TAD LEIDEN Stichting M123 in nieuwe ruimte Het wordt nu allemaal zo vluchtig LEIDSCH DAGBLAD Depot voor vervuilde grond blijft in Roomburg Verkeerslichten weg Botsing door hevige niesbui Vragen over verhuizing Flowercentre uit Leiden Blonk eist dat Koot wordt opgesloten Leiden culturele hoofdstad? s WOENSDAG 27 JULI 1 Popmuzikanten loinnen beter uit de voeten LEIDEN Hoewel de ver bouwing nog niet helemaal klaar is, heeft de Stichting Ml23 de deuren van haar nieuwe pand aan de Middel stegracht alvast openge steld. "We konden het de bands niet aandoen om nog langer te wachten. Ze zaten al zo lang zonder oefenruim te. Nog langer, dat zou on verantwoord zijn", zegt Ar- tur Schouten, een van de medewerkers van de stich ting. De Stichting M123, een organisatie die is voortgekomen uit de Leidse Vereniging van Popmuzikanten (LVP), beheert sinds kort het pand waarin voorheen het PTT-postdis- tributiekantoor was gevestigd. In het gebouw heeft de stichting met steun van de gemeente Leiden drie 'geluiddichte' oefenruimten inge richt. Voorts komt er in het pand een professionele opnamestudio. Met het werk aan de studio, die on der de verantwoordelijkheid van een aparte stichting zal vallen, wordt overigens pas na de bouw vakvakantie begonnen. door Wim Wegman Schouten en zijn collega's John Helder en Hans Siemerink zijn zeer tevreden over de nieuwe oefen ruimten. "Deze ruimten zijn aan merkelijk beter dan de oude ruim ten die we in het Wittepoortge- bouw hadden. Die waren te smal en te laag, waardoor de bands die er oefenden eigenlijk te weinig uit de voeten konden. Bovendien was de akoestiek niet al te best. Het geluid was er te 'dof. Dat is nu allemaal veel beter", zegt Schouten. Geluiddicht De oefenruimten hadden er niet kunnen komen als de gemeente Leiden niet was bijgesprongen. De gemeente, de eigenaar van het ge bouw, heeft de kosten voor haar re kening genomen van het 'grove verbouwingswerk'; het herstel en de herinrichting van het gebouw. De vrijwilligers van M123 hebben het 'fijnere' werk verricht: de in richting van de oefenkamers en de bouw van de kasten waarin de klanten hun spullen kunnen op slaan en een kleine ruimte waar de stichting kantoor houdt. Alles bij elkaar kost de verbouwing de ge meente ongeveer vier ton. "Daarbij zijn overigens ook de kosten inbe grepen voor de nog te bouwen stu dieruimte", aldus John Helder. De Stichting M123 heeft de nodi ge maatregelen getroffen om de drie oefenkamers 'geluiddicht' te maken. Twee 'zwevende vloeren', een dikke laag isolatiemateriaal langs de muren en de plafonds en eep speciale, geluiddempende luchtverversingsinstallatie moeten ervoor zorgen dat de omwonenden van het pand niet of nauwelijks iets merken van de oefenende muzi kanten. "Hoewel het geluid van sommige instrumenten nooit hele maal te dempen is. Een rockbas bij voorbeeld gaat door alle isolatie materiaal heen", meent Schouten. Muziekschool Over belangstelling voor de oe fenruimten heeft de Stichting M123 een naam waarin op speel se wijze het adres, Middelstegracht 123, is verwerkt voorlopig niet te klagen. "Ten eerste hebben we al dertig mensen die vast gebruik maakten van de ruimten in het Wit te Poortgebouw. Met de nieuwe aanmeldingen erbij zijn inmiddels alle avonden en weekeinden al vol geboekt. We hebben zelfs al tien mensen op de wachtlijst moeten plaatsen", zegt Schouten. "Alleen de ochtenden en een aantal middagen hebben we nog plaats. Dat er wat minder belang stelling is voor die dagdelen, is niet verwonderlijk. De meeste Leidse popmuzikanten zijn amateurs. Ze hebben naast hun muziek een vas te baan en kunnen dus moeilijk el ke week een ochtend of een mid dag vrij nemen". Volgens Schouten hoopt de Stichting M123 de ruimten 's och- John Helder, Hans Siemerink en Artur Schouten vlnr) in een van de drie nieuwe oefenruimten van de Stichting M123: "Over belangstelling hebben we voorlopig niet te klagen". <foto Jan Holvast) tend en 's middags vooral te verhu ren aan onder meer de Streekmu- ziekschool. "Die zou de oefenruim ten bijvoorbeeld kunnen gebrui ken voor muzieklessen of workshops. We hebben daarover met de muziekschool al enige con tacten gehad". De opnamestudio, die vermoe delijk eind september gereed zal zijn, is bedoeld voor popgroepen die op professionele wijze demo's of platen willen opnemen. "Bij pla tenmaatschappijen kunnen ze daarvoor steeds minder terecht", zegt John Helder. "Die vinden dat er voor Nederlandse popgroepen niet of nauwelijks een markt is en zijn daarom niet bereid al te veel geld in hen te steken. Als éen groep met een kant en klare opname aan komt, is de kans dat daarvan een plaat wordt gemaakt iets groter". Bij de studio zal, zo is de bedoe ling, ook een bar worden ingericht. "Een ontmoetingsruimte voor de Leidse popmuzikanten. En dat is ook wel nodig, want tot dusver is er geen plaats waar ze elkaar geregeld kunnen treffen. Zo'n ontmoetinsg- ruimte is goed voor de gezellig heid, maar ook goed voor de con tacten. En wie weet wat daaruit nog voort komt", zegt Schouten. Sluiting vrijwel zeker oorzaak grote brand LEIDEN - De brand in de kapsalon en het woonhuis aan het Rapen burg, afgelopen maandag, is naar alle waarschijnlijkheid veroor zaakt door sluiting. Technisch on derzoek door recherche en brand weer heeft uitgewezen dat de brand vermoedelijk door wrijving is ontstaan in het elektrisch licht- systeem achter in de kapsalon. Dat is precies onder de plaats, waar de bewoonster van een appartement op de eerste verdieping rook door haar vloer zag komen. Ook had zij het op die plek horen knetteren. Volgens politiewoordvoerder Graveland heeft deze bewoonster nog een geluk bij een ongeluk ge had. "De vrouw had kort voordat de brand ontstond geld bij de bank gehaald. De bankbiljeten, een paar duizend gulden, zijn echter ge spaard gebleven doordat er tijdens de brand kennelijk iets is op geval len. Daardoor kon er geen zuurstof bij de envelop met geld komen, waardoor het geld geheel intact werd teruggevonden. De bankbil jetten waren alleen kletsnat". LEIDEN Het depot voor vervuil de grond in Roomburg blijft de maximum-termijn van vijfjaar ge opend. De inrichting van het twee de gedeelte van de opslagplaats aan de Willem van der Madeweg blijft vermoedelijk achterwege. Met de aanleg van een tweede deel zou een bedrag van acht ton zijn ge moeid. Volgens G. In 't Veld, het hoofd van de gemeentelijke directie milieu, blijft het depot open voor noodgevallen. "Stel dat er tijdens het bouwrijp maken van een per ceel of tijdens de bouw nog veront reinigde grond wordt aangetroffen, dan kunnen we die onmiddellijk naar Roomburg afvoeren". In 't Veld zegt dat het openhou den van de opslagplaats geen extra kosten met zich mee brengt. "Pas als we daadwerkelijk grond haar het depot overbrengen, kost het geld. Noodoplossingen voor de af voer en het opslaan van verontrei nigde grond kost echter nog meer". Voor de afvoer van vuile grond heeft de gemeente dit jaar twee ton begroot. Volgens In 't Veld wordt dat bedrag dit jaar bij lange na niet gehaald. Op het depot bevindt zich nu slechts een kleine hoeveelheid grond. De meeste verontreinigde grond kan momenteel worden overgebracht naar de tijdelijke op slagplaats bij Moerdijk. Multicopy naar St. Jorissteeg LEIDEN - Het drukkerijbedrijf Multicopy gaat zich vestigen op de begane grond van een nieuwbouw- complex aan de St. Jorissteeg. Het bedrijf is sinds 15 jaar gevestigd aan de Nieuwe Rijn in Leiden. Mul ticopy verlaat de Nieuwe Rijn om dat het bedrijf er, volgens een woordvoerder, slecht bereikbaar is en in de directe omgeving nauwe lijks parkeergelegenheid heeft. Aan de St. Jorissteeg krijgt Mul ticopy een bijna twee maal zo groot vloeroppervlak als aan de Nieuwe Rijn en een 42 meter lang winkel front. Auto vliegt in brand LEIDEN Aan de Condorhorst is vannacht een auto in brand gevlo gen. De eigenaar vermoedt dat er sprake is van brandstichting. Hij zou later vandaag aangifte doen bij de politie. De auto is uitgebrand. Op hoek Korte Mare/Langegraelit Binnenkort zullen deze verkeerslichten op de hoek Korte Mare!Langegracht LEIDEN De verkeerslichten op de hoek Korte Mare/Langegracht verdwijnen vermoedelijk defini tief. De lichten zijn al enkele maan den buiten werking gesteld. Wan neer de raad van advies voor ver- keerzaken, waarin verschillende belangengroeperingen zijn verte genwoordigd, een positief advies uitbrengt, worden de verkeerslich ten verwijderd. De Leidse gemeenteraad besloot in 1987 om dit jaar een bedrag van 10.000 gulden te bezuinigen op ver keerslichten. De besparing moest tot stand komen door sommige lichten korter te laten werken. Daardoor werd er minder uitgege ven aan stroom en aan onderhoud. Volgens het hoofd van de afde ling verkeer van de gemeente, G. Aletrino, wordt de bezuiniging van 10.000 gulden dit jaar gemakkelijk gehaald. "Alleen al de verwijdering van de verkeerslichten op de Korte Mare zou voldoende geld opleve- Ook op andere punten in de stad worden verkeerslichten inmiddels minder frequent ingeschakeld. Dat is het geval op het kruispunt Burg- gravenlaanyHoge Rijndijk en het kruispunt Valkbrug/Rijnsburger- singel. Daarnaast verdwijnen ook de verkeerslichten op en rond de Breestraat. Dit heeft echter niets met de bezuinigingen te maken, maar met de afsluiting van die straat. Aletrino denkt dat de lich ten bij het Noordeinde en 't Gange tje uit het straatbeeld zullen ver dwijnen. De voetgangerslichten op de Breestraat zelf zijn al wegge haald. De verwijderde verkeerslichten komen overigens niet bij het grof vuil terecht. Aletrino denkt dat on derdelen nog kunnen worden ge bruikt voor vernieuwing van de verkeerslichten op het kruispunt Churchilllaan/Vijf Meilaan. LEIDEN Een 19-jarige jongen uit Oegstgeest is gistermiddag op de Groenhovenstraat op een ande re auto gebotst nadat hij last had gekregen van een hevige niesbui. Door de niesbui verloor de jongen, die juist een in de Groenhoven- straat gelegen bocht nam, enkele momenten het zicht op de weg en kwam daardoor op het weggedeel te voor het tegemoetkomende ver keer. Daar reed op dat ogenblik een 46-jarige plaatsgenoot van hem. Die slaagde er niet in om hem te ontwijken. Beide automobilisten zijn overigens ongedeerd gebleven bij het ongeluk. Wel werden de twee auto's flink beschadigd. Gestolen cheques nu afgeschreven LEIDEN Een 34-jarige Leider- dorpse is vorige week in de bouw markt Praxis aan de Zoeterwoud- seweg beroofd van haar portemon nee. In de portemonnee zaten een tientje contant geld, een kascheque en een girobetaalkaart. De vrouw heeft aangifte gedaan bij de politie toen begin deze week een bedrag van 650 gulden van haar giroreke ning werd afgeschreven. LEIDEN - Het statenlid mevrouw Kokshoorn-Papenhove (CDA) heeft het college van gedeputeerde staten van Zuid-Holland vragen ge steld over de verplaatsing van het Flowercentre van Leiden naar Rijnsburg. Mevrouw Kokshoorn wil van het college weten of de berichten juist zijn dat de provincie het voorne men zou hebben medewerking te verlenen aan de bedrijfsverplaat- sing. Volgens Kokshoorn gaat het om een kantoorvestiging en niet om een aan de Rijnsburgse veiling gebonden bedrijf. Het statenlid meent dat bij een dergelijk groot schalig kantoorgebouw (4000 vier kante meter) stringent moet wor den vastgehouden aan het in janua ri 1987 vastgestelde Streekplan Zuid-Holland West. Dat wil zeg gen, volgens Kokshoorn, dat kan- toorlokaties voor de Leidse regio in de omgeving van het Leidse cen traal station moeten worden gesi tueerd. Het statenlid is van mening dat er rondom het station Leiden ook voldoende mogelijkheden zijn om spoedig aan het Flowercentrum nieuw onderdak te verschaffen. Zij verwijst naar een bericht in het Leidsch Dagblad van 6 juli j.l. de bouw van nieuwe kan toorgebouwen aan de Plesmanlaan wordt aangekondigd. Beleggers van het Schuttersveld hebben ook bezwaren ingediend tegen het nieuwe Flowercentre in Rijnsburg. Die bezwaren vinden eveneens hun oorsprong in het streekplan. Volgens de gemeente Rijnsburg is met de provincie al enig voor overleg gevoerd over de komst van het Flowercentre naar Rijnsburg. 'Van de zijde van de provincie zou toen geen bezwaar zijn gemaakt. In het Flowercentre, nu nog gevestigd aan de Plesmanlaan, zijn onder meer het World Flower Trade Cen tre, het Bloemenbureau Holland en diverse vakbladen op het gebied van de bloemisterij ondergebracht. Wandeling Het IVN-Leiden organiseert op woensdagavond 27 juli een natuur wandeling door het polderpark 'Cro- nesteyn'. De wandeling staat onder leiding van natuurgidsen van het Insti tuut voor natuurbeschermingseduca tie. Vertrek om acht uur vanaf de in gang bij de spoorlijn richting Alphen a/d Rijn aan het Cronesteinpad te Lei den. LEIDEN/DEN HAAG Als de directeur van Kerk- De Leidse ondernemers Koot en Blonk hebben al ja- hof-taxibedrijf, A. Koot, niet voldoet aan zijn verplich- renlang een conflict over het bedrijfspand Narmstraat ting om het bedrijfspand aan de Narmstraat over te ne- 2. De vraag was of beide partijen ooit een koopovereen- men, moet lijfsdwang worden toegepast. Dit eist mr. komst hadden afgesloten. Enkele maanden geleden H.J.R. Reinders, de advocaat van de Leidse onderne- leek een einde gekomen aan de vete toen taxi-direc- :r, N. Blonk, gisteren tijdens het kort geding dat teur Koot schriftelijk verklaarde, het gebouw te zullen diende voor de president van de Haagse rechtbank. kopen Het toepassen van lijfsdwang houdt in dat de direc- de_, spande Blonk teur van het taxibedrijf wordt opgesloten, tot hij be taalt en meewerkt aan het transport van het bedrijfs pand. bank-president m "Koot alleen nog r regelen". te betalen. Toen dat niet gebeur- kort geding aan. Koot, die zich niet door een advocaat liet vertegen woordigen, verzocht mr. Offers de zaak nog tot 31 au gustus aan te houden. Door nieuwe ontwikkelingen zou hij op die datum wel aan zijn verplichtingen kun nen voldoen. Wat deze nieuwe plannen zijn, wilde Koot niet zeggen "wegens de aanwezigheid van de Offers deze eis te doen, omdat riooljournalisten van de Leidse pers". r dit soort maat- Mr. Offers voelde er niets voor de zaak uit te stellen doet volgende week uitspraak. Kimstzinnige vorming kinderen ia de knel LEIDEN - Tot worvenheden van het onderwijs tegenwoordig behoort de kunst zinnige vorming op school. Zoals leerlingen van de basisschool lessen in lichamelijke opvoeding moeten krijgen, zo is de algeme ne opvatting binnen het onder wijs dat ook in drama, dans, mu ziek en toneel moet worden on derricht. door Meindert van der Kaaij Tot voor kort kreeg de gemeente Leiden geld van de provincie voor docenten in de bovenge noemde disciplines. De Leidse streekmuziekschool nam het muziekonderwijs voor haar reke ning. De stichting Kollectief In dividueel Kreëren (KIK) gaf de cursussen in drama en beelden de vorming. De directie sociaal- cultureel werk verzorgde de to neellessen. Elk seizoen konden de scholen inschrijven op de pro gramma's. Leiden, culturele hoofdstad van Nederland. Een slogan die gemeentebestuurders en ambtenaren geregeld in de mond nemen. Natuurlijk telt Lelden veie muséa - inmid dels zijn dat er 16 - en mag zich dus terecht 'Leiden Mu- seumstad' noemen. Maar cul tuur bestrijkt veel meer ter reinen: toneel, muziek, beel dende kunst, e.d. Hoe staat Leiden er op die gebieden voor? Een serie, de zesde in deze reeks, met kritische kanttekeningen. De cursussen, ook wel 'actieve' lessen genoemd, werden tot voor kort gecoördineerd door K O en betaald door de provincie. Een andere poot van de kunst zinnige vorming zijn de zoge naamde 'receptieve' lessen. Dat zijn voorstellingen van toneel-, muziek- en dansgroepen voor de scholen. Daarvoor heeft de ge meente 90.000 gulden beschik baar. Sinds vorig jaar is dat allemaal veranderd. De provincie heeft de Stichting Steunfunctie Kunst zinnige Vorming (SSKV) opge- zfet. Deze stichting heeft zeven consulentes in dienst die voor het komend seizoen 190 scholen in de Leidse regio en duin- en bollenstreek gaan ondersteunen en adviseren. Zij maken onder meer zogenaamde lesbrieven waarmee docenten aan de slag kunnen en verzorgen projecten op school. Dit betekent evenwel dat de gemeente van de provincie niet langer het geld krijgt waarvan voorheen de cursussen werden betaald. Nienke Branderhorst van K en O vreest dat dit het defi nitieve einde betekent van de ac tieve poot van het kunstzinnig onderwijs. Zij meent dat het aan tal consulenten van de SSKV niet toereikend is voor de hele re gio met 190 basisscholen en dat het aanbod van kunstzinnig on derwijs erg verschraalt. Ook coördinatrice Margriet van Bebber van de SSKV zegt dat het aantal van 7 consulenten die in deeltijd werken op 190 ba sisscholen te weinig is. Het doen van projecten zal vermoedelijk niet tot de mogelijkheden gaan behoren. Het zal bij begeleiding van docenten en het geven van kaderopleidingen blijven. Volgens Branderhorst van K en O is het leuk om kinderen naar de schouwburg te laten gaan, omdat dat voor hen een dagje uit is. "Maar het is wel erg vluchtig. Er wordt verder im mers niets mee gedaan in de vorm van bijvoorbeeld lesbrie ven. Een week later zijn ze alles weer vergeten. Dat komt niet overeen met het doel het kunst zinnig gevoel van kinderen te ontwikkelen. Het dreigt nu te eenzijdig passief te worden", al dus Branderhorst. Zij stelt voor het aantal voor stellingen te verminderen om zo de docenten van KIK en Streek muziekschool hun werk te kun-- nen laten doen. Hoofd culturele zaken bij de gemeente A. van der Loo, zegt daar weinig voor te voelen. Hij wil het aantal voor stellingen in tact houden. Hij meent dat kinderen ook geleerd moet worden naar een schouw burg te gaan. "Het is leuk om lessen te krij gen in de klas. Als het daar echter bij blijft lijkt het veel op droog zwemmen. Ze moeten de kans krijgen toneel in levenden lijve te zien. Dat geldt ook voor mu ziek. Als scholieren nooit naar een concert gaan, blijft dat voor hen natuurlijk een gesloten we reld", aldus Van der Loo. De oplossing is volgens hem niet makkelijk. Hij vindt dat het werk van KIK en streekmuziek school zoveel mogelijk boven water moet worden gehouden. Het voorstel is om met het geld dat bestemd is voor de optredens zuinig aan te doen en efficiënt om te springen. Van der Loo denkt daarbij aan het geven van voorstellingen in de Leidse Schouwburg waar 400 kinderen in kunnen, in plaats van in gymnastieklokalen die al met 50 leerlingen vol zijn. "We moeten proberen dingen te milli meteren". Een voordeel is dat er op de meerjarenbegroting voor kunstzinnige vorming 10.000 gulden meer dan in voorgaande jaren is uitgetrokken. Wat dat voor K en O gaat bete kenen is echter nog onbekend. Branderhorst vindt dat erg ver velend, omdat voor haar organi satie de tijd begint te dringen. "Normaal gesproken zijn we al bezig met het maken van het pro gramma voor volgend seizoen dat in september weer begint. Afgezien daarvan vinden we de onzekerheid voor de toekomst heel vervelend".

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 11