75.- 750 25% *00 Top-kleinbeeldcamera's te kust en te keur Einde staking in omstreden Sovjet-enclave IBM introduceert serie nieuwe bedrijfscomputers I ELEKTRONICA11 Vriestemperatuur elektronisch in te stellen NS tekenen bezwaar aan tegen Tweede Coentunnel "ALS DE KINDEREN OP VAKANTIE ZIJN PROFITEER IK VAN DE 50% ZOMER-KORTING* BIJ HANS ANDERS.^— x PAGINA 14 DINSDAG 26 JULI 1988! Keuze compact- of systeemcamera uiterst moeilijk Wie op dit moment een nieuwe 35 mm-camera wil aanschaffen, krijgt het bepaald moeilijk. In de sector eenogige-kleinbeeld reflexcamera's is het een en al innovatie wat de klok slaat. door Hugo van der Heem Minolta en Nikon hebben het voor touw genomen bij de topcamera's. Olympus, Panasonic en Canon zoe ken de vernieuwing vooral in de compacte toestellen, apparaten die alles zelf doen, maar die nu ook plotseling een kleine zoomlens hebben gekregen. Ze leveren nu niet alleen kwaliteits kleinbeeld- negatieven, maar bieden ook wat meer mogelijkheden om het groep je mensen aan de eettafel er in zijn geheel op te krijgen, of het gezel schap in de tuin wat dichter bij te halen. Maar welke camera men ook kiest: men zal moeten wennen aan een volkomen nieuw, glad en ergo nomisch uiterlijk. Het grootste nieuws op klein- beeldgebied is de Dynax 7000-i (met de i van intelligentie) van Mi nolta. Het toestel ziet er heel futu ristisch, prachtig afgerond uit. Mi nolta was een van de eerste die het autofocus-principe presenteerde. Autofocus apparaten stellen zich Een nieuw type koel-1 binatie van Bauknecht kan dank zij een elektronische besturing tot op de graad nauwkeurig worden ingesteld, van plus 2 tot 8 graden voor het koelgedeelte, en van min 16 tot min 24 graden in het vries vak. De ingestelde temperaturen worden door de ingebouwde com puter bewaakt en vastgehouden. Er zit ook een 'supervriesschake- laar' in waarmee verse groenten, fruit enz., bijvoorbeeld uit eigen tuin, heel snel ingevroren kunnen worden. Controlelampjes geven aan wat de 'kast' aan het doen is. Een speciale voorziening is de uit en inschakelaarbaarheid van het koeldeel, onafhankelijk van het vriesvak. zelf scherp op het onderwerp. De Dynax 7000-i is duidelijk al een tweede generatie autofocus-came- ra. Er is zoveel elektronica in ge stopt dat ook het kleinste detail ge meten en verwerkt kan worden. Het scherpstellen gaat bijvoor beeld twee keer zo snel als voor heen. Er zijn voor het automatisch focuseren drie CCD-chipsensors ingebouwd, die twee verticale en een horizontale balk vormen. Daar mee is het scherpstellen op hori zontale en verticale vormen vol maakter, evenals op snel bewegen de voorwerpen. De hooggevoelige licht-chips werken ook veel beter scherp bij weinig licht. Bovendien houdt de AF-meting bij voortduring bij of een voorwerp zich naar de camera toe of er juist vandaan beweegt. 'Anticiperend' bijregelen van de afstand scheelt namelijk tijd. Bij slecht licht wordt ook nog een extra infra-rode licht bron te hulp geroepen. De lens daarvan zit onmiddellijk naast het objectief en werkt tot ongeveer 9 meter. Vele meetvelden Belichten gaat met deze Dynax foto-computer ook via meerdere meetvelden, gegroepeerd rond het centrum van de zoeker. Daarmee wordt het mogelijk verschillende meetpatronen te benutten, van in tegraalmeting met nadruk op het centrum tot spotmeting. Door het vergelijken van de helderheid tus sen het onderwerp en de achter grond bepaalt de 7000-i of de scène wel evenwichtig is belicht. 'Gefor ceerde' spotmeting blijft echter mogelijk met een drukknop. De nieuwe Minolta heeft de flit ser volledig geïntegreerd in het be lichtingssysteem. De programma- flitser kan gewoon op de camera worden gezet, ook overdag. Tel kens als een flits nodig is wordt de ze ingeschakeld, niet alleen in bar re lichtomstandigheden, maar ook in contrastrijke tegenlicht situa ties. In alle gevallen wordt de licht opbrengst gecontroleerd via de lens van het toestel. Binnenin de nieuwe behuizing van de 7000-i gaat alles automa tisch. Zowel het instellen van de ISO-code van de film, als het film- transport. In een fors display kan men alle functies van de camera af lezen, waaronder het aantal foto's dat men nog kan maken en bijv. een te lage batterij-spanning, uit een Lithium-cel. De nieuwe Minol ta heeft een sluiter tot 1/4000-ste se conde. Chip-kaarten Extra functies kunnen aan de Dynax worden toegevoegd. De ca mera kan namelijk van karakter veranderen afhankelijk van zijn toepassingsgebied. Bij de 7000-i kunnen diverse losse chip-kaarten worden geleverd, waardoor de ca mera-automaat zich instelt op res pectievelijk snelle actie, portret ten, close-up opnamen en een on derwerpen met een speciale scherpte regeling. Er zijn meer van die apart aan te schaffen chip-kaar ten 65,-) om speciale effecten te kunnen bereiken. De losse body kost 1160,- Met een standaardlens 200,- meer. De nieuwste Nikon (F-801) heeft een sluiter tot 1/8000-ste seconde. Dit is ook al zo'n wondertje van elektronica, inclusief autofocus. Het uiterlijk is wat gewoner, de mogelijkheden echter zeker niet minder. Opvallend Het meest opvallende uiterlijk treft men aan bij de Compact-Su- perzoom AZ-300 van Olympus. De- der verwisselbare lenzen en andere klimbim. Wel heeft de camera een driemaal zoomlens, van 38 tot 105 millimeter en uiteraard is hij als compact-camera probleemloos te bedienen. Het opvallende aan het toestel is dat je hem als een verre kijker voor de ogen houdt. Daarop is de volstrekt nieuwe vormgeving gebaseerd. Wie in de middenklasse, bij 'pro bleemloze' compact camera's een keuze wil maken heeft het even eens behoorlijk zwaar. Naast de op vallende Olympus heeft Minolta te vens als top-of-the-line, de 3000-i het licht laten zien. Dit toestel is af geleid van z'n grote broer, zonder een echte systeem-camera te zijn. Canon biedt een reeks 'jubileum compacts' (het bedrijf bestaat 50 jaar) de modellen: Prima Junior, Prima Tele en Prima Zoom. De toe stellen zijn vergelijkbaar met de Panasonic 35-70 mm camera (CD- 900ZM) en de Minolta AF-Tele uit de Super-reeks. Die toestellen kos ten 600,- tot 1000,- Wie goedkoper wil kan een een voudige camera van Panasonic aanschaffen van rond de 200,- tot ƒ300,- die een aantal automatische functies heeft naast enkele waar schuwingslampjes, waarop men geert men de signalen dan is de fo to zo goed als zeker mislukt. De van 'instructie' is bijvoorbeeld een groen rood lampje, om aan te geven of e wel een niet genoeg licht is. De Minolta 7000-t zit volgestouwd met elektronica en een reeks chip-kaarten. Met het behulp chip-kaarten kan het gedrag de camera wezenlijk worden anderd. IBM heeft wereldwijd een nieuwe reeks middelgrote computers ge lanceerd. De zes modellen in de e AS/400-reeks vervangen de 36-se- rie en 38-serie. Verder heeft men een aantal microcomputers voor gesteld die de PS/2 reeks complete- De computers van de AS/400- reeks en bijbehorend Operating Systeem/400 zijn bedoeld voor klei ne en middelgrote bedrijven. Het zijn eenvoudig te gebruiken com puters. De modellen kunnen in ca paciteit groeien als de gebruiker dit nodig vindt. Deze groeimoge lijkheden en het feit dat zij eenvou dig met andere systemen kunnen worden verbonden, maken deze systemen ook aantrekkelijk voor grotere bedrijven. IBM heeft ook vele nieuwe pro grammapakketten aangekondigd. Daarvan zijn er een aantal direct bruikbaar in de verschillende be drijfstakken. Men zal toepassings programma's in de AS/400 reeks gaan leveren voor de detailhandel, fabricage, distributie, bouw, admi nistratie-kantoren, gezondheids zorg, transport, verzekering en voor het onderwijs. Het grootste model van de AS/400 reeks heeft 24 keer zoveel werkgeheugen als het kleinste, en 48 keer zo veel opslagcapaciteit. De verwerkingssnelheid is tien keer zo hoog bij het grootste model. Snelste micro Eerder lanceerde IBM vijf nieu we microcomputers, met inbegrip van de snelste PS/2 systeem totnu- toe: model 70-386. Dit topmodel combineert een 25 MHz Intel 80386 microprocessor met een 'cache- processor' en zeer snelle geheugen chips. Daardoor is de systeemdoor- voer of de snelheid waarmee een programma wordt uitgevoerd, no- geens anderhalf keer zo groot als bij een andere topmicro. Bij de machine zijn speciale chips gebruikt die wel wat meer stroom nemen, maar buitenge woon snel toegankelijk zijn. Van het model 70 zijn drie uit voeringen te koop. Tegelijkertijd komt er ook een uitgebereide ver sie van model 50 en heeft IBM een nieuwere versie van model 80 aan gekondigd, ook met een Intel 80386-processor, echter op een kloksnelheid van 20 MHz en met een vaste schijfeenheid van lieft 314 Megabyte. Deze machine moet een breed scala van mogelijkheden en grote opslagcapaciteit bieden in een multi-tasking omgeving. De nieuwe microcomputers be schikken allemaal over IBM's Mi cro Channel architectuur. Dit sys teem maakt de interne overdracht van gegevens betrouwbaarder en sneller. De nieuwe computers zijn voorts uitgerust met de geavan ceerde 'Video Graphic Array' en hebben geïntegreerde communica tie- en printeraansluitingen. Ze zijn geschikt voor zowel PC-DOS, het operating systeem dat nu veelal ge bruikt wordt (gelijk aan Microsoft- DOS) als voor Operating System/2. Opwinding OS/2 heeft heel wat opwinding veroorzaakt bij de introductie nu al weer ruim jaar geleden. De gedach te achter Operating System/2 was het vinden van een vervanger voor het gebruikelijke Disk Operating System (DOS) voor de PC. Daarom hebben de ontwerpers van IBM- en MS-DOS type OS/2 op basis van de nieuwe Intel-processoren 80286 en 80386 deze geheugengrens door broken en op 16 Megabyte weten te leggen. Maar bovendien: het ont werp van de processor, de eisen van de applicatie ontwerpers en al de personal computer gebruikers dicteerden verdere, radicale wijzi gingen ten opzichte van DOS. Het zal ook in de toekomst mogelijk moeten zijn om met de nieuwe pro cessoren gegevens te 'swappen' (uit te wisselen) met het achter grondsgeheugen (vaste schijf e.d.) omdat men ook dan misschien weer vastloopt - nu op de 16 Mb grens. Compleet gebruik van Multitas king betekent voor de gebruiker dat meerdere programma's tegelij kertijd actief kunnen zijn. OS/2 verdeelt niet alleen de processor- tijd tussen de applicaties. Met OS/2 wordt getracht de beschikbare middelen te optimaliseren voor wat betreft het gebruik en priori teit (schijf, printer, video-buffer, etc.), het stelt programma's in staat opnieuw te starten, terwijl andere wachten op invoer/uitvoer naar schijf en printer. BINNENLAND BUITENLAND ECONOMIE PERUGIA - Inwoners van de Italiaanse plaats Perugia kijken naar de treinrails van de lijn Florence-Fognigno die door de hoge temperaturen in midden-Italiè (ongeveer 45 graden Celsius) volledig zijn kromgetrokken. Op de achtergrond een wagon van een treinstel dat vorige week uit de rails liep waarbij tien inzittenden licht gewond raakten. «foto api ZAANDAM/AMSTERDAM (GPD) De Nederlandse Spoorwegen hebben bezwaar aangetekend te gen het ontwerp-bestemmingsplan Coentunnel. Ze vinden de voorge stelde aanleg van een Tweede Coentunnel onnodig en pleiten voor „een pakket maatregelen" om dere manier op te lossen. De NS er belangrijke spoorverbindingen liggen in de directe nabijheid van de aan te leggen tunnel en noemen de nu gevolgde procedure een „ge mis aan voldoende inspraakmoge lijkheid". De NS achten de aanleg van de tunnel zelf overbodig. Zelfs zonder Leven op gang in Nagorno-Karabach ADVERTENTIE een groot project als de aanleg van de Tweede Coentunnel een tracé- In zo^n procedure wordt precies be^ MOSKOU (Rtr/DPA/AFP) - De in woners van de Sovjet-provincie Nagorno-Karabach zijn gisteren voor het eerst in twee maanden weer aan het werk gegaan. Dit heeft een redacteur van de plaatse lijke krant „Sovjetskaja Karabach" gemeld vanuit de hoofdstad Ste panakert. Hiermee gaven de inwo ners van de enclave na een staking van twee maanden gehoor aan de oproep van de leider van de com munistische partij in het gebied. Het is niet precies bekend hoe veel mensen weer aan het werk wa ren gegaan maar het openbaar ver voer in Stepanakert kwam gis terochtend weer op gang en de straten waren drukbevolkt. Vorige week wees de Opperste Sovjet het verzoek af om Nagorno-Karabach, dat nu behoort tot de Sovjet-repu bliek Azerbajdzjan, te herenigen met de republiek Armenië. Uit straatinterviews met inwoners van Stepanakert bleek dat zij de beslis sing niet als definitief beschouwen. Zij denken dat het besluit van de Opperste Sovjet genoeg aankno pingspunten biedt om de door hen gewenste hereniging met Armenië uiteindelijk toch te bereiken. De partijleiding in Armenië heeft ingestemd met de uitspraak van het Kremlin omdat „onder de gege ven omstandigheden elk ander be sluit in tegenspraak zou zijn met het belang van de volkeren van bei de Republieken". De Armeense lei ding zei bovendien dat zij zich in de zaak Noagorno-Karabach had la ten leiden door „grote misrekenin gen en vergissingen" omdat de po litieke gevaren van het verzoek van de Armeniërs in Azerbajdzjan niet onderkend, et besluit fc Sovjet dat moet formuleren voor de van Armeense zijde die vo rige week tijdens de zitting naai- vo ren werden gebracht. Opperste Sovjet naar het gebied gestuurd om de autoriteiten in Ar menië en Azerbajdzjan te helpen epaalde de Op- aan cholera en diarree. De epide- een commissie mie houdt met name huis in New *(op de toch al lage montuurprijs van 75,-) - *jr de versnelde sociale sche ontwikkeling van de republie ken. De Armeniërs hopen dat met deze missie de feitelijke autonomie van de betwiste regio Nagorno-Ka rabach bewaarheid wordt. IRA-aanhanger in Belfast doodgeschoten BELFAST (AP) - Als politieagent verklede mannen hebben gister avond een lid van Sinn Fein, de le gale vleugel van het verboden Ierse Republikeinse Leger IRA, doodge schoten. Brendan Davidson (33), werd op de drempel van zijn voor deur door het hoofd geschoten door drie mannen in politieuni- form. In een verklaring meldde het IRA dat Davidson lid van die orga nisatie was. Sinn Fein heeft gezegd niet te geloven dat de moord is ge pleegd door politiemensen, maar suggereerde dat de moordenaars hulp hebben gehad van leden van de voornamelijke protestante Royal Ulster Constabulary, de pro vinciale politie in Noordierland. De moord volgt twee dagen na een aanslag op een auto waarbij een protestants echtpaar en hun 6-jarig zoontje om het leven kwamen. Het IRA maakte bekend dat de aanslag een vergissing was. CHOLERA - In India zijn de afgelo pen maand 159 mensen gestorve De epidi de 65+ ers laten p aktie die eindigt op 31 augustus. U betaalt deze zomer slechts ƒ37,50 voor een nieuw montuur. (Dit geldt alleen in combinatie met Opties glasprogramma bij overlegging van een oogartsrecept. ELK MONTUUR s bent u zeker van deze vast prijs voor elk montuur KIES UIT MODELLEN modellen, kleuren en sti eerd het montuur dat u i MET RECEPT KORTING NU ÓÓK DE RAY BAN "TC ZONNEBRIL VOOR 0.~ 8 ook de Ray-Ban

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 14