TAD LEIDEN Miljoen schade en zes daklozen door brand Komst Oranjetelg bezorgt Leidse politie extra werk Vijver in Cronesteyn niet dicht KLEURKOPIE LE1PSCH DAGBLAD Herstel historisch monument mogelijk Cursus voor bestuurders Mumcopv s DINSDAG 26 JULI 1988 De vijver van Cronesteyn, waarin de irriterende larven huishouden. Burgerlijke Stand LEIDEN - Gehuwd: R. Richter en A.H.M.G. van Gijlswijk, P.J. Thijs en A.N.M. Spieker, J. Beer en M. Homborg, P. Poeliejoe en R.F.B. van Dongen, J. Distelvelt en C.A. Sloos, L.J.M. Vleer en J.L.M.N. van Haarlem, E Mannee en E. Zitman, H.J. Goddijn en J. Co- lijn, H. Apon en S.T. Lim. LEIDEN - Geboren: Kevin zv»P.H.A. Romijn en C H M. Bousie. Ermina Klaziena dv A van Zwet en A. van der Marei. Dennis zv. W.H. van der Mei) en J.M.M. van Duijn, Amanda Josephine Maria dv. S.P G. de Wit en S.J. Snelderwaard, Armand Delon zv. W. van der Plas en I.C. Rancuret, Joëlle dv. J.A. Verkuijlen en M.C. van der Mark, Dimitry Gabriel Stefan zv. L.J.W. Kuijpers en B.V.M. van Croonenburg, Marlyn dv, H.J. Winterink en M.H.M. Huijmans, Water in woning door wasmachine LEIDEN - Een woning aan de Dil lenburgerstraat, waarvan de bewo ners op vakantie waren, is gis terochtend onder water gelopen. Buren merkten de wateroverlast op en waarschuwden de politie. Twee agenten zijn vervolgens via een raam het pand binnen gegaan en constateerden dat het water, af komstig uit een wasmachine op de eerste verdieping, 10 centimeter hoog in de woning stond. Het dichtdraaien van een kraan was voldoende om het stromende wa ter te stoppen. Kookcursus De culturele vereniging Nines (Naza ten Indische Nederlanders en Sympa thisanten) begint op 29 augustus en 1 september in Leiden een cursus In disch/Indonesisch koken. De cursus omvat negen bijeenkomsten van elk drie uur, waar de deelnemers onder leiding van een ervaren Indische kok ongeveer 25 verschillende gerechten leren bereiden. Na de laatste bijeen komst wordt een Slamatan, een slot feest, gehouden, waarbij de cursisten gezamenlijk een rijsttafel verzorgen Met de cursus beoogt Nines een deel van de Indische cultuur over te dragen en daarmee te behouden. Informatie over plaats, tijd, kosten en aanmel ding is te krijgen bij de administrateur van de kookcurussen, telefoon 070- 911193. LEIDEN "De komst van prins Constantijn naar Lei den brengt extra werk met zich mee. We kunnen het werk eigenlijk al niet meer aan omdat we te weinig mensen hebben, het water staat ons aan de lippen. El ke bijkomende activiteit gaat ten koste van ander werk". Dit stelt politievoorlichter Graveland naar aanlei ding van de verhuizing van de jongste zoon van konin gin Beatrix en prins Claus naar Leiden. Constantijn gaat in Leiden rechten studeren. Kroonprins Willem Alexander studeert al een jaar aan de Leidse universi teit. De permanente bewaking van de Oranje-telgen is overigens niet in handen van de Leidse politie. Wel wordt de Leidse politie ingeschakeld bij officiële gele genheden. Politievoorlichter Graveland wil overigens niet meedelen hoe en wanneer de Leidse politie afgelo pen jaar betrokken is geweest bij de bewaking van de kroonprins. "We zouden daarmee de privacy van de prins schenden", aldus Graveland. De komst van Willem Alexander naar Leiden is in het verleden al eens door de Leidse politie als een van de argumenten gebruikt om meer mankracht te krij gen. De roep om een grotere sterkte heeft echter nog geen effect gehad. De Leidse politie raakt daarentegen zeventien mensen kwijt door vervroegde uittreding. Een commissie die de werkdruk bij verschillende landelijke politiekorpsen heeft onderzocht, is tot de conclusie gekomen dat de Leidse politie 20 tot 40 man tekort komt om het werk goed te kunnen doen. "We hopen dat de minister van binnenlandse zaken ons nu snel extra mankracht ter beschikking stelt", aldus Graveland. LEIDEN - De uitslaande brand die gisterochtend woedde in een kapsalon en woonhuis aan het Rapen burg 47, tegenover het Rijksmuseum van Oudhe den, heeft voor ruim een miljoen gulden schade aan gericht en zes mensen dakloos gemaakt. door Jan Rijsdam Het vuur is vrijwel zeker ontstaan in de kapsalon op de begane grond van het pand en heeft vervolgens razendsnel om zich heen gegrepen. Het monument, daterend uit de eerste helft van de 18e eeuw, brandde geheel uit. De brand moet zijn uitgebroken even na half elf gisterochtend. Op dat moment kwam een echtpaar, dat een appartement op één van de verdiepingen van het pand be woont, thuis na een wandeling met de hond. Zij roken bij thuiskomst wel een brandlucht maar er was verder niets bijzonders te zien. En kele minuten later ontdekten zij evenwel dat er een brand woedde op de begane grond van het pand waar de kapsalon 'Haarstudio Jean Pierre' is gevestigd. De woonruimte boven en achter de kapsalon wordt bewoond door zes mensen van wie er bij het uit breken van de brand twee thuis waren. Zij werden onmiddellijk door het thuisgekomen echtpaar gewaarschuwd. De 46-jarige eige naar van het pand, die het achter huis bewoont, lag te slapen en kon ternauwernood het vege lijf red den. De man slaagde er slechts in een ochtendjas te pakken en is op blote voeten naar buiten gerend. Op dat moment was de begane grondverdieping al met dikke rook gevuld. In lichterlaaie Een 22-jarige bewoonster van de eerste verdieping zag vrijwel direct nadat zij was gewaarschuwd de rook uit de vloer komen. Zij rende Ondanks klachten over hmdirritaties (Vervolg van pagina 1) LEIDEN De gemeente ziet geen reden om de speel vijver in polderpark Cro nesteyn te sluiten, hoewel een aantal mensen heeft ge klaagd over huidirritaties na het zwemmen in de vij ver. C. Jochemsen, hoofd van de directie groenzaken van de gemeente: "De klachten komen slechts bij een beperkt aantal mensen voor. Hoewel het probleem nooit helemaal is te verhel pen, denken we dat we de Wassenaarder na stelen auto in kraag gegrepen LEIDEN - Omstanders hebben gis termiddag op de Blauwpoortsbrug een 29-jarige man uit Wassenaar in de kraag gegrepen die enkele mi nuten eerder een auto had gestolen in de Morsstraat. Een 41-jarige monteur uit Nieuw Vennep was in de Morsstraat bezig met een reparatie. Hij had zijn auto met open raam en de sleutels in het contact in de omgeving laten staan. De passerende Wassenaarder, ver slaafd aan verdovende middelen, zag zijn kans schoon en stapte in de auto. De monteur sprong daarop voor de auto om de man het wegrij den te beletten. De Wassenaarder reed echter door waardoor de mon teur op de motorkap van zijn auto terecht kwam. Op de Blauwpoorts brug werd de Wassenaarder door het publiek tot stoppen gedwon gen, in de kraag gegrepen en aan de gewaarschuwde politie uitgele verd. Bromfietser ernstig gewond bij ongeval LEIDEN - Een 16-jarige Leidse jongen is gisterochtend ernstig ge wond geraakt bij een ongeval op de Turfmarkt. De jongen reed op zijn bromfiets in de richting van de Nieuwe Beestenmarkt toen een vrachtwagen, bestuurd door een 41-jarige Leidenaar, rechtsaf de Oude Vest in wilde rijden en daar bij de bromfietser geen'voorrang verleende. De jongen is met ernstig been-, rug- en bekkenletsel naar het Academisch Ziekenhuis over gebracht. naar buiten en vroeg een toevallige voorbijganger alarm te slaan. Brandweer en politie kregen in twee minuten 15 brandmeldingen binnen. De brandweer was binnen enkele minuten (om 10.50 uur) ter plaatse met de eerste autospuit. Weer enkele minuten later arri veerden nog vier brandweerwa gens. Bij aankomst stond de kapsa lon al in lichterlaaie. Met drijfgas gevulde spuitbussen in de kapsa lon vlogen als kogels door de zaak. De felle brand is bestreden door in totaal 20 brandweerlieden met acht waterstralen die elk 250 liter water per minuut spuiten. Een uur na de eerste melding van de brand kon het sein brand meester worden gegeven. Brandweercommandant Mark spreekt van "een vervelend pand", omdat de indeling ingewik keld is en het van achter nauwelijk te benaderen bleek. Van een naast gelegen woonhuis, waar de toen malige prinses Beatrix tijdens haar studietijd woonde, waren de bewo ners niet thuis en moest de voor deur worden geforceerd om bij de achterkant van het brandende pand te kunnen komen. Boekenschat De brandweercommandant zegt grote zorgen te hebben gehad over het andere belendende woonhuis waar, van boven tot beneden, een enorme schat aan boeken staat. Volgens de eigenaar zijn het er ze ker 20.000. Het gaat om de privé- collectie van dr. C. Kruyskamp, de ex-hoofdredacteur van het Van Da- Ie woordenboek. In die collectie bevinden zich unieke exemplaren. Ongeveer een half uur na het be gin van de brand moest de brand weer de zolderverdieping van het naastgelegen pand blussen omdat het vuur door de planken vloeren oversloeg. De boeken werden door brandweerlieden met plastic afge dekt. "Ze hebben geen druppel wa ter gehad", verklaart de brand weercommandant niet zonder trots. De brandschade op de zol derverdieping bleef beperkt. Het pand liep wel rookschade en lichte waterschade op. Slechts een bordje met opschrift getuigt er nog van dat hier een kapperszaak was gevestigd. (foto wim Dijkman) Brandweerlieden controleren in de kapperszaak of er geen binten meer smeulen. Van het interieur is niet veel meer over dan gesmolten ornamen ten en kapotte spiegels. (foto wim Dijkman) Een paar toeschouwers slaan de nabluswerkzaamheden aan het Rapen burg gade. (foto Wim Dijkman) De eigenaar van het uitgebrande pand heeft zijn zaak en woonhuis voor één miljoen gulden verzekerd en de inventaris voor een half mil joen. De schade aan het pand met inventaris wordt geschat op ruim een miljoen gulden. Het achter huis, waar zich enkele kunstvoor werpen bevinden, liep geen brand schade en ook vrijwel geen water schade op. Volgens Mark heeft men kunnen voorkomen dat het monument aan het Rapenburg ge heel verloren is gegaan. De schade zou weer goed te herstellen zijn. Onrust Onder de bewoners van naburige studentenpanden ontstond gis terochtend wel enige onrust over de brandveiligheid van de oude woonhuizen aan het Rapenburg. Veel van de studentenpanden wor den door wel 20 of meer studenten bewoond. "Dan is het veel moeilij ker om in geval van nood weg te komen", aldus een studente. De brand, die een deel van het Rapenburg en omgeving onder dikke rookwolken heeft gezet, trok enorm veel belangstelling. Duizen den mensen sloegen vanaf de over zijde van het Rapenburg en vanaf de nabij gelegen Doelenbrug de brand gade. De brandweer is nadat men het vuur onder controle had nog uren bezig geweest met nablussen en het controleren van houten binten om te zien of er geen smeulende resten waren achtergebleven. Van daag heeft de technische recherche onderzoek gedaan naar de oorzaak van de brand. Brandweercomman dant Mark zegt er een hard hoofd in te hebben of die oorzaak nog te achterhalen valt. zaak in de toekomst goed onder controle kunnen hou den". De eerste klachten over huidirri taties kwamen na het paasweek einde dit jaar. Toen later ook mel dingen binnen kwamen bij het Hoogheemraadschap van Rijn land, verzocht de gemeente deze instantie om het water te onderzoe ken. Uit dat onderzoek kwam naar voren dat de kwaliteit van het wa ter op zichzelf goed is. Het gehalte aan schadelijke stoffen blijft ver beneden de norm, terwijl het water ook bacteriologisch aan alle eisen voldoet. Wel werden in de vijver larven gevonden van de platworm Tricho- belharzia occellata. "Of de klach ten ook inderdaad door deze larven worden veroorzaakt, is nog niet he lemaal zeker", stelt Jochemsen. "Maar de aanwijzingen zijn heel sterk". De platworm en zijn larven lei den een ietwat ingewikkeld be staan. De worm, die onschadelijk is voor mensen, komt uitsluitend voor in het darmkanaal van water vogels - eenden vooral. Het dier legt eieren, die door de vogel wor den uitgescheiden. De eieren ont wikkelen zich in het water tot een speciaal soort larven. Deze larven, die eveneens onschadelijk zijn, worden op hun beurt opgenomen door poelslakken. In de slakken groeien de larven uit tot een nieuw soort larven, en die kunnen wel schadelijk zijn voor de mens. Verwarmen De schadelijke larven worden pas actief wanneer de temperatuur van het water boven de 20 graden komt. "Op het eerste gezicht lijkt het verwonderlijk dat er al tijdens de paasdagen klachten zijn geko men. Maar niet vergeten mag wor den dat het toen hele mooie dagen waren. Het betrekkelijk ondiepe water van de speelvijver bereikt dan al gauw een temperatuur van 20 graden. Bovendien wordt de vij ver op dat soort dagen heel druk bezocht. Al die spelende kinderen zorgen ervoor dat het water nog eens extra wordt verwarmd", zegt Jochemsen. Door het water uit de vijver op te pompen en te ontdoen van de slak ken, waarbij ook de planten zullen worden gereinigd, denkt de ge meente de problemen voorlopig de kop te kunnen indrukken. Een de finitieve oplossing is dit niet, want het water in de vijver wordt voort durend 'ververst' met water uit het Rijn en Schie-kanaal. En in dat wa ter komt de slak nog steeds voor. "Daarom willen we later dit jaar in de speelvijver vissen uitzetten die de slakken opvreten. Dit onder breekt de kringloop van de worm, waardoor het probleem vanzelf een stuk minder wordt". Omdat ook daarna de klachten nog kunnen op treden, zet de gemeente bij de vij ver borden neer waarop wordt ge waarschuwd voor de overlast van de larven. "Een punt daarbij is dat mensen die een keer gevoelig zijn gebleken voor de beten van de larven, op den duur steeds gevoeliger worden. Daarom adviseren we mensen die een keer last hebben gekregen van rode vlekken en bulten, in het ver volg niet meer in het water te zwemmen", aldus Jochemsen. Hij benadrukt dat de vijver in Crones teyn de enige plek is waar het pro bleem zich heeft voorgedaan. Het aantal klachten is, hoewel Jochem sen geen exact cijfer kan noemen, volgens hem betrekkelijk gering geweest. "Maar toch voldoende om maatregelen te nemen". LEIDEN - De directie Sport en bijscholingen voor verenigingsbe- Recreatie van de gemeente Leiden stuurders. begint in september met een aantal Een cursus heeft blessurepre ventie, tapen en bandageren tot on derwerp. Deze cursus wordt ge houden op 7, 14 en 21 september. De kosten bedragen 40 gulden. Bij deze prijs is een uitgebreid werk boek inbegrepen. De andere bijscholing handelt over marketing. Bij sportvereni gingen onstaat het bewustzijn dat het belangrijk is dat de activiteit die een vereniging biedt, moeten aansluiten bij de wensen en verlan gens van de deelnemers. Tijdens de cursus leren de deelnemers hoe marketingprincipes kunnen wor den toegepast in de sportvereni ging. Deze bijscholing wordt gegev en op 15 en 29 september en kost 25 gulden per persoon. Hierbij inbe grepen is een werkboek. Informatie en aanmelding bij de directie Sport en Recreatie, tele foon: 315601. Direkt Idaar, ook vergroot of verkleind. Stop naar MultiCopy bij u in de buurt. Leiden, Nieuwe Rijn 34, 071 -14 62 91

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 9