Khomeini: leger moet doorvechten Beleef Afrika per boot Akkoord over vrede in Angola moet zich nog bewijzen Leider Iran doet oproep Kweekreactor Kalkar na 15 jaar nog lang niet af 'Pentagon wil gevaarlijk onderzoek bio- oorlog' Betaalt u nog steeds al uw ziektekostennota's eerst uit eigen zak? VS wijzen Sovjetinspecteurs af Syrisch blad: oefening VS intimidatie Palestijnen Beekse Bergen Safaripark TEHERAN (AP/DPA/Rtr/AFP) - De geestelijk leider van Iran, ayatollah Khomeini, heeft de Iraanse strijdkrachten gisteren opgeroepen de oorlog met Iraq voort te zetten. Hij deed die oproep via de radio na een bijeenkomst met bevel hebber Rezaai van het korps revolutionaire gardisten en na berichten dat Iraq de strijdhandelingen blijft voortzetten. Khomeini zei dat Iran op een duur zame vredesregeling uit is, maar dat die door de opstelling van Iraq onder de huidige omstandigheden niet mogelijk is. De Iraanse strijd krachten hebben daarom ondanks de Iraanse aanvaarding van de VN- bestandsresolutie opdracht gekre gen op alle Iraakse vijandelijkhe den te antwoorden, aldus de gees telijk leider. President Khamenei zei tijdens een gebedsbijeenkomst in Teheran dat de strijdkrachten zich neerleg gen bij Khomeini's besluit om tot een staakt-het-vuren te komen aan de hand van VN-resolutie 598. Hij tekende daarbij aan dat de overwe gingen die bij dat besluit een rol hebben gespeeld voorlopig niet kunnen worden onthuld om Iraq niet in de kaart te spelen. Terwijl de delegatie van de Vere nigde Naties zich klaar maakte om in beide landen de uitwerking van het staakt-het-vuren te regelen, meldde Iran dat Iraakse troepen gisteren drie grensplaatsen bin nenvielen. Volgens het persbureau IRNA hadden Iraakse troepen de steden Khosrawi, Qasr-e Shirin en Sar-e Pol Zahab in de centrale sec tor van het front ingenomen. Er wordt nog steeds zwaar gevochten in dat gebied op zo'n 175 kilometer ten noordoosten van Baghdad. Donderdag werd duidelijk dat het voornemen van de Verenigde Naties om op korte termijn een technische delegatie naar Iran en Iraq te sturen ter voorbereiding van een staakt-het-vuren wordt op gehouden door een starre houding van Iraq. Iran, dat maandag be- Vluchtelingen De Turkse luchtvaartmaatschap pij weigert sinds twee maanden op haar Europese bestemmingen Ira- niërs te vervoeren die niet over een diplomatiek paspoort of een ver blijfsvergunning voor een Euro pees land beschikken. Dat zei een woordvoerder van de maatschap pij. Hij zei dat tot deze maatregel was besloten, omdat veel Iraanse asielzoekers vervalste papieren ge bruikten. Cocaïnekoning De Boliviaanse regering heeft de arrestatie bekendgemaakt van de machtigste cocaïnekoning van het land: Gomez. Suarez werd woens dag van zijn bed gelicht op een van zijn landgoederen, 6£0 kilometer ten oosten van de hoofdstad La Paz aan de grens met Brazilië. De han delaar hangt een gevangenisstraf van 12 jaar boven het hoofd. sloot een vredesresolutie van de Veiligheidsraad te aanvaarden, heeft al gezegd dat de acht man tel lende delegatie daar welkom is. VN-secretaris Perez de Cuellar was intussen bezig een aparte dele gatie samen te stellen die dit week einde in beide landen de situatie van de krijgsgevangenen moet gaan onderzoeken. Perez de Cuel lar nodigde Iraq en Iran uit hun mi nisters van buitenlandse zaken te sturen voor besprekingen 'over de onderscheidene aspecten van het plan', dat hij heeft voorgesteld om resolutie 598 ten uitvoer te leggen. Dit, naar aanleiding van Irans klacht dat Iraq bij aanvallen op drie Iraanse grensdorpen chemi sche wapens had ingezet. Perez verklaarde te hopen dat de afzonderlijke besprekingen met de bewindslieden begin volgende week kunnen worden gehouden. Hij liet doorschemeren dat er geen directe contacten tussen de minis ters van "beide strijdende partijen zijn voorzien. De Iraanse minister van buitenlandse zaken, Velayati, liet weten maandag naar New York te komen voor overleg met de se cretaris-generaal. Intussen verklaarde het Iraanse ministerie van buitenlandse zaken dat de VN-resolutie, waarin het neerschieten van de Iraanse Airbus door de Amerikaanse oorlogsbo dem Vincennes wordt betreurd, te zwak is. "De V-raad heeft aange toond hoe slecht hij in staat, is de misdaden van een permanente en veto-houdend lidstaat aan het licht te brengen en heeft tevens laten zien hoezeer rechtvaardigheid op afstand houdt". KALKAR/DUSSELDORF (AP) - De snelle kweekreactor in aan bouw in Kalkar, net over de grens bij Nijmegen, verzamelt records. Met de bouwkosten van al bijna acht miljard gulden is Kalkar de duurste kerncentrale in de Bonds republiek. De centrale zal, als hij ooit in bedrijf wordt genomen, de duurste stroomproducent onder de reactoren zijn en ook zijn bouwtijd is met nu al vijftien jaar eveneens een record. En tot overmaat van ramp dreigt nu ook nog een confljct over de kweekractor tussen de deelstaatre gering van Nordrhein-Westfalen in Düsseldorf en de landelijke rege ring in Bonn. De deelstaat weigert de order op te volgen van milieumi nister Töpfer, die had bevolen af te zien van een onderzoek naar de ge volgen voor de reactor van een on geluk als dat in Tsjernobyl. De zaak ligt nu bij de Westduitse Raad van State. Toen de kolos van Kalkar mid den jaren zestig werd ontworpen, gold hij als de hoop voor een verze kerde energievoorziening in de Bondsrepubliek. De reactor, ver bruikt uranium om stroom te pro duceren. In dat proces wordt het 'onbruikbare' uranium 238 in de brandstof omgezet in plutonium 239, dat weer kan worden gebruikt als brandstof voor andere types kerncentrales. De kweekreactor fa briceert meer brandstof dan hij verbruikt. In theorie kan de hij uit natuurlijk uranium tot zestig keer zoveel energie halen als de gebrui kelijke lichtwater-reactoren. Volgens de voorspellingen uit de jaren zestig zouden tegen het jaar 2.000 kerncentrales in Westduits- land 80.000 megawatt stroom moe ten leveren. Daarvoor zouden rond de 270 kerncentrales van het for maat van Kalkar moeten worden gebouwd. De nieuwe centrales zouden tegen fantastisch lage prij zen elektriciteit leveren en tegelij kertijd de angst voor een tekort aan uranium ongegrond moeten ma ken. Maar wat als droom van een Per petuum Mobile begon, eindigde in een fiasco met bouwkosten die as tronomisch opliepen. In 1969 ver wachtten de bedenkers van Kalkar dat de bouwkosten 580 miljoen gulden zouden belopen. Nu is al bijna acht miljard gulden uitgege ven en elke maand vertraging kost volgens de bouwers 13 miljoen gul den. De bouw bleek een niet aflaten de reeks van problemen en ach teraf toegevoegde veranderingen. Zo moest het stalen omhulsel dat om het reactorgebouw was ge bouwd als derde barrière voor eventueel vrijkomende radioacti viteit, in 1976 weer helemaal wor den afgebroken. Er was geen reke ning gehouden met de verschillen de maten van uitzetting door warmte van beton en staal. Ook bleek de warmte die machines en elektronica afgeven verkeerd te zijn berekend en moest er daarom een een extra koelwatersysteem worden gebouwd. Maar ondanks al die veranderin gen en het verkrijgen van inmid dels 17 deelvergunningen om te kunnen werken, lijkt de uiteinde lijke vergunning om te gaan draai en steeds verder weg te liggen. De bezwaren tegen de snelle kweekre actor, door SPD-fractievoorzitter Terwijl de Republikeinse kandidaat voor het presidentschap, George Bush, zich in Mihvaukee aan een Italiaans saucijsje waagde, riep de zwarte burgerrechtenactivist Jesse Jackson zijn aanhangers gisteren op zich achter Mi chael Dukakis te scharen. Dukakis werd in de nacht van woensdag op donderdag tot de officiële Democratische kandidaat voor het Witte Huis uitgeroepen en aanvaardde de nominatie donderdag voor een uitzinnig publiek. Inmiddels zijn er weer opiniepeilingen op gang gekomen waarbij Dukakis een voorsprong blijkt te hebben geno men op zijn rivaal George Bush. ,foto AP) WASHINGTON (AP) - Een groep •Amerikaanse wetenschappers heeft gisteren bekend gemaakt dat het Amerikaanse ministerie van defensie 300 miljoen dollar (620 miljoen gulden) wil beste den voor onderzoek naar biolo gische wapens. Ze zeggen dat het onderzoek gevaarlijk kan zijn voor zowel militairen als burgers over de hele wereld. De wetenschappers, verenigd in het Comité voor Verantwoor de Genetica, laten een petitie rondgaan die alle Amerikaanse biologen oproept geen medewer king te verlenen aan militair on derzoek dat kan leiden tot de ont wikkeling van bio-wapens. "Het is duidelijk dat de wereld op het punt is aanbeland dat het maken van biologische wapens relatief eenvoudig is", zei Chris tian Anfinsen, Nobelprijs-win naar en bioloog aan de John Hopkins Universiteit in Baltimo re. "Wij, en ook de Sovjets, kun nen raketten ontwikkelen die binnen zes maanden miltvuur kunnen verspreiden. Maar geen enkele oorlog kan op deze ma nier worden gewonnen, omdat een tegenaanval snel en dodelijk zou zijn", zei Anfinsen. De wetenschapoper zei dat on derzoekers in vele landen door de ontwikkelingen in de biologie met genetische technieken vi russen en bacteriën kunnen ont wikkelen waartegen geen verde diging mogelijk is. Anfinsen en drie andere we tenschappers zeiden op een pers conferentie dat Defensie 300 mil joen dollar wil hebben om het onderzoek naar de verdediging tegen biologische wapens te ver snellen. Ze verklaarden dat het leger plannen heeft voor de her opening van een proefgebied in de staat Utah als testcentrum voor biologische wapens. King, hoogleraar biologie aan het Massachusetts Instituut voor Technologie, zei dat met dezelf de techniek zowel de verdedi ging als de biologische wapens zelf kunnen worden ontwikkeld. "Om een biologische oorlog te kunnen voeren, moetje eerst een vaccin ontwikkelen", zei hij. King waarschuwde ervoor dat grote bevolkingsgroepen besmet kunnen raken als de schadelijke stoffen vrij zouden komen. ADVERTENTIE Buitenland kort Pakistan Bij overstromingen als gevolg van hevige moessonregens is in het oosten van Pakistan een autobus van een brug in een rivier gespoeld. Voor het leven van de ongeveer 70 passagiers wordt gevreesd, zei de politie. Passagiers sprongen uit het voertuig nadat het te water was ge raakt, maar de meesten werden door de woeste stroom meege sleurd. Slechts negen r den gered. China Meer dan honderd den vermist nadat in de Chinese provincie Sichuan een veerboot op de Min-rivier lek stootte tegen een rots en zonk. Dat heeft de Chinese nieuwsdienst CNS in Hongkong bekend gemaakt. De boot, die van Yiban naar Leshan voer, had naar schatting 260 mensen aan boord. «.a»... Vraag vandaag nog ons info- pakket aan. U zult zien dat u goed zit bij f De Verpleging. Katwijk -ff 01718-29881, nci/rnmcr.^ I Ede 08380-32714. DE VERPLEGING! De Verpleging. Ziektekosten verzekeren met gezond verstand. LOS ANGELES (AP) - De Ameri kaanse regering heeft acht Russen, die door Moskou waren voorgedra gen om krachtens het INF-verdrag inspecties te verrichten op Ameri kaanse raketbases, afgewezen om dat zij spionnen zouden zijn. De acht werden afgewezen tij dens een onderzoek naar hun ante cedenten. Hun namen waren in verband gebracht met spionage-ac- tiviteiten, overigens niet noodzake lijkerwijs in de VS. Het was niet be kend of de Russen tegen de afwij zingen bezwaar hebben gemaakt. Zelf hebben zij geen van de voorge- Eerder deze maand arriveerden in de VS 22 Russische inspecteurs, die ingevolge het INF-verdrag be paalde raketinstallaties in het gast land mogen bezoeken om zich er van te vergewissen dat Ameri kaans-Russische verdrag voor de eliminatie van alle raketten voor de middellange afstand naar de letter wordt nageleefd. In totaal zullen de Russen 26 Amerikaanse bases in de VS en Westeuropa inspecteren en de Amerikanen 133 Russische in de Sovjetunie en Oosteuropa. in de deelstaat Friedhelm Farth- mann al als 'hellevuur' bestem peld, stapelen zich op. Volgens het vergunningen-bu reau in de deelstaat moet worden bekeken wat de gevolgen van een ongeluk als in Tsjernobyl zouden zijn voor de reactor. Want volgens het bureau kan het in Kalkar, net als in Tsjernobyl, bij een falen van alle veiligheidsmaatregelen de re actor op hol slaan, wat kan leiden tot het «melten van de reactorkern. Volgens deelstaatminister van eco nomische zaken Jochimsen kan het natrium dat de reactor koelt grote branden veroorzaken, net als de grafietbrand in Tsjernobyl. Als natrium eenmaal brandt, ontwik kelt het een terrtperatuur van 1.500 graden celcius. Maar de snelle- kweekreactor is maar bestand te gen een temperatuur van 800 gra den. De kweekreactor is inmiddels een momument geworden van mis lukte toekomstvoorspellingen. Want noch de voorspeling van de explosief toenemende vraag naar elektriciteit is bewaarheid, noch het voorspelde tekort aan kern- brandstof is uitgekomen. En de re actor is al lang geen 'kweker' meer, want door een verandering in de re actorkern verbruikt de reactor meer splijtstof dan hij produceert. Westduitsland wil maatregelen voor gevluchte Duitsers BONN (AP) - De Westduitse minis ter van binnenlandse zaken Zim- mermann heeft gisteren speciale maatregelen aangekondigd om de groeiende stroom etnische Duit sers op te vangen die vanuit Oost europa naar de Bondsrepubliek komen. Zimmermann heeft een speciale commissie ingesteld die de immi- grantenstroom uit het Oostblok moet gaan kanaliseren en ervoor moet zorgen dat zij sneller adequa te huisvesting krijgen. De Sovjetu nie, Polen en andere Oosteuropese landen geven etnische Duitsers daar steeds gemakkelijker toe stemming om naar de Bondsrepu bliek te emigreren, zodat hun aan tal de laatste tijd drastisch is geste gen. Sommigen vre zen dat de Westduitse welvaart staat onder die immigrantenlast zal bezwijken. Zimmermanns minis terie schat dat de komende 4 jaar zo'n half miljoen Duitsers uit Oost europa naar de Bondsrepubliek komen. JERUZALEM/DAMASCUS (AFP /Rtr) - Het semi-officiële Syrische blad As Saoura heeft de komendè Amerikaanse legeroefeningen met Israëlische troepen in Israël giste ren bestempeld met 'krachtsver toon om de Palestijnen in de bezet te gebieden te intimideren zowel als Arabieren die gekant zijn tegen het vredesplan van de VS-minister van buitenlandse zaken, George Shultz'. Gisteren werd, naar uit Israëli sche militaire bronnen werd verno men, in een vluchtelingenkamp bij Ramallah een 26-jarige Palestijn gelyncht, die werd verdacht van collaboratie met de Israëliërs. Zijn lijk werd opgehangen aan een elek- triciteitsmast. Jeruzalem kreeg diezelfde dag extra politieversterking van hon derden agenten om eventuele pro testen van Palestijnse moslims na de wekelijkse gebedsdienst te on derdrukken. Palestijnen afkomstig van andere steden werden door het leger tegengehouden bij de poor ten van Oost-Jeruzalem, waar de belangrijkste moskeeën staan. Bij de Amerikaanse troepen die gisteren in Haifa arriveerden voor het begin van de eerste landoefe- ningen van Amerikaanse strijd krachten in Israël ging het om 4.000 mariniers van de Zesde Vloot. Zij arriveerden in vijf landingsvaartui gen die ook tanks, 30 hefschroef- en zes andere vliegtuigen meevoe ren. Aan vier van de vijf schepen zullen tijdens hun verblijf tevens reparaties worden uitgevoerd. De oefeningen vormen een uit vloeisel van de steeds nauwere mi litaire samenwerking tussen de VS en Israël op basis van een geheim akkoord uit 1982, dat Israël bijna de positie geeft van een NAVO- land. Intussen is een lid van het Hon gaarse Politburo, Szabo, in Israël aangekomen om, zoals Israël het zelf zegt, "een geleidelijke dooi in de betrekkingen tussen de joodse staat en landen in Oost-Europa. Szabo, die verantwoordelijk is voor economische samenwerking en landbouw, verklaarde dat de Hon gaarse leiding voorstander is van verbetering van de betrekkingen met Israël. Maar Hongarije wil dat de economische relaties sneller groeien dan de diplomatieke ban den, aldus Israëlische functionaris- Pravda publiceert De Naakte Feiten MOSKOU (Rtr) - Een kleine maar vastberaden groep nudisten in Est land heeft zijn strijd voor het hoog gerechtshof gewonnen en de plaat selijke overheid die haar het naakt recreëren had verboden, het na (akt)kijken gegeven. De Pravda in Moskou trad even buiten zijn ge bruikelijke rechtlijnigheid en plaatste boven het bericht uit Est land de kop De Naakte Feiten. Het begon allemaal toen naaktre- creanten enkele jaren geleden op een Estlands strand waren ver schenen en ondanks hen van offi ciële zijde was verboden een eigen stuk strand te reserveren. De nu disten hadden daarop bulldozers gehuurd om een muur van zand op te werpen. OPSLAGPLAATS KERNAF VAL - Argentinië gaat begin vol gende eeuw een opslagplaats voor kernafval bouwen. De voorzitter van de parlementaire Commissie voor Kernenergie, Emma Perez, heeft dit gisteren bekendgemaakt. ADVERTENTIE voor f9,75 Hilvarenbeek, bij Tilburg PRETORIA - Het principeakkoord over vrede in Angola en de onaf hankelijkheid van Namibia dat gis teren door Zuidafrika, Angola, Cu ba en de Verenigde Staten is be krachtigd, is een klein wonder. Ja renlang hebben besprekingen zich vruchteloos voortgesleept tot zij in mei plotseling in een stroomver snelling kwamen. Maar pas bij de volgende besprekingen, die op 2 augustus in Genève beginnen, zal blijken of er sprake is van een door braak of van een lege huls. door Wim Bossema/IPS De Amerikaanse onderminister voor Afrikaanse zaken, Chester Crocker, die vorig jaar moedeloos het hoofd in de- schoot dreigde te leggen, toonde zich gisteren in Washington gematigd tevreden over het behaalde resultaat. Preto ria, Luanda en Havana zijn over eengekomen dat de meer dan 40.000 Cubaanse soldaten in Ango la zich terugtrekken naar het noor den van het land en vandaar de boot naar huis nemen. Zuidafrika werkt in ruil mee aan de onafhan kelijkheid van Namibia volgens VN-resolutie 435. Op het eerste oog lijkt dat heel wat. Maar over een tijdsschema is nog niet gesproken en als de partij en het daar niet over eens worden, zijn ze terug bij af. Al eerder heeft Angola het vertrek van de Cu banen aangeboden, uitgesmeerd over vier jaar, maar Pretoria eiste toen een limiet van enkele weken. Crocker gaf toe dat er tijdens de volgende overlegronde harde no ten moeten worden gekraakt. Het meest opzienbarende is niet wat de partijen zijn overeengeko men - over de principes was ieder een het al eens - maar dat iedereen zijn handtekening onder het ak koord heeft gezet. De wil tot een re geling lijkt voor het eerst echt te bestaan. Alle partijen komt een door braak op dit moment goed uit. Het Zuidafrikaanse leger zit momen teel tot over haar nek in de Angole se oorlog tussen de regerende MPLA (Volksbeweging voor de Bevrijding van Angola) en de re bellen van Unita (Nationale Unie voor de Totale Onafhankelijkheid van Angola), dat op grote schaal door Pretoria wordt gesteund. Toen het regeringsleger eind vo rig jaar het Unita-hoofdkwartier in het uiterste zuidoosten van het land onder de voet dreigde te lo pen, greep het Zuidafrikaanse le ger in. De snelle Zuidafrikaanse Roelof Pik Botha. opmars liep echter vast bij het gar nizoensstadje Cuito Cuanavale. Een belegering van een half jaar haalde niets uit en het avontuur bracht Pretoria in grote verlegen heid. In Zuidafrika nam de onge rustheid over de oorlog in Angola toe, naarmate die langer duurde en er meer blanke jongens sneuvel den. Het gezaghebbende weekblad Financial Mail, spreekbuis van het bedrijfsleven, waarschuwde voor een militair debacle waarvan de ge volgen niet zijn te overzien. Die angst werd verder gevoed toen Cubaanse troepen naar de Na- mibische grens oprukten. "De Cu banen komen", was de teneur in de behoudende Zuidafrikaanse dag bladen. De regering-Botha zoekt naarstig naar een manier om zon der verder gezichtsverlies uit An gola te verdwijnen. In Angola heeft Cuito Cuanavale een bijna magische klank. Militai ren op verlof in de hoofdstad Luan da spreken met trots over een om mekeer in de militaire machtsver houdingen in heel Zuidelijk Afri ka. Toch gelooft niemand in Luan da dat Angola het Zuidafrikaanse leger echt kan verslaan. Het ver trek van de Zuidafrikanen na een akkoord maakt wel de handen vrij voor een groot offensief tegen de Unita, dat momenteel driekwart van het platteland onveilig maakt met haar aanslagen. Unita lijkt echter de grote verlie zer. De rebellen mochten niet aan de onderhandelingstafel zitten. Zij dreigen in een klap zowel de Zuid afrikaanse als de Amerikaanse steun, 15 miljoen dollar groot, te verliezen. Als het Zuidafrikaanse leger weggaat, wordt Unita's situa tie in het zuiden waarschijnlijk on houdbaar. Er gaan geruchten dat de Unita het hoofdkwartier naar het noorden zal verplaatsen. De Amerikaanse steun loopt via het noordelijke buurland Zaïre. Maar rebellenleider Jonas Savimbi ver klaarde onlangs niet van zins te zijn te verhuizen. Savimbi maakte de afgelopen weken een tour door de Verenigde Staten en Europa. In Washington werd hij nog officieel onthaald maar in Londen en Bonn kreeg hij weinig voet aan de grond. Om haar militaire kracht te onderstrepen voerde de Unita de afgelopen maand bomaanslagen uit in Luan da zelf. Zo werd het kantoor van de nationale luchtvaartmaatschappij TAAG,: midden in de hoofdstad, opgeblazen. Een eind aan de oorlog in Angola lijkt nog lang niet in zicht. Voor de Namibische bevrij dingsbeweging Swapo (Zuid- westafrikaanse Volksorganisatie) is het afwachten. Bij een uitwer king van het akkoord zal Pretoria hoogstwaarschijnlijk eisen dat Swapo en de Zuidafrikaanse be vrijdingsbeweging ANC (Afri kaans Nationaal Congres) Angola uitgezet worden. Van de andere kant zou Swapo bij vrije verkiezin gen naar iedereen aanneemt de meerderheid halen. Of het zover komt is twijfelach tig. Een regeling voor de oorlog in Angola is thuis een succes voor de regering-Botha, de onafhankelijk heid van Namibia onder een Swapo-regering is een schrikbeeld voor de Zuidafrikanen. Het gevaar is groot dat het akkoord halverwe ge blijft steken: dat het Zuidafri kaanse leger zich alleen uit Angola terugtrekt en dat de helft van de Cubanen in het noorden van het land achterblijft. Een excuus voor het zoveelste uitstel van de onafhankelijkheid van Namibia ligt voor het oprapen: onenigheid over het tijdsschema. De Zuidafrikaanse minister van buitenlandse zaken Roelof Pik Bo tha noemde gisteren als absolute voorwaarde dat de Cubanen weg moeten zijn uit Angola binnen de zeven maanden die resolutie 435 uittrekt voor het organiseren van verkiezingen. Angola durft echter de Cubanen niet helemaal te laten gaan voordat de Zuidafrikanen voorgoed weg zijn uit Namibia. Tot nu was dit het breekpunt. Waarne mers geloven dat er weinig reden is aan te nemen dat de onderlinge argwaan nu is verdwenen.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 5