Personeel Rijnoord bang voor ontslagen Grote hotels Noordwijk zijn sceptisch over SPN 'Aan watersport heb ik nooit een cent uitgegeven' PAGINA 12 REGIO DONDERDAG 28 JULI 1988 Als gevolg 'fusieplannen' met AZL ALPHEN AAN DEN RIJN - Onder het personeel van zie kenhuis Rijnoord in Alphen is grote onrust ontstaan over eer dere berichten in de pers over een op handen zijnde fusie met het Academisch Ziekenhuis Leiden (AZL). De werknemers van Rijnoord vrezen vooral dat een en ander ten koste gaat van het aantal arbeidsplaatsen. De ondernemingsraad van het Alphense ziekenhuis heeft daarom voor vanavond een openbare vergadering belegd, waarin het personeel de gele genheid krijgt vragen aan de directie te stellen over de fusie plannen. Het personeel is vooral veront rust over het feit dat Rijnoord als gevolg van de fusie zijn zelfstan digheid verliest. Het Alphense zie kenhuis zou dan niet meer dan een dependance van het Leids zieken huis zijn. De fusiebesprekingen zijn al in een gevorderd stadium. "Die berichten hebben de men sen aan het twijfelen gebracht. We hopen nu met deze vergadering een deel van de onrust weg te kun nen nemen", aldus H. Joha, vice- voorzitter van de ondernemings raad. Zij verwacht echter dat tij dens de vergadering nog veel vra gen onbeantwoord zullen blijven. De plannen zijn daarvoor nog te prematuur. Joha: "Het zijn eigen lijk niet meer dan suggesties voor de toekomst van Rijnoord. Het is bij voorbeeld nog allerminst zeker Vier afvallers wereldkampioenschap paalzitten in Noordwij kerhout NOORDWIJKERHOUT - Vier van de zestien deelnemers aan het Wereldkampioenschap Paalzitten in Noordwijkerhout hebben afge lopen nacht de strijd gestaakt. De eerste afvaller was Ton Dekker, die om 00.15 uur na ruim een etmaal zijn hoge zetel verliet. Hij had pijn VAL UIT BOOM - Een 12-jange Alphense jongen heeft gisteren bij een val uit een boom aan het Vlie- stroom blauwe plekken opgelo pen. Aanvankelijk werd de jongen naar ziekenhuis Rijnoord overge bracht na klachten over pijn aan zijn rug. Daar aangekomen bleken blauwe plekken de enige kwetsu- ïn zijn knieen en trok zich na over leg met het medisch team terug. Om 02.10 uur was het Michel Drenth die te kennen gaf zijn paal te willen verlaten. Hij zag het niet meer zitten, zo luidde de verklaring van de organisatie voor deze opga ve. Nog geen uur later, om 02.55 uur, hield Piet Hoogeboom het voor gezien. Hij had last van pijn in zijn bovenbenen. De laatste afvaller tot nog toe was Peter Velting, die om 05.55 uur opgaf. Ook hij had pijnlijke knieën en stapte na overleg met het me disch team in het bootje naar de oe- De twaalf overgeblevén deelne mers moeten tot zondagmiddag op de palen blijven zitten om een nieuw wereldrecord te vestigen. of er ontslagen zullen vallen als de fusie daadwerkelijk doorgaat". Het personeel was overigens al eind april door de directie interne nieuwsbrief op de hoogte gesteld van de contacten tussen Rijnoord en het AZL. Daarin wordt echter niet geproken over een mo gelijke fusie. Wel wordt gesteld dat Rijnoord de directie van het AZL had laten weten 'geïnteresseerd te zijn in een versterking van de sa menwerking tussen beide zieken huizen'. Wellicht zouden dan 'be paalde aspecten van het zieken- huismanagement in de invloed sfeer van het AZL moeten worden gebracht'. Naar aanleiding van die notitie heeft de ondernemingsraad inmid dels twee keer een geprek gehad met de directie. Joha: "Toen is ons duidelijk geworden dat het nog al lerminst om uitgewerkte plannen gaat. Een definitief standpunt kun nen we dus nog niet innemen", al dus Joha. Directeur ad interim van Rijnoord, L. de Jong, heeft al eer der laten weten dat het om niets meer dan een suggestie tot fusie ging. Het huidige samenwerkings verband tussen Rijnoord en het AZL biedt volgens hem te weinig mogelijkheden voor het Alphense ziekenhuis om in de toekomst het hoofd boven water te kunnen hou den. Het 'voorstel' is op dit mo ment onderwerp van gesprek bin nen' de raad van bestuur van het AZL. Mochten de directies van het AZL en Rijnoord inderdaad willen besluiten tot een fusie, dan hebben zij daarvoor eerst de instemming nodig van de ondernemingsraad. "In het uiterste geval kan een fusie kan dus worden tegengehouden. Maar het is ook heel goed mogelijk dat een deel van de plannen wordt herzien. We willen in elk geval ac tief worden betrokken in de plan nen", aldus Joha. E.J. de Boer van de Stichting Promotie Noordwijk: 'De kermis op het Jan Kroonsplein is een activiteit die door iedereen wordt toegejuicht(archieffoto) Promotie-stichting schat inkomsten te hoog in NOORDWIJK De directeuren van de twee grootste hotels in Noordwijk aan Zee staan uiterst sceptisch tegenover de onlangs op gerichte Stichting Promotie Noordwijk (SPN). Directeur R. Kuyt van het hotel Huis ter Duin aan de Koningin Astrid Boulevard is vooralsnog niet bereid mee te be talen aan de activiteiten van de stichting. Hotel Oranje heeft wel 4000 gulden op tafel gelegd maar de bijdrage is volgens hoteleige naar M. Kuijpers 'vermoedelijk de eerste en de laatste geweest'. Kuyt zegt de activiteiten van de nieuwe stichting eerst een tijdje vanaf de zijlijn te willen aanschou wen alvorens hij daarvoor geld op tafel legt. Veel vertrouwen heeft hij echter niet in de SPN. Kuyt is vroe ger werkzaam geweest in Scheve- ningen en vreest dat Noordwijk 'dezelfde kant uitgaat'. "De inkomsten van de stichting Havenmeester Bram Van Calandt RIJNSATERWOUDE - De geschiedenis van de eerste havenmeester van 't Venegat in Rijnsaterwoude zal in de annalen worden bijgeschre ven als een heel roerige. Bram van Calandt had nog maar nauwelijks 'ja' geant woord op de vraag van het gemeentebestuur of hij toe zicht wilde houden op de bo- tenhaven, of hij kreeg het hal ve dorp op zijn nek. door Janet van Dijk Het was 1982 en voor het eerst werd het de Wouwenaren verbo den in het haventje aan de H.L. Breeneweg te zwemmen en te vissen. Van Calandt moest de boodschap van burgemeester en wethouders overbrengen en dat werd hem niet in dank afgeno men. "De situatie is toen hele maal uit de hand gelopen", zegt hij zes jaar later. "Ze hebben me zelfs een keer in het water ge gooid". De zaak is in de minne gesust, de dorpsbewoners kre gen een aparte vis- en zwemstei- ger en Van Calandt heeft beslo ten havenmeester te blijven zo lang het kan. "De mensen heb ben me toen eigenlijk gedwon gen om die beslissing te nemen. Zo voel ik dat tenminste aan". Niet alleen zijn trots weer houdt hem ervan het bijltje er vroegtijdig bij neer te leggen. Zijn hart ligt ook een beetje in de haven, zo blijkt uit zijn verhaal. "Ik vind het werk leuk. Ik kan het met iedereen goed vinden en vind het belangrijk om contact te hebben met allerlei mensen" Voor de havenmeester is nu de drukke tijd aangebroken. Loopt hij in de winter een keer of twee, drie per week langs de haven, in de maanden juli en augustus is hij er veel vaker te vinden. Van de gemeente heeft Van Calandt de opdracht elke dag een half uur toezicht te houden op het reilen en zeilen in de haven. Maar het komt niet zo nauw, vertelt de ha venmeester die al zestien jaar buschauffeur is. Van Calandt is min of meer bij toeval in de haven terechtgeko men. "Op een keer lag er een bui tenboordmotor in het water", be gint hij zijn verhaal. "Samen met iemand anders heb ik die eruit gehaald. Ik heb die motor opge knapt. Omdat ik twintig jaar als wegenbouwmachinist heb ge werkt, had ik er een beetje kijk op. In de wegenbouw moest ik er namelijk voor zorgen dat mijn ei gen materiaal in orde was. Toen we met die gerepareerde buiten boordmotor gingen proefdraai en, kwam er net een ambtenaar van de gemeente aan. Die vroeg of ik geen interesse had om toe zicht te houden op de haven" Nippel In het voorjaar bespreken de meeste eigenaren een ligplaats voor hun boot. Van Calandt zorgt ervoor dat de tachtig 'boxen' in de haven zo goed mogelijk wor den verdeeld. In de zomer zijn er regelmatig passanten die een of twee nachten in Rijnsaterwoude willen liggen. "Moeilijkheden zijn er bijna nooit meer. Er ge beurt natuurlijk weieens wat, maar dat is altijd wel met een woord en een daad op te lossen". De 55-jarige Van Calandt kan van zijn raam uit de haven niet zien, maar hij woont er wel vlak bij. Op het mededelingenbord staan het adres en telefoonnum mer van de havenmeester ver meld. "Bij mij kunnen de men sen een campingstekker kopen om licht te krijgen, en een water nippel". Met behulp van die nip pel kan leidingwater worden ge haald uit de kranen. "Dat is om te voorkomen dat de jeugd de kra nen opendraait", verklaart Van Calandt. Niet alleen de belangstelling van Wouwenaren neemt af, ook mensen uit andere plaatsen ma ken de laatste jaren iets minder gebruik van 't Venegat. Van Ca landt denkt dat hij daar een ver klaring voor heeft: "Door de fos faten in het water, is er veel al- gengroei. Ik heb zelfs gezien dat de waterkippen over de algen heenlopen. Door de wind komt het alg deze kant op en het gaat stinken. Ook zijn hier veel mug gen en spinnen, omdat de haven tegen veengrond aanligt. Dat veen is echt een broedplaats voor de insecten". acht jaar garantie gegeven. Die tijd is om en dat merkt Van Ca landt. "Verschillende planken zijn verrot. Als ik dat zie, bel ik de gemeente die er meteen voor zorgt dat de slechte planken wor den vervangen". Twee jaar gele den werd in de gemeenteraad ge sproken over sluiting van de ge meentehaven, die niet rendabel zou zijn en omdat er geen geld was om de haven op te knappen. "Dat werd vooral gezegd door christelijke partijen", beweert Van Calandt. "Voor hen is het een doorn in het oog dat er op zondag gebruik van wordt ge maakt. Maar", zegt hij, "de ge meente wil dat de haven blijft. Nu zijn ze bezig met een begro ting voor de renovatie van de ha- En dat doet hem goed, ook al geeft hij toe dat hij zelf 'nooit één cent' heeft uitgegeven aan de wa tersport: "En dat zal ook nooit gebeuren. Ik heb 24 jaar in Haar lem gewoond zegt hij. "Ik ben een jongen uit de stad. Heb altijd veel gehouden van bossen en duinen en bergen. Ik steek mijn geld liever in een autootje, waar mee ik op vakantie kan gaan, dan in zo'n dure boot. Ach, het is ook wel mooi hoor, op het water. Ik vaar wel eens mee met iemand en dat vind ik best leuk. Vissen? Nee, daar heb ik geen geduld voor. Als ik na een half uur nog geen beet heb, pak ik mijn spul len weer in". zijn te fleurig ingeschat. Omdat er te weinig geld is, moeten voor de acties sponsors worden gezocht. Het mag duidelijk zijn dat een sponsor alleen geld op tafel legt als de acties een groot publiek en flink veel aandacht trekt. Op dat soort dingen zitten we hier net niet te wachten".' Kuyt vreest dat de door-de SPN naar Noordwijk gehaalde evene menten het massatoerisme stimu leren. "We moeten voorkomen dat Noordwijk een tweede Schevenin- gen wordt. Noordwijk moet een badplaats met allure blijven". De stichting is volgens Kuyt 'een doodgeboren kindje'. In principe is hij geen tegenstander van promo tionele activiteiten. "Een goed eve nementenprogramma kost miljoe nen guldens. Daar is hier het geld niet voor en daarom moet er naar sponsors worden gezocht. Dat heeft vervelende neveneffecten". Overigens is de directeur van Huis ter Duin niet .onverdeeld on gelukkig met de acties die tot nu toe in de badplaats zijn gehouden. "De ondernemers hebben zelf het nodige op touw gezet. Ik verwacht dat zij binnenkort de kar door de stichting zullen willen laten trek ken. Wat er dan nog van de acties terecht komt, is zeer de vraag". Wankel Ook M. Kuijpers van hotel Oran je aan de Koningin Wilhelmina Boulevard is niet over-enthousiast voor de stichting. Kuijpers heeft zijn bijdrage van 4000 gulden (Huis ter Duin zou 10.000 gulden moeten betalen) wel betaald. Evenmin als collega Kuyt heeft Kuijpers veel vertrouwen in de financiële positie van de stichting. Kuijpers is niet tevreden over de rol die de ondernemers'toebedeeld krijgen bij de tót nu georganiseer de grote activiteiten. "Zowel bij de opening van het badseizoen als bij het uitreiken van de Blauwe Vlag waren er alleen politici aanwezig, terwijl het de ondernemers zijn die het geld op tafel moeten leggen". Ook de activiteiten die in Noord- wijk-Binnen zijn georganiseerd, vallen bij de directeur niet in goede aarde. Zijns inziens zijn de Hoofd straat en de Boulevard de toeristi sche peilers waar Noordwijk op drijft. Promotionele activiteiten moeten zich dan ook op Noordwijk aan Zee richten. Acties Elk gerucht over een wankele fi nanciële positie van de SPN wordt door bestuurslid E.J. de Boer naar het rijk der fabelen verwezen: "In het bestuur zitten zakenmensen die echt wel weten wat een verant woord financieel beleid is. Moch ten de inkomsten voor de stichting teruglopen, dan zetten we gewoon de tering naar de nering". De kritiek van Huis ter Duin-di recteur Kuyt als zouden de georga niseerde evenementen Noordwijks imago schade aandoen, wordt door De Boer met kracht van de hand gewezen. Uitgangspunt van het toeristisch beleid van de gemeente Noordwijk is naar zijn mening het stimuleren van het verblijfstoeris- me: "Dat lukt alleen maar als je de toeristen evenementen aanbiedt, zeker als het weer het laat afwe ten". 'Nu kun je nog zó bij de burgemeester binnenlopen' KOUDEKERK AAN DEN RIJN - Inwoners van Koude kerk zien over het algemeen geen voordeel in de gemeente lijke herindeling. Zeven dorpe lingen hebben gereageerd op de de oproep van de gemeente in een advertentieblad, waarin vorige maand de mening van de bevolking werd gevraagd. Daarbij werd het persbericht geplaatst van het ministerie van binnenlandse zaken, waar in staat dat Koudekerk binnen afzienbare tijd samen met Ha- zerswoude en Benthuizen op gaat in de nieuwe gemeente Rij- neveld. Enkele opmerkingen van de bewoners, zoals die op het ge meentehuis binnenkwamen: "Het gaat nu toch goed?", "Het wordt een rare gemeente, zowel geografisch als bestuurlijk" en "Nu kun je tenminste pog zo maar bij de burgemeester bin nenlopen". Koudekerk en Benthuizen hebben bij de overheid nog maals onder de aandacht ge bracht, dat wat deze gemeenten betreft de herindeling niet hoeft door te gaan omdat er geen knelpunten zijn. Mocht die er tóch komen, dan wil Kou dekerk alleen samengaan met Hazerswoude Rijndijk. Koude kerk vraagt zich in de brief te vens af waarom een rapport van de Leidse universiteit over de gemeentelijke herindeling niet bij het herindelingsvoorstel is betrokken. In dat rapport wordt gepleit voor het zelfstan dig houden van de gemeenten. Leidenaar krijgt twaalf maanden voor hulp bij smokkel cocaïne AMSTERDAM/ALPHEN AAN DEN RIJN - Een 40-jarige inwo ner van Leiden die zijn ex-vrouw, een Alphense, heeft geholpen bij het smokkelen van cocaine, is woensdag door de Amsterdamse rechtbank veroordeeld tot een ge vangenisstraf van twaalf maanden waarvan vier voorwaardelijk. Offi cier van justitie mr. W. Franken van Bloemendaal had achttien maanden waarvan zes voorwaarde lijk geëist. Vanaf 1985 importeerde de Alp hense met haar broer, een 34-jarige Boliviaan, cocaïne in Nederland. De man uit Leiden hielp haar door koeriers op te halen van Schiphol. De vrouw is vorige maand veroor deeld tot drieëneenhalf jaar gevan genisstraf. De Leidenaar werd lich ter gestraft, omdat de rechtbank er van uitgaat dat hij zijn wil niet vol ledig heeft kunnen bepalen en dat hij door de Alphense is gebruikt. De rechtbank wil wel, dat de man zich onder behandeling van een psychiater stelt om 'nee' te le ren zeggen. Daartoe zou hij nu niet in staat zijn volgens de psychiater die hem heeft onderzocht. Gevonden katjes weer onderdak ALPHEN AAN DEN RIJN - De zes katjes van enkele weken oud die door de Stichting Dieren SOS (Dierenambulance) in Alphen afge lopen weekeinde in een doos zijn aangetroffen, hebben allemaal on derdak gevonden. Voorzitter Fred van Heusden van de vrijwilligers organisatie had weinig problemen met het vinden van gastgezinnen. "Op dit moment hebben we nog een wachtlijst van 45 mensen die in noodgevallen katten willen opvan gen. Mensen die hun beest met de vakantie kwijt willen, hoeven de dieren niet zomaar ergens te drop pen. Ze kunnen beter ons een bel letje geven", aldus Van Heusden. Hij is te bereiken op nummer 01720-45133. Zaterdag staat de Alphense stichting op de weekmarkt, onder meer om actie te voeren tegen het leed dat in Korea wordt toege bracht aan honden en katten. Die worden voor consumptie levend opgehangen of levend in kokend water gegooid, omdat dat de smaak ten goede zou komen. Met het oog op de Olympische Spelen die in Zuidkorea worden gehouden, ver zamelen dierenbeschermingsorga nisaties nu massaal handtekenin gen in. toeristenmarkt in het centrum >121.00 uur. 1 schaken op het plein naast res- aurant De Zwaan, vanaf 19.00 concert Continental Singers, aanvang 20.00 uur in Tripodia. jokeren en klaverjassen bij Hoornes-Rijnsoever. aanvang 20.00 uur. wijksport en luchtkussen bij Hoornes Oost. speelveld Helm bergweg, aanvang 19.00 uur. Noordwijk orgelconcert door Charles de Wolff, aanvang 20.15 uur in de Grote Kerk (Noordwijk-Binnen). wedstrijd Noordwijk-Feijen- oord, Sportpark Duinwetering, aanvang 19 00 uur. kermis op het Wantveld strandloop over 4 of 8 km, start 19.30 uur bi) de politiepost op het strand. Noordwijkerhout wereldkampioenschap Paalzit ten op het Oosterdumsemeer; van ballon. Folk Night International, Hotel Van der Geest, aanvang 20.30 Oegstgeest- zomerdrive bridgeclub V.O.G. in Het Witte Huis, Wilhelminapark, aanvang 19.45 uur. Voorschoten Paardenmarkt: kermis op ter rein sporthal De Vliethorst, 18.00 uur kortebaandraverij op Prins Bernhardlaan, 19.00 uur demon stratie Het Gareel met aange spannen paarden, vanaf 21.00 uur jazz in de Voorstraat met op treden Horse Town Band VRIJDAG 29 JULI Alphen café-avond Alphense Werk groep Homoseksualiteit. Hugo de Grootstraat 100. vanaf 21.30 uur. Katwijk orgelconcert uit Internationale Zomerserie door Lionel Rogg, aanvang 20.15 uur in de Nieuwe Kerk. klaverjassen en jokeren bij De Mijlpaal, aanvang 20.00 uur. Leiden film: 'Kampfspiele der Ringer in Krouziali', aanvang 14.30 uur, Rijksmuseum voor Volkenkunde. orgelconcert door Jan Schmitz, aanvang 20.15 uur, Pieterskerk. Swingavond, aanvang 21.30 uur, Droomfabriek, Oude Singel. open Leidse Tenniskampioen schappen. aanvang 10.00 uur, Tennispark Roomburg. disco lesbiese vrouwen, Langegracht 65, van 21 00 tot 02.00 uur. Noordwijk zomerkermis Wantveld. Noordwijkerhout wereldkampioenschap Paalzit ten op het Oosterduinsemeer: 20.00 uur Miss Zomer Verkiezing. Rijnsburg wedstrijd Rijnsburgse Boys - Barcelona, aanvang 19.00 uur, Sportpark Middelmors. Voorhout tekenfilms bij de Spelewey, aanvang 13.30 uur. Zoeterwoude zomerdrive Leiderdorpse Brid geclub, aanvang 20.00 uur in de duinwandeltocht van de Lions ver 5,10.15 en 25 kmk, start tus- en 9.00 en 13.00 uur bi) paviljoen stoomtreinritten door de dui nen, elk uur van 10.00 tot 17 uur vanaf de Vriesche Weï. optreden 'Basin Street Jazz- Leiden wandel-orgelconcert Gerrit Christiaan de Gier, van 15.00 tot 15.30 uur in de Hartebrugkerk. concerttserie 'Muziek in de Pancras' met Andre Kroese, aan vang 14.15 uur in de Hooglandse optreden Clementina en Pepe de Espana met flamenco, vanaf 21.30 uur in Droomfabriek, Oude Singel.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 12