I Directie ziekenhuis contra stortplaats Wassenaarse Pauwhof blijft minstens open tot 1990 Paardenmarkt 1988 zonder incidenten maar met verlies PvdA/PPR pleit voor wijkavond VRIJDAG 29 JULI 1988 REGIO LEIDEN PAGINA 13 Oord voor wetenschappers en kunstenaars mag 50-jarig bestaan vieren opengesteld voor voortreffelijke jaren werd de belangstelling min- succesvolle koerswijziging be- kunstenaars en wetenschappers. der, zakte het peil en steeg de leef- sloot, koos in september 1987 voor Lange tijd liep het storm en roem- tijd van de gasten. Het bestuur, dat een snelle sluiting van het 'pen den bezoekers de sfeer. De laatste enkele jaren geleden tot een weinig sion'. Ambtenaren Oegstgeest 'Sociaal café' onder werktijd OEGSTGEEST - Wat de amb tenaren van de Oegstgeester buitendienst al hadden, krijgen die van de binnendienst ook, een 'sociaal café' in de kan tine van het gemeentehuis. De behoefte aan een infor meel samenzijn van de schillende afdelingen werd al een tijdje gevoeld. De contac ten tussen de Oegstgeester ambtenaren zijn toch al niet 2 optimaal omdat ze verspreid zitten over verscheidene ge bouwen. De afdelingen voorlichting en personeelszaken wierpen zich op als de trekkers van de kar. Voorlopig wordt gedacht aan een frequentie van één keer per drie maanden. Gebruikt wordt 'het laatste uurtje van de werkdag'. Gemeentevoorlicht ster Jolanda Kolfschoten geeft toe dat het 'centraal bijbabbe len' dus onder werktijd ge schiedt. Een informeel samenzijn van de buiten- en binnendienst te gelijk in één ruimte zit er (voor lopig) niet in. De kantines van de gemeentewerf en op het ge meentehuis zijn daarvoor te klein. HEESTERS - Tien coniferen (heesters) met een totale waar de van tweehonderd gulden zijn woensdagmiddag gestolen bij een tuinderij aan de Pape- weg in Zoeterwoude. De eige naar van de tuinderij heeft een vermoeden wie het heeft ge daan. De politie heeft een on derzoek ingesteld. Elisabeth sluit zich aan bij Leefbaar Leiderdorp WASSENAAR - De Wassenaar- se Pauwhof, de befaamde ont moetingsplaats voor weten schappers en kunstenaars, blijft minstens tot 1990 open. In dat jaar wordt het 50-jarig jubi leum gevierd en beslist het be stuur van de stichting Over- voorde-Gordon over de verde re toekomst. Tot die tijd zetten bestuurders én Vrienden van de Pauwhof een re clamecampagne op en willen zij meer evenementen organiseren. In een brief hebben De Vrienden het over concerten, tentoonstellingen, symposia en lezingen. Volgens be stuurslid H. van Goudoever is op dit moment nog geen duidelijke koers uitgestippeld en valt over de kosten weinig te zeggen. VOORSCHOTEN - B en W van Voorschoten hadden het zich nog plechtig voorgenomen: in deze raadsperiode organiseren ze een maal een contact met bewoners van diverse wijken over de leef baarheid van de woonomgeving. De raadsperiode is nu halverwege en tot grote spijt van de PvdA/P- PR-fractie is het nog niet gekomen tot dergelijke wijkavonden. Volgens wethouder J. Visser heeft een dergelijke avond alleen zin wanneer er een concrete aanlei ding is, zoals een renovatie. PvdA- PPR-factievoorzitter mevrouw M. Breunesse (PvdA/PPR) gelooft dat ook dat niet gebeurt: "Dan hadden we al enkele wijkavonden gehad kunnen hebben". Zij vindt de avonden vooral zo belangrijk om dat ze laagdrempelig zijn en meer mensen lokken dan die paar Wijk- vertegenwoordigers en notoire ac tievoerders. "Sommige burgers gaan niet zo gemakkelijk naar het spreekuur van een wethouder", stelt ze. "Dan moeten ze het gemeentehuis in en voor zo'n groot bureau een bepaal de vraag hebben". Op een wijk avond zijn andere aanwezigen. Vragen vallen niet zo op en er is ook nog een gezellige pauze. De gemeente krijgt op die ma nier een beter beeld van de wensen en kan "met opgeheven hoofd zeg gen dat ze naar de burgers is toe ge weest". Voorschotense bestuur ders lijken echter bevreesd voor opgeklopte verwachtingen. Breu nesse vindt dat geen reden om maar helemaal van het initiatief af te zien: "Dan moetje maar voor een andere opzet kiezen en duidelijk maken dat mensen van alles kun nen vragen maar lang niet alles ge realiseerd kan worden. Je kunt ook léren van de ervaringen". Of de belangstelling groot zal zijn, weet het raadslid niet: "Men sen zijn al jaren niet politiek gevoe lig meer, vragen zich af wat een ac tie oplevert. Desalniettemin moet je het niet laten en zal mijn fractie er zeker op terugkomen". in bun'reddingsplan van maart melden de vrienden dat de jaren tot 1990 gebruikt moeten worden om een reserve op te bouwen. Winstge vende activiteiten én een over vloed aan sponsorgelden kunnen daarbij van dienst zijn. Bovendien kunnen belangstellenden lid wor den voor 25 gulden per jaar en mo gen donateurs jaarlijks met 50 gul den of meer over de brug komen. Als de Pauwhof twee tot 2,5 mil joen bij elkaar kan krijgen, kan het pand dusdanig worden uitgebreid dat er 25 tot 30 gasten kunnen over nachten, 10 tot 15 meer dan nu. Ook binnen moet het een en ander ver anderen. Iets meer comfort, beter geïsoleerde vertrekken, moderne ateliers en een computerruimte. Of dergelijke wensen uit het red dingsplan worden overgenomen, valt nog niet met zekerheid te zeg gen. Van Goudoever stelt wel dat het stuk richtsnoer is en bevestigt dat twee Vrienden zijn toegetreden tot het stichtingsbestuur. De na zaat van de stichtster houdt zich verre van sombere bespiegelingen, zoals zijn bestuur in april nog deed. De stichting meldde toen dat het openhouden van het oord 'grote fi nanciële consequenties heeft'. De Vrienden moesten blij zijn met ie dere extra maand, 'mede omdat de huidige bezetting nauwelijks aan leiding geeft tot optimisme'. Financiën De Pauwhof, dat vlak naast het gemeentehuis ligt, werd in 1940 LEIDERDORP - De direc tie van het St. Elisabeth Zie kenhuis in Leiderdorp heeft zich actief in de strijd ge worpen tegen de komst van een vuilstortplaats in het Doesgebied. Deze week be sloot de directie zich aan te sluiten bij de beroepsproce dure die de Stichting Leef baar Leiderdorp heeft lopen bij de Raad van State. Ze zal daarbij optreden als getuige- deskundige om de belangen van het ziekenhuis te behartigen. Voor lopig heeft het ziekenhuis boven dien vijfduizend gulden bijgedra gen in de proceskosten. De provincie Zuid-Holland ver leende vorige maand een vergun ning voor de omstreden stortplaats die is gepland tegenover het Elisa beth Ziekenhuis, aan de overkant van rijksweg A4. De stortplaats is bedoeld voor bouw- en sloopafval, plantsoenafval, kolkenslib en slak ken van de vuilverbranding Lei den. In totaal kan er de komende vijftien tot twintig jaar twee mil joen kubieke meter vuil uit de Leidse regio en bollenstreek ko men te liggen. door Conny Smits De provincie maakt nogal haast met de stortplaats, aangezien die in Zoetermeer binnenkort sluit en het vuil toch ergens heen zal moeten. Het is de bedoeling dat er in het Doesgebied ook een sorteer- en puinbreekinstallatie komt te staan, zodat het storten zoveel mogelijk beperkt kan worden. Volgens de provincie zal er verder grote con trole op de stortplaats worden uit geoefend om de overlast zoveel mogelijk binnen de perken te hou-* den. Mede door dit soort beloften is het Elisabeth Ziekenhuis pas on langs in het geweer gekomen tegen de stortplaats. Algemeen directeur W. Rombout: "Er gaan zodanige voorschriften gelden dat wij dach ten geen grond voor bezwaren te hebben. Later is ons echter duide lijk geworden dat er situaties kun nen ontstaan waarbij de voor schriften niet helemaal waterdicht zijn. Ook het naleven van de voor schriften blijft een discussiepunt". Risico Rombout stelt nu dat er toch re kening moet worden gehouden met een zeker risico voor de ge zondheid van patiënten en mede werkers. "En al is dat risico nog zo gering, toch moeten we daar be zwaar tegen maken. Er kan sprake zijn van overlast door stof, stank en geluid. En volgens een rapport van een medisch milieudeskundige moeten we vooral een bacteriolo gische verontreiniging vrezen". Ook de Vereniging Medische Staf en de verpleegkundige dienst van het Elisabeth zijn al enige tijd in de weer om de komst van vuil stortplaats te voorkomen. De spe cialisten hebben een bezwaar bij de Raad van State ingediend, waar van het evenwel de vraag is of het ontvankelijk zal worden verklaard. De verpleging is bezig geweest met het verzamelen van handtekenin gen en heeft inmiddels zo'n drie honderd adhesiebetuigingen ver zameld. H. Versloot, hoofd van de 'ver pleegkundige dienst: "Eigenlijk is de hele zaak veel te laat gaan leven in het ziekenhuis. We hebben on voldoende ingeschat wat de gevol gen van een puinstortplaats zou den zijn. En zijn nu twee risico's. Aan de ene kant het gevaar voor de patiënten, aan de andere kant een mogelijke terugloop van het aantal patiënten en daarmee de werkgele genheid". Omdat het Elisabeth zo laat was met reageren, is het ziekenhuis nu gedwongen zijn bezwaren kenbaar te maken via de Stichting Leefbaar Leiderdorp. Deze stichting is al en kele jaren met acties bezig, en had daardoor wel he.t recht om beroep aan te tekenen in het kader van de afvalstoffenwet. Bestuurslid Riet Dekkers: "We zijn niet tegen een puinstortplaats, die moet er na tuurlijk wel komen. Maar dan wel op een verantwoorde plek. Een stortplaats pal tegenover een zie kenhuis, dat noem ik asociaal". Leefbaar Leiderdorp en Elisa beth Ziekenhuis zijn niet de enige instanties die bezwaar hebben ge Het Doesgebied in Leiderdorp waa is niet zo gelukkig met deze locatie. maakt tegen de stortplaats. Ook de Zuidhollandse Milieufederatie, de Werkgroep Milieubeheer Leiden, de Stichting 'Het Zuidhollands Landschap', de gemeente Wou- brugge en enkele individuele be woners hebben hun bedenkingen tegen de lokatie in de Doespolder. Bert Bakker van de Zuidholland se Milieufederatie denkt echter dat er "zeer zwaarwegend factoren" zullen moeten worden aangedra gen om de stortplaats nu nog tegen te houden. "Misschien worden de belangen van het ziekenhuis als nog als zo'n factor aangeduid, maar dan zullen de vertegenwbordigers van het ziekenhuis zich wel heel hard moeten maken". Volgens Bakker is de kans op afzegging nog maar heel klein. "Er spelen hier twee dingen. Aan de ene kant is de stortplaats in deze regio ongewenst vanwege het zie kenhuis en uit landschappelijk oogpunt. Maar aan de andere kant staat het vast dat er snel een stort plaats moet komen. Zo niet, dan komen we voor nog veel ernstiger milieuproblemen te staan. Als je bedenkt hoeveel puin eraan zit te komen, moet je wel alles meeheb- ben om de provincie zover te krij gen alsnog een andere lokatie uit te zoeken. In het najaar willen ze in Leiderdorp al met voorbereidin gen beginnen". Recreatie Volgens Bakker maakt de pro vincie nu zo'n haast in Leiderdorp, omdat dit een van de weinige ge meenten is die wel een stortplaats binnen de grenzen wil. Hij stelt dat er nauwelijks een afweging is ge maakt van beschikbare plaatsen .voor een vuilstort in deze regio. Het gebouw de Pauwhof moest een plek worden voor kleine bij eenkomsten, werkweken en sym posia. Volgens een aantal gasten was de financiële situatie veel roos kleuriger dan het bestuur rondba zuinde en staan de statuten een ra dicale koerswijziging niet toe. De Pauwhof moet immers 'een oord van verpozing bieden voor kunste naars en wetenschappers, een cul tureel centrum voor een ieder die volgens het bestuur daartoe in aan merking komt'. Vrij spontaan ontstond een actie comité, dat wat later uiteen viel in onderhandelaren en pure actie voerders als J.F.A. Franken. Deze pure actievoerder heeft nooit be grepen dat de onderhandelaren nimmer hebben geëist dat het be sluit tot sluiting van tafel moet en schamperde over het opschuiven van de sluitingstermijn van juni dit jaar naar januari volgend jaar. Ook de laatste verschuiving, naar 1990, bekijkt hij met scepsis. Blijft de Pauwhof echt open? Is er genoeg belangstelling? Kan het minder elitair? In hun brief melden de vrienden dat 'De Pauwhof, als enige instelling op dit gebied in Ne derland, in een behoefte voorziet'. Ze werden in die overtuiging ge sterkt door de vele steun die ze ont vingen tijdens het protest tegen de voorgenomen sluiting: 'Bij het op stellen van het reddingsplan heb ben we hulp gehad van velen'. Pro bleem is wel dat kunstenaars en wetenschappers 'niet meer of nau welijks op de hoogte zijn van de ve le mogelijkheden die het centrum biedt'. Vandaar ook de reclame campagne. puinstortplaats moet komen. "De overheid, en met name de pro vincie, gaat wat dit betreft erg ad hoe te werk. Als er maar één ge meente wil meewerken, zijn ze er als de kippen bij om het beleid daar ook door te voeren. Een werkelijke milieu- of ruimtelijke afweging wordt dan niet meer gemaakt". Volgens Bakker is Leiderdorp bereid geweest mee te werken, om dat er van oudsher al een koppe ling is gemaakt tussen puinstort en recreatiegebied. "Leiderdorp wil het Doesgebied een recreatiebe stemming geven en met de komst van de stortplaats wordt daarvoor een inrichtingsfonds opgericht. Een recreatiegebied moetje boven dien toch volstorten. En of dat nu met zand gebeurt of met puin "In de loop der jaren zijn er, voor al na de ontdekking van verschil lende gifbelten, vraagtekens gezet bij de milieu-hygiënische gevolgen van zo'n beleid. Toen Leiderdorp zich in 1986 definitief vastlegde op het streven naar een stortplaats, was de algemene opinie dat de combinatie stortplaats/recreatiege bied wel kon, maar dan wel op een verantwoorde manier en met zeer goede controle". Stortbaas De provincie heeft verschillende maatregelen aangekondigd om verontreiniging van het Doesge bied te voorkomen. Zo moet de bo dem goed worden beveiligd tegen het doorsijpelen, er komt een bo vendek, er wordt een stortbaas aangesteld en een aantal ladingen per dag zal worden gecontroleerd. Bakker: Als milieufederatie drin gen wij nu aan op een onafhankelij ke stortopzichter. Want praktijken niurman', het Elisabeth Ziekenhuis, (foto Wim Dijkman) zoals in Alphen aan den Rijn moe ten we zien te voorkomen". Naast een onafhankelijke stor topzichter staat de milieufederatie op een controle van niet enkele la dingen per dag, maar van élke la ding die het Doesgebied bereikt. "Onbetaalbaar? Wij vinden dat eventuele kwalijke gevolgen met geen geld meer goed te maken zijn. Daarin staan wij trouwens niet al leen. Ook het rijk hamert steeds harder op goede controle". Directeur W. Rombout: "Zelfs te gen het kleinste risico voor de ge zondheid moeten wij bezwaar ma ken". (foto Jan Holvast) VOORSCHOTEN - De gisteren gehouden Voorschotense paar denmarkt is volgens de Voor schotense politie opvallend rustig verlopen. "Hoewel tien duizenden mensen het feest bezochten, zijn er geen noe menswaardige ongelukken, vechtpartijen of vernielingen te melden", aldus een politie woordvoerster. Slechts één incident ontsier de het evenement. Een 29-jari- ge man uif Rijswijk en een 25- jarige man uit Leiden zijn gis termiddag om zes uur aange houden. Zij worden ervan ver dacht een ruit te hebben inge slagen van een winkel in huis houdelijke artikelen aan het Ambachtspad in Voorschoten. Zij zouden er vervolgens drie bestekcassettes hebben gesto len. Ook zouden zij twee auto ruiten hebben vernield en de eigenaar van een café aan de Voortstraat hebben bedreigd, om vervolgens eén greep uit de kassa te doen. De politie wist vanochtend nog niet waarmee de mannen de eigenaar zouden hebben bedreigd en hoeveel geld er zou zijn gestolen. Beide zitten nu vast op het Voorschotense politiebureau. Volgens de politiewoord voerster had de politie in Voor schoten gisteren "een heerlijke dag". Vorig jaar waren er wel veel vernielingen, ongelukken en vechtpartijen op de paar denmarkt in Voorschoten. "Het was toen warm en broeierig weer. Dan valt het bier bij veel mensen verkeerd. Een andere verklaring heb ik niet. In ieder geval heeft de politie niet an ders opgetreden dan in voor gaande jaren", aldus de politie woordvoerster. Donaties Ook voorzitter A. van Beest van het organiserende Comité tot instandhouding van de Voorschotense paardenmarkt kijkt met genoegen terug op de paardenmarkt 1988. "Ik vind dat we elk jaar een mooi feest hebben. Maar nu eens één waar geen onvertogen woord is ge vallen. Dat is prima", aldus Van Beest. Minpunt vormt een te genvallend 'kostenplaatje'. Het comité zal 3000 gulden uit eigen zak moeten betalen om de tota le kosten, zo'n twintigduizend gulden, te kunnen betalen. De reserves dalen hierdoor tot het nulpunt. Dit jaar had het comité voor het eerst gekozen voor het do nateurssysteem. "Het aantal donaties viel echter bar tegen", zegt Van Beest. "In plaats van de beoogde 250 donateurs heb ben slechts negentig mensen of bedrijven geld gegeven". Ook een spoedactie, gisteravond, leverde weinig donateurs op. Volgens de organisator zal volgend jaar de paardenmarkt, net als in voorgaande jaren, worden bekostigd uit sponsor gelden. Van Beest: "Maar we hadden juist voor donateurs gekozen, omdat het moeilijk is om sponsors voor de paarden markt te vinden. De paarden markt wordt jaarlijks duurder. Evenementen zoals het optre den van de dixieland-band en de demonstratie van voor koet sen gespannen paarden kosten veel geld. Toch willen we met dit soort festiviteiten door gaan. We moeten daarom nog eens goed nadenken over de komende aflevering van de paardenmarkt". Mededelingen Gemeentebestuur Diversen Woningen voor ouderen (65+) Rijnsburgs Bloemencorso trekt door Leiden Grof-/huisvuilophaaldienst Zomerregeling grof-/huisvuil Bouwplannen Verlenen diverse vergunningen Milieu Voor milieuklachten kunt u bellen met de milieutelefoon tel. 254437 (Directie Milieu) en 's avonds 258888 (Gemeen tepolitie). U kunt de gemeentelijke mededelin gen ook elke zondag beluisteren via Omroep Rijnland op 88,1 FM via de kabel en 105,7 FM via de ether! Uit zending: 10.30-11.00 uur. leiden Lees in |5§VEEK van a.s. zondag onder meer over:

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 13