Als geld geen rol speelt Jj^^jl^BULAG^AfUiE^EIDSCH/ALPHEN^AGBLAD Luxe-appartementen: een nieuwe trend op de woningmarkt ZATERDAG 30 JUL11988 EXTRA PAGINA 15 Tegelijk met een hernieuwde hang naar wonen in de bin nenstad doet zich op de wo ningmarkt een nieuw ver schijnsel voor. Luxe-appar tementen in de prijsklasse van grofweg zo'n 2,5 ton tot een half miljoen voorzien in een groeiende behoefte. Bouwers en makelaars springen daar gretig op in, en lanceren daarbij smakelij ke terminologie. Wonen heet opeens 'resideren'. Wie een paar centen over heeft kan er vorstelijk van genieten. Verslag van een nieuwe trend in de Leidse regio. door Bart Jungmann Luxe-appartementen zijn het gat in de markt. A. Swaak, directeur van het Leidse bouwbedrijf Eri ca, deed deze uitspraak een jaar geleden in deze krant, en een aan tal direct betrokkenen zegt het hem nu na. De Noordwijkse makelaar M. Sede- laar en zijn Leidse collega J. Verhoe ven doen het zonder aarzelen. Alleen D. de Vreede, medewerker onroerend goed bij Erica en één van de weinigen die tijdens deze bouwvakvakantie het bedrijf bemannen, drukt zich een jaar later iets voorzichtiger uit- dan zijn baas: "Een gat in de markt, dat is mis schien wat te sterk uitgedrukt. Maar er is zeker een markt voor. Dat wel". Voorzover dat gat er inderdaad is, zijn makelaars en bouwbedrijven druk bezig het te dichten. Links en rechts wordt druk geadverteerd met luxueuze appartementen waarin alle voordelen van aangenaam wonen zijn samengebracht. Een markt die is toe- gespitst op één- en tweepersoonshuis houdens waarvoor geld en een tuin geen rol spelen (de prijzen voor dit ty pe appartementen beginnen bij 250.000 gulden en kunnen gemakke lijk oplopen tot een half miljoen). Resideren Sedelaar schermt met een fraai uit gevoerde folder, waarmee aspirant- kopers worden lekker gemaakt vooi acht appartementen op de Noord wijkse boulevard, ingeklemd tussen discotheek Boule Seven en café-res taurant De Blauwe Gans. Erica doel sjiek met een monumentaal pand aan de Leidse Botermarkt, waarin vroe ger C&A was gevestigd en dat vanal dit najaar onder de naam Residence Corenbrugghe onderdak biedt aan ell appartementen. Data Verhoeven makelaardij heeft de meest verse aanbieding in huis: op een punt aan de Kanaalweg in Leiden waar nu nog een bungalow staat, wordt dit jaar begonnen met de bouw van 22 luxe-appartementen. Hier wo nen is resideren op stand, zo luidt de verleidelijke omschrijving in de ad vertentie. En daar blijft het niet bij: de zater dagse pagina's vol onroerend goed ge ven meer voorbeelden van bouwbe drijven die gaten in de markt vullen. De beter gesitueerden worden naar Leiderdorp gelokt met Plan Buiten hof, in Lisse lonkt Mendelstaete, de gemeente Oegstgeest heeft twee plek-' ken bestemd voor de bouw van luxe appartementen en in de Katwijkse nieuwbouwwijk Rijnsoever bouwt het Bouwfonds Nederlandse Ge meenten twintig luxe-appartemen ten. In een periode waarin er grote be hoefte bestaat aan woningen in de prijsklasse tussen de twee en drie ton, zoals de Nederlandse Vereniging van Makelaars afgelopen week op grond van eigen onderzoek concludeerde, kunnen de luxe-appartementen wel licht voor enige verlichting zorgen. Maar makelaar Verhoeven denkt van niet. "Daarbij ging het toch vooral om eengezinswoningen. Daaraan is in derdaad een grote behoefte. Wij mer ken dat zelf ook. Als zich een aanbod in die categorie voordoet, dan is daar binnen een paar dagen een koper voor gevonden. Ik zou voor de Leidse regio die behoefte zelfs nog willen uitbrei den. Dat begint in feite al bij huizen vanaf anderhalve ton". Toch kunnen de luxe-appartemen ten indirect misschien toch de krapte uit de woningmarkt weghalen. Als be langrijke kandidaten voor luxe-ap partementen gelden de senioren, zoals Verhoeven ze noemt. Oudere, niet onbemiddelde mensen van wie de eventuele kinderen de deur uit zijn en die af willen van de rompslomp i te groot huis. Zij kiezen minder ruimte maar veel comfort. De stoelendans kan dan van onderaan af beginnen en aldus de gewenste door stroming bewerkstelligen. Doorstroming is een kernbegrip in het verhaal van de makelaars. Niet al le gemeenten zijn volgens de drie des kundigen doordrongen van de nood zaak daarvan. Sedelaar: "Noordwijk is nogal voorzichtig op het gebied luxe-appartementen. De nadruk ligt op bouwplannen in de premiesfeer. Omdat het aantal te bouwen gen vastligt volgens richtlijnen van de landelijke overheid, gaat dat ten koste van duurdere projecten in de particu liere sfeer". Heel anders is het verhaal van Eri ca's woordvoerder De Vreede. "We zijn zeer te spreken over de gemeente Leiden. Op alle overleg en dat is elders nog weieens anders. Ook al omdat de baas hier goed ingeburgerd is, doen we daarom ook zoveel in Leiden". De hartelijke betrekkingen tussen Erica en het College Leiden bevestigen het verhaal Vreede. Onlangs nog beklem Marietje van der Molen, de PvdA-wethouder, de noodzaak duurder wonen om eenzijdige wo ningbouw en dichtslibben van de hui zenmarkt te voorkomen. Gevraagd naar een omschrijving van de mensen die 'in' zijn voor luxe- appartement, komt Sedelaar tot het volgende signalement: "Allereerst is er inderdaad die groep ouderen. Daar naast jeugdige echtparen of wonenden die allebei willen blijven werken, die geen kinderen of nóg geen kinderen willen, en die een ge rieflijke en gemakkelijke woonvorm zoeken. Jongelui die dus bijvoorbeeld een maand afwezig zijn in het besef dat hun woning goed tegen inbraak is beveiligd". Dit type appartementen heeft de beschikking over videobewa king. Verhoeven: "Het heeft alles te ma ken met meer welvaart, want dat ar gument van beveiliging geldt bijvoor beeld ook voor ouderen die in een zui delijk land overwinteren. Ook voor die groep is een luxe-appartement bij uitstek geschikt". Het signalement dat Verhoeven van de doelgroep geeft, wijkt overigens af van dat van Sedelaar. De jongeren, die hij beschouwt als starters op de huizenmarkt, zijn nog niet toe aan het begrip luxe. Met 'gewone' apparte menten, zoals die worden gebouwd aan het einde van de Oude Vest in Lei den, zijn zij volgens Verhoeven beter gediend. Hij treedt daarvoor ook op als makelaar en bevestigt zijn eigen woorden: de ruim negentig apparte menten die dit najaar gereedkomen zijn bijna allemaal al verkocht. Nee, bij potentiële bewoners van luxe-ap partementen denkt Verhoeven eerder aan gesettelde veertigers: "Man en vrouw verdienen allebei goed en heb ben allebei geen gelegenheid om een groot huis te onderhouden". Yuppies M. Sedelaar: Het staat of valt met de lokatie". (foto Wim Dijkman) J. Verhoeven: "Mensen die kie zen voor minder ruimte maar veel comfort". (foto Jan Holvast) D. de Vreede (Erica): "Het zijn vooral mensen die de stad weer opzoeken". (foto Jan Holvast) De Vreede ten slotte daarover: "Het zijn vooral mensen die'de stad weer opzoeken, die hoge kosten hebben voor een teveel aan ruimte en mis schien wel weer de gezelligheid op zoeken. In zo'n appartementencom plex heb je immers snel je loopje. Maar eigenlijk vind ik het moeilijk om zo in categorieën te denken". Toch be trapt De Vreede zichzelf er op in het kader van de C&A-verbouwing te spreken van yuppie-appartementen. De plattegronden in de diverse fol ders bevestigen het door bouwers en makelaars opgeroepen beeld. De meeste ruimte wordt gespendeerd aan de woonkamers die variëren van veertig tot zestig vierkante meter (Se delaar: "Oudere mensen brengen de meeste tijd thuis door. In de woonka mer dus"). Van de twee slaapkamers is er één groot, de andere tamelijk klein (Verhoeven: "Je hebt het per slot van rekening over tweepersoons huishoudens en die kleine slaapka mer kan dus eventueel als logeerka mer dienst doen"). Ook de appartementen die bouwbe drijf Erica aan het Rapenburg heeft gerealiseerd zijn een goed voorbeeld van aangenaam wonen. Verhoeven: "En dat zijn eigenlijk de enige luxe- appartementen die je op dit moment in Leiden hebt. Vandaar dat die be hoefte ook zo groot is". De Vreede over de acht wooneen heden aan het Rapenburg: "Het zijn appartementen in de orde van vier ton tot een half miljoen. Mooie lokatie, een oud gerenoveerd pand, daardoor heeft het wel iets speciaals. Als je ook ziet wat daaruit is voortgekomen, dat is echt een openbaring. Heel afwisse lend. In het ene appartement ouder wetse plavuizen, het andere aparte- ment is supermodern". Er is een aantal trefwoorden waar mee het predikaat 'luxe' aan een ap partement kan worden toegevoegd. Verhoeven zet ze op een rijtje: lokatie, kwalitatief goede uitvoering, ruimte, veiligheid, comfort, behoorlijke par- keermogelijkheden en exclusiviteit. Het eerste trefwoord, lokatie, is misschien wel het belangrijkste. Ver hoeven: "Ik weet van appartementen aan Amsterdamse grachten waarvoor werkelijk de meest krankzinnige prij zen worden betaald". Sedelaar: "Het staat of valt met de lokatie. Ik kan me appartementen voorstellen die drui pen van de luxe en die toch niet ver kopen omdat het uitzicht niet leuk is. Daarom is een project voor luxe-ap partementen aan de Parallel Boule vard in Noordwijk ook afgeblazen. Want waar keken de mensen op uit? Op de achterkant van horeca-gelegen- heden. Een belangrijk motief om in Noordwijk een luxe-appartement te kopen is juist het uitzicht op zee". De zeven woontorens rond Huis ter Duin zijn daarvan de duidelijkste be vestiging. Sedelaar ontkent dat de Noordwijkse boulevard ten prooi is gevallen aan projectontwikkelaars die er één langgerekte appartemen- tenstrook van hebben gemaakt. "Ga maar na wat er staat. Het merendeel is toch hotels en horeca. Ik denk juist dat er in Noordwijk een goede afwis seling is. Vergelijk dat eens met de boulevard in Katwijk, die vind ik veel eentoniger. Alleen maar woonhui zen". Wat de parkeermogelijkheden be treft, die lopen nogal uiteen. Aan de Kanaalweg komt een parkeergarage, maar de aanstaande bewoners van het C&A-complex worden in hun folder verwezen naar parkeergarages in de buurt. Het Noordwijkse project waar voor Sedelaar als bemiddelaar op treedt, voorziet evenmin in een eigen parkeerruimte. De makelaar: "Maar parkeren is niet zo'n probleem in Noordwijk. Alleen op een mooie zon dag staat het al vanaf elf uur 's mor gens vol". Sauna Sommige appartementenbouwers realiseren onder de noemer 'luxe' ook nog allerlei bijkomende voorzienin gen als een zwembad en een sauna. In deze drie projecten is daarvan geen sprake. Verhoeven: "Het lijkt me ook niet echt belangrijk. Ik heb wel klan ten gehad die een huis kochten waar in een sauna was geplaatst. Gedverdemme een sauna, zeiden ze, en het eerste wat ze deden was dat ding eruit breken. Het gaat in de eer ste plaats om comfort, ruimte en ex clusiviteit. Dat laatste is ook heel be langrijk". Uit een onderzoek van Amsterdam se makelaars bleek dit jaar dat het file probleem een belangrijk argument was voor het kopen van een luxe-ap partement in de hoofdstad. Topmen sen uit het Amsterdamse bedrijfsle ven zouden gerieflijke woonruimte in de stad verkiezen boven het landle ven in het Gooi. De Vreede van Erica: "In Leiden geldt dat argument niet, omdat Lei den qua werkgelegenheid niet zo veel te bieden heeft. Maar de mensen vin den het weer wél een aantrekkelijke stad om in te wonen. Het is een stu dentenstad waarin een hoop gebeurt. Wij hebben ook in Den Haag gewerkt, maar daar ligt de animo om in de bin nenstad te wonen een stuk lager". Aan de andere kant ziet hij in de trek naar de stad wel een verklaring voor de belangstelling voor luxe-ap partementen. "In de jaren zestig en zeventig wilde iedereen buiten wonen en nu zoeken mensen die comfortabel willen wonen de stad weer op". Hij wil daarom desgevraagd best van een trend spreken. Verhoeven ziet dat weer anders: "Volgens mij is de behoefte aan luxe- appartementen er altijd al geweest, al leen is er in de stad om de een of ande re reden nooit i: Enkele voorbeelden van luxe-appartementen in de Leidse regio, deels in aanbouw, deels al gereed. Bovenaan: het voormalige C&A-onderkomen aan de Leidse Botermarkt dat onder de naam 'Residence Corenbrugghe' en sjieke woonfunctie krijgt. Linksonder: 8 luxe wooneenheden aan de Noordwijkse boulevard. Rechtsonder: 'Plan Buitenhof in Leiderdorp. Verzadiging Kortom: is op het gebied van luxe-ap- partementenbouw het punt van ver zadiging voor wat betreft de Leidse regio in zicht? Aan de hand van de projecten waarbij het drietal zelf is be trokken, moet het antwoord voorals nog ontkennend zijn. Sedelaar heeft bijna de helft van de luxe-apparte menten aan de Noordwijkse boule vard verkocht. De Vreede van Erica komt tot een zelfde verhouding voor wat betreft het C&A-complex. "Als je de helft hebt verkocht op grond van louter de tekeningen, dan is dat zeker niet gek. Want zelfs als je,in het gebouw zelf gaat kijken is het heel moeilijk je een beeld te vormen van het eindresul taat. Aan de reacties merk ik wel dat we langzaam maar zeker naar een ver zadigingspunt toe gaan. De apparte menten raken nog steeds vol, maar het duurt langer. De huidige koper is een stuk kritischer geworden". Verhoeven ziet de zon echter nog volop in het water schijnen. "Als ik zie hoe groot de animo is voor de apparte menten aan de Kanaalweg, waarvoor we nog maar een paar keer hebben ge adverteerd, dan zeg ik: binnen twee maanden is driekwart verkocht". Over één ding zijn de drie deskun digen het eens: de mensen die beslag hebben gelegd op een luxe-apparte ment zijn spekkopers. Verhoeven: "Relatief gezien zullen luxe-apparte menten hun waarde behouden". Se delaar: "Het is natuurlijk koffiedik kijken, want het blijft allemaal afhan kelijk van de ontwikkeling van de markt. Maar één ding is zeker: de schone stukjes worden steeds schaar ser". De Vreede: "Dat geldt zeker ook voor Leiden. De mogelijkheden voor het bouwen van luxe-appartementen in de binnenstad worden steeds klei ner. Zeker als je het hebt over verbou wingen van oude bedrijfspanden. De Meelfabriek is dan nog een van de laatste mogelijkheden". Sedelaar: "Al met al denk ik dus dat alles wat er nu aan luxe-appartemen ten wordt gebouwd in de toekomst courant blijft".

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 15