Opvang Twee van Breda een probleem Recht niet gediend met vasthouden twee seniele mannen icHlBirt Sovjets inspecteren basis Woensdrecht Verbod gevraagd voor bejaarde arts om drugsverslaafden te helpen Universiteiten nauwelijks in staat hbo'er s kort studiepakket te bieden duinreM (vervolg pagina 1) DEN HAAG (ANP/GPD) De gezondheid van de 'Twee van Breda', de wegens oorlogsmisdaden tot levenslang veroordeelde Ferdinand aus der Fünten (79) en Franz Fi scher (86), gaat steeds meer achteruit. Dit stelt directeur Rommers van de Bredase gevangenis, waar het tweetal is opgesloten. "Een leek kan zien dat het niet zo best gaat met deze mensen". Beide mannen zijn tien jaar gele den op grond van hun leeftijd ge stopt met hun werkzaamheden. Momenteel zijn de twee zo ver zwakt dat ze niet meer in staat zijn hun cel goed schoon te maken, zoals in de gevangenis is voorge schreven. "Ik maak me ongerust", aldus Rommers. Het personeel van de Bredase ge vangenis vreest dat de gevangen houding van de Twee van Breda steeds meer problemen gaat geven. "Ons bewakingspersoneel is nu eenmaal niet opgeleid voor de ver zorging van bejaarden", stelt Rom- De directie, bewakers en de stichtingsarts begonnen zich de af gelopen winter voor het eerst zor gen te maken over de twee, van wie Fischer nog de fitste indruk maakt. Rommers: "Vooral Aus der Fünten was toen bedlegerig. Op zo'n mo ment wordt de verzorging echt een probleem. Voor zuiver medische zaken kunnen we wel een beroep doen op onze gevangenisarts, maar verzorging is een andere kwestie". "De voorzieningen in een cel zijn duidelijk anders dan in een verzor gingstehuis. Daarom hebben we op extra maatregelen aangedrongen". Hij zegt behalve aan materiële voorzieningen onder meer te den ken aan het aanstellen van een be jaardenverzorger. Ferdinand Aus der Fünten en Franz Fischer hebben levenslang gekregen nadat zij eerst waren ver oordeeld tot de doodstraf. Aus der Fünten was onder meer betrokken bij de deportatie van duizenden jo den naar het kamp Westerbork en Ondanks aids-test twee mensen via donorbloed besmet UTRECHT (ANP) - Sinds in 1985 de test beschikbaar is gekomen om donorbloed te onderzoeken op be smetting met het aidsvirus, hebben voor zover bekend twee patiënten na een bloedtransfusie toch aids gekregen. Volgens de secretaris van de Centrale Medische Bloed transfusiecommissie, dr. C. Dudok de Wit, komt dit doordat de test niet honderd procent waterdicht is. Bij een donor die net is besmet, kan het drie maanden duren voor dat de aanwezigheid van het virus in het bloed kan worden aange toond. Volgens Dudok de Wit is dat ook de reden waarom de bloedban ken donors vragen een verklaring te tekenen dat ze niet tot de risico groepen behoren: homoseksuelen die sinds 1980 seksueel contact hebben gehad met een man, men sen die seksueel contact hebben gehad met iemand uit Afrika' of met een bi-seksueel en drugsspui- ters. Ook dit systeem is waterdicht, erkent Dudok de Wit. Volgens hem zijn er nog steeds mensen die er via het donorschap achter willen ko men of ze seropositief zijn. Binnenland kort Rijbewijzen Het Centraal Bureau Rijvaardig heidsbewijzen kan het grote aantal aanvragen voor een herexamen voor het rijbewijs niet verwerken. Daardoor lopen de wachttijden op tot dertien en soms achttien we ken, terwijl de officiële termijn op de helft is gesteld. Dit jaar kwamen er 20.000 aanvragen meer dan vorig jaar binnen op het kantoor van het CBR in Rijswijk. Er worden nu 40 part-timers aangenomen om de piek in 1989 aan te kunnen. Condoom De London Rubber Company heeft aangekondigd een extra sterk condoom op de markt te zullen brengen. LRC stelt dat overleg met deskundigen op het terrein van aids en marktonderzoek de behoef te aan een dergelijk voorbehoeds middel heeft aangetoond. LRC ver vaardigt onder meer de Durex con dooms. Half augustus zal het extra sterke condoom onder de merk naam Doublex Electron worden uitgebracht. Schietpartij De Belgische politie maakt jacht op een 23-jarige Nederlander die maandagavond laat in Brussel een wachtmeester van de rijkswacht zou hebben doodgeschoten. De schietpartij vond plaats in de rosse buurt bij het Noordstation. De rijkswachter zou daar vier Neder landers hebben gecontroleerd op drugsbezit. Bij de controle zo,u een van de Nederlanders een revolver hebben getrokken. Er werden drie schoten gelost. AMSTERDAM (GPD/ANP) - Een 87-jarige arts uit Amsterdam moet onmiddelijk stoppen met de ver strekking van methadon aan ver slaafden en zijn praktijk overdra gen. Hij is niet meer in staat de ge neeskunst op verantwoorde wijze uit te oefenen. In zijn praktijk be handelt hij vrijwel uitsluitend ver slaafden op een wijze die volstrekt ondeugdelijk is. Dit betoogde landsadvocaat mr. G. Hoogvliet tijdens een kort ge ding dat gisteren voor de Amster damse rechtbank diende. De landsadvocaat verzocht om, in af wachting van de definitieve uit spraak in hoger beroep, de arts zijn praktijk te ontzeggen. Volgens Hoogvliet begon de arts in 1979 met de behandeling van harddrugsverslaafden waarbij hij in korte tijd uitgroeide "tot de grootste zelfstandig gevestigde voorschrijver van methadon". De advocaat schetste een beeld van de wachtkamer van de arts waarin zich dagelijks 50 tot 70 harddrugs- verslaafden zouden bevinden. "In de wachtkamer worden stickies gerookt en flessen bier ge- dronken terwijl met de recepten van de arts een levendige handel plaats vindt, zelfs in de wachtka mer. De door de man verstrekte methadon verdwijnt regelmatig naar de zwarte markt, zowel in Ne derland als naar het buitenland". Mr. Hoogvliet wees ook op de li chamelijke conditie van de man. De arts beweegt zich zeer langzaam voort achter een looprek en zijn ge zichtsvermogen is slecht. Soms krijgt hij vijftig patiënten per dag en valt in slaap tijdens zijn consul ten. Een en ander mondde in april 1984 uit in een klacht bij het Me disch Tuchtcollege. Deze schorste de arts een jaar later voor drie maanden. Het Amsterdamse ge rechtshof zette die schorsing om in twee maanden. Het hoger beroep tegen deze beslissing werd in fe bruari 1987 verworpen. De arts ging daarna op dezelfde voet voort met de behandeling van zijn pa tiënten. Al met al reden voor de Ge neeskundig Inspecteur voor de Geestelijke Volksgezondheid van Noord-Holand zich opnieuw tot het Medisch Tuchtcollege te wen den. Dit ontzegde de arts op 24 mei dit jaar de bevoegdheid de genees kunst verder uit te oefenen. Tegen deze uitspraak ging de arts op nieuw in hoger beroep. Waar schijnlijk dit najaar wordt daarover de uitspraak verwacht. Volgens de raadsman van de arts, mr. J. Knap, heeft de overheid nooit kunnen aantonen dat bij de patiënten van de arts schade is ont staan. "Zijn behandeling is onor thodox en strookt niet met de offi ciële standaardbehandeling. Maar als psychiater is hij zeer goed in staat om de psychische toestand van zijn patiënten te beoordelen. Bij elk recept is de dosis methadon wel degelijk toegesneden op de pa tient. Het gaat hem vooral om het kweken van zelfvertrouwen bij verslaafden, reden waarom aan vankelijk hoge dosis methadon worden verstrekt. De patiënt moet zich naast zijn ontwenning ook niet nog eens bezig hoeven te houden met de zorg voor voldoende me thadon", aldus de advocaat. In zijn pleidooi werd de advocaat bijgestaan door mr. G. Hamer van de MDGH, de belangenvereniging voor drugsgebruikers. Deze voerde aan dat het de overheid zeifis die in gebreke blijft. Ook bij de GG en GD vindt volgens hem nauwelijks lichamelijk onderzoek plaats van verslaafden die hier methadon ver strekt krijgen. "Verslaafden wer ken nu eenmaal niet op afspraak. Ze hebben gewoon hun dope of methadon nodig. Je verslaving stop je niet 's avonds om half zes. Op zo'n moment zegt de GG en GD: die gooien we eruit. Dan gaan ze uit jatten om toch hun portie drugs of methadon te krijgen of ze komen bij deze arts terecht. Wijzi ging van dit beleid zou de enige op- i door rechtbankpresident mr. B.J. Asscher voorgesteld com promis konden de partijen gisteren niet komen. Dat compromis kwam erop neer dat de arts zijn praktijk zou neerleggen in afwachting van de uitspraak van het hof over het intrekken van zijn bevoegdheid. Omdat deze uitspraak pas in sep tember of oktober wordt verwacht, werd dit voorstel verworpen. De uitspraak in het kort geding over de methadonverstrekking valt op 11 augustus. ook Fischer speelde als vooraan staand lid van de Sicherheitspoli- zei een belangrijke rol bij het op pakken van veel Nederlanse joden. Beiden zitten al tientallen jaren vast in Breda. "Overplaatsing heb ik zeker niet geadviseerd. Daarvan zou mij nu de zin ontgaan. Het gaat nu zeker niet om een ziektebeeld dat een zie kenhuisopname rechtvaardigt. We willen ze daarom ook het liefst hier verzorgen, in hun vertrouwde om geving. De twee zelf willen ook geen overplaatsing", zegt Rom- Beiden zitten in een aparte cel, geïsoleerd van medegevangenen. Ze volgen ook het dagelijkse pro gramma in de gevangenis niet. Rommers: "Ze brengen hun tijd voornamelijk door met televisie kijken en lezen. Af en toe komen ze nog buiten, maar dat wordt steeds minder. Er voltrekt zich duidelijk een proces van veroudering, met alle gevolgen van dien". Vijf Turken aangehouden in verband met schietpartij AMSTERDAM (GPD) - De politie uit Amsterdam, Rotterdam en Am stelveen hebben de afgelopen da gen vijf mannen aangehouden, die ervan worden verdacht betrokken te zijn geweest bij een schietpartij in Amsterdam-Oost op 6 juli. Daar bij kwamen twee Turken om het le ven. De vijf mannen zouden zich hebben bezig gehouden met afper singspraktijken binnen de Turkse gemeenschap. De verdachten, in de leeftijd van 21 tot 34 jaar, hebben tegenover de politie toegegeven lid te zijn van Devrimci Sol, een linkse Turkse politieke jongerenorganisatie. Op 15 juli vorig jaar waren zij ook be trokken bij de bezetting van de Turkse bank 'Emlak Kredi Ban- kasi' aan het Damrak in Amster dam. Daarmee wilden zij proteste ren tegen de behandeling van poli tieke gevangenen in Turkije. Bij de politie zijn inmiddels.tien aangiften gedaan van afpersings praktijken. Daarbij werden bedra gen gevraagd die varieerden van 25- tot 100-duizend gulden. De slachtoffers van de afpersing kre gen een kaartje overhandigd met de naam van Dev Sol met daarop hun naam en het te betalen bedrag. In totaal zou het nu al gaan om 650.000 gulden. De politie vermoedt dat nog meer mensen zijn afgeperst. Het zou voornamelijk gaan om slacht offers "die een levenspad bewan delen dat niet helemaal zuiver is". Veelal hebben zij te maken met de handel in hard drugs. De aanhouding van de vijf kwam aan het rollen toen op 14 juli in de Van Ostadestraat in Amsterdam de 53-jarige Turk werd aangehouden die stond te zwaaien met een auto matisch geweer. Aan de politie toonde hij een kaartje van Dev Sol, waarop hij voor 50.000 gulden werd 'aangeslagen'. Bij nader onderzoek bleek de man in Turkije te worden gezocht wegens heroine-handel. Turkije heeft inmiddels om zijn uitlevering gevraagd. Of de Neder landse autoriteiten zullen toestem men in zijn uitlevering staat nog niet vast. Op de handel in heroïne staat in Turkije de doodstraf. ROTTERDAM (ANP) - Twee medewerksters van de Rotterdamse diergaarde Blijdorp ontfermen zich over een ongeveer anderhalf jaar oud olifantje, dat ruim twee weken geleden in een container in de Rotterdamse haven werd aangetroffen. Het dier is in beslag geno men en vervolgens overgedragen aan Blijdorp. Direc teur D. van Dam van de Rotterdamse dierentuin ver moedt dat het nog wel enige tijd kan duren, voordat de finitief duidelijk is wat er met het dier gaat gebeuren. Het olifantje, dat door Blijdorp Tonny is gedoopt, is afkomstig uit Hanoi en was bestemd voor een onbeken de dierentuin in Tsjechoslowakije. Het schip waarop het beest zich bevond was op doorreis in Rotterdam: de container met de olifant zou pas in de DDR aaii land worden gebracht. Toen havenwerkers ontdekten wat er zich in container bevond werd de douane ingescha keld. Volgens Blij dorp-directeur Van Dam heeft de olifant tussen de zes weken en twee maanden in de container doorgebracht. Het dier is sterk vermagerd, omdat het in die tijd alleen op suikerriet heeft geleefd. (foto anp> ALKMAAR (GPD) - Vrijwel alle universiteiten in Nederland zijn niet of nauwelijks in staat de door stroming van afgestudeerde stu- denten in het hoger beroeps onder wijs (hbo) naar de universiteit op te vangen. Volgens de harmonisatie wet - de nieuwe wet op het hoger onderwijs - moeten universiteiten waar mogelijk tweejarige studiepa- ketten aanbieden. Een student kan maximaal zes jaar studiefinanciering krijgen. Een hbo-studie duurt doorgaans vier jaar. Wie daarna een universi taire studie wil volgen, heeft dan nog twee jaar recht op een beurs. Afspraak was dat universiteiten studiepakketten van twee jaar zou den samenstellen om hbo'ers in staat te stellen met behoud van beurs een universitaire titel te be halen. Uit een onderzoek van de hbo- raad blijkt dat er op dit moment, vlak voor het begin van het nieuwe studiejaar, nauwelijks tweejarige studiepakketten bij de universitei ten voor handen zijn. De universiteiten voelen zich 'overvallen' door de wet. De hoofd lijnen van de wet zijn weliswaar al sinds vorig jaar bekend, maar de universiteiten konden geen pro gramma's ontwikkelen zolang de wet niet was aangenomen, zegt een woordvoerder van de Vrije Univer siteit in Amsterdam. Vooralsnog lijken alleen de Open Universiteit en de Landbouwuni versiteit in Wageningen concrete plannen te hebben voor het op rui me schaal aanbieden van korte stu diepakketten. Deze programma's worden echter pas in september 1989 gestart. Slechts in een enkel geval kunnen hbo-studenten dit jaar al aan een verkorte studie be ginnen. De Landbouwuniversiteit biedt dit pakket voor twee van de zeventien studierichtingen. Aan de VU hebben enkele kleinschalige studierichtingen en de vakgroep scheikunde een zogenoemd post- hbo-programma opgezet. Voor belangrijke doorstroom- studies als rechten en economie is het samenstellen van een kort stu diepakket problematisch. "Een verkorte studie is in het algemeen niet mogelijk", vreest studiebege leider economie, Van Gelder, van de Universiteit van Amsterdam. Ook andere universiteiten bevesti gen dat verkorte studies proble men opleveren. De grootste problemen doen zich voor bij de technische universitei ten. Deze hebben nu al grote moei te met het binnen vier jaar opleiden van studenten. Politie is snelheidsovertreders op Zaanse Jagerspias meer dan zat ZAANSTAD (GPD) De politie Zaanstad gaat hard optreden tegen be zitters van speedboten die de Jagerspias ten oosten van Zaandam als een soort vrijplaats beschouwen. Het gaat daarbij vooral om mensen die de maximum vaarsnelheid (6 km/h) overtreden en andere recreanten zoals vissers in de problemen brengen. Volgens adjudant R. Kloosterman van de politie Zaanstad is het pro bleem op zichzelf niet nieuw. De reden dat nu plotseling een projectgroep van zes agenten is opgericht, is te wijten aan de problemen van de laatste paar dagen. Het afgelopen weekeinde moest een kanovaarder zich plotse- ling'in veiligheid stellen toen een speedboot recht op hem af kwam. Maandag werd een visser die zich tegenover de snelheidsduivels beklaag de, bedreigd met een samoeraizwaard. De schuldigen daarvan zijn door de politie aangehouden. Al met al is de maat meer dan vol, "De politie is boos", aldus woordvoerder Kloosterman. WOENSDRECHT/DEN HAAG (GPD/ANP) Inspecteurs van de Sovjetunie komen vanavond op Schiphol aan om het Amerikaanse deel van de vliegbasis Woensd recht te controleren. Zij zullen na gaan of de door de Verenigde Sta ten gedane opgaven over de ge schiktheid en plaatsing van korte en middellange kruisvluchtwa- pens daarjuist zijn. Deze inspecties vinden plaats in het kader van het INF-verdrag dat de Verenigde Staten en de Sovjetu nie in december hebben gesloten. Wanneer de Sovjetinspecteurs aan hun inspectie op de basis Woensd recht beginnen, is nog niet precies bekend. Volgens het verdrag moet dat maximaal 24 uur na aankomst zijn, exclusief een reistijd van het punt van aankomst tot de basis. De inspectie zelf mag hooguit vieren twintig uur duren. Volgens defensievoorlichter Van Muijlwijk komen er tien inspec teurs uit de Sovjetunie naar Commerciële bloedbank na half jaar failliet VELP (ANP) - Nauwelijks een half jaar na de oprichting is de eerste Nederlandse commerciële bloed bank, Cell Safe Nederland, failliet. Volgens curator mr. K. van der Meulen is het bedrijf failliet ver klaard omdat het aantal klanten ver beneden de verwachting bleef. Cell Safe werd eind vorig jaar op gericht door de Arnhemse medicus drs. L. Hamming. Het bedrijf bood particulieren de mogelijkheid om hun bloed tegen betaling te laten invriezen en opslaan. De bloed bank richtte zich voornamelijk op mensen die in ontwikkelingslan den werkzaam waren en bij een eventuele bloedtransfusie niet aan gewezen wilden zijn op andermans bloed. Er werd gerekend op zo'n zeshonderd klanten per jaar, maar het werden er uiteindelijk maar en kele tientallen. Volgens de curator is de slechte gang van zaken bij het bedrijf me de veroorzaakt door het onttrek ken van 100.000 gulden aan de on derneming. Dat zou volgens Van der Meulen zijn gebeurd door een mede-vennoot. Inmiddels is naar deze gang van zaken een gerechte lijk onderzoek gestart. Woensdrecht. Dit is volgens het INF-verdrag het maximale aantal. Ze worden begeleid door vertegen woordigers van de Verenigde Sta ten en de ministeries van defensie en buitenlandse zaken. De inspec tie is een'aangelegenheid tussen de Sovjetunie en de Verenigde Staten. Aangezien de basis zich in ons land bevindt, treedt Nederland op als gastheer. Nederland is nel derde van ae vijf Europese landen waar de Vere nigde Staten kruisvluchtwapens hebben geplaatst of dgt wilden doen, die in het kader van het INF- verdrag door Sovjetinspecteurs worden bezocht. Eerder zijn al in specteurs geweest in Groot-Brit- tannië en de Bondsrepubliek Duitsland. België en Italië zullen na Nederland nog volgen. De secretaris van het Interkerke lijk Vredesberaad, Mient-Jan Fa- ber, zal aanstaande maandag op een basis in de buurt van Alma Ata getuige zijn van de vernietiging van een aantal SS 20-raketten. Dat heeft een woordvoerder van het IKV meegedeeld. Faber hoopt ook in Moskou gesprekken te voeren met politici, militaire deskundigen en vertegenwoordigers van de niet- officiele vredesbeweging. De Russische vredesraad heeft Faber als vertegenwoordiger van de Nederlandse vredesbeweging gevraagd de vernietiging van de ra ketten met eigen ogen waar te ne men. Ook vertegenwoordigers van de vredesbeweging in de andere NAVO-landen waar kruisraketten zouden worden geplaatst, hebben een uitnodiging ontvangen. Onbekende schiet twee mannen dood AMSTERDAM (GPD) - Bij een schietpartij op de Amsterdamse Wallen zijn de afgelopen nacht twee mannen om het leven geko men. De schietpartij heeft zich af gespeeld in de Bloedstraat, een zij straatje van de Oudezijds Achter burgwal. De slachtoffers zijn een 32-jarige Joegoslaaf en een 24-jari- ge Italiaan. De nog onbekende da der, die een groot aantal schoten had afgevuurd op de slachtoffers, vluchtte te voet in de richting van de Oude Hoogstraat, waarbij hij onderweg het vuurwapen in de gracht wierp. Volgens de eerste ge tuigenverhoren zou de nog onbe kende dader met de twee i ruzie hebben gemaakt ADVERTENTIE STUNTS VAN DE BOVENSTE PLANK Op Duinrell presenteert Choq de "American Eagles" High Diving Show uit Hongkong, met bloedstollende cntüA capr'oIen. Ineen wervelende show duiken internationaal vermaarde artiesten van een 30 meter hoge stellage in i klein bad. Met salto's, als clowns, ja zelfs brandend! Info'.01751-14765 "Gelijk zovelen gaan ook de leden van de Ministerraad dezer dagen met vakantie. Of zij een onbezorgde tijd zullen genieten, hangt af van hun innerlijke rust. Deze kan niet groot zijn, wanneer zij zich realise ren dat voor hun verantwoordelijk heid ligt het nu reeds 43 jaar laten voortduren van de opsluiting der thans hoogbejaarde wrakke oor logsmisdadigers Fischer en Aus der Fünten." door prof.mr I.A. Diepenhorst Met deze zinnen begon een inge zonden brief van prof.mr I.A. Die penhorst, vorige week gepubliceerd in het dagblad Trouw. Voor deze krant zette de oud-minister van Onderwijs en oud-hoogleraar strafrecht, strafprocesrecht en alge mene staatsleer aan de Vrije Uni versiteit zijn denkbeelden over de gevangenhouding van de Twee van Breda nader uiteen. De meeste politici tonen soms een eigenaardig gebrek aan belang stelling voor bepaalde mensen met hun problemen. Dit is het geval wanneer zij menen niet zo sterk re kenschap van hun optreden te hoe ven afleggen. Ten opzichte van hen die krachtig georganiseerd zijn - agrariërs, onderwijzend personeel, vakbonden, verenigingen van me dici laat rnen zich kennen als energiek en zelfstandig. Voor con sumenten heeft men in staatkundi ge kring ontzag gekregen. Ten aan zien van bejaarden dringt het besef door, dat zij voor veel stemmen goed zijn en dat het verwaarlozen van deze groep dus een fout zou be tekenen. Dat er geen onafgebroken aan dacht bestaat voor geesteszieken, voor arrestanten, voor heroïne- hoertjes of voor zwervers, is ver klaarbaar en hoe spijtig ook, het kan blijkbaar moeilijk anders. Wil politieke inspanning de moeite waard zijn, dan dient zij publiciteit te trekken. Kwesties die gevoelig liggen worden doorgaans weggedrukt. Daartoe behoort de nu 43 jaar du rende opsluiting van de Twee in Breda: Fisher en Aus der Fünten. Ze zijn op dit ogenblik de enige, snel na de nederlaag van de Duit sers wegens oorlogsmisdrijven veroordeelde daders, die nog een straf uitzitten, sedert enige tijd ge leden Rudolf Hess in Spandau overleed. Een beetje zuur kan worden ge zegd dat, wanneer wij evenals de Fransen en de Belgen de indertijd gevelde doodvonnissen snel had den voltrokken, wij van het pro bleem waren verlost. Dit is niet ge beurd. Er heeft zich daarentegen na de capitulatie met betrekking tot oorlogsmisdadigers wel het een en ander afgespeeld. Er is in de Ne derlandse gevangenissen aanvan kelijk duchtig gemarteld, hetgeen de slachtoffers strafverkorting op leverde. Rond 1950 was men met vrijlating schappelijk. Gerucht ver wekte de ontsnapping in 1952 uit Breda van een aantal politieke ge detineerden, wat tot verharding van standpunten leidde. Achtereenvolgende bewindslie den wilden de tot levenslang ver oordeelde toenmalige Vier van Breda (Fisher, Aus der Fünten, La- ges en Kotalla) niet 'op jaren' stel len, wat hun vrijlating na kortere of langere tijd zou hebben betekend. Toen tijdens het kabinet-Biesheu vel minister Van Agt gratie over woog Lages was eerder door mi nister Samkalden vanwege zijn vermoed naderend einde vrijgela ten om tegen de verwachting in nog enkele jaren te leven ont stond er zoveel beroering dat de re gering toezegde geen strafvermin dering te zullen inwilligen tenzij na overleg met het parlement. Gruwelen Hoe over dit alles vandaag de dag te oordelen? Verschillende over wegingen dringen zich op. Voor eerst het heeft uitermate groot gewicht is er de ernst van de ge pleegde feiten en het leed door slachtoffers en nabestaanden. Soms schieten woorden nagenoeg te kort tegenover dergelijke gruwe len. Maar daarnaast het straf recht, dat slechts mensen straft die aansprakelijk zijn en die dit ook blijven. Na een gevangenisstraf van tientallen jaren blijkt bij de ge detineerden ernstige of zeer ernsti ge geestelijke beschadiging. Hun 'aanspreekbaarheid' gaat verloren. Men kan niet verantwoord straf ten uitvoer leggen tegenover lichame lijk zwakken, psychisch groten deels verstarde mannen die het meest van marionetten, van lede poppen of nog weer met een an dere uitdrukking van robots hebben. Wij wilden in 1945 weer rëchts- staat worden, een behoorlijk rechtsbestel opnieuw tot stand brengen. Dit houdt in dat wij bij de uitoefening van het recht ook de beperktheid van dit recht erken nen. Niet alles kan, niet alles mag. Straf moet menselijk aanvaardbaar blijven. Dat is zij in het geval van de nog levende Twee van Breda vervallen oude stakkers niet lan ger. Sterker nog, dat is zij reeds lang niet meer. Aan de telkens geopperde be denking: gratie voor deze i wekt nieuwe onrust, ergernis, ver slagenheid en wanhoop in de kring van mannen en vrouwen die nog steeds onder de gevolgen van oor logsmisdrijven gebukt gaan, moet niet worden toegegeven. Zijn de laatstgenoemden nu werkelijk ge baat bij strafvoltrekking aan tot seniliteit onttakelende, zwakke uit gebluste hoogbejaarden? Is de rechtsstaat hiermee gediend? Ik antwoord ontkennend en ik betreur het dat voor deze kwestie bij de huidige regering en in het huidige parlement niet de aan dacht aanwezig is, welke zij ver dient uit hoofde van humaniteit, van recht, of deze beide samen gevat van 'gerechtigheid'. Ken nelijk is het lastig 'rechtsstaat' te zijn.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 3