. Reynders bevestigt dit beeld: "Steeds meer clandestiene transporten gaan naar Noordfrankrijk en worden bij particulie re grondbezitters gelost. Wat in Neder land niet is toegestaan wordt daar geac cepteerd". In totaal zou er sprake zijn van 1 miljoen ton chemisch afval dat vanuit Westduitsland en Nederland door België naar het zuiden gaat. Een typerend voorbeeld van een ille gaal transport naar Noordfrankrijk is de 'zaak-Pijnacker' van een paar maanden geleden. Een Zuidduitse firma fungeer de als centrale verzamelaar voor naar la ter bleek afgewerkte olie, chloor en pcb's. Via een transporteursfirma uit Rotterdam kwam het afval terecht bij het transportbedrijf Jawico uit Pijnacker, die het moest vervoeren naar Frankrijk. Bij een routinecontrole aan de grens kwam aan het licht dat het chemisch af val betrof in plaats van de aangegeven tweedehands olie. Na een kort geding werd bepaald dat het afval terug moest naar de Afval Terminal Moerdijk (ATM). De Nederlandse industrie produceert jaarlijks ruim een miljoen ton che- nïisch afval. De schatting is dat vijf a tien procent daarvan via het zwarte circuit naar het buitenland wordt afgevoerd. (Archieffoto-s) Sjoemelen Het afvalprobleem wordt gecompli ceerd doordat afval niet eenduidig te de finiëren is. Wat is afval? De wetgeving per land verschilt sterk. Wat in het ene land illegaal is, is in het andere legaal. Di recteur G.J.R. Nelef van de Afvalverwer king Rijnmond (AVR): "Afval is pas af val wanneer het zo genoemd wordt. Een olieprodukt kon gisteren nog bruikbaar zijn, maar morgen is het dat niet meer. Het zijn vooral de kleine scharrelaars die de olie versnijden en gaan schipperen met de regels. Voor een Shell of een AKZO zijn de 40.000 of 60.000 gulden ver werkingskosten niet relevant. Zij beta len wel want zij hebben een naam hoog te houden. Maar een zaakje dat maar vijf tankauto's in bedrijf heeft en waarvoor elk dubbeltje telt, wil nog wel eens sjoe melen". Omdat de laatste jaren de controle in Nederland is verscherpt zoekt het be drijfsleven andere wegen om het afval te dumpen. Het stuwadoorsbedrijf Van Santen maakte in mei plannen bekend om zwaar verontreinigd afval uit de Be nelux naar de Congo te verschepen. Het betrof een lading van 1 miljoen ton giftig afval. Van Santen die een vergunning in handen had voor het dumpen en ver branden van afval in de Congo voerde ook onderhandelingen met Nigeria. Volgens directeur T.H. Looyschelder van Van Santen zou het mes bij de ex port aan twee kanten snijden: niet alleen raakte Westeuropa op een goedkope ma nier van zijn afval af, maar ook werd de Derde Wereld geholpen aan geld, kennis en infrastructuur. Congo zou 176 miljoen gulden verdienen aan de transactie. Van Santen betaalde 160 gulden per ton che misch afval. De Congolese regering naar Afrika verloopt meestal via de havens van Rotterdam en Antwerpen. moest voor de kosten van de oven en de opslagdepots opdraaien. "Het is een goed project", was het oor deel van de directeur, die begin juni be sloot af te zien van het contract na een golf van negatieve kritieken in de pers. Overigens hebben de hoogste autoritei ten in Congo altijd ontkend dat er een contract met Van Santen was afgesloten. De Congolese leiders schaarden zich achter de resolutie van de Organisatie van Afrikaanse Eenheid (OAE) die, ver ontrust door de vele berichten over gif- transporten, een algeheel verbod van chemisch afval naar Afrika heeft afge kondigd. Zaak Koek De Brabantse scheepseigenaar en aan nemer A. Koek uit Werkendam kwam onlangs met het plan om een groot aantal transporten te regelen naar Afrika. De preciese bestemming wilde hij niet ge ven. Ook over de aard van de lading, de hoeveelheid en de prijs wilde Koek geen mededeling doen. In elk geval zou het gaan om afval uit Nederland en West duitsland, dat in het najaar naar de Saha ra moet worden vervoerd. "Een verzen gende zon zal het afval in de woestijn ver branden", aldus Koek. Volgens de Brabantse aannemer heeft hij toestemming van de autoriteiten om het afval'te dumpen. Koek wil de naam van het land niet noemen omdat dat zich anders moet verantwoorden voor de bui tenwacht. Na de publiciteit in het geval van Van Santen die openlijk sprak van zijn contract, zagen de Congolese autori teiten zich gedwongen af te zien van het verdrag. Volgens VROM is de kans reëel dat het bij Koek ook om Congo gaat. Koek benaderde vorig jaar VROM met het verzoek 60.000 ton chemisch afval te verschepen naar Congo. Het ministerie heeft nog geen enkele indicatie dat Koek zal afzien van zijn voornemen om in Afri ka te dumpen. Koek zelf is op dit mo ment op vakantie en kan daarom zijn toe komstplannen niet toelichten. Volgens de Vereniging Milieudefensie zijn er meer dumpcontracten tussen Ne derlandse bedrijven en Afrikaanse lan den. Er bestaan afspraken met Guinee- Bissau, Benin en Nigeria. Op wat voor schaal dergelijke malafide praktijken voorkomen is onbekend. Een woord voerder van VROM zegt dat juist met af gewerkte olie flink wordt geknoeid en gehandeld. "Dat fikt goed en laat weinig sporen na, alleen is het wel chemisch af val". Het Centraal Landelijk Informatie punt Milieudelicten, dat in 1986 is opge richt, houdt een register bij van de illega le toevoer van chemische afval. Volgens het CLIM staan de recent in de publici teit geraakte gevallen van 'Van Santen' en 'Koek' niet op zich zelf. Er zijn veel meer Nederlandse handelaren die naar Afrika vervoeren. "Meer dan honderd", aldus een woordvoerster. De doorvoer naar Afrika verloopt meestal via de ha vens van Rotterdam en Antwerpen. De meest recente exportlanden die worden genoemd zijn Joegoslavië, Turkije en Cyprus. Werkgelegenheidsproject Bij Milieudefensie zijn nog andere voorbeelden bekend van giftransporten. Zo heeft het bedrijf Vevam in Roermond in 1987 het ministerie het plan voorge legd om pcb's te transporteren naar Roe menie. Alhoewel VROM het plan afkeur de, sluit Milieudefensie niet uit dat Ve vam toch naar Roemenie vervoert. Zo is er ook het voorbeeld uit 1987 van een Duits bedrijf dat onder het mom van een werkgelegenheidsproject chemisch afval stortte in Turkije. Het Duitse be drijf had een vergunning om in het Turk se plaatsje Tavsanli een transformatorfa- briek te bouwen wat voor tweehonderd man werk zou opleveren. In werkelijk heid dumpte het bedrijf pcb-houdende olièn. Toen de Turkse autoriteiten hier achter kwamen, werd de vergunning stande pede ingetrokken. Milieudefensie beziet de ontwikkelin gen sceptisch. "Als Nederland en West europa willen profiteren van de welvaart moeten ze ook opdraaien voor de kosten. De wet zou export naar de Derde Wereld moeten verbieden, om die landen niet in de verleiding te laten komen. Ze zitten opgezadeld met gigantische schulden en grijpen ieder middel aan om daarvan af te komen. Met alle risico's vandien", al dus woordvoerder E. Poelman. De Vereniging pleit voor een totaal ex portverbod van chemisch afval. Poel man: "Ieder land is verantwoordelijk voor zijn eigen afval. Wanneer er geen ex portverbod wordt afgekondigd, komt er nooit een degelijke afvalverwerking in eigen land van de grond. Tevens moeten er betere afspraken komen over maatre gelen tegen het ontstaan van afval. Daar bij kan men met kleine zaken beginnen, zoals kwik in batterijen of cadmium in kratten. Zolang afvalexport mogelijk is, zullen er in Nederland nooit voldoende verwerkingsfaciliteiten ontwikkeld wor den", vreest Poelman. Machtigingswet De verantwoordelijke minister voor het milieubeleid drs E. Nijpels heeft maatregelen in petto om de groeiende export van chemisch afval tegen te gaan. Half oktober treedt de zogenaamde Machtigingswet in werking, die de mi nister de wettelijke mogelijkheden biedt de export naar bijvoorbeeld Derde-We reldlanden te verbieden. Volgens de Machtigingswet is export van chemisch afval alleen toegestaan wanneer het land van bestemming duidelijk te kennen heeft gegeven het gif te willen hebben. Daar komt een tweede, miliehygie- nisch aspect bij: het afval moet in het land op verantwoorde wijze kunnen wor den verwerkt. De kanttekening die Milieudefensie bij de nieuwe wet plaatst betreft de reikwijdte van de toetsing. Ze ker over een reeks van jaren is de contro le moeilijk te handhaven. Wie garandeert de veiligheid voor de Nigerianen? Milieudefensie wil met het oog op de di recte toekomst een exportverbod van chemisch afval binnen de Europese Ge meenschap. "Landen als Spanje en Por tugal hebben een wankele economie en kunnen na 1992 wanneer de grenzen ver vallen in de verleiding komen om che misch afval op te slaan". Een belangrijke stimulans in de strijd tegen de illegale afvalstroom is de op handen zijnde modernisering van de Af valverwerking Rijnmond in de Botlek. AVR-chemie heeft op dit moment een capaciteit van 120 a 130.000 ton. De be doeling is één van de oude draaitrom melovens te vervangen door de bouw van een nieuwe. De nieuwe oven moet per jaar ruim 40.000 ton chemisch afval verbranden en brengt de totale capaci teit op 140 a 150.000 ton. De vergunnings procedures en de bouw van de nieuwe oven zullen naar schatting twee jaar in beslag nemen. Uitbreiding van de capaciteit is hoogst noodzakelijk, maar gebonden aan voor waarden. AVR-directeur G.J.R. Naïef: "De plannen om de oude oven te vervan gen door een nieuwe zijn sterk afhanke lijk van de exploitatie-mogelijkheden. In 1986 heeft de AVR een oven ter waarde van 90 miljoen kunnen bouwen dankzij subsidiegelden van VROM. Nijpels ver bond er toen als voorwaarde aan dat het een eenmalige zaak betreft. Het ministe rie heeft als principe dat de vervuiler moet betalen. Wanneer de AVR een nieu we oven moet bouwen met geleend geld, betekent dit dat de tarieven voor de ver branding omhoog gaan. Op dit moment zijn de prijzen gemiddeld 350 per ton chemisch afval. In de toekomst komt de prijs te liggen op ƒ400 per ton chemisch afval, waardoor het risico dat afval in het buitenland wordt gedumpt, blijft be staan". Wachttijden Dat de uitbreiding van de verbran dingscapaciteit geen overbodige luxe is blijkt uit de huidige wachttijden. Door de sterke groei kan het maanden duren voordat het afval bij de AVR wordt ver brand. Nelef: "Je moet wel een onder scheid maken tussen de verschillende soorten afval. Voor de verwerking van verpakt chemisch afval (vaten en dozen) rekent het bedrijf nu met wachttijden tot twee maanden. Problematischer zijn de zwavelhoudende produkten. Er mag wettelijk maar een beperkte hoeveelheid zwaveldioxide in de lucht worden gesto ten. Daardoor ontstaat er een overaan bod in de verwerking van zwavelhou dende produkten, met wachttijden oplo pend tot een halfjaar". Het CLIM en Milieudefensie zien de nabije toekomst met angst en beven te gemoet. "Wanneer in 1992 de Europese grenzen vervallen is er helemaal geen controle meer", luidt hun vrees. In de EG is dat gevaar onderkend en is het plan ge rezen om bedrijven zelf nauwkeurig te laten bijhouden wat er met het afval ge beurt. Door een degelijke boekhouding is er een beter overzicht van de opslag en transport van chemisch afval in de ver schillende lidstaten. Tevens zou er een soort centrale databank moeten worden aangelegd waar alle informatie wordt verzameld over de mogelijkheden bin nen de EG om afval te verwerken. Tot die tijd blijven de Afrikaanse lan den het slachtoffer van het Westerse af valprobleem. Krampachtig proberen de Nigeriaanse autoriteiten de drie miljoen kosten voor de opruiming van het gif op de Italiaanse regering te verhalen, maar die doet of haar neus bloedt. Waar het Ni geriaanse gif naar toe moet, weet nie mand.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 19