EDE KRANT MEE OP VAKANTIE Eind aan proef gratis parkeren Veel bier en pony's met slechte, scheve bekkies Politiepet past nepagent uit Voorburg allerminst Paardenmarkt blijft op grootte Binnenbad van Poelmeer gaat maandag open OEGSTGEEST In verband met het "mindere weer"* opent het Oegstgeester zwembad Poel meer met ingang van 1 augustus aanstaande de deuren van het overdekte bad. Fanatici die toch een duik in het openluchtbad prefereren kunnen dat blijven doen. Het overdekte bad zal op "aan gepaste tijden" zijn geopend, na melijk van tienen tot vieren, ui teraard voor alle (leeftijdsgroe pen. Op dinsdag- en donderdag avond kunnen volwassenen te water. Vanaf september schakelt Poelmeer voor het binnenbad weer over op het gewone rooster. De vervroegde openstelling van het overdekte bad vormt een nieuw voorbeeld van het gemak waarmee Poelmeer inspeelt op de veranderende omstandighe den. Vorig jaar hield het bad op veler verzoek juist de poorten van het buitenbad langer open dan te doen gebruikelijk is. Dat bad had op 7 september dicht moeten gaan. Een termijn die werd verlengd tot 27 september. Met dat uitstel werd tegemoet komen aan de abonnementhou ders die vanwege de toen ook al slechte zomer nauwelijks ge bruik hadden kunnen maken van hun abonnement. VOORSCHOTEN De Voorburgse politie heeft vannacht een 42- jarige plaatsgenoot ingesloten die zich gisteravond en vannacht voor agent heeft uitgegeven in Voorschoten, Leidschendam, Voor burg en Den Haag. Hij hield auto's en motoren aan langs de Veur- seweg en Veursestraatweg, regelde het verkeer langs de Utrechtse Baan in Den Haag en werd om half vier gepakt toen hij objecten fotografeerde in Voorburg. Bij zijn aanhouding droeg hij een politiepet en een uniform vol onderscheidingen. Hij had een rode personenauto bij zich, com pleet met oranje/blauwe zwaailichten en droeg een aansteker in de vorm van een pistool. De nepagent verklaarde commandant van de Voorburgse politie te willen worden. De politie onderzoekt nog of de man tevens verantwoordelijk is voor enkele macabere telefoontjes in de nacht van dinsdag op woensdag. Enkele Voorburgers kregen toen rond half vier te horen dat hun auto gestolen was of dat familieleden waren omgekomen bij een ongeval. Als de aangehouden nep-agent ook voor deze daden verantwoor delijk is, kan hij flinke worden bestraft. Nu heeft een woordvoer der van de Voorburgse politie nog geen idee hoe de strafmaat zal uitpakken en weet hij niet eens wat de man precies heeft aange richt onder automobilisten en motorrijders. Voor alle zekerheid wordt de psychische toestand van de man goed onderzocht. Bromfietser loopt hoofdwond op door botsing met auto LEIDERDORP Een 19-jarige bromfietser uit VVoubrugge heeft gistermiddag zijn hoofd open gehaald bij een aanrijding op de kruising Persant Snoepweg/Engelendaal in Leiderdorp. De jongen reed over de Persant Snoepwcg in de richting Wou- brugge. Toen hij de eerste twee rijbanen overstak stond het ver keerslicht nog op oranje. Bij de tweede oversteek was het rood en klapte de jongen voluit op de voorkant van een auto die vanaf de Persant Snoepweg de Engelendaal opdraaide. Deze wagen werd bestuurd door een 25-jarige Lissenaar. Na een korte behandeling kon de bromfietser de plaats des onheils verlaten. Wïnkelhof-garage uitgebreid LEIDERDORP Het gratis stal len van auto's in de parkeergarage Winkelhof in Leiderdorp behoort binnenkort tot het verleden. In een vergadering met de bewoners heeft beheerder Nationale Nederlanden gisteravond aangekondigd voortaan weer parkeergeld te wil len heffen in de garage. Het afgelo pen half jaar gold als een proefpe riode waarin parkeren onder de Winkelhof gratis was. Het gedrag van de gemeente Lei derdorp zou schuldig zijn aan het opnieuw invoeren van parkeergel- den. Via een advertentie moedigde de gemeente twee maanden gele den bewoners en werknemers van de omliggende kantoren aan om gebruik te maken van de Winkel- hofgarage "omdat die. toch gratis was". Deze advertentie is Nationa le Nederlanden in het verkeerde keelgat geschoten. "De parkeerruimte is bedoeld voor het winkelend publiek-", aldus Dalmeijer gisteravond. "De afgelo pen tijd kwam het erop neer dat de garage tussen negen en vijf uur al volstond met auto's van bewoners en personeel. Voor mensen die de winkels wilden bezoeken was er nauwelijks meer een plekje te vin den. We hebben hierover een brief aan de gemeente geschreven, maar daarop is niet gereageerd". Apparatuur Vandaar dat er onlangs voor de tweede maal een schrijven aan de gemeente Leiderdorp werd ge richt. Ditmaal om te vertellen dat er er eind zal komen aan de proef met gratis parkeren. Dalmeijer: "De proef is duidelijk niet ge slaagd. Nog dit jaar zal er voor het stallen van auto's weer betaald moeten worden". Om de controle hierop optimaal te laten verlopen zal er geavanceerde apparatuur in de garage worden geplaatst. De huidige apparatuur liet in het ver leden namelijk nogal eens te wen- Het parkeertarief zal volgens Dalmeijer niet veel afwijken van het bedrag dat vóór de proefperio de gold. Bewoners en andere gega digden kunnen een pasje aanschaf fen waarmee ze dag en nacht toe gang tot de garage zullen hebben. Zo'n pasje komt op 104 gulden per kwartaal. De vereniging van eige naren van de appartementen bo ven de Winkelhof beraden zich nu op stappen tegen deze maatregel. Een bewoner: "Wij vinden het pas je veel te duur. Daarbij komt dat we wel gedwongen zijn in de garage te parkeren aangezien er in de omge ving verder geen parkeergelegen heid is". Wethouder Den Boeft van Lei derdorp wijst de verwijten van de Nationale Nederlanden van de hand. "Het is waar dat we het per soneel van de Winkelhof en de Sta tenhof-kantoren te kennen hebben gegeven in dë Winkelhof-garage te parkeren. Er was namelijk sprake van parkeeroverlast in het wijkje tegenover de Winkelhof en aan de overkant bij de Merelstraat. De woonerven stonden mudvol met auto's, en dat kan natuurlijk niet". Den Boeft betoogt echter dat 'in een grijs verleden' met de beheer- Drie jonge Voorschotenaren aan het hier. Het drinken uit glazen is een aloud en omstreden gebruik tijdens de iekiaD jaarlijkse paardenmarkt. Vorig jaar is door raadsleden en middenstanders veel geklaagd over het kapotte glas n op de grond. Fietsbanden klapten. Er werd een voorstel gedaan om alleen nog maar plastic glazen te verstrekken. Maar dit jaar lag al vroeg de grond bezaaid met glas; zeker voor het plaatselijk café Het Wapen De pony's van Van Tilburg krij gen een plaatsje voor het Wapen van Voorschoten toegewezen. Daar is het dl een drukte van be lang. Het bier vloeit er rijkelijk. Van Tilburg heeft echter geen tijd om een kop koffie of bier te drin ken, want de eerste potentiële ko per biedt zich al aan. Gewapend met stok, klompen en pet, een si gaar in de mondhoek, kijkt de han delaar in de monden van de pony's. "Geen goed bekkie hoor". Van Til burg knikt. "De mooie veulens heb ik thuis gelaten. Maar deze zijn pri ma om te berij-den, niet voor de fok". De boeren worden het niet de prijs. Zelfs het hand- r nog niet bij. Een tweede mogelijke Voorschoen. koP,er kekiJkt ^ulens Valkenburger. Quasi ongeïnteres- der is afgesproken dat personeel zijn auto in de garage zou kunnen plaatsen. "Bij het tot stand komen van Winkelhof is gesteld dat de om geving er geen overlast van zou mogen hebben. Personeel van be drijven in Winkelhof moest ge woon gebruik kunnen maken van de garage. Er is zelfs gesteld dat wanneer er niet genoeg ruimte zou zijn, er een uitbreiding zou moeten worden gerealiseerd". Den Boeft stelt dat Nationale Ne derlanden niet onder die afspraak uitkan nu er toevallig een proef met gratis parkeren geldt. Hij vindt dat er goede afspraken moeten worden gemaakt met de bedrijven. "Ik betreur het trouwens ten zee rste dat er een eind komt aan het gratis parkeren. Ik verwacht de grootste moeilijkheden in de wijk als auto's weer her en der zullen worden geplaatst". Uitbreiding Nationale Nederlanden kondig de gisteren trouwens ook aan de parkeergarage te willen uitbreiden met zo'n 150 plaatsen zodat er in to taal 780 parkeervakken zullen ko- De hoofdingang van de Winkelhof-parkeergarage aan de Leiderdorpse Engelendaal. Binnenkort komt er een einde aan de proef met gratis parkeren. De proefis duidelijk mislukt, aldus Nationale Nederlanden. men. Deze uitbreiding moet plaats Winkelhof. Op die plek zal tevens dat deze uitbreiding omstreeks ja- hebben op het nu nog groene ter- een derde in- en uitgang van de ga- nuari van het volgend jaar gereed rein tussen de Vossiuslaan en de rage komen. Dalmeijer verwacht zal zijn. Om negen uur vanochtend was het al zeer druk aan de Voorstraat in Voorschoten. Het mooie weer en de grote hoeveelheid paarden en pony's (157) zorgden ervoor dat mensen vroeg uit de veren waren op een doordeweekse Vakantiedag. (Foto Wiin Dijkman) VOORSCHOTEN - Op de jaarlijkse paardenmarkt in Voorschoten wa ren vanmorgen bij de opening 157 paarden en pony's present. "Dat aantal valt me mee", zegt J. van Beest, voorzitter van het comité tot instandhouding van de Voorscho tense paardenmarkt. "Gelukkig maar, want het aantal donaties waarvan het middag- en avondpro gramma zou moeten worden be kostigd, valt tegen". Van Beest hoopte eigenlijk op 200 paarden en pony's. Toch is blij met de 157 edele dieren, hoofdza kelijk Shetlandpony's, omdat de paardenmarkt in Voorschoten elk jaar kleiner wordt. Van het geld dat de kermis en enkele stands op brengen, worden de aanvoerpre- mies betaald. Voor een pony tellen de organisatoren een tientje neer, voor een paard vijftien gulden. Een fikse tegenvaller is het feit dat het comité slechts tachtig do nateurs heeft weten te werven. Er was op 250 donateurs gerekend. "Voorgaande jaren werkten wij al tijd met sponsors. We wilden wei eens iets ander proberen. De Voor schotenaren beleven toch zelf het meeste plezier aan de paarden markt. Ik wil niet zeggen dat onze actie mislukt is, maar het aantal do nateurs valt fiks tegen", zegt de be stuurder. Het geld van de donateurs zou worden gebruikt voor de financie ring van het middag- en avond-pro gramma, compleet met een paar dentram in de Treubstraat, een loop-in-concert en het optreden van de Horse Touen band die dixie land-, jazz en Zuidamerikaanse muziek ten gehore zal brengen. Van Beest: "De tegenvallende op brengst uit de donaties betekent dat wij de toch al krappe reserve van het comité moeten aanboren. Tekst: Agaath Garschageri Foto's: Wim Dijkman Paardenhandelaar L. van Tilburg uit Valkenburg heeft goede zaken ge daan. Zijn twee veulens gingen voor 350 gulden van de hand. De moeders houdt hij 'voor de fok'. Paardenmarkt in Voorschotense Voorstraat: VOORSCHOTEN - Het is zes uur 's ochtends. Heel wat Voor schotenaren zijn al, op de been om maar niets te missen van de jaarlijkse paardenmarkt in de Voorstraat. Veel te zien is er nog niet. Goedgeteld zijn er vier pony's, twee paarden en één ezel. Sommige Voorschotenaren zijn daarom maar meteen naar het Wapen van Voorschoten ge- güan om daar onder het genot van bier of koffie de zon te zien opgaan. 7.00 uur. Bij paardenhandelaar Van Tilburg in Valkenburg is het een drukte van belang. Twee Shetland pony's met twee veulens staan te wachten om in de veekar te worden geladen. Van Tilburg moet op schieten, want de paardenmarkt in Voorschoten is eigenlijk al begon nen en hij wil twee veulens verko pen. "Het zal wel lukken", zegt hij. "Voor negen uur is er nog wel wat handel en de Shetlandveulens hoe ven samen slechts vierhonderd gulden op te brengen". Het kost van Tilburg echter nogal wat tijd om de veulens de veewagen in te krijgen. Ze steigeren en springen rond. Na veel getouwtrek pakt van Tilburg ,de beestjes bij kop en staart op en zet ze naast hun moe der in de kar. 7.30 uur. Van Tilburg arriveert in Voorschoten. Het is al een stuk drukker dan een uur geleden. Vee wagens rijden af en aan en laden paarden uit. De beesten zijn onrus tig. Ze hinniken, steigeren en trap pelen. De pony's van Van Tilburg zijn rustig. De moederpony's zijn het kennelijk gewend om naar paardenmarkten te gaan. De veu lens draven er nog wat onwennig naast. Van Tilburg ontmoet bij de ingang al veel bekenden. "Hoeveel hei jij er bij je?"" Oh, maar tweetjes hoor". Handen worden geschud en de dieren al even bekeken. De staarten worden opgetild en in de mond wordt een blik geworpen. Van Tilburg krijgt van het organi serende Comité Paardenmarkt Voorschoten veertig gulden aan- voerpremie. 7.45 uur. seerd loopt de man rond de trillen de beestjes. De staart wordt met een forse ruk omhoog getrokken, de hoeven met harde hand gelicht. "De één heeft een slecht bekkie, de ander een maanoog. Dat beest kan nooit in de wei grazen. Slechts hoog gras of kort voer. Ik geef je voor de twee tweehonderd gul den". Van Tilburg vindt die prijs veel te laag. "Vierhonderd". Het handjeklap begint, maar de boeren komen niet tot een goede prijs. "Ik sta hier nog wel even", zegt Van Tilburg. 8.30 uur. Er. komt een boer uit Ede langs. Hij staat zelf met 38 Shetlandpony's. Van Tilburg kent hem wel. "Hij komt alleen voor de aanvoerpremies. Hij zal vanoch tend veel kopen, misschien die van mij ook wel. Dan kom ik hem op de volgende paardenmarkt met vijftig pony's tegen. Krijgt hij weer meer premie. Verkopen doet hij niet". Inderdaad doet de Edenaar een bod op de twee veulens van Van Tilburg. "Driehonderd gulden". Er valt zaken te doen. Na veel gekisse bis, weglopen en weer terukomen en het aloude handjeklap, komen de boer en Van Tilburg tot overeen stemming. De veulens gaan voor 350 gulden weg. Van Tilburg drukt de boer nog één gulden in de han den. "Voor de zegen", zegt de Val kenburger en legt een knoopje in de staarten van de veulens. "Een teken dat ze verkocht zijn". De handelaar kan nu rustig koffiedrin ken. Ondertussen is een grote groep mensen rond de boeren heen gaan staan om de handel te volgen. "Wordt er nu verkocht of niet?", roept iemand wanneer de deal al lang achter de rug is. 9.00 uur. Het wordt nu echt druk op de Voorstraat in Voorschoten. Kinderen dringen om de paarden en pony's te kunnen aaien. Mensen lopen af en aan en blijven soms staan om het handjeklap van de handelaren te zien. De meesten snappen niet wat de boeren precies doen en verstaan ook niet wat ze te gen elkaar zeggen. Volgens Van Tilburg is de eigenlijke handel nu voorbij. "Puur show dat hand jeklap. Het wordt te druk met ge wone mensen om nog handel te drijven". 9.30 uur. Op het terras van het Wapen van Voorschoten wordt het steeds drukker. De jongeren van Voorschoten zijn al vanaf zes uur 's ochtends aan het bier en vertonen nu de eerste tekenen van dronken schap. Echt geïnteresseerd in paarden en pony's zijn ze niet. Als een aantal paarden tussen de tafels zijn weg zoekt, vallen de jongens letterlijk van hun stoelen af. Om standers moeten lachen om het ta fereel. Het is feest in Voorschoten. Wanneer u uw vakantie-adres uiterlijk 14 dagen voor uw vertrek aan ons opgeeft, ontvangt u daar uw eigen krant. Voor het verzenden van uw krant (binnen Europa) wordt f 3,50 per dag berekend. Het nazenden op uw vakantie adres in Nederland of België is gratis. Aangezien wij niet kunnen instaan voor een regelmatige postbezorging door de PTT geschiedt toezending naar r binnen- en buitenland voor eigen risico. Ter voorkoming van fouten kunnen uw opdrachten niet telefonisch worden behandeld. Vult u dus onderstaande bon nu alvast even in? Dan wen sen wij u alvast een JOxetiife l/Jutnik VAKANTIEPERIODE Weg op:Terug op: HUISADRES NAAM VOORL.: ADRES: VAKANTIE-ADRES ..HUISNUMMER. PLAATS: POSTCODE: LAND: WOONPLAATS: Zend uw opgave aan: Leldsch/Alphens Dagblad, aid. Abonnementenadmini stratie, Postbus 54, 2300 AB Lelden. S.v.p. frankeren als brief.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 13