Bettine Vriesekoop bergt batje nog niet op spo0r;tv Rijnsburgse Boys lang naast zwak Barcelona Alleen SEOUL Aouita in goede vorm Bettine Vriesekoop is aan de laatste etappe in haar eenza me strijd om een vooraanstaande rol in het internationale f, tafeltenniscircuit begonnen. Voor de nummer 2 van de Eu ropese ranglijst vormen de Olympische Spelen in Seoul vrijwel zeker het eindstation van veertien jaar topsport, waarin ze evenveel diepe dalen als hoogtepunten mee maakte. Gistermorgen stapte zij samen met haar coach Ge rard Bakker in het vliegtuig naar China om na een kort (ge dwongen verblijf van vijf dagen in Hong Kong) in Chengdu, in de Zuidchinese provincie Ichuan, de eindstage van haar trainingsprogramma voor de Olympische Spelen te vol tooien. Vriesekoop. die op 13 augustus de leeftijd van 27 jaar bereikt, verblijft ruim een maand op kosten van het NOC in China. Vanuit Chengdu reist de Hazerswoudse twee weken voor de start van het toernooi (23 september) naar Seoul, waar tafeltennis voor de eerste maal op het olympische programma staat. Vriesekoop zal evenals Mir jam Kloppenburg uitkomen in het enkelspel. Samen spelen ze in het dubbeltoernooi. HAZERSWOUDE (GPD) - In de afgelopen veertien jaar heeft Bettine Vriesekoop onder bege leiding van beschermheer Ge rard Bakker altijd haar eigen weg gekozen om tot de interna tionale top door te dringen. Het tweetal sloot zich bewust af van de buitenwereld en negeerde de kritiek en de tegenwerking, die het tafeltennisduo van insiders en buitenstaanders op hun ei genzinnige koers kregen. Laat de rest maar links liggen, want je kan er alleen maar slechter van worden, was het belangrijkste motto in hun strategie. Dat beiden een dergelijke een zame strijd voor erkenning heb ben gevoerd, heeft Bettine Vries ekoop in elk geval nimmer als vervelend of belastend ervaren. ..Ik vind het zelfs heel plezierig om alleen te trainen", klinkt het stellig. „Ik kan dan mijn eigen plan trekken. Daarmee wil ik niets ten nadele zeggen van an deren, maar iedereen heeft zo z'n eigen aanpak. Mijn ervaringen in centrale trainingskampen zijn in elk geval altijd negatief geweest. Er ontstaan vaak wrijvingen en botsingen, omdat niet iedereen dezelfde ambitie en opvattingen koestert. Als ik zie hoe anderen topsport bedrijven, ergert me dat vreselijk. Ik ga liever mijn eigen weg. Ik heb al eens eerder ge zegd: als ik met topsport bezig ben, kan ik me niet sociaal op stellen. Je moet soms a-sociaal zijn. Je moet dan overigens wel sterk in je schoenen staan. Want kritiek is er altijd, zeker als je aan de top staat in zo'n kleine wereld als het tafeltennis". Relatie „Het is me zo langzamerhand wel duidelijk hoa de buiten wacht tegen mijn speciale relatie met Gerard aankijkt. Hij pakt me keihard aan, heeft geen medelij den, maar dat heb ik nodig. Ik heb talent, maar ben geen super talent. Ik moet het van mijn in stelling hebben. In het begin trok ik het me heel sterk aan wat er over ons werd gezegd, maar ik heb ervan geleerd. Ik ben en blijf nu mezelf en sla van me af als ik dat nodig vind. Ook tegen Ge rard. Ik slik niet alles van hem, we voeren soms keiharde discus sies, maar blijven elkaar respec teren. Hij is een moeilijke man. Heeft een moeilijk karakter, ook voor zichzelf, maar hij is altijd eerlijk". Soms ontmoette Bettine Vries ekoop echter dermate veel oppo sitie, dat ze tot tweemaal toe overwoog het batje in een kast te stoppen. Eerst in 1983, toen Bak ker geschorst werd na het kop stoot-incident met Ron van Spanje. Dat was precies een jaar nadat ze Europees kampioene werd in Budapest, de Top-12 won in Nantes en tijdens de open Franse kampioenschappen de nummers twee en vier van de Chinese ploeg versloeg. Driejaar later twijfelde de Nederlandse ta- feltenniskoningin opnieuw aan zichzelf, toen ze door alle triom fen verzadigd raakte en in een sportief isolement terechtkwam. Dat leidde tot een vormcrisis, die onder meer in beeld werd ge bracht door uiterst zwakke resul taten op het EK in Praag en de Top-12 in Södertalje alsmede een teleurstellend wereldkampioen schap in New Delhi begin janua ri 1987. „Regelmatig", blikt Bettine Vriesekoop terug op die moeilij ke tijden, „zijn Gerard en ik door bepaalde omstandigheden en mensen (lees de NTTB-red.) zo belemmerd in het bedrijven van topsport, dat met name ik er schoon genoeg van kreeg. Het gaf zoveel frustraties. Ik heb toen echt wel eens overwogen om mijn batje van tien hoog naar be neden te gooien". OP WEG NAAR Gerard, de enige 'Bakker' die nooit zoete broodjes bakt, ty peerde de tegenwerking die hij en zijn pupil in al die jaren heb ben gekregen, na het Europees kampioenschap in maart in Pa rijs nog treffender: „Soms krijg Bettine Vriesekoop: „Als ik met topsport bezig ben, kan ik me niet sociaal opstellen". je te maken met slagers, die pro beren je kop eraf te hakken. En dat is ze nog aardig gelukt ook. Die mensen lopen nu eenmaal in de sport rond. Ajax heeft een ver warmingsmonteur, wij hadden een bouwondernemer, (Bakker doelde op de toenmalige voorzit ter van de NTTB, Jaap Roeten- red), die de boel sloopte. Ze ma ken een geestelijk wrak van je". Gretigheid Vanaf het moment, dat twee sponsors (Dextro en Cruijff Sports) haar een contract (en dus financiële zekerheid) boden tot en met 1988 kwamen de gretig heid, de vorm en de gedreven heid (haar belangrijkste handels merk) terug. De eerste plaats bij de open Hongaarse kampioen schappen vorig jaar zomer was het eerste succes, wat haar al in een vroegtijdig stadium een NOC-ticket voor Seoul oplever de. Dat aansprekende resultaat kreeg slechts ten dele een ver volg. Op het Top-12 toernooi in Ljubljana behaalde ze een twee de plaats, maar tijdens het EK in Parijs boekte ze het slechtste EK-resultaat (uitgeschakeld in kwartfinales) sinds 1982. Niettemin riep Gerard Bakker na die diepe knieval uit, dat zijn kroonprinses terug was op het niveau van. 1982/83. „Op dit mo ment sta ik er heel goed voor", analyseert de betrokkene zelf. „De conditie is uitstekend, m'n snelheid is aanzienlijk toegeno men en ik voel me prima. Ik moet oppassen dat ik niet te veel doe. Ze moeten me zelfs een beetje af remmen. Na de Ladies Open in Amsterdam in mei (tweede-red.) heb ik ruim drie weken rust ge nomen. Enerzijds om mijn enkel blessure te laten genezen en an- derszijds om op adem te komen. Ik denk dat dat heel goed is ge weest. Ik had geen behoefte om op vakantie te gaan, want ik ben al zo vaak weg. Ik heb een beetje gefietst, gezwommen en in de duinen gelopen. Dat lopen is za lig. Lekker alleen bezig zijn, dat heb ik altijd al gehad. Dat geeft me een kick". De komende anderhalve maand zondert Vriesekoop zich, in het spoor van haar coach, op nieuw af van de buitenwereld. Dankzij de hulp van Yang Ying, een voormalige topspeelster uit China, die in de nazomer van 1987 de Avanti-sekte kwam ver sterken. is ze in staat in het tafel- tennismekka verder aan haar techniek te schaven. „Het is de bedoeling om met de provinciale selectie van Ichuan te trainen. Dat heeft Yang Ying voor ons ge regeld. Ze komt oorspronkelijk uit dat gebied vandaan. De echte toppers zitten er weliswaar niet bij. Maar als je weet dat er ie mand als Fong in de groep zit, die vorig jaar nog diverse open kam pioenschappen in Europa op haar naam heeft gebracht, maar niet is geselecteerd voor Seoul, dan zegt dat genoeg. Met dat soort sparringpartners kan ik m'n tijd heel goed doorbrengen. Ik hoop alleen dat er nog een paar toernooien worden georga niseerd, want trainen alleen is niet genoeg. Ik moet voor de Spelen ook nog wat wedstrijden spelen om ritme op te doen". China Het is overigens niet de eerste keer, dat Bettine Vriesekoop naar China gaat. Twee keer eer der bracht ze een bezoek aan 'het hemelse rijk', dat doorgaans te rughoudend reageert op verzoe ken van buitenlandse tafeltenni- stoppers om daar te mogen bin nentreden. De angst, dat er iets van hun mystieke 'praktijken' naar buiten komt, is daarvoor veel te groot. Desondanks slaag de de tienvoudige Nederlandse kampioene erin door te dringen tot Peking, waar ze in 1981 twee maanden en in 1985 vier weken verbleef. „Een grote fantastische ervaring", herinnert ze zich nog levendig. Zeven jaar geleden leverde die leerschool haar een gouden me daille op bij het EK in Hongarije. „En dit", benadrukte ze, „is op nieuw een unieke kans om tegen Aziaten te trainen en aan hun spel te wennen. Met uitzonde ring van de open Hongaarse kampioenschappen is dat het laatste jaar niet meer het geval geweest. Zij maken straks op de Spelen de dienst uit. Vandaar dat dit voor mij een ideale voorberei ding is". Opmerkelijk is dat Bettine Vriesekoop door haar langdurige verblijf in China niet of nauwe lijks meer kan oefenen met Mir jam Kloppenburg, met wie zij in het dubbelspel uitkomt. Pas twee weken voor de start van de Spelen treffen beiden elkaar in Seoul. „Misschien", weet Vriese koop, „is die periode niet vol doende, maar er is geen andere mogelijkheid. Mirjam'is zonder iets te zeggen onlangs voor een maand naar China vertrokken. Daar wist ik niets van. Zij komt over een paar weken terug naar Nederland. Dat begrijp ik overi gens niet. Dan moet ze als de Spelen naderen weer die kant op en opnieuw acclimatiseren. Ik hoop. dat Mirjam hard en goed getraind heeft en tegen die tijd in vorm is, want hoe we samen moeten spelen, weten we zo langzamerhand wel". Druk Ofschoon ze al meer dan an derhalfjaar naar Seoul toewerkt, rust er geen uitzonderlijke druk op haar schouders. „Ik ga ge woon lekker spelen", benadrukt ze. „Ik heb er keihard voor ge traind en er alles voor gedaan. Meer valt er niet te doen. Als ik er in de eerste ronde uitvlieg, is dat jammer. Ik hoef mezelf dan niets te verwijten. Natuurlijk is er een zekere spanning. Dat hoort er bij. Ik heb dat nodig om goed te pres teren. Ik kan er ook redelijk mee omgaan. Hulp van psychologen of wat voor mentale begeleiders dan ook heb ik daar niet bij no dig. Topsporters moeten er zelf mee. leren omgaan. Ik ben ty pisch een figuur, die zich niet met dat soort mensen moet inla ten. Daar ben ik veel te nuchter Omdat tafeltennis voor het eerst op het olympische pro gramma staat, heeft Bettine Vriesekoop geen idee van wat haar te wachten staat. „Het is een heel nieuwe ervaring. Ik probeer me er niet te veel van voor te stel len. Dan valt het altijd mee. Na tuurlijk is het een geweldige hap pening, maar ik tracht me toch zo min mogelijk door randver schijnselen te laten afleiden. An ders bestaat het gevaar dat door alle indrukken die op je afko men, de concentratie verloren gaat". Voor Bettine Vriesekoop hangt er voor de voortzetting van haar carrière geen prijskaartje aan de Olympische Spelen. De algemene verwachting is dat ze na Seoul van het internationale podium stapt en alleen nog voor haar club Avanti zal uitkomen. „Ik weet nog niet precies wat ik ga doen", doet ze een poging de geheimzinnigheid vast te hou den. „Het hangt een beetje af van de club, de sponsor en de bond. Meer wil ik er niet over zeggen. Het resultaat in Zuidkorea is echter niet bepalend voor mijn standpunt. In feite staat alles nog open. Ook het feit dat Seoul best eens het eindpunt zou kunnen zijn van veertien jaar topsport". RIJNSBURG Het tegenwoordig als FC Cruijff vermomde Barcelo na toonde gisteren clementie met Martin Toet. Het afscheid van de 32-jarige voetballer bij Rijnsburgse Boys werd gisteravond omlijst met een alleszins aanvaardbare 1-2 ne derlaag tegen de in Nederland rondtoerende Spanjaarden. Toet kon zich, zo sprak hij nader hand. „geen mooier afscheidsca deau wensen", temeer de geschen ken werden overhandigd door hem zo bewonderde voetballer, Johan Cruijff. „Maar dat Barcelona hier slechts met 2-1 wint, is eigenlijk een afgang voor die ploeg", kriti seerde Toet daarnaast het spel van de Spaanse gasten. Martin Toet: waardig afscheid (Foto Henk Bouwman) Die na vijf dagen trainingskamp ten overstaan van de 3500 toe schouwers reeds vermoeidheids verschijnselen vertoonden. En het eind voor de vorstelijk betaalde profs is nog lang niet in zicht, want de heren dienen nog negen oefen duels af te werken in Nederland. De oefentrip legt de Spaanse schat bewaarder overigens geen windei eren want voor elke voorstelling moet 25.000 gulden worden opge bracht. Rijnsburgse Boys nam het risico en constateerde gisteren tot genoegen dat de kosten ruim schoots door de recette werden ge compenseerd. Dat Barcelona weinig waar voor zijn geld gaf is een ander verhaal. Cruijff stuurde tegen de zaterda geersteklasser, die gisteren boven dien twee nieuwe staantnbunes in gebruik nam, twee elftallen het veld in. In geen van de teams was echter de naam van Gary Lineker te vinden. De Engelsman blijkt ge veld te zijn door geelzucht en is ze ker tot het einde van het seizoen uitgeschakeld. Cruijff zal hem no de missen, want van het aantal be schikbare spitsen lijkt alleen de aankoop (een van de vele trou wens) Julio Salinas geschikt voor het hoogste niveau. Mogelijkheden Rijnsburgse Boys deed het voor eigen publiek heel wat beter. Voor al in de eerste helft hield de thuis ploeg gelijke tred met de bezoe kers, in de eerste rondgang met in ternational Bakero, Caldere, maar ook Danny Muller in de gelederen. De laatste, zoon van oud-Ajacied Benny Muller, is aan de hand van Cruijff naar Spanje afgereisd en wordt door de grote meester weg wijs gemaakt in de harde wereld van de profvoetballer. Muller deed het niet eens slecht, maar kon na de snelle 0-1 .van Amor (in de 2de mi nuut, na een presentje van Huug Aandewiel) niet voorkomen dat Rijnsburgse Boys na een half uur op gelijke voet kwam. Aandewiel maakte zijn eerd#r gemaakte fout goed door een vrije trap achter de verbouwereerde international Zu- bizarreta te 'krullen': 1-1. Rijnsburgse Boys kreeg daarna nog mogelijkheden op meer en maakte Cruijff daarmee duidelijk dat Barcelona nog een lange weg voor de boeg heeft voordat het door de meastro gestelde niveau is bereikt. Het is de wil van Cruijff om van Barcelona een Ajax-blauw- druk te maken, maar de Spanjaar den blijken nogal moeite te hebben met de door de meester verordon neerde taktiek. Het op één lijn spe len beheerste de defensie gister avond in elke geval niet, hetgeen Rijnsburgse Boys met een aantal opgelegde kansen illustreerde. Martin Toet, een kwartier voor tijd voorgoed uitgewuifd, verbaas de zich naderhand over het optre den van de Spanjaarden: „Je mag van een prof toch verwachten dat hij één op één kan spelen tegen een stelletje amateurs? Maar het is nu eenmaal bekend dat de Spanjaard een broertje dood heeft aan verde digen". Rechterkant Tijdens zijn laatste optreden mocht Toet geregeld oprukken langs de hem zo geliefde rechter kant van het speelveld. Pal voor rust kon hij zijn sterke gespeelde wedstrijd zelfs bekronen met een treffer, maar alleen voor Zubizarre- EDINBURGH (ANP/Reuter) - Said Aouita heeft zijn overwinnin genreeks in Edinburgh voortgezet. Naar alle waarschijnlijkheid start de Marokkaan na zijn zege over de Britten David Sharpe en Tom Mc- Kean van gisteravond in Seoul ook op de 800 meter. Aouita zegevierde op de 1000 me ter in 2.18,33. Sharpe eindigde als tweede: 2.19,89. McKean, twee jaar geleden achter Seb Coe op de 800 meter Europa's tweede in Stuttg art, werd derde in 2.20,30. Deze week versloeg Aouita al de Engels man Peter Elliott, nummer twee ta produceerde de verdediger een nietszeggend rollertje. Toet had tij dens dë rust nog vrees dat zijn ploeg in de tweede helft „overlo pen" zou worden, maar het bleef slechts bij een doelpunt van Julio Salinas. „Je kunt beter zo afscheid nemen, dan met een fikse neder laag", meldde Toet na afloop. Na tien jaar Rijnsburgse Boys houdt de immer offensieve verde diger het voor gezien, al heeft hij de tijdens de wereldtiteltrijd van vo rig jaar in Rome. De opvallendste prestatie in Edinburgh kwam op naam van Na- talja Lissovskaja. De wereldre cordhoudster uit de Sovjetunie won het kogelstoten met 21,95 me ter. Evenals in Verona was de 400 meter horden maar een zwakke vertoning. De Amerikaan Danny Harris, achter Edwin Moses twee de in Rome, won in een race zonder schittering: 49,59 seconen. Edwin Moses wil voor de Spelen niet meer tegen directe concurren ten uitkomen en heeft zich afge meld voor wedstrijden in Monaco. deur nog niet definitief achter zich dichtgeslagen. „Mocht Rijnsburg in de problemen komen, dan kun nen ze altijd bij me aankloppen", houdt hij zich stand-by. Overigens verwacht Toet niet dat hij door trai ner Kurver zal worden opgeroe pen, want de afgezwaaide voetbal ler geeft nogal hoog op van de se lectie van Rijnsburgse Boys. Vol gens Toet zijn er „twee kanjers" bijgekomen: Leon Vonk (die vorig jaar zijn overschrijving zag misluk ken) en Wim Hooijmans van RKAVV. Beiden werden in de tweede helft ingebracht, zoals ook ex-Lugdunummer Gijs Collé door Kurver werd ingezet. Allen lieten geen slechte indruk achter. Toet verwacht dat Fred Bodaan tot zijn opvolger zal worden 'gepromo veerd'. „De trainer heeft in elk ge val veel mogelijkheden", weet Toet. Hoewel, één aanwinst viel bij aanvang van het seizoen al af: Mar tin Toet. Ondanks de veelbeloven de start van Rijnsburgse Boys, nam de voetballer met ijzeren lon gen zonder spijt afscheid van de club. Het publiek bracht hem een staande ovatie. „Het is mooi ge weest zo", mompelde hij op weg naar de kleedkamer. ROB ONDERWATER Alphians op scherp ALPHEN AAN DEN RIJN - In dien de honkballers van ICL/A1- phians uit Alphen morgen hun der de wedstrijd tegen concurrent Hil versum kunnen omzetten in winst, dan zijn ze kampioen in de tweede klasse B. In de eerste twee wed strijden zijn beide teams een keer als winnaar uit de strijd gekomen. De wedstrijd wordt gespeeld op sportpark De Bijlen in Alphen en begint om 14.30 uur. J eugdvoetbalkamp afdeling Leiden LEIDEN De afdeling Leiden or ganiseert de komende week een voetbalkamp voor junioren. Op het KRV-terrein in Katwijk worden vanaf maandag 66 jongens en meis jes onder deskundige leiding de beginselen van het voetbalspel ver der bijgebracht. In de loop van de week staan onder andere een zaal- voetbaltoernooi en de strijd om de penaltybokaal op het programma. Winst Stuttgart STUTTGART (SID) - Voor ten minste twintig uur is VfB Stuttgart ranglijstaanvoerder in de Bundes- liga. Op de tweede dag van de strijd in de Bundesliga won de ploeg van coach Arie Haan met 2-1 van Han nover 96. In Hamburg stelde HSV in 'zijn eerste thuiswedstrijd wederom te leur. De ploeg van technisch direc teur Ribbeek kwam niet verder dan 0-0 tegen Dortmund. ZATERDAG 15.00-16.30 Ned 2: Sport: Open Neder landse tenniskampioenschappen vanuit het Melkhuisje (halve finale). 15.30-16.30 Super: Super Sport. 15 30-16.30 SKY: VFL Australian Rules Football: met wedstrijden uit de Victorian League. 16.30-17.30 SKY: International Motor Sports. 18.00-19.00 Did 1: Sportschau: met o.a. Bundesliga-voetbal 18.15-18.20 BBC 1: Sport. 19,00-19.25 Ned 2: Veronica Sport: met Sport Kort, met boksen en capoeira (vechtsport). 19.30-20.00 Did 3: Sport im Westen. 21.30-22.28 SKY: Tennis Davis Cup: hoogtepunten van de halve finales tus sen Zweden en Frankrijk. 21.50-22.15 Did 2: Das aktuelle Sport- Studio 22.00-22.15 BRT 1 Sport op Zaterdag. 22.30-23.28 SKY: Trans World Sport: met actualiteiten, uitslagen en herhalin gen van belangrijke, dramatische of hu moristische momenten uit de sportwe reld. 22.45-23.00 BBC 1: Sport. 22.48-23.13 Ned 3" Studio-Sport. ZONDAG 13.00-16.30 Ned 2: Sportpanorama: rechtstreeks verslag van de finale van de Open Nederlandse tenniskampioen schappen op 't Melkhuisje in Hilversum. 14 30-15.00 SKY Spa 24 Hours Motor Race: hoogtepunten. 14.30-15.00 Super: Super Sport. 14.30-19.50 BBC 2: Sunday Grandstand: met zwemmen (vanuit Leeds), cricket (Leicestershire-Middlesex en concours hippique (vanuit Hickstead). 15.00-15.30 Super: Motorsport. 15.00-16.00 SKY: Golf: Britische Seniors Open: hoogtepunten. 15.30-16.00 Super: Gaelic Football: ver slag van een Gaelic- of Hurlingwedstrijd. 17.10-18.10 Did 2: Die Sport-Reportage. 18.10-18 40 Did 1: Sportschau. 19.00-20.00 Ned 3: Studio Sport. 19.30-19.45 Did 3: Sport im Westen. 19.50-19.58 Did 1: Sportschau-Tele- gramm. 20.05-20.40 BRT 1Sportweekend. 20.25-21.15 Ned 1: Zestien Glorieuze Dagen: documentaire serie over de Olympische Spelen van "1984 in Los An geles 21.50-22.05 Did 2: Sport am Sonntag. 22.35-23.33 SKY: The Bi-Centennial Gold Cup: verslag van de voetbalwed strijd Argentinië-Brazilië.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 12