Groei van economie YS zwakt iets af Warme bakkers vrezen een nieuwe broodoorlog Mensen vergapen zich aan luxe van Oriental Palace Gunstige vooruitzichten midden- en kleinbedrijf EG wil bosbouw in Europa bevorderen Speciale controle van visaanvoer Prijzen staan onder druk door aanhoudende overcapaciteit WASHINGTON (GPD/ANP) De economische groei in de Verenigde Staten heeft in het tweede kwartaal 3,1 pro cent bedragen. Het cijfer voor de eerste drie maanden van dit jaar is gecorrigeerd voor seizoensinvloeden en herzien van 3,6 tot 3,4 procent. Nadat het ministerie van handel deze cijfers bekend had gemaakt, reageerde de dollar onmiddellijk met een koersdaling van ruim 3,5 cent tot circa 2,085 gulden. De koers was gisteren aanvankelijk geleidelijk gestegen tot tegen de 2,1150, omdat verwacht werd dat de economische groei van de Vere nigde Staten in het tweede kwar taal erg groot zou zijn geweest. Toen in de middag bekend werd dat de Amerikaanse economie met maar 3,1 procent was gegroeid zak te de koers snel in met ongeveer 3,5 cent omdat het groeipercentage la ger was dan was verwacht. Op dat lagere peil kwamen ook de Ameri kaanse en de Westduitse centrale banken in de markt om de koers verder te laten zakken. Niettemin wist de dollar weer wat op te krab belen vanaf het lagere peil. Van morgen begon de Amerikaanse munt op de Amsterdamse wissel markt op 2.0890. Gistermiddag werd eveneens be kendgemaakt dat de inflatie in de VS in het tweede kwartaal 4,1 pro cent heeft bedragen. Dat was meer dan menigeen had verwacht. De koersstijging van de dollar van de laatste tijd is een gevolg van de ver wachting dat de rentetarieven om hoog moeten om de inflatie in de hand te houden. De handelaren op de wisselmarkt gaan er nu evenwel van uit dat de kleiner dan verwach te groei van de economie de inflatie binnen de perken zal houden. Het pond sterling steeg wat in koers op de bekendmaking dat er in juni een tekort op de lopende re kening van de Britse handelsba lans is ontstaan van 1,02 miljard pond. Dat is weliswaar minder dan de 1,14 miljard pond van de maand mei, maar niettemin is het tekort erg groot. Het negatieve saldo is vooral een gevolg van grote import. De Britse consument koopt de laatste tijd veel buitenlandse pro- dukten met geleend geld en daar door ontstaat het gevaar van infla tie. Ook de hoge koers van het pond heeft aan het tekort bijgedra gen want daardoor is de export duurder geworden. DEN HAAG (GPD/ANP) - Op mid dellange termijn zijn de perspectie ven voor het midden- en kleinbe drijf (mkb) gunstig, aldus het Eco nomisch Instituut voor het Mid den- en Kleinbedrijf (EIM). De ge volgen van het afschaffen van de wir-investeringspremies, de maat regelen die het kabinet ter compen satie heeft genomen (onder meer het overnemen van kinderbijslag- premies) en de belastinghervor mingen leveren per saldo een gun stig beeld op. De werkgelegenheid zal stijgen in de periode tot 1992, evenals de winstgevendheid. Het nagenoeg afschaffen van de investeringspremies, in februari, leidt tot een verlies van 13.500 ba- Shell Shell Oil, de Amerikaanse tak van Koninklijke/Shell Groep, heeft in het tweede kwartaal van dit jaar een winst behaald van 263 miljoen dollar. Dat is iets minder dan de 266 miljoen dollar van het tweede kwartaal van het afgelopen jaar. De omzet groeide van 5,2 tot 5,4 mil jard dollar. Over de eerste zes maanden van dit jaar heeft de on derneming een winst behaald van 1,5 miljard dollar. Ford Het Amerikaanse autoconcern Ford heeft dinsdag laten weten in het tweede kwartaal van dit jaar een recordwinst te hebben geboekt van 1,66 miljard dollar. Daarmee blijft het concern concurrent Gene ral Motors, die veel groter is, voor wat winstcijfers betreft. GM liet vo rige week weten een kwartaalwinst te hebben geboekt van 1,56 miljard dollar. Ford behaalde in het tweede kwartaal van vorig jaar een winst van 1,5 miljard dollar. Toerisme De grootste Nederlandse reisor ganisatie, Holland International (Hl), neemt de touroperator en Tu- nesië-specialist Eurojet in Baarn over. De gesprekken over de over name zijn momenteel nog gaande, maar de verwachting is gewettigd dat de overname op 31 oktober van kracht is, aldus een Hl-woordvoer der. Eurojet heeft een jaarlijkse omzet van circa 40 miljoen gulden en vervoert jaarlijks 45.000 passa giers. China China heeft over de eerste helft van dit jaar een overschot op zijn handelsbalans geboekt van 4,5 mil jard dollar. De export is toegeno men met 16,1 procent tot 20,22 mil jard dollar en de import groeide met 24,3 procent tot 15,63 miljard dollar. In dezelfde periode van vo rig jaar kampte China nog met een tekort op de handelsbalans van twee miljard dollar. Samenwerking De Westduitse lampenfabrikant Osram en het Japanse concern Mitsubishi gaan samenwerken. De twee concerns richten een joint venture op in Japan voor de ont wikkeling, de produktie en de dis tributie van lampen en verlich- tingspparatuur. De gezamenlijke onderneming begint op 1 april vol gend jaar te draaien en er wordt in het eerste jaar gestreefd naar een omzet van omgerekend ongeveer 185 miljoen gulden. Uiteindelijk moet dat 340 miljoen gulden wor den. nen. Maar de overige beleidsmaat regelen van het kabinet leveren ruim 21.500 banen op, becijferde hetJDIM. Per saldo zal dus de werk gelegenheid in het midden- en kleinbedrijf met 8.000 arbeidsjaren toenemen. Het geheel van de maatregelen heeft een positieve invloed op de winstgevendheid in het mkb. De gemiddelde winst (vóór belasting) kan jaarlijks met 3,3 procent stij gen. Vergeleken met eerdere ra mingen voor de periode 1988-1992 is dat één procent meer. Rekening houdend onder meer met het ge wijzigde systeem van premie- en belastingheffing wordt dan een toeneming van het reëel beschik baar inkomen per zelfstandige ver wacht van drie procent per jaar. Dat is 1,25 procent meer dan eerder verwacht. Onder invloed van de regerings maatregelen zullen echter de lage re inkomens bij zelfstandigen er nauwelijks extra op vooruit gaan. Voor de hogere inkomens zijn de wijzigingen beduidend groter. Dat houdt verband met de geplande forse verlaging van het toptarief voor de inkomstenbelasting. WINST De Britse banken Natio nal Westminster en Midland heb ben in de eerste helft van dit jaar winst geboekt. National Westmin ster heeft gemeld dat zij het afgelo pen halfjaar een winst vóór belas tingen heeft behaald van 702 mil joen pond sterling (ruim 2,5 miljard gulden). Midland Group meldde gisteren over dezelfde periode een winst vóór belastingen van 313 mil joen pond (1,13 miljard gulden). BREUKELEN - Ze willen het nu wel eens met eigen ogen zien, die veelbesproken overdaad van Ori ental Palace. Dus komen ze en masse naar Breukelen. Dave Wong, de failliete uitbater, heeft alleen in zijn dromen zoveel gasten gehad. Natuurlijk bevinden zich potentië le kopers onder het publiek, doch ze vormen een minderheid. Hier is sprake van toerisme, een bizar soort toerisme. Het zijn de mensen die op winderige zondagen naar de kust gaan om een gestrand schip te bekijken, die over de dijken rijden om de overstroomde uiterwaarden te zien, die de plaats bezoeken waar G.J. Heijn door zijn moordenaar werd begraven. door Peter van der Maat Gisteren togen ze ongeveer vier duizend man/vrouw sterk naar het namaak Chinese p&leis. En voor vandaag wordt eenzelfde aantal verwacht. Breukelen, eeuwenlang niet meer dan een slapend dorp aan de Vecht, is opeens een topattrac tie. Het hoogtepunt volgt morgen, als de failliete boedel wordt ge veild. De meeste kijkers zullen uitein delijk niks kopen- Maar hun zucht naar een stukje van de pagode is overal voelbaar. Als ze op hun ont dekkingstocht door het hotel even gauw op een bed gaan liggen, de gordijnen elektrisch op afstand be dienen of in een sauna onderuit zakken, zie je ze denken: was het le ven maar echt zo mooi. Illegaal Op zolder, vlak onder de uit Chi na geïmporteerde dakpannen, kan iedereen die dat wenst en dat zijn er velen zich toch wat eigen maken. Want behalve dat hier gro te partijen kunststof roerstokjes, servetten en onderzetters worden bewaard, staan er ook tweeënveer tig dozen ansichtkaarten. En de be zoekers schromen niet om één of twee kaarten in hun veilingcatalo gus te verbergen. In de binnenzak van een keurig colbertje verdwijnt zelfs een stapeltje ter dikte van een duim. Het veilinghuis Troostwijk zit er niet zo mee dat het bedrukte papier langs deze illegale weg wordt afge voerd. Zo veel valt er niet te ver wachten van de veiling van die kaarten. Want wie heeft nou nog behoefte aan de 'Groeten uit Orien tal Palace'? Behalve op de voorraadzolder is de controle in het gebouw vrij streng. Al bij de toegangspoort krijgen de bezoekers te horen dat ze hun handtassen in de auto moe ten achterlaten. Velen negeren dat gebod en moeten hun tas vervol gens bij de receptie inleveren. Er is een half peloton bewakers ingezet, om te voorkomen dat de len van het verzilverde dan wel goudplate bestek en ander handza me artikelen in broekzakken en mouwen worden geschoven. Eén van de kijkers is de Amster dammer A. Knook. Hij neemt de gelegenheid te baat om te zien of Oriental Palace nou werkelijk een kopie is van het Chinese keizerlijke paleis in de Verboden Stad, dat hij enkele malen heeft bezocht. Zijn oordeel valt negatief uit: "Alleen heel in de verte lijkt het er op. Dit is een protserig gebouw dat aan de buitenkant een beetje Chi nees oogt, maar dat binnen abso luut niet is". Alleen de houten ade laar uit de lobby zou hij wel willen hebben. Een probleem is echter dat hij vier hoog woont en niet zou weten hoe hij het gevaarte met een vleugelwijdte van 4.80 meter boven krijgt want vliegen doet de vogel niet. Waar wel leven in zit, zijn de vo lières in het voormalige Cantonese restaurant. De tropische vogels zin gen en fluiten het hardst om aan dacht. Anderhalve maand lang hebben ze nauwelijks mensen ge zien; ze vinden die drukte wel ge zellig. De vogels plus hun behui zing zijn te koop. Evenals de zes grote, slechts water bevattende aquaria, een stukje verderop. Volgens een woordvoerder van de firma Troostwijk lopen er ook lieden in het gebouw rond, van wie bekend is dat ze voor grote hotelke tens en andere kapitaalkrachtige ondernemingen werken. Daarmee moet hij de mannen in de nette grij ze pakken bedoelen en dat zijn nou net de types die weinig mededeel zaam zijn. Maar als één van hen de hele tent morgen in z'n geheel koopt, zullen er heel wat lieden te leurgesteld zijn. De grootste belangstelling lijkt te bestaan voor de zwarte rieten stoelen. "Je zal zien", zegt een inge wijde, „dat die uiteindelijk voor meer worden verkocht dan ze nieuw in de winkel kosten. En dat zou wel eens bij heel veel spullen kunnen gebeuren". paarse kardinaalshoed, opende gisteren HENGELO (ANP) - Onder mas sale belangstelling van de Hen gelose bevolking heeft minister Smit-Kroes van verkeer en wa terstaat gisteren een nieuw ge deelte van rijksweg Al tussen rijksweg 835 en Hengelo-Oost, de zogenoemde Kardinaalshoed, geopend. Voor deze gelegenheid waren alle gasten, inclusief de minister, getooid met een paarse kardinaalshoed. De minister zette sirenes in werking waarna een bord om zoomd door vuurwerk zichtbaar werd, dat aangaf dat Hengelo nu is bevrijd van het doorgaande Hengelo eindelijk vrij van zwaar vrachtverkeer verkeer. De bewoners van de Ol- denzaalsestraat, die vele jaren overlast hebben gehad van het 24 uur per dag voorbijkomende zware internationale vrachtver keer, hadden het voor elkaar ge kregen dat de minister hen kwam bezoeken. Het ruim vijf kilometer lange traject heeft 131 miljoen gulden gekost. Vooral de vele grote kunstwerken langs de weg heb ben veel geld gekost. Het reste rende deel van de Al tussen het nu opengestelde stuk.weg en de grens met de Bondsrepubliek Duitsland, met een lengte van twintig kilometer, is in 1992 ge reed. Dit wordt mede mogelijk door steun van het regionale be drijfsleven en de provincie Overijssel, die tien miljoen gul den in de voorfinanciering heb ben gestoken. Het ministerie heeft een gelijk bedrag beschik baar gesteld. DEN HAAG (ANP) - De Algemene Inspectiedienst (AID) van het mi nisterie van landbouw en visserij heeft sedert enkele weken drie spe ciale surveillanceteams ingezet om meer greep te krijgen op illegale, veelal nachtelijke aanlandingen van vis. Dat is gisteren bevestigd door een woordvoerder van het mi nisterie. Vooral rond het IJsselmeer wordt de laatste weken een sterk verhoogde nachtelijke activiteit van viskotters waargenomen, die met hun vangsten de sluizen aan beide zijden van de Afsluitdijk pas seren en vervolgens in het niets lij ken te verdwijnen. Eind vorige week maakte de Alkmaarse rijks politie jacht op zeven grote viskot ters, die met hun vermoedelijke vangsten spoorloos op het nachte lijk IJsselmeer verdwenen. Ook de AID heeft de toehemen- de illegale aanlandingen opge merkt en beschouwt dat in de eer ste plaats als blijk van goed func tioneren van de controles in de veertien officiëel aangewezen aan landingshavens langs de Neder landse kust. Om meer vat te krijgen op illegale aanlandingen zijn de drie operationele surveillance teams actief op wisselende plaat sen rond waterrijke gebieden in heel noord en westelijk Nederland. BRUSSEL - De Europese Gemeen schap gaat de komende vier jaar bijna twee miljard gulden uittrek ken om de bosbouw in de EG-lan- den te bevorderen. Het totale bos- oppervlak zal moeten groeien, en dat kan vooral op grond die tot nog toe voor landbouw was bestemd maar daaraan nu onttrokken wordt. door Hans de Bruijn Het bosbouw-plan van EG-land- bouwcommissaris mr. Frans An- driessen maakt deel uit van een veel grootschaliger plan van de Eu ropese Commissie voor de toe komst van de landelijke gebieden. Ook daarvan presenteerde An- driessen gisteren in Brussel de hoofdlijnen. De bosbouw kan volgens An- driessen een belangrijk alternatief gaan vormen voor de boeren die nu met het bedrijf moeten stoppen omdat zij minder moeten gaan pro duceren. Ook is de Europese hout voorziening ermee gediend en kun nen bossen een belangrijke recrea tieve rol vervullen. De EG telt momenteel 43 miljoen hectare bos, dat is veertig procent van de totale landbouwgrond en twintig procent van de totale op pervlakte van de Gemeenschap. Er zijn zes miljoen privé-eigenaren van bospercelen, terwijl de bos bouw werk verschaft aan meer dan twee miljoen mensen. Al die bossen tesamen produce ren jaarlijks 115 miljoen kubieke meter hout, maar dat is bij lange na niet voldoende om aan de behoefte van de EG te voldoen. De experts schatten dat de EG tot 2000 jaar lijks 75 miljoen kubieke meter hout zal moeten invoeren, wat 35 tot 45 miljard gulden per jaar gaat -kosten. Daarom moet de bos-oppervlak- te in de EG worden uitgebreid, meent de Commissie. Zonder bij zondere maatregelen verwacht men al een groei van 25 procent of wel 30 miljoen kubieke meter hout. Maar er zijn extra maatregelen no dig om die produktie nog verder uit te breiden. De Europese Commissie gaat er van uit dat de lidstaten zelf de nodi ge maatregelen zullen nemen en de EG-steun moet dan ook als aanvul lend worden gezien. De gemeen schap kan vooral een rol spelen bij het vergemakkelijken van het aan leggen van bossen op landbouw gronden. Door de strenge produktiebeper- kingen in de Europese landbouw en de afneming van het aantal boe ren komt steeds meer landbouw grond vrij. De EG kent al diverse programma's om boeren ertoe te bewegen hun bedrijf te beeindigen of op te houden met het voortbren gen van produkten waarvan grote overschotten bestaan. Die grond zou heel goed kunnen worden bebost. Daarnaast wil de EG de hoeveelheid bos vergroten door de bestaande bossen beter te beschermen tegen aantasting door milieuverontreiniging. Ook kan de recreatieve betekenis van het bos worden verbeterd. De Commissie denkt ook dat economisch zwakke landbouwge bieden geholpen kunnen worden door meer aandacht te geven aan bosbouw. Voor 1989 is voor deze doelstellingen bijna 200 miljoen gulden beschikbaar. Dat bedrag loopt daarna jaarlijks op tot in 1993 ongeveer 550 miljoen gulden voor het behoud van de bossen wordt uitgetrokken. De uitbreiding van de bosbouw is slechts een van de middelen om de toekomst van de landelijke ge bieden in Europa veilig te stellen. Die is sterk onder druk komen te staan door de beperkingen in de produktie van tal van landbouw- produkten, de mindere animo voor het landbouwbedrijf, de ontvol king van veel landelijke gebieden in vooral de arme EG-landen en het 'oprukken' van de verstedelijkte gebieden. Men verwacht dat in 2000 wel licht zo'n 16 miljoen hectare aan de nu beschikbare landbouwgrond zal zijn onttrokken. Voor het ge bruik daarvan zullen plannen ge maakt moeten worden. De EG is bijvoorbeeld bereid boeren te hel pen om te investeren in nieuwe vormen van grondgebruik. Daar mee kan het teruglopen van de werkgelegenheid in de landbouw opgevangen worden. ENSCHEDE - Al maandenlang wordt in bakkerskringen gepraat over een nieuwe broodoorlog. De geruchten over allerlei manipula ties in de strijd om de klanten wor den steeds sterker. Die komen vooral uit kringen van de zelfstan dige bakkers, waar men al jaren' vecht voor het behoud en waar men elke transactie of vermeende actie van de broodfabrieken met wantrouwen volgt. door Harry Bouts De aanhoudende overcapaciteit in de bakkerij sector blijft een fac tor van betekenis in deze situatie. Vast staat wel dat de zelfstandige bakkers klanten blijven kwijtra ken aan de grote levensmiddelen- bedrijven. Zij worden kwetsbaar der en afhankelijker van de grote De prijzen staan onder druk. In maart werd voor zogenaamd water witbrood drie cent minder betaald dan een jaar geleden en voor don kerbruin vier cent. Stokbrood daarentegen werd 15 cent per kilo duurder. Er werd drie procent min der brood verkocht, aldus het on derzoeksbureau AGB Attwood in Dongen. Vooral huishoudens zon der kinderen beperken hun broodaankopen, omdat zij meer buitenshuis eten. Dat gebeurt in bedrijfsrestaurants, croissanterie- ën en andere broodieswinkels. Nog maar een kwart van alle gebakken brood is wit. Opvallend is dat niet de zelfbe dieningszaken, maar de bedienen de levensmiddelenbedrijven hun marktaandeel hebben vergroot, en wel met 1,8 tot 27,1 procent. De bakkerswinkels zagen hun aandeel teruglopen met 1,1 procent tot 30,7 procent. Van al het brood dat in de levensmiddelenbedrijven wordt gekocht loopt 22,2 procent via Al- bert Heijn. Edah heeft vorig jaar iets van de markt heroverd met brood uit een eigen Belgische fa briek dat goedkoper is dan Neder lands brood waarvoor de wettelijke minimumprijs van 1,90 gulden geldt. Ingevoerd brood mag voor ongeveer 1,59 gulden worden ver kocht, dat is op basis van de in koopprijs, verhoogd met de distri butiemarge en de btw. Kortingen Juist het gevecht van de super ketens om een groter deel van een markt die niet meer groeit, baart de bakkers grote zorgen. Als de super marktketens de prijzen kunnen dicteren zouden de bakkers grote re kortingen moeten toestaan om hen als klant te behouden. Steeds meer ketens gaan ertoe over eigen bakkerijen in hun vestigingen op te zetten, zoals de Torrozaken. Voor een bakkerij met een capa citeit van 100 balen bloem per week (90 broden per baal van 50 ki lo) hoeft geen speciale vergunning te worden aangevraagd. Een groot aantal van dergelijke kleinere bak kerijen erbij kan de totale capaci teit in Nederland nog fors vergro ten, vrezen de bakkers. Bovendien groeit ook het aantal zogeheten ba- ke-off afdelingen, waar meestal in het buitenland voorgebakken brood wordt 'afgebakken'. Er is een duidelijke herverdeling van de markt aan de gang en dat zou wel eens ten koste kunnen gaan van de zelfstandige bakkers. Bezorgde bakkers wijzen op de di verse personeelswervingen voor nieuwe bakkerijen in vakbladen. De berichten over de overheersing van de supers zijn talrijk. Volgens niet te achterhalen geruchten zou een van de superketens enkele bakkersbedrijven hebben ge dreigd dat zij niet meer mogen, le veren aan een aantal vestigingen als zij ook verkopen aan de concur rent. Een ander verhaal wil dat een bakkersbedrijf levert aan een Ne derlandse vestiging van een Duitse onderneming, die er een uitvoer en vervolgens weer een invoerver gunning voor aanvraagt. Het brood zou dan als buitenlands brood on der de minimumprijs worden ver kocht. Angst Directeur Schrijvers van de co öperatieve inkooporganisatie Be- ko Nederland zorgde voor nog meer angst door te wijzen op de toenemende invoer van meel en bloem. Nu al zou 15 tot 20 procent uit buitenlandse maalderijen ko men. Schrijvers voorziet een meel- en uiteindelijk een broodoorlog als deze trend zich voortzet. In het Agrarisch Dagblad meldde hij on langs dat vooral de meelfabrieken in Westduitsland en België goed koper kunnen leveren dan de Ne derlandse collega's. Beko voorziet 2400 bakkers van grondstoffen. Als meer individuele bakkers hun meel in het buiten land gaan kopen zou ook Beko in verband met de concurrentieposi tie gedwongen worden dit te doen. "We doen het liever niet", zegt Schrijvers in het Agrarisch Dag blad. Het buitenlandse meel vol doet wel aan de eisen die de consu ment stelt, maar de kwaliteit is toch minder. De Nederlandse meelfabrieken zouden op den duur ook de slechtere kwaliteit moeten gaan produceren om hun omzet op peil te kunnen houden". De buitenlandse prijzen liggen 10 tot 15 gulden per 100 kilo onder de Nederlandse tarieven. Schrij vers verwacht na de nieuwe oogst in september een daling van de kostprijs voor de meelfabrieken met negen gulden, dat is vijf cent. per brood. Zouden zij dit voordeel niet doorberekenen in hun meel- prijzen, dan zullen de bakkers nog meer in het buitenland kopen. De Nederlandse maalderijen le veren volgens hem behalve meel en bloem van een goede en con stante kwaliteit ook een flinke do sis kennis en begeleiding, die ten goede komt aan de consument. Daarom is Schrijvers tegen een toenemende invoer die automa tisch zal leiden tot een broodoor log. Minimumprijs Vooral als volgend jaar de wette lijke minimumbroodprijsregeling niet meer verlengd zou worden, zou dit rampzalige gevolgen kun nen hebben. Velen in de bakkers wereld verwachten dat in 1989, als de tweede herstructurering van de bedrijfstak voltooid zal zijn, ook de minimumprijs zal verdwijnen. De Stichting Herstructering Broodbakkerij, die in 1975 begon met het terugdringen van de over capaciteit, rekent erop dat de over heid wel vasthoudt aan een mini mumprijs. Zelfs na de eenwording van de EG in 1993 zou dat nog kun nen. Na de tweede herstructure ring die in 1983 begon is volgens een technische deskundige een ca paciteit stilgelegd van 26.950 balen van 50 kilo per week. Registerac countants komen op 10.130 balen. Het aantal personeelsleden is met 1150 verminderd. Bedrijven die hun produktie 'in leverden' kregen daarvoor een ver goeding, die werd gefinancierd via een heffing van 2,20 gulden per 100 kilo meel. Vooral in het oosten heeft een aantal bakkers zich er fel tegen verzet. Eén groep weigerde zelfs de heffing te betalen. De over capaciteit was vooral in Twente bij zonder groot, omdat daar onder druk van de vakbonden niet was meegedaan aan de eerste herstruc turering. De kosten worden uitein delijk betaald door de consument, en wel met 1,2 cent per brood.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 7