Honderd jaar jeugdwerk Heleboel te vinden naast de gewone Geloof in het leven ZATERDAG 23 JULI li DRIEBERGEN (GPD) - „Het ge reformeerd jeugdwerk heeft een duidelijke functie. Jonge mensen worden nog altijd uitgedaagd om na te denken over wat het betekent christen te zijn in woord en daad. Ze kiezen voor een eigen identiteit. Wat gaan we daar dan praktisch in de samenleving mee doen. Dit is een plek voor kerkelijke jongeren en voor iedereen die erbij betrok ken wil zijn om daar een zinvol ant woord op te vinden". Zegt Cees Anker, medewerker van het Lan delijk Centrum voor Gereformeerd Jeugdwerk (LCGJ) in Driebergen. Dit kerkelijk jeugdwerk viert in het komende seizoen zijn eeuw feest. Sjoerd Jansen, coördinator van activiteiten rond het 100-jarig be staan: „Belangrijk is dat je open staat voor anderen. Daaraan heeft de jeugd juist behoefte. Vanuit de maatschappij komen een heleboel dingen op jongeren af. Het maken van een keus is op zich al een pro bleem. Daarom willen jongeren wel graag weten waar het naartoe gaat en hoe ze daarop reageren kunnen". Het LCGJ reikt daarvoor naast maatschappelijke informatie ook bijbelse noties aan. Cees An ker: "Dat is nog steeds het funda ment van ons jeugdwerk. Projekten Die basis lag er al op 25 oktober 1888 toen de Bond van Jongelings verenigingen op Gereformeerde Grondslag werd opgericht. In 1918 verenigden gereformeerde meisjes zich ook in een bond. Tot 1959 trok men gescheiden op. Toen kwam de fusie en werd het de Gereformeer de Bond van Jeugdverenigingen. Los daarvan waren er nog een paar tienerverenigingen. In 1965 werd alles onder één noemer gebracht. Het Landelijk Centrum voor Gere formeerd Jeugdwerk was een feit. Oktober 1888 is aangehouden als begin van dit werk. Vandaar het eeuwfeest. Hoewel in september al wordt begonnen met feestelijke ac tiviteiten het accent ligt op de plaatselijke clubs is de officiële herdenking gepland op 29 oktober met een landelijke ontmoetings dag in 'De Meerpaal' in Dronten. Daaraan zullen ook gospelkoren meewerken. Begin november volgt in het Gel derse Doornspijk een weekeinde voor jongeren van 17 tot 26 jaar, met als thema .Geloof in het leven', dat ook het thema is voor het hele feestseizoen. Het sluit aan bij het zogeheten 'Conciliair Proces' over gerechtigheid, vrede en heelheid van de schepping, waartoe de We reldraad van Kerken heeft opge roepen. In het kader daarvan maakt de gereformeerde jeugd zich sterk voor een vijftigtal kleinscha lige projekten, gericht op de Derde Wereld en het milieu. In mei volgend jaar staat een in ternationaal congres op het pro gramma met jongeren wier gere formeerde voorvaderen naar Ame rika, Canada, Brazilië, Australië en Nieuw-Zeeland gingen. Een ge schikte plaats voor dit congres is nog niet gevonden. Op 10 juni wordt het feestjaar afgesloten met een landelijke manifestatie in het Haagse Congresgebouw. In 864 plaatsen is het gerefor meerd jeugdwerk in een of andere vorm present. Het richt zich op kin deren van 8 jaar en ouder en jong volwassenen tot 23 jaar. Voor het werk zijn in totaal zo'n 15.000 vrij willigers beschikbaar. Het LCGJ is gevestigd in een pand, omringd door bos, aan de rand van Driebergen. Wel een ver schil met het kamertje aan de Am sterdamse Marnixstraat, waar in 1888 de Bond van Jongelingsvere nigingen werd opgericht. Finan cieel kan dit jeugdwerk zich hand haven dankzij subsidie van het mi nisterie van WVC, bijdragen uit de Gereformeerde Kerken (jaarlijks een half miljoen gulden) en eigen inkomsten. Daaronder giften van deelnemers en de verkoop van werkmateriaal. Anker: „Onze jongeren staan met beide benen midden in het le ven. Ze zijn op hun manier op zoek naar een plekje in de samenleving. Bij het eeuwfeest kijken we even terug, maar we gaan zeker ook na Sjoerd Jansen (links) en Cees Anke in Driebergen. denken over wat we de komende jaren willen doen. De ontwikkelin gen in de samenleving gaan ontzet tend hard. En dus ook in het jeugd werk". En Sjoerd Jansen: „Geloof in het leven mag dan het centrale thema het gebouw van het Landelijk Centrun r Gereformeerd Jeugdwen zijn, het speelt ook een duidelijke rol in allerlei activiteiten. Daar staan we gewoon voor. We willen ook in een breder kader gaan sa menwerken. Niet zozeer als gere formeerd jeugdwerk, maar meer als christelijk jeugdwerk". "In veel kerkelijke gemeenten in Zuidkorea is het gebed voor het succes van de Olympische Spelen in september een weke lijks terugkerend onderdeel van de eredienst geworden. Kerken zien de Spelen ook als een unieke gelegenheid om te getuigen van Jezus". Leo en Christien Ooster- om. studenten aan de Utrechtse universiteit, vertellen erover in het hervormd en gereformeerd zendingsblad 'Vandaar. Beiden verblijven korte tijd in Seoul om er hun doctoraalscriptie theolo gie voor te bereiden. "Natuurlijk hebben de Spelen ook invloed op de kerken in Ko rea. Iedere christen hier is om te beginnen echt Koreaan, dat wil zeggen: vol trots over eigen volk en land. En dat betekent meestal: voorstander van de Spe len. Volgens dominee Kim Yun Kuk, emeritus-predikant van een grote kerk in Seoul, verschil len Koreaanse christenen weinig van hun niet-christelijke landge noten als het gaat om enthousias me voor de Spelen. Christenen lopen eerder voorop in hun steun en zijn ruimschoots vertegen woordigd in de organiserende comités". "Honderden christenen uit al lerlei kerken en groeperingen zijn bezig met het voorbereiden van campagnes om atleten, hun families en toeschouwers met het evangelie te bereiken. Im mers, de wereld komt naar Korea en biedt dat geen ongekende mo gelijkheden? Ds. Kim steunt de ze evangelisatie van harte. Maar hij is tegelijk bezorgd over de manier waarop dat kan gebeu ren. Het is wel erg simplistisch, zegt hij, als we alleen traktaatjes uitdelen. Er moet een authentiek christelijk getuigenis gegeven worden". "Zoals Koreanen trots zijn op hun land, zo zijn Koreaanse christenen dat op hun groeiende kerken. De Spelen zijn ook een gelegenheid voor de kerken om hun visitekaartje aan de wereld te tonen. Er is een hoop trots on der de motieven voor olympi sche evangelisatie, maar ook een niet te ontkennen verlangen om te getuigen van Jezus Christus, die nu door bijna een kwart van de bevolking als Heer wordt be leden". Wie echter goed luistert, kan bij christenen ook kritiek horen op het olympisch gebeuren, niet zozeer op de Spelen zelf als wel op het sociale en politieke on recht eromheen. Leo en Chris tien Oosterom doelen onder meer op het wegvagen van hele wijken met schamele huisjes waardoor veel mensen ook van hun werk zijn beroofd en de dieper wordende kloof tussen Noord- en Zuidkorea. "Natuurlijk willen land en kerk bij zo'n manifestatie het beste van zichzelf laten zien. Maar dat mag niet gepaard gaan met gewelddadig onderdrukken van wat maar beter niet gezien mag worden". Voor de nieuwe regering, de parlementaire oppo sitie en de groeiende kerken in Korea ziet het zendingsblad 'Vandaar' nog zware taken weg gelegd in het tot stand brengen van een menswaardige maat schappij. Worst Vijftien jaar geleden heeft Eimert Pruim geen onbekend publicist in christelijke kring zijn kerkgang naar preekdien- sten-' gestaakt. "Ik ging die in toenemende mate ervaren als overbodig", schrijft hij in het blad 'Voorlopig'. "Altijd maar weer die toe spraak, omlijst door versje en ge bed, het was niet langer zinvol. Overigens was ik wel bang dat ik toch 'ergens' droog zou komen te staan na deze amputatie. Maar dat viel reuze mee. Intussen wil een godsdienstig mens toch wel wat. En er bleek een heleboel te vinden naast die gewone praat kerk. Het is vaak even zoekén. hier en daar wat proeven en snuf felen. maar dan blijkt een heel scala aan vormen en varianten van christelijke eredienst elders voorhanden".. En zo was Pruim te gast en vaak meer dan dat bij benedic tijnen, quakers, basisgemeenten. Russisch-orthodoxen, Taizé- groepen, studentengemeenten, vespers, huisgemeenten en lof- diensten. "Het is er vaak goed toeven. Viering, stilte, eerbied, ritueel, ontmoeting en gezellig heid. Vaak ook wel een preek of preekje, maar als dat soms niet veel uithaalt is er altijd nog de rest van de vierende dienst, die zo'n misser goed compenseert. Wie het in de praatkerk niet kan vinden, hoeft heden ten dage niet geestelijk te verkommeren, zo is mijn ervaring". Er kan in vijftien jaar heel wat veranderen, ook in de preekkerk. Pruim: "En zelf verander je ook". "Een goede reden om weer eens poolshoogte te nemen in de woordkerk, vaak de gewone kerk van protestanten in dorp en stad. Intussen heb ik weer zo'n honderd preken gehoord, omlijst door een schrale liturgische rand. Wat ik eigenlijk verwacht had, namelijk dat de preek wat meer bij de tijd gebracht zou zijn, bleek op tal van plekken toch niet gebeurd". Nog steeds die 'zuinigheid in liturgische vormgeving'. "Dat maakt de meeste diensten dor en oersaai". Vervolgens de 'alleen heerschappij en bazigheid van de voorgangers'. "Zij voeren het hoogste woord. De rest hoort aan". Opmerkelijk is de alomvat tendheid van de meeste preken. "De voorganger biedt in énen: een preekje voor de kinderen, een snuifje exegese (uitleg), een parafrase, een actuele toepas sing, een leerstellige notitie, een politieke consequentie, een pas torale handreiking, een kerkhis torische plaatsbepaling en een spirituele bemoediging. Zo gaat het in de meeste woorddiensten. De preek is een worst. Alles moet erin. Maar twintig minuten du ren maar kort, dus het gevolg is dat er niets goed uit de verf komt. Die van-alles-wat-formule biedt geen geloofsoriëntatie". Eimert Pruim besluit: "Wij le ven in een razend boeiende en adembenemende tijd. Gods dienstig is er ook enorm veel gaande. Daarvan zou eens wat meer systematisch ter sprake moeten komen in de prekerij. Nü lezen we met rooie oren de boe ken van Ten Have en Kok en ver velen we ons rot onder de preek. Zonde". Romans A. W. Vlieger van het vrijzin nig-hervormde blad 'Kerk en We reld' vroeg de nieuwe synode voorzitter ds. B. Wallet (Utrecht), of hij dit zinnetje eens wilde af maken: als er geen vrijzinnig heid in de Nederlandse Hervorm de Kerk wasdan Zijn antwoord: dan was het ge sprek tussen geloof, cultuur en wetenschap niet zo ver geweest als nu. Voor Wallet is 'taal' een heel belangrijk uitgangspunt. "Als wij de taal van de wereld niet spreken, hoe kunnen we ons dan verstaanbaar maken? Wij moe ten lezen". Iedere zomer vóór de vakantie gaat de synode-voorzit ter naar boekhandel Bijleveld in de Domstad om daar twee van de meest verkochte romans te ko pen én twee romans die de boek handelaar zelf het beste vond". Vlieger vroeg hem ook naar 'evangelisatie'. Moet dat nog op de hoek van de straat? "Nee. Ge woon kijken wie bij jou in de buurt woont. En met hen in ge sprek gaan. Niet alleen met kerk mensen. Alle mensen". De kerk roept vaak een nega tief beeld op. "Ja, de pers pikt er ook de negatieve dingen uit. Toch was ik verrast hoe men rea geerde toen ik tot voorzitter was gekozen. Dat wilde men wel we ten". Dominee Wallet weet niet of hijzelf wel zo religieus is. "Ik voel niet voor religieuze egotripperij. Dat is vlucht. Ik zeg met nadruk, dat God ook ons onder kritiek stelt. Dat 'tegenover' mis ik bij de zogenaamde religieuze lieden. Zij zijn zichzelf genoeg". Maar de hervormde praeses waarschuwt ook voor de 'afge platte mens'. "Ik denk aan het verhaal van Kafka over die platte kever. Die moet helemaal over de vloer naar het raam toe en te gen het kozijn op en kan dan nog een keer naar buiten kijken, als tenminste de werkster niet is ge komen en hem opveegt. Zo is de afgeplatte mens. Hij haalt het niet". "Wij moeten dat niet willen. We moeten strijden voor de vol de Olympische Spelen indrukwekkend ledige mens, staande op de aar de, geworteld in de grond, die niet vlucht voor zijn opdracht en bij storm niet tegen de vlakte slaat. Dan heb ik het wel over de volledige mens die gevoed wordt door God. Zonder die voeding gaat het niet". Moed Tweederde van alle christe nen leeft onder een anti-christe- lijk systeem, beweert de Neder landse evangelist Anne van der Bijl in het blad van 'The Euro pean Missionary Association' (Tema). "Ze hebben te weinig bij bels, kunnen vaak niet in vrij heid samenkomen, mogen hun kinderen niet christelijk opvoe den en evangelisatie is streng verboden". Van der Bijl noemt West-Euro pa een 'eiland van vrijheid'. "En wij weten het niet eens". "Hoe kunnen we ons als Europese christenen zo zelfverzekerd en onbezorgd gedragen? Wij, die nog vrij zijn, hebben de moge lijkheid om degenen te helpen die niet vrij zijn. We hoeven niet te wachten totdat een politiek systeem verandert. De echte ver andering'begint als wij gaan bid den en ons in woord en daad één verklaren met de kerk die niet in vrijheid mag bestaan". Anne van der Bijl, oprichter en directeur van de interkerkelijke organisatie 'Kruistochten', vindt voor iedere christen "die wil le ven volgens de principes van Gods Woord", twee dingen broodnodig: bijbel en moed. "Je kunt als christen nog wel zonder vrijheid functioneren, maar ze ker niet zonder moed. In West- Europa hebben de christenen ge noeg bijbels, maar veel te weinig moed". Daarom is Van der Bijl blij met het motto van de zendingsconfe rentie 'Mission 90': 'Wees sterk en moedig'. "Na 'Mission 90' zul len duizenden jonge mensen uit alle Europese landen de wereld intrekken met deze opdracht. Ik ben ervan overtuigd dat zij de loop van de geschiedenis kun nen veranderen. Telkens als God tegen iemand zegt: "Wees sterk en moedig" of "Vrees niet", staat een nieuw tijdperk voor de deur. Denk aan Maria. Maar er is één voorwaarde: gehoorzaamheid. Geloven staat daarmee altijd in verband". S. J. DE GROOT LEIDEN: Herv. Gem. Hoogl. kerk 10 ds. De Mey-Meulendijk, gez. dienst, 11.45 studente- nekklesia; Marekerk 10 ds. v. Niel, Rijnsburg. 5 hr. J. Henzen sr. L.dorp; Maranathak. (L. Morsweg) 10 ds. v. Achterberg; Oecumeni sche geloofsgemeenschap De Regenboog (Merenwijk) 10 pastoor v. Well: Bethlehem- kerk (Driftstr.) 10 ds. Hortensius; Bevrijdingsk. (Montgomerystr.) 10 drs. Wijlhuizen, Z.wou- de. 5 ds. Rietveld; Vredesk. (Burggravenl.) 10 ds. Oosterdijk. Schaarsbergen; Waalse kerk (Breestr.) 10.30 ds. Ribs: 'Stevenshof' (geb. Dijkhof') 10 ds. Koolstra. Acad. Ziekenhuis 9 rk. dienst, 10.15 ds. W. de Leeuw, L.dorp; Diakonessenhuis elke zat. 10.30 rk. dienst, morgen 10.30 ds. v. 't Hof, Geref, Kerk Vre- deskerk zie herv. gem.; Petrak. (Suriname6tr.) zie Bethl.kerk Driftstraat; Oude Vest zie Hoog- l.kerk; Maranathak. zie herv. gem.; Bevrij dingsk. zie herv. gem.; bejaardenhuis Groen hoven 10 ds. Hemmes; Merenwijk zie herv. gem. Geref. K. Vrijg. (Herengr.) 10 en 5. Chr. Geref. K. (Steenschuur) 10 en 5 ds. Kievit, Nieuw-Balinge. Geref. Gem. (N. Rijn) 10 en 4.30. Geref. Gem. in Ned. (Bethlehemkerk Driftstr.) 11.30 en 5.30. Evang.-Luth. Gem. (Hoogl. Kerkgr.) 10.15 ds. Mostert. Doops- gez.-Remonstr. Gem, (Lokhor6tk. Pieters- kerkstr.) 10 ds. C F. Brüsewitz. Baptislenge- meente (Petrakerk Surinamese,) 10 ds. Agte- reek. Evang. Gemeenschap (Middelstegr. 3) 9 evang. L. Sussenbach. 10.30 evang. W Smit. Evangeliecentrum-Pinksterbew (Bethle- hemskerk Lammermarkt) zo. 10 en wo. 8 evang. J. Zijlstra. Pinkstergem. (O. Vest 13) 10 hr. J. Eikerbout. Leger des Heils (hoek Ves- testr./Groenesteeg) 10 en 7. Nieuw-Apost. Kerk (H. Rijnd. 24): 9.30en4. wo. 8 Zevende dag-adventisten ('De Ontmoeting', Noordhof land V.schoten) elke zat. 10 tot 11 bijbelstu die. 11 tot 12 predikatie. Christelijke Weten schap (Steensch. 6) 10.30. Kerk van J. Chr v.d. Heiligen der L. Dagen (Brahmsl.) 9.30, 10.30 en 11.20. Oud-Kath. K. (Zoeterw.singel) zo. 10. Rooms-Kath. K. Haagweg zat. 7. zo 10.30; Herensingel zal. 7, zo. 9.30 en 11Rijn dijk (Leiden-Stevenshof) zat 7, zo. 9.30; Steenschuur zat. 7, zo. 8.30,10,11.30, 6 en 7 (lof): Boshuizerkade zat. 7, zo. 9.30 en 11; Lammenschansweg zat. 7, zo. 9 en 10.30. Haarl.straat zat. 7, zo. 10.30 en 12.15: Meren wijk zie herv gem.; H. Rijndijk (zie Zoeterwou- de). ABBENES Herv. Gem. 9.30 hr. J W. Hoffe- AARLANDERVEEN. Herv. Gem. 9.30 prof. dr Zandee. Utrecht, 7 ds. Verseput, O.geest. Ge ref. Kerk zie herv. gemeente. Chr. Geref. Kerk 9 ds. Lof. Capelle a.d. IJssel, 4 ds. v. Amstel, Ede. Rk Kerk zat. 7, zo. 10.30. ALPHEN AAN DEN RIJN: Herv. Gem. Ad- ventskerk 9,30 ds. Jonkman; Kruiskerk 9.30 ds. Hoogendijk; Opstandlng6kerk 9.30 ds. v,d. en; De Bron 10.30 kand. Aartsen, 6.30 ds. Verheul; Oudshoornse kerk 10 ds. G. Hooy- kaas, Den Haag; Slonskerk (Meteoorlaan) 9.30 ds. Koudstaal, Baarn, 6,30 ds, v. Wijnen, Heinenoord. Geref. Kerk Mar.kerk 9.30 ds. v. Wijngaarden, 6.30 ds. Modderaar; Salv.kerk 9.30 dr. Bade. Geref. K. Vrijg. (school Bos- park, Beatrixl. 4) 9.30 dienst, 5 ds. A. Veld man. Ned. Geref. Kerk (school Willemstr.) 9.30 br. K. Mollema. 4.30 ds. G. Zwarts. Chr. Geref. Kerk (Grljpensteinstr.) 9,30 en 4,30 ds v.d Melj, Oud-Geref. Gem. (Hooftstr. 240) 9.30 en 4. Bapt.gem. (Molenwerfstr. 1) 10 evang. H, v. Dorp, 6.30 evang. R. Wljmenga; Bapl.gem. Noord (school Kalkovenw. 62) 10 hr. N. v. Gemeren. Volle-evang.gem. ('De Ark', Pr. Hendrikstr. 54) 10 dienst. Pinkster gem. 'Het Licht' (Morgenstersch. Briljantstr. 1) zo. 10. Christengemeente 'De Hoeksteen' (geb. 'Bethel', hoek Emmalaan) zo. 10. Leger des H. (Zonneweg 3) 10 en 7. Remonstr. Gem. (Van Mandersloostr. 36) geen dienst. Rk Kerk: Bonifaciusk. zat. 7, zo. 9.45 en 1.30; Piusk. zat. 7, zo. 9 en 10.30; De Bron zat. 1.10 BENTHUIZEN: Herv Gem. 9.30 ds. Trouw- borst, Hellouw, 6 ds. v.d. Brink, Nijkerk. Geref- ./Herv. Gem. (geb. 'De Hoeksteen', Schweit- zerstr.-Bernhardstr.) 10 ds. Pettinga. Z.meer. Geref. Gem. 9.30 en 6 ds. v. Aalst. BODEGRAVEN: Herv. Gem. Dorpskerk 9.30 Wieman, 6.30 ds. Gall, Den Haag; Salv.kerk 9.30 ds. Terlouw, 6.30 kand. L. Burger: Bethl .kerk (Nieuwerbrug) 9.30 hr L. v. Gaaien. 6.30 ds. Wieman. Geref Kerk 9.30 ds. Elderman. 6.30 ds. Jeroense. Hoofddorp. Geref. K. Vrijg. (Ichthusk.) 9.30 ds. D. Vreugdenhil, 4.30 ds. J. Batteau. Geref. Gem. (Stationsweg 17) 10 en 6.30. Evang.-Luth. Gem. 10.30 ds. P. Kloek. Soest. BOSKOOP: Herv. Gem. Dorpskerk 9.30 dr Haitsma, 6.30 ds. H. Dijkstra. Bussum; De Stek 9.30 dienst. Geref. Kerk 9.30 ds. H. Dijk stra, Bussum. Chr. Geref. Kerk 9.30 en 5. Ge ref. Gem. 9.30 en 3 ds. J. van Eckeveld. Volle Evang.gemeente 'Bethel' (Burg. Colijnstr. 83) 9.30 br. J. Lucas, di. 8 bijbelstudie Geref. Kerk 9.30 ds. C. v.d. Woude, 5 dienst. Rk Kerk: dorp zat. 7, zo. 10; Anker zat. 7, zo. 10.30; Rijndijk zo. 9. HILLEGOM: Herv, G9m, zie geref. kerk. Ge ref. Kerk ('Hoeksteen') 9.30 en 7 ds. Rothfusz. Chr. Geref. Kerk 10 ds. Groen, Haarlem, 7 ds, v. Langevelde. Rk Kerk: Mart. zat. 7. zo. 10; Jozefk. zat. 7, zo. 10. KATWIJK AAN DEN RIJN: Herv. Gem. Dorpsk. 9.30 ds. Kattenberg, 6 ds. Sloof; Ontm.kerk 10 ds. Sloof, 6.30 ds. Hagen, Zwol le. Hen/. Gem. 'De Rank' (P. Groen-college) zie Katwijk aan Zee. Geref. Kerk 9.30 ds. Kos ter, 6.30 ds. v. Breevoort. Rk Kerk zat. 7, zo. 10. KATWIJK AAN ZEE Hen/. Gem. N. Kerk 10 ds. Bogaard, 6 ds Hovius; O. Kerk 10 ds. C. v.d. Bergh, Barneveld. 6 ds. Schuurman; Ich- Schuurman, 6 ds. v.d. Berg; Maranathakerk (Rijnsoever) 10 ds. Visser, 6 ds. Driebergen. Overduin 2.15 ds. A. Baas. 'De Hoeksteen' (Burgersdijkstr.) 9.30 dr. K. Zabel, Duitse dienst. Herv. Gem. 'De Rank' (aula P. Groen- college Pr. Frederikdreef 15) 10 ds. I. Visser- Schroot. Wassenaar. Geref. Kerk Vr.kerk 9.30 ds. v. Breevoort. 5 ds. Koster; Triumfatork 9.30 ds v. Halsema, A.dam. Geref. K. Vrijg. 9.30 en 4 ds. J. F. Heij. Ned. Geref. K. (aula Bestevaer-mavo) 9.30 ds. Tj. Baron, 7 ds. Zwarts. Chr. Geref. K. 10 en 5 ds. J. Veenen- daal Vrije Chr. Geref. Gem. (Unizaal) 10 en 5 ds. v.d. Belt. Geref. Gem. (Remisestr.) 10 en 5 leesdienst, wo. 27 juli 7.30 ds. Elshout, Sche- veningen. Geref. Gem. in Ned. (Louwestr.) 10 en 5. Volle-evang.gem. (Voorstr. 48) 9.45. On- afh. baptistengem. (Ambachtsweg 2) 10 hr. A. Hasenoot, Darp. KOUDEKERK AAN DEN RIJN Herv. Gem. 10 Knotters, Veenendaal ds. Spruijt, A.dam. Geref. Kerk 10 ds. Heene man. Minnertsga, 7 ds. Bronsgeest, Leiden. NIEUWVEEN: Herv. Gem. 9.30 hr. J. Goed hart, 6.30 ds. De Leeuw, Maarn. Geref. Kerk 9.30 hr. A. van Hilten, Uithoorn. Rk Kerk zat. 7. NIEUW-VENNEP: Herv. Gem. 9.30 ds. Ten Voorde, 7 ds. v. Niel, Rijnsburg. Geref. Kerk 9.30 ds. Boersma, Badhoevedorp, 6.30 h NOORDEN: Herv. Gem. 9.30 ds. Geuze, 7 ds. A. v.d. Kooij, Woerden. Geref. Kerk (W. Ver laat) 9.30 hr. H. de Hoop, IJsselstein. 7 hr. P LEIDERDORP: Herv. Gem. en Geref. Kerk Dorpsk. 10 ds. Stegeman, 6.30 ds. Knorth; Scheppingsk. 9 ds. Knorth. Leythenrode 10 pater Poelma. Elis.-ziekenhuis 10 dienst. Bapt.gem. (wijkgeb. Zijlkw.) 10 hr. J. de Vries. Rk Kerk zat. 7. zo. 10 en 11.30. Westervoort, 7 ds. Stolk, Aalsmeer. Rk Kerk LISSE: Herv. Gem. Dorpskerk 10 ds. v. Gel der; Pauluskerk 10 ds. Langhout, Putten. 7 ds. v. Gelder, zangdienst. Geref. Kerk 10 ds. Bos wijk, 7 ds. De Reus, Ter Aar. Geref. K. Vrijg. (Prinsessestr. 1) 9.30 en 4.30 ds. Borgdorff. Ned. Geref. Kerk (Salvatori) zie chr. geref. kerk. Chr. Geref. Kerk 10 leesdienst, 7 ds. H R. Weij. Geref. Gem. 10 en 4 ds. Den Boer. Evangeliegemeente (Heereweg 52a) 9.45 hr. J. Spaargaren. Rk Kerk: Agathakerk zat. 7, zo. NIEUWKOOP Herv. Gem. 9.30 ds. Kielder, Vianen, 6.30 ds. H. Rijksen. Welsum. Geref. Kerk 9.30 hr. C. B. Spronk, A.dam. Chr. Geref Kerk 9.30 en 6.30 ds. Blom, Meerkerk. Evang. gem. (ver.gebouw 'De Rank', Regthuysplein) 12 nam. Rk Kerk zat. 7. zo. 9 en 10.45. NOORDWIJK. Herv. Gem. Grote of St. Jer- oensk. (Binnen) 10 ds. Jansen, Leiden, 5 ds. A. J. de Jong, Leiden. 7 ds. Lapré, Koudekerk; Hoofdstr. (Zee) 10 dr. H. Berkhof, Leiden. 8 nam. dr. K. Zabel, Duitse dienst; De Rank (Golfbaan) 10 kand. L. Burger, Wadd.veen. Geref. Kerk Buurtkerk (Hoofdstr.) 10 en 7 ds. C. v.d. Niet, Genderen; Vinkenl. (Binnen) 10 kand. W. Dekker. Kapel W. v.d. Bergh-stich- ting 11 ds. Bach, A.dam. 'Sole Mio' 9 kand. A. Drost, Leiden. Ned. Prot. Bond (aula O.Zeew.) 10.30 dr. Meijering, O.geest. Rk Kerk Zee zat 7, zo. 10.30; Binnen zat. 7, zo. 9.30 en 11 NOORDWIJKERHOUT Dorpsk 10 ds. D Keuning. Rk Kerk Victork. zat. 7, zo. 9 en 11 Jozefk. zat. 7, zo. 9 en 10.30. OEGSTGEEST: Herv. Gem. Groene of Will- .kerk 10 ds. Kooman; Pauluskerk 10 ds. Veg- ter; Gemeentecentrum (Lijtw.) 10.30 ds. A. v.d. Poel, Den Haag, 7 vesper. Geref. Kerk zie herv. gemeente. Geref. Kerk Vrijg. (aula Dr. Schilderschool) 9.30 en 4.30. Ned. Geref. Kerk (Gem.centrum) 8.45 en 4 ds. J. van At- ten. Gorkum. Van Wijckerslooth 4 ds. W. de Leeuw. Endegeest 10 ds. G. Bach. A.dam. Volle-evangeliegem. (Gem.centrum) 4. Rk Kerk Will.kerk zat. 7. zo. 9 en 10.30. OUD-ADE Rk Kerk zat. 7, zo. 9. OUDE EN NIEUWE WETERING: Herv. Gem. 9.30 hr. J. de Haan. Geref. K. 9.30 ds. Zijl, 6.30 ds. Buikema. Rk Kerk zat. 7, zo. 9.15 en Dat betekent concreet, dat de n latie met de Hervormde Jeugj' raad, waarmee nu al nauwe bande zijn, verder wordt uitgebouwj „Dat zal de komende jaren veel vaj onze energie vragen". Zeven liederen. Dit voorjaa schreef de Bond tegen het Vloeken (Veenendaal) een wedstrijd ui| voor het maken van liederen ovei de naam van God en de heiliging daarvan. De jury, bestaande uit S, Bezemer, Reeuwijk, L. Linderij berg, Krimpen a.d. IJssel, en H Werkman, Amersfoort, kreeg in to taal 142 liederen te beoordelen, waarvan er uiteindelijk 7 zijn over, gebleven. Ze zijn van Ria Borkent Apeldoorn. H. Folkers, Hasselt Henk Fonteyn, Tricht, Nel Goud- zwaard-Dubois, Maarssenbroekj Hans Mouthaan, Bleskensgraaf, en H. van 't Veld, Veenendaal. De Bond heeft het recht van eer ste openbaarmaking van de liede ren op plaat, cassette en/of com pact disc. Over de melodieën is nog beraad. Het lied van Hans Mouthaan be-! gint met deze strofe: "O grote Schepper van de taal, verwonder ons toch allemaal dat U in goedheid en geduld Uw lieve naam ons hebt ont huld". Dat van Nel Goudzwaard eindigt met deze strofe: "Mijn Meester, die mijn rechts- ge ding bepleit, in heerlijkheid mijn kleine leven leidt, met al uw kind'ren tot in eeu wig heid': 'k aanbid U, Heer" Paus en Denen. In de Lutherse Kerk van Denemarken wordt op 't ogenblik levendig gediscussieerd over de houding van deze kerk te genover het pausbezoek volgend! jaar. De paus heeft namelijk een uitnodiging van tien lutherse bis- schoppen aanvaard om samen een i gebedsdienst te houden in de mid deleeuwse, vroeger rooms-katho-1 lieke Domkerk van Roskilde. j Gereserveerde kerkleden wijzen j erop, dat de uitnodiging niet van de j kerk zelf komt, maar van bisschop pen privé. De kerk kent immers geen duidelijke gezagsstructuur. In geestelijke kwesties heeft zij geen 'hoofd'. Niemand heeft dan ook het recht, zeggen de kritici, de Deense kerk te vertegenwoordigen haar te spreken. RIJNSATERWOUDE: Herv. Gem. 9.30 ds. v.d. Hoever., 7 ds. De Graaff. Chr. Geref. K. 9.30 leesdienst, 2 15 ds. v. Vuuren, Maas sluis. RIJNSBURG: Herv. Gem. Laurentiuskerk 9.30 ds. Sirag, Leusden, 5 ds. Romein, R.dam; Bethelkerk 9.30 ds. Veldman, Nun- speet. Geref. Kerk Petrakerk 9.30 ds. Snel, 5 ds. Schellens. Glimmen; Immanuelkerk 9.30 ds. Baayen. Hoofddorp, 7 ds. Snel; Mara nathakerk 9.30 hr. D. J. Brouwer, Katwijk, 5 ds. Ribberink. Geref. Kerk Vrijg, 10 en 5.15. Chr. Geref. K. 9.30 en 5 ds. Van Vuuren, Maassluis. Evang. Christengem. (aula mavo) 10 evang. H. Sikkema, Voorhout. Rk Kerk zo. 10.30. RIJPWETERING: Rk Kerk zo. 9 en 10.30. SASSENHEIM: Herv. Gem. 9.30 ds. G. W. Rijksen, S.heim, 7 ds. J. v.d. Haagen, Leids- chendam. Geref. Kerk 9.30 dr. Te Winkel, Leusden. Chr. Geref. K. 10 en 7 ds. Aarnoud- se. Ned. Prot. Bond (Jul.laan 17) 10 hr. A. Ni- colai, Leiden. Rk Kerk zat. 7, zo. 9.30 en 11. TER AAR: Herv. Gem. 9.30 ds. A. J. de Jong, Leiden, 6.30 hr. J. de Haan. Geref. Kerk 9.30 ds. De Reus, 6.30 ds. Boswijk, Lisse. Rk Kerk Aardam zat. 7, zo. 9 en 12; kerk Langeraar zat. 7, zo. 9.30 en 11.30. Noort, Bemmel, 6.30 ds. L. Romein, R.dam. Geref. K. Vrijg. 9.30 leesdienst, 5 ds. Wiers* ma, Nieuwegein. VOORHOUT Herv./Geref. Kerkgemeen schap 10 ds. A. v.d. Broek. A.dam. Rk Kerk zat. 7. zo. 9 en 10.30. VOORSCHOTEN: Herv. Gem. Dorpskerk 10 ds. v.d. Schoot, 7 ds. De Zeeuw; De Ontmoe ting (Noordhofland) 10 zuster Hippolyta van Huize Bijdorp. Hulp en Heil-kerk (Schaken- bosch) 10 ds. Verheule. Herv. evang. op ge ref. grondslag (kerkgeb. 'Rehoboth', A. van Leeuwenhoekkade) 9.30 ds. Jonker, Stolwijk, 4.30 ds. Haverkamp, Vianen. Geref. Kerk 10 ds. De Zeeuw. Geref. K. Vrijg. (Bachlaan) 9.30 leesdienst. 2.15 ds. K. v.d. Geest. Rk Kerk Laur.kerk zat. 7, zo. 11; M. Godskerk. zat. 7. zo. 9.30. Kerk van Engeland (British school inj The Netherlands, J. v. Hooflaan 3) 10.15 an-' glicaanse dienst. WADDINXVEEN: Herv. Gem. Brugk. 9.30 ds Schipaanboord, 5 hr. L. Burger; Hoeksteen 9.30 ds. Hovius, Katwijk aan Zee. 6.30 ds. Schipaanboord; Bethelk. 9.30 ds. v.d. Berg. Harderwijk, 5 kand. P. Bakker, Haastrecht;. Imm.kerk 9.30 ds. v. Houwelingen, Geref. I Kerk Kruisk. 10.30 ds. De Moor, 5 ds. Hooger- werf, Nieuwerkerk a.d. IJssel; Ontm.kerk 9 ds. De Moor. Geref. K. Vrijg. (Kruiskerk) 8.30 en 2.45 ds. H. Scholte. WASSENAAR: Herv. Gem. Dorpsk. 10 ds. E L. Ruitenberg, R.dam-Kralingen, 4.30 kand. v. Dis; Kievietk. ('Samen op weg') 10 ds. Janse de Jonge; Messiask. 10 ds. v. Waasbergen; Dorpscentrum 9.30 ds. Schrijver. Woerden Geref. Kerk Zijllaan 7 nam. ds. v.d. Woude. zie ook Messiaskerk. Ned. Prot. Bond (Kerkdam) 10.30 ds. N. van Gelder. WOUBRUGGE: Herv. Gem. 9.30 ds. Geluk. R.dam, 6.30 ds. Boonstra, Hoogmade. Geref. Kerk 9.30 ds. Gesink, Noordwijk, 6.30 dr. Ba- de, Alphen. Rk Kerk zat. 7, zo. 10. ZEVENHOVEN: Herv. Gem. 9.30 ds. Riet veld, Overberg. Geref. Kerk 9.30 hr. C. Voogt. Holl. Rading, 7 hr. H. Wolf, Alphen. ZOETERWOUDE Herv. Gem. 10 ds. L. C Rietveld. Rk Kerk St. Jan zat. 7.30 en zo. 9.30: Chr. Dienaark. zo. 10; Meerburgkerk H. Rijn-

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 2