'Ik maai niet zomaar alles plat' Strop in Alphen van 1,5 miljoen Wereldkampioenschap paalzitten begonnen Zestien auto-inbraken binnen etmaal in Alphen Boskoper spant zich in voor natuurbehoud Brussen alleen aan het roer PAGINA 12 WOENSDAG 27 JULI 1988 Zestien deelnemers aan wedstrijd in Noordwijkerhout NOORDWIJKERHOUT - On der zeer grote publieke belang stelling is gisteravond in Noord wijkerhout het wereldkam pioenschap paalzitten van start gegaan. Viertien mannen en twee vrouwen proberen 112 uur onafgebroken op hun palen in het Oosterduinsemeer te blijven zitten. Het huidige wereldrecord staat op 104,5 uur en zal zondag middag als om 14.00 uur het eindsignaal klinkt, met 7,5 uur zijn verbeterd. door Monica Wesseling Lange tijd heeft het er naar uit gezien dat dit jaar in plaats van de gebruikelijke 18 deelnemers, slechts vijftien mannen en vrou wen zich aan de strijd zouden wagen. Gisteravond echter meldde zich enkele uren voor de begin van het kampioenschap een zestiende deelnemer. Piet Hogeboom, kantonnier van be roep en al jarenlang lid van het verzorgingsteam dat de zitters bijstaat, besloot zelf een gokje te wagen. Hogeboom heeft al eer der meegedaan en weet dus 'wat hem te wachten staat'. De oever van het Oosterduin semeer bood gisteravond de ge bruikelijke 'paalzitblik'. Kermis attracties, fritestenten, haringen en zure bommen en vooral veel mensen, veelal gekleed in jog- ging-broeken. De opening gister avond trok naar schatting 2500 toeschouwers. Vorig jaar werd het startschot 's morgens gelost waardoor er slechts een handje vol mensen kwamen kijken. Het officiële startsein werd gegeven door M. Bon, directrice van de Noordwijkerhoutse VW en lid van de Stichting Evenementen Noordwijkerhout. Het Noordwijkerhoutse kam pioenschap wordt overigens niet erkend door het Guiness Book of Records. Volgens J. Huybrechts van de organiserende stichting, is het Noordwijkerhoutse kam pioenschap 'te zwaar'. "Het Gui ness Book erkent alleen pogin gen waarbij de deelnemers elk uur vijf minuten hun paal mogen verlaten. Het onafgebroken op een plankje van 40 bij 35 centi meter blijven zitten, is volgens hen medisch onverantwoord. Ze erkennen ons daarom niet", zegt Huybrechts. Hij erkent dat de wedstrijd een flinke aanslag doet op de geestelijke en lichamelijke gezondheid van de deelnemers: "Juist daarom hebben we zo'n uitgebreid medisch team klaar staan". De deelnemers zijn, zodra ze de paal hebben verlaten, de gele den ontberingen vrij snel verge ten. "Een nacht goed slapen en een paar dagen wat wandelen en de nadelige gevolgen zijn weer voorbij", zegt Johan Janmaat, hoofd van het medisch team. Van de vijftien deelnemers hebben er vijf het record van vo rig jaar op hun naam staan. Drie van de huidige deelnemers pro beerden het vorig jaar ook, maar moesten hun paal voortijdig ver laten. De paalzitters komen uit de bollenstreek, Amsterdam, Pur- merend, Lelystad en Roelofsa- rendveen. De Hillegommer Si mon Schenkel is met zijn 49 jaar de oudste deelnemer. Vorig jaar moest deze medewerker van een bloembollenbedrijf zijn poging na 22 uur staken. Schenkel heeft echter wel het wereldrecord kin derstoel-zitten dat rond de kerst dagen in Katwijk wordt gehou den, op zijn naam staan. Zijn 'paalzit-maatje' Jan van Duyven- bode (47) is eveneens wereld kampioen kinderstoelzitten. De jongste van het stel is de Amsterdamse scholier Bulent Jongens. Hij doet samen met zijn neef en zijn oom, die het wereld record op zijn naam heeft staan, mee. De deelnemers komen uit de meest uiteenlopende beroeps groepen. Drievoudig kampioene José Turk uit Noordwijk is zie- kenverzorgster, Han de Jong uit Roelofsarendveen kweekt bloe men en Dick Jongens uit Am sterdam is postbode. Dagelijks wordt zowel de li chamelijke als de geestelijke ge zondheid gecontroleerd. De deelnemers slapen dagen achter een niet. Velen van hen beginnen na twee slapeloze nachten te hal lucineren, hetgeen tot de meest vreemde verhalen leidt. Zodra het medisch niet langer verant woord is deel te nemen aan de strijd, worden de mannen of vrouwen verplicht hun paal te verlaten. Overigens hebben alle deelnemers vooraf een strenge keuring ondergaan. De doping- geschiedenis van de Tour de France indachtig, is het verbo den eten of drinken van het pu bliek of familieleden aan te ne- De weersomstandigheden lij ken bijzonder gunstig voor het 'verzitten' van het kampioen schap. Volgens de ex-paalzitters is koel, regenachtig weer het gunstigst omdat de kans op in slaap vallen dan klein is. De orga nisatie van het evenement houdt doorlopend contact met het me- teostation van Schiphol. Zodra het onweert moeten de deelne mers hun palen verlaten. Mocht het onweer snel overdrijven, dan wordt de strijd om het kam pioenschap weer opgepakt. Blijft het langere tijd onweren, dan wordt de strijd verder afge last. Wat 'lang' en wat 'kort' is, bepaalt de wedstrijdleiding. Huisvuilrecht moet omhoog ALPHEN AAN DEN RIJN - Door enkele fikse financiële tegen vallers vertoont de eerste opzet van de begroting voor 1989 van de gemeente Alphen een nadelig saldo van ongeveer 1,5 miljoen gul den. Het college van B en W denkt het tekort echter te kunnen te rugbrengen tot vijf ton door te bezuinigen op de onderhoudskos ten van openbare basisscholen. Verder wil de gemeente de huis- vuilrechten verhogen met ruim tien procent, ongeveer vijftien gulden per jaar. "Het nadelige saldo dat dan nog overblijft moeten we voornamelijk via interne bezuinigingen zien weg te werken", aldus wethouder van ALPHEN AAN DEN RIJN - In 24 uur tijd zijn in Alphen zestien auto- inbraken gepleegd waarbij voorna melijk radiocassetterecorders zijn ontvreemd. Volgens een woord voerder van de Alphense politie loopt de schade in de duizenden guldens. Acht auto's aan de Preludeweg. een in de omgeving daarvan, één op het Sweelinckplein en drie wa gens aan het Oude Ambacht moes ten het in de nacht van maandag op dinsdag ontgelden. Gisteren werd op klaarlichte dag in drie auto's bij het station, het Toussaintplein en de Hofzichtstraat ingebroken. De daders hadden het vooral voorzien op radiocassetterecor ders. Ook werden zonnebrillen, cassettebandjes en een leren jas meegenomen. De dieven verschaf ten zich toegang door een ruit in te slaan of wisten met een voorwerp het slot open te krijgen. Alphen betaalt legesheffing terug ALPHEN AAN DEN RIJN - Men sen die een nieuw huis hebben ge kocht in Alphen en voor het ver krijgen van gemeentegarantie ad ministratiekosten hebben betaald, kunnen dat bedrag terugkrijgen. Zij moeten daartoe wel een ver zoekschrift indienen bij de ge meente. Geschat wordt dat met de terugbetaling een bedrag gemoeid zal zijn van vijftien- tot twintigdui zend gulden. Het college van B en W besloot tot deze terugbetaling naar aanlei ding van een uitspraak van de Ho ge Raad, die eind juni bepaalde dat het heffen van de administratie kosten door Alphen in strijd was met de woningwet. Die heffing is slechts toegestaan bij het verlenen van garantie aan kopers van twee de-hands huizen. financien K. Mollema. Het tekort wordt voornamelijk veroorzaakt door een niet voorziene verlaging van het rijk voor 1989 van de ver goedingen voor het basisonder wijs. Dat geld is bedoeld voor on- derhouds-, schoonmaak- en ener giekosten van de scholen. Op de voorlopige begroting zit de ge meente daar ruim 200.000 gulden boven. Bovendien kost het overschrij den van die vergoeding Alphen nog eens bijna zeven ton extra. Dat geld moet uit het oogpunt van gelij ke behandeling worden uitgetrok ken voor een deel van de onder houdskosten van scholen voor het bijzonder onderwijs. Mollema: "Die krijgen hun vergoeding - een zelfde bedrag per school als bij het openbaar onderwijs - niet via de ge meente maar rechtstreeks van het rijk. Wanneer een gemeente echter voor het openbaar onderwijs méér geld uitgeeft, is ze verplicht dat zelfde te doen voor het bijzonder onderwijs. Omdat dat in Alphen bijna driemaal zoveel leerlingen heeft, kost elke gulden die we te veel uitgeven ons nog eens bijna drie gulden extra. We denken ech ter vooral op de schoonmaakkos ten te kunnen bezuinigen". Het nadelig saldo op de voorlopi ge begroting valt verder toe te schrijven aan de automatisering van het ambtelijk apparaat, die aanzienlijk hoger uitvalt dan be groot: ongeveer vijf ton. Hiertegen over staat echter een daling in de personeelskosten met om en nabij de 200.000 gulden als gevolg van de verlaging van de af te schrijven pensioenpremie. Een ander deel van het tekort, ruim 400.000 gulden, wordt veroor zaakt door een stijging van de tarie ven voor de verbranding van het huisvuil met 7,50 gulden per ton. Tevens wordt op dit moment ge middeld vier ton meer per jaar op gehaald dan aanvankelijk was be groot. De gemeente wil dit bedrag nu 'terugverdienen' door een ver hoging van de huisvuilrechten voor de burgers. Nieuw beleid Met de door de gemeente voorge stelde bezuiningen kan het tekort worden teruggedrongen tot onge veer 500.000 gulden. "Bovendien zouden de vijf ton die in de begro ting zijn gereserveerd voor het zo geheten nieuw beleid wel eens on der gróte druk kunnen komen te staan van de gemeenteraad. Het college wil dat geld echter liever behouden, het zou anders stilstand betekenen", aldus Mollema. Het college gaat nu eind augus tus rond de tafel zitten om de voor stellen nader uit te werken. Molle ma: "Je kunt dus wel zeggen dat het college met het nodige huis werk op vakantie is gestuurd". De begroting wordt uiteindelijk eind oktober voorgelegd aan de ge meenteraad. De deelnemers aan het wereldkampioenschap worden geïnstalleerd op hun palen in het Oosterduinsemeer in Noordwijkerhout. Zondag middag om 14.00 uur mogen ze hun zitplaats weer verlaten. (foto Jan Holvast) dieven door rijkswaterstaat werd weggemaaid, kun je je afvragen wat er aan de hand is met het flora- en faunabeheer in Nederland. De Boskoopse ing. Jos Grommen schetst van dichtbij het probleem. door Kate Goudriaan Hij is de afgelopen weken aan het werk geweest langs het fietspad langs de Wijde Aa, achter Wou- brugge. "Maai alles maar plat", was de opdracht die de pTovincie hem verstrekte. Met zijn opleiding aan de Rijks Hogere Tuinbouwschool in gedachten, bekijkt hij de zaak echter van een heel andere kant dan zijn directe opdrachtgever. Asfaltman "Die man", verwijst hij, "kan er eigenlijk niks aan doen dat hij al het moois zomaar wil weghalen. Hij heeft zijn werk als 'asfaltman' en in die hoedanigheid niets te ma ken met groen. Zijn zorg is het fietspad verkeersveilig te houden, dus moet die hap groen eraf. Ik ben het roerend met hem eens dat het pad vrij moet liggen. Maar waar de dijk afloopt en geen fietsers ko men, groeien de mooiste bloemen, waarvan enkele zeer zeldzaam zijn. Die planten komen er niet zomaar. Met het opknappen van de dijk en het fietspad zijn enkele jaren gele den bewust doorlaatplaatsen aan gelegd. Daardoor blijft vegetatie, die was ontstaan door het doorlek ken van slechte gedeelten in de dijk, ook nu nog bewaard". In deze zogeheten kwellen groeit niet alleen riet, maar ook de katten staart en diverse soorten orchidee- en, waaronder de roetorchis. Door een foutief maaibeleid zijn ook al veel soorten bijzondere planten verdwenen. "Er zijn namelijk soor ten die je een jaar moet laten staan, willen ze zaaien en het volgend jaar terugkomen. Doe je dit niet, dan ben je ze kwijt", vertelt Grommen. Bij een nadere kennismaking blijkt Grommen een ware vuurvre ter, met een groot hart voor de na tuur. Hij laat niets aan het toeval over om in stand te houden wat be houden kan blijven. Voordat hij dan ook 'alles platmaaide' rond de Wijde Aa, zocht hij overleg met de afdeling ruimte en groen van de provincie Zuidholland. "We heb ben toén samen bekeken wat wél en wat niet hoefde te worden ge maaid. Nog voel ik vaak verwijten de blikken in m'n rug prikken van langsrijdende fietsers", zegt Grom men verongelijkt, "maar zij kun nen niet weten dat ik daar niet zo maar aan het maaien ben". "Het is wel eens jammer dat ik niet alles in m'n eentje kan beslis sen", stelt de Boskoper. "Je hebt bij de provincie met zoveel afdelin gen te maken en dan moet je je poot s'oms eens stijf houden, voor dat je alle gewenste medewerking krijgt. Van de afdeling ruimte en groen krijg ik echter alle medewer king. Die beseffen wel het belang van de kwellen en het behoud van de zeldzame plantensoorten". Dierenleed Een praktische kant aan het ge heel is dat fietsers en wandelaars rustig op een afgemaaid gedeelte kunnen gaan zitten, zonder dat ze belangrijke planten vertrappen. Ook de broedende vogels hebben trouwens de aandacht van Grom men. "Zodra ik iets aan de kant zie opvliegen, stop ik even om te kij ken wat er zit en vooral waar. Zo kun je een heleboel dierenleed voorkomen". M. Groenendijk, directeur van een Reeuwijks aannemingsbedrijf, bevestigt dit nog eens. "Alle chauf feurs hebben van mij te horen ge had, dat als ze in de natuur werken ze ook bewust met die natuur om moeten gaan. Dat lijkt me een logi sche zaak. Helaas is het niet meer mogelijk om alles met de hand te maaien, maar ik ben er groot voor stander van dat plekken zoals langs de Wijde Aa gecombineerd worden gemaaid, zowel met de ma chine als met de hand". ALPHEN AAN DEN RIJN - Vanaf vandaag wordt de ge meente Alphen bestuurd door éen wethouder: G. Brussen- Leerdam. Met het vertrekken van wethouder K. Mollema is buiten haar iedereen van het ge meentebestuur op vakantie. Die situatie duurt overigens maar tot aanstaande maandag. Dan is wethouder G. van As weer terug van weggeweest. Burgemeester M. Paats hervat in de loop van volgende week zijn taak. BOSKOOPAVOUBRUGGE - Het maaien van bermen heeft de gemoederen de afgelopen tijd behoorlijk bezig gehouden. Herhaaldelijk verschenen be richten in de pers over het 'rücksichtlos' platmaaien van alles dat daar groeit en bloeit. Vroeger, toen alles nog hand matig werd beheerst, was het ondenkbaar dat een complete kolonie broedende vogels een kopje kleiner werd gemaakt. Ook werden zeldzame planten soorten ontzien. Na de slachting nabij het Amster damse verkeersknooppunt Holendrecht, waar vorige maand een kolonie kokmeeuwen en vis- Op de bovenste foto toont Jos Grommen een kattenstaart aan ing. Blok van provinciale waterstaat. De foto on der geeft een indruk van het natuurgebied langs de Wijde Aa. (foto's pr cn Ben de Bruyn) Strandzesdaagse in Noordwijk KATWIJK/NOORDWIJK - De 1000 deelnemers aan de Strand zesdaagse hadden gisteren een betrekkelijk makkelijke dag. Het traject voerde van Wassenaar via Katwijk naar Noordwijk, waar op het terrein naast het Bol- lenbad de tenten werden opgesla gen. De eerste lopers kwamen 's morgens al om half tien in de bloemenbadplaats aan. De Strandzesdaagse is een jaarlijkse wandeltocht over het strand tussen Hoek van Holland en Den Helder. Tot de tocht wor den maximaal 1000 deelnemers toegelaten, die in de verschillen de halteplaatsen overnachten in eigen tentjes. De bagage van de wandelaars wordt elke dag met twee vrachtwagens vervoerd. Vanmorgen vroeg zijn de lo pers alweer uit Noordwijk ver trokken voor een aanmerkelijk zwaardere etappe over het strand naar Beverwijk. De deel nemers komen zaterdag in Den Helder aan. (foto wim Dijkman) WOENSDAG 27 JULI Katwijk Oude Kerk. Boulevard. Woens dagavondzang met Mary v.d. Koningin Wilhelmina Boule vard en Parallelboulevard, prof ronde van Noordwi|k, aanvang 17.30 uur Noordwijkerhout WK paalzitten. tot 24.00 uur, 16.00 diverse spellen, 16.00 schatgraven, 19.00-22.30 uur DONDERDAG 28 JULI vliegende brigade met het Katwijk luchtkussen bij Zeepaviljoen J. toeristenmarkt in het centrum A ÖA Schipper, aanvang 14.00 uur van 14.00 tot 21.00 uur. Mwijksport en - luchtkussen bij schaken op het plein naast res- Hoornes Oost. speelveld Helm- Noordwijk Grote Kerk (Noordwijk-Bin- nen), orgelconcert door Charles de Wolff, aanvang 20.15 uur. sportpark Duinwetering Oegstgeest zomerdrive bridgeclub V.O.G in Het Witte Huis, Wilhelm.napark, aanvang 19.45 uur. Kasteel Duivenvoorde, rondlei dingen om 14.00 en 15.30 uur. VRIJDAG 29 JULI Alphen Leiden Museum voor Volkenkunde, Steenstraat. Film: Trioband- cricket, aanvang 14.30 uur. op het Wantveld, tot 23.00 uur. Huis ter Duin, Clowntjesfeest, minikermis, van 18.00 tot 22.00 Bollenbad, Nieuwe Zeeweg. Ftekreaqua '88. sportieve activitei- Leidsevaart. zomeravondvis wedstrijd bij station Lisse. van 19.00 tot 21.00 uur Voorschoten taurant De Zwaan, vanaf 19.00 WA bergweg, aanvang ly.UOuur. zomerbridgednve in de Ros- «A Leiden kam, Turfmarkt, Katwijk aan den MË H Tennispark Roomburg, (Ka- Rijn, aanvang 20 00 uur naalweg) Open Leidse lenms- Tripodia. Concert door de Con- kampioenschappen, aanvang Noordwijk-Feijenoord. aanvang 19.00 uur kermis op het Wantveld. Noordwijkerhout Oosterduinsemeer, WK Paal- spreekuur van de poppendok ter, aanvang 14.00 uur in het Ge zondheidscentrum Voorschoten paardenmarkt om 06.00 uur Alphense Werkgroep Homo seksualiteit, cafe-avond, Hugo de Grootstraat 100, vanaf 21.30 uur Katwijk Nieuwe Kerk, orgelconcert uit N.H. Kerk aan de Hoofdstraat, woensdagavondzang met Groot Evangelisatiekoor uit Katwi|k. aanvang 20.30 uur tot 16.30 uur. straatscène van het Evange lisch Ontmoetingscentrum "De Ark" aanvang 20.00 uur Vhethorst. tot 24.00 uur rondleidingen om 14.00 en 15.30 m Kasteel Duivenvoorde aan de Veurseweg. UUr. J yL - y MË Rijksmuseum voor Volkenkun- jokeren en klaverjassen bij afI 1 r\ A de, films, Tuktu and the indoor ga- wijkvereniging Hoornes-Rijnsoe- MË 1 H IVI fj 9 14 mes, Tuktu and the trials games, ver, aanvang 20.00 uur Mr U» 1 fc# aanvang 14.30 uur bandfestival, om 20.00 uur opstij gen hete luchtballon Hotel van der Geest, Folk Night International, aanvang 20.30 uur. hardlaan, aanvang 13.00 uur, Koekslaan, standwerkerscon cours, torenbeklimming, loop-in concert, paardentram, etc. Rogg, aanvang 20.15 uur. klaverjassen en jokeren bij De mi|lpaal, Stadhoudersdreef 22. aanvang 20.00 uur.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 12