Klacht tegen discriminatie niet gehoord 'Voor sommige nummers oefen ik wel tien jaar' Open brief Alphens raadslid DAKLOZE KATJES Huisintaelting Leiniuiden pas na uitspraak Raad van State Kunstenaars exposeren in Noordwijk PAGINA 10 REGIO DINSDAG 26 JULI 1988 ALPHEN AAN DEN RIJN Nederland heeft niets geleerd van de discriminatie van vrouwen en etnische minderheden in het verleden. Weliswaar is dat thans een strafbaar feit, maar de huidi ge wetgeving biedt daarentegen geen mogelijkheid iets te onder nemen tegen discriminatie van de Nederlandse man. Dat is de strekking van een brief van gemeenteraadslid voor de WD in Alphen, R. Blom, waarin hij 'politiek Nederland' oproept paal en perk te stellen aan die discriminatie. ALPHEN AAN DEN RIJN - Fred van Heus- den en zijn vrouw Elena koesteren met zorg zes jonge katjes, die de voorzitter van de Stichting Dieren SOS (Dierenambulance) in Alphen af gelopen zondag aantrof nabij de waterzuive ring aan de Edisonweg. De beestjes zaten daar keurigingepakt in een kartonnen doos. De dierenambulance was na een telefoontje van een anonieme vrouw op zoek gegaan naar de beestjes. Het enige dat de vrouw vertelde was 'dat bij de waterzuivering iets aan de hand was met katten'. Vermoed wordt dat de vrouw de beestjes daar zelfheeft achtergelaten. "Ze stonden achter een heining opgeborgen, met een balk boven op de doos. Zonder hulp hadden zij er nooit uitgekomen en waren ze misschien pas na een paar dagen gevonden. Als iemand ze tenminste ooit gevonden zou heb ben", zegt Van Heusden. "Inderdaad weer een fraai staaltje van hoe het niet hoort. Je kan merken dat het bouwvakvakantie is en dat sommige mensen hun dier écht kwijt moeten. Afgelopen maand hebben we ook al drie aan bomen gebonden honden gehad. We hebben lie ver dat die mensen ons een belletje gevendan kunnen we de dieren ergens onderbrengen of een andere oplossing bedenken" Wat betreft de katjes van zondag gaat het om dieren uit twee verschillende nesten. Twee van de poezen zijn nog geen zes weken oud. De ove rige vier zijn een week of acht. De beestjes wachten nu op een wat vriendelijker baasje. warm roodbruin of groen. Deze kleuren ontstaan door het ge bruik van allerlei oxides. Eddy Stikkelorum heeft een opleiding tot interieur-architect gevolgd. Tijdens deze studie heeft hij een grote belangstelling ontwikkeld voor de monumenta le kunst. Stikkelorum heeft door het gebruik van 'speelse vrije vormen' in samenhang met be staande vormen een geheel eigen stijl ontwikkeld. De kapel in de kustplaats is van maandag tot en met vrijdag van 14.00 tot 17.00 en van i9.00 tot 21.00 uur geopend, met uit zondering van woensdagavond. LEIMUIDEN - Een advocaat van de Leimuidense familie Blom aan het Vriezekoop heeft de Raad van State verzocht versneld het be zwaarschrift af te handelen dat zij hebben ingediend tegen de huis uitzetting van hun zoon. Laatstge noemde bewoont bij het land bouwbedrijf van de familie een tweede woning, maar op dat pand rust volgens het bestemmingsplan van de gemeente de bestemming van schuur. De gemeente wil nu dat het huis wordt verlaten en had Blom junior te verstaan gegeven voor 25 juli te vertrekken, anders zou politiedwang tegen hem wor den gebruikt. Tegen het toepassen lissenaar Bemelman tweede op wereldkampioenschap goochelen daarvan heeft Blom beroep aange tekend. In een extra vergadering van de gemeenteraad over deze kwestie is bepaald dat de gemeente eerst de uitspraak van de staatsraad moet afwachten, alvorens tot huisuitzet ting kan worden overgedaan. Voor waarde bij het uitstel was wel dat de familie Blom de Raad van State zou vragen het bezwaarschrift ver sneld af te handelen. Dat is inmid dels gebeurd. Het is niet bekend wanneer uitspraak wordt gedaan. Alle eerdere procedures die de fa milie Blom tegen de gemeente heeft aangespannen, zijn door de gemeente gewonnen. Aanleiding voor die open brief vormt een personeelsadvertentie eind april in het weekblad Interme diair, waarin het stadsdeel de Pijp Drie jaar voor overvaller van bank Leimuiden AMSTERDAM/LEIMUIDEN - Een 28-jarige man uit Heemstede is gisteren door het Amsterdamse ge rechtshof wegens een overval op de Rabobank in Leimuiden veroor deeld tot een gevangenisstraf van driejaar. Die straf had de Haarlem se rechtbank hem ook opgelegd. Procureur-generaal mr. J. de Bruin had vijfjaar cel geëist. Op 29 mei van het vorig jaar pleegde de Noordhollander met een vriend een overval op de Lei muidense bank. De mannen maak ten een bedrag van 87.000 gulden buit. Later beroofden zij een bank in Velsen van 68.000 gulden. Het hof overwoog met betrek king tot de strafmaat dat bij beide overvallen een vuurwapen is ge bruikt. Ook hield het college er re kening mee dat de overvallen voor de slachtoffers 'een traumatiseren de werking' moeten hebben gehad. In het voordeel van de dader uit Heemstede telde nog, dat de man totdat hij zich op het dievenpad be gaf, kon bogen op een blanco straf blad. GEWOND Een 24-jarige vrouw uit Essen (Duitsland) is gistermid dag gewond geraakt bij een ver keersongeval in Katwijk. De vrouw stak volgens de politie van de kust plaats het fietspad over de Binnen- sluis over zonder op het verkeer te letten. Zij werd aangereden door een 17-jarige bromfietser uit Kat wijk. De vrouw liep vermoedelijk een zware hersenschudding en ver schillende andere verwondingen op. LISSE Voor Lissenaar Jos Bemelman kwam zijn prestatie niet als een verrassing. "Je hoort op een gegeven moment hoe je er voor staat en als er dan die tweede plaats uitrolt, sla je daar niet echt van achterover. Tenslotte heb ik tot vrijdag avond bovenaan gestaan in de rangschikking en dan is het uit eindelijk zelfs jammer dat je dan toch nog naast die titel grijpt. Maar alles bij elkaar ben ik best in m'n schik met die tweede plaats". door Kees van Kuilenburg Goochelaar Tommy Wonder de artiestennaam van de 34-jarige Lis senaar Jos Bemelman eindigde het afgelopen weekeinde tijdens het wereldkampioenschap gooche len in het Congresgebouw in Den Haag direct achter de Amerikaanse winnaar Johnny Ace Palmer. Ook de derde prijs was voor een Neder lander. Ronald Moray behaalde die in de afdeling mentale magie, waarin de goochelaar zich als hel derziende presenteert. Het was overigens al de tweede keer dat de Lissenaar Bemelman bij een dergelijk kampioenschap op een tweede plaats eindigde. Dat gebeurde bij het goochelcongres zoals de wereldtitelstrijd officieel heet in 1979 in Brussel. Aan het internationale congres dat nu in Den Haag werd gehouden namen ongeveer 2000 artiesten deel, voor namelijk afkomstig uit de goochel wereld. van Amsterdam vraagt om een hoofd van de afdeling reiniging. Daarin worden uitsluitend vrou wen en leden van ethnische min derheidsgroeperingen verzocht te solliciteren. "Nadat jarenlang is gestreden te gen discriminatie, in welke vorm dan ook, is thans 'het tijdperk' aan gebroken om de man te discrimi neren, niet tot een etnische min derheid behorend', schrijft Blom. En verder: 'Discriminatie, uitslui ting, ontzegging, op grond van ge slacht, geaardheid, huidskleur, po litieke visie, afkomst, om welke re den dan ook, is gruwelijk en dient fel te worden bestreden", aldus Blom. Eerdere pogingen zijn gelijk te halen in deze kwestie strandden tot nu toe echter. In juni van dit jaar had Blom reeds een schriftelijke klacht ingediend bij de officier van justitie in Amsterdam, W. Mijns- sen. Die stelde echter in zijn ant woord dat alleen bedrijven straf baar zijn wanneer ze onderscheid maken tussen de afkomst van per sonen. Op de overheid is die regel niet van toepassing. Ook zegt Mijnssen dat eventuele discrimina tie naar sekse niet strafbaar is vol gens de wet. Bovendien is het toe gestaan de maatschappelijke ach terstand op te heffen van etnische en culturele minderheden. Brieven aan de nationale om budsman in Den Haag, mr. drs. M. Oosting, en aan de commissie voor gelijke behandeling van mannen en vrouwen eveneens in Den Haag, hadden evenmin het gewenste re sultaat voor Blom. Oosting deelde mee de standpunten van de officier te delen, de commissie zei geen be- voegheid te hebben voor wat be treft de beoordeling van het perso neelsbeleid van overheidsorganen. Wel heeft de commissie de brief in middels doorgestuurd naar een soortgelijke commissie van de overheid, die ressorteert onder bin nenlandse zaken. De strijd tussen de beste gooche laars van de wereld speelt zich om de drie jaar af. Het volgende kam pioenschap is in 1991 in Rome. Het wordt georganiseerd door de FISM. Dat is een organisatie van goochelaars uit de hele wereld. Er deden aan het evenement in Den Haag zowel beroeps- als amateur goochelaars mee. Lissenaar Be melman is beroepsgoochelaar. De Lissenaar behaalde zijn twee de plaats door de uitvoering van de act met de kip en een ei. Bemelman heeft hier twee jaar aan gewerkt. "Dat is erg kort, want er zijn wel nummers waar tien jaar oefening aan vooraf ging voordat ik tevre den was", aldus de Lissese gooche laar. In het Haagse Congresgebouw traden gedurende zes dagen 160 goochelaars op, die allen een act van tien minuten brachten. Bemel man trad op in de categorie alge meen goochelen. "Zeg maar een vergaarbak van alle nummers die niet in een andere categorie zijn on der te brengen". Daar had hij con currentie van 50 vakbroeders en - zusters. Daarnaast waren er catego rieën zoals illusionisme, komisch goochelen, gedachtenlezen en het zogenaamde table-magic. In die laatste categorie behaalde de Ame rikaan Palmer de wereldtitel. Het was de eerste keer dat een 'tafel goochelaar' deze titel behaalde. "Iedere deelnemer kreeg van een vakjury een bepaald aantal punten en degene die de meeste punten behaalde werd wereldkampioen. Zo simpel is dat in de goochelwe reld", aldus de Lissenaar. Kwaad Jos Bemelman is al een groot deel van zijn leven met het gooche NOORDWIJK - In de kapel van de hervormde kerk aan de 'kop' van de Hoofdstraat in Noordwijk aan Zee is van 6 tot en met 21 au gustus een expositie van werk van drie kunstenaars. Het is de tweede tentoonstelling die deze zomer door de gemeente Noord- wijk wordt georganiseerd. Dit keer is gekozen voor wer ken van Annelies van der Rhee- Landsman (pastels en oliever ven), Marianne Koster-Harte- mink (keramiek) en Eddy Stik kelorum (monumentale vormge ving). De pastels van Annelies van der Rhee-Landsman zijn meestal landschappelijk van aard, sommige zouden tot het 'magisch realisme' kunnen wor- den gerekend. Tijdens de exposi tie is. een uitgebreide collectie van haar nieuwste werk te zien. Marianne Koster-Hartemink woont en werkt in Noordwijker- hout. Zij maakt sinds 1972 vooral handgevormde keramiek. Haar werkstukken zijn veelal uitge voerd in prachtige aarden tinten, len bezig. Als tienjarige jongen haalde hij al trucs uit een eenvou dig goochelboekje en dat groeide uit naar een hobby. "Het ging van kwaad tot erger", zo schetst hij ver volgens zelf zijn loopbaan. Sinds twaalf jaar is hij beroepsgoochelaar en verdient hij een aardige boter ham op het toneel. Hij treedt voor namelijk op op personeelsfeesten en geeft verder lezingen over het goochelen. Zo was hij de afgelopen jaren als spreker voor vakbroeders in Amerika, Japan en in geheel Eu ropa. Bemelman doet er alles voor om zo ver mogelijk te komen in het goochelen. Dagelijks oefent hij on geveer tien uur. Niet meer, zoals vroeger het geval was, met een spiegel. Als de Lissenaar nu thuis oefent worden zijn handeling met de video-camera opgenomen. "Dan kun je het later op je gemak afdraaien en zie je gelijk wat er niet in orde is. Dat was met een spiegel niet altijd mogelijk", aldus Bemel man. Daarnaast trekt de Lissenaar ook veel tijd uit voor het bedenken en ontwikkelen van goochelnum- mers. Theater Om zich te bekwamen in de thea terwereld volgde Bemelman een driejarige theater-opleiding. Ver der werkte hij ook nog twee jaar in het theater. "Theater is een belang rijk element bij het goochelen, van daar dat ik die opleiding heb ge daan. Ik heb daar veel van opgesto ken dat ik nu gebruik in mijn num mers". Bij het goochelen gaat de voor keur van Bemelman uit naar het ta- ble-magic. "Dan heb je veel contact met je publiek. Het publiek is uit eindelijk een deel van het gebeu ren en een emotionele band met de mensen in de zaal is dan ook erg be langrijk. Die band is er niet als je veraf op een toneel staat. Maar ook het goochelen op het toneel zie je in Nederland bijna niet meer. Dit in tegenstelling tot bijvoorbeeld in Frankrijk en Duitsland. Hoe dat komt weet ik ook niet". De overleden Nederlandse goo chelaar Fred Kaps was een van de grote voorbeelden van Bemelman. "Het was grandioos hoe Kaps zijn nummer deed. Niet van 'dat doe ik even', maar met veel gevoel voor het spel er omheen. Er zijn er maar weinig die dat kunnen. Verder vind ik de Amerikaan Albert Gosh- mann erg goed". Marktwaarde Bemelman gelooft niet dat zijn 'marktwaarde' met deze tweede plaats gestegen is. Het belangrijk ste vind hij dat zijn prestatie door collega's is gezien. "Bovendien za ten er ook mensen in het Congres gebouw van grote theatershows in Las Vegas en Japan. Daar heb ik vluchtig contact mee gehad. Dus is het niet uitgesloten dat daar nog wat uitrolt. Want hoewel het goo chelen op personeelsfeesten erg leuk is, is een optreden in een thea tershow weer eens wat anders. Maar nogmaals ik zie wel wat er op me af komt". De Lissenaar weet nog niet of hij over drie jaar in Rome weer van de partij is bij het wereldkampioen schap. "Na twee tweede plaatsen zou een nieuw wereldkampioen schap wel leuk zijn, maar je moet er zo verschrikkelijk veel voor doen om goed voor de dag te komen dat ik daar nu nog m'n twijfels over heb. Maar misschien ben ik over een half jaar al weer bezig met het uitwerken van een nieuwe act". Arrestatie in Alkemade van vier winkeldieven ALKEMADE - De politie uit Alke- j made heeft afgelopen weekend vier jongeren uit Oude Wetering aangehouden op verdenking van winkeldiefstal. Het viertal, drie j jongens en een meisje in leeftijd va-j riërend van 18 tot 23 jaar, werd za- terdag in een plaatselijke super- markt betrapt, maar wist te ontko men. Agenten konden later wel één i van de jongeren, geen onbekenden j van de politie, thuis aanhouden. 's Avonds volgde een tweede aanhouding. De overige twee kon- i den uiteindelijk zondagavond wor-1 den gearresteerd, terwijl zij op- nieuw aan het inbreken waren, dit maal in eeanrs ging gisteren direct door naar de gevangenis, omdat hij nog een straf van een halfjaar moet uitzitten wegens diefstal. De ande re drie zijn na verhoor op vrije voe ten gesteld. Snelkraak in sportzaak Lisse LISSE/SASSENHEIM - Bij een sportzaak aan de Kanaalstraat in Lisse is vannacht een snelkraak ge pleegd. Nadat de dieven een steen dool- de voordeur hadden gegooid j haalden zij trainingspakken van j twee kledingrekken. In een auto verdween het duo. De gealarmeer de politie was al één minuut na de melding ter plekke, maar toen wa ren de inbrekers al verdwenen. Volgens de politie met recht dus I een snelkraak. Bij een dansschool in Sassen- i heim is maandagmorgen ingebro- j ken. Via een luik op het dak kwam I men in het pand. Een klein geldbe- drag en sigaretten werden meege- VANDALEN Vandalen hebben in de nacht van zondag op maan dag schade aangericht aan vier vrachtwagens van een vleeswaren- bedrijf in Katwijk. De auto's ston den geparkeerd op het terrein aan de Valkenburgseweg. Van de wagens werden in totaal 13 banden lëeggestoken. In een benzinetank werd zand gegooid en twee auto's werden met oranje verf besmeurd, De totale schade is nog niet be kend. Alphense politie houdt inbrekers uit Haarlem aan ALPHEN AAN DEN RIJN - De Alphense politie heeft afgelopen nacht op de Handelsweg drie in brekers uit Haarlem aangehouden. Het drietal bleek te hebben inge broken bij een bouwbedrijf aan de Magazijnweg. Een auto met daarin een slapen de man (27) zette surveillerende agenten op het spoor van de inbre kers. De man kon geen verklaring geven voor zijn aanwezigheid. In de auto lag een draadloze telefoon die van de inbraak afkomstig bleek. De man, een bekende van politie en justitie, werd meegeno men naar het bureau. Toen de agenten terugkeerden naar de Handelsweg zagen ze twee mannen rondlopen. Het duo, 21 en 24 jaar, werd eveneens meegeno men naar het bureau. De mannen bekenden de inbraak bij het bouw bedrijf. De inbrekers werktuigen konden op aanwijzingen van de mannen worden terugggevonden. Eén van de mannen werd gezocht door de rijkspolitie in Geldermal- sen. De mannen worden nog ver hoord. DINSDAG 26 JULI AJphen avondconcert beiaardier Ritter op carillon Adventskerk. aanvang Katwijk Vredeskerk, Voorstraat, orgel concert door Everhard Zwart, aan vang 20.15 i 19.30 biljarten bi| wijkvereniging Hoorries-Ri|nsoever, aanvang schatgraven bij Willy en Loes. aanvang 14.00 uur kinderen t/m 8 jaar, 14.45 kinderen vanaf 9 jaar. wijksport luchtkussen. Kat wijk Zee bij de Oranjeschool aan vang 19.00 uur. Leiden Tennispark Roomburg, Ka- naalweg, Open Leidse tenniskam pioenschappen. Rijksmuseum voor Volkenkun de. Steenstraat, 14.30 uur: Films Ulama het balspel in Mexico en sport en spel in Maleisië. Noordwijk Koningin Wilhelmina Boule vard, Vuurwerk, 23.00 uur. Gat van Palape, Concorde-shi- show van Peter Stuyvesant Travel. 20.00, 21.00 en 23.00 uur. Raadhuis, Historische rond wandeling. aanvang 19.30 uur. Natuurcentrum Jan Verwey, Weteringkade 27, Dia-presentatie over "Noordwijk in de vier jaarge tijden", aanvang 20.30 uur. Noordwijkerhout Oosterduinsemeer, start WK Paalzitten, aanvang 22.00 uur. Leeuwenhorst Congrescenter, Langelaan, Modeshow mevrouw Riem Vis. aanvang 20.00 uur. Voorschoten terrein sporthal de Vliethorst, kermis van 15.00 tot 23.00 uur. rondleidingen om 14.00 en WOENSDAG 27 JULI Katwijk Oude Kerk, Boulevard, Woens dagavondzang met Mary v.d. Mey. aanvang 20.00 uur. Soefi tempel aan de Sportlaan, Duinwandeling olv een boswach ter. aanvang 10.00 uur. Luchtkussen, Badmmtontoer- nooi, aanvang 14.00 uur bij strandpaviljoen Westerkim. Leiden Tennispark Roomburg, Ka- naalweg, Open Leidse tenniskam pioenschappen, 10.00 uur. Museum voor Volkenkunde, Steenstraat, Film: Trioband- cricket, aanvang 14.30 uur. Noordwijk N.H. Kerk aan de Hoofdstraat, woensdagavondzang met Groot Evangelisatiekoor uit Katwijk, aanvang 20.30 uur. Koningin Wilhelmina Boule vard en Parallelboulevard, prof ronde van Noordwijk, 17.30 uur. zomerkermis tot en met 29 juli op het Wantveld, van 11.00 tot 23.00 uur. Huis ter Duin, Clowntjesfeest. minikermis, 18.00 tot 22.00 uur. Bollenbad, Nieuwe Zeeweg, Rekreaqua '88, sportieve activitei ten in en rond het water van 13.30 tot 16.30 uur. straatscène van het Evange- Ark" aanvang 20.00 uur. Noordwijkerhout WK paalzitten. van 00.00 tot 24.00 uur, 11.00 Ballonwedstrijd, 14.00-16.00 diverse spellen, 16.00 schatgraven, 19.00-22.30 uur bandfestival met artiest en 15.30 in Kasteel Duivenvoorde aan de Veurseweg. DONDERDAG 28 JULI Katwijk toeristenmarkt in het centrum van 14.00 tot 21.00 uur. Leiden Tennispark Roomburg, (Ka- naalweg) Open Leidse tennis kampioenschappen, aanvang 10.00 uur. sportpark Duinwetering Noordwijk-Feijenoord, 19.00 uur.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 10