LEIDSCH DAGBLAD Twee van Breda medisch onderzocht Rumoer rond zelf betalen kunstheup VEILING INBOEDEL ORIENTAL PALACE NA GROOTSE START. BEGIN RUSTIG AAN... Kemp blijft in voorarrest Koning pakt belastingtruc bij aankoop obligaties aan Teleurstelling na het Kampuehea-overleg Canadees vindt vriendin uit 1945 Van Dijk betaalt mee aan inkrimping politie DEN HAAG - De Hazerswoudse ex-vuiltransporteur S. Kemp blijft nog drie weken in voorarrest. Hij wordt ervan verdacht illegaal chemisch af val te hebben gestort in Wallonië en op de vroegere Alphense vuilstort plaats in de Coupépolder (nu het recreatiegebied Zegersloot). Het voorar rest van Kemp en van een van z'n voormalige mededirecteuren is ver lengd, omdat beiden nog nader moeten worden verhoord. Op verzoek van de advocaten bedraagt de verlenging geen dertig da gen, zoals gebruikelijk, maar slechts drie weken. "Het heeft ook een prak- tisch-technische reden. Het hoeft niet te betekenen dat de verdachte daar na vrij komt", aldus een woordvoerster van justitie in Den Haag. Kemp werd met twee oud-collega's op 16 juni in arrest genomen. Eén van de drie is inmiddels vrij. DEN HAAG (GPD) - Staatssecreta ris Koning (financiën) wil een eind maken aan het belastingvoordeel dat kopers van obligaties hebben als ze gebruik maken van de zoge naamde mantel- en blote eigen domsconstructies. Hij heeft daar voor gisteren een wetsontwerp naar de Tweede Kamer gestuurd. Alle constructies die zijn opgesteld na 18 december vorig jaar zullen worden belast. Koning verwacht dat de maatregel zo'n 175 miljoen gulden per jaar zal opleveren. Mantel- of blote eigendomscon structies zijn bedacht om de belas- ting te ontwijken. Een belegger koopt obligaties, maar laat de bank de rentecoupons houden. De bank mag de rente innen en vraagt daar om voor de obligaties een hele lage prijs. Bij aflossing van de obliga ties krijgt de belegger de werkelij ke waarde. Het verschil tussen aan koopprijs en aflossing is belasting vrij en omdat de belegger zelf geen rente heeft ontvangen, betaalt hij ook geen inkomens- of vermogen belasting. Zo'n constructie wordt in de praktijk alleen maar gebruikt door met hele hoge inkomens. De schatting is dat hooguit een paar duizend beleggers van deze mogelijkheid gebruik maken. Toch gaat er zeer veel geld in om. Volgens het ministerie van financi ën is er vorig jaar vijf tot zes miljard gulden in gestoken. Koning wil de constructie nu aanpakken door er van uit te gaan dat jaarlijks aan de waardepapie ren wordt verdiend. Komend jaar wordt deze winst op ongeveer 5 procent geschat, maar het percen tage zal jaarlijks worden aangepast aan het gemiddelde rendement op rente en aandelen. Europese Commissie verzamelt klachten Banken moeten Eurocheques volledig betalen BRUSSEL (ANP) - Houders van Eurocheques moeten zich beklagen bij hun bank als zij bij het innen van een cheque niet het uitgeschreven bedrag krij gen betaald. Een kopie van de klacht is welkom bij de Europe se Commissie, Wetstraat 200 in Brussel. Deze zeer ongebruikelijke oproep is afkomstig van de Commissie zelf, die zegt dat zij de buik vol heeft van de inhali ge praktijken van sommige banken en lidstaten bij het in casseren van Eurocheques. De Commissie heeft daarom besloten een eind te maken aan de in 1984 verleende toestem ming aan de banken om voor het gebruik van de cheques een vast bedrag in rekening te bren gen bij haar klanten. Deze uitzondering op de Eu ropese concurrentieregels was bedoeld om winkeliers en an dere neringdoenden de zeker heid te geven dat zij het op een Eurocheque uitgeschreven be drag zouden kunnen incasse- Tegen Italië zal de Commis sie een rechtszaak beginnen, omdat dit land een aparte hef fing legt op Eurocheques. Rode Khmers verbolgen Tweemaal Ipie Lamersen de Canadees Don. Fonger. Onder zoals zij er in 1945 uitzagen, boven deze week bij het vrolijke weerzien na Dons speur tocht, die in Leiden begon. (foto Ron Nagtzaam) BOGOR (GPD) De driedaagse informele ontmoeting tussen de strijdende partijen in Kampuchea beleefde vanochtend een teleur stellende afloop. Na een nacht ver gaderen over de inhoud van een ge meenschappelijke slotverklaring, verdween het ontwerp-document in de prullenbak. Er bleek grote on enigheid binnen de groep van Asean-landen. De Rode Khmers lieten zich zeer kritisch uit over de gang van zaken tijdens de bespre kingen. De laatsten zijn verbolgen over de uitspraken van de voorzitter van de besprekingen, de Indonesische minister van de buitenlandse za ken Alatas. Deze koppelt de Viet namese troepenterugtrekking uit Kampuchea aan de terugkeer van de Rode Khmers. Met andere woor den: de Vietnamezen zullen Kam puchea alleen verlaten wanneer de garantie er is dat de Rode Khmers niet weer aan de macht komen in Kampuchea. De Vietnamese premier ver klaarde later op een persconferen tie dat de Vietnamezen na 1990, wanneer de troepen zouden zijn te ruggetrokken, niets meer te zoeken hebben in Kampuchea. Volgens moet dan ook een politieke rege ling voorafgaan aan troepenterug trekking. De Rode Khmer had ook kritiek op de verklaring die minister Ala tas na afloop van het overleg uitgaf. Daarin werd gesteld dat alle partij en het er over eens zijn dat terug trekking van de Vietnamese troe pen en stopzetting van de wapen hulp aan het Pol-Pot-regime de voornaamste obstakels zijn bij het vinden van een politieke vredesre geling voor Kampuchea. De Rode Khmers noemen dit "een leugen". Er zal nu een werkgroep worden gevormd, waarin alle betrokken partijen een nieuwe informele ont moeting voorbereiden. De verkla ring van de Rode Khmers wordt echter gezien als een tegenslag voor de pogingen van Alatas om de bij het conflict betrokken partijen nader tot elkaar te brengen. Dat geldt ook het feit dat de Asean-lan den het niet eens konden worden over de formulering van een passa ge over de vluchtelingenkampen langs de Thaise grens. In een ver klaring wordt gewag gemaakt van 'asielplaatsen' langs de Thais-Kam- pucheaanse grens. Thailand en Singapore accepteren deze formu lering van de vluchtelingenkam pen niet. De kampen zijn geen asielplaatsen maar toevluchtsoor den van Kampucheanen die voor de oorlog in hun lang wegvluchten, zeggen Thailand en Singapore. Wel is overeenstemming bereikt over de noodzaak van een niet na der gedefinieerde internationale controlecommissie die toezicht moet houden op de terugtrekking van de Vietnamese troepen, zo staat in de verklaring van Alatas. De Vietnamese minister van" bui tenlandse zaken zei dat er voor de terugtrekking van de Vietnamezen er een politieke regeling moet zijn gevonden voor het Kampucheaan- se conflict. Er is voor Vietnam geen enkele reden om daarna nog in Kampuchea aanwezig te zijn, zei hij. LEIDEN - Met een foto uit 1945 en een verzoek stapte de Canadees Don Fonger enkele dagen geleden bij het Leidsch Dagblad binnen. Of de redactie hem even wilde helpen met zijn speurtocht naar Ipie La- mers. Als militair had Fonger in de meidagen van 1945 een aantal da gen bij het gezin Lamers aan de Ho ge Rijndijk doorgebracht. Maar nog voor de krant de foto kon af drukken zat de Canadees al in Steenenkamp, onder de rook van Deventer, op de thee bij Ipie La- Na een tocht naar Normandie - waar hij in 1944 met de geallieerde troepen was geland - besloot Fon ger om ook een bezoek te brengen aan Leiden en aan het gezin waar bij hij had gelogeerd. Het vinden van Ipie Lamers was na 43 jaar ech ter niet zo'n gemakkelijke klus als Fonger wel had gedacht. "Ik her kende de stad niet terug. Ik kon de plaats waar ik had gelogeerd zelfs niet terugvinden". De Canadees pakte toen maar het telefoonboek en begon de men sen met de achternaam Lamers te bellen. Hij had geen succes. Fon- gers trok daarna de stad in met zijn foto uit 1945. Hij schoot taxichauf feurs aan, vroeg in winkels en in formeerde bij het gemeentehuis. Al deze inspanningen bleven vruchte loos. Voor hij Leiden verliet besloot hij echter nog een telefoonronde langs de 'Lamersen' te wagen. Bij vergissing belde hij ook J. Lameer. En die wist de huidige verblijf plaats van Ipie Lamers, die inmid dels naar de achternaam Mennes luistert, te achterhalen. Een dag la ter zat Fonger in Steenenkamp. "This story has got a happy en ding", laat hij vanuit Overijssel we ten. "t Is net een sprookje", voegt Ipie Lamers er aan toe. DEN HAAG (GPD) Het ministerie van justitie heeft een onafhankelijk geneeskundig onderzoek gelast van de 'Twee van Breda'. De twee laatste oorlogsmisdadigers die in ons land gevangen zitten, Aus der Fünten (79) en Fi scher (86), zullen volgende maand door drie medisch specialisten worden on derzocht. Het is de vraag of hun gezond heidstoestand het toelaat hen nog langer in de gevangenis van Breda te laten zitten. Het onderzoek zal worden verricht door drie medici, onder wie de Zuid-Hollandse geria ter prof. dr. F. J.G. Oostvogel. Fischer is nog redelijk gezond, maar de toestand van Aus der Fün ten is de laatste jaren achteruit ge gaan. De gevangenisdirecteur wil weten welke voorzieningen er no dig zijn voor de twee tot levenslang veroordeelde gevangenen. De di recteur betwijfelt of de Koepelge vangenis in Breda voldoende is toegerust voor het vasthouden van bejaarde gevangenen. Volgens een woordvoerster van het ministerie van justitie is er "geen sprake van" dat nu al wordt overwogen één of beide gevange nen over te plaatsen naar het peni tentiaire ziekenhuis in Schevenin- gen. Ook vrijlating is is nog niet aan de orde. Directeur J. Rommers van de Bredase strafinrichting maakt zich al enige tijd zorgen over de situatie waarin de twee bejaarde oorlogs misdadigers zich bevinden. Hij heeft bij Justitie al een paar keer aangedrongen op extra voorzienin gen voor het tweetal. De directeur benadrukt dat het verzoek los staat van het feit dat hij voorstander is van vrijlating. Rommers heeft de twee gevange nen gistermiddag ingelicht over het komende onderzoek, waarvoor overigens nog geen datum is vast gelegd. "Uit hun reacties werd dui delijk dat ze zullen meewerken", zegt hij. De situatie is op dit mo ment niet echt urgent. "Er is zeker geen sprake van een noodtoestand, maar we willen op alles voorbereid zijn als het wel zover komt", aldus de directeur. (zie verder pagina 3) Havenarbeiders lossen vlees uit 'Reefer Rio' VLISSINGEN (ANP) - Het koel- schip 'Reefer Rio' zal in Vlissingen worden gelost. Vanmorgen liet de grote meerderheid van het haven personeel weten dat ze bereid is de 240.000 dozen vlees te lossen. Ze namen dat besluit nadat diverse deskundigen een uiteenzetting hadden gegeven over de mogelijke Vakbondsbestuurder Paul Rose- muller van de Vervoersbond FNV die om een schriftelijke stemming had gevraagd kreeg daarvoor geen steun van de havenarbeiders. Naar alle waarschijnlijkheid zal het lossen aanstaande maandag be ginnen. Men denkt in totaal veer tien dagen nodig te hebben in ver band met uitgebreide controle maatregelen. Patiënt ziekenhuis hoofdstad mocht kiezen tussen wachten of betalen Wisselvallig Vannacht regen, overdag af en toe zon </n enkele buien. Minimumtempera tuur omstreeks 14, middagtempera- tuur ongeveer 18 graden. Westelijke wind, matig, aan de kust en op het IJs- selmeer krachtig, mogelijk af en toe De vooruitzichten voor zaterdag tot en met dinsdag: zaterdag een enkele bui, daarna overwegend droog en pe rioden met zon. Tamelijk koel. Vrijdag 29 juli zon op: 05.57 uur, zon onder: 21.35 uur; maan op: 22.10 uur, maan onder: 05.47 Waterstanden te Katwijk hoog water: 04.01 en 16.32 uur: laag water: 12.28 uur. AMSTERDAM - Het Amsterdamse Prinsen grachtziekenhuis is in opschudding geraakt na het opereren van een patiënt die zijn kunstheup zelf moest betalen. De betrokken chirurg stelde de patiënt voor de keus om een half jaar te wachten öf de kunstheup van 2500 gulden uit eigen zak te betalen. De patiënt koos voor het laatste. De KLOZ, de organisatie van particuliere ziektekostenverzekeraars, heeft al laten weten de prothese niet te vergoeden. Volgens KLOZ- directeur Scheerens had het Prinsengrachtzie- kenhuis zijn budget beter moeten beheren. Het ziekenhuis had het bedrag voor orthopedische hulpmiddelen - 120.000 gulden - voor dit jaar met nog vijf maanden te gaan al verbruikt. KLOZ-directeur Scheerens vindt het geen op lossing om een patiënt dan maar zelf te laten betalen. "Het ziekenhuis had het geld van een andere post kunnen halen". Door hun ziektekostenpremie betalen men sen al voor behandeling in het ziekenhuis. Een ziekenhuis mag dan niet een patiënt nog eens extra laten betalen voor een voorziening omdat het geld toevallig op is, aldus Scheerens. Volgens de KLOZ-directeur zal de declaratie van de patiënt bij het ziekenhuis worden ver haald. "We hebben de laatste jaren zes soortge lijke gevallen meegemaakt en zijn in alle geval len door de rechter in het gelijk gesteld", aldus Scheerens. Ook directeur Stenvers van het betrokken ziekenhuis is niet gelukkig met het initiatief van de chirurg. Hij overweegt juridische stap pen tegen de specialist wanneer zich meer van dergelijke gevallen voordoen. De Nationale Ziekenhuisraad vermoedt dat het Amsterdamse ziekenhuis op deze manier heeft willen aantonen hoe krap het budget is waarmee ziekenhuizen sinds 1983 moeten le ven. "Wij zouden dit nooit adviseren, maar kunnen er ook niets tegen doen", aldus een Dichter Jan Eijkelboom en zijn zelfgekozen ar moede. PAGINA 17 'Rode Keizer' van Etiopië wil absoluut niet onder handelen. PAGINA 2 Verbod gevraagd voor be jaarde arts om methadon aan drugsverslaafden te verstrekken. PAGINA 3 Reagan keurt CIA-acties tegen Noriega goed. PAGINA 5 Warme bakkers nieuwe broodoorlog. PAGINA 7 Roomburg verliest meeste regiospelers. PAGINA 15 DEN HAAG (ANP) - Minister Van Dijk (binnenlandse zaken) zal ge meentelijke politiekorpsen een te gemoetkoming van 28.000 gulden betalen voor ieder politiefunctio naris van 57 jaar of ouder die vrij willig de dienst verlaat. Hij ver wacht met deze éénjarige regeling in totaal 12,5 miljoen gulden kwijt te zijn. Al eerder bereikten Van Dijk en zijn collega van Justitie met de bonden overeenstemming over een uittredingsregeling bij de Ne derlandse politie. Doel daarvan is de inkrimping van rijks- en ge meentepolitie met zo'n 3.000 men sen de komende jaren zonder ge dwongen ontslagen te laten verlo pen. Om het politiepersoneel te sti muleren van deze regeling gebruik te maken heeft minister Van Dijk nu besloten tot een tegemoetko ming aan de gemeentelijke korp sen. Die zouden eigenlijk zelf op draaien voor de kosten van de uit kering aan de 'uitgestroomde' poli tiefunctionaris. Het bedrag van 28.000 gulden is op jaarbasis de helft van die kosten. Een verder gaande compensatie acht de be windsman 'niet redelijk'. Een woordvoerder van het ministerie zei te verwachten dat 200 politie mensen van de uitstroomregeling gebruik gaan maken. Voorzitter G. Koffeman van de christelijke politiebond ACP juicht de financiële tegemoetkoming van de bewindsman toe, zo liet hij we ten. „Uit overleg met de bonden bleek dat de kosten van de regeling afgewenteld zouden worden op de korpsen zelf. Er is toen een aantal korpschefs ongerust geraakt om dat ze dat niet konden betalen. We vonden echter toch dat de regel so wieso moest doorgaan, omdat dat één van de maatregelen is waarmee gedwongen ontslagen worden voorkomen. De minister is nu ken nelijk gezwicht voor politieke druk en op zichzelf is de tegemoetko ming prima". Winst Philips met 82 miljoen gedaald EINDHOVEN (ANP) - Philips heeft in de eerste helft van dit jaar een nettowinst van 338 miljoen gul den geboekt tegen 420 miljoen gul den in het overeenkomstige tijd vak van 1987. Vooral valutaschom melingen hadden een negatief ef fect op de nettowinst. Het volume van de omzet steeg met 9 procent en de omzet in gul dens met 5 procent. De netto-om zet nam toe van 24,16 miljard tot 25,46 miljard gulden. Philips telde eind juni 331.500 werknemers tegen 342.000 een jaar eerder en 336.300 begin dit jaar. Het aantal werknemers in Nederland bedroeg respectievelijk 67.900, 70.100 en 69.700. woordvoerder. "Een ziekenhuisdirectie heeft nu eenmaal een eigen verantwoordelijkheid, tegenover haar bestuur, maar niet tegenover de overkoepelende organisatie". De NZR vindt dat de chirug de patiënt had moeten doorver wijzen naar een ander ziekenhuis, waar hij eer der geholpen had kunnen worden. Bekend is dat ziekenhuizen het zwaar heb ben met de budgettering. Er vinden soms ver schuivingen plaats behandelingen en/of opera ties van het ene ziekenhuis naar een naburig ander ziekenhuis. Het was overigens NZR- voorzitter Van Veldhoven die er pas op wees dat nóg meer bezuinigingen in de gezondheids zorg rampzalige gevolgen zullen hebben. Dit was een waarschuwing aan het adres van poli tiek Den Haag. Tevens verweet de ziekenhuis topman de politiek dat zij geen aandacht heeft voor de problemen van de ziekenhuizen, waar men nu al onder zware druk moet werken. (zie verder pagina 2) DE KRANT VOOR UW EIGEN STUK VAN NEDERLAND 1 Neem nu een abonnement en beslis zelf hoe u betaalt! Pet maand 23.95 per half iaar 141; (alleen mogeii|k mei automatische betaling) q per jaar 270,25 Q per kwartaal 70.95 - uw voomeur aanhru.; De eerste 2 weken kri/gt u de krant natuurlijk gratis in de bus! Straat Posicode/Piaats Te'e'oon:

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 1