Economische perspectieven Golf gunstig Fokker wint het vertrouwen weer snel terug Wescon: voor 150 mensen geen werk Voor individuele belastingbetaler verandert er veel Berlusconi breidt uit Meer dan een automuseum Autotron Altraktiepark ZATERDAG 23 JULI 1988 SBHL PAGINA 7 VN-resolutie wekt vertrouwen WARGA (GPD) De zuivelcoöpe- ratie Frico/Domo introduceert de komende winter een goed smeer bare boter, zonder dat afgeweken wordt van de strenge normen die in de Boterwet zijn vastgelegd. "Het wordt een wat luxer produkt, niet meer in het vertrouwde pakje maar in een kuipje", zegt directeur Derk Jan Branderhorst van de Frico-bo- tervetsector. Lang wordt al de klacht gehoord over boter, die vooral in de winter periode maar slecht op de boter ham is te krijgen. Sommigen heb ben al gezegd dat de oplossing een voudig is, maar nimmer zijn er wer kelijk nieuwe vindingen toegepast die aan de bezwaren tegemoet kwa men. De Frico botermakerij in War- ga is nu zo ver, nadat er een klein jaar is gewerkt aan onderzoek om de smeerbaarheid te verbeteren. Branderhorst zegt dat het uitge- Frico komt met beter smeerbare boter in kuipje sloten is om melkvet zodanig te be werken dat boter uit de koelkast voortaan zacht en daardoor goed smeerbaar is. "Dat is wel de meest ideale situatie, maar zonder bewer kingen of chemische toevoegingen absoluut onhaalbaar", verklaart hij. Frico wil evenwel naar zijn zeg gen absoluut binnen de normen blijven van de Boterwet en wil daaraan ook niet tornen. Met de goede eigenschappen van de zogenaamde zomerboter, waar van het melkvet zachter van struc tuur is, heeft het bedrijf nu een op lossing voorhanden. Branderhorst wijst er op dat de 's winters gepro duceerde boter harder van struc tuur is en dat in die periode ook va ker klachten komen. Dat heeft veel te maken met het voer dat de koei en krijgen voorgezet. Door nu zo merboter in te vriezen en in de win terperiode te verwerken met de hardere boter denkt Frico het hele jaar een constant produkt met een goede smeerbaarheid te kunnen le- Daarnaast is er een mogelijkheid om bij de produktie van boterolie een scheiding aan te brengen in zo genaamd hard vet en zacht vet. Het zachte vet kan dan worden ge bruikt voor toevoeging aan de win- terboter, waardoor de smeerbaar heid wordt verbeterd. Beide oplos singen zijn toe te passen voor het nieuwe produkt. KUWAYT (AP) - De Iraanse aan vaarding van de VN-resolutie, waarin wordt opgeroepen tot een wapenstilstand in de Golfoorlog, heeft de economische vooruitzich ten voor het gebied sterk verbe terd. 0 Economen, beleggers en rege ringsfunctionarissen menen dat een mogelijke beëindiging van de vijandelijkheden in de Golf zoda nig vertrouwen zal wekken dat handel en zakenwereld een hoge vlucht zullen nemen. De multina tionals zullen staan te dringen om contracten, zo wordt verwacht. "De terugkeer van het vertrou wen zal de handel op de korte ter mijn nieuw leven inblazen en de aarzelende particuliere sector zal over de streep worden getrokken. Aandeelhoudende bedrijven zul len onder de nieuwe, stabielere om standigheden hun investeringsbe leid herzien en weer gaan investe ren", aldus Ziad Taqi, hoofd van de economische afdeling van de Na tionale Bank van Kuwayt. Taqi voorspelt "een rijke en uit gebreide markt" in de Golf, vooral als de Golfstaten en de geïndustria liseerde landen overeenkomsten afsluiten voor de financiering van de economische en sociale infra structuur en wederopbouwprojec- ten in Iran en Iraq. "Iraq, Iran, Saudiarabië en Kuwayt vormen een grote, rijke markt. De bouw- objecten in het gebied voorzien in een groeiende markt voor buiten landse bedrijven en particuliere ondernemingen", meent Taqi. Vooral Kuwayt heeft veel te lij den gehad van de oorlog. Maar de nabijheid van het front, dat tot nu toe een probleem was, zou nu wel eens in het voordeel kunnen wer ken. Omdat het land het dichtst bij de twee strijdende partijen ligt, wordt verwacht dat veel kandi daat-investeerders vanuit Kuwayt de markt in Iran en Iraq zullen wil len bespelen. Jassem al-Saadoun, een promi nente Kuwaytse econoom, meent dat de aandelenkoersen geleidelijk zullen stijgen na een wapenstil stand. Ze zullen volgens al-Saad oun dan al snel tot rust komen en pas later naar een hoger niveau stij gen. De prijzen op de beurs van Ku wayt zijn de laatste dagen al enigszins omhoog gegaan. Op dag werd meer verhandeld dan de anderhalf jaar daarvoor. Speculatie De uitgever van het Amerikaan se financiële weekblad Business Week onderzoekt mogelijke illega le speculatie van zijn medewer kers. Gebleken is dat de laatste maanden de koersen van de aande len die in het blad werden bespro ken, omhoog gingen nog voordat het blad in de winkels lag. De zaak roept herinneringen op aan de ge beurtenissen rond een journalist die werkte voor de Wall Street Journal en informatie doorgaf aan een effectenmakelaar die van deze voorkennis profiteerde. Windenergie Het Gemeentelijk Energiebedrijf van Haarlem gaat een deel van de elektriciteitsvoorziening halen uit windenergie. Het bedrijf wil vier windturbines kopen met een geza menlijke capaciteit van duizend ki- loWatt. Daarmee kan jaarlijks 1,2 miljoen kWh in de Haarlemse elek triciteitsnetten gepompt worden. Dat komt overeen met het jaarver bruik van ongeveer zeshonderd ge- Verkeersleiders Het vliegverkeer naar, van en via Joegoslavië wordt gehinderd door een stiptheidsactie van Joegoslavi sche verkeersleiders. Zowel bin nenlandse als internationale vluch ten worden vertraagd en ook het vliegverkeer via Joegoslavië on dervindt hinder omdat het moet worden omgeleid. Qualiplus Het verpakkingsconcern Tho- masssen-Drijver-Verblifa wil het bedrijfsonderdeel Qualiplus verko pen aan de Duitse Heuft System- technik. Qualiplus beweegt zich op het gebied van visuele inspectie en geintegreerde kwaliteitsbewaking. Tot de belangrijkste produkten be horen geheel geautomtiseerde lege flessen- en busseninspectoren. Ge noemde activiteiten rekent Tho massen niet tot zijn kernactivitei ten. In- en uitvoer Over de eerste vier maanden van dit jaar bedroeg de invoer van goe deren 62,7 miljard gulden, een stij ging van 2 procent in vergelijking met dezelfde periode vorig jaar. De uitvoer bereikte een niveau van 64,8 miljard gulden, een stijging met 5 procent vergeleken met de zelfde periode vorig jaar. Het Cen traal Bureau voor de Statistiek (CBS) heeft deze cijfers gisteren bekendgemaakt. Japanse auto's De autofabrikanten van Japan hebben in de eerste helft van dit jaar 6.322.728 auto's geproduceerd, een recordaantal voor de eerste helft van een kalenderjaar. Het aan tal was 3,4 procent groter dan in de eerste zes maanden van het afgelo pen jaar, zo heeft het verbond van Japanse autoproducenten laten weten. De toeneming van de pro duktie was in de eerste plaats een gevolg van de grote vraag, in Japan zelf, waar de verkoop toenam met dertien procent tot 3.379.770 wa gens. De export verminderde met naar schatting vijf procent tot 3,06 miljoen stuks. MILAAN (DPA) - De Italiaanse magnaat Silvio Berlusconi heeft zijn imperium fors uitgebreid. Gis teren werd bekend dat hij via zijn houdstermaatschappij Fininvest voor 970 miljard lire (ongeveer 1,45 miljard gulden) zeventig procent heeft overgenomen van het aande lenkapitaal van Standa SpA, het grootste warenhuisconcern van Italië. De Berlusconi-groep bestaat nu uit drie takken, financieringen en verzekeringen, warenhuizen, en commerciële tv. Berlusconi, die ook eigenaar is van de voetbalclub AC Milan, stelt zich veel voor van zijn nieuwe aan winst, niet in de laatste plaats wat betreft het adverteren voor de wa renhuizen door zijn tv-stations. De omzet van drie biljoen lire (4,5 mil jard gulden) die Berlusconi vorig jaar wist te boeken bestond voor 55 procent uit de commerciële tv-acti- viteiten en voor 21 procent uit de verzekeringen en financieringen. Standa haalde vorig jaar een om zet van 2,7 biljoen lire (ruim vier miljard gulden). Berlusconi wil die omzet op de middellange termijn vergroten tot drie a vier biljoen lire, onder meer door de bouw van nieu we warenhuizen. Met de overne ming van het warenhuisconcern stijgt het aantal personeelsleden werknemers wordt ontslag aange- onder Berlusconi met 7000 tot vraagd,. terwijl dertig werknemers 22.000. gebruik maken van de vut-regeling ADVERTENTIE UTRECHT (ANP) - Stork-werk- maatschappij Wescon BV (indus triële dienstverlening) schrapt 150 van de 1050 arbeidsplaatsen van wege een teruglopend aantal grote projecten, in combinatie met de ontwikkeling van de dollarkoers de dalende olieprijs. Voor 120 voor f9,75 Rosmalen, bij 's-Hertogenbosch voor de metaalindustrie (SUM), zo heeft Verenigde Machinefabrieken Stork gisteren bekendgemaakt. De Industriebond FNV houdt het er op dat vanwege de reorgani satie in totaal 174 arbeidsplaatsen vervallen: 128 via een ontslagver- gunning en 46 via SUM en niet op gevulde wao-plaatsen. De Wescon- directie heeft inmiddels met de vakbonden overeenstemming be reikt over een sociaal plan, dat "de toets der kritiek kan doorstaan", al dus bestuurder H. Wijninga van de Industriebond FNV. Hoewel het sociaal plan niet meer kan zijn dan "een pleister op een wond die niet te bedekken valt", is de bond zeer te spreken over de bereidheid van Wescon om 6,5 miljoen gulden voor de sociale gevolgen uit te trekken. Het sociaal plan voorziet onder meer in extra vervroegde uittre ding van 25 werknemers, een aan vulling tot SUM-niveau voor 40 werknemers tussen de 55 en 58 jaar, een halfjaar netto salaris voor 33 werknemers tussen 45 en 55 jaar en een uitkering ineens voor werk nemers jonger dan 45 jaar. Wescon (hoofdkantoor in Woerden en een aantal regionale vestigingen) opereert in de markt van industriële dienstverlening in Nederland en het Midden-Oosten. De belangrijkste vakgebieden zijn mechanische, elektrotechnische en instrumentatiewerkzaamheden DEN HAAG (GPD) Voor de pro duktie van scharreleieren zijn er nog steeds goede mogelijkheden. Landelijk waren er vorig jaar 689 produktiebedrijven voor scharrel eieren geregistreerd. Die hebben 387 miljoen eieren geleverd. Een jaar eerder telde ons land 506 be drijven die samen 301 miljoen scharreleieren produceerden. Zo wel qua produktie als qua afzet lij ken er voorshands nog uitbrei dingsmogelijkheden te zijn, zo meldt de Coöperatieve Eierenafzet- vereniging Eiveba BA (Bomer broek en Bameveld) in haar jaar verslag. Ook in Westduitsland valt een toenemende belangstelling waar te nemen voor dit artikel. De foto toont een produktiebedrijf voor scharreleieren. (foto gpdi Mankement bij Honda Civics AMSTERDAM (ANP) - Het Japan se autoconcern Honda laat 600.000 wagens van het model Civic terug roepen naar de garage. Een woord voerder van Honda Nederland ver klaarde gisteren dat het in Neder land gaat om 11.000 auto's van de bouwjaren 1984 en 1985 die zijn uit gerust met een mechanische benzi nepomp. Aanleiding van de terugroepac tie is een mogelijk defect raken van het membraan in de benzinepomp, waardoor deze pomp kan gaan lek ken en er brandgevaar ontstaat. Honda Nederland is nog geen "ex treme" gevolgen van het eventuele defect tegengekomen, aldus de woordvoerder. Bezitters van de be doelde auto's zullen binnen een a twee weken bij hun garage terécht kunnen. Geen 6,4 miljard maar toch 5,3 miljard gulden heeft het kabinet over voor de grootscheepse be lastinghervorming die met in gang van 1990 werkelijkheid moet worden. Een enorm be drag, zeker in politiek Den Haag waar normaal al veel drukte ont staat over enkele miljoenen gul dens. door Carel Goseling Wat gaat dit nu voor de individu ele belastingbetaler betekenen? De vaste aftrek van 200 gulden voor reiskosten tussen woon- en werkplaats, waarbij de afstand minder dan tien kilometer is, verdwijnt. Alle overige vaste be dragen die afgetrokken mogen worden voor reiskosten tussen woon- en werkplaats gaan met 200 gulden omlaag. De vergoe dingen die werkgevers belas tingvrij aan werknemers mogen geven voor reiskosten, gaan eveneens met 200 gulden om laag. Wordt er meer gegeven, dan wordt daarover belasting gehe- De aftrek voor onderhouds kosten aan de eigen woning, be halve monumentenwoningen, vervalt. Deze regeling geldt nu voor een woning met een waar de, in bewoonde staat, van maxi maal 40.000 gulden. Voor deze re geling komt een nog te ontwer pen subsidieregeling in de plaats. Het aftrekken van bepaalde uitgaven zoals betaalde alimen tatie, premies voor lijfrenten of aangegane leningen wordt on aantrekkelijker. Als na het jaar waarin deze zogenaamde 'nega tieve persoonlijke verplichtin gen' zijn aangegaan een deel daarvan wordt terugontvangen, moet dit bij het inkomen worden opgeteld. Tot nu toe is dat niet het geval. Ziektekosten Bij de aftrek van ziektekosten vervalt de regeling dat de kosten, indien deze post meerdere jaren achter elkaar gebruikt wordt, met 25 of 50 procent verhoogd mogen worden. Premies zieken fonds en zietekostenverzekering worden als buitengewone lasten geschrapt. Ze worden verwerkt in het nieuwe belastingtarief zo dat men hiervan netto niets merkt. De aftrekbare kosten voor di eet worden met 1000 gulden be perkt waardoor de aftrek daalt naar minimaal 440 gulden en maximaal 920. Willen ziektekos ten voor de belasting aftrekbaar zijn, dan moeten die meer dan 8 procent van het belastbare inko men uitmaken (nu 12,8 procent) met een minimum van 2400 gul den en een maximum van 10.000. Vergoedingen die een werkgever geeft voor bijzondere ziektekos ten blijven onbelast. Het aftrekken van kosten gens ouderdom of arbeidsonge schiktheid als buitengewone la: ten wordt beperkt. In beide ge vallen worden de aftrekbare kos ten maximaal 500 gulden pei persoon per jaar. Daarnaast heeft het kabinet besloten om het aftrekken van zogenaamde 'gemengde kosten' te beperken. Dit gebeurt zowel bij individuele belastingbetalers als bij bedrijven. In de privésfeer gaat het om de werknemers. Daar vallen onder meer de vol gende aftrekbare kostenposten weg: woon-werkverkeer tot 10 kilometer, personeelsvereni ging, telefoonabonnementen, persoonlijke verzorging, akten- tassen e.d., kantoorruimte waar in niet grotendeels het werk wordt verricht, geldboeten, rela tiegeschenken. voedsel, drank, genotmiddelen, congressen, se minars, symposia, verblijfkos ten, niet-vakliteratuur, tekstver werkers, computers, beeld- en geluidapparatuur, muziekinstru menten en gereedschap tenzij ze uitsluitend voor het beroep ge bruikt worden. Privégebruik Aanleiding voor de maatregel vormt het feit dat veel van bo vengenoemde zaken ook privé worden gebruikt en die soms al leen vanwege de belastingaftrek zeker bij de hoge tarieven zoals die tot 1990 gelden wor den aangeschaft. Tevens spelen internationale aspecten een rol. Ook in het buitenland worden dit soort aftrekposten geschrapt. Indien werkgevers voor boven staande zaken een vergoeding aan werknemers geven, zijn die bij de ontvanger meestal belas tingvrij. De maatregelen inzake ge mengde kosten moeten samen een miljard gulden opbrengen. Daarbij komen nog twee andere maatregelen die bij elkaar onge veer 925 miljoen gulden moeten opbrengen. Ten eerste worden 'mantelconstructies' aangepakt. Het gaat hier om de aankoop van obligaties zonder rentecoupons. Hierdoor treedt een prijsvoor deel op. Indien de obligatie wordt uitgekeerd, wordt de rente wel ontvangen. De winst die zo wordt geboekt is nu onbelast. Ten tweede worden de finan ciële reserves van verzekeraars en pensioenfondsen belast. De aftrekbaarheid van premies voor lijfrente-polissen wordt beperkt door daarvoor nadere voorwaar den te stellen. Daaraan gekop peld zal de rente bij het uitkeren van geld op basis van levensver zekering tijdens het leven, belast worden. Koopkracht Het is met al deze maatregelen bijna niet voor te stellen dat ie mand er desondanks met de be lastingplannen op vooruit gaat. Volgens Financien is dat echter toch zo. Iemand met minimum loon (24.000 gulden bruto) ziet de koopkracht met 0,5 tot 1,5 pro cent stijgen. Mensen met een in komen van circa 40.000 gulden bruto gaan er 1,5 tot 2,5 procent op vooruit. Datzelfde geldt voor iemand met circa 80.000 gulden bruto per jaar. Bij nog hogere in komens is de koopkracht-stij ging beperkt tot maximaal 1 pro cent. Nu gelden de koopkrachtcij- fers alleen voor de belastingvoor stellen op zich. Met andere za ken, zoals te betalen sociale pre mies, is geen rekening gehou den. Bovendien betreft het een schatting voor de 'gemiddelde' Nederlander die 'gemiddeld' ge bruik maakt van aftrekposten: de alleenverdiener die met het inkomen een gezin moet onder houden. Vaststaat al dat alleen staanden er in koopkracht op achteruit zullen gaan terwijl be jaarden er juist beter van wor den. Iemand die veel gebruik maakt van aftrekposten kan ze ker een forse koopkrachtdaling tegemoet zien. AMSTERDAM - Nog geen jaar geleden werd bij Fokker de nood klok geluid. Organisatorische pro blemen bij de bouw van de nieuwe Fokker 50- en Fokker 100-vliegtui- gen, vertragingen in de aflevering en een gebrek aan contant geld noopten Fokker opnieuw bij de overheid en de banken aan te Mop pen. Velen dachten dat het defini tief mis was met Fokker. door Bill Meyer Maar in de luchtvaart is niets ze ker. En hoewel er nog tal van hor des genomen moeten worden en het voorspellen van de grillige we reldmarkt in de luchtvaart onge veer even moeilijk is als het voor spellen van het weer, lijkt het er veel op dat Fokker uit het dal om hoog komt. De orders voor de Fok ker 50 stromen binnen. En na de re cente order van de Amerikaanse vliegmaatschappij Braniff voor twaalf Fokker 100's, is nu bekend geworden dat het Canadese lucht vaartbedrijf Wardair met de Fok ker 100 wil gaan vliegen. De twee orders worden be schouwd als een doorbraak op de Amerikaanse markt, waar Fokker het op kwaliteit won van Boeing dat een in grootte vergelijkbaar toestel wil gaan uitbrengen. De verkoopprijs van de Boeing-ma chine is lager dan die van de Fok ker 100, maar het Nederlandse toe stel is stukken voordeliger in het gebruik en met de nieuwe Boeing kan pas op zijn vroegst in 1990 wor den begonnen. Puinhoop In oktober 1987 stonden de kran ten bol van de enorme problemen waarmee de vliegtuigfabrikant kampte. Zo was de organisatie rond de samenbouw van de vlieg tuigen op de eindlijn een puin hoop. Onderdelen kwamen niet op tijd aan om te worden ingebouwd en van de communicatie binnen het bedrijf deugde niet veel. Deze problemen leidden tot ver tragingen in de aflevering van de eerste vliegtuigen. Dat kwam Fok ker op een aardig bedrag aan scha deloosstellingen te staan. Ontwik- kelings- en produktiekosten waren inmiddels de pan uitgestegen en Fokker raakte in acute liquiditeits problemen. Even werd gevreesd dat Fokker niet in staat zou zijn de salarissen aan de ruim tienduizend werknemers te betalen. De overheid en de banken scho ten met honderden miljoenen gul dens te hulp. Zij hadden beide nieuwe projecten al met ruim een miljard gulden voorgefinancieerd. En dat geld zou alleen in de staats kas terugvloeien wanneer Fokker vliegtuigen verkocht. Fokker op haar beurt moest reorganiseren en honderden banen werden ge schrapt. Fokker boekte over 1987 een eenmalige verlies van ruim 100 miljoen gulden. Was er anno 1988 in Nederland wel ruimte voor een vliegtuigin dustrie, zo vroegen steeds meer mensen zich af. Zou Fokker niet veel beter af zijn in een samenwer kingsverband als bijvoorbeeld toe leverancier van vliegtuigonderde len aan Airbus? Fokker kreeg van de overheid inderdaad de opdracht naar een partner te zoeken. De kritiek spitste zich vooral toe op Fokker-topman Frans Swart- touw. Betekende zijn beslissing om twee nieuwe vliegtuigen tege lijk in ontwikkeling en produktie te nemen niet te veel hooi op de vork van het Klein Duimpje onder de vliegtuigbouwers? Swarttouw verdedigde deze strategie soms met de rug tegen de muur. "Op eén been kun je niet lopen", zo luidde ongeveer de filosofie van de voor malige havenbaron. Hij weigerde Fokker te degraderen tot 'leveran cier van bouten en moeren'. Vertrouwen Maar Fokker had de wind niet mee. De aanvankelijke verkoop successen van vooral de Fokker 100 kregen geen vervolg. Amerika was de markt die Fokker met zijn tweemotorige straalvliegtuig dacht te kunnen veroveren. Maar op USAir na bleek de belangstelling voor het vliegtuig in Amerika te gen te vallen. Oorzaak was onder meer de lage dollarkoers. De Fok ker 100 werd door de val van de dollar voor de luchtvaartmaat schappijen opeens een stuk duur der. Zij gingen daarom naar de re latief goedkoper producerende Amerikaanse vliegtuigbouwers met hun mammoetorders. Iberia en SAS bijvoorbeeld, maatschap pijen waarmee Fokker al jaren in onderhandeling was. De Fokker-werknemers behiel den echter van hoog tot laag een onwrikbaar vertrouwen in het ei gen produkt. De Fokker 100 had tij dens de certificatieproeven bewe zen zuiniger, stiller, sneller en com fortabeler te zijn dan men in zijn stoutste verwachtingen had dur ven dromen. In luchtvaartkringen wordt erkend dat het Fokker, te gen de verdrukking in, gelukt is twee zeer goede en efficiënte vlieg tuigen te bouwen. De krachtin spanning om twee nieuwe vliegtui gen tegelijk te bouwen was mis schien wel te veel van het goede ge weest, maar het enige alternatief was de tent te sluiten. Ondakns de positieve ontwikke lingen rond de Fokker 100, blijft dit vliegtuig toch nog een beetje een zorgenkindje. De produktie is nog steeds niet gestroomlijnd en de KLM krijgt haar eerste Fokker 100's pas eind dit jaar. Een slechter gekozen moment kon bijna niet omdat dan ook de Boeing 747-400 haar intrede doet in de KLM-vloot. Er wordt nog naar een oplossing voor dit probleem gezocht. Sinds de mammoetorder voor veertig vliegtuigen en zestig opties van de GPA Fokker 100 Ltd. slaagde Fok ker erin slechts een Fokker 100 te verkopen en wel aan Air Gabon. Ondanks het goede nieuws over de order van het Amerikaanse Bra niff voor 12 Fokker 100's verander de in de situatie rond de Fokker 100 op dat moment op het eerste oog niet veel. Het ging om vliegtuigen die al eerder door GPA Fokker 100 Ltd. waren besteld. Dat is een leasemaatschappij die speciaal in het leven is geroepen voor de ver huur van Fokker 100's aan lucht vaartmaatschappijen die niet wil len of kunnen kopen. Fokker neemt met zijn partners MBB en Shorts voor 25 procent deel. Gui- ness Peat Aviation (GPA) en Mitsubishi Corporation zijn de an dere deelnemers. Afgesproken is twaalf en mogelijk achttien van de veertig door GPA Fokker 100 Ltd. bestelde vliegtuigen door te verko pen aan Braniff. Dat Fokker op zich niet veel be ter zou worden van deze transactie, was echter niet zo belangrijk. De eindlijn zit toch voor een periode van twee tot drie jaar volgeboekt met 87 orders en 91 opties. De GPA-order stelde Fokker wel in staat flexibel met haar produktie- capaciteit om te springen. Aan Bra niff behoefde immers geen 'nee' te worden verkocht. Braniff wilde per se de Fokker 100 hebben en mikt met dit vliegtuig op de Amerikaan se zakenman die snel en comforta bel wil reizen. Maar Braniff wilde tevens het toestel snel hebben. Klant Dank zij het feit dat Fokker kan schuiven met de GPA-vliegtuigen, werd deze belangrijke klant bin nengehaald. Of GPA het gat van twaalf vliegtuigen met een nieuwe order zal aanvullen, is niet bekend. Ook dat is op dit moment niet van belang. Als GPA Fokker 100 Ltd. erin slaagt de Fokker 100's te ver huren, zullen de vervolgorders vanzelf wel loskomen. Belangrijk was wel dat de Fok ker met de orders van USAir, Bra niff en Inter Canadian (vier van ILFC geleasde toestellen) met de Fokker 100 vaste voet op Ameri kaanse bodem heeft weten te ver overen. Daar is nu de order van de Canadese Wardair bij gekomen. Dat kan een belangrijke doorslag geven bij aankoopbeslissingen van andere Amerikaanse luchtvaart maatschappijen en versterkt het vertrouwen van de Amerikaanse belegger in Fokker. En wanneer de dollar zich zo blijft ontwikkelen als de laatste weken het geval is, ziet de toekomst van Fokker'er een stuk roosMeuriger uit dan negen maanden geleden. Fokker ziet in ieder geval de orders als een bewijs dat de vliegtuigbouwer met de Fokker 100 goed heeft gegokt.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 7