'Verwende kereltjes vallen in een zwart gat' Spaans de voertaal op het Melkhuis je S"STV Ploeg Delgado verdient ruim half miljoen in de Tour Roche keert terug in het wielerpeloton Lammerts wint in Steenwijk De ongekende malaise van het Belgische wielrennen i "ft h i Johnson weer terug bij coach Francis Berndt mag voor Westduitsland starten Zuidamerikanen slijpen de messen Van Leeuwen en Van Marwijk boeien publiek op Roomburg LendI pakt de draad weer op Pettersson niet naar Spelen WOENSDAG 27 JULI 1988 PAGINA 15 PARIJS (AFP) - De ploeg van Tour de France-winnaar Pedro Delgado, Reynolds, heeft behalve een reeks gele truien ook een grote hoeveel heid geld mee naar Spanje geno men. De Spaanse equipe verdiende in de drie weken 1.637.100 franken, 545.700 gulden. Het verschil met de concurrentie was aanzienlijk. De ploeg van Ste ven Rooks, de nummer twee in het algemeen klassement, PDM, kwam tot iets minder dan een mil joen franken, meer dan 310.000 gul den. Jean-Paul van Poppel bracht door zijn vier etappe-overwinnin gen het totaal aan verdiensten van zijn ploeg, SuperConfex, op 575.850 franken, ruim 191.000 gul den. De inkomsten van de derde Ne derlandse ploeg in de Ronde van Frankrijk, Panasonic, staken daar schril bij af. De equipe van Peter Post kwam, vooral door de winst in de ploegentijdrit en de gele truien van Van Vliet en Lubberding, tot 235.900 franken, zo'n tachtigdui zend gulden. Voor de renners uit de ploeg van Teka bleef nauwelijks iets meer dan een hongerloon over. Drie weken fietsen leverden 34.800 franken op, ongeveer 11.000 gul den. Per renner een bruto-verdién- ste van 9200 gulden. Daar dienen alle kosten nog van worden te be taald. Lijst van verdiensten: 1. Reynolds/Delgado 1.637.000 Fran se franken (545.700 gulden); 2. PDM/Rooks 310.800 gulden; 3. Su perConfex 191.600; 4. Z-Peu- geot/Jerome Simon 135.000; 5. Kel- me/Parra 125.000; 6. Wein- mann/Bauer 123.000; 7. Systeme U/Boyer 120.000; 8. Chateau d'Ax- /Bugno 117.000; 9. Fagor/Millar 102.000; 10. BH/Fuerte 93.000; 11. ADR/Planckaert 80.000; 12. Panasonic 79.000; 13. Sigma/Kui per 73.000; 14. Carrera/Bontempi 61.000; 15. Kas/Kelly 59.000; 16. 7- Eleven/Hampsten 57.000; 17. RMO/Esnault 54.000; 18. Toshiba- /Bernard 48.000; 19. Hitachi/Criqui- elion 37.000; 20. Café de Colombia- /Herrera 35.000; 21. Caja Rural/Her mans 26.000; 22. Teka/Dietzen 11.000. LONDEN (AFP) - Stephen Roche keert volgende maand terug in het wielerpeloton. De wereldkam pioen van 1987 wil in de Ronde van Groot-Brittannië testen of zijn con ditie, na twee operaties, voldoende is zijn titel op 28 augustus in het Belgische plaatsje Ronse succes vol te kunnen verdedigen. Roche kwam het grootste gedeelte van het jaar niet in actie door proble men met zijn knie. De 28-jarige Ier neemt in augustus wel deel aan verschillende criteriums in Neder land en Frankrijk. STEENWIJK (ANP) - Johan Lam merts uit Putte is gisteren winnaar geworden van het criterium in Steenwijk. Gerard Veldscholten eindigde als tweede. Het duo bleef net buiten bereik van sprinter Jean-Paul van Poppel, die op vijf seconden derde werd. Drie ronden voor het einde werd een groep van zeven vluchters door het peloton teruggehaald, waarna Lammerts en Veldscholten weg sprongen. Teun van Vliet was ani mator geweest in de groep van ze ven, die 40 kilometer voor de finish was ontstaan. Er waren in Steen- wijk 25.000 toeschouwers. BRUSSEL (GPD) - Voor het eerst sinds 1910 een Tour de France zonder Belgische etappe zege. De eerste Belg op een vijf tiende plaats in het eindklasse ment. En ook in de rondes van Spanje en Italië geen enkel suc cesje voor de Belgen. Onze zuiderburen likken hun wonden na een Ronde van Frankrijk die voor hen rampzalig is verlopen. Hun enige wapenfeit is de groene trui die Eddy Planckaert mee naar huis nam. Maar zonder een enkele overwin ning geboekt te hebben. De Belgen kijken vol afgunst, maar vooral vol bewondering, naar wat de Nederlandse renners in de Tour hebben gedaan. Acht zeges, vier man bij de eerste twaalf, vier klassementstruien en twee ploegenklassementen. Het kan niet op. De kranten wijdden de afgelo pen dagen lange artikelen aan de malaise waarmee de Belgische wielersport kampt. In gebrek aan talent wil niemand geloven en de wielersport is hier nog steeds razend populair. In de eendagswedstrijden en klassiekers blijken de Belgen best nog mee te kunnen komen. Daar behalen zij ook hun meest aansprekende resultaten. Maar in de grote rondes, waarin het meest van hen geëist wordt, spe len zij geen enkele rol van bete kenis meer. Een verkeerde mentaliteit van vooral de jonge renners, het ge brek aan opleiding en opvang van beginnende rennertjes en vooral ook de falikant verkeerde aanpak door trainers, ploeglei ders en sponsors worden als oor zaken aangewezen. Keihard Niemand in België heeft in de ze zaken meer recht van spreken dan Eddy Merckx en die was gis teren in De Morgen genadeloos voor de huidige Belgische wie- Iergeneratie. „Onkunde en een slechte mentaliteit zijn de oorza ken van de zwakke prestaties". Volgens Merckx kunnen de Belgen gewoon niet beter. Hun beste man is Claude Criquelion, maar die was in de Tour niet meer dan een goede meerijder. Criquelion verschuilt zich graag achter zijn leeftijd, maar hij is pas 31 en dat is toch niet oud voor een goede wielrenner? Criquelion, dit jaar toch win naar van de Midi Libre, zei zelf „er niet met zijn gedachten bij geweest te zijn". Dan is een vijf tiende plaats toch nog goed, zou je zeggen. Maar Merckx is kei hard: „Dan vraag ik me af wat hij in de Tour gaat doen. In zo'n ge val blijf je toch beter thuis". In De Standaard analyseren de ploegleiders van de drie Belgi sche Tour-ploegen, Jose De Cau- wer (ADR), Willy Teirlinck (Sig ma) en Jef Braeckevelt (Hitachi) de situatie. En zij zijn het op vrij wel alle fronten eens met Merckx. De Belgen blinken uit in een dagswedstrijden en kermiskoer- sen, maar schieten als ronderen ners tekort. Merckx en Lucien Van Impe waren de enige uitzon deringen op die regel. De fout be gint volgens deze kenners bij de wedstrijdkalfnder, omdat de meeste sponsors te veel belang hechten aan kermiskoersen. Oververzadiging Sommige renners hebben al negentig van dit soort wedstrijd jes achter de rug als het ronden- seizoen begint. Dan zijn zij licha melijk en geestelijk niet meer ge motiveerd. „In kermiskoersen verleer je alleen maar te koer sen", zegt Braeckevelt. „Interna tionale wedstrijden, waar zij echt wat kunnen leren, laten ze daar voor lopen". De Cauwer: „In Vlaanderen heerst nog altijd de mentaliteit dat het alle dagen wereldkam- -. t' jêèèê j"- -fcr jt: i i Eddy Merckx in zijn gloriedagen pioenschap is. Een co-sponsortje dat in de buurt woont, een 'ver plichting' ten opzichte van een bevriende organisator, een ren ner die in eigen streek rijdt. Er worden duizend-en-een redenen aangehaald om telkens aan de start te verschijnen en er ook in te vliegen". Oververzadiging is volgens de ploegleider van Eddy Planckaert daardoor onvermijdelijk. En die mentaliteit zet zich ook door bij de wielerjeugd. Volgens Merckx worden de bondscoaches al vaak geconfronteerd met jonge ren nertjes die liever onbelangrijke kermiskoersen rijden dan in een selectie te stappen. „Nieuwelingen willen zich als prof gedragen", zegt hij. En De Cauwer heeft het over „verwen de kereltjes die zich wentelen in een vast vedettendom. En als ze dan prof worden vallen ze in een zwart gaf'. Professioneler Nee, dan de Nederlanders. Daar wordt met ontzag over ge sproken. De Nederlandse ploeg leiders worden als professioneler gezien. Zij beschermen hun ren ners tegen overbelasting en we ten hoe ze hen moeten laten 'pie ken' op de goede momenten. Vaste amateurploegen zoals in ons land bestaan in België vrij wel niet. „Die jongens zijn veel profes sioneler ingesteld dan de Belgen en dat komt tot uiting in de resul taten", aldus Merckx in De Mor gen. „De Hollanders zijn 100 pro cent met hun vak bezig. Van de Belgen kan dat helaas niet ge zegd worden". De ploegleiders hekelen de tuatie dat jonge amateurtjes zich door pa en ma in de Mercedes met twee peperdure fietsen op het dak - 'om de buren de ogen uit te steken' - op de koersen af gaan. En met desnoods nog wat geld in de zak om een wedstrijd te kunnen koDen. „Als ik dan zie hoe Hollandse amateurs met zijn tweeën of drie ën samen in een twee-PK'tje voor twee weekendkoersen naar de Ardennen afzakken, samen slapen op een bescheiden hotel kamertje, plichtbewust trainen en ook nog verstandig koersen", verzucht De Cauwer. Volgens de deskundigen is er in België wel degelijk talent aan wezig, maar dat zal alleen tot bloei komen bij een verstandige begeleiding. Gewezen wordt op Edwig van Hooydonck, de reve latie van het Belgische wielren nen. die door zijn (Nederlandse) ploegleider Jan Raas verstandig 'gebracht' wordt. Ook wordt gewezen op men sen als Peter De Clercq, die win naar werd van de bergprijs in de Ronde van Zwitserland en Pa trick Robeet die in diezelfde ron de als vijfde eindigde. Maar het zijn vooralsnog strohalmen waaraan de Belgische wielerlief- hebber zich vastklampt. TORONTO (ANP) - Ben Johnson heeft zich herenigd met zijn trainer Charlie Francis. Volgens kringen in de omgeving van de wereldre cordhouder is de ruzie tussen at leet en coach bijgelegd. Eind vorige maand berichtte een dagblad in Toronto, Globe and Mail, dat 's werelds snelste man zich zonder Francis op de Olympi sche Spelen van Seoul zou voorbe reiden. Johnson heeft zich tegen het advies van Francis in op het Antilliaanse eiland St. Kitts laten behandelen voor de enkelblessure die hij half mei in Tokyo opliep. De wereldkampioen op de 100 meter lag tevens overhoop met zijn mana ger Larry Heidebrecht, die na de blessure onvoldoende aandacht aan hem zou hebben besteed. Niet alleen door een opzienba rend wereldrecord, opwindende one-leggers en superlange nagels onderscheidt Florence Griffith zich van andere sprintsters. De schoenen van Flo zijn ook anders. Door het ontwerp van de Zwitserse orthopaed Berhard Segesser valt het 'Wonder van Indianapolis' wel licht beter te begrijpen. De schoen werd vorig jaar tijdens de wereldti telstrijd in Rome al gebruikt door de Oostduitse sprintsters. Sinds afgelopen winter heeft de IAAF echter atleten toegestaan spi kes met zeven in plaats van zes punten te dragen. Daardoor is de grip beter dan voorheen en blijkt het model geoptimaliseerd. De nieuwe schoenen zijn puntiger dan de oude. Volgens Segesser, die als arts de Zwitsers Olympische ploeg naar Zuidkorea begeleidt, is er sinds het begin van de jaren zestig nauwelijks iets aan het schoeisel van de sprinters verbeterd. De Britse kogelstoter Jeff Gut- teridge verkeert sinds gisteren in het illustere gezelschap van kogels lingeraar Barry Williams (1977) en speerwerper Colin Sutherland (1979). Gutteridge werd door de Engelse atletiekbond geschorst na dat hij was betrapt op het gebruik van anabole steroiden. Slechts Wil liams en Sutherland gingen hem in de Britse at'letiekgeschiedenis LAUSANNE (DPA/SID) - De Oost duitse vluchteling Jens-Peter Berndt mag bij de Olympische Spelen van Seoul voor West-Duits- land starten. De oud-wereldrecord houder op de 400 meter wisselslag kreeg gisteren in Lausanne toe stemming van het Internationaal Olympisch Comité. Van de zijde van het IOC bogen de commissie van toelating, het hoofdbestuur en voorzitter Samaranch zich over de kwestie, waarin de Oostduitse au toriteiten geen drang uitoefenden. Berndt, in 1982 vice-wereldkam- pioen voor de DDR in Guayaquil, vluchtte op 7 januari 1985 in Oklahoma naar het westen. Toen zijn aanvraag voor het Amerikaan se staatsburgerschap op de lange baan werd geschoven, koos de in Potsdam geboren zwemmer in au gustus van het vorig jaar voor West-Duitsland. Hij wilde in dat land zijn deelneming aan de Olym pische Zomerspelen veilig stellen. Vorige week voldeed Berndt via zijn Westduitse titel op de 400 wis sel aan de kwalficatie-eis van de na tionale bond. Ook plaatste de uit geweken zwemmer zich voor de nummers 100 en 200 meter rugslag. Het IOC ging na twee dagen van beraadslagingen in Lausanne ak koord met de toelating van Berndt. Van Oostduitse zijde werd geen po ging gedaan tot beinvloeding van het besluit. In het verleden deed de HILVERSUM (GPD) Het Melkhuisje mag dan een oer-Hollandse sfeer uitademen, on der de deelnemers is Spaans vooralsnog de voertaal. De met uitzondering van Emilio San chez uit Zuid-Amerika afkomstige vijfkoppige tenniskliek slijpen in Hilversum tot dus verre weer vol overgave de messen. Gisteren werden twee Nederlanders, Menno Oosting en Paul Haarhuis, er het slachtoffer van. Vorig jaar beschikten liefst drie van de vier halve finalisten aan de Bussumergrintweg over de Argen tijnse nationaliteit. Eén v^n hen, Eduardo Bengoechea, is evenals kopman en toernooifavoriet Guil- lermo Perez-Roldan ditmaal op nieuw van de partij. Menno Oos ting werd zijn aanwezigheid niet al leen pijnlijk gewaar (6-1, 6-3), maar kon tegelijkertijd ook constateren dat de goede naam die hij de laatste jaren op het Melkhuisje had opge bouwd behoorlijk te grabbel is ge- de banken door zich bij de beste vier te scharen. De kater kwam een jaar later - in de tweede ronde ging hij kansloos ten onder tegen Horst Skoff - en gisteren was er slechts doffe berusting. „Het blijkt nu weer dat ikrnijn spel gewoon totaal moet veranderen", besefte de Bra bander. „Al mijn goede resultaten dit seizoen (onder andere vierde ronde open Australische, derde op Wimbledon, red.) kwamen tot stand op snelle banen. Ik heb steeds meer moeite met die lange rallies op gravel, ik wil me hele maal gaan concentreren op serve en volley", aldus de LEIDEN „We zijn eigenlijk zelfs een beetje vroeg Maar", sprak An- nelies Koole van het tennistoer nooi van Roomburg gisteravond tevreden. Terwijl de meeste organi saties zo tegen het eind van de speeldag toch wel enige achter stand op het schema hebben opge lopen, blijft de planning van de ge routineerde wedstrijdleiding op Roomburg ondanks-een regenbui kloppen. Alle aandacht werd dus halverwege de avond gevestigd op de enige nog te spelen partij in het mannendubbel B. Joost van Leeu wen en Rob van Marwijk deden er tegen Marcel van Rijn en Erik Bak ker dan ook alles aan om het pu bliek te boeien. Dat ging het Leidse koppel ove rigens goed af. Tot nu toe hebben Van Leeuwen en Van Marwijk hun reputatie als sterke combinatie nog niet al te zeer waargemaakt. Op ei gen park wilden ze nog wel even hun kwaliteiten tonen. In de eerste set werden Van Rijnen Bakker binnen vrij kort tijdsbestek op een 4-0 achterstand gezet. Een inhaal race van het duo uit Nieuw-Ven- nep wierp zijn vruchten af en bracht hen zelfs op een 5-4 voorde lige marge. De strijd ging tot 6-6 ge lijk op, maar de tie-break haalden Van Marwijk en Van Leeuwen overtuigend binnen (7-1). Eenzelfde spelbeeld leek zich in de tweede spelreeks te gaan vol trekken, alleen nu zetten Bakker en Van Rijn de achtervolging al bij een 2-0 achterstand in. Even bleven de Roomburgers een passend ant woord schuldig en zagen hun te genstanders uitlopen naar 5-3. Op nieuw slaagden Van Leeuwen en Van Marwijk er weer in de wed strijd naar hun hand te zetten. Van Rijn zag de nederlaag waarschijn lijk aankomen en greep naar ande re middelen. Weliswaar zonder op zet raakte Van Rijn eerst Van Leeu wen vol op de rug en mikte vervol gens haarscherp op de voorzijde van Van Marwijk. Het had voor het resultaat weinig effect, want Van Leeuwen en Van Marwijk zegevier den met 7-6 en 7-5. De i het en twee1 mannenenkel B, Eddie Schol en Freek Tanis, speelden beiden een moeizame eerste set om in het ver volg van de partij goed terug te ko men. Mark Fleischeuer leverde een goede prestatie door tegen Schol de eerste spelreeks met 7-5 naar zich toe te trekken, maar moest in het verdere verloop de Rotterdam mer voor laten gaan: 5-7, 6-2, 6-0. Iets dergelijks overkwam ook Kees-Jan Schuilenburg. De Lei derdorper won de eerste set tegen Freek Tanis met 7-6. In de tweede en derde spelreeks kon Schuilen burg zijn tegenstander echter niet meer bijbenen (6-7, 6-0, 6-0). Bart Krans zal niet al te postieve herinneringen overhouden aan zijn optreden in de B-categorie. In de eerste ronde hoefde Krans niet in actie te komen, want Van der Zande gaf een walk-over. In de tweede ronde was de Unicummer bijna net zo snel klaar. Tegen Er- win Lems slaagde Krans er niet in één game in zijn voordeel te beslis sen en mag zich dus verder op het C-toernooi concentreren. Ook Mark Nagelkerken wist geen span ning in zijn wedstrijd tegen Reinier van der Broek te brengen. Met twee maal 6-0 maakte Van der Broek hardhandig een eind aan de aspiraties van Nagelkerken. Marion Post ontdeed zich zeker niet probleemloos van Kitty van der Mey. De nummer twee van het vrouwenenkel C boekte een be nauwde 6-4, 7-5 overwinning. Ma rieke Halenbeek en Liesbeth Hooghoudt, respectievelijk als der de en vierde geplaatst, bleven met beduidend minder "moeite op de been. Halenbeek won met 6-1 en 6- 2 van Simone den Hollander en Hooghoudt gunde Lonneke van der Mey slechts één game: 6-0, 6-1. JETSKE GOUDSMIT van de wereld, die daarom ook eind augustus zijn eerste bezoek brengt aan Flushing Meadow om mee te doen aan de US Open. Feest Paul Haarhuis daarentegen is kind aan huis in de Verenigde Sta ten. Bijna vier jaar lang combineer de hij een studie economie aan de Florida State University met ten nis. Vakantielust en een tikkeltje heimwee brachten de sinds kort weer permanent in Eindhoven woonachtige Haarhuis vorig jaar terug naar Nederland. Het werd een doorslaand succes voor de 'anonymus', die als kwalificatie speler eerst het nationale satelliet- circuit op zijn kop zette. Haarhuis haalde twee keer de finale en ver sloeg Oosting in de Masters- eindstrijd in Amersfoort. Resultaat: 26 ATP-punten en een plaats rond nummer 350 op de hei lige computer-uitdraai. „Ik dacht: gaat dat zo makkelijk? Nu weet ik wel beter", bekende Haarhuis gis teren na zijn mislukte Melkhuisje- missie. De Chileen Pedro Rebolle- do sloeg de illusies van de goed lachse qualifier gedecideerd aan diggelen (6-2, 6-2). „Hij deed eigen lijk niets speciaals, maar maakte ook nauwelijks fouten", wist de 'Nederlandse Pernfors', die de ver gelijking met de Zweedse eendags vlieg te danken heeft aan een even opvallend 'bebop-kapsel', een wat nonchalante levensstijl en zijn op Amerikaanse leest geschoeide uni versitaire (tennis)scholing. Omdat Haarhuis dagelijks drie ëneenhalf uur op de baan stond en over een seizoen zo'n dertig wed strijden diende te spelen, schoten de economie-colleges („ik moest toch een keer pitten") er wel eens bij in. Dat gebeurde zijn mede-stu denten trouwens ook zonder dat ze zich in een sport bekwaamden. „Voor hen was het altijd feest. Ik heb het gelukkig kunnen beperken tot zaterdag in plaats van dinsdag, woensdag, donderdag en vrijdag". Fanatiek In april rondde de 22-jarige Haar huis zijn studie af, maar „hopelijk hoef ik er voorlopig niets mee te doen. Het is een fijn idee dat ik er op kan terugvallen, als ik een hand kwijtraak of zo, maar eerst wil ik me full-time op tennis richten". Emilio Sanchez fanatiek in actie tegen de Japanner Mtsuoka die hi j i Hilversum in twee sets versloeg. <f0t0 ani Haarhuis, vorig jaar met een plaats in de halve finales ook opzien ba rend tijdens het NK in Son, be perkt zich daarbij vooralsnog tot het kruimelwerk (satelliet- en chal- lengertoernooien). Wel heeft de Brabander inmiddels zijn toevlucht gezocht tot het trai ningsinstituut van Henk van Hulst, die onder meer ook Oosting bege leidt. „Wat mij betreft gaan we met elkaar door", aldus Haarhuis. „Ik heb'zo iemand echt nodig". Hij is bepaald niet de enige. Door de steeds grotere concurrentie en spe cialisatie wordt de rol van de coaches immer belangrijker, ook of vooral in de top. STRATTON MOUNTAIN (Reuter) - Ivan Lendl heeft probleemloos de tweede ronde bereikt van het ten nistoernooi in Stratton Mountain, de veel beter betalende (ruim 1,2 miljoen gulden) Amerikaanse con current van het Melkhuisje. Lendl speelde, zoals gebruikelijk uiterst koel, voor het eerst sinds zijn ne derlaag tegen Boris Becker in de halve finale van Wimbledon weer een wedstrijd. Hij doorbrak de ser vice van zijn eerste opponent Christian Sarceanu twee keer en won met 6-4 en 6-4, De als tweede geplaatste Ameri kaan Andre Agassi had meer te stellen met zijn vermoeidheid - een reistijd van achttien uur na de Da- vis-bekerwedstrijd in Zuid-Ameri ka - dan met zijn Kenyaanse tegen stander Paul Wekesa. Agassi ver loor de tweede set, maar vermande zich bijtijds: 6-4, 3-6, 6-1. Neem Pato Alvarez, sinds jaar en dag de steun en toeverlaat van Emilio Sanchez, die gisteren in Hil versum meer problemen had met de Japanner Matsuoka dan de cij fers (6-3, 6-2) doen vermoeden. Bui ten het feit dat Alvarez zijn pupil heeft ontwikkeld tot een constante top-20-speler, waakt hij over hem als een kloek over haar kuikens. De Spaanse coach deelt zelfs de hotel kamer met Sanchez, uit vrees voor 'indringers' in het afgeschermde proftennisbestaan. Alvarez sprak onlangs in een in terview nog zijn afschuw uit over vrouwen („zij zijn duivels voor de spelers") en ouders. Als Emilio Sanchez zijn tegenstanders op de baan - de eerste is Paul Dogger of Huub van Boeckel - net zo fanatiek tegemoet treedi. dan staat de win naar van het 31e Melkhujsje-toer- nooi al vast. DDR in gevallen als dat van Berndt wel alles een uitgeweken sportman van de grote internationale wed strijden weg te houden. Naast Jens-Peter Berndt kregen nog negen sportlieden van het be stuur van het IOC toestemming in Seoul voor hun nieuwe land uit te komen: Nairn Suleymanoglu (Tur) - gewichtheffen, Robert Gleria (Ita) - zwemmen, Filipe Lomba (Por) - atletiek, David Green (Aus) en He lena Weinberg (WD1) - paardesport, Marcus Priaulx (Aus) en Bogdan Maczuga (WD1) - boksen, Jeff Stue- bing (VSt) - worstelen en Daniel Orlet (WD1) - turnen. 'Holiday on Ice' strikt Witt KASSEL (SID) - De succesvolste kunstrijdster aller tijden, de Oost duitse Katarina Witt, stapt defini tief over naar de rijen der beroeps schaatsers. De tweevoudig Olym pisch kampioene heeft een con tract getekend met het ijscircus 'Holiday on Ice'. De komende win ter staat Witt voor voor vijf gast-op- tredens geboekt, aldus de medede lingen van directeur Skee Good- hart. De 22-jarige Oostduitse, goed voor vier wereldtitels, zes Europe se en twee Olympische kampioen schappen, treedt slechts in vijf ste den (Zürich, Dortmund, Wenen, Munchen en Stockholm) op. 'Holi day on Ice' won het loven en bie den van het Amerikaanse 'Ice-Ca- pades', dat de DDR-ster voor de thuismarkt wenste te reserveren. Cosmetica-producenten in de Ver enigde Staten waren bereid miljoe nen voor Witt neer te leggen. Eric Breukink heeft de Ronde van Stiphout gewonnen. Breukink passeerde met voorsprong de eindstreep, op tien seconden ge volgd door Nico Verhoeven en de Belg Rudy Dhaenens, die als twee de en derde eindigden. Twee ron den voor het einde van het door 15.000 toeschouwers bezochte cri terium demarreerde Breukink uit een kopgroep van acht renners. WOENSDAG 15 00-16.00 SKY: IJshockey: Tsiechos- lowakije-Sovjetunie. 15.15-16.50 BBC 2' Paarderaces: vanuit Goodwood. 17.00-20.30 BBC 2: Paarderaces vanuit Goodwood en aansluitend cricket. 18.30-18.55 Ned 2: De heilige koe: auto- en motorsportmagazine. 22.04-22.30 Ned 3: Studio Sport. 22.30-23.28 SKY: International Motor Sports. 22.35-22.40 Super: Golf Nieuws: het laatste nieuws van internationale toer- 22.40-23.40 Super: Super Sport GOTEBORG (ANP/TT) - Ajax kan al van 12 augustus vrij beschikken over spits Stefan Pettersson. De Zweedse aanvaller, nu nog in dienst van IFK Göteborg, heeft in een gesprek met coach Benny Lennarts- son bedankt voor een optreden in het Zweedse voetbalelftal dat in de tweede helft van september deelneemt aan de Olympische Spelen van Seoul. In het miljoenencontract van Pettersson met Ajax was de clausule opgenomen dat de rossige spits vrijgegeven diende te worden voor de Spelen. De laatste weken werd hem uit Amsterdamse kringen echter ter overweging mee gegeven het belang van de Spelen af te wegen te gen dat van Ajax. De Amsterdamse club liet Pettersson echter alle vrijheid bij zijn beslissing. De 25-jarige Zweed verkoos ondanks de aandrang van Lennartsson Amsterdam boven Seoul. „En daar zijn wij heel blij mee", liet directeur Arie van Eijden giste ren weten. Volgens Van Eijden heeft Pettersson de voor Ajax voorde lige beslissing genomen nadat hij overleg had gepleegd met bonds coach Nordin van het A-elftal. Pettersson is net als collega-Ajacied Larsson A-international. Op 12 oktober start Zweden met de uitwed strijd tegen Engeland op Wembley het kwalificatietoernooi voor de wereldtitelstrijd.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 15