Asfalt op doorgaande route Warmond X Vervuiling Zilverfabriek al jaren bekend bij CNV TROUWPLANNEN? VUL IN! Aanstaande moeders in de touwen B en W zijn verdeeld Stem WD geeft doorslag BLIKVANGER VOOR WIJK WOENSDAG 27 JULI 1988 REGIÖ LEIDEN PAGINA 13 Als je van plan bent om te gaan trou wen, of je kent iemand die binnenkort ook de grote stap waagt, dan moet je beslist de bon hiernaast invullen, uit knippen en opsturen. Want daarmee bezorg je jezelf of degene die je opgeeft een gratis Felicitatiepakket namens het Leidsch en Alphens Dagblad. Maar ook namens een groot aantal andere, voor aanstaande nationale bedrijven. Ge presenteerd door een hostess van de Felicitatiedienst. Je ontvangt niet alleen cadeau's, maar ook een flink aantal waarde- en reduc tiebonnen, die je veel, heel veel voor deel opleveren. En dat is nooit weg met een dure trouwerij voor de deur. Vul daarom snel de bon in en stuur hem in een open enveloppe naar het Leidsch/Alphens Dagblad T.a.v. Els Rietveld Postbus 54, 2300 AB Leiden Inleveren aan de balie van het Leidsch Dagblad, Witte Singel 1 in Leiden of het Alphens Dagblad, Julianastraat 19 in Alphen a.d. Rijn mag natuurlijk ook. Als de bon maar tijdig, vóór de huwelijksda tum, in ons bezit is. Hoe eerder, hoe beter! Graag ontvangen wij/zij nog vóór de huwelijksdag bezoek van de hostess van de Felicitatiedienst. Naam bruidegom: Plaats van ondertrouw: Datum wettig huwelijk: Voorschoten morgen weer op zijn kop door paardenmarkt VOORSCHOTEN - Morgen is het weer zover. Voorschoten zal op zijn kop staan door de jaarlijkse paardenmarkt. Om zoveel moge lijk paarden en pony's naar Voorschoten te halen, zijn-aanvoerpre- mies uitgeloofd: vijftien gulden voor een paard en een tientje per pony. Verder krijgen handelaren een reiskostenvergoeding. Boven dien kunnen alle aanvoerders van paarden en pony's meedingen naar de te verloten prijzen. De eerste prijs bedraagt 250 gulden, de tweede 200 gulden en de derde prijs is 150 gulden. Burgemeester Cannegieter opent officieel de paardenmarkt om tien uur 's ochtends. Daarna plaatst hij het marktkruis in de marktpaal. De paarden en pony's worden vanaf 6.00 uur aange voerd aan de Voorstraat. Net als voorgaande jaren zijn er activiteiten als koekslaan (11.00 uur), een standwerkersconcours in de Schoolstraat (9.00 uur tot 14.00 uur), de beklimming van de Dorpskerk-toren (10.30 tot 12.30), een loop-in-concert (11.00 uur tot 12.00 uur) en een paardentram in de Treubstraat (9.00 uur tot 15.00 uur). Vanaf half twee 's middags wordt traditiegetrouw de kortebaan- wedstrijden verreden op de Prins Bernardlaan. Tussen zo'n twin tig landelijk bekende pikeurs en dravers zal dan een wedstrijd ontstaan op een tweehonderd meter lange baan. Er zijn nog 26 plaatsen in Nederland waar kortebaandraverijen gehouden wor den. De draverij, georganiseerd door het Comité Paardensport Voor schoten, berust op een zogeheten afvalsysteem. De dravers lopen twee keer tegen elkaar: de winnaar van beide ritten gaat door. De toegangsprijs bedraagt vijf gulden voor volwassenen en één gul den voor kinderen. Het programma kost twee gulden. De uitrei king van de wedstrijd is 's avonds om half zeven in het Cultureel Centrum. 's Avonds geeft vereniging Gareel aan de Voortstraat een de monstratie van, voor zo'n 25 koetsen gespannen, paarden. Ter af sluiting van de paardenmarktdag zal in dezelfde straat door de Horse Touen Band dixieland-, jazz- en Zuidamerikaanse muziek ten gehore worden gebracht. LEIDERDORP - De Leiderdorp- se mevrouw W. Hempen wil vol gende maand beginnen met les sen 'gymnastiek voor zwangere vrouwen. Tot nog toe bestaat het groepje uit vier aanstaande moe ders maar er is nog plaats voor meer zwangere vrouwen in het gymlokaal aan de Lijnbaan. Hempen is gediplomeerd docen te zwangerengymnastiek. In haar lessen wil ze aandacht besteden aan een goede li chaamshouding, het steviger en soepeler maken van die spieren die tijdens zwangerschap en ba ring extra worden belast, het ont spannen van het lichaam en ademhaling. Later volgt het recreatieve deel. Er kan dan volleybal en badminton worden gespeeld. Voor meer informatie: 071- 890535. 'Toenmalige directie vroeg om stilte' VOORSCHOTEN - De Industriebond CNV wist begin jaren '80 al dat de grond onder de toenmalige Zilverfabriek in Voorschoten flink vervuild was. De directie had dat meegedeeld, maar drukte bestuurders op het hart niet naar buiten te treden met die informatie. Dit zegt districtscoördinator D. Terpstra, kort voordat de uitkomsten worden verwacht van een nader onderzoek naar de vervuiling van het grondwater op het fabrieksterrein dat nu in handen is van Mexx. Volgens de ex-werknemer was veertig procent van de werkne mers regelmatig ziek, al werd dat amper erkend. "Dan zei de direc teur gewoon dat we maar snipper dagen opnamen", sneert hij. Kla gen was voor weinigen weggelegd: "Mensen waren bang ontslagen te worden". Onderling werd er wél re gelmatig geklaagd over de omstan digheden; de sfeer waarin "ieder een deed-wat-ie-wilde" en vervui lend bezig was. Zo herinnert Toret Martin zich als de dag van gisteren dat 14 jaar geleden opeens een grote put ge graven werd op het terrein, waar lustig in werd geloosd. Hij herin nert zich ook dat werknemers ?ich afvroegen waarom van de ene op de andere dag alle kikkers de dood vonden en eenden verdwenen. mm - ■llfii «Eli? door Paul van der Kooij Zijn bond hield zich aan het ver zoek, al heeft Terpstra wel begre pen dat verkoop van de fabriek meermalen is vastgelopen op grondvervuiling. De christelijke Industriebond vroeg niet eens om nadere grond- en grondwaterana lyses: "Ik besef dat dat gek klinkt in een tijd dat we ons wél heel druk maken om het milieu". Volgens de CNV'er ging het de bond toender- tijd vooral om werkgelegenheid en de veiligheid van de werknemers. En die beide zaken stonden bij de Zilverfabriek onder druk, beide door de slechte financiële positie. Zo stelt de arts J.W.M. Bovenlan der dat GAK en Arbeidsinspectie jarenlang wisten dat er ernstige klachten waren over de arbeidsom standigheden in de fabriek. Mid denjaren zeventig liep de arts stage in Voorschoten en werd hij inge schakeld door werknemer M. Toret Martin. der Dalhuisen verklaard dat de grote problemen met het huidige wegdek niet alleen met asfalt kun nen worden opgelost. Volgens haar zullen de bewoners van de Oranje Nassaulaan en de Herenweg, die al jaren klagen over geluids- en tril- lingsoverlast, ook een stuk beter af zijn als de doorgaande route met betonstraatsteen wordt verhard. "Ook bij ons heeft het behoud van het landschappelijk karakter van Warmond een rol gespeeld. Maar om dat aspect nu te laten overwegen... Er is al zo veel veran derd aan het dorpskarakter. Kijk eensnaar de Oranje Nassaulaan waar van alles is gebouwd", aldus Saris, die zelf aan die ON-laan en dus aan de doorgaande route woont. Opmerkelijk is dat Saris en haar fractiegenoten nog liever nieuwe klinkers hebben dan de betonnen straatsteen. "Ik heb die betonnen straatsteen altijd al de slechtste op lossing gevonden. Voor een verhar ding die uit losse elementen be staat, geldt dat ze voortreffelijk kan zijn als die klinkers of straatstenen maar goed liggen. Tot zover heeft wethouder Dalhuisen gelijk. Maar verhardingen van losse elementen worden slecht door het voortdu rend openbreken van het wegdek en ik denk - bewijzen ervoor heb ik niet - dat als het wegdek eenmaal hobbelig is geworden, het verkeer op betonnen straatstenen nog veel harder gaat stoten dan op klinkers. Beton geeft immers geen greintje mee. Vroeger reed ik tussen Arn hem en Nijmegen, daar lag ook van dat beton. Ik dacht voortdurend dat ik een lekke band had. Beton heeft iets bonkerigs en als het om het mooie gaat, prefereer ik beton helemaal niet boven asfalt". Dat de bomen langs de weg meer te lijden hebben van asfalt (vanwe ge de geringe doorlatendheid) zoals in een onderzoeksrapport van bureau Oranjewoud is vermeld, ge looft Saris niet. "Bomen langs een doorgaande route hebben het door zure regen en dergelijke toch al slecht. Bovendien staan de meeste bomen van de weg af'. Ook van het bezwaar dat asfalt uitnodigt tot harder rijden, is ze niet onder de indruk. "Veelvuldige controles kunnen dat tegengaan", stelt de politica. "Nu al snelt meni ge gek met absurd hoge snelheid door het pittoreske dorp". Van het betoog over de gunstige invloed van de open te stellen weg langs de Oegstgeester trekvaart (S54) ge looft ze evenmin veel. Die theorie komt erop peer dat Warmond zich helemaal niet zo druk hoeft te ma ken over zijn wegdek omdat al het verkeer straks de S54 zal nemen. Warmond kan hoogstens sluiprou te worden en sluiproutes moeten juist niet worden geasfalteerd. Saris echter gelooft juist niet dat de S54 verlichting zal brengen voor de al jaren over geluids- en andere overlast klagende Warmonders die aan de Oranje Nassaulaan woon achtig zijn. Zij vreest dat de Oranje Nassaulaan als sluiproute voor zwaar vrachtverkeer met bestem ming industrieterrein dienst zal gaan dóen. En dan is het maar beter om daar asfalt te hebben. Ze legt uit dat de S54 aan zal sluiten op "de grote weg" waardoor het zware verkeer nog maar door een klein stukje Warmond hoeft om op het industrieterrein te komen. Dat stukje is wel de Oranje Nassaulaan. Vroeger kwam het meeste zware verkeer juist aan de andere kant, de Sassenheimse kant, Warmond bin- Van Schagen De dwarsligger in het college, CDA-wethouder van Schagen, zegt net als Saris "lange tijd te hebben getwijfeld". Voor hem stond maar één ding vast en dat was dat de baksteenklinkers nooit meer mo gen terugkeren. Asfalt of beton- straatstenen, was de vraag. "Ik ben over mijn twijfel heen geholpen door een opmerking van een der in sprekers, een paar maanden gele den. Die opmerking kwam erop neer dat het karakter van het dorp met betonstraatstenen evengoed verandert". "Ik speel dan ook liever in op moderne ontwikkelingen. We pra ten nu eenmaal over een doorgaan de route waar enig comfort op zijn plaats is. Er gaat veel zwaar verkeer over de weg. Denk aan de grote vrachtwagens met bestemming in dustrieterrein en er blijven - naar ik hoop - ook gewoon bussen in Warmond rijden. Al jaren klagen de bewoners aan de doorgaande route over overlast. Daar moet iets aan gebeuren. Maar we moeten van Warmond ook weer geen dood dorp maken". Maar asfalt is toch veel duurder? Dat is duidelijk te lezen in het rap port van adviseur Oranjewoud. "Welnee. Gedurende de eerste dertig jaar ontlopen betonstraats tenen en asfalt elkaar nauwelijks. Na die dertig jaar is asfalt goedko per. Ook in onderhóud is asfalt goedkoper. Betonstraatstenen zijn alleen uitgesproken goedkoper dan asfalt als het om de aanleg gaat". Nog dit jaar gaat de S54 (langs de Trekvaart) open voor gemotori seerd verkeer. Wellicht dat er dan minder verkeer over de doorgaan de route in Warmond gaat. Waar om dan een uitnodigend tapijt van asfalt uitrollen door Warmond met alle gevaar van het ontstaan van een pracht van een sluiproute? "Ik denk dat dat wel zal meeval len. Meer dan de helft van het ver keer in Warmond, zo is gebleken, blijft in Warmond. Kortom, het percentage bestemmingsverkeer is heel hoog. Denk aan het industrie terrein en de recreatiemogelijkhe den in Warmond. Longontsteking De maker van sieraden en minia tuurtjes werkte in walmen talkpoe der en kreeg, bij afwezigheid van een afzuigkap, zeer regelmatig ern stige hoofdpijnen. Hij liep zelfs een zeer ernstige longontsteking op, zoals Bovenlander aan de instan ties rapporteerde. Collega werkne mers "moesten zonder bril of kap solderen" en velen sprongen met agressieve middelen als zwavel zuur, trichloorethyleen en tetra- chlooretheen om alsof het water Veel tri en tetra verdween in gootstenen, werd gebruikt voor het handenwassen of ging met emmers tegelijk over poreuze vloeren - zoals ook milieuwethouder J. Vis ser onlangs vertelde. Vooral dit laatste is in het nieuws gekomen: een onderzoek van de Heidemij heeft aan het licht gebracht dat tri en tetra in grote concentraties in de bodem zitten. Vandaar het onder zoek naar de kwaliteit van het grondwater, dat duidelijk moet maken of een sanering inderdaad noodzakelijk is. WARMOND - Het lijkt zo goed als zeker dat de drie kilometer lange doorgaande route in Warmond (Oranje Nassaulaan-Sweiland- straat-Herenweg-Oosteinde) een asfaltlaag krijgt. Alleen Progressief Warmond en in elk geval de wet houder van die fractie opteren nog voor de betonnen straatsteen. door Wim Koevoet Het huidige tot op de draad versleten wegdek van klinkers moet hoognodig worden vervan gen. De discussie over de verhar ding van de doorgaande route duurt al jaren. De laatste maanden leek het erop dat de klinker moest wijken voor de betonnen straat steen. B en W noemden die steen in hun "voorlopige standpunt", vlak voordat werd begonnen aan een se rie hoorzittingen over de doorgaan de route. De nu uitgebroken verdeeldheid reikt tot in het college van B en W. Burgemeester mevrouw G.H.M. Hendrickx en de wethouder open bare werken mevrouw L. Dalhui sen (Progressief Warmond) zijn voor betonnen straatstenen maar CDA-wethouder C. van Schagen (financiën) is voor asfalt. En vol gens Van Schagen denkt de CDA- fractie er net zo over. Veel zal afhangen van de opstel ling van de niet in het college verte genwoordigde WD, zo is wel dui delijk. Fractieleider mevrouw C. Saris laat weten in dit geval niet zo prat te gaan op de doorslaggevende rol die haar fractie kan vervullen. "Want wat heeft een nieuwe vloer bedekking nu met politiek te ma ken?", vraagt ze zich af. Saris maakt vervolgens duidelijk dat ook haar fractie unaniem voor as falt is. Zodat de stemmenuitslag in de raad wel eens 7-4 voor asfalt zal kunnen worden. Nog voor het ver strijken van deze zomer moet er een besluit vallen. Het vrouwelijk deel van het War- mondse college prefereert de be tonstraatsteen omdat een dergelij ke verharding het behoud van het landelijke karakter van het dorp zou garanderen. Bij een van de in spraakgelegenheden die aan dit Warmondse 'hot item' zijn gewijd, heeft de verantwoordelijk wethou- LEIDERDORP - Een twintig appartementen tellend complex vormt binnenkort de blikvanger van de Le iderdorp- se nieuwbouwwijk Buitenhof-midden-west. Blikvanger, omdat het overgrote deel van de wijk uit laagbouw be staat. De appartementen zijn verdeeld in twee vrijstaande woongebouwen die elk zes verdiepingen hoog worden. Het complex komt op de hoek van de Buitenhoflaan te staan, schuin tegenover de vijver. In prijs variëren de appartementen van 240.000 gulden tot 325.000 gulden, inclusief garage. Voor dat geld krij gen de toekomstige bewoners een twee- of drie kamerwoning, die deels naar eigen smaak kdn worden afgewerkt. Grappig detail is het terras, dat voor de helft kan worden afgesloten en dan serre wordt. Architect van het complex is Klaas van den Berg, opdrachtgever de BV Peter Stok uit Breda. Mevrouw C. Saris, fractievoorzitter van de Warmondse VVD, is voor asfalt als nieuwe wegverharding van de doorgaande route die langs haar huis aan de Oranje Nassaulaan loopt. (foto Holvast) E= II Btil fM Pi I Geen interesse Volgens de ingeschakelde medi cus, Bovenlander, moet wel be dacht worden dat pas in de jaren zeventig interesse ontstond voor de milieuhygiëne in bedrijven. In de Zilverfabriek was dat niet direct te merken. Het bedrijf boekte steeds slechtere resultaten en de "goedwillende arbeiders begrepen dat er weinig te eisen valt. Er was eenvoudigweg geen geld te vinden om investeringen te doen Het raakte algemeen bekend dat er in Voorschoten een achterstand was wat betreft de bedrijfsmilieuhygië- Toret Martin heeft meer verkla ringen. Hij stipt aan dat Begeer, di recteur, raadslid én notabel, een machtig man was. De oud-werkne mer schuwt zelfs het woord 'vriendjespolitiek' niet. De arbeids inspectie was hem veel te aardig: Boven ex-Zilverfabriek-werknemer M. Toret Martin: Er werd maar wat aangerommeld Henk Bouwman) Links CNV-bestuurder D. Terpstra ..."Op de hoogte van vervuiling" gen uit. Wel ontdekt hij in de stuk ken dat het CNV een klacht heeft ingediend over talkpoeder. Uit een analyse zou toen zijn gebleken dat er geen sprake was van bijzondere dingen. Verdere correspondentie ontbreekt en CNV-kaderleden dur- niet op hun geheugen blind te en. Wel weet een bestuurder dat en klacht is ingediend, het echt een troep moet zijn ge weest Volgens wethouder J. Visser hebben dergelijke signalen zijn ge meentebestuur nooit bereikt en was het evenmin bekend dat vak bonden moesten zwijgen over de "De inspectie belde drie dagen van tevoren op en dan maakten wij de werkplaats schoon. Als de heren kwamen, kregen ze meteen een si gaar in de kamer van de directeur". Toen zijn dochter de arbeidsin spectie over het talkprobleem be naderde, duurde het jaren voordat er daadwerkelijk een afzuigkap kwam. GAK en Arbeidsinspectie zijn weinig mededeelzaam over de Zil verfabriek. Het GAK heeft een ge heimhoudingsplicht en een woord voerder van de Arbeidsinspectie laat zich in soortgelijke bewoordin- i de fabriek", (foto vervuiling. Dat het grondwaterrap port een maand na de deadline nog steeds niet binnen is, verklaart hij als volgt: "Het berekenen van de grondstromingen kost tijd". Vol gens de gemeentebestuurder kun nen de resultaten "elke dag bin nenkomen" en zullen B en W daar eerst intern over spreken. De vroegere directeuren van de Zilverfabriek, S.A.C. Begeer en W.T.J. Zuidema, zijn wegens va kantie lange tijd onbereikbaar. Zij kunnen daardoor niet reageren op de betogen over de arbeidsomstan digheden en de 'zwijgplicht' van de vakbonden. Oegstgeestse vrouw (51) doodgereden door vrachtwagen DEN HAAG (ANP) - In de nacht van dinsdag op woensdag is de 51- jarige mevrouw G.G. Sandbergen uit Oegstgeest in Den Haag om het leven gekomen door een ver keersongeluk. Zij stak voor het centraal station de weg over terwijl juist een vrachtwagen die voor het rode licht had staan wachten be gon te rijden omdat het licht op groen sprong. De vrouw overleed enige uren later in het ziekenhuis.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 13