LEIDSCH DAGBLAD Tegenslag voor zuinige Van Dijl Vier patiënten stoppen therapie in Centrum '45 GISTEREN MIJN KRANT, VANDAAG MIJN KRANT, MORGEN MIJN KRANT. IK BEN GEABONNEERD! Hbo-studenten in de knel door beperking studieduur Gemeenten verlagen salaris nieuwe, jonge ambtenaar pas per 1 januari Vrouwen ontlopen opsluiting 20% Extra korting op de gehele dames- en neren zomerkollektie. Belasting terug VS willen niet onderhandelen met Iran over gijzelaars WOENSDAG 27 JULI 1988 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 38686 LEIDEN - De nieuwe harmonisatiewet voor het hoger onderwijs pakt voor bepaalde groepen hbo-studenten bijzonder ongun stig uit. De beperking van de studieduur in het hoger onderwijs tot 6 jaar dupeert vooral universitaire studenten met een hbo-oplei- ding. Een aantal van hen valt in een finan cieel vacuüm, omdat zij geen recht meer hebben op studiefinanciering. Ondanks de toezeggingen van minister Deetman (onder wijs en wetenschappen) is er nog niets voor deze studenten geregeld. Tot voor kort mocht een student zes jaar over zijn universitaire studie doen zonder dat zijn hbo-jaren werden meegerekend. In de nieuwe wet worden de hbo-jaren wél meegeteld, bovendien met terugwerkende kracht. Dit betekent dat een aantal studen ten officieel opeens al zijn studietijd heeft verbruikt en daardoor het recht op studiefi nanciering verliest. Hoe deze groep zijn stu die verder moet betalen is volstrekt ondui delijk. Ook wordt in de nieuwe wet de mogelijk heid om de studieduur te verlengen afge schaft. Wie een universitaire studie volgt kan nog tot 1 september op speciale gron den verlenging aanvragen. Na die datum vervalt deze mogelijkheid. Hbo-studenten kunnen echter maar tot 1 augustus verlen ging aanvragen. En omdat hogescholen mo menteel gesloten zijn, kunnen zij nergens met hun aanvraag terecht. Het gaat waar schijnlijk om enkele duizenden studenten. "Ik vrees dat deze mensen buiten de boot vallen", stelt Maud Heedeman, studenten decaan aan de rijksuniversiteit van Leiden. Gedupeerde hbo'ers bellen haar in paniek op, maar zij kan niets voor hen doen. De stu dentendecaan vindt dat de nieuwe wet het hoger onderwijs met een hoop problemen opzadelt. De wet is met enorme snelheid door het parlement gejaagd en de onder wijsinstellingen krijgen de rekening gepre senteerd. "Niemand weet waar hij of zij aan toe is. Een heleboel dingen moeten achteraf door de universiteiten worden geregeld en opgevangen". De studentendecaan valt vooral over de terugwerkende kracht waarmee de nieuwe maatregelen zijn ingevoerd. Studenten die begin jaren tachtig aan een studie zijn be gonnen, zijn de klos. "Iemand die bijvoor beeld een jaar zijn studie heeft stil gelegd om te gaan werken is dat jaar nu zomaar kwijt". Het meest getroffen zijn studenten die eerst een hbo-opleiding hebben gevolgd en daarna aan een wetenschappelijke oplei ding (wo) zijn begonnen met het recht daar 6 jaar over te doen. Volgens de nieuwe wet worden hun hbo-jaren opeens van die 6 jaar afgetrokken. In praktijk betekent dit dat een student die in '83 of '84 met zijn univer sitaire opleiding is begonnen zijn recht op studiejaren inmiddels heeft verbruikt. Deze studenten mogen hun studie voor zetten, maar zonder enig recht op studiefi nanciering. Bovendien moeten zij een hoger collegegeld betalen: 2450 gulden in plaats van 1750. Hoe deze mensen dit moeten fi nancieren is nog steeds een raadsel. Minis ter Deetman heeft tijdens de behandeling van de wet in dé Tweede Kamer weliswaar geld toegezegd, maar hoeveel dat wordt is volstrekt onduidelijk. "We weten nog van niets", aldus Heedeman. "Het zal erop neer komen dat deze studenten bij de bank moe ten gaan lenen. Ik heb ook geen idee om hoeveel studenten het gaat. Als studenten bellen kan ik ze niets anders adviseren dan te wachten tot augustus. Dan weten we ho pelijk meer". Studiebeurs Studenten oude stijl die langer dan zes jaar over hun studie mogen doen, krijgen volgend jaar toch een studiebeurs. Minister Deetman heeft inmiddels erkend dat door een 'technische onvolkomenheid' het arti kel in de harmonisatiewet, waarin dit is ge regeld, is weggevallen. Om dit ongedaan te maken zal de bewindsman in augustus een aantal wetswijzigingen indienen. De 'onvolkomenheid' werd aangekaart door het Eerste-Kamerlid mr. J. Vis (D'66), die daarop door derden werd geattendeerd. Bij de vele amendementen op het wetsont werp was een artikel per ongeluk wegge streept. Hierin was vastgelegd dat studen ten aan de universiteit en hogeschool, wier studie wat programma betreft langer dan respectievelijk zes en vierenhalf jaar duurt, ook langer een beroep mogen doen op stu diefinanciering. Het betreft hier vooral stu denten medicijnen en farmacie. Volgens Deetman heeft de fout geen na delige gevolgen voor de studenten omdat de wetswijziging met terugwerkende kracht wordt ingevoerd. Bovendien gaat het vol gens de minister om een zeer kleine groep. Hij wees de beschulding van Vis van de hand dat de fout niet is ontdekt doordat het wetsvoorstel met grote haast door de Eerste en Tweede Kamer is gejaagd. DEN HAAG (GPD) - De voorgenomen salariskortingen voor jonge, nieuw te benoemen ambtenaren bij gemeenten kunnen pas per 1 januari 1989 ingaan en niet per september zoals .minister Van Dijk (binnenlandse zaken) had gewild. De besparing die Van Dijk hierdoor misloopt is volgens deskundigen echter niet zo groot, omdat de gemeenten dit jaar maar weinig nieuwe ambtenaren kunnen aanstellen als gevolg van bezuinigingen. Door tekort aan vrouwencellen verjaart straf GRONINGEN (GPD) - Vrouwelij ke criminelen ontkomen vaak aan hun gevangenisstraffen door een tekort aan vrouwencellen in ons land. Vonnissen voor lichtere vrij heidsstraffen dreigen te' verjaren. Politiekorpsen krijgen regelmatig te maken met reeds veroordeelde vrouwen die zich schuldig blijven maken aan zware vergrijpen. "We kunnen ze wel oppakken, maar er is nergens een cel om ze in op te sluiten. Dat demotiveert de Geen schade-uitkering bij aanrijding onder invloed drank of drug betrokken raakt bij een aanrijding, loopt de kans dat de schade aan zijn eigen voertuig niet door de ver zekeraar wordt uitbetaald. De Nederlandse Vereniging van Automobielassuradeuren (NWA) heeft haar leden aanbevolen een dergelijke clausule op te nemen in de cascoverzekeringspolissen. De autoverzekeraars menen dat zij al dus hun steentje kunnen bijdragen aan de bestrijding van het rijden onder invloed. Naar verwachting zal deze clau sule door de hele bedrijfstak'wor den overgenomen, zo heeft het Bu reau Voorlichting Verzekering vandaag bekendgemaakt. Iets warmer Vannacht enkele mistbanken en een minimumtemperatuur van ongeveer 10 graden. Overdag perioden met zon. In de avond een kleine kans op een re- gen- of onweersbui. Middagtempera- tuur ongeveer 24 graden. Zwakke, overdag matige wind draaiend van zuidwest naar zuidoost. De vooruitzichten voor vrijdag tot en met maandag: Vrijdag regen, daar na af en toe zon en een enkele bui. Ta melijk koel. Donderdag 28 juli zon op: 05.55 uur, zon onder: 21.37 uur; maan op: 21.47 uur, maan onder: 04.12 Waterstanden te Katwijk hoog water: 03.15 en 15.47 uur; laag water: 11.45 en 23.49 uur. agenten. En de burger snapt zoiets ook niet", aldus de Groninger poli- tievoorlichter Arjan van de Leur. Alleen al in liet arrondissement Groningen staan 100 vrouwelijke veroordeelden op de wachtlijst voor een cel. Volgens de Groninger officier van justitie mr. M.H. Seve- rein hebben de zware gevallen voorrang. "Maar er ontstaat bij de lichtere straffen rechtsongelijk heid tussen vrouwen die wél en vrouwen die niet de cel in gaan voor eenzelfde vergrijp". Volgens Severein is er de laatste maanden sprake van een alarme rende situatie. "Dit is onverteer baar. Het is de doodsteek v goede rechtspleging als een veroor deling helemaal niet, of niet binnen redelijke termijn wordt gevolgd door strafuitvoer". NOORDWIJKERHOUT - In Noordwijkerhout wordt voor de achtste keer het wereldkampioen schap paalzitten gehouden. Veer tien mannen en twee vrouwen heb ben gisteravond onder grote pu blieke belangstelling plaatsgeno men op hun palen in het Ooster- duinsemeer. De deelnemers moeten 112 uur onafgebroken op een plankje van 40 bij 35 centimeter blijven zitten. Het huidige record staat op 104,5 uur. De paalzitters variëren in leef tijd van 19 tot 49 jaar. Een uitge breid medisch- en verzorgingsteam staat dag en nacht klaar. Het wereldkampioenschap trekt elk jaar erg veel publiek. Vorig jaar kwamen ruim 150.000 mensen een kijkje nemen. (foto Jan Holvast) Het uitstel wordt veroorzaakt door dat het College voor Arbeidszaken van de Vereniging van Nederland se Gemeenten (VNG) pas na de zo mervakantie met de ambtenaren- centrales over de maatregel kan spreken. Daarna moet het college een advies opstellen, aan de hand waarvan de gemeenten uiteinde lijk zelf over de maatregel beslui ten. Pas daarna kunnen de salaris schalen worden aangepast. Bij de VNG verwacht men dat de proce dure nog wel enige maanden in be slag zal nemen. Voor rijksambtena ren geldt de korting wel per 1 sep tember. De bedoeling van de kortings maatregel is dat bij rijk, provinces en gemeenten per jaar in totaal 150 miljoen wordt bespaard. Dit jaar bedraagt de besparing nog niet veel meer dan 30 miljoen. De kor ting bestaat uit twee onderdelen. De leeftijd waarop jonge ambena- ren recht hebben op het salaris van volwassenen wordt verhoogd van 21 naar 22 jaar. De minister van Binnenlandse Zaken heeft boven dien de afstand vergroot tussen de salarissen van jonge ambtenaren. Per leeftijdsjaar is er nu een ver schil van tien procent. Deze zoge heten staffeling was tot nu toe 7,5 procent. De ambtenarencentrales hebben zich steeds verzet tegen de salaris korting. Vooral tegen de opschui ving van het volwassenenpeil zijn veel bezwaren. De ambtenarencentrales zijn het wel eens kunnen worden met mi nister Van Dijk over de besteding van de te besparen gelden. Er komt een centraal fonds waaruit werk loosheidsprojecten voor jongeren zullen worden gesubsidieerd. De ambtenarenorganisaties wil len dat ook het in gemeentelijke sfeer te besparen geld in dat fonds komt, maar daarmee zijn de ge meenten het niet eens. Ze willen dat geld zelf houden en ook zelf be steden voor het bestrijden van de jeugdwerkloosheid. Harry Bannink: 'Door Ome Willem kan ik niet meer rustig over straat lo pen'. PAGINA 17 1 'Zoeken naar onontdekte kunst is zinloze zaak'. PAGINA 2 1 Pleegkinderen dienen schadeclaims in bij Kin derbescherming. PAGINA 3 Opgepakte drugshande laar Marks was de 'Marco Polo onder de drugshan delaren'. PAGINA 5 De ongekende malaise van het Belgische wielrennen. PAGINA 15 Oók op reeds afgeprijsde artikelen. 'Israël stuurde aan op rellen bij bezoek van Van den Broek' TEL AVIV (GPD) Het bezoek van minister Van den Broek (bui tenlandse zaken) aan het Palestijn se vluchtelingenkamp Kalandia op de bezette westelijke Jordaanoever midden deze maand, kan een poli tiek staartje krijgen. Zoals bekend ging het bezoek van de minister ge paard met een gewelddadig inci dent, waarbij Palestijnse jongeren de buitenlandse gasten op een re gen van stenen tracteerden. Volgens het Israëlische ochtend blad Ha'aretz van vanmorgen zou een niet nader omschreven onder zoek hebben uitgewezen dat het in cident ontstond, omdat onder de kampbewoners het gerucht was verspreid dat niet de Nederlandse minister in aantocht was, maar een stoet van Israëlische veiligheids agenten en militairen. Het bericht werd echter door een woordvoer der van de VN-organisatie voor vluchtelingen (UNWRA) tegenge sproken. Hij noemde het onder zoek dan ook 'onzin'. DEN HAAG (ANP) De gemeente Haarlem betaalt 3.5 miljoen gulden onroerend-goedbelasting aan haar burgers terug, zo heeft ze aange kondigd tijdens de behandeling van een procedure tegen een te ho ge aanslag voor het gerechtshof in Amsterdam. De Consumenten bond, die betrokken is bij deze zaak, maakt dat vanmorgen be kend. Haarlem is na Uden de tweede gemeente die de tarieven met te rugwerkende kracht over 1984 en 1985 verlaagt en de teveel geïnde ogb terugbetaalt. Roelofarendsveense conservenfabriek in handen Cebeco ROTTERDAM (ANP) - Cebeco- Handelsraad in Rotterdam neemt, zoals verwacht, Ruiten Troef Con servenfabriek in Roelofarends- veen over. Het heeft een direct be lang genomen van dertig procent. In drie jaar moet dit groeien naar honderd procent. Cebeco heeft dit vandaag bekendgemaakt. De overname past binnen de strategie van Cebeco een groter be lang te verwerven in de groente- en fruitverwerkende industrie, zowel in binnen- als buitenland. Ruiten Troef sluit volgens Cebeco goed aan bij Peter Verburg bv, een ander conservenbedrijf dat Cebeco on langs, eveneens gefaseerd, heeft overgenomen. Al bij het begin van de onderhan delingen drie weken geleden zei di recteur J. van Ruiten positief te genover de overname te staan. Hij verwacht op termijn een groei van het aantal personeelsleden. NEW YORK (GPD) - De Verenig de Staten zijn niet bereid met Iran te onderhandelen over de negen Amerikaanse gijzelaars in Liba non. President Reagan en andere functionarissen verklaarden zich bereid tot gesprekken met Iran, maar niet tot onderhandelingen. Amerika staat op het standpunt dat de gijzelaars onvoorwaardelijk moeten worden vrijgelaten. De voorzitter van het Iraanse parlement, Rafsanjani, had eerder een aantal voorwaarden genoemd om de dialoog tussen de twee lan den te heropenen. Volgens hem moet Amerika eerst de bevroren Iraanse tegoeden op Amerikaanse banken vrijgeven. Dat is een oude eis die dan ook prompt door een woordvoerder van het Witte Huis van de hand werd gewezen. De secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Perez de Cuellar is een dag eerder dan het plan was besprekingen begonnen met de Iraanse minister van buitenlandse zaken Velayati over een wapenstil stand in de Golfoorlog. De secreta ris-generaal sprak gisteren twee maal met de Iraanse minister, om dat deze toch al in New York was. De Iraanse minister heeft ook de escalatie van de oorlog gedurende de laatste dagen met de secretaris generaal besproken. Iraq heeft weliswaar maandag verklaard dat alle troepen op eigen grondgebied zijn teruggetrokken, maar volgens Iran saboteert Iraq de vredesbe sprekingen in New York en voert het Iraakse leger nog steeds aan vallen uit op Iraans grondgebied. Velayati noemde na afloop de eer ste besprekingen constructief en vruchtbaar. Vandaag zal Perez de Cuellar met de Iraakse minister van bui tenlandse zaken Aziz spreken. Iran weigert directe onderhandelingen met Iraq. Aardbeving op Kreta ATHENE (AFP) - Om zeven uur vanmorgen heeft het observatori um in Athene een aardbeving van 4,9 op de schaal van Richter op het eiland Kreta geregistreerd. Het epi centrum van de aardbeving, die door deskundigen als 'fors' werd betiteld, lag op Kreta, op 330 kilo meter ten zuidoosten van Athene. Er zijn geen slachtoffers. Insluiper bewijst 'onschuld' met 350 gulden borg (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN Een bewoner van een studentenhuis aan de Klikspaanweg in Leiden trof gisteravond bij thuiskomst een man aan in zijn kamer, die bezig was de zakken van een broek te doorzoeken. De in sluiper vertelde de student dat hij niets kwaads in de zin had, maar dat hij op zoek was naar een ring die hij een tijdje geleden had verloren. Om de student van zijn on schuld te overtuigen, gaf hij hem een 'borgsom' van 350 gulden. De student moest zijn verhaal maar natrekken, ad viseerde de man, dan zou hij vanzelf wel tot de conclusie komen dat er werkelijk niets aan de hand was geweest. De insluiper deelde mee later die avond zijn geld weer op te ha len. Dat deed hij inderdaad. De man kreeg zijn borgsom te rug, want er was niets ver dwenen. Desondanks werd hij door de inmiddels gewaar schuwde politie meegeno men. Het bleek niet de eerste keer te zijn dat de man, een drugsverslaafde, met de poli tie in aanraking kwam. Op het bureau kreeg hij namelijk zijn vijftigste proces-verbaal uitgereikt wegens insluiping en inbraak. Een klein jubile um dus, hoewel de bloemen en felecitaties op het politiebu reau achterwege bleven. Bij de fouillering vond de politie een klein potje met pillen in zijn anus. Of het verdovende middelen zijn, wordt nog on derzocht. Wegens NSB-verleden van ouders mede-oorlogsslachtoffer (Van een onzer verslaggevers) OEGSTGEEST - Vier oorlogs slachtoffers hebben hun behande ling in Centrum '45 stopgezet, na dat bekend werd dat de ouders van een van hun lotgenoten in de Twee de Wereldoorlog met de NSB sym pathiseerden. Omdat de kliniek in Oegstgeest het viertal geen garan tie wilde geven, dat iets dergelijks in de toekomst niet meer zal gebeu ren, besloten zij de therapie te sta ken. De lichamelijk gehandicapte man om wie alle beroering is ont staan, is zelf een erkend oorlogs slachtoffer. Als zodanig is hij bij Centrum '45 in behandeling geno men. Tijdens de groepstherapie vertelde de man, dat zijn ouders in de oorlog bij de NSB waren. Het slachtoffer voegde daar onmiddel lijk aan toe, dat hij zich direct van hen had gedistantieerd. Toch ont stond er over zijn opmerking enor me beroering in de groep, die uit eindelijk leidde tot het weglopen van de vier patiënten. De verzetsmensen nemen het Centrum '45 kwalijk, dat het de man heeft binnengehaald. Iets dat in hun ogen nooit had mogen ge beuren, omdat zij de kliniek zien Moord op Franse strand MARSEILLE (Rtr) - Op een druk bezocht strand in La Ciotat bij Mar seille is gisteravond een 30-jarige Fransman doodgeschoten. Het is de tweede moord in de badplaats binnen 24 uur. Maandagavond waren toeristen uiteengestoven toen onbekenden een man doodschoten die op een motor op de boulevard van La Cio tat reed. De politie denkt dat de moorden kunnen worden toege schreven aan ruzie in de onderwe reld van Marseille. als een plaats waarop zij in moeilij ke tijden terug kunnen vallen. Door dit voorval voelen zij zich min of meer in de steek gelaten. De ge dachte van de verzetsmensen is, dat straks kinderen met een trau ma van het NSB-zijn van hun ou ders, ook voor therapie in aanmer king zullen komen. Volgens de coördinator van de dagbehandeling, W. Feenstra, was Centrum '45 op de hoogte van het feit dat de ouders van de man in de Tweede Wereldoorlog contacten met de NSB onderhielden. Alvo rens hij aan de groepstherapie mocht deelnemen was daarover goed nagedacht. Feenstra zegt, dat er bij Centrum '45 wel eens meer patiënten in be handeling zijn geweest die in de loop van de groepstherapie vertel den, dat familieleden een band met de NSB hadden. Nooit eerder gaf dat aanleiding tot zulke heftige emoties als waarvan nu sprake is. Daarom was er ook in dit geval voor de kliniek geen aanleiding om van de normale behandeling af te wijken.' Feenstra sluit het echter niet uit dat, na wat nu is gebeurd, het beleid wordt aangepast. DE KRANT VOOR UW EIGEN STUK VAN NEDERLAND I Neem nu een abonnement en beslis zelf hoe u betaalt' Per maanö 23.95 per hall iaar 141.! (alleen mogeii|k mei automatische betaling) r—j per ,aar 270.25 per kwartaal 70.95 „oorkeur aankru.; De eerste 2 weken kn/gt u de krant natuurlijk gratis m de bus' Naam Postcode/Plaats Te'eioon.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 1