'Veel meer aids-lijders dan bekend' 'Hoe meer recreatie, hoe meer vandalisme' PvdA eist inzicht in akkoord Antillen accepteren bod van Nederland Nijmegen wil met subsidie kleine criminaliteit groot aanpakken Wetsartikel weggevallen: deel studenten zonder beurs Vakantiecriminaliteit rukt steeds sterker op DINSDAG 26 JULI ana Blad Aids-info na steekproef: AMSTERDAM (ANP/GPD) Het aantal aidspatiënten is hoger dan het officiële cijfer van 539. Dat blijkt uit een steekproef van het blad Aids-info in Noord-Brabant, die werd gehouden nadat de Provinciale Raad voor de Volks gezondheid enige tijd geleden melding maakte van slechts vijf aidspatiënten in die provincie eind 1987 en zeven in maart 1988. Navraag bij de GG en GD in Eindhoven beves tigde de onderrapportage: alleen al in die regio waren tus sen de tien en vijftien aidspatiënten bekend. Aids-Info verwacht dat deze onder rapportage ook in andere regio's voorkomt. Dit kan nadelige gevol gen hebben voor de vaststelling van het aidsbeleid en het treffen van voorzieningen, omdat die ge baseerd zijn op de officiële cijfers. Chef Leentvaar van de Amster damse afdeling infectieziekten van de GG GD denkt dat er ook spra ke is van onderrapportage in de Amsterdamse regio 'maar we ver moeden dat die onderrapportage hier zeer gering zal zijn'. Probleem bij de registratie van aidspatiënten is dat de melding niet verplicht is en dat patiënten hun arts vragen geen melding te maken van hun ziekte. In andere gevallen komt het er volgens Aids- info ook vaak niet van, omdat de aidspatiënt wordt behandeld door een co-assistent die niet tot rap portage bevoegd is of omdat er on duidelijkheid over bestaat of echt sprake is van aids of een met aids verwante ziekte (ARC). WD-kamerlid Franssen heeft naar aanleiding van het onderzoek aan staatssecretaris Dees (volksge zondheid) gevraagd om een ver plichte registratie van aidspatiën ten en arc-gevallen. De nationale_ aidscommissie vindt dat echter" overbodig. Als het aantal aids-pa- tiënten werkelijk zoveel hoger was, zouden er al problemen bij de op- Mbo mag zelf vakkenpakket samenstellen DEN HAAG (GPD) - Scholen in het middelbaar beroepsonderwijs (mbo) mogen in de toekomst zelf gaan beslissen welke vakken er on derwezen worden. Daarbij is con currentie tussen de scholen onder ling niet uitgesloten. Staatssecreta ris Ginjaar-Maas (onderwijs) schrijft dit in een nota over sector vorming en vernieuwing van het mbo die ze aan de Tweede Kamer heeft aangeboden. Een eerste opzet van de plannen werd begin 1987 openbaar. Inmiddels is de zaak met de onderwijsinstellingen en de vakbonden doorgesproken. Volgens de staatssecretaris zul len haar plannen ertoe leiden dat scholen hun aanbod beter afwegen en daardoor onderwijskundig be ter werken. Tegelijk zal men doel matiger met de financiële midde len omspringen. De scholen krij gen immers in de toekomst een vast budget dat men dan zelf moet besteden. Ginjaar-Maas verwacht niet dat mbo-scholen willekeurig het vak- kenaanbod zullen gaan uitbreiden. Dat is immers afhankelijk van het aanwezige personeel, de inrichting van het gebouw en het aantal leer lingen, terwijl men tegelijk uit moet zien te komen met de finan ciële middelen. Het ministerie zal geen normen stellen voor het minimum aantal leerlingen dat een vak moet volgen wil een school het kunnen aanbie den. Wel blijft de minimumnorm van 600 leerlingen per school ge handhaafd. Na 1990 komen er daar naast stichtingsnormen. Over bestaande vakscholen merkt de staatssecretaris op dat de meesten kunnen blijven bestaan, omdat er meer dan 600 leerlingen zijn die het onderwijs daar volgen. Voor de overige vakscholen geldt dat indien zij in 1993 meer dan 600 leerlingen hebben, ook zij zelfstan dig kunnen blijven voortbestaan. Binnenland kort Vuurwapen De marechaussee heeft volgens schietinstructeur Savelberg een nieuw wapen nodig. De huidige Browning is volgens hem te onhan delbaar voor de politietaken van de marechaussee in Amsterdam en Den Haag. Volgens een woord voerder van de marechaussee is al een speciale werkgroep bezig te zoeken naar een beter wapen, maar is er nog geen keuze gemaakt. Vogelopvang Het Middelburgse Vogelopvang centrum Walcheren is door de or ganisatoren van de Bemmelse Po- nymarkt uitgeroepen tot 'Dieren vriend van 't jaar', goed voor een bedrag van 1500 gulden. Het Zeeuwse centrum heeft zijn uitver kiezing te danken aan het redden van vele vogels na de ramp met de ertstanker Borcea in januari. NIJMEGEN (GPD) - Nijmegen gaat op alle fronten de strijd aan binden met de kleine criminaliteit. De Waalstad heeft daarvoor van het ministerie van binnenlandse zaken een bedrag van 875.000 gul- rlen gekregen. Zeven ton daarvan wordt besteed aan onderzoek en preventieve maatregelen. Het ove rige geld is nodig voor het opzetten van een voorlichtingscampagne. Hiermee wil men jeugdige crimine len wijzen op de gevolgen van hun daden. Er zal worden geïnformeerd over de pakkans en over de hoogte van de straf bij een vergrijp. De ac tie is een initiatief van Nijmeegs burgemeester Dales en hoofdoffi cier van justitie Pijnenburg. Verder wil Dales het publiek be wegen mee te helpen de criminali teit terug te dringen, onder meer door een grotere sociale controle. Nijmeegs eerste burger spreekt lie ver van 'sociale cohesie'. "Controle doet denken aan mensen die via spionnetjes op het kozijn van hun raam de straat in de gaten houden. Dat is niet precies de achterliggen de gedachte. Het gaat ook om het bewust maken". Onderdeel van de actie is bij- voorbeeld ook om schoolhoofden te bewegen het vandalisme aan hun gebouwen te verminderen. In de huidige situatie is het zo dat bij vernielingen aan een schoolge bouw de reparatiekosten zonder meer kunnen worden gedecla reerd. In Nijmegen vindt men dat een verkeerde gang van zaken. Volgens secretaris de Bruin van de gemeentelijke stuurgroep Pre- ventie-Criminaliteit komt er een systeem, waarbij de school geld kan verdienen is als de schade in een schooljaar onder een bepaald bedrag blijft. "Hoe het er precies uit gaat zien is nog niet geheel be kend, maar het komt er op neer dat hoe minder schade is, des te hoger de bonus uitvalt. Het geld dat de school dan krijgt kan vrij worden besteed aan educatieve doelein den". Verlichting Maar Nijmegen heeft meer plan nen in de pen. De gemeente heeft er zelf ook geld voor over om de stad veiliger te maken. Zo is er een ton voor uitgetrokken om straat verlichting, afhankelijk van de plek, langer op avondniveau te la ten branden. Enige jaren geleden is besloten om de openbare verlich ting om 21 uur om te schakelen naar nachtsterkte. Op plaatsen die als onveilig worden beschouwd, zoals fietspaden, ventwegen en tunnels, wil men de straatlampen op de normale avondsterkte laten branden. Ook is er geld om op die plaatsen extra verlichting aan te brengen en om hoog struikgewas te vervangen door lage planten. Dit alles moet de veiligheid op straat bevorderen. Met het geld van binnenlandse zaken wil de gemeente tal van on derzoeken doen. Zelfs bij de poli tie. Het blijkt dat daar verscheide ne diensten langs elkaar heen wer ken. "Een rechercheur van bijzon dere wetten kan heel lang met een zaak bezig zijn om de eigenaar van een kroeg aan te kunnen pakken, omdat er zich zaken afspelen die niet aan de haak zijn. Er moeten dan bewijzen worden gevonden om de eigenaar strafrechtelijk te kunnen vervolgen. De gemeente echter kan een horecagelegenheid veel gemakkelijker aanpakken. Als er iets niet deugt, kan de gemeente de zaak sluiten. Dan heb je het pro bleem ook opgelost". Gokken Als onderdeel van de actie zal worden onderzocht welke juridi sche mogelijkheden er zijn om het aantal gokkasten in Nijmegen te rug te brengen. Men heeft de in druk dat het aantal gokverslaafden aanzienlijk toeneemt. Door de gok mogelijkheden te verminderen wil men de groei een halt toeroepen. Nijmegen voert wat dat betreft een enigszins hypocriet beleid. Aan de Waalkade wordt een immens casi no gebouwd, terwijl een wethou der onlangs een kantoor opende waar men dagelijks aan de lopende band weddenschappen op paarden kan afsluiten. Maar, zo redeneert men, het zijn vooral de jongeren die dagelijks aan de fruitautomaat hangen. En voor het gokken heeft men geld no dig. Geld dat in veel gevallen door middel van inbraak, beroving en diefstal wordt verkregen. Daarom zal ook getracht worden de ver koop van gestolen spullen aan ban den te leggen. In samenwerking met de politie zal men er alles aan doen helers uit Nijmegen te ver drijven. Bloedbank Aids-info meldt verder dat de Amsterdamse bloedbank een schriftelijke verklaring van dono ren verlangt dat zij niet behoren tot een risicogroep. Daarbij zou het onder meer gaan om alle mannen die na 1980 seksueel contact heb ben gehad met een man. Volgens het COC komt de eis van de Am sterdamse bloedbank neer op het invullen van een niet-homoverkla- ring en maakt men zich schuldig aan discriminatie. Medisch directeur Reesink van de Amsterdamse bloedbank: "Mannen die na 1980 seksueel con tact hebben gehad met een andere man, personen die drugs hebben gespoten en personen die Seksueel contact hebben gehad met iemand uit Afrika ten zuiden van de Saha ra, zijn volgens de landelijke richt lijnen mensen met een verhoogd ri- Volgens Reesink heeft onder zoek uitgewezen dat een belangrijk deel van de donoren de aids-folder onvoldoende gelezen en begrepen heeft. "Ook melden zich donoren aan met als belangrijkste doel de uitslag van de aids-test te weten. Deze laatste donoren bleken in on geveer de helft van de gevallen een verhoogd risico voor aids te heb ben". De Amsterdamse bloedbank hoopt door het ondertekenen van de verklaring te bereiken dat het aantal donoren met verhoogd aids- risico wordt verkleind. "Er is veel begrip onder de donoren voor deze maatregel en het eerste resultaat laat zien dat een niet onbelangrijk aantal risicovolle donoren zich door de verklaring heeft terugge trokken. De maatregel is reeds door een aantal bloedbanken in Nederland ingevoerd", aldus Reesink. Vrouwenhandel: 2,5 jaar cel LEEUWARDEN (GPD) - De Leeuwarder rechtbank heeft van ochtend een 41-jarige man uit Den Haag veroordeeld tot twee en een half jaar celstraf wegens vrouwen handel en verkrachting. De recht bank achtte bewezen dat de Hage naar twee Filipijnse vrouwen on der valse voorwendsels naar Ne derland heeft gehaald. Volgens de rechtbank is ook bewezen dat de man een van de vrouwen vèrschei- dene malen heeft verkracht. De vrouwen werden gedwongen tot prostitutie in een van de vier seksclubs van de man. Ook regelde hij schijnhuwelijken voor beide vrouwen, vroeg Nederlandse pas poorten voor hen aan en nam die vervolgens in beslag. DEN HAAG (ANP) - Als gevolg van een slordigheid bij de correctie van de nieuwe harmonisatiewet van minister Deetman (onderwijs en wetenschappen) dreigt een deel van de studenten zijn beurs voor het komende studiejaar kwijt te ra ken. In de inmiddels door de Twee de en Eerste Kamer aanvaarde wet, die vandaag in het Staatsblad wordt gepubliceerd, is een artikel weggêvallen waarin de studiefi nanciering voor oudere studenten die langer dan zes jaar mogen stu deren, is geregeld. Het Eerste Kamerlid J. Vis van D66 heeft dit op het laatste nipper tje ontdekt. Van minister Deetman wil hij nu weten wat hij gaat doen. Wordt de wet naar de letter uitge voerd, dan wordt een groep stu denten de dupe. De bewindsman zal een wetswijziging moeten op stellen, zodat de betrokken studen ten met ingang van het nieuwe stu diejaar het geld krijgen waarop ze Niemand, ook de Eerste Kamer niet, had de fout ontdekt. Volgens Vis komt dat waarschijnlijk door de grote haast waarmee het wets ontwerp moest worden behandeld. Bij de correctie van de stukken na de vele ingediende amendementen is lid twee van artikel twaalf per on geluk doorgestreept. Hierin was bepaald dat studenten oude stijl, die vanwege hun uitvoerige studie programma langer dan zes jaar over hun studie mogen doen, ook langer dan zes jaar kunnen reke nen op een studiefinanciering. Het gaat vooral om studenten medicij nen en degene die een opleiding tot apotheek volgen. In de harmonisatiewet is nu de studieduur en daarmee ook de stu diefinanciering van nu af aan be perkt tot zes jaar. Het ministerie van onderwijs kon nog geen com mentaar geven op de ontdekking van de D66-senator. DEN HAAG Niet alleen alle ministers zijn momenteel op vakantie - op minister Korthals Altes (justitie) na. die daardoor even de machtigste man van Nederland is - ook de meeste kamerleden genieten van een welverdiend verlof. Dat maakt de rondleidingen over het Binnenhof extra aantrekkelijk. Bezoekers kunnen nu geen debatten 'live' meemaken, maar daar staat tegenover dat ze kunnen doordringen tot het heilige der heiligen: de vergader zaal van de Tweede Kamer. Velen laten zich de gelegenheid niet ontgaan om even te voelen hoe het is om kamerlid te zijn en zelf Nederland te besturen. (foto and DEN HAAG (ANP) - De PvdA wil van premier Lubbers binnen drie weken alsnog opheldering over het akkoord dat het kabinet heeft be reikt over de begroting voor 1989. Vice-fractievoorzitter Meijer stelt in een brief aan Lubbers zeer ver baasd te zijn over diens weigering om te antwoorden op de schriftelij ke vragen over deze kwestie van Meijer zelf en financieel specialist Wöltgens. Lubbers suggereerde dat de PvdA informatie vraagt over be sluiten die nog niet zijn genomen en dat de socialist dus maar moet wachten tot Prinsjesdag. „De fei ten wijzen naar mijn opvatting in een andere richting", schrijft Meij er. Volgens hem heeft het kabinet zelf voor grote onduidelijkheid om dat vice-premier De Korte, minis ter Ruding (financiën) en Lubbers zelf in de media verschillende in terpretaties hebben gegeven aan het akkoord. Het draait vooral om de afschaf fing van de wir begin dit jaar. Om dat het nieuws voortijdig uitlekte, kwam op de valreep nog een groot aantal aanvragen binnen. Volgens Ruding betekenen die onverwach te aanvragen een tegenvaller van ongeveer een miljard gulden. De Korte ontkende dat. Hij zei wel dat de ondernemers niet hoe ven te rekenen op compensatie als mocht blijken dat de tegenvaller bij de wir kleiner is dan de meeval ler bij de vennootschapsbelasting. Lubbers zelf sprak in interviews over een beginselafspraak om de verlaging van de kinderbijslag en vennootschapsbelasting, een com pensatie voor afschaffing van de wir, uit te stellen totdat de wir-te- genvaller is 'terugverdiend'. Meijer bestrijdt in zijn brief dat hij voortijdige informatie vraagt, mnaar dat hij uitsluitend duidelijk heid wil krijgen 'nadat door elkaar tegensprekende leden van het ka binet verwarring is ontstaan'. De Kamer heeft recht op inzicht in de feitelijke besluitvorming van de re gering, vindt Meijer. Hij wil binnen drie weken antwoord op de vraag of er inderdaad sprake is van een tegenvaller bij de wir en hoe groot die precies is. Verder wil de PvdA weten of het klopt dat de ministers de gewone prijsstijgingen slechts voor 75 procent krijgen gecompen seerd, met uitzondering van On derwijs en Wetenschappen. DEN HAAG (ANP) - De Antilli aanse regering gaat toch akkoord met het Nederlandse aanbod om de komende vier jaar in totaal 170 miljoen gulden steun te verlenen. De Antillen hadden aanvankelijk om 310 miljoen gulden (285 miljoen Antilliaanse guldens) gevraagd om een begrotingstekort van ruim een miljard gulden te overbruggen. Mi nister De Koning (Antilliaanse za ken) wilde niet verder gaan dan een in vier delen te verstrekken lening van 150 miljoen met een looptijd van 30 jaar en een rente van 2,5 pro cent, plus een schenking van 20 miljoen. Premier Liberia-Peters verklaar de gisteren dat de Antilliaanse re gering het bod aanneemt en de ko mende jaren het overheidsappa raat fors gaat aanpakken. De cen trale overheid en de eilandbestu ren zullen het ambtenarenbestand verminderen door een vrijwillige regeling, die voorziet in het uitbe talen van een bedrag ineens en wachtgeld. Op de overige kosten wordt tien procent bezuinigd. „Wij hadden de 170 miljoen kunnen af wijzen, maar vooral omdat wij niet weten wat ons te wachten staat zou dat geen verantwoorde beslissing zijn geweest", zo verklaarde Libe ria-Peters. DEN HAAG Wetenschappers maken zich zorgen over de stijging van de zogenaamde vakantiecrimi naliteit. Steeds meer jongeren ma ken zich in de zomervakantie of op vrije dagen schuldig aan vechtpar tijen, inbraak, diefstal en vandalis me. En dat wordt in de toekomst al leen maar erger, meent de crimino loog Huub Angenent, die is ver bonden aan de Rijksuniversiteit Groningen. door Jos Heymans Angenent beschikt niet over kei harde cijfers. „De pölitie houdt geen aparte registratie bij van klei ne criminaliteit in de zomervakan tie. Maar de gegevens die bekend zijn, wijzen op een omvangrijk en toenemend fenomeen". De crimi noloog baseert zijn verwachting op de sterke groei van de recreatie-in dustrie. „Die is vooral op jóngeren gericht. Er zijn de laatste jaren veel café's, restaurants, gokhallen en discotheken bij gekomen. Het is gewoon een optelsom: hoe meer re creatie, hoe meer criminaliteit". De zorg van de wetenschappers wordt niet gedeeld door de mensen in het veld. Integendeel. De politie korpsen in de recreatiegebieden bij uitstek - waar het volgens Angen ent zou moeten wemelen van de boefjes - zijn juist zeer tevreden over het gedrag van de vakantie gangers. Steek- en vechtpartijen komen nauwelijks meer voor. De vakantiecriminaliteit is over z'n hoogtepunt heen: van Texel tot Scheveningen en van Castricum tot Valkenburg. In Den Haag, waartoe de bad plaats Scheveningen behoort, zijn ze dan ook niet bekend met het be grip 'vakantiecriminaliteit'. Poli tiewoordvoerder Laterveer gelooft er niet in. „Er komen hier zes mil joen toeristen per jaar. En natuur lijk gebeurt er dan wel eens wat. Maar dat is normaal. Waar grote aantallen mensen bijeen zijn, komt meer criminaliteit voor", zegt hij. Maar in vergelijking met de rest van het jaar is er volgens Laterveer geen sprake van stijgende crimina liteit tijdens de vakanties. „In de zomer worden wat meer zakken ge rold en wordt er vaker uit auto's ge stolen. Daar blijft het bij. Grote problemen hebben we niet, zelfs niet op Ockenburgh, toch de groot ste camping van West-Europa". Daar wordt in de zomermaanden wel verscherpt toezicht gehouden door de politie. Motorrijders Ook het Waddeneiland Texel heeft weinig te klagen. Dat is vroe ger wel anders geweest, vertelt groepscommandant Moeskops van de rijkspolitie. „We hadden toen veel last van motorrijders, die de ei landbevolking terroriseerden. Dat is voorbij". Hij erkent dat vakantie gangers weieens voor overlast zor gen. „De mensen zijn met vakantie, gebruiken wat meer alcohol. Dat maakt ze wat luidruchtiger. Maar zolang het gedrag binnen aan vaardbare normen blijft, is er niet veel aan de hand". Het zijn gedragsuitingen die ho ren bij een recreatiegebied en waarop de politie dan ook bere kend is. „We hebben hier in de zo mer de beschikking over 24 politie mensen. 's Nachts zijn er perma nent zes op straat". Bovendien kan veel criminaliteit door preventieve maatregelen worden voorkomen, zegt Moeskops. „Als er ergens een container staat waar telkens wordt gerotzooid, dan haal je dat ding weg. Dan is het probleem over". Het Limburgse dorpje Valken burg, een toeristisch centrum bij uitstek, heeft jarenlang een slechte naam gehad. Valkenburg was sy noniem voor forse rellen, waaraan de politie de handen vol had. Maar het beleid is inmiddels aangepast en de rellen zijn voorbij. „Rel schoppers krijgen bij ons geen kans meer", zegt burgemeester Gi- lissen. „We voeren een lik-op-stuk- beleid. Bij het kleinste incident tre den we meteen op. De kans op es calatie is nagenoeg uitgesloten". Volgens de burgemeester weet iedereen in Valkenburg waar hij of zij aan toe is. Klimmen in een lan taarnpaal, plassen tegen een huis deur, slaan tegen een rolluik: het is allemaal verboden in het pittores ke dorp in Zuid-Limburg. Wie zich aan zo'n overtreding schuldig maakt,.krijgt meteen een boete. De politie beschikt in de zomermaan den dan ook over twee keer zoveel to's". op de inhoud van die Die versterkingen kosten nogal wat geld, maar dat is voor de hand having van de openbare orde no dig. Sinds een aantal jaren is er zo mers een vast detachement van tien rijkspolitiemensen in Valken burg aanwezig. Het dorp telt zo'n 17.500 inwoners, maar in de zomer maanden verblijven er permanent 22.000 toeristen. „Ons dorp is dan ruim twee keer zo groot. Dat recht vaardigt meer politie", aldus de burgemeester. Op andere plekken in Limburg is wel sprake van vakantiecriminali teit. De zuidelijke provincies her bergen een groot aantal recreatie parken van Centre Pares. Auto-in braken komen daar veelvuldig voor, vertelt adjudant Clabbers, woordvoerder van de rijkspolitie in Limburg. „Er is een grote concen tratie van personenauto's. Ideaal voor criminelen die het hebben Disco De discotheken in vakantiege- bieden zijn voedingsbodems bij uitstek voor allerlei vormen van criminaliteit. In het Noordholland se Castricum was 't daar een jaar of zes geleden elke week raak. Maar ook daar zijn met succes maatrege len getroffen, zegt politiewoord voerder Van Cuilenburg. „We heb ben op zaterdagavond, als de disco open is, constant zes man op straat. Dat werkt zeer preventief'. De politie in Castricum voert el ke veertien dagen overleg met de horeca-ondernemers en bekijkt dan of nadere afspraken moeten worden gemaakt. Kleine maatrege len hebben vaak grote effecten. Zo is afgesproken dat de horeca-on- dernemer zijn zaak tegelijk met z'n gasten om twee uur verlaat. Dat voorkomt bij jongeren irritatie over het sluitingstijdstip. Ook in Volendam houdt de poli tie een extra oogje in 't zeiLbij de enige discotheek die het dorp rijk is en die bovendien een regionale functie heeft. Maar ook daar zijn er volgens politiewoordvoerder Vlok geen problemen. „We hebben hier vooral eendagstoeristen. Er zijn geen campings en de hotels wor den bezet door reisgezelschappen van doorgaans oudere Haag gepresenteerde ontwerp-ver- drag wil toekennen aan de Wereld bank en het Internationaal Mone tair Fonds, is in Willemstad niet met overmatig enthousiasme ont vangen. De premier legde sterke nadruk op de eigen verantwoorde lijkheid van de Antillen. Deze zal ook tot uitdrukking komen in het ontwerp dat dezer dagen naar Ne derland wordt gestuurd. „Het is al lemaal mooi en wel om melding te maken van maatregelen van het IMF en de Wereldbank. Wij vinden echter dat wij ons zelf eisen moeten stellen en dat de sanering een eigen verantwoordelijkheid is." Onderzoek: sport geen hulpmiddel tegen criminaliteit ROTTERDAM (GPD) - Scholieren die aan bepaalde sporten doen ge dragen zich net zo crimineel als jongeren die niet aan sport doen. Jongens, maar ook meisjes, die aan kracht- en vechtsporten beoefe nen, voetballen of dammen, bren gen hun vrije tijd vaak door op een ongeregelde manier. Ze maken zich bovendien vaker schuldig aan vandalisme, zwartrijden, winkel diefstal of geweldpleging dan leef tijdgenoten die andere sporten be oefenen. Sporten als schaatsen, zwem men, en volleybal, maar ook sur fen, tennissen, badminton, scha ken en handbal worden doorgaans beoefend door jongeren die zich juist niet aan criminaliteit schuldig maken. De redenering dat sportbeoefe ning remmend werkt op criminali teit lijkt dan ook achterhaald. Tot die conclusie komt het Weten schappelijk Onderzoeks- en Docu mentatiecentrum (WODC) van het ministerie van justitie na een on derzoek onder 265 jongens en 272 meisjes in de leeftijd van 12 tot en met 17 jaar. Het WODC publiceert de resultaten deze week in het tijd schrift Justitiëe Verkenningen. Onderzoeker drs M. Kruissink heeft de gegevens over de vrije tijdsbesteding van de 537 jongeren met behulp van een computerpro gramma vergeleken. Naast de eer dergenoemde sporten gelden in mindere mate ook basketbal, honkbal en tafeltennis als favoriete sporten van jongeren, die hun ove rige tijd plegen te besteden aan 'blowen', discotheekbezoek of rondhangen op straat. Sport kan volgens het onder zoeksinstituut niet langer worden beschouwd als een methode om vormen van 'kleine' (veelvoorko mende) criminaliteit te bestrijden. Uit het onderzoek maakt Kruissink verder op dat er een duidelijk ver band bestaat tussen de regelmatige beoefening van onder meer kracht en vechtsporten en het plegen van criminaliteit. De gegevens zijn afkomstig van een groep scholieren die in 1987 ook was onderzocht. Daaruit bleek dat meer dan de helft van de scho lieren zich wel eens schuldig maakt aan zwartrijden, winkeldief stal of geweldspleging.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 3