TAD LEIDEN Proef met volgens oud recept gebrouwen Leids bier geslaagd LEIDSCH DAGBLAD Juridische strijd auteursrechten van wetenschappelijk naslagwerk llgi g| Van Gend Loos verzet zich tegen verhuizing Weer overlast vocht in huizen Irenestraat s ZATERDAG 23 JULI 1988 Ruim 8000 liter vanaf 3 oktober verkrijgbaar LEIDEN - De proef met vol gens oud recept gebrouwen Leids bier is geslaagd. Bij een brouwerij in België lig gen enkele honderden va ten - elk met een inhoud van 30 liter - opgeslagen met in totaal 8000 liter bier. Rond 3 oktober is het bier verkrijg baar in een groot aantal Leidse kroegen. De prijs zal komen te liggen tussen de twee en tweeënhalve gul den. Volgens de initiatiefne mers heeft het bier de kwali ficatie 'fris terrasbiertje' meegekregen. Voorlopig heet het bier de naam 'Het Leidsch Bier' meegekregen. Het geestrijk vocht, gemaakt naar oud recept van de verdwenen Leidse brouwerij De Posthoorn aan de Oude Vest, is een wit biertje (uit tarwe). "Een speciaalbier, van daar dat de prijs ook wat hoger is dan voor een gewoon biertje. Maar gezien de prijzen voor speciaalbie- ren, vaak meer dan drie gulden, valt de prijs voor het Leidse bier nogal mee. Het is op ambachtelijke wijze gebrouwen zonder kleurstof fen. Er zit vijf procent alcohol in", aldus Peter van Dam (22), die sa men met zijn kameraad Diederik Arcel (20) heeft gezorgd dat het Leidse bier weer wordt gebrou- Aanvankelijk kregen de beide Leidenaars een flinke tegenslag te verwerken. Zowel in Amsterdam als in België werden proeven geno men met het bier. "Het proef- brouwsel in Amsterdam is evenwel volledig mislukt. Het is onduide lijk waardoor dat precies komt. Bij de Amsterdamse brouwerij was 50 liter bier aangemaakt in flessen. Het spul smaakte nergens naar. Er kwam geen schuimkraag op en het alcoholpercentage bedroeg meer dan zeven procent, veel te hoog dus", licht Peter van Dam toe. Traditie De massaproduktie in Belgie - 8000 liter - is geheel geslaagd. "In België hebben ze een veel langere traditie en meer ervaring met het maken van speciaalbieren, en voor al met witte bieren. In Nederland hebben bedrijven daarmee nauwe lijks ervaring. Het was ook vrij ge makkelijk voor de Belgische brou werij om ons produkt te maken, omdat het een variant is op andere witte bieren die zij reeds maken". Het bier is straks ook verkrijg- DEN HAAG/LEIDEN - Twee au^ teurs en de Leidse drukkerij v/h E.J. Brill leveren een juridische strijd over de auteursrechten van een wetenschappelijk naslagwerk. Het gaat om een een register met daarin verwijzingen naar vele plaatsen en personen in de Islami tische literatuur. Het boek, waar aan zestien jaar is gewerkt, maakt deel uit van een serie die Brill uit geeft. Het is geschreven in het Ara bisch en heeft een Franse inlei ding. De twee auteurs, dr. J.J. Witkam en dr. W. Raven, eisen dat Brill in het boek de aanduiding opneemt dat het auteursrecht in hun handen is. Brill wil dat wel doen, maar eist een dergelijke vermelding ook voor zichzelf op. "Brill heeft een zeer uitvoerige en zeer creatieve in breng gehad in het boek. Brill heeft alle teksten vertaald in zetbaar Ara bisch. Het kreeg geen zetklare tekst aangeleverd. Het boek kon al leen maar verschijnen omdat Brill die specifieke kennis bezat", ver klaarde raadsvrouw mr. E. Mout de eis van de uitgeverij. Brill meent verder dat een au teursrechtelijke bescherming voor de typografie, de lay-out en het zet werk noodzakelijk is vanwege'de waarde van het boek. Het naslag werk is in een oplaag van zeshon derd exemplaren gedrukt en kost vierhonderd gulden. In het verle den is bij andere delen uit de serie gebleken dat er in het Midden-Oos ten allerlei 'roofdrukken' versche nen. Het boek wordt dan fotogra fisch vermenigvuldigd en voor veel minder geld op de markt gebracht. Om de roofdrukken tegen te gaan heeft Brill een exclusieve li centie verleend aan een Turkse uit geverij. Die mag een goedkope uit gave maken van het boek en be taalt daarvoor slechts een gering bedrag. Voorwaarde is dan wel dat de Turkse uitgeverij optreedt tegen roofdrukkers. Advocate Mout noemde dat in het belang van de auteurs. Zij zijn er bij gebaat dat er op de markt geen boeken verschij nen van minderwaardige kwaliteit. Veel roofdrukken zijn namelijk ernstig verminkt en daardoor on wetenschappelijk, aldus Mout, die toegaf dat Brill geen enkel overleg had gepleegd met de auteurs over de goedkope uitgave. Advocate mr. K. Salomons, raadsvrouw van de twee schrijvers, wees de verdediging van Brill vol ledig van de hand. "De auteurs zijn wetenschappers. Ze hoeven niet onder curatele te worden gesteld", stelde Salomons in een reactie op de mededeling dat alles in het be lang van haar cliënten was. Ze wees rechtbankpresident mr. R. Portheine op het feit dat de twee schrijvers aanzienlijke inkomsten mislopen door de licentie die voor zeer weinig geld in verkocht. Bo vendien zou Brill via een van haar bedrijven in Duitsland wel veel geld verdienen aan de goedkope uitgave. Deze constructie is be dacht, zo stelde Salomons, omdat het boek is gemaakt met bijna een ton subsidie die moet worden te rugbetaald als er aan de uitgave wordt verdiend. En bovendien zou Brill via de Turkse omweg geen royalties aan de schrijvers hoeven te betalen. Advocate Mout be streed dat. Salomons eiste dat Brill de licen tie-overeenkomst met de Turkse uitgeverij opzegt. Probleem is dat er inmiddels al 9000 exemplaren zijn gedrukt en daarvan al zo'n 7000 boeken zijn verspreid. Daarom bood Salomons Brill ook de moge lijkheid een en ander af te kopen middels'een schadevergoeding van 25.000 gulden. En hield zij vast dat alleen haar cliënten op de titelpagi na's komen te staan als bezitters van het copyright. Over een week beslist mr. Port heine of hij deze vorderingen toe wijst. baar in flessen van 30 tot 33 cl. "Hoe die flessen er uit gaan weten we nog niet. We hebben de keus uit drie mogelijkheden". Alle mensen die inmiddels het witte vocht hebben geproefd zijn dik tevreden. Van Dam: "We hebben 35 mensen, mannen en vrouwen, laten proeven. Daar za ten bouwvakkers en wetenschap pers bij. Ze waren allen zeer te spreken over het Leidse bier". Het 'nieuwe' bier wordt 7 augus tus ten doop gehouden. Tijdens een bijeenkomst in een horecabe drijf - die naam is alleen aan geno digden bekend om te voorkomen dat alle Leidenaars die dag komen proeven - zullen de notabelen van de stad er voor het eerst van kun nen proeven. Eind september wor den de vaten geleverd aan een groot aantal Leidse horecabedrij ven zodat het tijdens de festivitei ten rond Leidens ontzet rijkelijk kan worden uitgeschonken. Spelletje Het is begonnen als een spelletje. "Het leek een leuk idee om naar oud Leids recept bier te laten ma ken. Ik denk dat we inmiddels vier- tot vijfduizend gulden in deze klus hebben geïnvesteerd en het project is danig uitgegroeid", vertelt Peter van Dam. Het is volgens hem zeker niet de bedoeling dat het een eenmalig avontuur blijft. Integendeel. De initiatiefnemers willen dat het bier straks het hele jaar door te verkrij gen is in de horeca. "We hebben in middels contacten met Heineken Initiatiefnemers Peter van Dam (links) en Diederik Arcel met tussen hen i flessen Leids bier. Het ontwerp is gemaakt door Martina Ammeraal. in Zoeterwoude, die overweegt het bier te gaan brouwen. Maar daar over meten nog verder besprekin gen worden gevoerd". Er is een tendens bespeurbaar op de biermarkt dat steeds meer men sen overgaan op de zogenaamde speciaalbieren. Vooral de Belgi sche soorten zijn de laatste jaren flink in opmars. "Het is te hopen dat Heineken het Leidse speciaal bier wil maken. Dan zou het de naam Sleutelbier kunnen krijgen, BROEK- EN SIMONTJESPOLDER - .5, V I 'H A -• l xiVk'- u iaN>.mm «V' PI LEIDEN/OEGSTGEEST - De Broek- en Simontjespolder vanuit de lucht gezien, met op de achtergrond de Merenwijk. De polder blijft naar het zich laat aanzien voorlopig groen, hoewel wethouder Peters onlangs zei per soonlijk liever daar woningen te zien verrijzen dan in de Oostvlietpolder. Bebouwing van de Broek- en Simontjespolder, die op grondgebied van de gemeenten Oegstgeest en Warmond ligt, is nu het ministerie van verkeer en waterstaat de bouw van een NS-station aan de Gooimeerlaan in de Me renwijk toestaat, wel iets actueler dan vroeger. Maar concrete plannen in die richting zijn er voorlopig niet. Voor bebouwing heeft de gemeente Lei den trouwens wel de medewerking van de buren nodig, (foto Frans Rombout) DEN HAAG/LEIDEN - Van Gend Loos Leiden zal zich met alle mo gelijke middelen verzetten tegen pogingen van het gemeentebe stuur het bedrijf te dwingen zijn vestiging aan de Haagweg op het spoorwegemplacement te verla ten. Binnen het bedrijf bestaat geen enkele behoefte om die plaats te verlaten Mr. J.M. de Munnik, advocaat van de Leidse Van Gend Loos- -vestiging, heeft dat gisteren be toogd tijdens een hoorzitting van de afdeling voor de geschillen van bestuur van de Raad van State in Den Haag. Voor die afdeling dien de de beroepsprocedure die H. Nij- hoff uit Leiden heeft aangespan nen tegen de weigering van het ge meentebestuur om de Van Gend Loos-vestiging te sluiten. Nijhoff, die in de Genestetstraat woont, dringt daarop aan omdat hij vooral 's nacht veel geluidshinder van het bedrijf zou ondervinden. Het gemeentebestuur vindt slui ting van de vestiging echter niet re ëel omdat er met Van Gend Loos onderhandeld wordt over een mo gelijke verhuizing naar een andere locatie. Die onderhandeling heb ben echter nog geen resultaat op geleverd. Raadsman De Munnik maakte tijdens de zitting van de ge- schillenafdeling van de Raad van State duidelijk dat ook in de toe komst daar niet al te veel verwacht van moet worden. Van Gend Loos vindt dat er geen reden is om naar andere plek te verhuizen omdat van ernstige geluidshinder geen sprake zou zijn. Momenteel beschikt de Leidse ves tiging nog niet over een passende hinderwetvergunning. B en W zijn wel bereid die te geven indien Van Gend Loos duidelijk maken in de toekomst te zullen verhuizen. Als die verhuizing niet doorgaat een naam die echt bij Leiden hoort. Die naam kunnen we zonder Hei neken niet gebruiken omdat het bedrijf al de naam Sleutelbokbier voert. Die namen lijken teveel op elkaar en je krijgt er moeilijkheden mee als je die naam buiten Heine ken om zou gebruiken", aldus Van Dam. Een aantal drankzaken in Leiden heeft ook belangstelling om het bier in flessen te verkopen. Hoe wordt het Leidse biertje uit flesjes behandeld? Van Dam: "Het flesje rechtop een kwartier tot hooguit een half uur in de koelkast plaatsen. Vlak voor inschenken het flesje even laten rusten. Vervol gens het glas schuin houden en rustig inschenken. Laat een paar millimeter - een beetje drab - in de fles zitten". Het bier in de vaten wordt kouder geserveerd. Tijdens de bijeenkomst op 7 augustus wordt er een speciaal voor het Leidse bier gemaakt glas gepresen teerd. Na aanbrengen nieuwe douche wil het gemeentebestuur dat het bedrijf een drie meter hoog en tweehonderdvijftig meter lang ge luidsscherm neerzet. Volgens raadsman Munnik zal dat scherm ongeveer 600.000 gul den moeten gaan kosten. Munnik: "Op het eerste gezicht lijkt dat een behoorlijke stimulans om toch een verhuizing te overwegen. Een in tern organisatie-onderzoek heeft echter duidelijk gemaakt dat daar aan geen behoefte bestaat". De afdeling voor de geschillen van bestuur van de Raad van State zal in deze zaak over enige tijd een uitspraak doen. LEIDEN - Nog geen week nadat de douche bij zijn buurbrouw is ver vangen, heeft J. Erades uit de Ire nestraat weer vochtoverlast. Tot voor kort liep het badwater van zijn bovenbuurvrouw, van wie eerder dit jaar de woning is gerenoveerd, in zijn elektrische leidingen en stond daardoor het water in de lam pen. Hoewel vorige week de firma Arbouw in opdracht van de wo- ningbouwverenging De Eendracht de douche heeft vervangen, heeft Eradus weer last van vocht. "Het is minder dan een paar we ken terug, maar het behang in de gang was weer nat. Dat is ook niet zo gek. De bovenbuurvrouw heeft in de deur naar haar douche een ontluchtingsrooster dat geen nut heeft. Bij gesloten deur valt dat rooster gelijk met de drempel. Het vocht sijpelt tussen drempel en deur door en komt uiteindelijk in mijn gang terecht", aldus Erades. Eind vorige maand kreeg hij een stroomstoot toen hij zijn handen onder de kraan wilde wassen. Zijn buurvrouw had een rokende was machine en kreeg het advies maar een nieuwe te kopen. De emoties laaiden bij Erades zo hoog op dat hij met een zwaard de meterkast kliefde. Inmiddels zijn de problemen met de elektriciteit verholpen. In het huis van Erades zijn in de dou che en de kamer een paar nieuwe leidingen gelegd en de meterkast is vervangen. "Maar dat is allemaal op een manier gebeurd die mij niet aanstaat. Ergens in het plafond wordt een gat gemaakt, er worden leidingen gelegd en dan zie je nie mand meer om het karwei af te ma ken". Erades heeft inmiddels een heel logboek aangelegd van wat hem de laatste paar maanden, sinds de renovatie van zijn woning, is overkomen. Waarvan hij vooral moe wordt, is het aantal lapmiddelen.dat wordt geadviseerd als er wordt geklaagd: "Om te voorkomen dat ér vocht doorsijpelt naar mijn huis, moet mijn bovenbuurvrouw maar een douchegordijn kopen. Ik kan in de keuken mijn handen niet wassen omdat de kraan te ver naar achte ren is geplaatst en het kraanwater bijna tegen de achterkant van de wasbak terechtkomt. Elke keer als ik mijn handen was is het aanrecht doornat. Het advies is dat ik zelf maar een boogje moet monteren waardoor het water meer centraal in de bak valt. De geiser ploft nog steeds: elke keer als ik die aandoe, volgt er een steekvlam. Dat was voor de renovatie niet zo. Nu moet ik ineens een nieuwe geiser ko pen". Zelf gebruikt Erades sinds de re novatie zijn douche niet meer. "De ontluchtingsroosters werken niet en het vocht loopt in mijn kamer. Voorts zit er geen wasbak in de doucheruimte", aldus Erades. Hij wilde aanvankelijk helemaal niet meewerken aan de renovatie, maar werd door de rechter daartoe ge dwongen. "Mijn huis was prima in orde. Sinds de renovatie heb ik al leen maar ellende". Hij eiste via de rechter trouwens dat er vervangende woonruimte zou komen tijdens de renovatie. "Het is verschrikkelijk om elf da gen in de rotzooi te zitten, terwijl je wel in het huis moet blijven wo nen". Overigens is Erades in hoger beroep gegaan: "Dat is vooral be doeld om te bewerkstelligen dat alsnog een aantal klussen in mijn huis naar behoren wordt uitge voerd". Sinds bewoners kritiek hebben uitgesproken op de renovatie, is er een en ander verbeterd. Op een aantal adressen in de Irenestraat zijn klusjes geklaard aan onder meer doucheruimten en elektrici teit, en ook is er inmiddels begon nen met het verhogen van de voor tuinen. De brandgang en de achter tuinen liggen er slordig bij. Vooral de slechte brandgang steekt de be woners: "Je kunt 's nachts geen hand voor je ogen zien en het is er zo ongelijk dat je dan gemakkelijk een been kunt breken". De achter- tuinen liggen zo laag en scheef dat herhaaldelijk sprake is van water overlast. Woningbouwvereniging De Eendracht was niet bereikbaar voor commentaar. Eerder zei me dewerker Hogenboom van De Een dracht "van geen problemen te we ten in de Irenstraat". Nieuwe exploitant voor café Bolle Jan LEIDEN Café Bolle Jan aan de Beestenmarkt wordt binnenkort weer geopend. Ben Luijkx, de eige naar van Malle Babbe, is de nieuwe exploitant van de horeca-gelegen- heid. Het café gaat waarschijnlijk over vier tot vijf weken open. Dan is de verbouwing, die momenteel aan de gang is, gereed. TEGEN BOOM - Met een flinke klap kwam vannacht (02.23 uur) een personenauto op de Witte Sin gel, ter hoogte van het Leidsch Dagblad-gebouw, tegen een boom tot stilstand. De bestuurder, een Leidenaar, verklaarde tegenover de politie dat een tegenligger hem de doorgang had versperd. De auto werd flink beschadigd en de man liep borstletsel op.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 9