Slapen is een delicaat proces m Kettingfamilies Denkwijzer Onze taal Ook bij niet wakker worden beïnvloedt lawaai de gezondheid eu. ij- oe ZATERDAG 23 JULI 1988 EXTRA PAGINA 23 Opmerkelijk uithangbord bij een discotheek. Maar ook als mensen niet Dr. Klaas Altena: "Het gehoor is een keel verfijnd apparaat". ifotocpo» wakker worden van lawaai heeft dat invloed op de gezondheid. Het geluid van de aanstormende zee ervaren veel mensen als rustgevend. Het ritme van de golven is kennelijk voor velen iets aangenaams, door de regelmaat van het geruis. Maar bulderende vliegtuigen, razende auto's, luidruchtige buren en ander geluid brengen heel andere reacties bij mensen teweeg. Sommige vormen ervan kunnen iemand tot razernij brengen. Door het voortschrijden der techniek is lawaai een van de grootste problemen van deze tijd geworden. Dr. Klaas Altena uit het Friese Oldeholtpade is op dat gebied een deskundige bij uitstek. door Nico Hylkema Dr. Klaas Altena heeft zich de afge lopen jaren vooral bezig gehouden met de vraag in hoeverre lawaai de gezondheid van een mens beïn vloedt. Iedereen kan zich voorstel len dat wie in de nachtelijke uren uit de slaap wordt gehaald of gehouden door overvliegende straaljagers, daar op den duur niet fitter van wordt. Maar ook als men er niet wakker van wordt heeft lawaai in vloed, luidt zijn conclusie na gron dig onderzoek. Een en ander heeft een belangrijke rol gespeeld bij de vraag of het vliegveld Beek het aantal nachtvluchten mocht opvoeren. In opdracht van de minister van volksgezondheid, ruimtelijke orde ning en milieu heeft Altena in samenwer king met TNO een onderzoek uitgevoerd naar de invloed van nachtvluchten op de menselijke gezondheid. De uitkomst van het onderzoek was aanleiding de eerder toegestane uitbreiding van die vluchten terug te draaien. Tot nu toe was het uitgangspunt altijd dat mensen schade ondervinden van ge luidhinder als ze erdoor uit hun slaap worden gewekt. Isolatieprogramma's voor woningen zijn afgestemd op de vraag of het geluidsniveau in de slaapka mer dusdanig is dat men niet wakker wordt door geluid van buitenaf. Het on derzoek van Altena was erg snel uitge voerd met behulp van binnenlandse en buitenlandse deskundigen. Voor de mi nister was dat aanleiding nog eens nader in te gaan op het lawaaiprobleem. Boeiend In 1986 is Altena met een team van vier mensen begonnen met een onderzoek waarvan de uitkomsten dit jaar zullen worden gepubliceerd. "Lawaai is een in trigerend en boeiend probleem", zo meent de onderzoeker. Wie heeft zich niet geërgerd aan een luidruchtige buur man, gierende slijpschijven, bassende geluidsinstallaties en razend autover keer? Altena heeft van drie methoden ge bruik gemaakt om de invloed van omge vingslawaai op mensen te meten. In de eerste plaats heeft hij het mensen zelf ge vraagd. Daarnaast zijn mensen in labora toria behangen met apparatuur en daar na blootgesteld aan lawaai. Ten slotte is diezelfde methode toegepast in de eigen woonomgeving. Altena: "Slaap heeft drie functies. In de eerste plaats is er de consumptieve functie, die zich het best laat omschrij ven met de verzuchting eens lekker te gaan slapen. Dan is er de nut-functie. Als je niet goed hebt geslapen neemt je pres tatie af. Je gaat fouten maken, in je werk, of bij het autorijden. Ten slotte is er de herstelfunctie. Overdag ondergaan men sen lichamelijke en psychische spannin gen. Slaap heeft de functie mensen daar van te laten herstellen". "De meeste mensen zien slaap als een grijze amorfe massa. Onderzoek heeft echter uitgewezen dat dit allerminst het geval is. Als je in slaap valt ontstaat er een mooi maar delicaat proces. Je door gaat verschillende stadia. Een voorbeeld daarvan is het zogenaamde REM-stadi- um (REM staat voor Rapid, Eye Move ment snelle oogbeweging red.). Tij dens dat stadium gaan de ogen heel snel heen en weer. Dat duurt ongeveer ander half uur. Met een computer is dat heel goed te meten". Taak Tijdens een nacht slaap herhalen ge noemde stadia zich vijf- tot zesmaal. Het centrale zenuwstelsel stuurt het proces. Uit computeronderzoek is gebleken dat de stadia herkenbaar zijn aan onder an dere spierspanningen en bloeddruk. Elk stadium heeft zijn taak in de verschillen de functies van de slaap. In het vierde stadium worden bijvoorbeeld de groei hormonen aangemaakt. In het eerderge noemde REM-stadium verzorgt het cen trale zenuwstelsel de aanmaak van eiwit cellen, die weer een belangrijke rol spe len bij het geheugen. Verder zijn er tijdens de slaap een groot aantal processen die alle tot doel hebben de mens op te frissen voor de vol gende dag. Zo is er het dromen, met het doel geestelijke ervaringen te verwer ken. Altena: "Overdag maak je dingen mee die onafgemaakt zijn. Dromen die nen om die ervaringen af te ronden. Dat geldt ook voor levenservaringen die in zogenaamde 'wederkerende dromen' voorkomen". Tijdens de slaap worden ook de witte bloedlichaampjes, van belang voor de menselijke weerstand, aangemaakt. Dat alles is per computer vast te leggen. Als je wordt gestoord in je slaap kan de com puter ook meten welk proces er precies wordt verstoord. Bij geregelde versto ring van de slaap komen genoemde func ties niet meer goed tot hun recht en dat maakt ziek. Tot dusver, zo meent Altena, zijn onderzoekers te veel uitgegaan van wat mensen zelf benoemen als last van lawaai. Zo is er bijvoorbeeld bij geluidhinder door burgerluchtvaart pas aanleiding tot maatregelen als 25 procent van de men sen er hinder van ondervindt. Altena meent dat dit een onderschatting van het probleem is. "Bij slaap en het verstoren van de slaap is de publieke opinie de norm. Wakker worden is het probleem. Uit ons onderzoek blijkt dat er ook een gezondheidsprobleem kan ontstaan zon der dat men zich daarvan bewust is". Stille doder "Niet voor niets heet lawaai the silent killer, de stille doder. Het is net als het eten van cadmium. Je proeft het niet maar het is wel slecht. Zo ondermijnt la waai de gezondheid zonder dat je het merkt. Dat moeten we ons gaan beseffen. Geluid kan zowel op hoog als op laag ni veau je betrokkenheid bij de buitenwe reld verstoren. Het kan je geheel buiten controle brengen. Dat uit zich dan in vol strekte razernij". Persoonlijk is Altena ervan overtuigd dat lawaaibelasting, ook overdag, ie mand in ernstige mentale problemen kan brengen. Dat is een probleem dat veel ernstiger is dan tot nu toe is onder- "Stuur ik de tweede vrouw van mijn ex- man een kadootje voor haar baby of niet? Voor haar kan het me niks schelen, maar het lijkt me niet juist de geboorte van het nieuwe halfbroertje van mijn dochter straal te negeren". Nodigen we de kinderen van de nieu we vrouw van onze zoonnaast onze echte kleinkinderen, nu wel of niet uit voor on ze 45-jarige bruiloft. En horen ze wel of niet op de familiefoto die we dan willen maken?" "Hoe moet ik mijn dochtertje de vriend, waarmee mijn ex-man en dus haar va der nu samenleeft, laten noemen?" In een tijd waarin scheiden praktisch even gewoon is als huwen zijn dit een paar (en echt nog maar een paar) inge wikkelde familieproblemen waarvoor veel mensen zich gesteld zien. Of zich bin nenkort gesteld zullen zien. Volgens een recent rapport van het Bureau voor Be volkingsvraagstukken van de Verenigde Naties in New York zullen in de jaren 90 in veel westerse landen meer partners deel van een tweede dan een eerste huwe lijk vormen. 1 op de 5 a 6 kinderen zullen dan bij een stiefvader of -moeder wonen. Tal van kinderen zullen 'deel uitmaken' van twee gezinnen. Ze zullen een deel van de week of het jaar in het ene, een ander deel in het andere gezin doorbrengen. In beide gezinnen zullen de ouders niet alleen een ex-partner hebben, maar ook ex-schoonouders, ex-schoonzusters en -zwagers en nog een heel assortiment van andere ex-familie. Duizenden grootou ders zullen het contact met'hun echte kleinkinderen zien verminderen of ver dwijnen en van het ene op het andere mo ment opa of oma worden van kinderen met wie ze biologisch geen enkele band hebben. En alsof dat allemaal nog niet ge noeg is zullen er zelfs heel wat oudere echtparen zijn die in één klap voor de eer ste keer 'grootouders' zullen worden. Terwijl al vele jaren allerlei echte en minder echte geleerden zich zorgen ma kend. Maar de moeilijkheid is dat men het over de meting niet eens is. In het algemeen wordt de energie van lawaai gemeten. Vlieg- en wegverkeer is met apparaten vrij gemakkelijk te me ten. Moeilijker wordt het al met burenge rucht, van een druppelende kraan tot een krijsend kind, geluid van muziek en ge reedschap. Daarom vindt Altena energie niet altijd een goed meetinstrument. "Het menselijk lichaam heeft een rit miek die zich kan instellen op ritmen van geluid. Het duidelijkst zie je dat bij mu ziek, maar ook bij de genoemde golfslag. Er zijn echter ritmes waarop het lichaam zich niet kan instellen. Neem de voorbij komende auto's, of overkomende vlieg tuigen. Dat gebeurt te onregelmatig voor de menselijke ritmiek. Daarom zou je de factor ritme ook als criterium voor ge luidhinder moeten opnemen". De vraag is of mensen zich kunnen af sluiten van lawaai. Tenslotte zijn er men sen die in lawaaierige omgevingen hun werk moeten verrichten, of die heel goed bestand lijken tegen bijvoorbeeld het la waai binnen het huisgezin, maar die gek worden van het geluid van de buren. Al ken over het kleiner en onstabieler wor den van gezinnen en het ineenstorten van het familieleven, laat het rapport een heel ander geluid horen. Het is juist als gevolg van het verschijnsel echtscheiding dat, zij het op een hele andere manier dan we gewend waren, tal van mensen een explo sieve groei van verwantschapsrelaties meemaken. Ieder van ons zal door een ketting van scheidingen en nieuwe rela ties op de een of andere manier met een heleboel andere mensen verbonden zijn. Wat bijvoorbeeld te denken van dat oude re echtpaar met 'maar' één zoon en drie schoondochters, waarvan twee ex- en vier kleinkinderen waarvan twee 'echt'. En met allemaal is er min of meer regel matig contact! Maar eenvoudiger wordt het familiele ven er bepaald niet op door die warwin kel van relaties. Daar komt nog bij dat deze situatie nog geen generatie oud is, zodat de meeste mensen onzekere nieuwe lingen zijn op zoek naar een etiquette die nog geschreven moet worden. Nodig je je halfbroers en halfzusters (van je kinde ren of van jezelf) net als echte broers en zussen nu wel of niet uit voor verjaar dagen? Vraag je ze op bezoek te komen? Wat is een beleefde manier van omgaan met ex-schoonfamilie? Hebben ex-min naars het recht om je kinderen te zien, die zo lang met ze hebben geleefd dat er een soort ouder-kind relatie is ontstaan, ook al is er geen enkele biologische band tus sen hen? Zelfs de eenvoudigste activiteiten kun nen in deze poel van verwarring waan zinnig ingewikkeld worden. Neem bij voorbeeld een kennismaking. "Dit is mijn dochter uit mijn eerste huwelijk, en dit is ons kind, dat wil zeggen: het kind van mijn tweede vrouw en mij". Zoiets riekt naar een soort relatie-biecht en lijkt onnodig ingewikkeld. Maar als iemand in plaats daarvan zegt: "Dit is onze zoon en dit is onze dochter", kan het gebeuren dat de andere partij reageert met "Zo tena: "De techniek heeft ons een hoop extra lawaai gebracht. Je kunt je er tot op zekere hoogte van afsluiten, maar het kost je wel energie. Het is vermoeiend. Bovendien verstop je onbewust je agres sie en voel je je eigen reactie niet meer". Energie "Je hebt 24 uur per dag contact met ge luid. Dat gaat zo ver dat een slapende moeder de zucht van haar kind kan ho ren en daarvan wakker wordt. Sociaal geluid, zoals in bijvoorbeeld kantoortui nen, hoeft op zich niet storend te zijn, maar het kost energie. Mensen die zich eraan storen houden zich vaak stil, uit angst voor zeurpiet te worden uitge maakt. In die mening worden ze overi gens vaak nog gesterkt ook, als ze eens iets zeggen". Isoleren is op zich ook niet de beste op lossing. In goed geïsoleerde slaapkamers ontstaan nieuwe problemen. Daar horen mensen zichzelf, hun ademhaling, maar wat nog erger is, ook die van hun partner. Gesnurk kan in een doodstille kamer een overdonderend lawaai worden. En dat kan ook ernstige gevolgen hebben. Bijzonder boos heeft Altena zich ge- ik had geen idee datje vrouw oud genoeg was om al een tiener te hebben. Jullie heb ben beslist een hele tijd gewacht met een tweede te krijgen". En daarmee wordt ei genlijk een volledige bekentenis uitge lokt, waardoor wat al ingewikkeld was nog ingewikkelder wordt. Uit studies door Doris Jacobson en col lega's aan de Universiteit van Cdlifornië in Los Angeles blijkt dat vooral kinderen, en met name jongere kinderen, verstrikt kunnen raken in de ingewikkelde gevol gen van de echtscheiding van hun ou ders. Zij komen voor problemen te staan als: hoe de nieuwe partner van hun vader of moeder te noemen, hoe met ze om te gaan zonder zich schuldig te voelen ten opzichte van de ene of de andere ouder. Zij kunnen te maken krijgen met half broers of -zusters die veel meer tijd met een ouder kunnen doorbrengen dan zij zelf. Het kind uit een eerste huwelijk kan het kind uit een tweede huwelijk zien als een indringer, die de aandacht van de vader of moeder 'steelt'. Een kind uit een tweede huwelijk kan zich bedreigd voelen door een oudere halfbroer, die als een indrin ger tijdens de zomervakantie binnen stapt en die een soort eerste recht op een van de ouders eist. Het kind uit een eerste huwelijk kan bij onredelijk gedrag om zijn oren krijgen met de opmerking: "Ik kan wel zien waar jij je kuren vandaan maakt op professor Vossen uit Nijme gen, die zijn onderzoek bij het vliegveld Beek heeft aangevochten. Vossen deed dat met ingezonden brieven in de krant. Altena: "Dat doe je als collega niet, dan neem je contact met mij op. Hij maakt zich schuldig aan misleiding als hij be weert dat een geluidsniveau van 30 dba acceptabel is rond een vliegveld". "De overheid houdt bij horeca-gele- genheden zelf een norm van 25 dba aan. Als je dan weet dat een geluidsverster king van 3 dba ervaren wordt als een ver dubbeling van het geluid... Bovendien maakt Vossen zich drukker om de kos ten van isolatie dan om de gezondheid van de omwonenden. Dat is al evenmin erg wetenschappelijk". Eeh en ander heeft volgens Altena iets weg van het argument van mensen die klagers uitmaken voor zeurpieten. Het lijkt wel of ze op de drempel staan om het geluid te horen, heet het dan. Altena: "Dat is ook zo. Het gehoor is een heel ver fijnd apparaat. Mensen zijn vanuit hun slaapkamer heel goed in staat zich voor te stellen hoe luid het lawaai aan de bron is, inderdaad alsof ze op de drempel van de voordeur staan". hebt, en dat is niet van mij. Kleine Fran- kie doet niet zo raar". Niet verrassend dus dat de meeste problemen tussen 'exen' te maken hebben met het verblijf van een kind in het andere gezin. De grootste angst, zo blijkt uit Jacobsons stu dies, is dat het kind bij bezoek in het gezin van de ex slecht behandeld wordt. Behalve kinderen zijn het ook vaak de ouders van gescheiden partners die in al die ingewikkeldheden verstrikt dreigen te raken. Het begint al met de vraag hoe zich op te stellen ten opzichte van de schoondochter of -zoon die door hun eigen kind in de steek wordt gelaten. De meeste ouders hebben - begrijpelijk, maar niet erg verstandig de neiging partij te kie zen voor hun eigen kind, ook al is dat de gene die 'de huur heeft opgezegd'. Ze val len soms openlijk, maar vaker nog in stil te de ex-aangetrouwde af. Als er klein kinderen zijn kan dat uitermate ernstige gevolgen hebben. Zoals het weghouden van kleinkinderen uit wraak of frustra tie over wat als onterecht partij trekken wordt gevoeld. Bovendien zullen de kleinkinderen, als ze wat ouder zijn, de grootouders die afvallige houding ook vaak gaan verwijten en het contact met hen gaan vermijden. Ouders komen helemaal in een merk waardige positie als ze door een nieuwe relatie van hun gescheiden kind instant grootouders worden. Uit een onderzoek UJ. DOOR JOOP VAN DER HORST Er bestaat in Nederland een vereniging die dezelfde naam heeft als deze rubriek: het genootschap 'Onze Taal'. Dit genoot schap heeft een tijdschrift dat ook Onze Taal heet. Men kan zich daarop abonne ren voor 25,- per jaar. (Jan van Nassau- straat 9, 2596 BL Den Haag. tel. 070- 242423). Het is een tijdschrift over taal, niet voor specialisten maar voor heel ge wone mensen die belangstelling hebben voor taal en taalgebruik. Het leest net zo makkelijk als de krant. Maar belangstelling en belangstelling zijn twee heel verschillende dingen. Ik lees het zelf elke maand, helemaal, want ik vind dat het voor mij verplichte lectuur is. Maar je wordt er niet vrolijk van. O. o, o wat een droevig tijdschrift. Lezers van het tijdschrift Onze Taal moeten zwartkijkers zijn, levenshaters en zuurpruimen, onver draagzaam, somber, lastig of minstens een beetje zwaar op de hand. Want meer dan de helft van dit tijdschrift is gevuld met jammerklachten, met kritiek, met pro testen of met zure opmerkingen over an dermans taalgebruik. Het is verschrikke lijk als je weer leest hoe de Nederlandse taal verbasterd, verkracht, verknoeid en bedorven wordt. Ik word er akelig van. Af en toe schrijf ik ook wel eens voor dat tijdschrift, een opgewekt stukje over iets leuks wat ik ontdekt heb. maar het valt al gauw uit de toon. Ik denk wel eens, er zijn twee soorten belangstelling voor taal. Of eigenlijk twee soorten mensen geïnteresseerd in taal. De eerste soort heeft vooral bezwaren te gen allerlei taalgebruik; de andere soort ook, maar die zeurt er niet over. Helemaal in stijl organiseert het tijdschrift Onze Taal elk jaar een enquête onder zijn lezers om te onderzoeken welke woorden ze het aller- allerafschuwelijkst vinden. Zo komen ze elk jaar tot een negatieve top-tien: de tien woorden waar de lezers zich het meest aan geërgerd hebben. De hoofdprijs gaat dit jaar naar het gebeuren. zoals in het wielrengebeuren, het re- clamegebeuren. Het is een afgrijselijk woord. Zo afgrijselijk dat het vorig jaar ook al bovenaan deze negatieve top-tien stond. De tweede prijs gaat dit jaar naar in schatten: dat is dus het op één na afschu welijkste woord. Vorig jaar stond dat nog op nummer 8 van de top-tien. Blijkbaar is men het nog erger gaan vinden dan vorig jaar. Op de derde plaats komt opstarten. vorig jaar nog nummer 6. De volgende woorden stonden vorig jaar nog niet op de lijst. De meeste niet omdat ze zo nieuw zijn, maar omdat men ze vorig jaar nog niet akelig genoeg vond. Het zijn, in volgorde van akeligheid: 4. dus, 5. afbouwen, 6. met name, 7. zeker weten, 8. ter plekke, 9. inbreiden, 10. hec tisch. Het enige woord dat nieuw is, is inbrei den. Vorig jaar hebben we er op deze plaats al over geschreven. Het is ge vormd naar analogie van uitbreiden. Een stad die niet uitbreidt maar huizen bouwt op braakliggende terreinen tussen de be staande bebouwing, doet aan inbreiding. Ik vind het geniaal bedacht en ik zou wel willen dat al onze nieuwe woorden zo cre atief aansloten bij bestaande woorden. Maar het valt niet te ontkennen dat het nieuw is. En dat zal er wel de reden van zijn dat het nu aan de schandpaal moet van tien meest verachte woorden. Vorig jaar zag de top-tien er heel an ders uit. Toen waren het: 1het gebeuren, 2. (inkomens)plaatje, 3. yuppie. 4. op hoesten, 5. tijdpad, 6. opstarten, 7. af slanken, 8. inschatten, 9. mantelzorg, 10. stuk (medemenselijkheid, enz.). van Sylvia Auerbach bleek dat zoiets voor de meeste ouders als een echte shock komt. Ouders wier kinderen trouwen met iemand die kinderen heeft, blijken vrij wel zonder uitzondering de volgende re acties te vertonen: grote schrik, angst en bezorgdheid over de keuze van partner door hun kind. Een van de redenen is, dat veel ouders zich met schuldgevoel de tal loze keren herinneren dat ze hun eigen kinderen niet die liefde en aandacht heb ben gegeven die ze nodig hadden en die zich nu afvragen hoe hun kind in hemels naam iets kan voelen voor de kinderen van een ander. Vaak zijn er ook gevoelens van boos heid. Die nog onbekende kleine vreemde lingen over wie niet of nóg niet als kleinkinderen wordt gedacht - kunnen betekenen dat geen echte kleinkinderen de stamboom zullen voortzetten. In be paalde gevallen zijn grootouders ook bang dat ouderlijke liefde door hun echte kleinkinderen gedeeld moet worden met halfbroers en -zusters. En wat te denken van het moment dat de kleine vreemdelingen voor het eerst ont moet gaan worden. Welke houding ver wacht de nieuwe schoondochter of -zoon van de grootouders? Zijn het aardi ge kinderen en zullen de kinderen hun 'grootouders' aardig vinden? Hoe goed beide partijen zich ook op die eerste ont moeting voorbereiden, één ding kunnen ze niet voorkomen. Dat is dat er altijd een zekere mate van verlegen onhandigheid in het spel zal zijn. Die is vooral sterk op momenten dat de kinderen een naam voor de nieuwe grootouders moeten ver zinnen. "Opa" of "oma" kan als een schok komen, waarbij de zo aangesprokenen vaak even moeten slikken en zich onge makkelijk voelen. Het kost tijd de 'naamkwestie' te rege len, net zoals het tijd kost om de relatie op te bouwen. Soms moeten beide partijen zelfs accepteren dat er altijd een zekere mate van het zich ongemakkelijk voelen in het contact blijft. De sleutelwoorden voor dit nieuwe tijdperk van verwant- schaps-explosies zijn geduld en ver draagzaamheid. Maar niemand die pre cies kan zeggen hoe het verder moet, want op dit gebied zijn we allemaal eenvoudi ge pioniers. door René Diekstra hoogleraar psychologie te Leiden

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 23