'Bestand Golf kan binnen tien dagen' Minaart De strijd om het meest geliefde baantje binnen de EG Volgens Perez de Cuellar van VN Iraq kondigt terugtrekking troepen aan Nu meer kind-slaven dan in de vorige eeuw Voorzichtig optimisme na eerste dag informele Kampuchea-bij eenkomst Sikhs schieten priester dood Gijzeling ten bate Reagan Bonn geeft extra geld voor onderzoek naar sterfte zeehonden lALIALr 26 JULI i%b BUITENLAND PAGINA 5 WASHINGTON De secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Perez de Cuellar ge looft dat een wapenstilstand tussen Iran en Iraq binnen 10 dagen tot stand kan komen. De onderhandelingen over een staakt-het-vuren in de nu 8 jaar oude Golfoorlog beginnen morgen in New York. De Iraanse minister van buitenlandse zaken Velayati is gisteren in New York aangekomen, zijn Iraakse ambtgenoot Aziz zal vandaag arriveren. Volgens een VN woordvoerder zal Perez de Cuellar afzonderlijke be sprekingen voeren met de Iraniërs en Iraqi's. Iraq heeft directe onder handelingen geëist, maar Iran wei gert met Iraq aan één tafel te zitten. door Jaap van Wesel Op de agenda staat de uitvoering van resolutie 598 van de Veilig heidsraad, de resolutie die de Vei ligheidsraad een jaar geleden heeft aangenomen en die onder meer op roept tot een staakt-het-vuren, troepenterugtrekking tot de inter nationale grenzen en de uitwisse ling van krijgsgevangenen. NICOSIA (AP) - Iraq heeft gisteren gezegd zich te zullen terugtrekken uit alle gebieden die het de afgelo pen drie dagen op Iran heeft ver overd. Het herhaalde dat het niet van plan is Iraans grondgebied vast te houden. Kort tevoren had Iran bekendgemaakt gistermorgen een aanval te hebben gedaan op Iraakse troepen in het zuiden, en deze 40 kilometer te hebben terug gedreven. Bij de strijd zouden 1.500 Irakezen zijn gedood of ge wond. Uit de Iraakse aankondiging kon worden geconcludeerd dat de Irak ezen zich mogelijk uit eigen bewe ging hebben teruggetrokken. „Nu onze troepen hun doelen hebben bereikt en onze nationale territoria hebben bevrijd, heeft onze politie ke leiding bevel gegeven ons vanaf dinsdag 26 juli terug te trekken uit alle steden en gebieden die wij bin nen Iran hebben bezet", luidde een door het Iraakse opperbevel ver spreid communiqué. Onder de „Iraanse steden" die volgens het communiqué zouden worden ont ruimd waren ook Qasr-e Shirin, Sar-e Pol Zahab en Gilan Gharb bij het centrale front. Het gebied waar in deze plaatsen liggen is door Iraq steeds opgeëist op grond van een uit 1975 stammend verdrag met Iran. Eerder had Iraq al gemeld dat aan het zuidelijk front een gefa seerde terugtrekking aan de gang Buitenland kort Deltavliegers Een plotseling onweer boven het Italiaanse Comomeer heeft aan mogelijk vier deltavliegers het le ven gekost. De vier deden mee aan een competitie van Italiaanse del tavliegers. Drie lijken zijn inmid dels geborgen. Gisteren zocht men nog naar een vermiste instructeur. Yellowstone In het Amerikaanse Yellowstone park woeden uitgebreide bosbran den die al 16.000 hectare natuurge bied, zo'n 2 procent van het park, in de as hebben gelegd. Een woord voerder van het park verklaarde dat er sprake is van de grootste noodsituatie in de geschiedenis van het natuurpark. De bosbran den zijn te wijten aan de aanhou dende droogte die de, VS teistert. Treinongeluk Bij een treinongeval in een tun nel in Italië, op het trgject Rome- Bolzano, is één persoon om het le ven gekomen en zijn 20 anderen ge wond geraakt. De trein was door kortsluiting in brand gevlogen en kwam in de acht kilometer lange tunnel tot stilstand. Door de enor me rookontwikkeling brak een enorme paniek uit. De passagiers werden door het treinpersoneel in veiligheid gebracht. Cry Freedom De Zuidafrikaanse minister van binnenlandse zaken, Stoffel Botha, heeft de Zuidafrikaanse censuur raad nog eens gevraagd het besluit om de film Cry Freedom te herzien. De film over het leven van de Zuid afrikaanse zwarte activist Steve Biko werd in november tot ieders verrassing goedgekeurd door de Zuidafrikaanse censuur. Gevangenissen In de strijd tegen de overbevolk te gevangenissen wil de Britse re gering de huizen van bewaring gaan privatiseren. Nog voordat het plan werd voorgesteld hebben ver schillende groeperingen al hun on genoegen kenbaar gemaakt, ómdat volgens hen privatisering niet de oplossing is voor de slechte om standigheden in de Britse gevange- Iraq wil directe vredesonderhan delingen omdat het gaat om vre desonderhandelingen met Iran, en niet met de Verenigde Naties. Maar ondanks de weigering van Iran aan eén tafel te zitten heeft Iraq de uit nodiging van de secretaris-gene raal voor indirecte onderhandelin gen aanvaard. In VN kring ver wacht men niet dat Iraq op dit mo ment aan zijn eis van directe onder handelingen zal vasthouden. Intussen is de Veiligheidsraad gisteren voor informeel overleg bij eengekomen naar aanleiding van een klacht van Iran over het ge bruik van gifgas door Iraq. 80 Iraanse burgers zouden afgelopen vrijdag gedood zijn en 600 gewond bij een aanval op twee dorpen in Iran waarbij Iraq van gifgas ge bruik zou hebben gemaakt. Iran heeft herhaaldelijk de beschuldi ging geuit dat Iraq gifgas gebruikt. Een officiële commissie van onder zoek heeft een onderzoek ingesteld en zal binnenkort rapport uitbren gen. De vrees bestaat dat officiële uit spraken over de klacht van Iran de onderhandelingen in gevaar zou den kunnen brengen. Daarom heeft de voorzitter van de Veilig heidsraad gezegd dat de Veilig heidsraad zeer bezorgd is over het gebruik van chemische wapens, maar dat de Iraanse beschuldiging niet van invloed zal zijn op de on derhandelingen die Perez de Cuel lar met Iraq en Iran zal voeren. Hij zei dat dé Veiligheidsraad, die vrij wel dagelijks voor informeel over leg bijeenkomt, niet alleen over de klacht van Iran gesproken heeft, maar ook over de komende onder handelingen inzake een wapenstil stand. De Verenigde Staten hopen dat een beëindiging van de Golfoorlog zal leiden tot een normalisering van de betrekkingen met Iran. Op de vraag of nu de tijd rijp is met Iran te praten over de Amerikaanse gijzelaars zei Reagan: „Als zij be reid zijn te praten dan is de tijd daarvoor rijp. De Amerikaanse re gering heeft via de Zwitserse am- Teheran boodschappen de regering van Iran gestuurd, diplomatieke contacten worden voorgesteld, maar rege ringsfunctionarissen in Washing ton zeggen dat er vanuit Teheran nog geen antwoord is ontvangen. LONDEN (Rtr) - Er zijn landen waar men voor ongeveer 30 gulden een kind kan kopen en andere waar men kinderen 20 uur per dag kan laten werken. Volgens de Anti-Sla- very Society in Londen zijn er in de wereld minstens 200 miljoen kind slaven, werkzaam op het land, in tapijtfabrieken, in de seksindus trie. Daar zwoegen ze urenlang achter elkaar, worden dikwijls mis handeld en krijgen een schijntje. Sommige kinderen, van 14 jaar of jonger, worden verkocht voor geld, sommigen verdwalen, som migen lopen weg uit het gezin, sommigen zijn het slachtoffer van adoptiefraude en anderen worden ontvoerd. In een onlangs gepubli ceerd boek van Roger Sawyer, geti teld "Children Enslaved", staat dat er in de wereld van nu meer slaven zijn dan toen de slavernij in de vori^ ge eeuw verboden werd. Vele sla ven zijn kinderen. Sawyer, die meer boeken over slavernij op zijn naam heeft staan, definieert slavernij als uitbuiting dankzij bezit, variërende van pros titutie en dagloners- en fabrieksar beid tot vechten in een oorlog. De 57-jarige auteur, doctor in de ge schiedenis, is gespecialiseerd in de rol van de Britse consulaire dienst bij de uitroeiing van slavernij in het begin van deze eeuw. Hoewel sla vernij kan worden aangetroffen in de westerse wereld, is zij vooral omvangrijk in de Derde Wereld, waar kinderen worden verhandeld, verminkt, verhuurd, weggegeven en tot de dood er op volgt afge beuld. Sawyer beschrijft in zijn boek de omstandigheden in een fabriek in het noorden van India, waaruit men 27 ontvoerde en uit nooddruft verkochte jongens redde. Wie vol gens dit relaas om welke reden dan ook niet aan de 20-urige werkdag toekwam, kreeg een pak slaag met een ijzeren staaf of bamboeriet. De straf voor huilen was een klap met een steen in een doek. De straf voor een ontsnappingspoging was on dersteboven te worden opgehan gen aan een boomtak en te worden gebrandmerkt, in sommige geval len in de oksel. Enkele jongens wa ren ontvoerd, anderen verkocht door moeders die geld nodig had den om de rest van het gezin te eten te kunnen geven en anderen waren als onderpand gegeven aan woeke raars om levensmiddelen le kun nen kopen. In Europa en in de Verenigde Staten vindt men kind-slaven voor namelijk in de seksindustrie: pros titutie en kinderpornografie. Het probleem bewoog de Raad van Eu ropa in juni tot het opstellen van een pakket straffe maatregelèn te gen handelaren in kinderseks. "Het lichamelijk lijden van kinde ren in de pornografische filmin dustrie, in prostitutie en bij de han del in verdovende middelen, doet kinderarbeid in de Derde Wereld bijna een voorrecht lijken," aldus Sawyer, die vaststelt dat kinder prostitutie toeneemt in Parijs, New York en Londen. In de Franse hoofdstad zijn naar schatting 8.000 prostituées, jon gens en meisjes die voornamelijk afkomstig zijn uit Algerije en Marokko. In de Verenigde Staten zijn in grote steden zogenaamde "stallen" ("Stables") van jongens- prostituées van 12 tot 14 jaar. Vol gens "Children Enslaved" zijn in Amerika 264 pornografische tijd schriften toegespitst op kinderen; in een jaar waarin de kinderporno grafie een omzet van 500 miljoen dollar haalde, legde de politie be slag op 15.000 pornoslides van jon ge jongens en 4.000 films waarin kinderen van nog geen 10 seksuele handelingen verrichten. In Londen staat in dossiers van de politie dat souteneurs 14-jarige jongens oppikken en inwijden in sodomie alvorens hen als prostitu ee te installeren. In Afrika is de kin derslavernij slecht gedocumen teerd, maar volgens Whittaker maakt men zich er in noord-Afrika en zuid-Afrika aan schuldig. In La- tijns-Amerika vormt het grote pro bleem de straatkinderen. Van de 60 miljoen voor wié de straat hun te huis is, woont de helft in Brazilië. De Britse marinier Lucky Lockett vestigde afgelopen zondag een nieuw wereldrecord 'torenaf dalen'. Met een enorme vaart daalde hij van de 195 meter hoge Hopewell-toren in Hongkong af naar de begane g rond. Daar voor had hij slechts vier minuten nodig. Lockett doet dergelijke stinits niet ülleen voor de 'kick'. Met zijn afdaling zamelde hij geld in voor een plaat selijk kinderfonds. (foto anfi BOGOR(GPD) Voorzichtig opti misme heerst er vandaag over een oplossing voor het tien jaar oude Kampucheaanse conflict, nadat gisteren de belangrijke eerste be sprekingen in het presidentiele zo merpaleis in Bogor door de Indo nesische minister van buitenland se zaken 'produktief, constructief en zeer verhelderend' werden ge noemd. Intussen gaan er geruchten dat prins Sihanouk, die eerder deze maand aftrad als leider van de Kampucheaanse verzetscoalitie, toch aan de informele ontmoetin gen in Bogor zal deelnemen. De prins is in Jakarta als speciale gast van president Suharto. Hij wordt door zijn zoon die hem op de informele vergadering vertegen woordigt, op de hoogte gehouden van de ontwikkelingen in Bogor. Vanmorgen zijn de Khmer-fracties volgens het gisteren beproefde draaiboek weer bij elkaar geko men, waarna in de tweede fase, vanmiddag, Vietnam, Laos en de zes Asean-landen aan de gesprek ken zullen deelnemen. Gisteren kregen alle partijen de gelegenheid om in grote lijnen hun posities uit te leggen. Vanochtend zijn ze dieper en gedetailleerder op de zaken ingegaan. Er werd ge sproken over nationale verzoening, zelfbestuur, de vorming van een voorlopige regering en deling van macht. Ten aanzien van het laatste zullen naar verwacht harde woor den vallen. De door Hanoi gesteunde rege ring in Phnom Penh stelt dat de Rode Khmers dienen te worden uitgesloten van elke vredesrege ling in Kampuchea. Kritiek is er op Thailand en China die de Rode Kh mers bewapenen. De Khmers van Pol Pot worden verantwoordelijk gesteld voor de moord op miljoe nen Kampucheanen Premier Hun Sen van de rege ring in Phnom Penh legde een uit zeven punten bestaand plan ter discussie dat hij gisteravond toe lichtte op een zeer druk bzochte persconferentie. De belangrijkste elementen ervan zijn: de oprich ting van een nationale verzoenings- raad, bestaande uit de vier Kam pucheaanse partijen onder leiding van prins Sihanouk. Deze raad moet de algemene verkiezingen or ganiseren. Volgens Hun Sen moet de zittende regering in Phnom Penh voorlopig aanblijven totdat een nieuwe grondwet is opgesteld en een coalitieregering is gevormd. "Wij gaan akkoord met een coali tieregering, maar wij moeten het volk laten beslissen. Daarom moet de status quo worden bewaard", al dus premier Hun Sen. Zijn plan voorziet verder ook in de totstandkoming van een inter nationale commissie, die er op moet toezien dat de bereikte ak koorden worden uitgevoerd en een internationale conferentie waaraan niet alleen de Kampucheanen en Asean-landen deelnemen, maar ook China, de Sovjetunie, Enge land, Frankijk, de met-gebonden landen, de Verenigde Staten en an dere landen die hebben bijgedra gen aan de vrede in Zuidoost-Azie. Deze internationale conferentie moet volgens hem garant staan voor de onafhankelijkheid, soeve reiniteit. neutraliteit en ongebon denheid van Kampuchea, alsmede voor de vrede en stabiliteit van Zuidoost-Azie. CHICAGO (AP) - In 1980 heeft een lid van de campagnestaf van Ronald Reagan de PLO bena derd om er voor te zorgen dat de 52 Amerikanen die in de VS-am- bassade in de Iraanse hoofdstad Teheran werden gegijzeld zou den worden vastgehouden tot na de verkiezingen in november van dat jaar. Dat zegt de adviseur van PLO-leider Yasser Arafat, Bassam Abu Sharif, in een vraag gesprek met het blad Playboy. Volgens Abu Sharif kreeg de Palestijnse Bevrijdingsorganisa tie te horen dat als de gijzelaars langer vast zouden blijven een toekomstige regering Reagan de PLO zou erkennen. Onder het bewind van Reagans voorgan ger, Jimmy Carter, werd de Ame rikaanse ambassade in Teheran bezet en 52 Amerikanen in de Iraanse hoofdstad gegijzeld. In 1980 won Reagan op over tuigende wijze de verkiezingen en enkele minuten na zijn inau guratie op 20 januari 1981 wer den de gijzelaars vrijgelaten na 444 dagen vast te hebben geze ten. Een woordvoerder van het Witte Huis heeft de bewering van Abu Sharif ten stelligste ont kend. Maar de adviseur van Arafat liet weten dat men bewijzen heeft dat er contact is gezocht door een campagnemedewerker van Reagan in 1980. „Wij zullen die bewijzen leveren," aldus Abu Sharif. BONN (AP) - De Westduitse rege ring heeft een half miljoen mark extra beschikbaar gesteld voor het onderzoek naar de doodsoorzaak van zeehonden in de Noord- en de Oostzee. Het ministerie van milieu hygiëne heeft dat gisteren laten weten na een gesprek met vertege- woordigers uit de wereld van toe- Zo'n veertig directeuren van kuuroorden, gemeenteraadsleden, burgemeesters en milieubescher mers uit de Noordduitse kust streek waren naar Bonn gekomen om een petitie met 67.000 handte keningen te overhandigen aan de bondsregering waarin wordt ge protesteerd tegen de vervuiling van de Noord- en Oostzee. De staatsecretaris voor milieuhy giëne Stroetmann zei dat met in gang van volgend jaar voor de lo zing van onder andere fosfor en stikstof op het oppervlaktewater dat de beide zeeën instroomt zwaardere heffingen moeten wor den betaald. Ook voor andere lozingen van voedingsrijke afvalstoffen uit de industrie, landbouw en huishou dens moeten meer 'tol' worden ge heven. Tenslotte zal trapsgewijs het vuilverbranden op zee worden beperkt tot een algeheel verbod in 1997. NEW DELHI (UPI/Rtr) - Extremis tische Sikhs hebben gisteren een van hun eigen vijf hogepriesters doodgeschoten en twee leden van een comité gewond dat de Sikh tempels in het noorden van Punjab beheert. Dit heeft het persagent schap Press Trust of India bericht. De drie daders, gewapend met automatische wapens van Chinese makelij, voerden hun aanslag uit toen de slachtoffers in de stad Ludhiana in Punjab naar een tech nische school liepen. Zij doodden Sohan Singh, één van de vijf hoge priesters van de Sikh-godsdienst en hoofdpriester van de 'Darbar Sahib', het binnenste heiligdom met de gouden koepel van de Gou den Tempel van Amritsar. De da ders verwondden Mal Singh Ghu- maan, secretaris-generaal van het comité Shiromani Gurdwara Pra- bandhak, en Bhan Sing, secretaris van dat tempelbestuursorgaan, ernstig. Intussen is de politie in de weste lijke Indische deelstaat Gujarat ontwapend om te voorkomen dat zij in opstand komt na de arrestatie van haar aanvoerders. In de be langrijkste steden van de deelstaat wordt op straat gepatrouilleerd door het leger. Paramilitaire eenhe den hebben politiebureaus bezet. Volgens de kranten deden zich twee incidenten voor, waarbij le den van de paramilitaire strijd macht het vuur openden op groe pen woedende politieagenten. Er was niets bekend van gewonden. De autoriteiten besloten het le ger en de paramilitaire troepen in te zetten na de arrestatie op zondag van Ashok Bhatt. een inspecteur die de leiding heeft over een poli- tievakbond in Gujarat. Hij werd sa men met 20 collega's opgepakt op beschuldiging van "ernstige mis dadige activiteit", terwijl 55 vak bondsleden werden ontslagen, zo meldde het Indische persbureau PTI. Bhatt werd zondagavond weer vrijgelaten, nadat een rechter had vastgesteld dat de arrestatie niet was verricht volgens de voor geschreven procedure. De regering van Gujarat beschuldigde de poli tievakbonden van brandstichting, plundering en chantage in hun streven een beter salaris te verkrij gen. BRUSSEL - Eens in de vier jaar gonst het in het Europese politieke wereldje van de speculaties over de namen van de zeventien mannen (er was nog nooit een vrouw bij) die de nieuwe Europese Commissie, het dagelijks bestuur van de EG, gaan vormen. door Hans de Bruijn Een aantrekkelijke baan met veel aanzien, een riant salaris (een kwart miljoen schoon plus extraa tjes) en een behoorlijke politieke invloed. (Ex-)ministers en topdi plomaten staan steevast te dringen om kandidaat te mogen zijn. Vori ge maand besloten de regeringslei ders van de twaalf dat de Franse so cialist Delors nog eens twee jaar de leiding van de Commissie zal krij gen. Maar Delors moest meteen vaststellen dat twee van zijn steun pilaren in de huidige groep hem zullen 'ontvallen'. De Belg De Clercq moet op 1 ja nuari 1989 het veld ruimen voor de voorzitter van de Belgische socia listen, Van Miert, en de grote man van de 'interne markt', de Britse Lord Cockfield, wordt opgevolgd door de omstreden conservatieve ex-minister en Thatcher-adept Brittan. Vooral die laatste wisseling houdt de Brusselse gemoederen bezig. Cockfield (spreek uit: Ko- field) is de laatste vier jaar de on vermoeibare motor geweest van het streven die ene vrije Europese markt die er eind 1992 moet zijn. Van zijn hand is het witboek dat aan de basis ligt van alle besluiten over die vrije markt. Volgens 'zijn' premier Thatcher was hij kennelijk te onvermoei baar, want Cockfield lag herhaal delijk met Londen overhoop. Voor al waar het ging om het slechten van de fiscale en monetaire barriè res in Europa liepen de opvattin gen van Thatcher en die van Cock field (en dus de hele Europese Commissie) vaak ver uiteen. Zo pleitte hij voor het harmoni seren van de btw-tarieven in de EG, waardoor Engeland btw zou moeten heffen op levensmiddelen en kleding, wat nu niet gebeurt. Met zijn pleidooi trapte Cockfield tegen een van Thatchers vele heili ge huisjes. In Brussel weet iedereen zeker dat Cockfield, die graag zijn werk wilde afmaken, nu de prijs moet betalen voor zijn onafhankelijk heid. Maar in Britse regeringskrin gen wordt ook gewezen op zijn leeftijd en op de noodzaak om het 'nieuwe' Europa te laten besturen door jonge, energieke politici a la Leon Brittan. Europese Commissarissen wor den benoemd door hun regeringen - de grote landen elk twee, de klein tjes één - maar worden geacht onaf hankelijk van die regeringen te opereren. Wie EG-commissaris wordt, is in de eerste plaats Euro peaan en pas daarna Brit, Duitser. Griek of Nederlander, zo wordt hier wel gezegd. Alleen zo kan voorkomen wor den dat de Commissie, die graag als een soort EG-kabinet zou fun geren, een verlengstuk wordt van nationale regeringen. Dan immers zou helemaal geen sprake meer kunnen zijn van bestuurskracht. De vrees is dat Brittan (49) minder aan die eis zal voldoen dan Lord Cockfield. Brittan is een trouwe aanhanger en beschermeling van premier Thatcher, die zich niet kan laten voorstaan op een erg grote Europese gezindheid. De vrees be staat dat Brittan meer zal optreden als een tegenwerker dan als recht geaard Europeaan. Dat het vertrek van Cockfield zal leiden tot vertragingen bij de tot standkoming van de interne markt, zoals hier en daar wordt gezegd, is onzin. Het proces op weg naar '1992' is al zo ver op de rails gezet dat het niet meer van een man, al is die dan commissaris, afhangt op het een succes wordt of niet. Het staat ook allerminst vast dat Brittan dezelfde' portefeuille zal krijgen als Cockfield. De algemene opinie is dat zo'n zware en belang rijke taak beter aan een ervarener Europees politicus kan worden ge geven. In die zin worden de namen genoemd van de Nederlander An- driessen en de Duitse nieuwkomer in de Commissie, Bangeman. Voorop staat dat niet de lidstaten de portefeuilles verdelen, maar de Commissie zelf, juist om weer die onafhankelijkheid te bewijzen. Traditioneel gebeurt dat in een weekend in december, dat in Brus sel spottend 'de nacht van de lange 'messen' wordt genoemd, omdat daar persoonlijke en politieke am bities worden uitgevochten. Van Andriessen (59), door het ka- binet-Lubbers herbenoemd, is be kend dat hij de landbouwporte- feuille die hij vier jaar heeft be kleed, kwijt wil. Andriessen is een van de commissarissen met de meeste ervaring (hij is lid sinds 1981) en meent nu recht te hebben op een andere post. Het liefst wil hij buitenlandse be trekkingen en handel overnemen van de Belg De Clercq, maar hij is ook wel in voor de post van Cock field. De Nederlandse regering zou echter het liefst zien dat hij land bouw blijft doen, en ook in EG- kring ziet men hem niet graag van die post gaan. Bangemann is wellicht de man met de meeste ambities. Hij wil graag in 1991 Delors als president van de Commissie opvolgen en wordt daarin gesteund door bonds kanselier Kohl. Hij claimt nu vast een zware post. Bangemann is weliswaar net als Brittan een nieuwkomer in de Commissie, maar niet in de Europese politiek. Bovendien is het voor het eerst dat Duitsland een echte politieke zwaargewicht naar de Commissie afvaardigt. Bangemann was jarenlang de li berale fractieleider in het Europees Parlement en is ex-minister van ec- nomische zaken van het land dat verreweg de grootste bijcfrage aan de EG levert. Het lijkt er op dat Bangeman straks als eerste een portefeuille zal mogen uitkiezen. Delors zou zich ook boos hebben gemaakt over het vertrek van de li beraal De Clercq, die zeer tegen zijn zin weg gaat. De Clercq is een zwaargewicht in de Commissie. Hij is het gezicht van de EG in de vele handelsbesprekingen met Japan en de Verenigde Staten en ieder een is vol lof over hem. In het Europees Parlement is zelfs een actie op gang gebracht om hem te behouden. Maar De Clercq is het slachtoffer van de nieuwe co alitie in Belgie, waardoor voor de socialistische topman Van Miert een baantje moest worden gevon den. Van Miert werkte ook als kabi netschef onder Mansholt bij de Commissie, maar bestuurlijke of internationale ervaring heeft hij niet of nauwelijks. Hij is bijvoor beeld nooit minister geweest. De verwachting is dan ook dat hg (en dus Belgie) een kleine, onbelangrij ke post zal krijgen. Andere commissarissen die ver moedelijk gaan verdwijnen zijn de Luxemburger Mosar (mogelijke opvolger 'top'-diplomaat Donde- linger), de Italiaan Natali (kandi daat-opvolger: landbouwminister Pandolfi), de Griek Varfis (die ze ker wordt opgevolgd door de eer ste vrouw in de Commissie, Papan- dreou) en de Franse ex-minister Cheysson (die wellicht wordt opge volgd door Simone Veil).

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 5