TAD LEIDEN Unieke 'stalen woningen' nu al blikvanger voor de Stevenshof Leidse politie wil zes mensen erbij Eis van 2,5 jaar voor verkrachting LEIPSCH DAGBLAD Hoewel niet alle revolutionaire plannen werden verwerkt Uit extraatje van zeven ton 'Waterschap niet gekend in plannen' s VRIJDAG 29 JULI 1988 De stalen woningen in de wijk Stevenshof waarvan de eerste zijn opgeleverd. LEIDEN Hoofdcommis saris van politie H. Mostert wil de extra bijdrage van minister Van Dijk (binnen landse zaken) gebruiken voor het aantrekken van ex tra mensen. Minister Van Dijk verschaft de gemeente lijke politiekorpsen een te gemoetkoming van 28.000 gulden voor iedere politie functionaris van 57 jaar of ouder die vrijwillig de dienst verlaat. Dat zou betekenen dat de Leidse politie een bedrag van ruim zeven ton tegemoet kan zien. Aanvanke lijk moesten de korpsen zelf op draaien voor de kosten van de ver vroegde uittreding. De regeling geldt in elk geval voor een jaar. Mostert hoopt in eerste instantie zes of zeven mensen te kunnen aanstellen van deze rijksbijdrage. "In principe zouden we van dit be drag tien mensen kunnen aanstel len, maar onze begroting voor 1989 vertoont nu nog een tekort van cir ca drié ton. De verwachting is wel dat door een nieuwe regeling voor de inconveniëntie-toeslag dat te kort wordt weggewerkt", aldus Mostert. De hoofdcommissaris van de Leidse politie wijst er op dat het Bewoners: 'Depot kost gemeente wèl tienduizenden' LEIDEN - "Het depot voor ver vuilde grond in Roomburg kost de gemeente jaarlijks tienduizenden guldens". Dit stelt A. Flippo van de bewonerscommissie in de wijk Meerburg, die namens de wijkbe woners verschillende juridische procedures voert tegen de vesti ging van de opslagplaats. Flippo reageert hiermee op uitla tingen van het hoofd van de ge meentelijke directie milieu, G. In 't Veld, die in de krant van woensdag stelde dat het depot geen kosten met zich mee brengt als er geen grond naar toe wordt gebracht. De inwoner van de wijk Meer burg bestrijdt dat. "De gemeente heeft een onderhoudscontract met de Heidemij. Er zitten acht peilfil- ters in het depot. Om de drie maan den wordt er op de aanwezigheid van een twintigtal stoffen gecon troleerd. De Heidemij inspecteert de opslagplaats twee keer per week. Een keer in de week worden de drains geleegd en in een tank ge pompt. De inhoud daarvan wordt ook geanalyseerd. Het lijkt me dat dat allemaal nogal wat kost". Omdat het gronddepot de ge meente geld kost, wil Flippo dat de opslagplaats wordt .gesloten. De bewaarplaats voor vuile grond werd bijna twee jaar geleden voor een bedrag van vijf ton aangelegd. Volgens de Leidenaar is het open houden geldverspilling, omdat er nauwelijks nog vervuilde grond wordt gedeponeerd. In gevallen van bodemverontreiniging kan de meeste grond terecht op de opslag plaats bij Moerdijk. De gemeente wil het depot Roomburg echter achter de hand houden voor noodsituaties; er zou bij het bouwrijp maken of bij het bouwen nog vervuilde grond kun nen worden aangetroffen. Die kan dan onmiddellijk naar Roomburg worden overgebracht. aanvullen van het politiekorps al tijd tijd vergt. "Nieuwe mensen moeten eerst de opleiding volgen. Er gaat dus tijd overheen voor ze bij ons inzetbaar zijn. Tussen solli- citaitie en indiensttreding zit soms een periode van drie jaar". Bij de Leidse politie maken ko mend jaar 17 mensen gebruik van de uittredingsregeling. Die is in het leven geroepen om gedwongen ontslagen bij de politie te voorko men. Volgens Mostert wordt zijn korps zwaar getroffen door de nieuwe regeling. "Er zijn gemeen tekorpsen die maar één of twee mensen kwijt raken. Leiden levert met 17 man wel een zeer zware bij drage aan de bezuinigingsopera tie". Weer katten weg LEIDEN Bij de Leidse politie is wederom aangifte gedaan van de verdwijning van twee katten. De dieren zijn eigendom van bewo ners van de Paramaribostraat. Volgens de politie zijn de katten niet 'gewoon' weggelopen. Afgelo pen maand kwamen er bij de poli tie diverse meldingen binnen van verdwenen katten. Op 13 juli deel de een medewerkster van de die renbescherming zelfs mee dat er in de omgeving van de Prins Hen drikstraat in een korte periode tien katten waren verdwenen. "Het zou kunnen zijn dat iemand de katten verzamelt, misschien om door te verkopen of wellicht zelfs voor consumptie", aldus politie woordvoerder Graveland. VERDUISTERING - Het auto verhuurbedrijf Multirent heeft bij de politie aangifte gedaan van ver duistering van een huurauto. De wagen was op 21 juli verhuurd aan een Brit. Huurder en huurauto zijn echter niet bij het bedrijf terugge keerd. Vrouw aangerand LEIDEN Een 32-jarige Leidse vrouw is afgelopen nacht in de St. Aagtenstraat aangerand. De vrouw werd door een ongeveer 23-jarige man vastgepakt en een parkeerter rein opgetrokken. Bij de schermut seling die onstond, scheurde haar kleding. De vrouw wist té ontko men en op de Steenstraat de aan dacht van de politie te trekken. Zoals op bovenstaande tekening gaat de 16 meter hoge toren er uit zien die in het midden van de wijk met stalen woningen komt te staan. Een prototype van de speciale straatverlichting die is ontworpen voor de bijzondere woonwijk in de Stevenshof. LEIDEN - In de wijk Ste venshof zijn de eerste van 116 woningen opgeleverd waarvan de gevels groten deels bestaan uit stalen sandwichpanelen (staal plaat met daartussen een isolatiemateriaal). De 'sta len woningen' zijn uniek in Nederland. Het is de eerste keer dat dergelijke gevelpa nelen zijn toegepast in de woningbouw. door Jan Rijsdam De wijk met de stalen woningen is nog niet helemaal klaar, maar nu al een blikvanger voor de Stevenshof. Wandelend door de nog onverhar de straten waan je je in een moder ne stad van de toekomst. De bene denverdieping van de woningen bestaat weliswaar uit gewoon met selwerk, maar de uit witte en licht grijs gekleurde gevelplaat opge trokken verdiepingen geven de nieuwe woonwijk een heel futuris tische aanblik. Revolutionair Het gereedkomen van de eerste woningen komt ruim twee jaar na dat wethouder Tesselaar de Voor- houtse architect F. Verheijen, na diens kritiek op de eentonige wo ningbouw in de Stevenshof, uit daagde een grotere en mooiere wo ning te bouwen en liefst nog goed koper ook. Verheijen nam de uitda ging aan en kwam met een revolu tionair woningontwerp voor de dag dat behalve een stalen voor- en ach tergevel ook een prefab-kern zou bevatten waarin alle noodzakelijke voorzieningen zoals een keuken, badkamer, toiletten, trappen en een cv-installatie zouden zijn opge nomen. Die kern zou kant en klaar uit de fabriek komen om op de bouwplaats te worden gemon teerd. Een ander 'revolutionair' onder deel, dat de architect had voorzien, was het optrekken van de wonin gen uit een volledig leidingloos be- tonskelet. Beide nieuwigheden zouden een flinke besparing in de bouwkosten teweeg hebben ge bracht en als een technisch hoog standje aangemerkt kunnen wor den. Verheijen is er echter niet in geslaagd deze onderdelen van zijn 'revolutionaire' woningontwerp te realiseren. De architect wijt dit aan het conservatisme dat de bouw kenmerkt. De industriële produk- tie van de prefab-kern liep niet in de pas met de aan de dag gelegde vernieuwingsdrang en de aanne mer meende het op de conventio nele manier toch goedkoper te kunnen doen. DEN HAAG/LEIDEN - "We zagen het meisje lopen en dachten: we pakken haar. Wat moesten we an ders?" Rechtbankpresidente mr. Koningsveld citeerde uit een ver klaring van een 22-jarige Leidenaar die samen met een 26-jarige Lei derdorper een vrouw had ver kracht. "Onderzochte", zo haalde even later officier van justitie mr. Van der Broek het psychiatrisch rapport over de 22-jarige aan, "is er heilig van overtuigd dat een meisje dat 's nachts alleen op straat, loopt, gepakt moet worden". Wat wel overeind is gebleven zijn de stalen gevels die het project nog steeds tot iets bijzonders maken. De woningen zien er daardoor niet alleen totaal anders uit, maar zijn toch ook nog een stuk goedkoper dan een volledig uit metselwerk opgetrokken huis. Het geld dat is bespaard met de kostenverlagende bouwmethode is gebruikt om een grotere woning te maken. De hui zen zijn, tot grote tevredenheid van de bewoners, ongeveer 20% groter dan woningen in dezelfde prijs klasse en hebben bovendien een groot dakterras dat altijd gunstig op de zon gericht is. Het is duidelijk dat de architect heeft gestreefd naar een zo hoog mogelijke kwaliteit bij de laagst mogelijke kosten. Erg veel zorg is besteed aan de afwerking van de entrees: de buitenverlichting en de panelen met dubbele huisnumme ring die eikaars spiegelbeeld zijn. Opmerkelijk zijn ook de krullende slangen bij de afwatering. Het zijn details die niet alleen bijdragen aan een zorgvuldige afwerking maar die het complex ook iets frivools geven. Jammer is dat gedurende het bouwproces toch een aantal sto rende dingen zijn ingeslopen, zoals bij de bevestiging van de dakpla ten waar de schroeven aan de bin nenkant door de platen steken. En ook de houten schuurtjes maken ook een wat knullige indruk in een verder zo moderne woonwijk. Het project omvat in totaal 76 premie-A-koopwoningen en 49 vrije sector-woningen (twee-onder een-dak). De horizontale sand- wich-gevelpanelen zijn uiteraard het meest bepalend voor het uiter- Van der Broek kwalificeerde de verkrachting door de twee ver dachten als 'een van de ernstigste vormen. Het was gewoon beestach tig', aldus de aanklager, die tegen beiden twee en een halfjaar gevan genisstraf eiste, waarvan zes maan den voorwaardelijk. De twee zou den zich verder onder toezicht moeten stellen van de reclassering na het uitritten van hun celstraf. Om half drie in de morgen van 9 april liepen de twee over de Haar lemmerstraat. Er kwam een meisje langs. "Hij zei gelijk: haar moet ik hebben", vertelde de 26-jarige Lei derdorper over zijn mededader. Die verklaarde echter dat niet hij, maar de Leiderdorper op het idee van de verkrachting was gekomen. Het meisje werd gevolgd en ter hoogte van de Hooglandse Kerk steeg gegrepen. Ze werd de steeg ingesjeurd en op de grond gegooid. De Leiderdorper ging op haar hoofd zitten en samen scheurden ze de vrouw de kleren van het lijf. De Leidenaar verkrachtte haar, maar werd gestoord door een voor bijganger. "De man hoorde geluid uit de steeg. Het leek op huilen en hij ging kijken wat er aan de hand was. Godzijdank, want wie weet wat er anders was gebeurd", aldus Koningsveld. "Het is puur toeval dat alleen de Leidenaar haar heeft verkracht", vond officier van justitie Van der Broek. "Ik zie hen dan ook beiden als daders van dit afschuwelijke misdrijf'. De aanklager vertelde dat het slachtoffer grote psychi sche schade heeft opgelopen door lijk van de woningen, maar zijn vooral opvallend in de stroken- bouw die doet denken aan andere vooraanstaande voorbeelden uit de Nederlandse volkswoningbouw, zoals het Rotterdamse Betondorp. De wijk maakt, nu zij nog niet af is, misschien nog een wat steriele indruk. Dat verandert nog. Door de donkerblauwe railing langs de bal kons en de in rood, blauw en geel gekleurde fietsenrekjes die nog bij de woningen komen krijgt de nieuwbouwwijk straks een heel evenwichtige en vrolijke uitstra ling. Onvermijdelijk is de vraag of de stalen panelen niet zullen gaan roesten. Architect Verheijen maakt zich daarover geen zorgen. De sandwich-panelen zijn afgewerkt met een beschermende zink- en plasticlaag die geacht wordt de tijd te kunnen trotseren. De vrees dat de toepassing van kostenbesparen de sandwich-panelen de nieuw bouwwijk iets goedkoops zou ge ven is ongegrond gebleken. Het ef fect is eerder chique en impone rend en vijzelt, zo is nu al wel dui delijk, de status van de Stevenshof op. Stalen toren De nieuwe woonwijk belooft ook wat straatmeubilair betreft iets bij zonders te worden. Architect Fons Verheijen heeft een opmerkelijke stalen toren ontworpen die midden in de wijk komt te staan en de Leid se industrieel ontwerpers Van Nieuwenborg en Wegman hebben opdracht gekregen een passende straatverlichting te ontwerpen voor bij de stalen woningen. "Uitgangspunt bij het maken van een nieuwe straatverlichting het voorval. Ze is nu nog steeds on der behandeling: "En het gaat niet goed met haar". "Deze verkrachting is er een van de ergste soort. Het is beestachtig. De twee zijn haar de hele tijd ge volgd. Ze gebruikten geweld. Twee mannen tegen één vrouw. Buiten gewoon heldhaftig", schamperde Van der Broek. Van der Broek haalde nog aan dat de Leiderdor per de vrouw 5000 gulden smarte- geld had geboden. De vrouw had het geld geweigerd. "Begrijpelijk", oordeelde Van der Broek, "Zij zegt: wat mij is aangedaan, is niet af te kopen. Niet voor 5000 gulden en niet voor 100.000 gulden". De officier van justitie noemde het psychiatrisch rapport over de 22-jarige Leidenaar 'beangstigend'. Uit het rapport blijkt dat de man vrij koud blijft onder de affaire, meent dat het meisje zelf mede schuldig is aan de verkrachting door 's nachts op straat te lopen en ook geen echte spijt heeft. "Mis schien had ik het niet moeten doen", citeerde Van der Broek een uitspraak van de verdachte in het psychiatrisch rapport. "Mis schien? Natuurlijk had u het niet moeten doen. Dit rapport is weinig hoopgevend voor de toekomst". Tegen beide verdachten eiste Van der Broek twee en een half jaar, waarvan zes maanden voorwaarde lijk. "Een veel te zware straf. Zelfs de helft zou in mijn ogen nog te zwaar zijn", oordeelde mr. Sprenger, de advocaat van de Leiderdorper. Sprenger noemde de eis gezien de afschuw van de daad 'begrijpelijk'. Maar volgens hem werd er op deze was een standaard lantaarnpaal met wit licht", vertelt Frans van Nieuwenborg. "We hebben op die paal een roestvrijstalen arm met een gekleurd reflectiescherm be vestigd die een gekleurd licht weerkaatst. Zo wordt door een kleine toevoeging een optimaal ef fect verkregen dat de wijk nog dui delijker zal onderscheiden van an dere wijken in de Stevenshof'. De stalen toren, in het midden van de nieuwe woonwijk, wordt twee maal zo hoog als de woningen en zal bestaan uit drie gebogen sta len buizen met een diameter van 21 centimeter. De buizen slingeren vanuit een betonnen voetstuk om hoog. zonder elkaar te raken. Pas in de top van de toren, op een hoogte van 16 meter, komen de buizen bij elkaar en wordt de constructie vanuit het aanhechtingspunt door een trekstang iets voorover getrok ken en gespannen. In het midden van de ranke staalconstructie komt een staafje te liggen dat contact maakt met alle drie de buizen en dat er voor zorgt dat er een stijve constructie ontstaat die bestand is tegen krachten van buitenaf. De drie omhoog kronkelende stalen buizen worden geschilderd in felle kleuren: rood, geel en blauw. Omdat de woningen over wegend wit en lichtgrijs van klem- zijn zal de felgekleurde toren daar flink bij afsteken. De hoogte van de constructie maakt het object bo vendien tot een duidelijk herken ningspunt voor de hele wijk, zoals vroeger een kerktoren dat deed. Voor de bouw van de stalen toren, heeft de gemeente diep in de bui del moeten tasten. De bouwkosten zijn geraamd op 35.000 gulden. De bouw is nog dit jaar gepland. manier alleen gehoor gegeven aan de publieke opinie die in dit soort zaken om zware straffen roept. Vol gens Sprenger is zijn cliënt wel de gelijk doordrongen van de ernst van het feit. "Waarschijnlijk door vermoeid heid is hij die nacht zijn kritisch oordeel uit het oog verloren. De kans op herhaling is vrijwel nihil", meende de advocaat, die er verder op wees dat de man goed wordt op gevangen door zijn omgeving en het meest gebaat is bij een snellere terugkeer in de maatschappij dan na de lange straf die de officier eis te. Ook mr. Hees, de raadsman van de Leidenaar, vond de straf te hoog. Hij schetste het beeld van twee mannen die in hun jeugd erg werden verwend. "Beiden zijn op gegroeid in een milieu waar alles mag", aldus Hees, die de zaak 'ab soluut onbegrijpelijk' noemde. Volgens hem heeft een van de ver dachten 'zomaar' gezegd het meisje te willen pakken. "En de ander volgde het klakkeloos op. Uiterst merkwaardig", meende Hees. Hij oordeelde dat de enige ver klaring hun vreemde karakter structuur was, een structuur waar in een afwijzing niet of nauwelijks voorkomt. "Het was een ongeluk kige samenloop dat ze met elkaar omgingen". Hees stelde dat het voorarrest een diepe indruk had gemaakt op zijn cliënt. Hij achtte 'een forse correctie' voor de ver wende verdachten op zijn plaats, maar die zou korter moeten zijn dat twee en een half jaar. De rechtbank wijst over twee weken vonnis. •LEIDEN Het Hoogheemraadschap van Rijnland vindt dat de waterschappen tot dusver veel te weinig zijn betrokken bij de plannen van de zogenoemde Vierde Nota. In deze nota doet het ministerie van volkshuisvesting, ruimtelijke ordening en milieuhygi ëne een groot aantal voorstellen over de verdere ont wikkeling van onder meer de Randstad. Het hoogheemraadschap schrijft in een reactie op deze nota dat wel veel wordt gesproken over de verant woordelijkheden van provincies en gemeenten, maar dat over de waterschappen die bestuurlijk gezien gelijkwaardig zijn aan gemeenten nauwelijks een woord wordt gerept. Het hoogheemraadschap vindt het jammer dat dit niet is gebeurd, vooral ook omdat de plannen uit de Vierde Nota grote gevolgen hebben voor de waterstaatkundige voorzieningen. Dat is iets waar de waterschappen verantwoordelijkheid voor hebben en ook de kosten yoor dragen. Overleg met de waterschappen is voorts noodzake lijk omdat, wanneer de plannen worden uitgevoerd, veel aandacht zal moeten worden geschonken aan za ken als de verwerking van het afvalwater, de zuivering van oppervlaktewater en het vinden van nieuwe plaat sen voor de opslag van baggerspecie en zuiveringsslib. Ook dat zijn zaken waar de waterschappen zorg voor dragen. Milieu Het hoogheemraadschap merkt in zijn reactie op dat in de nota vrijwel niet wordt aangegeven op welke ma nier het milieu kan worden beheerst. Zonder goede be stuurlijke voorzieningen, en zonder financiële bijdra gen, wordt het moeilijk om ervoor te zorgen dat het milieu na de uitvoering van de plannen goed blijft. Als de regels niet worden verbeterd en als er niet meer geld beschikbaar wordt gesteld, wordt het moeilijk om de plannen uit de Vierde nota te verwezenlijken, meent het hoogheemraadschap. Het Hoogheemraadschap van Rijnland wijst er in zijn reactie voorts op dat de woningbouwplannen, zoals die in de nota zijn ontvouwd, een flinke bedrei ging kunnen vormen voor het zogeheten 'Groene hart'. Als er in de Randstad een miljoen woningen moeten bijkomen, zou dit uiteindelijk betekenen dat in het ge bied van het hoogheemraadschap 8000 hectare meer moet worden bebouwd. De moderne twee-onder-een-dak-woningen aan de rand van de woonwijk leveren een opmerkelijk contrast op met de molen in de voormalige Stevenshof polder. Officier verwijt verdachten beestachtig gedrag

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 11