Besmet vlees kan gelost in Vlissingen Ook moeilijke ramen mooi aangekleed Folders en brochures over inbraakpreventie WONEN Ais u straks de open haard wilt stoken Wimbledon decoraties Castro: vrede in zicht voor zuidelijk Afrika WOENSDAG 27 JULI 1988 PAGINA 9 Het is leuk als een architect met veel fantasie eens iets anders ver zint dan het geijkte. Maar die fanta sie stelt bewoners van door hem ontworpen huizen wel eens voor problemen. Neem maar eens aller lei aparte raamvormen. Onder het dak schuin aflopende ramen, in het trappenhuis een rond of achthoe kig venster, schuine zijramen in een dakkapel, lichtkoepels in plat te daken, een dakraam in het schui ne dak enz. Aardig om te zien maar vaak lastig als je het raam wilt aan kleden. door Thea Wamelink Gelukkig zijn er tegenwoordig heel wat meer mogelijkheden dan vitrage of een gordijnstofje met twee spanveertjes tegen het dak raam, kathedraalglas in het trap penhuisvenster en maar helemaal mets voor het hoog geplaatste schuine raam omdat daar toch geen inkijk is. Met behulp van alternatieve raamdecoratie is er vrijwel altijd een fraaie oplossing te vinden. Voor schuin aflopende ramen kun je goed uit de voeten met verticale lamellen. Het ophang- en bedie ningssysteem is zo uitgekiend, dat de lamellen ook al zijn die van ver schillende lengten, gemakkelijk geopend, gesloten en opzij gescho ven kunnen worden. In dit soort la mellen zijn de mogelijkheden ein deloos. Veel kleuren en stoffen. De lamelstof is voorzien van een spe ciale coating, zodat hij altijd mooi en strak hangt. Voor kleinere ra men is er, naast de standaardbreed te van 127 mm, een lamel van 89 mm breed. Dat maakt het beeld - vooral in gesloten toestand min der massief. Een raamafwerkine met smalle lamellen komt wel wat duurder uit, omdat je er meer no dig hebt en er ook meer ophangac- cessoires vereist zijn. Verticale la mellen zijn er in gladde stoffen, in rechte strepen, in diagonale des sins en zelfs jacquard geweven met een moiré effect. En ook in vrijwel alle (mode)kleuren. Plissé-gordijn Een ander mogelijkheid bieden plisségordijnen, die heel geschikt zijn voor lichtkoepels, serres en dakramen. Het lichtgewicht (po lyester) materiaal kan zonder kans op doorzakken ook prima horizon taal worden opgehangen. En is voor boogvensters en ramen in an dere afwijkende modellend pas send te maken door zijn grote plooibaarheid. Het lichte gewicht maakt plissé's geschikt voor serres met grote - zowel verticale als nagenoeg hori zontale glasvlakken. Serres wor den niet alleen tegen inkijk voor zien van gordijnen of een alterna tieve decoratie, maar ook om zon te weren. Er zijn plissé's met een zon werende en isolerende coating. En er zijn tegenwoordig dubbele plis sé's, vormvaster en ideaal voor de meest uiteenlopende raammodel- len. De holle ruimten tussen beide lagen geven een prima kou/warm- te-isolatie. Rolgordijnen zijn ook verkrijg baar met een zonwerende coating en ook nog met een verduisterend effect. Vooral bij schuine glasvlak ken speelt zonwering een belang- Met speciale montagevoorzienin gen kunnen zowel horizontale la mellen als rolgordijnen voor dak ramen worden toegepast, (foto gpi» rijke rol. Met de moderne van raamdecoratie die vaak van oorsprong als zonwering bedoeld waren kunnen we zowel aan het decoratieve als aan het zonweren de aspect beantwoorden. Ook voor moeilijke ramen kunnen we mo menteel altijd een fraaie en sfeer volle afwerking kiezen, passend bij uw smaak en woonstijl. Vuistregels bij het zelfbouw Ai jaren staat er misschien een open haard op uw verlanglijstje. Nu is de tijd gunstig daaraan te bouwen als u er de komende winter plezier van wilt hebben. Een bouwplan maken voor een open haard is geen eenvoudige zaak. Iets wat u mooi vindt kan soms niet omdat technische eisen een spaak in het wiel steken. Doorsnede en lengte van het reeds aanwezige of nog te bouwen schoorsteenkanaal, de plaats van ramen en deuren en de afmetingen van de kamer zijn sterk bepalend voor de definitieve keuze. Er bestaat een hechte driehoeks verhouding tussen de grootte van- de kamer, de afmetingen van het kanaal en de maten van de vuur- opening, de inbouweenheid. Hoe groter de kamer, hoe groter de open haard kan worden, maar hoe groter de haard des te ruimer van doorsnee en/of lengte ook het ka naal moet zijn. De grootte van de kamer is meestal een vaststaand gegeven (evenals de afmetingen van een bestaand schoorsteenka- Wimbledon inspireert niet alleen de tennisliefhebber ook de decor ontwerper van een Engelse porse leinfabriek werd door dit sporteve- menent op een idee gebracht. Hij ontwierp de Wimbledon Collection Minton. Minton. dat deel uitmaakt van het Royal Daulton met een Bene- lux-vestiging in het Belgische Sint Niklaas, heeft twee decoraties uit gewerkt die betrekking hebben op Wimbledon. Het ene heet The Ten- nisparty en is gebaseerd op een te kening van E.F.Drewtnell uit 1891, het andere On the Lawn is een te kening uit de periode van koning Edward. Beide series omvatten ar tikelen als een dessertbordje, een gebaksschaal, een bonbondoosje en thee- en koffiekopjes. naai), waardoor de maximale grootte van de open haard in zeke re zin ook al aan banden is gelegd. Vuistregel Er is wel een vuistregel te geven. Bij het "opmeten van de kamer moet u uitgaan van de oppervlakte omdat de meeste woonkamers te genwoordig standaard maximaal 2,60 m hoog zijn. In een vertrek met een oppervlakte van zo'n 20 m2 kan een haard worden geplaatst met een frontbreedte van ongeveer 50 cm, bij 35 m2 kunt u tot 60 a 65 cm gaan en voor nog grotre ruimten kunt u een haard kiezen met een breedte tussen 70 en 120 cm. Er zijn zelfs nog grotere. De meeste mensen zijn geneigd een te grote haard te kiezen. Het staat natuurlijk geweldig, zo'n groot vuur, maar als het in uw situ atie niet mogelijk is, troost u dan met de gedachte dat een haard van 70 cm of groter heel wat meer brandstof verbruikt dan een model van 50 cm. Mankementen Hebt u al een open haard dan kan het ook zinnig zijn voor het nieuwe stookseizoen het een en ander te doen. Bijvoorbeeld bepaalde pro blemen of mankementen verhel pen. Zoals het euvel van roken. Heel hinderlijk en bovendien geeft dat langs de bovenrand van het front vaak een lelijke zwarte aan slag. Roken kan het gevolg zijn van gebrek aan frisse lucht. Een be kend verschijnsel in onze tegen woordig luchtdicht geisoleerde huizen. Voor een goede verbran ding is voldoende lucht onontbeer lijk. Tijdens het stoken een raam openhouden is niet de oplossing, Bovendien gaat daardoor elk isola tie-effect verloren. Het beste is om onder de haard te zorgen voor een toevoer van buitenlucht. De rookproblemen kunnen ech ter ook een heel andere oorzaak Een goed gebouwde haard geeft vuur zonder rook in de kamer, (foto gpd> hebben. Misschien zit er iets scheef in de verhouding tussen hoogte en breedte van de stookeenheid. Dit euvel doet zich bij zelfbouw nog weieens voor. Bij grote haarden is een goede verhouding tussen breedte en hoogte 3:2. Dat wil zeg gen dat bij een frontbreedte van 85 cm een openingshoogte van onge veer 57 cm de minste kans op rook signalen geeft. Bij kleine haarden is die verhouding 4:3, wat bij een breedte van 60 cm neerkomt op een hoogte van 45 cm. Om te controle ren of een te grote openingshoogte inderdaad de oorzaak is, kunt u een simpele controle uitvoeren. Neem een stuk karton van onge veer 25 cm hoog en iets breder dan het haardfront. Steek een vuur aan. Zodra er rook de kamer bin- nendwarrelt beweegt u het stuk karton langzaam van boven naar beneden voor de vuuropening, hiermee de hoogte steeds iets klei ner makend. Merkt u dat bij een be paalde stand van het karton het ro ken ophoudt, dan hebt u de oplos sing gevonden. Koop een sierkapje om hiermee de openingshoogte blijvend te verlagen. Als u komende winter met ple zier wilt stoken, vergeet dan ook vooral niet vlak vóór het stooksei zoen te laten vegen. Dat kunt u ove rigens ook best zelf doen. Er zijn complete veegsets te koop voor al le maten schoorsteenkanalen. Overal waar voorlichters en in braakpreventen van de politie op informatiebijeenkomsten verschij nen worden brochures neergelegd met de bedoeling dat bewoners er eens aandachtig in gaan lezen en - naar men verwacht - er ook zo goed mogelijk naar handelen. Kortom op die manier effectief werken aan het terugdringen van de duizenden en nog eens duizenden inbraken die jaarlijks ook woonhuizen als doelwit hebben. "Over inbraak in woningen en wat u er tegen kunt doen", zo luidt een van de uitgebreide info's. Want: inbreken is geen kunst meer. Wat kunt u organisatorisch doen, bouwkundig en elektronisch. U kunt uw huis nooit helemaal ïn- braakvrij maken, want dan zou het een onneembare bunker worden. We spreken liever van inbraak werend, want met een inbraakwe rend huis maakt u het voor een in breker lastig en onaantrekkelijk bij u zijn slag te slaan. Denk altijd om de basisregels: een inbreker heeft meestal haast en wil daardoor niet teveel tijd nodig hebben uw huis binnen te dringen; een inbreker wil liever niet ge zien worden bij het uitvoeren van zijn praktijk; een inbreker wil liefst voorko men dat zijn werkzaamheden te veel lawaai opleveren, waardoor hij het risico loopt om te worden be trapt. Met deze uitgangspunten in het achterhoofd, kunnen een aantal lastige drempels voor een inbreker worden opgeworpen. Registratieformulier- Bezittingen bijzondere waarde. Hiervan kan worden gezegd dat bij een goede omschrijving een goed signalement van het vermiste stuk van groot belang is. Vult u daarom dit formulier zo volledig mogelijk in. Ook foto's zijn onmis baar bij een opsporingsonderzoek. Deze folder geeft daarom tips voor het nemen van goede foto's. (Er is een handzame registratiekaart bij gevoegd). Merk wat je hebt. Gebruik postcode plus huisnum mer. Watje kunt merken en hoe je dat moet doen. Ook zo snel moge lijk aangifte doen. Let op volle, uit puilende brievenbussen. Voor een dief betekent het: hier is niemand thuis. Gebruik graveerpennen (voor een paar gulden bij ijzerwa- renwinkels, warenhuizen, kantoor boekhandels); met de scherpe sta len punt is het heel eenvoudig om het merkteken in fototoestellen, vi deorecorders en TV's te schrijven. En gebruik zgn. UV-pennen on zichtbare inkt") voor waardevolle voorwerpen waarop geen merkte ken met de graveerpen kan worden aangebracht. Speciaal ook voor voorwerpen die men persé niet be schadigden wil. Voorkom diefstal uit auto's. Dat er iets uit auto's wordt gesto len, is vaak het gevolg van onacht zaamheid. Dieven zijn gek op spul len die in auto's liggen. Dus auto op slot en geen buit voor de ruit. Ook in deze folder allerlei tips van de politie. Doe in alle gevallen van diefstal van of uit uw auto meteen aangifte. Er is een tweede folder over: Diefstal van en uit auto's, hoe kunt u 't voorkomen. Een brochure waar we vanwege het onderwijs acht op slaan is "In braak op scholen: een effectief pre ventieplan. Deze brochure is uit sluitend voor verspreiding op school. Opdat schoolbesturen en/of directies weloverwogen maatregelen kunnen nemen tegen schoolinbraak en/of vandalisme. Immers zo'n schoolgebouw is een ware attractie voor inbrekers: er is doorgaans veel te halen én het is er rustig. Samen met politie-des- kundigen kan men een preventie plan opstellen, maar dan eerst af vragen: 1. Wat willen we beveiligen. 2. Waartégen willen we dat. 3. Hoe moeten we dat beveiligen. Er worden voorbeelden uit de praktijk aangehaald, o.a. over het sluiten van de school en wie dat doet. Ook wie zorgdraagt voor het openen van de school. Waar bergt het team de waardevolle spullen op? Zorg voor inbraakwerende deuren en soms is het in de praktijk mogelijk om waardevolle goederen inbraakvrij op te bergen. TUINGEREEDSCHAP - Voor veel tuinwerk zijn kleine gereedschap pen vrijwel onmisbaar. Een leuke set van dergelijke handige tuin- hulpjes wordt gebracht door Sand- vik. Hij bestaat uit acht verschil lende gereedschappen, die uiter aard alle los verkrijgbaar zijn. Ze zijn gemoffeld, zodat roest vrijwel uitgesloten is. Het assortiment om vat een vijftandsharkje, een plant- schopje, een pootstok, een bollen- planter, een drietandsklauwtje en een dubbelhak. De prijzen per ge reedschap variëren van 12,95 tot 17,75. VLISSINGEN (GPD/ANP) - De werknemers van het Vllssingse stuwadoorsbedrijf Flushing Steve doring zijn in principe bereid de la ding licht radio-actief rundvlees van het koelschip Reefer Rio te los sen. Ook het personeel van het koel- en vrieshuis Flushing Coldstorage Company heeft geen overwegende bezwaren tegen de komst van het omstreden voedsel, zo is gisteren gebleken bij overleg in beide ondernemingen. Lezers schrijven Condooms Bij de Vierdaagse in Nijmegen werden op vrij grote schaal con dooms uitgedeeld. Het was een van die vloedgolven die de laatste tijd over ons land spoelen om de vrije seks 'zonder gevaar' te propageren. Ons land, dat een als een van de meest christelijke landen gold. De vele kerken die er nog staan zijn er het bewijs van. Maar loop er maar eens in en luister. In deze tijd die toch alle aandacht aan aids geeft, durft men dit woord haast nergens meer te gebruiken, omdat men vreest dat er anders over gedacht kan worden. Slechts een dominee, de heer L. Dorenbos, durfde het aan. Voor de lichamelijke en geestelijke gezond heid zouden toch alle kerken hem moeten bijvallen. Om nog maar niet te praten over Gods geboden, als men nog in Hem gelooft. Ten minste zou men regelmatig het ver schil moeten uitleggen over het verschil tussen zuivere en onzuive re relaties met haar mogelijke ge volgen: 'vrij veilig, blijf trouw'. Aids is een vreselijke ziekte die men niemand gunt. C.P. Noorderwier Laan van Eikeduinen 195 Den Haag niet wordt gelost door Quick Dis patch in Rotterdam. Flushing Coldstorage is het eerste bedrijf dat voor opslag van het vlees in aanmerking komt, aldus woord voerder Henningsen van de Ierse eigenaar van de 6000 ton vlees. De directie van de Rotterdamse los- en laadfirma Quick Dispatch besloot gisteren rond het middag uur de opdracht tot het lossen van de Reefer Rio terug te geven aan Eurofrigo, het koel- en vrieshuis dat het rundvlees aanvankelijk zou opslaan. Zij werd hierdoor ge dwongen door de weigering van het personeel om het vlees te los- Directeur Kloosterboer van Flushing Coldstorage, meldde dat zijn werknemers de lading willen behandelen, maar onder de uit drukkelijke voorwaarde dat er niets mee aan de hand is. Dat geit ook voor het personeel van Flus hing Stevedoring, aldus directeur Prins. De Vlissingse ondernemin gen willen zwart-op-wit vastgelegd zien dat het karwei geen kwaad kan. Zij eisen dat de veterinaire dienst constant metingen verricht bij het lossen en het opslaan van de 6000 ton rundvlees. Ook zou de ar beidsinspectie een oogje in het zeil moeten houden. Prins en Klooster boer voegden hieraan toe dat de werknemers niet worden gedwon gen deze taak te vervullen. Zij ver zekerden dat weigering geen gevol gen heeft voor een individueel per soneelslid. Districstbestuurster Mooren van de Vervoersbond FNV voor Zee land was daarop niet erg gerust. Flushing Stevedoring heeft zelf slechts twintig mensen in dienst en werkt voornamelijk met losse krachten. Het is maar de vraag of die wel zo gemakkelijk een op dracht kunnen weigeren, aldus Mooren. Volgens directeur Prins van Flushing Stevedoring hebben ook deze werknemers het recht te weigeren. De Vervoersbond FNV gaat ondanks de mededeling toch poolshoogte nemen bij het Vlis- sings havenbedrijf. CHAMAN - Pakistaanse kinderen worden in een vrachtwagen weggevoerd uit de plaats Chaman dat op de grens van Pakistan en Afghanistan ligt. Hoewel de Russische militairen uit Afghanistan worden teruggetrokken gaan de oorlogshandelingen in dat land onverminderd door. Vooral bij de Pakistaanse grens vinden met grote regelmaat gewelddadige botsingen plaats tussen Afghaanse regeringstroepen en Afghaanse opstandelingen die bivakkeren in kampen in Pakistan. (foto anpi AMSTERDAM (GPD) - Een 30-jari- ge vrouw uit Purmerend is het af gelopen weekeinde slachtoffer ge worden van ontvoering en ver krachting. Dat heeft de Amster damse politie gisteravond bekend gemaakt. De daders, twee mannen van ongeveer 40 en 50 jaar, zijn tot dusver spoorloos. De vrouw werkt in Amsterdam en was zaterdagmiddag tegen vier uur op weg van haar werk naar huis. Zij liep vanaf de Dam in de richting van het Centraal Station, toen zij op het Beursplein door een naar schatting 40-jarige, Neder lands sprekende man mgt grof li chamelijk geweld werd gedwon gen in een grijze Mercedes met ver moedelijk Duits kenteken te stap pen. Ze werd gedwongen op de achterbank van de auto te gaan lig gen. Pas zondagochtend werd de vrouw achter het Centraal Station in de hoofdstad weer vrijgelaten, na in de avond en nacht ervoor een aantal keren te zijn verkracht. De Vrouw (30 jaar) slachtoffer ontvoering en verkrachting politie weet nog niet waar het twee tal de vrouw naar toe heeft ge bracht. Wel staat vast dat er twee keer is getankt. Dat gebeurde zaterdag middag bij een FINA-benzinesta- tion en zondagochtend bij een Shell-benzinestation. Bij dat laatste benzinestation kochten de daders ook broodjes en andere etenswaren. Het slachtoffer heeft echter niet kunnen aangeven, waar deze benzinestations lagen, noch in welk deel van Nederland de daders zich met haar hebben opgehouden. De Amsterdamse politie heeft de indruk dat de vrouw als slachtoffer door de beide mannen is uitgeko zen, toen zij haar werkadres verliet. Volgens politiewoordvoerder Leo Detering moet evenwel iemand ge zien hebben, hoe de vrouw door de jongste van de twee daders werd gedwongen in de grijze auto te stappen. De vrouw was gekleed in een zwarte jas en een blauw wit ge streepte lange broek en had half lang blond haar. Op het Beursplein werd zij aangesproken door een 1.90 meter grote man, met kort blond stekelig haar, die spijkerkle- ding aan had. De man dwong de vrouw in te stappen in een oud mo del Mercedes, type 200, met Duits kenteken, dat begon met de letter K. De auto verdween in de richting van het Centraal Station. In de auto zat een Duits spreken de man, van circa 50-jaar, grijs haar met een kalende kruin, 1.80 m groot en normaal postuur. Deze da der was gekleed in een lichtblauwe broek waarop hij een blauw jack droeg. Belgische gokker zet nep-ontvoeriiig op touw DORDRECHT (GPD) - Een 30-jari- ge Belg heeft gisteren, om aan het knellende toezicht van zijn vrouw te ontkomen, een 'ontvoering' op touw gezet. Bij de Dordtse politie was in eerste instantie alarm gesla gen door een taxichauffeur, die de man van het Centraal Station naar het Postiljon Motel had gebracht. Toen de Belg was uitgestapt, zag de chauffeur dat deze door twee man nen werd vastgepakt, gefouilleerd en met geweld in een auto werd ge zet. De Rotterdamse politie werd op de hoogte gebracht en hield kort ontvoeren.' Nieuwe uitgaven Proza - 'Sjanghai',roman van Monica High- land, die het intrigerende China als de cor gebruikt van een bewogen fami liesaga, welke zestig jaar omspant. Van Holkema Warendorf, prijs 39,90. - 'Hamburger Hill' door William Pelfrey, die als infanterist zelf de Vietnamoorlog heeft meegemaakt en meegevochten heeft in de verbeten strijd om heuvel 937 (omgedoopt tot Hamburger Hill). John Irvin regisseerde de gelijknamige film. De Boekerij, prijs ƒ24,50. - 'Vanaf de toren gezien' door de Duitse filosoof en scrhijver Günther Anders, die deze beurtelings bespiegelende en beschouwende dagboekaantekeningen uit het atoomtijdperk maakte. Geselec teerd en voorzien van een nawoord door Lou Brouwers. Jan Mets, prijs 27,50. Thrillers - Terugzien in duisternisdoor Ruth Rendell, die door velen wordt gezien als de opvolgster van Agatha Christie en Dorothy Sayers. De laatste jaren bepaalt de schrijfster zich meer en meer tot de psychologische zogenaamde suspense romans. Daaronder moet ook dit boek worden worden gerekend. Bij ogen schijnlijk gewone personen wordt al lengs een hancicap zichtbaar die naar een onafwendbaar einde leidt. Het Spectrum, prijs ƒ34,90. - 'Een draak voor Kerstmis' en 'De kil le jungle', herdrukken van thrillers van Gavin Black, waarin privé-detective Paul Harris steeds de hoofdrol vervult. Fontein, prijs 19,90 per boek. - 'Jacht op de Potemkin' door Mark Jo seph, die deze thriller baseerde op de mysterieuze scheepsramp met de Ame rikaanse onderzeeër 'Scorpion' die in 1968 met man en muis verging. Was het schip op jacht naar een uiterst geheii Jeugdboeken - 'Het vlot' door Wim Hofman, die jeugdherinneringen uit het naoorlogse Vlissingen beschrijft. Over kinderen die opgroeien tussen de brokstukken van een stad in opbouw. Sommigen blijven oorlogje spelen Van Holkema Waren dorf. prijs 22,50. - 'Kaspar en de ijzeren poedel' door Joseph Hooper - met tekeningen van Tony Ross - is een kolderiek verhaal over een ondernemend jongetje. Van Holkema Warendorf, prijs 14,90, - 'Weg met Josefien!' door Roger Col- linson - met tekeningen van John Shel ley - gaat over Michael, die zijn kamer aan een vriendelijk nichtje moet af staan. Genoeg reden om haar te ontvoe ren. Van Holkema Warendorf. prijs 14,90. - 'Johan Edelgans' door Joep Ber tram, die een bijzonder ondernemende knaap tekent, die graag overal zijn neus insteekt en daardoor nogal eens in de perikelen komt. Veertig platen voor jon geren (of ouderen), die van visuele grap pen houden. Querido, prijs 18,90. Diversen - 'Snijbloemen uit alle windstreken' door Coen Gelein en Nees Joore. Een kleurrijk geïllustreerde gids met de be schrijvingen van ruim vijfhonderd soor ten en rassen snijbloemen. Uiteraard met tips voor gebruik en houdbaarheid. Het Spectrum, prijs 39,90. - 'Gids voor de getrouwde man en vrouw' door dr. Ruth Westheimer, de kleine Amerikaanse 'seksologe', die aangeeft hoe volgens haar een (huwe lijksrelatie spannend en fris kan wor den gehouden, hoe genegenheid en lief de kunnen worden gekoesterd en gecul tiveerd. Het Spectrum, prijs 34,90. - 'Glasnost': Marius Broekmeyer, ver bonden aan het Oost-Europa Instituut van de Amsterdamse universiteit, maakte een selectie van artikelen uit de Sovjetrussische media, die de nieuwe openheid en openbaarheid moeten illu streren. Jan Mets, prijs ƒ24,90. - 'Zuid Afrika behoort aan allen die er wonen' schrijft Nelson Mandela in een van zijn schaarse teksten. Een publika- tieverbod maakte dat er door hem niet veel kon worden geschreven. Wat er toch was, kan men in deze bundel vin den. Met een biografische schets van Rudi Boon. Jan Mets, prijs ƒ9,50 - 'Intimiteit in vrijheid' door de peda goge Ineke Hendriks en Marinus van Beugen, hoogleraar andragologie in Nijmegen. In de vorm van interviews worden de hedendaagse relatievormen onder de loep genomen, met hun aange name maar ook onaangename kanten. Jan Mets, prijs 24,50. daarop vier mensen aan, onder wie de Belg. Dordtse rechercheurs kre gen uiteindelijk van de Belg te ho ren: „Mijn vrouw zit in het Postil jon Motel. Ik wilde gaan gokken in Rotterdam, maar dat vond zij niet goed. Daarom heb ik me maar laten SANTIAGO (AP) De Cubaanse leider Castro heeft bevestigd dat er een politieke regeling in zicht is voor de conflicten in Namibia en Angola. Maar hij liet daarnaast we ten dat de Cubaanse militairen pas uit Angola worden teruggetrokken wanneer die vredesregeling gete kend is. Naar zijn zeggen is dat nodig als garantie voor de veiligheid van An gola en als stok achter de deur om Zuidafrika te dwingen Namibia daadwerkelijk onafhankelijkheid te gunnen. Castro deed zijn uitla tingen in een rede ter herdenking i de Cubaanse revolutie 35 jaar geleden. Hij gaf toe dat sinds afgelopen najaar nog extra militairen naar Angola waren gestuurd - volgens de VS zo'n 15.000 man - om de daar al aanwezige Cubaanse troepen macht van 40.000 man te verster ken. Hij zei dat tot die versterking was besloten om een politieke op lossing dichterbij te brengen. Angola, Cuba en Zuidafrika wer den het eerder deze maand in be ginsel eens over de aftocht van alle buitenlandse militairen uit Angola en onafhankelijkheid voor het door Zuidafrika bestuurde Namibia.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 9