REC gaat boer op met volwassenenonderwij s KLEURKOPIE Kroegbaas Wolting wil profiteren van watertoerisme Gemeenten heffen te veel belasting Slachtoffers sloegen zelf van zich af LEIDSCH DAGBLAD Computer ten dienste van klanten MUITICOPV Afperser 2,5 jaar de eel in LEIDEN Verklaringen van getuigen en verdachten hebben een ander licht geworpen op de mishandeling van twee inzit tenden van een auto op de Beestenmarkt. Volgens de ver klaring van de slachtoffers wer den zij in de vroege morgen van zondag 17 juli in elkaar gesla gen nadat cafébezoekers op hun auto hadden geslagen. Getuigen en verdachten heb ben inmiddels verklaard dat er inderdaad op de auto werd ge slagen, maar dat een van de in zittenden vervolgens met een honkbalknuppel in zijn hand de auto uitkwam. Bestuurder en passagier van de wagen een 45-jarige en een 25-jarige Leidenaar liepen vervolgens klappen op. DONDERDAG 28 JULI 1988 Waterfietsen en 's winters een koek en zopie bij café Super Star Vier gewonden bij bromfietsongeval LEIDEN Bij een bromfietsonge val in de Stevenshof zijn gister avond vier personen gewond ge raakt. Een bromfietser die op de Henriëtte Roland Holststraat reed gaf geen voorrang aan een 18-jarige bromfietser. Op het kruispunt met de Dijkhoflaan kwamen beide bromfietsers met elkaar in botsing. Behalve de bestuurders raakten ook de beide duopassagiers een 16-jarig meisje en een 17-jarige jon gen gewond. De bromfietser die geen voorrang verleende, raakte het zwaarst gewond. Hij kwam met zijn hoofd op de brugleuning te recht. De andere drie slachtoffers werden met schaaf- en snijwonden en kneuzingen naar het AZL over gebracht. feit dat zijn zaak aan het water ligt. "Als er ijs ligt, heb je hier de mooi ste ijsbaan van Leiden. Ik zet dan een koek- en zopietent neer, en zorg voor wat muziek. Tot nu toe kon er hierachter nooit geschaatst worden omdat de boten die naar de meelfabriek voeren, het ijs kapot maakten. Nu de fabriek dicht is, hebben we daar geen last van", zegt de café-eigenaar. Wie langs het dartcafé aan de La ge Rijndijk rijdt, vermoedt niet dat het achter die kroeg nogal eens bruist van de activiteiten. Enkele weken geleden hield Wolting ach ter zijn zaak de Leidse kampioen schappen paalzitten. Winnares werd de Arubaanse Carla de Cuba die het maar liefst 58 uur op de paal volhield. De Leidenaar is vast van plan meer evenementen in Super Star te organiseren. Over enkele weken hebben de Leidse kam pioenschappen armworstelen plaats, ook wil hij naar het voor beeld van de Tros een evene ment als "Rij 'm er in" organiseren. Politie bemiddelt voor bestolen Brit LEIDEN Een 36-jarige Brit is gisteren beroofd van zijn geld, zijn retourticket en zijn paspoort. De bezittingen van de Brit zijn ver moedelijk door een zakkenroller ontvreemd. De Britse ambassade weigerde aanvankelijk om de man geld te verschaffen voor de terug reis. Pas na bemiddeling van de Leidse politie kon de Brit vanoch tend geld ophalen bij de ambassa de. De man heeft de nacht op het politiebureau doorgebracht. ervan af, er hing een gemoedelijke sfeer. Ik wist meteen: dit moet het worden." Wolting wilde van de kroeg van de vroegere eigenaar Kees Schou ten geen disco-café maken. "Het moest een gezellige tent worden, vergelijkbaar met 't Zuid van Wies Cavé. Die zaak is nu echter geslo ten". Belangrijk pluspunt van Super Star is het enorme terras achter de zaak. De caféeigenaar noemt de drijvende bak achter zijn zaak lie ver geen terrasboot. "Ik noem het zelf een opstapplaats voor water fietsen, dan krijg ik ook geen last met de gemeente. Deze boot ziet er ook wel wat anders uit dan die din gen in de stad. Als die net zo opge knapt zouden worden, zouden er niet zoveel problemen over die bo ten zijn gekomen", zegt Wolting. De kroegbaas hoopt te profiteren van de impulsen die de gemeente het watertoerisme wil geven rond de Zijlpoort. Aan de Haven moet een aanlegplaats komen voor ple ziervaartuigen. Mensen die Leiden willen bezoeken kunnen hun boot daar afmeren. De Zijlpoort zou een centrale plaats innemen in de ont wikkeling van het gebied. Volgens Wolting bestaan er zelfs plannen om in de poort een theehuis en een restaurant te vestigen. Die plannen zullen echter nog in een beginsta dium verkeren omdat de poort nog altijd tot de failliete boedel van de Belg Melkert behoort. De gemeen te heeft al in 1986 een bod gedaan op de poort, maar daarop nog niets van de curator gehoord. Ijsbaan Behalve in de zomer wil Wolting ook in de winter profiteren van het LEIDEN De achterzijde van café Super Star aan de Lage Rijndijk heeft een enorme facelift onder gaan. Nieuwe eigenaar Hans Wol ting heeft een groot terras aange legd achter zijn zaak. Daar liggen ook de waterfietsen die hij sinds kort verhuurt. Door de aanleg van het terras hoopt de Leidenaar straks dat de watersporters op weg naar de passantenhaven bij de Zijl poort ook bij zijn etablissement aanleggen. Sinds Wolting op 1 januari het voormalige café Rijnzicht over nam, heeft hij de tent naar eigen zeggen een impuls gegeven. "Dit café vervult een buurtfunctie. Dat heeft het natuurlijk altijd wel ge daan, maar die buurtfunctie is ster ker geworden. We gaan nu ook s'ochtends om tien uur open, ook omdat de mensen nu vanaf het ter ras kunnen vissen. Een visser trekt er niet om vier uur 's middags op uit, die wil in de morgen begin nen", zegt Wolting. De kroegbaas hecht aan een goed contact met de buren. "Zon dag treedt hier een band op. Ter compensatie van eventuele ge- luids- en parkeeroverlast laat ik een dag laten een goochelaar optre den voor de kinderen. Op het terras wordt trouwens geen muziek ge maakt. Ik vind dat niet netje tegen over de buren". Gemoedelijk De Leidenaar, die onder meer bekendheid verwierf door de orga nisatie van artiestengala's in het Antonius-clubhuis, richtte in zijn café ook een dartclub op, het aantal leden van de biljartvereniging ver dubbelde. Toen Wolting eind vorig jaar de kroeg voor de eerste keer binnenstapte, was hij meteen on- r zijn voor zijn terras. "Het is geen terrasboot, maar een opstapplaats voor der de indruk van de sfeer die er in (foto \vim Dijkman) het café hing. "De warmte straalde LEIDEN "Voor een leek, zelfs voor een belangstel lende leek, is het heel moei lijk om wegwijs te worden in de wereld' van de volwas seneneducatie. Door alle re gelingen, het grote aantal instellingen en het uiteenlo pende aanbod, kan iemand zelf nauwelijks meer bepa len welke cursus bij welke instelling voor hem of haar het meest geschikt is. Daar zijn wij dus voor", zegt Nel- leke den Ouden, directeur van de stichting Regionaal Educatief Centrum (REC). door Wim Wegman Het REC bestaat sinds 1 januari van dit jaar en is voortgekomen uit onder meer het Leids Edukatief Sentrum (LES). "Van dat afschu welijke 'sentrum' zijn we nu geluk kig af, ja. Maar dat was uiteraard niet de voornaamste reden om de naam van de organisatie te veran deren". Het LES is samengegaan met een aantal kleinere organisaties op het gebied van volwassenenonder wijs omdat het rijk dit eiste. "Het is de bedoeling dat straks alleen nog maar regionale ondersteuningsor ganisaties worden gesubsidieerd, naast de landelijke en provinciale. Als we een stedelijke instelling wa ren gebleven, zouden we geen geld meer krijgen. We moesten dus wel", aldus mevrouw Den Ouden. Overigens zijn de nieuwe regels nog niet van kracht. "De wet waar in een en ander is vastgelegd, moet nog worden aangenomen. Wij zijn er alvast op vooruit gelopen. De kans bestaat dat de zaak straks toch nog anders wordt geregeld dan wij hebben voorzien. Dat risico hebben we maar genomen". ADVERTENTIE Direkt Idoor, ook vergroot of verkleind. Stop naar MultKopy bij u in de buurt. Leiden, Nieuwe Rijn 34, 071 -14 62 91 Mensen op weg helpen door de wirwar van instellingen, cursussen en regelingen, is een van de belang rijkste taken van het REC. "Het LES had die taak ook, maar kwam daar door tijdgebrek niet altijd aan toe. Het LES moest er namelijk ook voor zorgen dat de vrijwilligers in de basiseducatie de meest 'eenvoudige' vorm van volwas seneneducatie voldoende vaar digheden hadden. Daar ging een hoop tijd in zitten. Nu is de basise ducatie echter 'geprofessionali seerd', en dat houdt in dat de mede werkers sowieso al geschoold moe ten zijn voordat ze aan de slag kun nen. Dat hoeven wij dus niet meer te doen, waardoor we meer tijd overhouden voor andere activitei ten". Om de klanten beter ten dienst te staan, heeft het REC de computer te hulp geroepen. Het is de bedoe ling dat alle opleidingen en cursus sen in een computer worden opge slagen, zodat een belangstellende met, bij wijze van spreken, een sim pele druk op een knop te weten kan komen welke cursus of opleiding voor hem of haar het meest ge schikt is. Die voorziening heeft het REC op dit moment overigens nog niet beschikbaar. Het wachten is op de voltooiing van een speciaal compu terprogramma hiervoor. Maar vol gens Nelleke den Ouden zal het, zoals het zich nu laat aanzien, op korte termijn beschikbaar zijn. LEIDEN Een 33-jarige Leide naar is veroordeeld tot een gevan genisstraf van 2,5 jaar wegens af persing, diefstal met geweld en in braak. De man, een verslaafde, heeft tot drie keer toe een 65-jarige verpleger van het AZL beroofd. De Leidenaar had bij de verpleger aan geklopt omdat deze hem aan ro hypnol moest helpen, een middel dat door veel verslaafden wordt ge bruikt. Toen de verpleger weigerde om hem te helpen, bedreigde de Leide naar hem met een slagersmes en perste hij hem vijftig gulden af. La ter brak hij twee keer bij hem in, waarbij hij achtereenvolgens een. radio-cassetterecorder stal en een videorecorder. Tegen de Leidenaar was een gevangenisstraf geëist van drie jaar. Het REC wil echter niet rustig af wachten tot de klanten komen, het heeft zich ook voorgenomen om in deze regio meer de boer op te gaan met de volwasseneneducatie. "We willen mensen benaderen die met het idee spelen om een cursus of een verdere opleiding te volgen, maar er nooit aan toe zijn gekomen om dat idee uit te voeren. Hoe we ze willen interesseren? Bijvoor beeld door middel van activiteiten als de Onderwijsmarkt, door infor matie-avonden te houden in buurt huizen en dergelijke en door huis- aan-huis folders te verspreiden", aldus mevrouw Den Ouden. Materialenbank Het REC zal zich in de toekomst, meer dan het LES dat deed, richten op het bevorderen van de deskun digheid van de medewerkers in de volwasseneneducatie. "Daarbij denken we onder meer aan zaken als taallessen voor medewerkers, zodat deze ook cursussen kunnen geven aan anderstaligen". Verder wil het REC een zogeheten materi alenbank opzetten, waardoor de aangesloten instellingen en hun medewerkers eenvoudig kennis kunnen nemen van verschillende leermethoden en dergelijke. Het centrum wil de komende tijd er ook voor zorgen dat de verschil lende instellingen voor volwassen- onderwijs in deze regio beter met elkaar gaan samenwerken. Daar door zouden cursussen beter op el kaar kunnen worden afgestemd en opleidingen meer op elkaar wor den 'aangesloten'. Bovendien zou dan de mogelijkheid kunnen ont staan dat instellingen, in overleg met elkaar, de gaten in de markt opvullen door nieuwe opleidingen te beginnen. Om een beter zicht te krijgen op de 'markt', wil het REC te zijner tijd een onderzoek houden naar de behoefte aan de verschillende vor men van volwassenenonderwijs. "We willen alle vragen die binnen komen over dit onderwijs registre ren. Daarbij letten we op onder meer het type van de gevraagde cursussen, het niveau en de ver schillende doelgroepen. Op die ma nier hopen we inzicht in de om vang van de vraag naar de uiteenlo pende soorten volwasenenonder- wijs. De instanties kunnen daar dan vervolgens op inspringen". Overigens verwacht mevrouw Den Ouden niet dat het onderzoek op zeer korte termijn kan begin nen. "Het heeft nog geen hoge prio riteit. Eerst willen we onze andere plannen van de grond tillen". Nelleke den Ouden van het Regionaal Educatief Centrum: "We willen mensen benaderen die met het idee spelen om een cursus of een verdere opleiding te volgen, maar er nooit aan toe zijn gekomen om dat idee uit te voeren". Aanhouding na stelen caravan LEIDEN De Leidse politie heeft een 26- en een 27-jarige Leidenaar aangehouden op verdenking van diefstal van een caravan. Die werd gisteren in Leiderdorp gestolen. De politie ontving een tip dat de ge stolen caravan zich wellicht in de Merenwijk zou bevinden. Agenten zagen de caravan op de Arends horst rijden en hielden de daders Vrouw aangerand LEIDEN Een 20-jarige Leidse vrouw heeft gisteren aangifte ge daan van aanranding. Zij liep dins dagavond met haar moeder over de Van Randwijkstraat toen een man in spijkerbroek en ontbloot boven lijf op haar afrende. Hij pakte het slachtoffer bij haar middel en be gon aan haar kleding te rukken. Toen de vrouw begon te gillen, ging de aanrander er vandoor. ZENDAPPARATUUR - De Leid se politie heeft gistermiddag op de parkeerplaats van het UVS-terrein zendapparatuur in beslag geno men. De apparatuur is eigendom van een 18-jarige Leidse jongen. Leiden, Leiderdorp en Voorschoten in 'gevarenzone' LEIDEN De gemeenten Leiden, Leiderdorp en Voorschoten lopen kans dit jaar te veel onroerend- goedbelasting te vragen van eige naren van woningen. Dit schrijft de Cosumentenbond in de jongste uit gave van de Consumentengids. De Consumentenbond adviseert wo ningbezitters in die gemeenten be zwaar te maken tegen de aanslag. Onroerend-goedbelastingen (OGB) zijn een van de belangrijk ste inkomsten van gemeenten. De gemeente mag zelf bepalen hoe hoog die belasting is, zo lang de to tale opbrengst van de heffing maar beneden bepaalde limieten blijft. Zo is bepaald dat de onroerend- goedbelasting voor gebruikers van woningen niet meer dan twaalf procent mag bedragen van de som die de gemeente van het rijk krijgt. De OGB voor eigenaren van huizen mag niet hoger zijn dan vijftien procent van de rijksuitkering. Een telkens terugkerend pro bleem is echter dat de gemeenten, wanneer zij de belastingtarieven vaststellen, niet precies weten hoe hoog de uitkering zal zijn. Door on verwachte bezuinigingen van de rijksoverheid, of door andere te genvallers, kan die uitkering soms een stuk lager uitvallen dan eerder was verwacht. Als dat gebeurt, en een gemeente heeft een opbrengst geraamd die vlak tegen de limiet aan zit, dan bestaat de kans dat zij uiteindelijk een te hoge onroerend- goedbelasting van haar burgers heeft gevraagd. Goedgekeurd De Consumentenbond heeft nu berekend dat dit jaar ongeveer tien gemeenten meer OGB vragen dan wettelijk is toegestaan. Een kleine veertig gemeenten zitten zo dicht tegen de limiet aan dat de kans groot is dat ze de limieten over schrijden. Onder die veertig ge meenten bevinden zich Leiden, Leiderdorp en Voorschoten. Deze drie gemeenten zijn overigens al bij eerdere onderzoeken van de Consumentenbond aangemerkt als mogelijke 'overtreders'. Ambtenaar W. Kruijshaar van de afdeling belastingen van de ge meente Leiden kent de cijfers van de Consumentenbond nog niet. "En ik weet daarom niet waarop ze zich baseert. De gemeente Leiden heeft zich overigens gehouden aan de limieten van het rijk. Onze be lastingvoorstellen zijn trouwens, zoals dat hoort, voorgelegd aan Ge deputeerde Staten. Die letten heel goed op mogelijke overschrijdin gen. GS hebben echter ingestemd met de voorstellen'. F. Labbé, hoofd van de afdeling financiën van de gemeente Leider dorp, erkent dat de onroerend- goedbelasting voor eigenaren in deze plaats inderdaad dicht tegen de limiet aan zit. "Maar dat risico heeft de gemeente Leiderdorp be wust genomen. Volgens onze bere keningen is er echter niets aan de hand. Er worden geen grenzen- overschreden". De gemeente Voorschoten was niet voor commentaar bereikbaar. Het gemeentehuis was gesloten in verband met de feestelijkheden rond de paardenmarkt. In het artikel in de Consumen tengids wordt Alphen genoemd als een van de gemeenten waar gedu rende de afgelopen drie jaar de OGB voor eigenaren van huizen verschillende keren is overschre den. Woordvoerder H. Hoender vanger van de gemeente erkent dit. "Overigens was het eigenlijk niet meer dan een eenmalige over schrijding. Na een wetswijziging in 1983, waarbij werd bepaald dat ge bouwen als ziekenhuizen en derge lijke hoger moesten worden belast dan daarvoor het geval was, kreeg de gemeente aanmerkelijk meer OGB binnen dan was geraamd. Omdat we al dicht tegen de limiet zaten, kwamen we daardoor in de problemen. In de jaren na 1985 is rekening gehouden met deze zaak en is de overschrijding snel ver minderd. Dat blijkt uit de cijfers. In 1985 bedroeg de overschrijding 450.000 gulden, in 1986 40.000 gul den. Dat laatste is nog geen procent van de totale OGB-opbrengst. Woning besmeurd LEIDEN Ramen en deurposten van een woning aan de Jan Luy- kenlaan zijn gisteren bespoten met zwarte verf. Op de woning werd on der meer een hakenkruis aange bracht. Tevens trof de bewoner een brief met plakletters in de brieven bus aan waarop stond: "Jullie gaan er uit of er aan". Volgens de politie is er geen sprake van racisme om dat de bewoner een Nederlander is. Wellicht dat een burenruzie de oor zaak is van het incident.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 11