Dogger moet niet gaan flierefluiter^ 'Op reserve rijden is er na de Tour niet bij' SP05TV Rooks geeft 'Chaam' zijn zin Kort optreden van Tanis in A-strijd Roomburg verliest meeste regiospelers DONDERDAG 28 JULI 1988 SPORT Raas breekt zelf inet sprintkoning DEN HAAG (GPD) - Jan Raas ver trekt vandaag op vakantie in de we tenschap dat hij bij terugkeer op zoek moet naar een nieuwe sprin ter. Omdat hij gisteravond nog steeds geen duidelijkheid had ge kregen van Jean-Paul van Poppel over een nieuwe verbintenis, be sloot de Zeeuwse ploegleider zelf om te breken met zijn supersprin ter. „Nog vóór de Tour had hij zijn ja woord gegeven", zegt Raas. „Dat is in Frankrijk niet uitgelekt. Na zijn vier etappezeges hebben we zijn contract aangepast en ook over die nieuwe overeenkomst waren we het eens. Vervolgens heeft hij me aan het lijntje gehouden. Bij ons in Zeeland is een woord een woord. Dat had hij moeten weten. Per slot van rekening komt zijn moeder hier uit het dorp", aldus de inwo ner van 's Heerenhoek. „Hij hoeft bij mij niet meer terug te komen". Van Poppel vroeg gistermiddag nog bedenktijd aan Hilaire Vander- schuren, de assistent-ploegleider. Na dat verzoek van zijn succesvolle renner besloot Raas verder niet meer te onderhandelen met Van Poppel, die volgende week op 'strafexpeditie' wordt gestuurd. De sprinter had ook volgende week zijn etappezeges in de criteriums in geld willen omzetten. Maar Raas wijzigde de samenstelling van zijn ploeg voor de Ronde van Burgos en een koers in Zwitserland, waar door Van Poppel dan geen kermis- koersen kan rijden. Hoeveel geld hem die maatregel kost is niet pre cies bekend. Wat vast staat is dat Van Poppel momenteel een popu laire renner is voor wie hoge start- gelden worden betaald. Peter Post van de concurrerende formatie van Panasonic heeft nooit onder stoelen of banken gestoken dat hij, na het vertrek van Eddy Planckaert en de vrije val van Eric Vanderaerden, ernstig verlegen zit om een coureur van het type-Van Poppel. Volgens Post heeft hij de laatste dagen geen contact gehad met de Bilthovenaar. Breukink klopt in Noordwijk Schalkers en Jagt NOORDWIJK Met geld is niet alles te koop. Dat ondervond de organisatie van de wielerronde van Noordwijk bij haar hardnekkige pogingen om Tourwinnaar Pedro Delgado achter de derny te laten plaatsnemen. Zelfs voor 20.000 gulden wilde de 'geestelijk vermoeide' Spanjaard zich niet wagen aan een criterium achter de kleine motoren. Erik Breukink zag daarentegen wel brood in een rondje boulevard en incasseerde behalve zijn startgeld ook de hoofdprijs. ve rijden is er niet bij. Als het een keertje niet draait merk ik dat van zelf wel. Het is overigens een hele omschakeling na de Tour. 's Avonds rijden, soms blijven overnachten, zoals hier in Noord- wijk, en meestal laat opstaan. Maar de massale belangstelling en de verdiensten wegen daar ruim schoots tegenop". Chaam Net als veel van zijn collega's had Breukink nog maar net de Acht van Chaam achter de rug. Renners als Peter Winnen en Johan van der Velde waren in Noordwijk al spoe dig niet meer vooruit te branden. Anderen speelden het spel beter mee. Vooral Kgtwijker Schalkers en Woubruggenaar Jagt, die overi gens pas op het allerlaatste ogen blik te horen kreeg dat hij in Noordwijk aan de start werd ver wacht, reden alsof hun leven er vanaf hing. Oud-Noordwijker Schalkers be leefde dan ook plezier aan zijn der de plaats. De waterdrager uit de plóeg van Cees Priem hoefde zich nu eens niet weg te cijferen voor rappere collega's. Na een koers van bijna een uur, waarin hij aanvallen niet schuwde, had Schalkers nog voldoende energie over om Jagt naar de vierde plaats te verwijzen. Ondanks de afwezigheid van Delgado had organisator Joop Riethoven na afloop weinig reden tot klagen. „Alles is naar wens ver lopen. Bovendien was het hartstik ke druk. Volgend jaar komt er wat mij betreft weer een wielerronde van Noordwijk". Daarbij vergat Riethoven enkele minpunten, zoals de stroeve samenwerking met de gemeente Noordwijk, die bezwaar maakte tegen vlaggen die langs de boulevard stonden ge plaatst. Ongeluk Een smet op de wielerronde was een bijna traditioneel wieleronge- luk, dat tijdens de wedstrijd voor liefhebbers een overstekende poe del en een renner overkwam. Laatstgenoemde brak zijn sleutel been, terwijl het overreden hondje ijlings moest worden afgevoerd. Overigens won Rijnsburger Piet Kralt in deze categorie voor Aloysi- us Goosen uit Leiden. Toch overheerste bij de meeste betrokkenen tevredenheid over het rondje Noordwijk. Het nieuwe voorprogramma, een stratenloop over ongeveer tien kilometer, werd goed ontvangen. Theo van der Veer van AV Holland won onbe dreigd. De Leiderdorper finishte na 30,54 minuten, ruim voor Wim Zegers en George Draaisma. TIM BROUWER DE KONING Erik Breukink achter de derny in Noordwijk. CHAAM (GPD) „Hij heeft zeker niet geslikt, daar is men hier van overtuigd en dat zal Gert Jan Theu- nisse wel merken ook". Wil van Zeeland, burgemeester van Chaam en voorzitter van het wielercomité ging achter de microfoon helemaal mee in de roes waarin het Neder landse publiek dat van wielrennen en gezelligheid houdt, sinds afgelo pen maandag verkeert. Toursuccessen hebben direct hun weerslag op het wielercircus dat traditioneel na de ronde van Frankrijk op gang komt. Dat was vooral gisteren te merken aan het bezoekersaantal tijdens de onbe twiste topper van de criteriums, de Acht van Chaam, die dit jaar voor de vijftigste keer werd verreden. Chaam kende in vroegere glorierij ke jaren een topdrukte van tachtig duizend mensen, maar dat waren er de laatste edities aanmerkelijk minder. Gisteren werd het eerher stel ingezet met naar schatting zo'n vijftigduizend bezoekers. Die zagen, hoe is het mogelijk, Steven Rooks alleen aankomen na een demarrage op 700 meter voor de streep. Degene die hij achter liet laat zich eveneens raden. Dat was Pedro Delgado, de Tourwinnaar die voor 18.000 gulden per criteri um op vier plekken in Nederland trots het geel toont. En geel is geel voor het publiek, dat vlak voor de start zelfs vocht om zo dicht moge lijk bij de Spanjaard te mogen zijn. Helemaal voorspelbaar was de overwinning van de beste jonge renner uit de afgelopen Ronde van Frankrijk overigens niet. Welis waar moest de duurbetaalde wie lerbelofte zijn geld ten aanschou wen van ruim 20.000 belangstellen den waarmaken, maar in de slo- tronden over de Koningin Wilhe- miriaboulevard en de Parallelbou levard werd Breukink aanvanke lijk door Adrie van der Poel en de regionale favorieten Martin Schal kers en Aijan Jagt uit de wielen ge reden. Dankzij een uiterste krachtsin spanning voegde de drager van de witte trui zich in de laatste ronde weer bij het leidende trio, zodat een groepssprint van vier de eindvolg- orde moest bepalen. Tamelijk ver rassend klopte Breukink de sneller geachte Van der Poel, die voor zijn nederlaag meteen een verklaring klaar had: „Mijn gangmaker kreeg een lekke band, waardoor ik maar in het wiel van Erik ben gaan zit ten. Op die manier had ik natuur lijk weinig kans op de overwin ning". De jonge winnaar had meer moeite met het verklaren van zijn prestatie. „Ik fiets eigenlijk nooit achter derny's", merkte Breukink op, „maar ik rijd gewoon voor wat ik waard ben. In deze eerste week na de Tour moet dat soms twee keer op één dag, zoals nu. Op reser Amsterdammer laatste Hollander op Melkhuisje HILVERSUM (GPD) Tennis wordt steeds meer een sport van en voor het 'gewone volk'. Wat het stimuleren van dat populaire image betreft maakt de KNLTB vooral via Paul Dogger de laatste tijd uitstekende reclame. De pas zeventienjarige onvervalste Am sterdammer koppelt een sympathieke uitstraling - wars van kapsones, ietwat schuchter in de omgang en als het ook maar even kan te vinden op de staantribune bij Ajax - aan groot talent. Het was daarom allerminst toeval dat toen de kleine, kersverse Da- viscupklant gisteren met landge noot Huub van Boeckel op het Melkhuisje een driesetter uitvocht, de publieke belangstelling de capa citeit rond het Hilversumse centre- court uiteindelijk ruimschoots overtrof. Dogger won (6-7, 6-3, 6-2) en was prompt de laatste vertegen woordiger van de Nederlandse be langen in het enkelspel. Want zo wel Tom Nijssen (2-6, 2-6 tegen Eduardo Bengoechea) als Jan Wil lem Lodder (2-6, 4-6 tegen Claudio Mezzadri) ging roemloos ten onder. Waren dat duels in de tweede ronde, Paul Dogger kwam gisteren voor het eerst in actie. Het Melk huisje is na Florence (half mei) pas zijn tweede Grand-Prixtoernooi, waarvoor de jonge belofte net als Van Boeckel een 'wild card' had gekregen. Ook toernooidirecteur Piet van Eijsden was Doggers pro gressie en charisma uiteraard niet ontgaan. Na de doorbraak in Ede, waar het Amsterdamse lefgozertje achtereenvolgens Tulasne en Schapers versloeg en maar net (6-4, 6-4) verloor van wereldkampioen Lendl, volgde een kwartfina leplaats in het jeugdtoernooi op Roland Garros en de toch wel ver rassende uitverkiezing in de natio nale Daviscup-ploeg. Paul Dogger. (foto t Vervolgens won hij het als trai ning voor de landenontmoeting met de Sovjetunie bedoelde chal- lengertoernooi in Porto door Scha pers opnieuw te kloppen. En on danks nederlagen tegen Tsjerkas- ov en Tsjesnokov, maakte Dogger ook in Joermala indruk op zowel bondscoach Franker als teamge noot Van Boeckel. „Ik wil Menno (Oosting) en Tom (Nijssen) niet voor het hoofd stoten, maar het is een juiste beslissing geweest van Franker om Dogger een kans te ge ven. Er is echt tot het laatste punt gevochten en zo hoort het ook als je voor je land speelt. Zeker op lang zame banen heeft Paultje veel mo gelijkheden". Maar met onder meer dat andere Nederlandse 'supertalent' in ge dachten (Eric Wilborts) waar schuwt Van Boeckel toch voor al te veel optimisme over de toekomst van Dogger. „Nu is hij goed en seri eus bezig, maar hij moet niet gaan flierefluiten. Want dan staat-ie vol gend jaar net zo makkelijk weer tussen Nederlandse A-spelers. Er zijn al heel wat grote beloftes de mist ingegaan. Paul zal vooral gi gantisch hard aan zijn service moe ten werken". Dogger beseft dat zelf ook terde ge, maar wijst op de handicap van een niet optimaal functionerend schoudergewricht. Door de jaren heen heeft hij last gekregen van een sluimerende spierblessure, waardoor de ex-pupil van Cees Houweling zijn schouder zo veel mogelijk probeert te ontlasten en niet voluit door- en naar achteren zwaait bij zijn opslag. In dat licht bezien lijkt Dogger op het Melk huisje kansloos tegen de als twee de geplaatste Spanjaard Emilio Sanchez, die de Nederlandse ju nior („ik ben al blij dat ik tegen hem mag spelen") rustig kon ana lyseren en gisteren dan ook als een bezetene op returns stond te trai- Evenknie Dat Paul Dogger niet alleen bin nen de eigen landsgrenzen de aan dacht op zich heeft gevestigd, mo ge blijken uit het driejarig contract dat zijn ouders onlangs afsloten met het managementbureau Pro- Serv. Vooral nadat de mannelijke evenknie van Brenda Schultz eind vorig jaar in Miami de Orange Bowl, het belangrijkste junioren- toernooi ter wereld, had gewon nen, werd huize-Dogger overstelpt met aanbiedingen. Sinds Boris Becker aan de aandacht van de gro te tennismakelaars ontsnapte en uitgroeide tot een ongekend inves teringsobject, nemen ze kennelijk geen enkel risico meer. In ruil voor een deel van zijn prij zengeld („ik geloof twintig of 25 procent", schat Dogger) en een be paalde commissie over de reclame- contracten behartigt ProServ alle belangen van zijn Amsterdamse cliént. „Ik hoef zelf niets meer te re gelen. Als mensen bellen, verwijs ik ze gewoon door", vertelt Dogger. „Ik ontvang per jaar een vast geld bedrag en verder krijg ik de gele genheid om in het buitenland met goede trainers te werken. Boven dien kan ProServ wild cards voor sommige toernooien verzorgen of demonstratiepartijen". Het zal Huub van Boeckel alle maal als muziek in de oren klinken. Waar Paul Dogger wordt klaarge stoomd voor een sportief en finan cieel rijke carrière, daar verkeert de vertegenwoordiger van de 'ou de' Nederlandse tennisgeneratie duidelijk in zijn nadagen. Bij de beste 240 spelers van de wereld is Haagse Huub, die dit jaar nog geen Grand-Prixpartij won, al niet meer terug te vinden. „Ja, ik blijf be hoorlijk zakken", lacht de immer gebruinde 28-jarige levensgenie ter, voor wie het tennisbestaan nooit een vetpot is geweest. „Maar ach, ik werk er toch hard voor en ik heb er nog steeds plezier in. Ik wil het accent nu meer op het dubbel gaan leggen. Met Michiel (Schapers) heb ik daar wat afspra ken over gemaakt". De namen van Van Boeckel en Schapers zijn in principe ook opgenomen in het he- ren-dubbelschema van de Olympi sche Spelen in Seoul. Omdat Scha pers echter ook eerste reserve is voor het enkelspel, weet Van Boec kel nog steeds niet waar hij aan toe „Ik wacht maar af', zucht Van Boeckel. „Het is wel heel verve lend dat het allemaal zo lang moet duren, ook in verband met het sa menstellen van mijn programma. Aan de ene kant denk ik: bekijk het maar met je zooitje. Maar aan de an dere kant, het zijn toch Olympi sche Spelen. Daar wil iedereen toch graag bij zijn". Sochaux raakt eerste punt kwijt PARIJS (AFP) - Promovendus Sochaux heeft op de derde speel dag van de Franse voetbalcompeti tie het eerste verliespunt geleden. Olympique Marseille, voor het eerst dit seizoen daadwerkelijk on der de leiding van Michel Hidalgo die de door eigenaar Tapie ontsla gen oefenmeester Gerard Banide opvolgde, kwam in eigen huis niet verder dan 0-0 tegen de debutant. Sochaux bleef op de gedeelde eer ste plaats. Lille heeft ook eén ver liespunt, het speelde 1-1 in Monte Carlo tegen landskampioen Monaco. De derde ploeg met zeven uit drie is Toulon, dat met John Lammers en Peter Bosz een aardi ge Nederlandse inbreng kent. Het deelde de punten in en met Nantes. Alleen Paris SG en Bordeaux zijn nog zonder puntverlies maar kwa men pas twee keer in acte. De twee de Parijse vereniging, Racing, be haalde de eerste punten. De ploeg van Sonny Silooy won in de Franse hoofdstad met 3-1 van St. Etienne. Freek Tanis: "Dit LEIDEN - Freek Tanis beschaam de gisteren het vertrouwen van 'Roomburg'. Afgaande op zijn re putatie als verdienstelijk B-speler hadden de organisatoren van de Leidse tenniskampioenschappen hem een wild-card voor het A-toer nooi toebedeeld. Ondanks een gun stige loting (Tanis werd voor de eerste ronde gekoppeld aan een speler van gelijk niveau) duurde het optreden van de Leidenaar niet langer dan een uur. Nijmegenaar Koen Claase veegde zonder enig probleem de vloer aan met de ten nisser van Dekker. Tanis was na afloop van de (6-4, 6-2) verloren partij bijzonder slecht gehumeurd: "Dit slaat helemaal nergens op. Ik ben echt pissig op mezelf. Zo slecht heb ik in tijden niet gespeeld. Vooraf dacht ik nog een redelijke kans te hebben, want de loting was niet ongunstig. Maar ik kwam er geen moment aan te pas. Het serveren, normaal éen van mijn sterkste punten, ging volledig de mist in". Excuus Tanis had evenwel een excuus voor zijn matige voordracht op de banen van Roomburg. Een enkel blessure had hem een lange perio de aan de kant gehouden: "Dit was mijn eerste toernooi sinds vijf we ken. Het gebrek aan ritme breekt je in zo'n partij voor het A-toernooi op. Dan moetje op de toppen van je kunnen spelen en dat ging vandaag niet. In B (waar hij inmiddels is doorgedrongen tot de kwartfinale, red.) hoefje niet altijd tot op de bo dem te gaan". De tijdens de districtskampioen schappen verzwikte enkel door kruiste de plannen van Tanis om dit seizoen de top 50 van Nederland te bereiken. "Dat is haalbaar als je een beetje traint. Twee halve fina les in een A-toernooi en je stijgt met stip op de ranglijst. Kijk maar naar Michael van der Berg", ver wijst Tanis naar zijn met stip geste gen clubgenoot, inmiddels 62ste op de tennisladder. Tanis wil graag een betere speler worden, maar het mag niet ten kos te gaan van zijn studie natuurkun de. "Er zijn meer dingen in het le ven", relativeert de tennisser, die drie jaar geleden gold als een grote belofte. Als 16-jarige schreef hij de districtskampioenschappen op zijn naam. Maar Tanis weigerde zijn vizier op een tenniscarrière te richten. "Dat is mij te gevaarlijk, want wie vertelt mij dat ik er een boterham mee kan verdienen. Dan krijg je te maken met het ATP- werk en dat is voor mij te hoog ge grepen. Dat blijkt nu". Binnen zijn mogelijkheden pro beert Tanis het onderste uit de kan te halen. "Ik heb in de winter kei hard getraind. Soms een uur of acht in de week. En dan ging het er keihard aan toe. Ik wilde tijdens de competitie goed voor de dag ko men en dat is ook gelukt. Tijdens de competitie speelde ik hartstikke goed met de promotie van Dekker naar de hoofdklasse als resultaat. Bij die club heb ik het trouwens toch goed naar m'n zin. Een prach tig complex, straks spelen in de hoofdklasse, wat wil ie nog meer"? ROB ONDERWATER LEIDEN - Slechts weinig spelers uit het district Leiden hebben zich staande gehouden tijdens het toernooi van Roomburg. In het mannenenkel B versloeg Robert Veldt Frank Liefbroer met 6-3 6- 2. Joost van Leeuwen verloor van Reinhoudt van de Broek, team genoot van de naar Leimonias verhuisde Mark Post, in eveneens twee korte sets 6-2 6-1. Unicummer Wijnand Nuyts moest zijn meerdere erkennen in de Rotterdammer Eddy Schol. Schol kwam nadat hij de eerste set met 6-2 gewonnen had nog 4-2 ach ter maar stoomde vervolgens door naar een 6-4 eindzege. Koen Claase had weinig moeite met Mark Post die het onderspit dolf: 6-2 6-2. Misschien wel de langstdurende partij van de dag werd uitgevoch ten door Jean-Marc van Maaren en Martijn Krans. Deze meer dan drie uur durende marathonwedstrijd werd uiteindelijk in het voordeel van Krans beslist. Krans, die de avond daarvoor nog zijn verjaardag gevierd had en bovendien net drie weken vakantie er op had zitten, was naar eigen zeggen helemaal ge broken maar wel erg tevreden met de winst. De eerste set werd met een tie-break in het voordeel van Van Maaren beslist en hij bleef ook in de tweede spelreeks aan de lei ding tot 5-4, daarna pakte Krans de set met 7-5. In de laatste en beslis sende set keek Krans aanvankelijk nog tegen een 2-0 achterstand aan maar boog deze achterstand om in een 3-2 voorsprong om tenslotte de partij met 6-4 naar zich toe te trek ken. Jan de Beus gunde zijn tegen stander Renévan de Wilk in de eer ste set slechts één game.De volgen de spelreeks ging de speler uit Noord-Holland heel wat moeilijker af. Hij trok echter toch aan het langste eind:7-5. In het vrouwenenkel B bleek er gisteren sprake van grote krachts verschillen. Florentien Schneider zette Margot van Oudenrijn met 6-2 6-1 aan de kant. Ook de Haagse Ma- riska van Yzerloo bleef zonder veel moeite overeind tegen Nathalie van Lint, die slechts één game van haar opponente wist te ontfutselen. Dit zelfde lot onderging Karin Bij- sterveld tegen de Joy Mozaik speelster en nummer één geplaats te Yvonne Nijhuis. Marie-José Rut ten verwierf zich een plaats in de volgende ronde door Arna Verberg uit te schakelen met 6-1 6-1 en bleek Anne-Marie Smalt te sterk voor Monique Vermeulen. Edwin van Benschop moest in het mannenenkel C het hoofd bui gen voor de Leiderdorper Bob van Overloop: 1-6 0-6. Bart Krans, dins- Britse atleet voor het leven geschorst LONDEN (Reuter/ANP) - De Brit se polsstokhoogspringer Jeff Gut- teridge blijft een man van verve lende primeurs. Dinsdag werd be kend, dat hij was betrapt op het ge bruik van anabole steroiden, ge heel nieuw was dat dat gebeurde tijdens een trainingskamp op de Canarische Eilanden. De 31-jarige Gutteridge. die ove rigens ook met spierversterkende middelen nog nooit hoger is geko men dan 5,40 meter, geniet sinds woensdag de twijfelachtige eer de eerste Britse atleet te zijn, die voor het leven werd geschorst voor dit vergrijp. dag nog kansloos in de B-categorie, won gisteren na een misstap in de tweede set van Noel de Sevaux:6-2 3-6 6-2. De Rijnsburgse tennisle- raar Jack Manuputty kon het Jo han Draulans alleen in de eerste spelreeks moeilijk maken. Na de tie-break was het verzet van Ma nuputty gebroken en stevende Draulans af op een 6-0 setwinst. In het vrouwenenkel C kon An- neliek Blaauboer haar partij tegen Mariska van der Heijde succesvol afronden: 6-1 6-3. Piet van Duyvenvoorden heeft met gemak zijn nummer één plaats weten te behouden in het manne nenkel veteranen. Van Duyven voorden won 6-1 6-0 van Fred Dutrieux. Genoeg te zien dus op Room burg deze dagen, waar hoogstaand tennis garant staat voor plezierige uurtjes aan de kanaalweg. ESTHER VAN ZUUREN Interland gaat door ZEIST (GPD) Het Nederlands voetbalelftal speelt op woensdag 16 november een uitwedstrijd te gen Italië. Aanvankelijk leek het erop dat de KNVB de uitnodiging van de Italiaanse voetbalbond zou moeten afslaan, omdat PSV al met KV Mechelen had afgesproken op die dag een van de twee wedstrij den om de Super Cup te spelen. Het laatste blijkt echter niet moge lijk, omdat België op 16 november in de voorronde van het WK tegen Tsjechoslowakije moet uitkomen. DONDERDAG 15.00-16.00 SKY: IJshockey Tsjechos- lowakije-Sovjetume. 15.15-16.50 BBC 2 Paarderaces: vanuit Goodwood. 16.15-17.55 Sportpanorama: verslag van de tweede ronde om de Open Neder landse tenniskampioenschappen op het Melkhuisje in Hilversum 17.00-19.10 BBC 2 Paarderaces vanuit Goodwood, aansluitend paarderaces m de Hickstead Derby 18.10-18.35 BBC 1 Move it bijzondere sportcompetities. 18.55-19.25 Super: Sporting Chance bekende personen proberen in een spoedcursus een nieuwe sport te leren 20 00-21.00 Super Maior League Base ball '88' Amerikaans honkbal. 2200-22.58 SKY C.A.R.T./INDY Car World Series: Medowlands, hoogtepun ten van motorraces uit de Verenigde Sta ten 22.35-23.35 Super: Pro Celebrity Golf: verslag van een wedstri|d tussen prof golfers en bekende personen. 23.00-23.30 Ned 2: Sportpanorama ver slag van de tweede ronde om de Open Nederlandse tenniskampioenschappen 23.35-23.40 Super Golfnieuws het laatste nieuws van internationale toer- 23.40-00.40 Super Gaelic Football ver slag van een wedstrijd Gaelic in Ierland.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 15