Siegen bakermat van Huis Oranje-Nassau Duingebied Noordwijk hersteld van schimmel Natte herfst kan ziekte doen opleven 'Geld voor fietspad bij hotel Duinoord is goed besteed' Nauwe historische band met partnergemeente Rijnsburg NOORDWIJK De schimmel ziekte die in 1985 werd geconsta teerd bij een aantal naaldbomen in de boswachterij Hollands Duin in Noordwijk, heeft zich niet verder uitgebreid. Vorig jaar nog hield Staatsbosbeheer rekening met kaalslag als gevolg van deze ziekte, die wordt veroorzaakt door de schimmel sphaeropsis sapinaea. De schade is beperkt gebleven tot 300 bomen. Die zijn gekapt. Het Noordwijkse duingebied telt onge veer 100.000 bomen. De ziekte werd in 1985 geconsta teerd tijdens het jaarlijkse vitali- teitsonderzoek van experts van Staatsbosbeheer. Onderzoek door deskundigen heeft aangetoond dat er sinds de afgelopen winter geen besmette bomen zijn bijgekomen. Tot grote opluchting van Staats bosbeheer, want de schimmel is zee besmettelijk. In het zuiden van het land verwoestte de schimmel enkele jaren geleden vele hectares bosaanplant. De schimmelaantasting veroor zaakt het afsterven van takken en scheuten. In Noordwijk is alleen scheutsterfte geconstateerd. Tak- sterfte treedt alleen op bij bomen die al in sléchte conditie zijn. Volgens boswachter M. Gielen van Hollands Duin kan er worden gesproken van een gunstige ont wikkeling, al waakt hij ervoor om al te optimistisch te zijn. "Het hangt van het najaar en de winter af. Als dat erg vochtig is, dan heb je kans dat de schimmel weer de kop opsteekt". De schimmel doet zich voor onder de Oosterijkse, de Cor- sicaanse en de grove den. Als oorzaak van de schimmel wordt de zure regen gezien. Des kundigen vermoeden dat de ziekte ontstaat door een verhoogd stik stofgehalte in de naalden. De ziek te verspreidt zich door middel van sporen die met de wind of door be zoekers van het bos worden mee gevoerd. Dat het in Noordwijk nogal mee- DEN HAAG/W ASSENAAR - Het geld dat de provincie Zuid-Holland uitgeeft aan de verbetering van het fietspad bij het Wassenaarse hotel Duinoord is goed besteed, aldus gedeputeerde staten van Zuid-Hol land (GS). Het dagelijks bestuur van de provincie schrijft dit in ant woord op vragen van het PvdA-sta- tenlid J. Wolf. De Wolf had in schriftelijke vra gen de vrees geuit dat het geld over de balk werd gegooid. Hij wees GS op het feit dat in de toekomst in het kader van het herstel van de dui nen (noodzakelijk na waterwin-ac- tiviteiten) het fietspad verder naar het westen zal moeten worden ver legd. Als dat toch nodig is, zo wilde Wolf weten, dan is een aanpassing van het gevaarlijke kruispunt op sobere wijze wenselijk. Hij wil niet dat er nu geld wordt verspild dat la- tter nodig blijkt te zijn voor het duinherstel. Volgens GS is daarvan geen sprake. De gekozen oplossing voor de gevaarlijke kruising van het fietspad met de weg naar de Wasse naarse Slag is 'doeltreffend en noodzakelijk uit het oogpunt van verkeersveiligheid'. Bovendien wijzen GS erop dat de uitvoering van het duinherstel nog geruime tijd op zich zal laten wachten. En tenslotte zal de kruising mogelijk een schakel vormen in de nieuwe fietsverbinding. valt is volgens Gielen vooral te dan ken aan het feit dat de boswachterij dicht bij de zee ligt. De zeelucht zorgt ervoor dat de verontreinigde lucht wordt verdund. Bovendien verkeren de naaldbo men in de Noordwijkse boswachte rij in een goede conditie. Dit bleek uit een onlangs gehouden onder zoek door deskundigen van Staats bosbeheer. Daardoor is er minder kans dat de bomen door de schim mel worden aangetast. Probleem Het probleem is dat de schimmel niet kan worden bestreden. Al ge ruime tijd wordt er op de Wage- ningse landbouwinstituten ge zocht naar een bestrijdingsmiddel, maar tot nu toe heeft dat geen suc ces opgeleverd. Om uitbreiding van de schimmel in de boswachte rij Hollands Duin tegen te gaan, zijn de aangetaste bomen allemaal gekapt en verbrand. In het zuiden van het land is ge tracht door extra bemesting de bo men in betere conditie te brengen. Omdat Gielen er van uitgaat dat het Noordwijkse bos in goede con ditie is, heeft hij die 'noodgreep' niet in het Noordwijkse duinge bied toegepast. Ook is destijds be sloten om het bos niet voor wande laars af te sluiten. "Dat heeft geen zin. Als de mensen het niet vervoe ren, dan neemt de wind de schim melsporen wel met zich mee", al dus Gielen vorige winter. De zure regen en de verhoging van het stikstofgehalte die daarvan het gevolg is, veroorzaakt volgens de boswachter ook een explosieve groei van de loofbomen in de bos wachterij. "Die versnelde groei is ongunstig als je het bekijkt uit milieu-oogpunt, want de luchtver vuiling is uiteindelijk de oorzaak. Als boswachter ben ik er echter wel mee in mijn schik. Als je het vergelijkt met een paar jaar gele den is het bos veel voller gewor den. Dat is niet alleen mijn consta tering, maar dat hoor ik ook van deskundigen. Het loofbos staat er werkelijk schitterend bij", aldus Gielen. NOORDW1JKERHOUT - De 18-jarige Nancy Veloo (mid den) uit Rijswijk is gisteravond winnares geworden van de miss-verkiezing in Noordwij- kerhout. De wedstrijd werd ge houden in het kader van het we reldkampioenschap paalzitten bij het Oosterduinsemeer en trok duizenden belangstellen den. Veloo krijgt een reis naar Pa rijs. Tweede werd Carola Har- tog (22) uit Zaandam en Jolan- da Bouwman (21) uit Gouda ging met de derde prijs naar huis. Aan de miss-verkiezing de den twaalf dames mee. De vrou wen moesten zich eerst in vrije- tijdskleding en later in badpak aan het publiek en de jury to nen. De jury werd gevormd door drie vrouwen, werkzaam als schoonheidsspecialiste en visagiste, en een plaatselijk no taris. Overigens is de oudste deelne mer aan het wereldkampioen schap paalzitten, de 49-jarige Simon Schenkel, gistermorgen afgestapt. De Hillegommer had last van zijn benen. Er zijn nog negen deelnemers 'over'. Keniaan wandelt voor neushoorn door Rijnstreek LEIDEN - De Keniaan Michael Werikhe komt volgende maand naar Leiden. Hij is bezig aan een wandeltocht dwars door Europa om de aandacht te vestigen op de dreigende uitsterving van de neus hoorn. Gisteren wandelde hij bij Venlo Nederl >nd binnen. Hij wordt hier begeleid door de Koudekerker Jo- han Elzenga, secretaris voor Ne derland van de East African Wild Life Society. Werikhe overnacht 15 augustus in hotel Toor in Alphen. De volgen de dag trekt hij via Koudekerk richting Leiderdorp en Leiden. Op 21 augustus stapt Werikhe in Hoek van Holland op de boot naar Enge land. BINGO De wekelijkse bingo avonden op vrijdag in De Terp gaan ook gedurende de zomer maanden gewoon door. De zaal gaat om 19.00 uur open, het spel be gint om 20.30 uur. De opbrengst komt ten goede aan de sportvereniging De Valken, een overkoepelende organisatie van de gymnastiek- en de badmin tonvereniging. ARTSEN Leiden De weekenddienst begint zaterdag om 8 uur en eindigt zondag om 24 uur. Spreekuur van 12-12.30 uur (alleen voor spoedeisende medische hulp). Voor de patiënten van de artsen- Groep 1 - Tan, Zwanenburg, Meyer, Van Leeuwen, Verhage, Groeneveld, de Ruiter, Janssen, Maris en Van Schie: za 8 uur tot zo 8 uur: Y. Groeneveld, tel: 218661, Rosmolen 2. zo 8 uur tot 24 uur: H. Janssen, tel: 155010, spreekuur: Rosmolen 2. Groep 2 - Pieterse, Van Gent, Taytelbaum, Van Luyk, Klaassen, Rus, Kruis, Bergmeijer- de Lange: za 8 uur tot zo 8 uur- E. de Lange, tel: 212025, spreekuur: Bronkhorststraat 43-45. zo 8 uur tot 24 uur: J. Rus, tel: 132500, spreek uur: Middelstegracht 129. Groep 3 - Pleiter, Smit, Lely, W. de Bruyne, J. de Bruyne, Stolk, Jurgens, Fogelberg en Van den Muijsenbergh: za 8 uur tot zo 8 uur: M.E.T.C. van den Muy- senbergh, de Sitterlaan 18, tel: 132877. zo 8 uur tot 24 uur- W. de Bruijne, tel: 134345, spreekuur: de Lt de Kanterstraat 32. Groep 4 - Van Wingerden, Lahr, Van Rijn, Bé- nit, Nieuwenhuis, Horn, Van der Waardt, J.G. Zaayer en R.E. Zaayer, de Kanter en Lodder: za 8 uur tot zo 8 uur: R.E.& J.G. Zaayer, tel: 316008, spreekuur: R.P, Geerlingspad 11. Juffermans/D. Koster, Haagweg 41, tel- 315900; via doktersteleloon 071-122222 kunt n welke arts dienst heeft. De Jong, Prince, Reinders, D. Hammerstein en A. Hammerstein: za 8 uur tot zo 8 uur: dr. Bloemen, tel: 311319. zo 8 uur tot 24 uur: H. Wiersma, tel: 310420, spreekuur: Haagweg 60. Leiderdorp za 8.00 uur tot zo 24 uur: U. Arndt, tel: 220238; beide dagen spreekuur van 12.30 tot 13.00 uur op: Florijn 10, tel: 891000. Oegstgeest van ?a 8 uur tot ma 7.30 uur: D. Held, Mare- laan 36, tel: 174955. Voorschoten za: J. Baars, R. Wagnerlaan 63. tel: 2520; zo: S.M. Platteel, Diepenbrocklaan 6. tel: 5417. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waarge- -. 29/7 t< 5/8 d Apotheek Leiden Zuid-West, Brahmslaan 18- 20, Leiden, tel: 071-763134; Apotheek Linnaeus, Kempenaerstraat 31, Oegstgeest, tel: 071-173330. Wassenaarse Apotheek, Stadhoudersplein 12402. veltstraat 42. Zoeterwoude via het antwoordapparaat van een van de Zoeterwoudse huisarten, tel. 01715-1219 of 1614, verneemt u welke huisarts de weekend dienst waarneemt. Waarnemingsregeiing Homeopatische art sen: I. Cowan, Levendaal 187, tel: 146337, C. DIERENARTSEN Voor de praktijk van Muurling, Helder, Roest: A.W. Helder, Hermelijnvlinder 36, Leiden, tel 071-220613. Voor de praktijk van Vestjens, v.d. Wouw: E.J.M. van der Wouw, Boshuizerlaan 26, Lei den, tel: 071-764058. Voor de praktijk van Duijn, Brandt: R.J.W. Duijn, Pres. Kennedylaan 260, Oegst- Wassenaar Alarm- en informatiekring dierenartsen Den Haag, Voorburg, Rijswijk, Wassenaar en Leidschendam: dokterstelefoon 070-455300. RIJNSBURG/SIEGEN In de gemeente Rijnsburg wordt volgende week het 25-jarig bestaan van de part nerschap met de Westduitse stad Siegen gevierd. Vanaf woensdag zullen ruim 200 Siegeners aan de feestelijk heden in Rijnsburg deelnemen, terwijl volgende weèk zaterdag nog eens extra bussen met inwoners uit Siegen het bloemencorso komen bewonderen. Om te achterhalen wat Rijnsburg en Siegen met el kaar bindt, bracht Frans van den Berg een tweedaags bezoek aan de stad Siegen. In drie artikelen geeft hij zijn indrukken weer. Hieronder volgt de eerste afleve ring, over de band van Siegen met het Huis van Oranje. SIEGEN Dat Rijnsburgers erg Oranjegezind zijn is be kend. Dat de inwoners van de partnergemeente Siegen zeer trots zijn op het Oranjehuis is minder bekend. De Westduitse stad Siegen blijkt de bakermat te zijn van het Huis Nassau en daarmee van het Nederlandse Koninklijke Huis. Toch komt in de geschiedenisboekjes en reisgidsen vrijwel uitsluitend de naam Dillenburg voor, om dat Willem de Zwijger halver wege de zestiende eeuw met deze burcht als uitvalsbasis Nederland trachtte te bevrij den van de Spaanse overheer sers. Voor de stad Siegen is het frus trerend dat Dillenburg wel als 'Oranjestad' wordt gezien en Sie gen niet. Mede door intensief histo risch onderzoek probeert Siegen meer 'Oranjefeiten' te ontdekken. Stadsarcheoloog dr. Schawacht is zeer vaak in het buitenland te vin den, waar hij in stoffige archieven zoekt naar oorkonden en andere historische geschriften. Ook Delft en Den Haag staan vele keren per jaar op zijn reisprogramma. Uit dat onderzoek is gebleken dat Rupert graaf van Siegen, die rond 1080 leefde, als oudste stam vader moet worden beschouwd van de graven van Nassau. Dat was nog in de periode dat het Huis Nas sau ongedeeld was. Nadat graaf Hendrik de Rijke in 1255 stierf, werden zijn bezittingen verdeeld onder twee zonen: Walram en Otto. Graaf Otto kreeg het land tussen de rivieren Sieg en Lahn (nabij Dillen burg) en verkoos Siegen als zijn re sidentie. Van deze Ottoonse tak van de familie stamt ook het Huis van Oranje-Nassau af. In Siegen woonde de familie in een hoog boven de stad gelegen burcht, die tegenwoordig het Obe- res Schloss wordt genoemd. De burcht wordt omgeven döor ves tingwerken en muren, die ook te genwoordig nog redelijk bewaard zijn gebleven. Ook de burcht zelf heeft de vele oorlogen goed door staan. Alleen tijdens de Tweede Wereldoorlog werd het dak en een bijgebouw grotendeels verwoest als gevolg van bombardementen. Oranje Dat Siegen daadwerkelijk de re sidentie was van het Huis Nassau, blijkt uit het feit dat graaf Hendrik de Derde in 1483 in Siegen werd ge boren. Deze graaf erfde in 1504 be zittingen in Nederland en werd stadhouder van Holland en Zee land. Hendrik verwierf ook het vor stendom Oranje in Frankrijk door zijn huwelijk met Claudia van Cha- lon. Sindsdien is er sprake van het Huis van Oranje-Nassau. Hendrik stierf in 1538 in zijn kas teel in Breda. Willem de Rijke nam de bestuurlijke taken van zijn va der over. Wiilem was in 1531 in het huwelijk getreden met Juliana, gravin van Stolberg. De trouwpar tij was in Siegen, maar later koos Willem de Rijke de burcht in Dil lenburg als zijn residentie. Ook in de jaren daarvoor werd de burcht in Dillenburg bij tijd en wijle al be woond door leden van de familie Nassau. Met name om strategische redenen werd naar Dillenburg uit geweken: de burcht ligt hoger en is dus beter te verdedigen. Het slot in Siegen, waar de stamvaders van het Huis van Oranje-Nassau woonden. Daardoor heeft deze West duitse stad ook een historische band met de partnergemeente Rijnsburg(foto Karin stahi; De belangrijkste telg van het Huis van Oranje-Nassau werd in 1533 in Dillenburg geboren: Wil lem de Zwijger. Het is deze stad houder geweest die tegen de Spaanse overheersing van de Ne derlanden in het geweer kwam. Met steun van de Duitse protestan te vorsten, formeerde Willem in 1568 in Ginsburg zijn eerste leger waarmee geprobeerd werd onder het Spaanse katholieke juk uit te komen. Dit eerste wapenfeit wordt in Duitsland nog steeds herdacht. Bij de burcht in Ginsburg, vlakbij de stad Siegen, wordt ieder jaar in juli een internationale bijeenkomst ge houden. Hierbij ontmoeten jonge ren uit vele landen in Oost- en West-Europa elkaar, om een bijdra ge te leveren aan het verbeteren van de internationale betrekkin gen en het bewaren van de vrede. Uit Nederland komt ieder jaar een groep jongeren uit Rijnsburg naar de bijeenkomst. Aanleiding voor de ontmoetingen was overigens het 'helen van de wonden' die zijn ontstaan door de Tweede Wereld oorlog. Rubens In de periode dat Willem de Zwij ger met zijn legers vaker in de Ne derlanden was te vinden, dan thuis bij zijn familie in Dillenburg, ver slechterde de relatie tussen Willem en zijn tweede vrouw Anna van Saksen. Anna nam haar intrek in de burcht in Siegen, waar andere leden van de familie Nassau woon den. De advocaat Jan Rubens was in middels samen met zijn vrouw en kind de stad Antwerpen ontvlucht en uitgeweken naar Keulen. Jan vestigde zich alleen in Siegen, waar hij on,der meer werk vond als boek houder voor de familie Nassau. Op het slot in Siegen ontmoette hij An na van Saksen. Tussen de' twee bloeide een heftige relatie op. De broer van Willem, Jan van Nassau, kon de liefde tussen Anna en Ru- bens evenwel niet aanzien. Terwijl Willem in de Nederlanden strijd le verde, liet Jan van Nassau de over spelige vrouw en haar minnaar op sluiten in Dillenburg. Anna was toen al in verwachting. In tegenstelling tot wat in die tijd gebruikelijk was, spaarde Willem het levèn van het tweetal. Willem liet zich van Anna scheiden, waar na Anna terugkeerde naar Siegen. In 1571 werd in Siegen de buiten echtelijke dochter van Anna van Saksen en Rubens geboren. Overi gens is deze eeuw nog een hevige historische strijd geleverd tussen de steden Antwerpen, Keulen en Siegen. Alle drie de steden claim den de geboorte van de buitenech telijke dochter. Na diepgaand his torisch onderzoek is uiteindelijk officieel komen vast te staan dat het Oranje-Rubens kind in Siegen ter wereld kwam. Heden ten dagen prijkt echter in Keulen toch nog een bordje aan een woning, met de vermelding dat daar de dochter is geboren. Jan Rubens vestigde zich na zijn vrijlating uit Dillenburg in Siegen. Ook zijn vrouw kwam daar wonen. Enkele jaren later kwam in Siegen nog een Rubens zoon ter wereld: Peter Paul. Van zijn hand zijn de wereldberoemde schilderijen, waarop veelal mollige naakte vrou wen prijken. In het slot in Siegen hangen tegenwoordig nog acht ori ginele werken van deze barokschil der. Ter ere van de beroemde schil der Rubens, heeft de stad Siegen ook een speciale Rubens-prijs in gesteld die om de twee jaar wordt uitgereikt. Benedenslot Nadat Willem de Zwijger in 1584 in Delft werd vermoord, zette zijn zoon Maurits de oorlog tegen' de Spanjaarden voort. Als gevolg van erfenissen werd het graafschap Nassau-Siegen in 1607 zelfstandig. Uitsluitend over dit Duitse graaf schap voerde Johan de Middelste het bewind. Hij was degene die de hofhouding weer van Dillenburg verplaatste naar Siegen. Later viel het hof uiteen in de protestante- en de katholieke tak van Nassau. De katholieken bewoonden het fami lieslot. De protestanten kregen een voormalig klooster in de stad als re sidentie. Nadat in 1695 het klooster in vlammen opging, werd in de stad een nieuw en groter slot gebouwd. Dat kreeg de naam Unteres Schloss. Daarin werd ook een graf kelder gemaakt voor de vorsten. Dit slot was tijdens de Franse over heersing van Nederland tijdelijk de residentie van het Huis Oranje- Nassau. De stadhouders Willem de Vijfde en Willem Frederik woon den zodoende in Siegen. Laatstge noemde werd in 1815 als Willem de Eerste de eerste koning van de Ne derlanden. In datzelfde jaar kwam er met de vormig van het koninkrijk Pruisen een einde aan het graafschap Nas sau-Siegen. Het boven- en het be nedenslot in Siegen kwamen zo in handen van Pruisen. Het bene denslot is ook nu nog eigendom van de staat en wordt door de over heid gebruikt als kantoor. Het bo- venslot werd exact honderd jaar geleden door de stad Siegen voor 30.400 marken overgenomen van de staat Pruisen, De burcht is nu ingericht als mu seum. Daar zijn de acht schilderij en van Rubens te bewonderen. Maar net zo belangrijk is de collec tie schilderijen van leden van de fa milies Nassau en Oranje. Een aan tal van die schilderijen was on langs te zien in de Nieuwe Kerk in Amsterdam waar een tentoonstel ling werd gehouden in het kader van de Willem en Mary-herdenking (de stadhouder werd 300 jaar gele den Koning van Engeland). Ondanks de voorgeschiedenis en de collectie schilderijen en ge bruiksvoorwerpen van de Oranje- Nassau-vorsten, staat in Nederland Siegen bepaald niet bekend als een Oranje-stad. Toeristen brengen vrijwel uitsluitend een bezoek aan Dillenburg. Dat terwijl in Dillen burg van het kasteel nog slechts één enkele toren is overgebleven. Het museum in de toren bevat uit sluitend gebruiksvoorwerpen en gravures van Oranje-telgen. Het enige schilderij dat het piep-kleine museum rijk is, is nota bene een kopie. De beheerder van het museum in Dillenburg haalt zijn schouders op wanneer gevraagd wordt naar Sie gen. Daar is volgens hem alleen een burcht met enkele schilderijen van Rubens. "Verder is het niet de moeite waard". Voor de stad Sie gen is het dan ook een heel gevecht om als Oranjestad erkend te wor den. Inmiddels zijn foldertjes en brochures gemaakt, die ook in het Nederlands worden uitgegeven. Alle Rijnsburgers die Siegen be zoeken, brengen natuurlijk een be zoek aan het Oranjemuseum. Sinds enkele jaren verzorgt de stad Sie gen samen met enkele andere ste den een stand op de vakantiebeurs in Utrecht. Bussen met vooral Ne derlandse toeristen doen al steeds vaker naast Dillenburg ook Siegen aan. De mooiste reclame zou echter uitgaan van een bezoek van een lid van het koninklijk huis aan Siegen. Een uitnodiging voor zo'n bezoek heeft het gemeentebestuur échter nog niet verzonden... ZATERDAG 30 JULI Katwijk badgasten tennistoernooi, tot 21.00 uur op tennispark Duinlust. duinwandeltocht van de Lions over 5, 10, 15 en 25 km, start tot 13.00 uur bij paviljoen Zee en Zon. stoomtreinritten door de dui nen, elk heel uur tot 17 uur vanaf de Vriesche Wei. optreden 'Basin Street Jazz band', van 14.00 tot 17.00 uur in het centrum. groot vuurwerk op de Boule vard tegenover dè Oude Kerk, aanvang 22.30 uur. Leiden wandel-orgelconcert Gerrit Christiaan de Gier, van 15.00 tot 15.30 uur in de Hartebrugkerk. concertserie 'Muziek in de Pan- cras' met Andre Kroese, aanvang 14.15 uur in de Hooglandse kerk. optreden Clementina en Pepe de Espana met flamenco, 21.30 uur in Droomfabriek, Oude Singel. Noordwijk country-avond met Bronco Buster Band, aanvang 21.00 uur, Lido-theater. Monohull-weekend Noordwijk van de Zeilvereniging, briefing 1ste race om 12.00 uur, start om 13.00 uur op de Noordzee. spectaculaire vliegshow boven zee en strand van de Kon. Wilhel- mina Boulevard, aanvang 12 uur. Noordwijkerhout wereldkampioenschap Paalzit ten 'op het Oosterduinsemeer: 14.00 uur jeugdspektakelshow, 16.00 uur schatgraven, 19.00 uur soundmix play-backshow, 22.30 venvoorde, 14.00 en 15.30 u ir op het Warmond kunstmarkt tot 17.00 u pleintje rond de Pomp. ringsteken bij de brug Kouden- hoorn, aanvang 19.00 uur. Wassenaar Show High Diving Team Ameri can Eagles, aanvang 12.30 en ZONDAG 31 JULI Katwijk 2e dag badgasten-tennistoer nooi, van 9.00 tot 21.00 uur op tennispark Duinlust, Sportlaan. zeilwedstrijden op zee langs de Boulevard, aanvang 14.00 uur. Leiden fietstocht Rijnmondtoer over 35 of 65 km, start 8-30 uur bij clubhuis Swifttoer, Roomburgerweg. rondleiding in de Pieterskerk met als leidraad de bouwgeschie- over monumenten van de pre-Co- lumbiaanse beschavingen in Mexico, en 'Ulama' het balspel in Mexico, aanvang 15.00 uur in het Rijksmuseum voor Volkenkunde. archeologisch spreekuur van 13.00-17.00 uur. Rijksmuseum van Oudheden, Rapenburg 28. Noordwijk ambachtenmarkt op het Vuur torenplein, de gehele dag. poppenbeurs van 17.00 tot 22.30 uur; after diner modeshow om 19.00 uur, Hotel Oranje, Kon, Wilhelmina Boulevard. jazz door Trio Hans Keune, van 17.00 tot 20.00 uur in het Beach Hotel. Noordwijkerhout wereldkampioenschap Paalzit ten op het Oosterduinsemeer tot 1S.30 uur, presentatie winnaars play-back- soundmixshow en Miss Zomerverkiezing, van 12.00 tot 17.00 uur. Wassenaar Show High Diving Team Ameri can Eagles, aanvang 12.30 en MAANDAG 1 AUGUSTUS Leiderdorp informatie en inschrijving the- maweek Sjelter, van 12.00 tot 13.00 uur in Sjelter, Heemraad laan. project 'Reis door de tijd, the ma: Het stenen tijdperk' (4-12 jaar), van 13.30 tot 15.30 uur in Sjelter, Heemraadlaan. Noordwijk openlucht-concert The Laira Youth Brass-Band, aanvang 20.30 uur op het Vuurtorenplein,

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 11