'Hotel op landgoed Oud-Poelgeest zal goed passen in de omgeving' Sporthal bij station niet exploitabel' Directeur De Vreede: niemand hoeft bang te zijn voor kitsch i? OLYMPISCHE ZOMERSPELEN s 1988 PRIJSWINNAARS DENK-SPORT Voorzitter Stichting Binnensport laitisch over plan B en W: Visite burgemeester bij gouden echtpaar Amsterdammer licht gewond ZATERDALf 3U J UW 1H8! OEGSTGEEST - "Wij krij gen van het ministerie van wvc alleen maar geld als de cursisten kunnen blij ven slapen", verdedigt di recteur P. de Vreede van het vormingscentrum Oud-Poelgeest d£ plan nen tot de bouw van een hotel van 46 slaapkamers op het landgoed. door Wim Koevoet "En het hotel is een onderdeel van onze methode. In het verle den heb ik al eens gezegd dat je het ene niet moet laten als je het andere doet. De restauratie van het kasteel kan niet los worden gezien van de andere ontwikke lingen op het landgoed". Volgens De Vreede hoeft nie mand bang te zijn voor "kitsch" op het landgoed. "We gaan niet te werk, zo van: het moet oud lij ken. We bouwen ook niet voor een paar jaar. Het moet passen in de omgeving". Het reeds 'Auber- ge Orangerie' gedoopte bouwsel krijgt een reflecterende wand aan de boskant en zal worden voorzien van een ruimte waar het kantoor van het vormingscen trum komt. Het alternatieve van "kleine units" wijst De Vreede af. De ruimte die dan wordt beslagen is dan veel groter dan het 60 meter lange en 15 meter diepe gebouw, waar als het 'vormingsseizoen' stil ligt, anderen dan cursisten te recht kunnen. De directeur be looft "niet te hoog te zullen bou wen". "We blijven onder de krui nen van de bomen en geen enke le boom van waarde wordt ge kapt. Schrijf dat er nou bij want anders zijn als straks zaaggelui- den opklinken, direct de poppen aan het dansen. Kijk, er moet hier so wie so worden gesaneerd. Het gaat niet om hakhout voor de winter. Er staan nogal wat bo men die door de bliksem zijn ge troffen". Zoals wel vaker zoekt de direc teur een stemversterker om van zich af te kunnen bijten. De 'te genpartij' ging hem daarin voor. De Vereniging Oud Oegstgeest (VOO) gebruikte het middel van de open brief. De dorpshistorici trokken in hun schrijven flink van leer tegen het plan en spoor den de dorpspolitici aan hetzelf de te doen. Een oproep waaraan gehoor werd gegeven want vlak voor het begin van het zomerre ces lieten de zegslieden van de drie grootste fracties weten dat ze nog lang niet aan het over de singel te bouwen hotel toe zijn. Dit gesprek met De Vreede werd gevoerd direct na het ver schijnen van de open brief van de VOO en vlak voor een bezoek je van de fractievoorzitters aan het landgoed. Duidelijk is dat De Vreede's pogingen om de politici van zijn gelijk te overtuigen niet volledig zijn gelukt. Slaapzalen De directeur wil "algemene verduidelijking scheppen". Hij is al gestuit op veel onbegrip. Waarom toch het landgoed nog meer aantasten door het te be bouwen. Vroeger sliepen de cur sisten toch in het kasteel of in het Koetshuis of in slaapgebouw Me tamorphose, is zo'n vraag. De Vreede antwoordt: "Ja, maar dat was in een tijd dat er nog slaap zalen mochten zijn. De eisen zijn nu anders. Plus dat er een gigan tisch beslag op de beschikbare ruimte wordt gelegd, ruimte die nodig is als cursusruimte". Volgens De Vreede is het niet mogelijk om het huidige, sterk verouderde slaapgebouw af te breken. Voordeel daarvan zou zijn dat er niet meer gebouwen op het landgoed komen te staan. "Wij moeten dóór kunnen", legt hij uit. "Een goed voorbeeld van de gevolgen van het niet kunnen gebruiken van een gebouw staat hier bij wijze van spreken om de hoek. In het kasteel dat nu in de steigers staat bevinden zich ze ven cursusruimten. Dat kost heel veel geld, juist in een periode dat er van ons enorme investeringen worden verlangd". De Vreede begrijpt best dat er "wat rumoer" is ontstaan over de bouwplannen aan de Kwaak- laankant van het complex. Toch het der bekendgemaakt, onder meer tijdens de besprekingen over het in erfpacht uitgeven van het landgoed en alles wat erop staat aan het vormingscentrum. Het vormingscentrum kreeg alles in erfpacht "in ruil voor de restau ratieplicht". "Maar dat dat hotel er nu ineens uitspringt heeft twee oorzaken. Een: het woord 'hotel'. Dat roept associaties op met commercie. Een hotel op een landgoed. Maar we praten over het onderbrengen van onze cursisten. Twee: de plek. Natuur lijk zijn ook wij begonnen met het zoeken naar een plek die het landgoed niet belast. Bij de ge- meentewerf, voor de poort. Dat zijn wat ons betreft nog steeds opties. Wellicht dat met de op brengsten van de verkoop van de grond van de gemeentewerf, als die wordt verplaatst, iets kan worden uitgericht. Maar wij zijn niet in staat om geld voor extra grond op te brengen. Dus dan maar aan de rand van het land goed. Maar nogmaals, als wij het niet in het park hoeven te^ettéh, is dat alleen maar beter". De Vreede wil ook wat zeggen over de milieu-aspecten. Een vo rige keer had hij het over "reke ning houden met". Hij corrigeert zichzelf: "Nee, het is gewoon een voorwaarde dat het milieu zo min mogelijk te li.jden heeft. De plek die we nu op het oog heb ben, daar doen we het minste kwaad. Voordeel is ook dat er daar kan worden geparkeerd en we raken de verkeerscirculatie over het landgoed kwijt. Boven dien verdwijnt Metamorphose wel op termijn. De grond wordt dan herbeplant. Maar het geduld zal op de proef worden gesteld, misschien wel tien jaar". "Wij moeten Metamorphose een tijdelijké bestemming ge- De gevel van 'Aubergè Orange rieaan de kasteelkant van het landgoed Oud-Poelgeest zoals de architect van het Haagse bureau Van Veldhoven Partners zich hem voorstelt. De reflecterende wand moet het bos weerspiege len. Met het bekritiseerde hotel is twee miljoen gulden gemoeid. ven, ook weer om de exploitatie rond te kunnen breien. Het Rijn lands Lyceum heeft zoals be kend behoefte aan leefmogelijk- heden voor jongeren die dat on derwijs volgen, voor zijn boar ding house". Wie diep in het hart van De Vreede kijkt, ziet dat hij de vele kritiek eigenlijk niet kan uit staan. Hij heeft wel wat compli menten in petto. Die gaan naar de wethouders Kohlbeck (PvdA, openbare werken) en Van Veen (CDA, financien). Maar voor de VOO en de meeste politici heeft hij wat anders op zak. "Ik wil geen polemiek opstarten maar tot nu toe zijn wij de enige die on ze nek hebben uitgestoken om dit culturele ergoed zijn status terug te geven, het te behouden. -Dat is voor Oud-Oegstgeest ook belangrijk. Denk aan Monumen tendag. Maar van de VOO die zo hard schreeuwt, heb ik ze hier voor het laatst op Monumenten dag 1987 gezien. Daarna nooit meer. Actievoeren om delen van het kasteel op te knappen? Ik heb ze niet gezien. Ze missen alle kansen om een bijdrage te leve ren. Men beseft in Oegstgeest te weinig dat als wij niet behoorlijk kunnen exploiteren, wij de boel hier ook niet kunnen onderhou den". Het Leidsch Dagblad houdt u op de hoogte van de re- giosporters die naar Seoul gaan via de Olympisehe Spelen folder. Deze folder wordt gratis verspreid door het Leidsch Dagblad Promotie Team in de hele regie! Ook naar Seoul gaat: Roeien: Jos Compaan Leiden De roeister van Die Leythe bezet, net als tijdens de Olym pische Spelen van 1980 in Moskou, de slagplaats van de Nederlandse vrouwendubbelvier. Haar coach Rob Rob bers reist met haar af naar Seoul. De krant op Olympisch niveau In de Olympische Zomer Spelen folder vindt u een kruis woordpuzzel. Als u deze juist oplost en opstuurt maakt u kans op een Leidsch Dagblad handdoek. De prijswinnaars van deze maand worden hiernaast bekend gemaakt, en a.s. zondag op de kabelkrant. De prijswinnaars feliciteren wij van harte. U krijgt uw Leidsch Dagblad handdoek zo snel moge lijk toegestuurd. 1. Fam. 2. Fam. 3. Fam. 4. Fam. 5. Fam. 6. Q.C. 7. Fam. 8. Fam. 9. Fam. 10. Fam. Laman Leiden 11 Verhaegh Leiden 12. v.d. Slot Voorhout 13. Heemskerk Warmond 14. Weyma Leiderdorp 15. Bruins Zoeterwoude 16. Herben Lisse 17. Hendriksen Oegstgeest 18. Koenraadt Rotterdam 19. Overdijk Oegstgeest 20. Fam. Leupe Leiden Fam. v. Capel Leiden Fam. Couwenberg Voorschoten N. v. Noort Leiderdorp Fam. Zwaan Katwijk Fam. Hulsebosch Noordwijk Fam. v.d. Burg Sassenheim Fam. v.d. Pijl Katwijk Fam. Hartevelt Leiden Fam. Muller Katwijk ZOETERWOUDE - "Het was bij ons niet altijd een vetpot, maar we hebben altijd gegeten en gedron ken en we zijn altijd uit de schul den gebleven". Zo kijkt het echt paar Van Leeuwen-Remmerswaal terug op zijn vijftigjarig huwelijk. Hij is een echte Zoeterwoudenaar, die na de lagere school tot zijn twintigste boerenknecht was en daarna 'de handel' inging. Zij kwam van Nieuwe Wetering om na haar lagere schooltijd 'meid' te worden bij een boer aan de Wei poort. Daar ontmoetten ze elkaar en daar wonen ze nu al 48 jaar. Het echtpaar heeft elf kinderen gekre gen, zeven jongens en vier meisjes, die samen alweer hebbèn gezorgd voor 31 kleinkinderen. Van hen zijn er ook al enkele getrouwd en zij zorgden voor de eerste vier ach terkleinkinderen. Het gaat de kinderen, van wie de oudste 49 jaar is, heel goed. De heer Van Leeuwen (73) schrijft dit toe aan het aanpakken dat zij van jong- saf al moesten doen. De gekochte kippen moesten worden geslacht en schoongemaakt en daar moest iedereen voor en na schooltijd aan meehelpen. Vader, en later ook en kele zoons, gingen die kippen dan uitventen in Den Haag. "Wie wil werken en de kansen pakt die er zijn, komt er altijd wel", vindt Van leeuwen. De onderlinge band in de familie is zeer sterk. Alle kinderen komen nog 'over huis' en als ze met velen zijn moet er ge kaart worden. Vader en moeder Van Leeuwen bemoeien zich niet 'met het privéleven van hun kinde ren. Ook wensen zij niet als oppas te fungeren. "Dat heb ik genoeg ge daan in mijn leven", zegt zij. OEGSTGEEST Een 28-jarige in woner van Amsterdam is gister middag licht gewond geraakt bij een verkeersongeval op de snelweg Den Haag/Amsterdam ter hoogte van Oegstgeest. Een 48-jarige Ha genaar reed in de richting van Den Haag en moest plotseling remmen omdat zijn voorganger remde voor een stel eenden. De achter hem rij dende Amsterdammer klapte bo venop hem. De Amsterdammer werd met klachten over hoofdpijn en pijn in zijn knie overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis in Leiden. De bestuurder van de zwarte auto is na het ongeval doodgereden. Overigens had zijn remmen geen nut: de moedereend overleed bij het ongeval. teraadsvergadering van 30 juni jongstleden werd wel over een haalbaarheidsonderzoek gespro ken, maar volgens Marselis is dat een ander soort onderzoek. Het gaat de gemeente om de lokatie in het Burgemeester van der Hoeven- park en niet om de plek naast de huidige sporthal. De gemeenteraad ging met het onderzoek akkoord en de wethouder is daar blij mee. Hij denkt dat uitbouw van de hui dige sporthal financieel niet haal baar is. "Als het 'binnensportersplan' door zou gaan, moet ook de Frisozaal worden gerenoveerd", beweert hij. "Scholen willen nu eenmaal geen gebruik maken van de uitbouw van de huidige sport hal, omdat de kinderen een te druk kruispunt zouden moeten overste ken. Maar dat betekent dat de sporthal te weinig gebruikt zal worden en de exploitatie voor de binnensportverenigingen finan cieel niet haalbaar zou zijn", zegt wethouder Marselis. Verdeeld Van der Hazel houdt vast aan de oude plannen om de huidige sport hal uit te bouwen. "De binnen sportverenigingen in Voorschoten moeten onder één dak zitten. Dat is goed voor het verenigingsleven. In het voorstel van B en W staat dat de nieuwe hal niet wordt uitgerust met tribunes en sociale ruimtes. Dat betekent dat een sportvereni ging in de ene hal moet trainen en in de andere hal wedstrijden moet spelen. Dan is de vereniging nog verdeeld". Verder is volgens Van der Hazel een tweede sporthal in het Burge meester Van der Hoevenpark niet exploitabel. "Je krijgt dubbele kos ten. Ten eerste heb je de kosten van twee kantines en ten tweede heb je twee keer zoveel mensen nodig die de sporthal en kantines runnen. Ik vraag me trouwens af of je genoeg mensen kan charteren die een kan tine willen runnen. Het is nu al moeilijk om mensen te krijgen voor het runnen van één kantine". In het gemeentelijk voorstel staat echter dat de tweede sporthal mogelijk wordt gerund door parti culieren en niet meer door de Stichting Binnensport Voorscho ten. Van der Hazel: "Dat is hele maal belachelijk. Het voorstel luidt de ondergang van de binnensport verenigingen in. Sommige clubs, in ieder geval de voetbalvereni ging, zullen dan in de nieuwe sport hal terecht komen. Als daardoor omzet in de huidige kantine sterk terugloopt, verliezen de binnen sportverenigingen een belangrijke inkomstenpost". Procedure De voorzitter van SBV vindt dat de hele gemeentelijke procedure rond een toekomstige tweede sporthal in Voorschoten bol staat van de slordigheden. Van der Ha zel: "Wij zijn al jaren bezig met de gemeente. Steeds weer wordt een nieuw plan gelanceerd. Waarom zet de gemeente alle bestaande sportzaaltjes en de lokaties van de toekomstige sporthal niet eens in kaart? Elke lokatie heeft zijn voor- en nadelen. Maar je hebt wel eerst een vergelijkend warenonderzoek nodig, wil je een besluit nemen. Het is nu veel te vaag". Hij wordt zo langzamerhand moe van de gang van zaken. "Al jaren wordt er gepraat over een tweede sporthal en we zijn nog geen stap verder gekomen", klaagt de bin- nensporter. "Keer op keer is van lo katie geswitched. Het irriteert dat het de buitensport nu wel gelukt is er twee nieuwe kunstgrasvelden bij te krijgen. Hockeyvereniging Forescate is later met de plannen gekomen, maar heeft veel eerder haar zin. Waarschijnlijk is de ver houding tussen de raadsleden en de hockeyclub beter dan tussen raadsleden en de binnensport. Wij moeten beter lobbyen". Van der Hazel wil nu nog geen conclusies trekken uit het informe le gesprek met de wethouder. Als B en W vasthouden aan het nieuwe plan en de gemeenteraad ermee ak koord zou gaan, weet hij nog niet wat te doen. "Ik weet niet precies hoe hard de plannen van de ge meente zijn. Dat wil ik van de wet houder zelf horen. Is ons plan nu van de baan of niet?". Wethouder Marselis geeft toe nooit met de Stichting Binnen sport Voorschoten gesproken te hebben over het nieuwe voorstel. "Ik wilde het liever eerst met de ge meenteraad bespreken", legt hij uit. Voor de gemeente-bestuurder is het voorstel van de stichting niet definitief van de baan. "Ik sta altijd open voor nieuwe argumenten", al dus Marselis. VOORSCHOTEN - "Een tweede sporthal in het Burgemeester Van der Hoevenpark in Voorschoten, zoals B en W voorstellen, is niet ex ploitabel en kan zelfs de kantine opbrengsten van de huidige hal on der druk zetten. Dat zou de doodsteek zijn voor binnensport- verenigingen. Bovendien zitten de binnensporters dan nog steeds ver spreid over verschillende sporthal len, terwijl het juist belangrijk is om de Voorschotense binnensport onder één dak te verenigen". Dat stelt J. van der Hazel, voor zitter van de overkoepelende Stichting Binnensport Voorscho ten (SBV). Hij zegt nooit gepraat te hebben met wethouder L. Marselis (sportzaken) over het nieuwe voor stel. "Er is altijd gesproken over de bouw van een tweede sporthal naast de huidige sporthal de Vliet- horst", aldus de voorzitter. Daarom wil de stichting eind au gustus een informeel gesprek met de wethouder. "Ik wil nu eindelijk dat de gemeente na vijfjaar praten over een mogelijke tweede sport hal een besluit neemt. Maar daar móeten de binnensporters wel in worden gekend", zegt van der Ha zel. Dat er een tweede sporthal moet komen, roepen binnensport verenigingen al jaren. Zij voelen, zich achtergesteld, moeten 800 uur per week buiten de gemeentegren zen sporten en kwamen met het ene plan na het andere. Bewust ko zen ze voor de plek naast de be staande sporthal de Vliethorst, vlak achter het centrum. Scholen Burgemeester en wethouders bleven vrezen voor een slechte be zetting overdag, zonder dat ze kei hard aantoonden dat het plan on haalbaar is. Uitkomst bracht het idee om één of twee gemeentelijke sportzalen af te stoten en meer scholieren van de zaaltjes naar de hallen te lokken. De Adegeestzaal en de Frisozaal komen het eerst in aanmerking voor afstoting: de eer ste. ligt a-centraal voor het onder wijs en een broodnodige renovatie van de tweede kost 350.000 gulden. Het tweede plan schoot basisscho len echter in het verkeerde keelgat. Voor het onderwijs- ligt de dertig jaar oude Frisozaal juist gunstig en onderwijzers weigeren hun kinde ren 'het drukke kruis' Leidseweg- /Veurseweg/Wijngaardenlaan over te laten steken. Omdat op de plek van de Frisozaal geen sporthal van 22 bij 44 meter kan komen, viel het ge meentelijk oog op één van de vel den aan de andere kant van de Juli ana van Stolberglaan. Voor Van der Hazel is het laatste voorstel van de gemeente echt "uit de lucht komen vallen": de binnen sportclubs wachten nog steeds op het beloofde haalbaarheidsonder zoek naar een tweede sporthal naast De Vliethorst. In de gemeen J. van der Hazel, voorzitter van de Stichting Binnensport Voorschoten, voor de huidige Voorschotense sporthal: Binnensport moet onder één dak". (foto Holvast) Burgemeester Houdijk bracht gisteren een bezoek aan het gouden bruidspaar Remmerswaal. (foto jan Holvast)

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 10