Vrees voor botertekort: prijs stijgt Indonesische boer moet gebruik pesticiden afleren Opzeggen ILO-verdrag treft vooral weduwen en wezen Hogere winst olieconcerns IN HET GEWEER 'Landbouwsubsidies EG en VS snel verminderen' Bedrijven met marine mee naar Verre Oosten Beveiliging gat in de markt DINSDAG 26 JULI 1988 II: PAGINA 7 LEEUWARDEN (GPD) - Er heerst spanning op de boter markt, die zelfs kan leiden tot een botertekort. De boter berg is in het eerste halfjaar van 1988 fors geslonken. Bo vendien is in dezelfde periode de Nederlandse boterpro- duktie met meer dan 20 procent gedaald. De prijs van boter is deze zomer ge- stegen, doordat er meer vraag is dan aanbod. De verkoopprijs van verse boter ligt ongeveer een kwartje boven de opbrengst bij in levering voor de EG-koelhuizen. Jarenlang bleef de prijs door de enorme Europese boterberg slechts op dat genoemde prijsni- Ton te Wierik van Koninklijke Buisman in Leeuwarden spreekt van 'een kraptesituatie'. Hij ver wacht dit najaar oplopende prijzen. Bovendien denkt hij dat er dan geen boter meer voor interventie zal worden aangeboden. Te Wierik is optimistisch over de marktvoor- uitzichten dit jaar. "Op dit moment kunnen wij meer boter verkopen dan we kunnen aanbieden". Vooral de sterk gedaalde pro- duktie geeft druk op de markt. In de zuivel is weinig belangstelling om veel melk te bestemmen voor de boterproduktie, nu de prijzen voor kaas en mager melkpoeder gestaag oplopen. De Leeuwarder kaasnotering moest vorige week zelfs met twintig cent worden ver hoogd om te zorgen dat er voldoen de melk voor kaasproduktie voor handen blijft om aan de grote vraag te voldoen. Bovendien stuwt de vraag naar magere melkpoeder de prijs voortdurend omhoog, nu sinds enige tijd ook de EG-voorra- den mager melkpoeder zijn wegge werkt. De boterberg, die door de zoge naamde interventie in de afgelopen jaren tot ongekende hoogte was ge groeid, is in een halfjaar tijds snel teruggebracht. Eind 1987 lag er nog 625.000 ton in de koelhuizen, bin nenkort zal dat op het strategisch geachte niveau van 150.000 ton ko men. De laatste order voor 100.000 ton boter voor de Sovjetunie, de af wikkeling van een al eerder afge sloten order van 30.000 ton Bangladesh en 65.000 ton voor de bakkerij- en ijsindustrie heeft deze zomer snel korte metten gemaakt met de overschotten. DEN HAAG (GPD) - De opzeg ging van verdrag 121 van de Inter nationale Arbeidsorganisatie (ILO) die de regering vorige week be kend maakte, kan op korte termijn gevolgen hebben voor de uitkerin gen aan weduwen en wezen. Het verdrag regelt de minimale hoogte en de duur van uitkeringen aan slachtoffers van arbeidsonge vallen en hun eventuele nabestaan den. De bepalingen zijn niet alleen in strijd met een aantal bestaande sociale voorzieningen, maar gaan vooral dwars in tegen de wijzigin gen van de Algemene Weduwen- en Wezenwet (aww) die het kabinet op stapel heeft staan. De regering geeft als reden voor de opzegging, dat de Nederlandse ^sociale voorzieningen op een aan tal punten niet aan de bepalingen voldoen, maar wel beter zijn dan de minimumeisen die het ILO-ver- drag stelt. Voor de geplande veran deringen in de aww gaat dat argu ment echter niet op. De aww moet worden aangepast, omdat er in het kader van de gelijke behandeling i ook een uitkering voor weduwnaars moet komen. Dat kost geld, en dat geld wil men halen uit de uitkeringen aan weduwen en wezen. Die moe ten dus omlaag en zullen voor we duwen niet meer automatisch doorlopen tot aan de AOW-gerech- tigde leeftijd. Bovendien wordt de aww afhankelijk gemaakt van de overige inkomsten van degenen die de uitkering ontvangt. Tot nu toe was dat niet het geval. Volgens het ILO-verdrag, dat Nederland in 1966 ondertekende, hebben slachtoffers van bedrijfs ongevallen en hun nabestaanden levenslang recht op een uitkering van minstens 60 procent van het minimumloon ongeacht het inko men dat ze daarnaast eventueel nog hebben. In Nederland kunnen ze een be roep doen op de wao of (voor nabe staanden) de aww. Beide uitkerin gen garanderen een inkomen dat ruim boven het ILO-minimum ligt. Een probleem zou kunnen zijn dat beide uitkeringen stoppen zodra iemand 65 wordt en op dat punt dus in strijd met het ILO-verdrag. Dat lijkt overigens vooral een for meel bezwaar, want 65-jarigen heb ben ook recht op een uitkering: de aow. Die voldoet overigens niet echt aan de ILO-norm. Sinds de in dividualisering krijgen beide echt genoten of partners ieder hun ei gen uitkering die vijftig procent van het minimumloon bedraagt. Dat ligt 10 procent onder het ILO- minimum, maar het totale gezins inkomen ligt er ruim boven. FNV-bestuurder Henk Muller, die zich vorige week fel tegen de opzegging verzette, erkent dat de huidige sociale voorzieningen op sommige punten strijdig zijn met het verdrag. Maar omdat de rege ling over het algemeen beter zijn. ziet hij het nog niet gebeuren dat Nederland er op een of andere ma nier door in de problemen zou kun nen komen. Met de voorgenomen 'veranderingen in de aww ligt dat volgens hem anders. Die beteke nen een zo duidelijke verslechte ring dat een uitkeringstrekker waarschijnlijk met succes een be roep op het ILO-verdrag zou kun nen doen. De FNV vreest bovendien dat de grabbel' opzegging van het verdrag de weg vrijmaakt voor aantasting van de wao. Muller: "Er doen al langere tijd geruchten dat men de wao op den duur tot een beperkt aantal ja ren terug wil brengen. Dankzij het ILO-verdrag kon dat niet, maar nu het opgezegd is, komt dat anders te liggen". De FNV zal in de komende tijd alles doen om te voorkomen dat de Tweede Kamer met de opzegging instemt. De vakbeweging heeft daar volgens Muller ook alle recht toe, omdat zij volgens een ander ILO-verdrag eigenlijk geraad pleegd had moeten worden voor het kabinet zijn besluit nam. For meel kan de regeringsbeslissing nog ongedaan worden gemaakt, omdat Nederland een jaar de tijd heeft om zich te bedenken. Muller vindt dat overigens een rare gang van zaken. Nederland maakt zich volgens hem internationaal bela chelijk als er over een paar maan den op het besluit teruggekomen wordt: "Zo gooien we de goede naam die we hebben op het gebied internationale verdragen te 1MPRIMERIE DE MASSY JEAN CIDIEF 1 jy BRUSSEL (ANP) - Zowel de EG als de VS hebben groot econo misch belang bij een drastische vermindering van de landbouw subsidies. Alleen de boereninko- mens zouden zware klappen krij gen. Dat staat in een studie die de Europese Commissie gisteren heeft gepubliceerd. Volgens de Commissie is de studie het werk van 'onafhankelijke' landbouw economen uit de EG en de Verenig de Staten. Uit het rapport blijkt dat het tota le welvaartsniveau in de EG met vijftien miljard gulden zou stijgen bij een prijsdaling van twintig pro cent voor graan, oliehoudende za den en olijfolie, 25 procent voor zuivel, vijftien procent voor rund en lamsvlees en veertig procent voor suiker. De import van olie houdende zaden zou via een hef fing tien procent duurder nloeten worden. De Amerikanen zouden 3,55 mil jard dollar kunnen verdienen door Economie kort Omroep-cao De gezamenlijke bonden en de omroepwerkgevers hebben giste ren een akkoord afgesloten voor de cao over 1988. Tot grote voldoening van de vakbonden geldt deze cao zowel voor de zendgemachtigden als het Omroepproduktie Bedrijf (NOB). Afgesproken is dat het om- roeppersoneel een kwart procent loonsverhoging krijgt. De verho ging wordt in oktober uitbetaald. De omroepbonden waren de on derhandelingen ingegaan met een looneis van twee procent. Inflatie Vergeleken met een jaar geleden zijn de consumentenprijzen in Ne derland met 0,9 procent gestegen, maar Nederland heeft nog steeds de laagste inflatie van alle EG-lan- den. Dat blijkt uit cijfers die de Eu ropese Commissie gisteren heeft verstrekt. Op jaarbasis bedroeg de Europese inflatie in juni drie pro cent tegen 2,8 procent in juni vorig jaar. Alleen in België, Ierland, Frankrijk en Griekenland zijn de prijzen het afgelopen jaar minder hard gestegen dan in het vooraf gaande jaar. Griekenland blijft koploper met een inflatie van 11,8 procent per jaar. Ruimtevliegtuig De Britse regering heeft besloten de financiering van de ontwikke ling van een revolutionair ruimte vliegtuig stop te zetten. Gisteren liet de minister van handel en in dustrie, Kenneth Clarke, weten dat de regering wel de pogingen zal steunen van het lucht- en ruimte vaartconcern British Aerospace en vliegtuigmororenfabrikant Rolls Royce om buitenlandse partners in het project te vinden. EG Het lidmaatschap van de EG zal Nederland volgend jaar 6,48 mil jard gulden gaan kosten. Dat is on geveer 38 miljoen minder dan dit jaar. Hierbij is nog geen rekening gehouden met de gevolgen van de droogte in de Verenigde Staten en de hogere koers van de dollar die zullen leiden tot lagere land bouwuitgaven voor de Gemeen schap en dus tot een lagere Neder landse afdracht. Dat blijkt uit cij fers over de ontwerp-begroting van de EG voor 1989. een prijsverlaging van tien procent voor graan, 25 procent voor zuivel en dertig procent voor suiker. Bij komende voorwaarden zijn het vrijgeven van de vleesimport en het schrappen van de subsidie op de ethanolproduktie, aldus het rap port. Als beide landen tegelijkertijd overgaan tot prijsverlagingen kan hun economische winst oplopen tot acht miljard gulden in de VS en twaalf miljard gulden in de EG, af hankelijk van de gekozen produk- ten. Consumenten en belastingbe talers zijn de grote winnaars. De in komens van de boeren gaan echter dramatisch achteruit, wat de EG betreft vooral in de Bondsrepu bliek, Frankrijk, Italië en Enge land. De prijzen op de wereldmarkt zouden echter gevoelig stijgen als de kunstmatige prijsondersteu ning in de EG en de VS wegvalt. De EG zou van een netto-exporteur een netto-importeur van land- bouwprodukten worden. Voor de ontwikkelingslanden zijn de gevol gen verschillend. Voor landen die vlees en suiker produceren zijn de hervormingen gunstig, voor pro ducenten van zuivel en graanver- vangers minder gunstig. Volgens het rapport is verande ring van de landbouwpolitiek on ontkoombaar, omdat de politieke en economische lasten zo langza merhand ondraaglijk zijn gewor den. De prijzen zouden echter ge leidelijk moeten worden aangepast om schokeffecten te voorkomen. Ook geringere prijsverlagingen kunnen worden overwogen, aldus de studiegroep. MASSY Gisteravond deden zich schermutselingen voor tussen leden van de communistische drukkersvak bond CGT en veligheidsmensen van drukkerij Jean Didier nadat 24 mensen waren ontslagen, waarvan 19 vak bondsleden. De militante leden van de CGT gebruikten hogedrukwaterstralen om zich de toegang tot de drukkerij te verschaffen, maar zonder resultaat. (foto anp» NEW YORK (ANP) - Diverse Ame rikaanse olieconcerns hebben over het tweede kwartaal forse winsten geboekt Mobil maakte gisteren bekend bekend dat de kwartaalwinst is ge stegen van 304 miljoen tot 487 mil joen dollar. De omzet nam toe van 12,3 miljard tot 14,2 miljard dollar. Per aandeel steeg de winst van 0,74 tot 1,18 dollar. In de eerste helft van dit jaar is de winst gestegen van 556 miljoen tot 992 miljoen dollar. De omzet groei de in die periode van 24 miljard tot 28,1 miljard dollar. De voorzitter van de raad van bestuur van Mobil, Alan Murray, wees erop dat de winststijging is behaald ondanks de relatief lage olieprijzen. Evenals bij concurrent Exxon ging het Mo bil goed in de raffinage en de mar keting. De chemie-divisie boekte een recordresultaat. Murray is be zorgd over de onvoorspelbare situ atie op de oliemarkt en de gevolgen daarvan voor de resultaten van de oliemaatschappijen. De oliemaatschappij Occidental Petroleum heeft in het tweede kwartaal van dit jaar haar winst zien stijgen van 58 miljoen tot 77 miljoen dollar. In de eerste helft van 1988 steeg de winst van 156 miljoen tot 190 miljoen dollar. Per aandeel was er sprake van een winststijging van 79 tot 85 dollar cent in de eerste zes maanden. Het concern heeft laten weten dat de winst per aandeel over heel 1988 ten gevolge van de ontploffing op haar boorplatform Piper Alpha in de Noordzee weieens tien dollar cent kan dalen ten opzichte van 1987. De kwartaalomzet groeide van 4,3 miljard tot 4,7 miljard dollar en de omzet in het eerste halfjaar van 8,5 tot 9,7 miljard dollar. Exxon heeft in het tweede kwar taal van dit jaar een winst behaald van 1,2 miljard dollar tegen 1,15 miljard dollar in het tweede kwar taal van vorig jaar. De maatschap pij heeft verder bekendgemaakt dat de omzet groeide van 20,2 mil jard tot 21,6 miljard dollar. De kwartaalwinst per aandeel steeg van 81 tot 90 dollarcent. Volgens Exxon-topman L.G. Rawl heeft de winststijging in on der meer de raffinage, de marke ting en de chemiesector de daling van de resultaten bij de exploratie en de produktie goed opgevangen. De winst over de eerste zes maan den van dit jaar steeg van 2,2 mil jard tot 2,6 miljard dollar. De omzet over de eerste helft van dit jaar nam toe van 39,6 miljard tot 43,6 miljard dollar. BOGOTA (IPS) - Colombiaanse handelaren hebben een gat in de markt ontdekt. Op de deze week gehouden internationale jaarbeurs in Bogota zijn snufjes van technisch vernuft te bewonderen die de handelingen van vriend en vijand overal en op elk willekeurig moment registreren. Geen overbodige luxe in tijden van aanhoudend geweld, zeggen de bedrijven. De Latijnsamerikaanse Maatschappij voor Veiligheid en Bescherming, dochteronderneming van een Amerikaans bedrijf brengt in Bogota on zichtbare camera's, hypergevoelige microfoons en apparatuur om de auto op afstand te starten voor het geval er een bom in zou zitten, aan de man. De prijzen variëren van 195 dollar (403 gulden) voor een miniatuur microfoontje en 14.000 dollar voor een telefooninstallatie die volgens de leveranciers gegarandeerd niet kan worden afgeluisterd. DEN HAAG (GPD) - Vijftig bedrij ven gebruiken de komende maan den de marine als platform voor promotionele activiteiten in Egyp te. India, Indonesië, Australië, Nieu w-Zeeland, Singapore, Ma leisië en Saoudi-Arabië. De fregat ten Witte de With, Jan van Brakel en Kortenaer en het bevoorra dingsschip Zuiderkruis vertrek ken op 1 augustus uit de haven van Den Helder voor een reis langs de ze landen. De trip zal viereneenhal- ve maand duren en eindigt op 19 december in de Noordhollandse thuishaven. De bedrijven zijn werkzaam in de defensietechnolo gie, milieutechnologie, luchtvaart, dienstverlening en duurzame ener gie. Directe aanleiding tot de reis van het marine-eskader is een uitnodi ging van de Australische regering aan de Nederlandse om het Twee- eeuwenfeest mee te komen vieren. Gevierd wordt onder meer dat Ne derland en Australië al 200 jaar be trekkingen onderhouden. De be- drijvenpresentatie die aan de reis is gekoppeld, is het gevolg van het succes van een eerdere missie, in 1986. Toen werd militair en econo misch vlagvertoon gevoerd in on der meer Indonesië, Japan en Chi na. Het Verre Oosten is een groei markt voor Nederlandse bedrijven. Afgelopen jaar werd voor 12 mil jard gulden naar deze kant van de aardbol geëxporteerd. Fairwind '88, zoals de oefen- en promotiereis heet, is vrijwel volle dig gestoeld op de leest van die tocht van twee jaar geleden. De be drijven zullen in de verschillende havens de gelegenheid krijgen hun 'duurzame' relaties te verstevigen. Aan de hand van fotopanelen en voorbeelden van produkten die op de achterdekken van de schepen zullen worden uitgestald, kan de (potentiële) klanten worden ge toond wat men zoal in huis heeft. Volgens de Economische Voor lichtingsdienst van het ministerie van Economische Zaken heeft de ze werkwijze in 1986 enorm succes gehad, hoewel dit niet direct heeft geresulteerd in een fantastische groei van de orderportefeuille van de deelnemende bedrijven. "Het doel van deze campagne is ook niet op de eerste plaats verkoop, maar het aanhalen van relaties", aldus een woordvoerder. Het bezoek aan Australië in de tweede helft van oktober moet het hoogtepunt worden van de reis. De vier schepen doen in het kader van de Bicentary-viering de havens van Sydney, Adelaide en Perth aan. In Sydney krijgen de schepen ook ko ningin Beatrix en prins Claus aan boord, die van 24 tot en met 27 ok tober een officieel staatsbezoek Australië brengen. Op de Jan Brakel zullen ze hun neefje, de -officier prins Maurits aan treffen. Hoewel de marineschepen on derweg een straf tempo moeten aanhouden, zullen de 800 koppen, onder wie 80 vrouwen, vrij veel moeten oefenen. In ieder geval in de Middellandse Zee. maar ook in de Australische wateren. Die laatste oefencampgne wordt de in teressantste, omdat daaraan onder meer Amerikaanse, Franse, Engel se, Italiaanse, Japanse, Pakistaan se en Indiase eenheden -er zijn der tien landen gast van Australie- meedoen. Rotterdam wil investeren in nieuwe terminal ROTTERDAM (ANP) - Het college van b en w van Rotterdam wil een bedrag van 123,1 miljoen gulden investeren in de aanleg van de ka den voor een nieuwe terminal van het overslagbedrijf voor massa goed Frans Swarttouw op de Maas vlakte. Dat blijkt uit een voorstel aan de gemeenteraad die daarover volgen de week zal besluiten. Frans Swart touw heeft behoefte aan een nieu we diepwaterterminal, omdat dro ge bulkgoederen in steeds grotere schepen worden vervoerd. Toen de directie van Frans Swarttouw de plannen voor de nieuwe terminal eind vorig jaar presenteerde bleek al dat aanzien lijke financiële steun van Rotter dam noodzakelijk zou zijn. Het be drijf zelf investeert tot en met 1990 een bedrag van 110 miljoen gulden en in de tien jaar daarop nog eens 60 miljoen gulden. De huidige terminal van Frans Swarttouw bevindt zich in het Rot terdamse Botlekgebied. Daar wordt het bedrijf echter in toene mende mate geconfronteerd met problemen bij het behandelen van grote schepen. De vrijkomende ter minal in de Botlek wil Frans Swart touw benutten voor het overslaan van onder andere staal, schroot en kalizout. GROEI Het tempo van de econo mische groei in de wereld zal vol gend jaar trager zijn. Maar deze ver traging betekent geen verslapping van de wereldeconomie. Aldus luidt de voorspelling van de Bank of America. In cijfers uitgedrukt komt het er op neer dat de groei in 1989 2,8 procent zal bedragen tegen een percentage van 3,4 voor dit jaar. SOLO - Indonesiërs hebben op de keper beschouwd geen gebrek aan vaders. Oudere mannen worden er stuk voor stuk aangesproken met 'pak', een afkorting van 'bapak' dat vader betekent. Indonesiës be kendste 'vader' is pak Harto, presi dent Suharto, die al ruim twintig jaar aan de macht is en in maart voor nog eens vijfjaar werd herko zen. In overheidsgebouwen en in tal van andere gelegenheden hangt een staatsieportret van de presi dent. De ex-generaal, gestoken in een degelijk donkergrijs kostuum, heeft een streng-vaderlijke blik over zich, die respect lijkt te moe ten afdwingen. door Heieen Paalvast/ANP Maar niet alleen president Suharto kan rekenen op respect. In de desa (dorp) Kalijambe, een spel- deprik op de kaart van Midden-Ja- va. hebben rijstboeren zoals pak Bakrudin een streepje voor. Bakru- din is eigenaar van een lap grond van twee hectare, terwijl de meeste andere boeren hooguit een kwart hectare bezitten. Rijst is het belangrijkste gewas in Kalijambe, maar steeds meer worden er ook sojabonen en mais verbouwd. De lurah, het dorps hoofd, moedigt wisselbouw - aan om allerlei ziekten en plagen te voorkomen. In het tropische kli maat, gekoppeld aan een vruchtba re bodem en de grote inzet van de Javaanse boer, gedijt bijna elk ge was, maar ook menig insect. Zoals de beruchte wereng choklat, de bruine rijstluis. In Kalijambe zorgt de wereng, die als een bloedzuiger de rijsthalm van alle voedingsstof fen berooft en vervolgens doet ver dorren, zorgt ook nu nog voor grote problemen. Bestrijdingsmiddelen leken tot voor kort de enige oplos sing te bieden. Inmiddels weten de rijstboeren in het dorp wel beter. Vijftig man nen uit Kalijambe, allen lid van een clubje van boeren, volgden eind december vorig jaar een cursus in natuurlijke pestbestrijding. De boeren, onder wie pak Bakrudin, leerden daar hoe ze met zo weinig mogelijk pesticiden rijst kunnen verbouwen zonder dat dit ten koste hoeft te gaan van de oogst. Een goedkope maar ook veilige oplos sing van het chronisch probleem als de wereng maar ook van andere schadelijke insecten zoals de rijs- stengelboorder en de rijstwants. Vijanden In feite moesten de boeren steeds meer pesticiden gebruiken in plaats van minder, omdat door het vele spuiten de natuurlijke vij anden van de schadelijke insecten werden gedood. Voor de wereng, die in de loop van de jaren een gro te resistentie (afweer) ontwikkelde, was daarna de weg vrii. Kalijambe is een van de honder den desas in Indonesië waar eind vorig jaar deze zogenaamde PHT- of IPM-kursussen zijn gehouden. Wat voor de rijstboeren in het dorp opgaat, geldt overigens net zo goed voor de regering in Jakarta. Beide besparen namelijk geld. Bij presi dentieel decreet, Inpres (Instruksie Presiden) nummer 3 uit november 1986, werd de deviezen verslinden de invoer van 57 verschillende pes ticiden verboden. Daarnaast wer den de subsidies op bestrijdings middelen fors verlaagd. De boeren hoefden tot dan toe slechts een fractie van de werkeiiike priis te betalen, een methode regering in de jaren '70 en '80 de rijstproduktie wilde opvoeren. Sinds anderhalf jaar moeten de boeren voor de nog verkrijgbare pesticiden bijna het dubbele beta len. Een ander groot voordeel van het IPM-programma is dat het door de wereng aangetaste areaal volgens officiële gegevens in een jaar tijd (1987) is gehalveerd tot 30.000 hec tare. Hiermee is het dreigende ver lies van een groot deel van de rijst oogst verdwenen. Voor Indonesië is dat belangrijk, na de in 1983 ge slaagde poging om zelfvoorzie nend in rijst te worden. Om te worden 'uitverkoren' voor een PHT- of IPM-cursus van twee dagen, moet een dorp aan een aan tal voorwaarden voldoen. Boeren moeten zich hebben georganiseerd in clubjes. Er moet sprake zijn van een chronische overlast van de we reng waardoor de boeren, meer dan uiteindelijk goed blijkt te zijn. pesticiden gebruiken. Kalijambe voldoet aan alle drie condities. Pak Bakrudin is leider van zo'n clubje waarvan het grote voordeel is dat ze goedkoop materiaal kunnen aanschaffen. Kosten Een dieptepunt in het verloren gaan van de rijstoogst in Kalijambe viel in het natte seizoen van 1981 op 1982, zo zegt pak Khaerudin, de lu rah. Het wekt dan ook geen verba zing dat allerlei pesticiden gretig aftrek vonden. Gemiddeld sproei den de boeren per seizoen van drie tot vier maanden vijf tot tien keer. De kosten liepen uiteen van 20.000 rupiah (bijna 24 gulden) tot 24.000 rupiah (ruim 28 gulden). Daarbij kwamen voor sommigen nog de De wolfspin is kosten van de landarbeiders die het sproei werk verzorgden. Die kosten varieerden van 2250 tot 6000 rupiah (2,70 gulden tot 7,20 gul den). Na de cursus, tijdens het afge lopen natte seizoen, hoefden de boeren nog slechts een keer te spuiten. De kosten: zes dubbeltjes tot 1,40 gulden. Aan oogst haalden de boeren na de cursussen vrijwel net zoveel binnen als daarvoor, zo niet meer. Voor pak Bakrudin was de winst ruim 4 ton: 7,8 ton tegen 12 ton. De inkomens in Kalijambe zijn dan ook per saldo hoger uitgekomen, al weigeren nogal wat boeren te zeg gen wat zij jaarlijks verdienen. Voor velen van hen is het ook een onmogelijke zaak om zelfs ook de nuttige insecten bij de rijstverbouw. maar een schatting te maken van hun jaarinkomsten, omdat zij in seizoenen rekenen en voortdurend te maken hebben met in- en uitga- Na de cursus, bij het ingaan van het natte seizoen 1988, hebben alle opgeleide boeren hetzelfde type rijst geplant en er voor gekozen vrijwel gelijktijdig, in een tijdsbe stek van een week tot tien dagen, de rijstvelden te beplanten. Verder kunnen zij tegenwoordig onder scheid maken tussen nuttige insec ten, zoals de wolfsspin, en schade lijke insecten zoals de wereng. Zo genoemde pestwaarnemers komen nog wekelijks langs om de boeren daarby te helpen. De kosten van de cursus a 300.000 rupiah (circa 360 gulden) kwamen voor rekening van de regering in Jakarta. Belangstelling Volgens pak Bakrudin hebben inmiddels vele andere boeren uit Kalijambe belangstelling getoond voor de nieuwe manier van werken en passen sommigen die zelfs al toe. Voorlopig komen die boeren nog niet aan de beurt, ofschoon de Indonesische regering grote plan nen in die richting heeft. Met steun van de FAO, de VN-voedsel en landbouworganisatie die voor dit programma in Zuidoost Azie geld uit Nederland en Australië krijgt, is het de bedoeling dat tussen nu en 1994 tweeenhalf mihoen boeren de ze PHT/ITM-cursus zullen volgen.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 7