Zoeken onontdekte kunst zinloze zaak Vondsten' meestal prullaria Bisschop Bar: niet vooruitgrijpen op wat nog niet kan WOENSDAG 27 JULI 1981 Pas als TNO zijn vermoeden bevestigd heeft, gelooft directeur Westra van het Anne Frankhuis in Amsterdam dat de brieven van Anne Frank en haar zusje Margot die onlangs in Amerika opdoken, echt zijn. De vraag naar echtheid volgt steeds weer na dergelijke vondsten, of het nu gaat om brieven, manuscripten of vervuilde schilderijen van oude meesters. Wordt de vraag bevestigend beantwoord en gaat het om een authentiek stuk, dan verdringen musea en verzamelaars elkaar om het hoogste bod uit te uitbrengen. "Op zoek gaan naar een nog met ontdekt kunstwerk, heeft geen zin. Je kunt wel proberen zoveel moge lijk dingen te zien en dan heb je kans dat je het herkent als je iets waardevois tegenkomt." J. Glerum, directeur van het Amster damse veilinghuis Sotheby's Mak van Waay gelooft niet erg in echte ontdekkingen. Hij heeft te vaak meegemaakt dat mensen zich bij hem meldden met iets van waarde zonder dat ze zelf wisten wat het nu precies was. Meestal ging het dan om een schilderij of een beeldje waar vader altijd van zei dat het iets bijzonders was. En ten lange leste wilden ze dan wel eens duidelijk heid. In de meeste gevallen blijkt het waardevolle voorwerp een prul. Slechts een enkele keer kun nen de experts van het veilinghuis goed nieuws melden. door Theo Haerkens Glerum herinnert zich het tragi sche geval van de Amsterdamse opkoper Kees die wel doelbewust op zoek ging naar onbekende schatten. Daarmee verspeelde hij de ruim 230.000 gulden die hem in de schoot gevallen waren in de vorm van twee vroege werken van Mondriaan. Kees had de werken in zijn schuurtje staan, toen zijn doch tertje van zeven met haar klas naar het museum ging. Zij vertelde haar vader dat er ook van zulke schilde rijen in het museum hingen. Kees kon het nauwelijks geloven, maar meldde zich toch maar bij Sothe by's. De vader van Glerum herken de de werken onmiddellijk als een voorstudie van de befaamde bo- menreeks en een strandgezicht uit Zoutelande. Op zijn jacht naar nog zo'n vondst draaide Kees de volle dige opbrengst van de twee Mon- driaans erdoor. Handelaren met meer verstand van zaken pakten het slimmer aan. Zij gingen naar de bakker en de sla ger in het buurtje waar Mondriaan als beginnend en dus arm kunste naar werkte. Voor een zacht prijsje kochten ze er de werken op die in plaats van geld over de toonbank gegaan waren. Niet zelden gaat het bij zoge noemde ontdekkingen om spullen die eenvoudig stukken duurder ge worden zijn sinds ze voor het laatst over de toonbank gingen, aldus Glerum. Het verhaal van Dora is daarvan een klassiek voorbeeld: een vermaarde familie in Amster dam wilde af van een servies waar ze op uitgekeken was en Dora, de huishoudster mocht het wel heb ben. De vrouw bracht de spullen naar een kenner en kreeg er onge veer een ton voor: het servies bleek van inmiddels kostbaar geworden eierschaal-porselein te zijn dat rond de eeuwwisseling in Den Haag gefabriceerd werd. Ruysdael Wat wordt er zoal ontdekt of ei genlijk wat komt er op de markt? Een kleine rondgang door het ar chief leert dat er allerlei werken bo ven water komen van alle tijden. Grote en minder grote namen uit de wereld van de kunst buitelen over elkaar heen. De groten dan maar: in het midden van 1964 werd in Haarlem een schilderij ontdekt van de 17e eeuwse schilder Jacob Ruysdael. Het werk was door een ander overgeschilderd. Het oor spronkelijke stuk kwam tevoor schijn, toen een kunsthandelaar het mes in het onverkoopbare werk wilde zetten om de composi tie wat aantrekkelijker te maken. Op ongeveer dezelfde manier dook er in 1960 een schilderij op van Paulus Potter. Het zat onder een dikke laag stof en vuil. Pas toen een restaurateur dat verwijderde, zag hij wat hij werkelijk in handen had. In juli 1973 doken er plotseling schetsen en tekeningen op van Isa ac Israels. De schilder had ze aan een huisbediende gegeven. Lange tijd waren ze vergeten, maar ze kwamen plotseling tevoorschijn, nadat een verzamelaar er door mid del van ruil de hand op had weten te leggen. In november '86 ontdekte de Voorschotense kunstkenner Th. Laurentius een ets van Rembrandt in een stapeltje prenten dat hem in het Avro-progamma 'Tussen Kunst en Kitch' wordt voorgelegd. Twee jaar later kwam er in het zelfde programma weer een Rem brandt tevoorschijn. Het verschil met de vorige vondst was dat de ei genaar wel wist dat het om een Rembrandt ging. Alleen kende hij de waarde niet precies en dat wilde hij nu wel eens weten. Enkele werken van Mondriaan dienden in een villa in Den Haag als afdekplaat op zolder, voordat ze door kenners van het veilinghuis Christie's herkend werden. Dat ge beurde in november vorig jaar, toen de experts de inboedel taxeer den in opdracht van de erfgena- Van Picasso werd in september van het vorig jaar werk ontdekt. Het ging om etsen en schilderijen die de kunstenaar in 1915 en '16 maakte van zijn toenmalige gehei me liefde. De schilder gaf haar de schilderijen, zodat niemand van het bestaan op de hoogte was tot ze geveild werden. Een aantal ontdekkingen blijkt achteraf nep. Zo ook de Rem brandt die een Amerikaanse auto handelaar vorig jaar kocht op een rommelmarkt in Nederland. De man kocht een prentje, liet het aan een expert zien, die prompt uitriep dat het hier om een heuse Rem brandt ging. Enkele dagen later werd deze optimistische visie weer ontzenuwd: het was niet meer dan een kopie. Teer punt De echtheid van veel ontdekkin gen is een teer punt. In december 1986 werd een Rembrandt bij Christie's in Amsterdam geveild en voor 11.000 gulden verkocht naar het British Museum in Londen. Nederlandse deskundigen hadden het werk toegeschreven aan een mindere god: Nicolaes Maes, een leerling van Rembrandt. Later De onlangs ontdekte brieven van Anne Frank (links), waarvan de eehll heid overigens nog moet worden vastgesteld. Hierboven Anne Frank zoalJ ze in het wassenbeeldenmuseum in Amsterdam is uitgebeeld. werd bekend dat het toch,om een heuse Rembrandt zou gaan, met een getaxeerde waarde van 1,6 mil joen. Veel „wordt verkocht als ontdek king, omdat dat nou eenmaal gratis publiciteit oplevert", benadert Glerum de zaak nuchter. De vei ling onlangs van een zogenaamde Van Gogh in Groningen, noemt hij zonder terughoudendheid zelf moord. "Wie een echte Van Gogh heeft, laat die in Londen veilen. Daar komt de hele wereld naar toe en dat levert echt wat op." Het ging om een klein olieverf schilderij waarop een figuur is af gebeeld met wat bloemen. Het werk werd aangeboden door een oudere vrouw. Haar vader, een huisarts, kocht het tussen 1910 en 1920 in Frankrijk bij wijze van be legging. Het stuk werd op de vei ling ingezet voor 50.000 gulden, maar bracht uiteindelijk niet meer op dan 10.000 gulden. De veiling-directeur sluit vrijwel uit dat er nog eens een onbekende Van Gogh ontdekt wordt. Hetzelf de geldt voor werken van Rem brandt en Rubens. „Die hebben al zo'n lange glorie-periode achter de rug. Als iemand daar iets van heeft, weet hij dat heus wel. Misschien kennen mensen de waarde niet precies, maar ze weten wel degelijk dat het om een Van Gogh gaat. of om een Rembrandt." De kans dat er een echte topper te halen valt op de rommelmarkt, acht Glerum zeer gering. „Maar bij meesters van tweede en derde gar nituur ligt het anders". Waar hun werk geleven is, is niet altijd goed bijgehouden. Hetzelfde geldt voor moderne kunstenaars. „Mensen als Appel hebben een enorme produk- tie gemaakt. Daarvan duikt er af en toe nog wel eens één op, maar ik weet niet of je dat een ontdekking moet noemen", aldus Glerum. tijd aangekocht als een echte Ver meer. „Als je het nu bekijkt snap je niet dat ze die vergissing hebben gemaakt. Ze hebben er echt in wil len geloven", aldus Mulders, die hieraan de les verbindt datje abso luut onbevooroordeeld moet staan tegenover een schilderij. Een woordvoerder van het muse um bevestigt het verhaal. „Er was in die tijd een ontzettend sterke be hoefte aan nog meer werk van Ver meer. „Je kunt spreken, van een collectieve blindheid, toen het schilderij in 1937 werd aange kocht", geeft M. Nijhof toe. „Als je het schilderij nu ziet, zie je onmid dellijk dat het geen Vermeer kan zijn." De ogen van de afgebeelde fi guren en andere stijlelementen sluiten vergissingen uit. Vals of niet, de Van Meegeren blijft tot de verbeelding spreken. „Zeker eens in de veertien dagen word ik er over opgebeld. En het is nog niet zo lang geleden dat er een bod op het schilderij is uitgebracht van meer dan een miljoen gulden." Dat bedrag vertegenwoordigt een waarde die nog ver afligt van de aankoopprijs van 450.000 (vooroor: logse) guldens die het i in 1937 voor op tafel legde. Spanning Een schoolvoorbeeld i niskoop: De Emmaüsgangers van Han van Meege Ongelukken Schilderijen-expert Rob Mul ders, een medewerker van het vei linghuis spreekt ook niet graag van ontdekkingen. „Er zijn schilderij en waar we het bestaan van ken nen, waarvan we niet weten waar ze gebleven zijn. Moetje nu van een ontdekking spreken als er weer éen op de markt komt", vraagt hij zich af. Evenmin als Glerum ge looft hij dat het mogelijk is met sys tematisch zoeken een echte mees ter te vinden. „Ook kunsthistorici komen eerst iets tegen en plaatsen dat later in een kader." Het omgekeerde leidt maar tot ongelukken. Als voorbeeld van zo'n gezochte ontdekking - en deze keer niet door een amateur als spullenbaas Kees - noemt hij De Emmaüsgangers van Van Meege ren. Dat schilderij hangt nog steeds in het museum Boymans-Van Beu- ningen in Rotterdam. Het is inder Met literaire ontdekkingen gaat het anders. Dat is de ervaring van Theo Bijvoet van het Letterkundig Museum in Den Haag. Hij is be trokken bij de uitgave van de brie ven van Edgar du Perron. Telkens duiken er weer nieuwe op. Dat is vrij gemakkelijk te verklaren: Du Perron woonde in Indonesië en Frankrijk, reisde veel en onder hield schriftelijk contact met vrien den en kennissen. Die brieven wor den geregeld bij het museum aan geboden als mensen de inboedel van hun ouders doorspitten en niet goed weten wat ze er mee aan moe ten. Niet alle schrijvers .springen zo met hun brieven om als Gerard Re- ve die zijn correspondentie met on der anderen Carmiggelt al eens heeft gepubliceerd. Voor het letter kundig museum blijft het voorlo pig spannend. „Iedere keer op nieuw als we de nalatenschap van een schrijver binnenkrijgen is die spanning er weer", erkent Bijvoet. „Steeds weer zitten daar brieven van andere schrijvers bij, waarmee zo iemand schriftelijk contact on derhield." Maar het gaat niet altijd zo. Deze maand nog werden bij het Londen- se veilinghuis Sotheby's niet min der dan duizend liefdesbrievei aangeboden van de auteur Henn Miller. Miller, een van de echtgeno ten van Marilyn Monroe, schreef d( brieven tussen 1976 en '79 a; actrice Brenda Venus. Zij was der tig, terwijl Miller inmiddels d( tachtig gepasseerd was en een j later zou overlijden. De brieven werden bij het linghuis aangeboden door de Brit se schrijver-dichter Lawrence Du rell. Hij was een goede vriend i Miller en het ligt voor de hand dat hij een deel van diens literaire nala tenschap onder zijn hoede heeft ge kregen. Hitier In maart van dit jaar werd bij d< Londense vestiging van he linghuis Sotheby's het manuscrip aangeboden van de wereldberoem de 'Ode an die Freude' uit de Ne gende Symphonie van Ludwig vair Beethoven. Beethoven werkte daar van 1817 tot 1824 aan. De kunstwereld was verbluft: nie mand wist dat het origineel nog be stond. Toch is het maar de vraag or hier gesproken moet worden van een ontdekking. Degene die het manuscript op de veiling aanbood, een anonieme verzamelaar, wist' wel degelijk waar het om ging. Hoe hij de hand op het stuk - met de be roemdste passage van Beethovens werk - heeft weten te leggen, is niet bekend. De meeste manuscripten van componisten worden ingeleverd bij de uitgever en na gebruik weg gegooid. Andere worden bij pre mieres gebruikt voor het maken van aantekeningen en gaan daarna verloren. De echtheid van het manuscript werd vastgesteld met behulp van handschriftkundigen. Die komen er in geval van twijfel vaker aan te pas. Spectaculair was in dit ver band de vermeende ontdekking van de dagboeken van Hitier, waar voor het Duitse blad Der Stern en kele jaren geleden ruim 10 miljoen gulden- op tafel legde. Verscheide ne deskundigen, zoals de Britse historicus Trevor Roper, onder zochten de boeken die de iourna- j list Gerd Heinemann ontdekt zei te hebben en meenden dat ze echt wa- ren. Ook hier was het handschrift een belangrijke aanwijzing bij het i vaststellen van de echtheid. Uitein-1 delijk kwam toch aan het licht dat een handelaar in oorlogsrelicten. Konrad Kujau, de stapel van liefst zestig boeken eigenhandig had vervaardigd. Zelfs de schijn van vermenging van eucharistie en avondmaal moet worden vermeden, zo waar schuwt bisschop Bar van Rotter dam priesters, diakens en pasto raal werkenden in zijn bisdom. Oecumenische eucharistievie ringen kunnen niet. "Dat geldt evenzeer voor vieringen waarin de heilige communie wordt uit gereikt zonder dat de heilige eu charistie kan worden gevierd". Aanleiding tot de brief zijn de viering van het 40-jarig bestaan van de Wereldraad van Kerken volgende maand en bepaalde 'plaatselijke ontwikkelingen'. De afgelopen jareh is op het ge bied van de oecumene al een hele weg afgelegd, maar, zegt bis schop Bar. de Rooms-Katholieke Kerk heeft zich nog niet in staat van hereniging met andere ker ken verklaard. Daarom betreurt hij het, dat er in zijn kerk soms initiatieven worden genomen "die vooruitgrijpen op wat er nog niet is en op wat, naar rooms-ka- tholieke overtuiging, nog niet kan". De bisschop van Rotterdam wil niet met maatregelen komen. Hij vertrouwd erop. dat allen bin nen het bisdom ervoor zullen wa ken "op verantwoorde wijze om te gaan met geloof en leven, over- eehkomstig de leer en discipline van de kerk". Naar CNV. De Bond van me dewerkers in kerkelijke en daar aan verwante arbeid, die de be- langen behartigt van werkne mers bij de Nederlandse Her vormde Kerk, treedt binnenkort toe tot het CNV. Bij deze bond zjjn niet de predikanten aange sloten. Het was eerst de bedoeling dat de bond, die ruim 200 leden heeft, een federatie zóu aangaan met de twee organisaties van kosters, die samen ongeveer 800 leden tellen, en vervolgens als fe deratie lid van het CNV zou wor den. Maar dat plan is van de baan. Rijnsburg. De dag na het corso, zondag 7 augustus, wordt in de Grote óf Laurentiuskerk in Rijnsburg 's morgens om half 10 een dienst gehouden, waaraan een mannenkoor uit het Duitse Weidenau medewerking ver leent, dit ter gelegenheid van het feit dat de relatie tussen Rijns burg en de Duitse gemeente Sje- gen 25 jaar bestaat. Met deze dienst, waarin ds. H. van Niel voorgaat, wordt de viering van dit jubileum afgesloten. Het on derwerp van de preek is het the ma van het corso 'Bloemen- .vast en zeker'. Radio. De uitzending van Moker (Media Overleg Kerken in Rynland en de Bollenstreek) van morgenavond 7 uur tot half 8 (FM 105.7 en via de kabel ook op FM 88.1) gaat over kerkelijke zo- meractiviteiten in plaatsen waar veel gasten verblijven: eucharis tievieringen in hotel 'De Witte Raaf in Noordwijk, zomer avondzang in de Oude Kerk van Katwijk aan Zee en evangelisa tiewerk op de camping 'Konings hof in Rijnsburg. Hervormde Kerk: toegela ten tot de evangeliebediening R. van den Broek Ravenswaaij (Geld.): beroepbaar J. E. Dulfer Bourtange (Gr.), J. Flikweert Reeuwijk, J. J. Suurmond Hou ten, mevrouw M. E. Suurmond- Vonkeman Houten, S. J. Visser Lettelbert, mevrouw A. Zuider- meer Utrecht en W. C. Zuijder- duijn Stellendam. Gerefor meerde Kerken Vrijgemaakt: bedankt voor Vollenhove W. Tiekstra De Bilt. Bekrompen "Het christendom loopt geen gevaar vernietigd te worden. Wél uw eigen bekrompen versie van het christendom". Dat schrijft de anglicaanse bisschop van Ne wark in de Verenigde staten, John Spong, in een open brief aan bisschop Graham Leonard van Londen, die gisteren stond in de Engelse krant 'The Inde pendent'. Spong, voorstander van priesterwijding van vrou wen in de Anglicaanse Kerk, had zich erg gestoord aan Leonards toespraak vorige week vrijdag op de wereldconferentie van angli caanse bisschoppen in Canter bury. Leonard fel tegenstan der van vrouwelijke priesters - zei toen, dat anglicanen die plei ten voor openheid en verande ringen de kerk vernietigen. De ambtsopvatting binnen de kerk, zegt Spong, is niet uit de lucht komen vallen, net zoals de bijbel niet in geschreven vorm uit de hemel is neergedaald. "De ambtsopvatting staat weliswaar niet geheel los van Gods leiding, maar vormen die zich ooit heb ben ontwikkeld om aan bepaalde behoeften te voldoen, kunnen worden gewijzigd om aan nieu we behoeften tegemoet te kö- meh" Volgens Spong staat Leo nard niel open voor 'Gods aan wijzingen in onze tijd Aartsbisschop Tutu van Kaap stad roept in een vraaggesprek met dezelfde krant de bisschop pen van de Episcopaalse Kerk dat is de Amerikaanse Angli caanse Kerk op, de zaak van de wijding van vrouwen tot bis schop niet op de spits te drijven. "Een groot deel van de angli caanse gemeenschap stemt in met vrouwelijke priesters, en vrouwelijke bisschoppen zijn daarvan een logisch gevolg, maar in het licht van de strijd voor be vrijding mag deze kwestie niet alle andere problemen verdrin gen". Polygamie De kerk moet in Afrika polyga mie toelaten. Dat zei de Keny- aanse bisschop David Gitari tot de verzamelde anglicaanse bis schoppen in Canterbury. Hon derd jaar geleden werd bepaald dat het doopsel zou worden ont zegd aan mannen die met meer dan één vrouw zijn getrouwd, tenzij ze op één na al hun vrou wen wegzenden. Gitari vroeg zijn collega's een grotere pastorale gevoeligheid aan de dag te leggen voor polyga me Afrikanen. De Anglicaanse Kerk van Kenya staat sinds 1982 toe dat een polygame man wordt gedoopt zonder dat hij verplicht is zijn huwelijken te ontbinden met op één na al zijn vrouwen. Mannen die pas na het doopsel een polygaam leven gaan leiden hangt daarentegen een tucht maatregel boven het hoofd. De Kenyaanse bisschop stelde 'ernstige fouten' van de eerste zendelingen aan de kaak. "Onbe wust verkondigden zij een aan de westerse cultuur aangepast evangelie. Een van de grootste problemen waarvoor wij nu staan is, hoe wij ons van dit wes terse omhulsel kunnen ontdoen en het evangelie direct in contact kunnen brengen met de Afri kaanse culturen Sommige Afri kaanse gewoonten zal de kerk nooit kunnen accepteren (bij voorbeeld het stelen van vee en het doden van een tweeling di rect na de geboorte), maar ande re, zoals de besnijdenis van vrou wen en polygamie, zijn, volgens bisschop Gitari, tijdelijk aan vaardbaar. Bisschop Bashir Jiwan uit In dia betoogde, dat theologische meningsverschillen in het Wes ten een 'fatale klap' kunnen toe brengen aan de verbreiding van het evangelie in ontwikkelings landen. Die verschillen doen het zendingswerk in Azie meer kwaad dan verzet van niet-chns- tenen. Volgens hem kunnen de kerken in islamitische landen nü oogsten. "In Indonesië zijn dui zenden moslims christen gewor den als gevolg van een geestelij ke vernieuwingsbeweging". In Hannover houden de aan hangers van de geëxcommuni ceerde aartsbisschop Marcel Le- febvre hun eucharistievieringen in een zaal van de lutherse Ans- garkerk. Zowel rooms-katholie- ken als protestanten vinden dat merkwaardig. Reactie uit de Evangelische Kerk: "Er is geen sprake van een noodsituatie die deze gastvrij heid zou rechtvaardigen". En uit rooms-katholieke kring: "De mis van deze ondergrondse kerk heeft niets van doen met een sa menkomst van parochianen met de priester als hoofd van de paro chie". De priesters die in de lu therse zaal voorgaan komen al len van buiten, vooral uit de buurt van Paderborn.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 2