'Rode Keizer' van Etiopië wil absoluut niet onderhandelen 'Ziekenhuis moet niet fungeren als wachtkamer' Ondanks nederlaag op nederlaag tegen opstandelingen Aids-patiënten moeten gezonde mensen beschermen ADDIS ABEBA - De Etiopische president Haile Mengistu Mariam verkeert in een weinig benijdens waardige positie. Zijn leger lijdt nederlaag op nederlaag tegen de talrijke opstandelingenbewegin gen en in grote delen van zijn land is gebrek aan voedsel. door Toine Berbers De oorlog is sinds eind maart een „strijd op leven en dood", zo hield president Mariam zijn landgenoten voor. In Eritrea moet de afschei dingsbeweging EPLF verslagen worden en opstanden in andere provincies moeten geneutrali seerd. De oorlog in Eritrea duurt al 27 jaar, maar pas na grote nederla gen in maart, gaf het bewind in Ad dis Abeba toe dat het probleem meer omvat dan „een stelletje ban dieten". Nu is de grote leus: „Alles Naar Het Front". De Etiopiërs ondervinden dit aan den lijve. Zij moeten een heel maandsalaris afdragen als oorlogs belasting. Werknemers doen dat in twaalf termijnen, te beginnen met eind juni. In het hele land worden op grote schaal razzia's gehouden om soldaten te recruteren. Op het platteland trekken speciale ronsel- brigades rond die iedere potentiële soldaat meenemen. Jeugdbewe gingen organiseren bijeenkom sten, waar dan opeens iedereen wordt ingelijfd in het leger. Om te voorkomen dat ouders hun zonen uit de oorlog houden door ze naar het buitenland te stu ren, mogen jongens tussen de 14 en 30 jaar niet meer de grens over. Het leger is ook begonnen met het op nieuw oproepen van reservisten. Dienstplichtigen die hun gevaarlij ke tijd in het noorden erop hadden zitten lopen nu de kans dat ze nog een keer moeten. De ziekenhuizen m Addis Abeba zijn overvol met gewonden. Slachtoffers van ver keersongelukken worden gewei gerd. Ruim de helft van de landsbegro- tmg gaat op aan de oorlog. Toch moeten ministeries ook een deel van hun fondsen inleveren voor de oorlogsinspanning. Daar blijft het niet bij. Zij staan personeel af, zo dat hele afdelingen onderbemand raken. Bovendien wordt „betrouw baar kader" weggestuurd om amb tenaren van Eritrese afkomst te vervangen, aan wier loyaliteit Mengistu openlijk twijfelt. Volksverhuizingen De meeste soldaten gaan naar Eritrea, waar de vijand het formi dabelst is. De vluchten van Ethio pian Airlines naar de Eritrese hoofdstad Asmara lijken op volks verhuizingen. Hele muren van do zen en koffers flankeren de lange rijen wachtenden op het vliegveld van Addis Abeba. Het wachten is nu op het grote te genoffensief, dat eigenlijk al be gonnen had moeten zijn. Dë ..Ethiopian Herald" maakt grote ophef over de herovering van drie stadjes in de provincies Wollo en Tigray, maar het Tigray Bevrij dingsfront (TPLF) had ze gewoon ontruimd, weten zegslieden. Het TPLF heeft heel Tigray met uitzon dering van de hoofdstad Makelle en grote delen van Wollo in han den. Het uitblijven van echte militaire successen schept een sfeer van ma laise. Niet alleen in het leger, waar demoralisering een groot pro bleem is. ook de bevolking is oor logsmoe en de kerken zitten vol. „De oorlog klopt aan iedere deur. De mensen worden het zat om hun zonen en hun geld te geven aan een hopeloze zaak", vertelde een krijgsgevangen Etiopisch officier in Eritrea. Diplomaten, ambtenaren en hulpverleners in Addis Abeba be vestigen dat er veel onvrede is over de strijd in het noorden en over de voedseltekorten Het eerste concrete teken van verzet in het leger kwam vorige maand, toen Westeuropese en Afri kaanse ambassades een vlugschrift van de „Vrije Etiopische Soldaten- beweging" in de bus kregen. Deze beweging vertelde in vlekkeloos Engels dat ze van Mengistu afwil, omdat die het land ten gronde richt, en dat ze bereid is met de guerrillabewegingen te praten. Of de Vrije Etiopische Soldaten veel navolging hebben, kan niemand vertellen, maar het pamflet wordt heel opmerkelijk genoemd. Wel is bekend dat er in het leger en in de regeringstop grote me ningsverschillen bestaan over de oorlog. Volgens ingewijden is meer dan de helft van de ministers en ho ge partijmensen bereid om met de Eritrese opstandelingen te onder handelen. Enkele hoge officieren geloven niet meer in een militaire oplossing en willen de onderhan delingstafel opzoeken. Dat Mengistu hier met van ge diend is bleek in februari toen hij na een bezoek aan het front een brigade-generaal en enkele andere officieren liet executeren. Zij had den kritiek op zijn leiding en pleit ten voor een dialoog met het EPLF Andere officieren werden gedegra deerd. Tegenstanders van Mengistu zeggen dat de harde lijn tegen de guerrillabewegingen een persoon lijke afwijking van de president is, maar hij weet zich gesteund door getrouwen in de leger- en partijtop. Velen hebben met Mengistu begin jaren zestig de militaire academie van Holetta. 50 km buiten Addis Abeba, doorlopen. Daarnaast wordt hij beschermd door een pre sidentiele garde en een geheime dienst die voor hem door het vuur gaan. Een door de opstandelingen op het regeringsleger buitgemaakte Sovjettank Het 47-jarige staatshoofd, bijge naamd de Rode Keizer, moet een uiterst diverse natie bijeenhouden die zijn huidige grenzen pas eind vorige en begin deze eeuw kreeg. Evenals zijn keizerlijke voorgan gers heeft hij de kunst van 'verdeel en heers' tot grote hoogten opge voerd. Ingewijden beschrijven hem als een behendig politicus, die zijn concurrenten heeft uitgescha keld. Er is momenteel in de top nie mand anders van zijn formaat. Na de revolutie van 1974 was Mengistu populair bij de armen. Hij maakte een eind aan het groot grondbezit en miljoenen boeren kregen opeens de beschikking over de staatsgrond. De armen waardeerden Mengistu ook omdat hij trots is op zijn donkere huidskleur. De lichtere aristocra ten keken neer op de „zwarten". Maar naarmate er meer portretten van hem in het land hangen, neemt zijn populariteit af, zo menen inge wijden. „Met honger en oorlog wordt geen enkele leider populair" zegt een diplomaat. Voedselhulp Bij de vele tegenstanders van de harde lijn, heeft zich intussen ook de Sovjetunie geschaard. De Sov jetunie leverde Mengistu voor acht miljard gulden aan wapentuig sinds de opmerkelijke decorwisse ling van tien jaar geleden, toen Moskou de Verenigde Staten als bondgenoot van Etiopië opvolgde en Washington vervolgens de Sov jetunie verving als bondgenoot van Somalië. Er zijn een kleine 10.000 Russen in het land, naast militaire adviseurs ook veel technici. Dit jaar gaf Moskou bovendien voor het eerst voedselhulp: 200.000 ton. Het Kremlin wil echter dat Addis Abeba gaat onderhandelen, zo we ten oost-Europese diplomaten. De Voor hoogbejaarde patiënten Vluchtelingen proberen zo goed Sovjet-leiders hebben aangedron gen op matiging, niet alleen wat be treft de oorlog, ook in de land bouw. Maar Moskou heeft het niet voor het zeggen in Addis Abeba. Mengistu is in de eerste plaats na tionalist, dan pas communist. Hij heeft al toenadering gezocht tot China en vooral tot Noordkorea. Het heeft Moskou jaren gekost om Mengistu te bewegen tot de stichting van een communistische partij. De Arbeiderspartij van Etio pië (WPE) bestaat nog maar sinds 1984 en heeft 50.000 leden. De woorden glasnost en perestrojka zijn sinds medio vorig jaar taboe in de Etiopische media. Wel hangen in het hele land hangen de leuzen „lang leve het proletarisch interna tionalisme". De Noordkoreaanse leider Kim II Sung is Mengistu's grote voorbeeld, niet de nieuwlich terij uit Moskou. Ook de hulporganisaties zijn ver baasd over de onverzoenlijkheid van het bewind. „De manier waar op het Internationale Rode Kruis het land wordt uitgeschopt maakt diepe indruk", zegt een west-Eu- ropese arts. Het Rode Kruis beves tigt dat de regering dreigde met in beslagname van al haar goederen, als ze niet overgingen naar het Na tionale Etiopische Rode Kruis. Een Afrikaanse VN-diplomaat: „Ik ben gewoon over problemen te praten en te onderhandelen. Hier moet je doen wat de regering zegt, anders kun je vertrekken". Een westerse diplomaat: „Hetzelfde geldt voor de oorlogen. Wat Mengistu en de zijnen niet hebben geleerd is de kunst van het com promissen sluiten". Een compromis zou verder moe ten gaan dan de autonomie die Eritrea vorig jaar bij de nieuwe grondwet ongevraagd kreeg opge drongen. Het EPLF verwierp dit omdat het niet was geraadpleegd en omdat Eritrea in tweeen werd gedeeld. Het EPLF liet via de infor mele contacten die beide partijen onderhouden weten vast te houden aan een referendum. Mengistu rea geerde: „Zie je wel, met die bandie ten kun je niet praten". AMSTERDAM - Een oudere da me, dementerend, maar nog thuis wonend, breekt haar heup. Zij wordt opgenomen in het Acade misch Medisch Centrum in Am sterdam. De operatie slaagt maar de vrouw is door de ingreep nog heftiger gaan dementeren. Terug naar huis kan niet meer. Ruim vier maanden ligt de vrouw in een zie kenhuisbed, terwijl ze eigenlijk al in een veel goedkoper verpleeg huisbed had moeten liggen. De or thopedisch chirurgen maken zich boos. Het bed is al die tijd bezet, dus is er al die tijd geen plaats voor een nieuwe operatie-patient. Moet een ziekenhuis als wachtkamer functioneren voor een falend over heidsbeleid over de verpleeghui- door Huub Klompenhouwer Professor R. Marti, orthopedisch chirurg, is niet in vaste dienst van het ziekenhuis. Hij werkt als zelf-» standig hoogleraar. Zijn inkom sten zijn mede afhankelijk van het aantal patiënten dat hij opereert. De stagnatie van vrijkomende zie kenhuisbedden raakt dus ook zijn portemonnee. „Dat niet alleen", legt de hoogleraar desgevraagd uit, „Het stagneert ook de opleiding van jonge artsen die zich in de or thopedische chirurgie willen be kwamen". Marti dreigt samen met zijn col lega, de traumatoloog E. Raayma- kers een brief te schrijven, waarin ze stellen psychogeriatrische pa tiënten niet te behandelen, als niet vooraf bekend is dat ze na de be handeling opgenomen kunnen worden in een verpleeghuis. De pers wordt erbij gehaald. Marti is plots een bekend Neder lander. Is hij ook niet de chirurg die Van Basten van zijn enkelblessure afhielp? Een Amsterdamse huis arts, boos over de dreiging om geen demente bejaarden meer te behan delen. „Dat is de bekende snijziek- te. Ze spelen liever voor de knappe ridder, dan dat ze zonder onder scheid des persoons patiënten be handelen. Parodieën op de televi siechirurgen zijn het". Nieuwbouw Het kwam gelukkig niet zo ver. Er is met spoed een werkgroep ge vormd die zich over de problema tiek van de opvang van psychogeri atrische patiënten gaat buigen. En in Osdorp is een verpleeghuis ge vonden dat de kans aangrijpt om een eerder door de minister wegge streept nieuwbouwplan alsnog te laten doorgaan. Zo komen er op korte termijn toch nog bedden vrij voor de meest urgente psychogeri atrische patiënten. De werkgroep gaat zich erop toeleggen oplossin gen te bedenken voor het tekort aan verpleegbedden. Dr. Marti verweert zich tegen be schuldigingen dat hij alleen maar op aansprekende successen uit zou zijn: „Ik heb in het verleden altijd alle grote topsporters in behande ling gehad. Ook Cruyff en Krol. Ik heb daar nooit gebruik van ge maakt. Bij Van Basten kon het bli jkbaar niet anders. Maar ik vind persoonlijk de oudere patiënten juist veel dankbaarder dan de jon gere". Zi jn stelling is dat er niet een tekort aan ziekenhuisbedden hoeft te zi jn. als andere specialismen met een minder lange wachtlijst, wat meer bedden zouden afstaan aan de sterk groeiende orthopedische chirurgie. „Maar dat is directiebe leid In Amerika wordt er in de zie kenhuizen een beddenverdeling gemaakt naar behoefte. Daar krijgt de orthopedische chirurgie gemid deld 15 procent van de bedden. Hier in het AMC is het nog geen 4 procent. Juist dit specialisme is de laatste jaren enorm gegroeid. De heelkunde daarentegen hoefl steeds minder ingrepen te verrich ten. Een galblaas wordt met medi cijnen behandeld. En zo zijn veel voorbeelden. Toch blijven die specialismen hun historisch ge groeide claims op de beddenverde ling houden". Dokter R. Y. Merkus is bij d Amsterdamse GG GD hoofd het Opnamebureau Geriatrie. H vindt de actie van Marti en Raaj makers misplaatst. Je kunt niet ter wille van je particuliere praktijl ouderen het recht op behandel en verzorging ontzeggen. Aan d andere kant, zij hebben wel hun aktie meer bereikt dan al di dikke dossiers en nota's". „De kern van het probleem niet in het AMC. Dat is wat ik ooi op die aktie van Marti en Raaym; kers tegen heb. Het is een heel eri stig, landelijk probleem. In he AMC ging het om welgeteld e tiente, van wie wij overigens al lan wisten dat ze vandaag of morgei op de urgentielijst zou belander M9ar breekt zo iemand een heup dan is er ineens die acute zaak. Ze hield bijna vier maandei een bed bezet. Ten onrechte. Daa begrijp ik Marti wel. En hij heef ook gelijk als hij zegt dat z< een ziekenhuis op zo'n afdelin nooit de verzorging kan krijgei waar ze-gezien haar situatie rech op heeft. En hij heeft gelijk als hi zegt dat zijn particuliere praktijl daardoor stagneert. Allemaal best maar dit moet niet worden speeld over de hoofden van psychogeriatrische patiënten" Ambtenaar Hans Pietenbrinl van de Provincie Noord-Holland, ii belast met de geestelijke gezond heidszorg: „Er zijn, zonder meteei te denken aan beddenuitbreiding best intelligente en creatieve oplos singen mogelijk. Ik zeg niet dat he een optimale oplossing is, maar u Heemskerk hebben het verpleeg huis Heemswijk en het St. Jozel ziekenhuis de capaciteitsuitbrei ding gevonden in een ombouw vai een afdeling van het ziekenhuis to verpleegafdeling voor 17 patiën ten. Het ziekenhuis moest bedder inleveren, het verpleeghuis koi uitbreiden. Maar, let op, ik zeg r~ dat het overal zo zou moeten" Klinieken Al van 1981 dateren de eerste ta's waarin aandacht gevraag! werd voor de problematiek psychogeriatrische patiënten. D< plannen om meer en meer bej. denoorden te sluiten, de uitbouw van de verpleeghuizen in te tomei en het aantal ziekenhuisbedden te gelijk drastisch in te perken wel leiden tot probleemgebieden Uit een nota van de GG GD ii 1985: „Het momenteel bestaandi tekort aan psychogeriatrische bed den in de verpleeghuizen is de de oorzaak van dat patiënten ii de ziekenboeg van verzorgingshui zen (lees bejaardenoorden), op ob servatie-afdelingen en in algemeni ziekenhuizen liggen te wachten o\ opname" „Het grote probleem is, zegt Mer kus, „dat de psychogeriatrische pa- tienten geen aktiegroep v Rapporten van vijf jaar geleden, werkgroepen, krante-artikelen, helpen niet. Tot die twee chirurgen ineens dreigen dat ze psychogeria trische patiënten niet meer zullen helpen als ze niet tevoren al ee plaats hebben in een verpleeghui zodat ze geen sta-in-de-weg zijn voor huh praktijk. Dan ineens zijn er camera's te weinig, en staat dereen op de stoep. Maar vergeten wordt dat het probleem van de psy chogeriatrische patient en zijn o geving met een wachttijd voor c name in een verpleeghuis zeker groot is. -En dan druk ik me v heel voorzichtig uit". In een vandaag uitgegeven ver klaring moedigt de Evangelische Kerk in Duitsland aan tot 'groter seksueel verantwoordelijkheids gevoel'. "De ziekte aids eist een nieuwe bezinning op de vraag hoe liefde, vertrouwen, eeh duur zame relatie, huwelijk en ge slachtsgemeenschap bij elkaar horen". De verklaring is opge steld door een commissie van deskundigen op het gebied van onder meer de geneeskunde en de sociale ethiek. De Duitse kerk spreekt zich uit tegen het isoleren van aids-pa- tiënten. "Zii moeten zolang mo gelijk aan net maatschappelijk verkeer kunnen deelnemen en mogen niet als 'zondaars' of 'haard van besmetting' aan de kant worden geschoven". De kerkelijke gemeenten worden opgeroepen deze patiënten net zo te helpen als andere zieken. Aan de andere kant hebben aids-patiënten de plicht gezonde mensen te beschermen, zegt de verklaring van de Duitse Evan gelische Kerk. 'Bepaalde beper kende maatregelen' voor lijders aan aids mogen niet zonder meer worden uitgesloten, "want nie mand kan ervan uitgaan dat alle mensen zich bewust zijn van hun verantwoordelijkheid". "Aids is geen probleem voor bepaalde groepen van de bevol king, zoals homoseksuelen en verslaafden aan drugs, maar een bedreiging voor de hele samenle ving". "Wie waarschijnlijk met het aids-virus is besmet, is om ethische redenen verplicht mee te werken aan een test, ook al is dat wettelijk niet verplicht". Zo'n test mag alleen met goed vinden van het individu worden uitgevoerd, en met de resultaten moet grote zorgvuldigheid wor den betracht. De Duitse kerk maakt zich bij zonder ongerust over het toene mend aantal kinderen dat al bij de geboorte door het virus is aan getast. "Daarom moet worden overwogen, bij alle paren die kin deren willen een test te laten uit voeren om te voorkomen dat er conflicten over abortus ontstaan op een moment dat de vrouw al zwanger is". 'Gelukwens fout' De 'Hulpaktie Kerk van Mar telaren', die zich het lot aantrekt van christenen in communisti sche landen, vraagt de Evangeli sche Kerk van Duitsland in een 'open brief, haar gelukwens aan Nelson Mandela, leider van de verboden Zuidafrikaanse ver zetsbeweging ANC, in te trek ken. Bisschop Hans-Gemot Jung, plaatsvervangend voorzit ter van het kerkbestuur, felici teerde Mandela vorige week met zijn 70ste verjaardag en smeekte 'Gods bijzondere bescherming en zegen' over hem af. Volgens de 'Hulpaktie Kerk van Martelaren' propageert de 'communistische leider Mande la' gewapend geweld en toont hij daarmee aan dat hij zich niet wil laten leiden door de Tien Gebo den. De groep is het ook niet eens met de eis van Jung dat Mandela onmiddellijk wordt vrijgelaten. "Mandela heeft een aanbod van president Botha voor vrijlating afgewezen omdat hij niet wilde afzien van geweld". Jung zelf wordt ervan beschuldigd zijn geestelijk ambt te misbruiken. Het secretariaat van de Duitse kerk geeft geen commentaar op de 'open brief. "De kerk gaat nooit in op open brieven", zei woordvoerder Rolf Koppe. Cuba. Op Cuba is, dankzij de 'dooi' in de verhouding tussen kerk en staat, een nieuw blad over godsdienst verschenen. Het stelt op voorzichtige wijze de to lerantie van de communistische regering op de proef met artike len over zaken die eerder niet door de censuur kwamen. "Ik wil een vacuüm vullen in de nieuwsvoorziening", zei hoofd redacteur Enrique Lopez Oliva. 'Godsdienst op Cuba' is geen op positieblad. "Het is een beschei den aanvulling op de andere bla den, waarin bepaalde zaken wor den onderbelicht". De Cubaanse regering staat geen oppositiepers toe, terwijl de door de staat beheerste media de godsdienst behandelen als een zaak waarop een taboe rust. De laatste maanden echter is een ze kere verandering waar te nemen Oliva is 51 jaar en universitair docent geschiedenis. Zijn ge stencilde blad bevat artikelen over bezoeken van kerkelijke functonarissen aan Cuba, inter views met kerkelijke leiders en overdrukken van artikelen over de kerk in Latijns-Amerika. Over mensenrechten wordt geschre ven met betrekking tot de gods dienst. Secretaris-generaal monseigneur Carlos Manuel de Cespedes van de rooms-katholie- ke bisschoppenconferentie be schouwt de verschijning van het blad als een 'kleine opening' bij de regering naar de kerk toe. Cuba heeft 10 miljoen inwo ners. Er werken 225 rooms-ka- tholieke priesters, minder dan een derde van het aantal in 1959, toen Castro de macht overnam. De kerkelijke bladen (acht in to taal) besteden vrijwel uitsluitend aandacht aan puur binnenkerke lijke zaken. Deze bladen kunnen ook niet buiten de kerken wor den verspreid. Tot de abonnees op het nieuwe blad 'Godsdienst op Cuba' behoren ook westerse ambassades. Olifanten. Een rooms-ka- tholiek priester in Tanzania. Fi- delis Erio uit het zuidelijke Mt- wara, is tot vijf jaar gevangenis straf veroordeeld omdat hij. in strijd met de wet, slagtanden van olifanten in bezit had. De 224 slagtanden hadden een totale waarde van 100.000 dollar (ruim f. 200.000). De maximum-straf voor deze overtreding is vijftien jaar. Verzameling De archieven van de Neder landse Hervormde Kerk zijn ver rijkt met een collectie ansicht kaarten en foto's in totaal zo'n 20.000 stuks van ex- en interi eurs van hervormde kerken, zo wel bestaande als niet meer be staande kerken. De verzameling was eigendom van de onlangs overleden heer A. Lagerwerf, die woonde in Leiderdorp. Zijn na bestaanden schonken de collec tie waaraan de heer Lagerwerf tientallen jaren zijn zorg besteed de aan de hervormde Commis sie voor de Archieven, gevestigd in het centrale gebouw van de Hervormde Kerk in Leidschen- dam. De verzameling zal worden toegevoegd aan de eigen foto- en kaartencollectie van de archief dienst. Die bevatte al tussen de 5000 en 6000 exemplaren, veelal verkregen door schenkingen, maar lang niet elk hervormd kerkgebouw was daarin verte genwoordigd. De waarde van de laatste schenking is, dat het ar chief nu in eën keer een com pleet beeld kreeg van het her vormd kerkenbestand in Neder land, van de romaanse kerken van omstreeks het jaar 1000 af tot de laatstgebouwde. Afscheid. Op vrijdag 26 au gustus hoopt ds. J. Brok (51) af scheid te nemen van de Landelij ke Hervormde Jeugdraad. Hij heeft daar gewerkt van 1975 af, eerst als begeleider van provinci ale en grootstedelijke jeugdwer kadviseurs en na juli 1981 als al gemeen secretaris. Met ingang van 1 oktober wordt ds. Brok ge meentepredikant in Dinxperlo. Pensioen. Op 1 augustus is ds. J. Wieman in Bodegraven 40 jaar predikant. Eind augustus gaat hij met emeritaat. De her vormde gemeente van Bodegra ven, waar hij de laatste zeven jaar heeft gewerkt, biedt hem op vrij dag 19 augustus een jubileum- en afscheidsreceptie aan, in 't An ker (achter de Dorpskerk) van 3 tot 5 en van half 8 tot half 10 Orgels. Een kerkorgeltocht komende zaterdag door de Bol lenstreek begint om half 11 in de hervormde kerk van Benne- broek. Om half 12 worden de deelnemers verwacht in de Agat- hakerk in Lisse, om kwart over 2 in de hervormde kerk van Noordwijkerhout ('Witte Kerk je') en om kwart over 3 in de her vormde kerk in Sassenheim. Or ganist-gastheer is Willem Poot.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 2