'Voorsehotense route racebaan geworden' Commotie rond Kwakelbrug Ja-woord leidt tot fel 'ja en nee-spelletje' Verkeerswethouder betreurt maatregelen paalzitten DINSDAG 26 JULI 1988 REGIO LEIDEN PAGINA 11 Open hiri§ in monumentaal Witte Kerkje Liefhebbers van oude kerken kunnen komende vrijdagavond in Noordwijkerhout hun hart op halen. In het bekende hervorm de Witte Kerkje in het centrum van de bollengemeente wordt die avond van zeven tot negen uur een rondleiding georgani seerd. Al weigert koster H.A. Bouwmeester om van een rond leiding te spreken. "De kerk is veel te klein voor een echte rond gang. Zelf houd ik het maar op een bezichtiging", zegt hij. De koster van het monumenta le bedehuis in Noordwijkerhout is maar wat trots op 'zijn' kerk. Begrijpelijk overigens, want al ruim 75 jaar wordt het kosters ambt van de fraaie dorpskerk door een Bouwmeester bekleed. Na zijn grootvader en vader is de huidige Bouwmeester de derde van het geslacht die de zorg voor de kerk draagt. Dat de eeuwenoude kerk in de dorpskern van Noordwijkerhout voor het publiek wordt openge steld, is een uitzondering. De kerk is normaal alleen maar open voor de zondagse erediensten. "Maar als dorpsgenoten eens langs willen komen kan dat best. Een telefoontje is dan voldoen de", aldus Bouwmeester. Niet precies bekend is wan neer het Witte Kerkje is ge bouwd. Daarover geven in de ar chieven geen uitsluitsel te vin den. Deskundigen houden het erop dat de kerk vermoedelijk al ver voor het jaar 1000 is gesticht. De kerk heeft twee bouwstijlen. Het meest oorspronkelijke deel is Romaans, terwijl het later aan gebouwde koor gotisch is. In 1508 is de kerk in die goti sche stijl uitgebreid. In dat jaar wordt ook het stompe torendak vervangen door een ranke spits en worden het schip en het dak verhoogd. Tijdens het beleg van Leiden in 1573 wordt de kerk voor een flink deel verwoest. Rond 1601 wordt de schade pro visorisch hersteld. In de periode tussen 1618 en 1620 wordt de kerk gerestau reerd. Belangrijk hierbij is de medewerking van de eigenaar van de buitenplaats Boekhorst, die tevens baljuw in Noordwij kerhout is. De baljuw was ver antwoordelijk voor het bestuur van de gemeente en de recht spraak. Hij was voor zijn daden verantwoording schuldig aan de vorst. In de periode van 1730 tot 1740 wordt er wederom veel aan de kerk gedaan. De toren en spits krijgen een grote onderhouds beurt. Het schip krijgt een be- koepeling en de oorspronkelijke ingang aan de zuidzijde wordt vervangen door een entree aan de noordzijde van het gebouw. Het in 1508 aangebouwde go tisch koor wordt in 1800 weer ge sloopt en pas vorig jaar weer op nieuw aan de kerk gebouwd. De in 1878 gegoten klok van de kerk is in de oorlogsjaren dank zij een beurtschipper gered. De ze man was met een lading door de Duitsers geroofde monumen tale klokken uit deze streek, op weg naar Duitsland. In de buurt van Urk werd zijn schip opzette lijk tot zinken gebracht om de klokken voor ondergang te red den. Tijdens de viering van de bevrijding in 1946 werd de klok van het Witte Kerkje weer in ge bruik genomen. Koster Bouwmeester voor 'zijn' Witte Kerkje gebouw voor het publiek geopend. i het centrum van Noordwijkerhout. Vrijdagavond is het ter weer het doelwit van rovers. Enige tijd terug werden de 200 jaar oudé kroonluchters uit de kerk geroofd. Aanvankelijk dacht Bouwmeester aan een wat uit de hand gelopen carnavals- grap, maar al snel werd hem dui delijk dat onverlaten aan het werk waren geweest. Ook het ongeveer 150 jaar ou de Lohmanorgel wordt tijdens het 'kerkepad' bespeeld. In 1842 betaalde de kerkeraad aan de fir ma Lohman een bedrag van bij na 3500 gulden voor het instru ment. Tijdens een grote restaura tie in 1974 moest 120.000 gulden worden opgebracht. Koster Bouwmeester rekent er vrijdagavond op dat het vooral de Noord wij kerhouters zullen zijn die een kijkje in de kerk ko men nemen. "Vaak hoor ik van mensen die al tientallen jaren in het dorp wonen, dat ze nog nooit in de Witte Kerk zijn geweest. Die kunnen nu de kans benutten om dit deel van de Noordwijker- houtse historie te bezichtigen". Overigens kunnen degenen die vrijdagavond niet in staat zijn de kerk te bekijken, ook zater dagmiddag in het gebouw te recht. Op die dag is het Witte Kerkje opgenomen in een van de orgelroutes van de Orgelkring Noord-Holland. Om 14.15 uur be gint de orgelbespeling door Wim Poot in de Witte Kerk. n Bijdragen- Kees van Kuilenburg en Agaath Garschagen Verder zijn ook de rooms-ka- tholieke St. Agthakerk en de her vormde kerk in Sassenheim in deze route opgenomen. Om 11.30 uur is de bespeling van het Ade- ma-orgel in de Agatha en om 15.15 uur die van het Goltfusz-or- gel in Sassenheim. Deelname aan de 'orgeltoer' kost 7,50 gul den. Daarvoor krijgen de deelne mers uitgebreide informatie over de te bezoeken kerken en de or gels. Welverdiende rustdag Tour de Materna ZOETERWOUDE - De Zoeter- woudse Casa-Materna wieler ploeg, die hard op weg is naar het gelijknamige kindertehuis in Na pels, had gisteren een rustdag. Die was hard nodig, want er is in tussen al 1533 kilometer afge legd. Het ging niet altijd even ge makkelijk. Waren er in de eerste dagen wat regenbuien die de spieren verstijfden, later kwamen er heu vels en echte bergen. De route van Stuttgart naar Baden werd verkort tot 'slechts' 215 kilome ter, zodat men 's avonds nog fijn kon barbecuen. De weg naar Brig, afgelopen donderdag, werd voor velen een echte martelgang. Om de Grimsel-pas te bereiken moest men veertig kilometer achter elkaar stijgen. Leonard Vogelaar kreeg vlakbij de top een heuse black-out en moest de volgwagen in. Ook Joke de Groot en Rob Hose moesten uit geput de bezemwagen in. René van der Salm bereikte als eerste de top, gevolgd door Her man de Jong. Astrid van Leeu wen kwam als vierde boven, een geweldige prestatie voor de eni ge dame in het gezelschap. Grote bewondering en dankbaarheid zijn er in het peloton voor Ben Versteegen, die zeer sterk rijdt en iedereen helpt. Opvallend was dat elke deelne mer snel hersteld was van alle vermoeienissen. De volgende dag stond iedereen welgemoed aan de start om via de Simplon- pas Italië in te gaan. Herman de Jong was het eerste op pashoog te, omdat hij René van der Salm voorbij kon rijden. Deze laatste had zijn benen stilgehouden, om dat hij dacht er al te zijn. In Milaan werd de groep opge wacht door twee Italiaanse leden van Casa-Materna. Deze mensen begeleiden de groep tot aan Na pels. Van Milaan naar Parma ging het snel, ondanks de toene mende hitte. Het lijkt erop dat de spieren wat soepeler worden door de warmte. De rustdag werd gebruikt om wat extra te slapen, want het valt niet mee om elke dag om vijf uur op te staan, na een zeer korte nachtrust. Concreet valt er nog niet veel te zeggen over de financiële re sultaten. In Duitsland en Zwit serland is in de pers aandacht be steed aan deze toer. En ook in Ita lië worden contacten gelegd met dé pers in de aankomstplaatsen. Natuurlijk rekent de organisatie erop dat alle vijftien deelnemers meedoen aan de 24 uur van Zoe- terwoude op 16 september aan staande. Er hebben zich ook al enkele andere koppels aange meld. Vandaag gaat de tocht naar Sperzia en hoeft slechts 115 kilo meter gefietst te worden. Giftige vloeistof weg uit woning OEGSTGEEST - Bij een in braak in een woning aan de Poelgeesterweg, gistermiddag om 13.15 uur, zijn twee jerry cans gestolen. In de jerrycans zit twintig liter houtwormbe strijdingsmiddel. Dat is een zeer giftige vloeistof. De daders hebben een raampje boven de voordeur ingeslagen en zijn zo het huis binnen gekomen. OEGSTGEEST - Het is nog maar de vraag of de voltrekking van het huwelijk tussen Onno Gout en Franka van der Vlis uit Oegstgeest wel de plechtigheid wordt zoals de bruidegom zich dat in een rond schrijven aan de pers voorstelt. Gout schrijft dat het bijzondere van zijn huwelijk is dat het niet zal worden voltrokken door een daar voor beëdigd ambtenaar van de burgerlijke stand maar door zijn schoonvader. Ten gemeentehuize beweren ambenaren echter dat zo iets niet mogelijk is. Gout op zijn beurt beweert in de brief dat hij voor een dergelijke af wikkeling de persoonlijke toe stemming van niemand minder dan de Oegstgeester burgemeester mr. S. Scheenstra heeft gekregen. Tussen haakjes voegt de aanstaan de bruidegom eraan toe dat er wel een ambtenaar van de burgerlijke stand aanwezig zal zijn "om het een en ander toch rechtsgeldig te ma ken". Woordvoerders van de afdeling burgerzaken alsmede de gemeen tevoorlichtster wijzen erop dat de gemeenteraad na nogal wat discus sie juist heeft besloten om de lijst van ambtenaren van de burgerlijke stand op te schonen, juist om de lijst te vrijwaren van Oegstgeeste- naren die alleen huwelijk van fami lieleden willen voltrekken. Het is dus heel wel mogelijk dat Gouts schoonvader het woord mag voe ren, de 29ste juli, maar de eigenlij ke voltrekking zal door een ambte naar van de burgerlijke stand wor den afgehandeld. Het staat al vast welke ambtenaar dat zal zijn. Zodat het ernaar uit ziet dat het meest bijzondere aan Gouts huwe lijk het vervoermiddel zal zijn waarmee de bruid zal worden afge haald. Gout wil dat voorlopig een verrassing laten zijn. VOORSCHOTEN - De Voorsehotense verkeerstra- verse Trompweg/Admiraal de Ruytersingel/Van Beethovenlaan is een race baan geworden nadat ze is uitgeroepen tot voorrangs- weg. De sluiproute Prins Berhardlaan, die in het ver lengde van de traverse ligt, is niet rustiger geworden door het smal, onaantrekke lijk en onlogisch maken van de aansluiting. Dat stelt de Voorsehotense ver keerswethouder J. Visser (PvdA/P PR) een jaar nadat de maatregelen werden doorgevoerd op de kilome ters tussen Leiden Zuid-west en Voorschoten-dorp, dwars door de tegen Leiden aangebouwde wijk Noord-Hofland. Volgens de ge meente-bestuurder zijn de wegen niét veiliger geworden, mede door dat die veiligheid voor een belang rijk deel afhangt van snelheden. Klachten heeft hij weinig gehoord en de wethouder kan zijn bevindin gen niet met cijfers staven. "Ik heb al tijden geen cijfers van de politie gezien", stelt hij. Het pakket, waar de gemeente raad zich in 1986 achter schaarde, zag er als volgt uit. De traverse, die er al jaren als voorrangsweg uitziet, kreeg het predikaat voorrangsweg en werd smaller tussen de Tromp- weg en de Abraham van der Hulst laan. Het stuk tussen de Abraham van der Hulstlaan en de beveiligde oversteekplaats voor het winkel centrum werd gereconstrueerd en het kruispunt EJachlaan/Van Beethovenlaan gewijzigd. Duide lijk moest daar blijken dat de Prins Bernhardlaan een ander karakter heeft en automobilisten het beste via de geasfalteerde Bachlaan-oost kunnen doorrijden. Don Quichotte Toen de raad in meerderheid in stemde met het pakket was de te genstemmende Visser nog raads lid. Bij het openen van de wegen was hij verkeerswethouder en had hij duidelijk zijn bedenkingen. Hij noemde het verkeersgedrag on voorspelbaar en stipte somber aan dat er de eerstkomende jaren nau welijks iets aan valt te doen wan neer de aanpassingen verkeerd uit pakken. "Ik denk dat ik gelijk heb ge had", stelt de wethouder somber. Hij heeft echter geen zin om als een soort Don Quichotte te proberen zijn gelijk te halen: "Ik kom niet met voorstellen om het profiel van de traverse te wijzigen. Want die halen het toch niet". Toen een amb telijke werkgroep in 1983 voorstel de om de traverse veiliger te maken door bomen vlak naast de weg te planten en verschillende obstakels te plaatsen, stonden WD en CDA op hun achterste benen. Ze ver wachtten veel meer van voorrang. Een volgend voorstel bevatte een duidelijke voorrangsregeling, die volgens ambtenaren wel een na deel heeft: auto's gaan harder rij den. Met name voetgangers en fiet sers zouden het moeilijker kunnen krijgen. Een vervelende medede ling voor duizenden wijkbewoners langs de weg en bezoekers van de drie basisscholen aan de westkant van de Admiraal de Ruytersigel. Verontruste ouders en leerkrach ten schreven brieven en wezen op enkele ernstige ongelukken, waar bij één dode is gevallen. Bureaucratie Een vertegenwoordiger van- de ouderraad van de Noorderwereld- school, R. Veger, vocht door totaan de Raad van State. Hij raakte diep teleurgesteld door de vele bureau cratie en zijn commissie heeft na dien geen actieplannen meer ont wikkeld. Volgens het schoolhoofd van de Noorderwereld, J. Schou ten, is het ook "vreselijk moeilijk om iets te bewijzen, nu er nog geen dooien zijn gevallen". Toch is hij, wanneer zijn ouderraad daarover begint, graag bereid een actie te on dersteunen. Persoonlijk blijft hij het "zeer ongelukkig" vinden dat de ge meente een voorrangsweg maakt naast scholen en samen met colle ga's van de andere twee scholen heeft hij het over het racebaan-ef fect. Tussen winkelcentrum en Voorschoten-centrum zouden veel automobilisten snelheden tussen de 70 en 80 kilometer halen. Vooral de oversteek bij de Piet Heynlaan noemt Schouten "zeer gevaarlijk": "Veel verkeer komt daar met hoge snelheid aanrijden, al wordt daar niet constant gescheurd. Sommi gen zien de scholen en houden zich duidelijk in". Volgens J.G. Verwey van Het Kompas verleidt het betonlint tot hoge snelheden en dringt zijn ou derraad al tijden aan op een mid denberm tussen het winkelcen trum en de Piet Heynlaan, net als aan de andere kant van het winkel centrum. Dan wordt niet alleen de oversteek bij de Heynlaan veiliger, maar ook die bij het Aletta Ja- cobsplantsoen. Wat beter gaat het bij de over steek tussen winkelcentrum en scholen, compleet met verkeers lichten en middenberm. De drie hoofden hebben het idee dat die ze bra redelijk veilig is en W.C. Post humus van de gemeentelijke wet houder Schramaschool heeft het zelfs over een "duidelijke verbete ring". Automobilisten wachten keurig voor het rode licht; het zijn de (brom)fietsers die doorrijden. "Het zou mooi zijn als alle kinderen hier zouden oversteken", zegt hij vqorzichtig. C.L.G. Maat, waarnemend groepscommandant van de rijks politie, houdt zich verre van het woord racebaan. Hij denkt zelfs dat de traverse "veiliger is geworden": automobilisten hebben meer dui delijkheid gekregen en hoeven minder vaak te stoppen. Dat zij hierdoor wat sneller rijden, noemt hij normaal. Wanneer korpsleden in een on opvallende auto over de traverse rijden, rijdt tien procent van de au tomobilisten 10 tot 15 kilometer te hard en zijn er af en toe flinke uit schieters (90 tot 100 kilometer per uur). Dat zou een normaal beeld zijn op dergelijke wegen en het is evenzeer normaal dat overstekend publiek attent is. Op de vraag of het oversteken een moeilijke klus is geworden, antwoordt Maat laco niek: "Mensen moeten overal uit kijken". Eind dit jaar zal de gemeente aantallen auto's tellen om duidelijk te krijgen of de Prins Bernhardlaan nog steeds een sluiproute is. Voor snelheidstellingen op de 'traverse' is geen geld, hoe jammer de wet houder dat ook vindt. ZOETERWOUDE - De nieuwe Kwakelbrug over de Noordbuurtsevaart in Zoeterwoude is bijna gereed. Er moet alleen nog wat aan worden geschaafd en er moe ten nog bollen op de vertikale palen worden geplaatst. Het resultaat stemt echter niet tot ieders tevredenheid. Vooral de familie Van der Krogt, wonend aan de overkant van de sloot, heeft moeite met het bouwwerk voor de deur. De heer Van der Krogt spreekt van een grof lomp gevaarte dat het sierlijke mist van een echte Kwakel. Hij wijst op de dikke paien en de zware liggers en vraagt zich af of het allemaal niet wat bescheidener had gekund. "Zo'n bonk hout had ik niet verwacht voor mijn deur", zegt Van der Krogt. Mevrouw Van der Krogt heeft bezwaren tegen de breedte. De nieuwe brug is ongeveer één meter breder dan de oude. Voor de twee gezinnen die er gebruik van maken, vindt zij een breedte van twee meter helemaal niet nodig. Bovendien is zij van mening dat de brug vanaf de Noordbuurtse weg veel steiler omhoog loopt dan de vorige. "Vooral oude mensen, zoals de heer en mevrouw Van Schagen (88 en 91 jaar) zullen er veel moeite mee hebben", zegt mevrouw Van der Krogt. "Er is zoveel ruimte datje midden op de brug met je hele fa milie een grote barbecue kan houden", vult haar man Pogingen om via de wethouders Van der Heijden en Graniewsky de bouw voorlopig te stoppen, liepen op niets uit. De aannemer verklaarde dat hij gewoon via het officiële bestek werkte. Als hij moest stoppen dan zou hij een schadeclaim indienen. De brug zou volgens de ingenieur voor de bouwvakvakantie klaar zijn. Dat is niet gehaald. Straf Ingenieur Tatipikalawan, chef weg- en waterbouw van de gemeente, meent dat er voor 37.000 gulden ge meenschapsgeld een goed bouwwerk is afgeleverd. Hij betoogt dat een Kwakel een bepaalde vorm is, waarbij over breedte niet wordt gesproken. "In dit geval is er voor de breedte van twee meter gekozen, zodat leden van de twee gezinnen elkaar makkelijk kunnen passe ren", zegt hij. De dikke poten zijn volgens Tatipikalawan ook lo gisch: "Er is gekozen voor Arobé-hout dat bestand is te gen paalworm. Er bestaan van dit hout niet zulke lan ge heipalen, zodat zij door een laag zand heen op de tweede zandlaag terecht komen. Brede palen, die wat korter zijn, kunnen wel op de eerste zandlaag blijven staan; smallere zouder er doorheen zakken". Tatipika lawan vindt een zeer lichte brug op zulke dikke poten een wanprodukt. Vandaar dat voor de opbouw voor wat zwaarder hout is gekozen. De ingenieur bestrijdt dat de nieuwe brug hoger is dan de vorige, want er hebben nauwkeurige metingen plaatgevonden. Het hoogteverschil kan hoogstens één centimeter bedragen. Ook weet hij zeker dat de 'oprit' vanaf de Noordbuurtseweg niet steiler is dan de oprit van de vorige brxLg. "Het horizontale bovenvlak is zelfs iets korter dus van een steilere kant kan geen sprake zijn". De heer Tatipikalawan had overigens de opschud ding niet verwacht. De gedetailleerde bouwtekeningen zijn door de raadscoinmissie besproken en daar was gelegenheid genoeg voor inspraak, weet hij. Ook de welstandscommissie had de tekeningen daarna goed gekeurd. "Deze commotie zal wel een straf voor me zijn, omdat ik als goed gereformeerde de bouwtekeningen op een een zondag heb uitgewerkt", denkt hij. Het doet hem in ieder geval genoegen dat de bejaarde meneer Van Schagen, waar de protesterende Van der Krogt zo voor opkomt, tevreden zou zijn met de nieuwe brug voor zijn huis. Mevrouw Van der Krogt legt zich niet neer bij de nieuwe brug. Zij heeft plaiinen om met de burgemeester te gaan praten en ook om contact op te nemen met de fractievoorzitters. Haar man ziet daar weinig heil in. Wat er ligt, blijft wel liggen, denkt hij. Volgens de bouwtechnisch ingenieur Tatipikalawan is de commotie rond de nieuwe Kwakelbrug 'zijn straf, omdat hij alsgoed gereformeerde' de bouwtekeningen op een zondag heeft uitgewerkt. (foto Henk Bouwman) WIJ ZIJN HET PROMOTIE-TEAM VAN UW DAGBLAD Om 22.00 vanavond is de start van het kampioenschap paalzitten in Noordwijkerhout. Wij zullen morgen de paalzitters een warm hart toedragen. Voor u hebben wij bij ons: stickers, zonnekleppen, vlaggetjes en de ZOMER BEWAARFOLDER. Volop informatie over de Olympische Zomer Spelen in Seoul. U maakt kans op een prijs.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 11