Druilerig hoogseizoen strop voor horeca in streek In Amerika schrikken ze als ze me 'live' horen zingen' 'Alleen een stralende maand augustus kan nog wat goed maken' Roelofarendveense gaat een jaar op tournee Hospitaal kerkschip naar ideële organisatie jFGENDA STREEK Verlaten stranden en openluchtzwembaden. Bij ho tels en campings blijft het bordje 'vol' al weken in de kast liggen en kamerverhuurders krijgen slechts af en toe gasten. Dat alle maal omdat het buiten meer op een natte herfst dan op een hete zomer lijkt. Nu de zon net als vorig jaar in het 'hoogseizoen' ver stek laat gaan, dreigt een financieel fiasco voor de ondernemers in de kustplaatsen. Alle hoop is nu gevestigd op de maand augus tus. Wijs geworden na enkele slechte zomers, hebben de meeste vakan tiegangers Nederland al verruild voor landen rond de Middellandse Zee. Ook veel Duitsers die vaak al leen bij mooi weer richting de kust afreizen, laten het afweten. "Som mige pensions en particuliere ver huurders in Noordwijk aan Zee draaien redelijk. Het zijn vooral de campings die veel nadeel onder vinden van het slechte weer. Ver der is de logiesbezetting momen teel beneden de maat, waarbij de hotels in de hogere prijsklasse het sterkst onder de slechte weersom standigheden te lijden hebben", vat de Noordwijkse VW-directeur W. Rovers de situatie samen. De directie van Hotel Huis ter Duin in Noordwijk bevestigt de in druk van de VW: "Het gaat niet slecht maar het kan beter. Juist omdat de goedkopere hotels maar ha,lf vol zijn, wijken weinig toeris ten uit naar onze duurdere kamers. De zon moet echt doorbreken voor dat de groep twijfelende Duitse toeristen naar de kust komt". De mensen die ain het voorjaar een ap partementen hebben gereserveerd bij Huis ter Duin komen over het algemeen wèl naar Noordwijk. Ook bij Hotel Oranje valt de be zetting tegen. "Maar wij zijn 's zo mers toch al niet zo gauw volge boekt. We zijn tenslotte een hotel voor zakenmensen, waardoor de kamerprijzen voor toeristen veelal aan de hoge kant zijn. Dat we on danks het slechte weer redelijk veel toeristen in huis hebben, dan ken we onder meer aan ons golf- slagbad. In vergelijking met ande re hotels in Noordwijk hebben we niet te klagen", is de indruk bij Ho tel Oranje. Het beeld in Katwijk wijkt wei nig af van dat in Noordwijk. Ook daar staat de kamerverhuur op een laag pitje. "De campings zijn won derwel volgeboekt. Maar dat komt vooral omdat op de kampeerterrei nen slechts enkele plaatsen be schikbaar zijn voor passanten", verklaart de Katwijkse VW-direc teur Verplancke. Strandtenten Beide VW-directeuren zijn het erover eens dat de strandexploitan- ten het zwaarst worden getroffen door het slechte weer. Na het goede voorjaar, kunnen de exploitanten de laatste twee maanden alleen maar iets verdienen aan de wande laars en surfers. De horecavoorzie- ning bij het Valkenburgs Meer heeft dit seizoen de deuren nog niet één keer geopend. door Frans van den Berg Bij Willy Zuid op het Katwijkse strand is het zeer rustig en kan het enig aanwezige personeelslid de 'drukte' makkelijk aan. Bij strand tent Centrum in Katwijk wil men nog niet spreken van een verloren seizoen: "De zomer is nog niet ten einde. We hebben nog twee maan den te gaan; de bouwvak gaat nu pas met vakantie". "Dat verhaal vertellen alle strandéxploitanten. Iedereen hoopt nog op een goede maand au gustus. Dat kan ook nog best ge beuren. In 1984 heerste er eind juli ook zo'n malaise-stemming, maar maakte het zomerse weer in augus tus nog veel goed", stelt Leidenaar P.L.J. van den Assem, die op het Scheveningse strand een strand tent heeft. Hij is tevens secretaris van de vorig jaar opgerichte Neder landse Vereniging van Strandp- achters. G.A. Drijvertijdelijk directeur van het Waterbos in Rijnsburg, bij de verlaten buitenbaden. Als gevolg var slechte weer is ook het binnenbad nog steeds geopend. (foto Hoi "Wanneer het slechte weer van juni en juli aanhoudt, dan wordt het een rampzalig seizoen. Zeker voor de zwakke broeders onder ons. Er zullen dan zeker enkele be drijven failliet gaan", voorspelt Van den Assem. Hij zegt dat een seizoenbedrijf als een strandtent tegen enkele slechte seizoenen op gewassen moeten zijn. "Maar be drijven die dit of vorig jaar zijn be gonnen krijgen het zeer moeilijk. Paviljoens die langs de boulevards staan halen nog een beetje omzet met dit slechte weer, maar de stand'tenten die verder op het strand staan en langs de naakt stranden, zien helemaal geen klan ten". Wanneer het seizoen slecht blijft, zal volgens de Leidenaar de discus sie over een flexibele pachtprijs weer oplaaien. "Probleem is nog de bepaling van de grens tussen een goed en slecht seizoen. Dat moet worden berekend aan de hand van het aantal uren zonneschijn of het aantal zomerse dagen. In elk geval zullen de gemeenten meer begrip moeten opbrengen voor de proble men van de strandéxploitanten. De gemeenten zien ons nu nog te veel als een melkkoe. Overigens zal de rijksoverheid naar ons idee moeten meebetalen aan een slecht-weer- pachtprijs". Ondanks de hoop op een hete maand augustus, spreekt Van den Assem toch al van een slecht sei zoen. "De meeste exploitanten hebben tien goede weekeinden no dig. Dat halen we niet meer ook al zou hwt in augustus prima weer zijn. De afgelopen acht weken is het weer zo slecht geweest, dat er weinig is verkocht. Ook de maand mei was minder fraai dan iedereen denkt. Het weer was in mei wel Zwembaden Een verhaal apart vormen de zwembaden. Opnieuw blijkt dat de openluchtzwembaden weinig toe komst hebben in ons klimaat. De grote drukte blijft voor het zoveel ste jaar achterwege en de verliezen waarvoor de gemeenten opdraaien worden steeds groter. Reden waar om in gemeenten als Rijnsburg, Sassenheim en Oegstgeest wordt gestudeerd op de mogelijkheid om het buitenbad op te heffen en met een overdekt bad verder te gaan. De openluchtbaden in Sassen heim en Hillegom hebben dank zij de zwemverenigingen een vaste kern zwemmers die onder alle weersomstandigheden komen. "Als het droog en bewolkt is, zoals deze week, dan hebben we zo'n 300 mensen in het bad. Maar als de zon zich laat zien, dan hebben we er meteen duizend klanten bij. Lo gisch dus, dat we nog steeds hopen op zonnig weer", laat Scholte van het openluchtbad De Vosse in Hil legom weten. In juni telde het bad 16.000 be zoekers, terwijl dat er vorig jaar zelfs nog duizend meer waren en toen was het weer ook al niet best. De maand mei scoorde met het goede weer wèl prima: 28.000 be zoekers, ofwel 10.000 meer dan in 1987. In Sassenheim houden de mede werkers bij Wasbeek er ook de moed nog in. Halverwege het sei zoen hebben toch al 40.000 mensen een duik in het bad genomen, zodat dit jaar meer bezoekers worden verwacht dan vorig jaar. In 1987 tel de het bad 67.000 zwemmers, ter wijl het gemiddelde over de laatste tien jaar op 85.000 mensen staat. Om het tekort van het zwembad te rug te dringen, is echter een aantal weken met zomerse dagen onont beerlijk. De vaste kern zwemmers in het Waterbos in Rijnsburg is beperkt. "Om met name de abonnement houders tevreden te stellen, heb ben we dit jaar voor het eerst het binnenbad open gelaten. Bij slecht weert kunnen de mensen die een kaartje voor het buitenbad hebben gekocht 's middags in het binnen bad zwemmen. We hopen daarmee voor de komende jaren een stukje goodwill te kweken", verduidelijkt G.A. Drijver, die sinds 1 juli voor 20 uur per week als tijdelijk directeur is aangesteld. Bij mooi weer blijft het binnen bad dicht. Ook tijdens de schoon- maakperiode in de eerste twee we ken van augustus zal het bad geslo ten zijn. "We hebben het binnen bad ook open gelaten voor de vaste groepen. Ook het leszwemmen gaat voor het eerst ook gewoon door. Niet zo vreemd, omdat ten slotte niet iedereen tegelijk met va kantie gaat en we bovendien een aardige wachtlijst voor het les zwemmen hebben", deelt Drijver Tijdens de rustige uren blijft het afdekscherm over het golfslagbad liggen, om energie te besparen. Met name in de middag wanneer de buitenluchttemperatuur boven de 20 graden ligt, komen de bezoe kers. Gemiddeld bezoeken hon derd mensen per dag het bad. Zo dra echter de zon doorbreekt, zijn dat er enkele duizenden. Noordwijk en Katwijk scoren goed met hun overdekte zwemba den. D. Timmermans van het Sportfondsenbad in Katwijk on dervindt deze zomer wat het is om een nieuwe overdekt recreatiebad te hebben, nu het openluchtbad wordt opgeknapt. "Vroeger had den we met dit bewolkte weer on geveer 200 mensen, onder wie jon geren die uit balorigheid maar gin gen zwemmen. Het overdekte bad trekt dagelijks 800 tot 900 bezoe kers. Gezien het grote aantal toeris ten is ons bad een uitwijkmogelijk heid voor het strand aan het wor den", constateert een tevreden Timmermans. Ook het Bollenbad in Noordwijk wordt als slecht-weervoorziening gebruikt door toeristen. "We heb ben de laatste tijd al gauw duizend mensen in het binnenbad. Toch hebben we liever zonnig weer. De toeristen trekken dan wel naar het strand, maar de Noordwijkers en mensen uit de omgeving bezoeken dan onze buitenbaden. Op topda gen telden we in het verleden wel 4200 mensen per dag", verduide lijkt de directeur van het Bollen bad. ALKEMADE - Je bent 24 jaar en je wilt wel eens wat anders. Muziek en dans zijn je hobbies. En, hoewel verknocht aan Roelofarendsveen, een jaartje buitenland lijkt je heel aantrek kelijk. De kans om zingend en dansend de wereld rond te trekken in een muzikale show, greep Mieke van der Meer dan ook met beide handen aan. Morgen stapt ze op hét vlieg tuig naar Amerika waar het in ternationale gezelschap 'Up with People' zijn thuishaven heeft. door Letty Stam "Na zeven jaar bij een en dezelfde baas was ik mijn werk zat", licht Mieke haar beweegredenen toe. "Ik had het er wel naar mijn zin, daar niet van. Maar over tien jaar kan ik nog wel bij Sikkens zitten zonder dat er iets gebeurt. Ik wilde wat anders en bij voorkeur naar het buitenland. Ik ben niet zo'n type dat heel avontuurlijk met een rug zak op de trein stapt en wel ziet waar ze belandt. En je bij zo'n groep aansluiten is dan een goed al ternatief'. Mieke zag vorig jaar een optre den van Up with People (UWP) in Leiden en toen ze hoorde dat ze zich bij het gezelschap kon aanslui ten, was ze direct enthousiast. UWP, of te wel Leve de Mensen, brengt glitter en glamour met een boodschap. De groep bestaat uit jongeren van 18 tot en met 25 jaar uit twintig verschillende landen. Met hun muzikale show trekken ze de wereld door onder het motto: mensen aller landen, verenigt u. De groep vormt het levende bewijs dat ongeacht hun sexe, ras, godsdienst, nationaliteit, rang of stand, uitstekend met elkaar kun nen samenwerken en leven. UWP werd in 1968 in Amerika opgericht en staat los van elke religieuze of politieke groepering. "Iedereen zingt en danst in de groep. Dat dansen is niet zo'n pro bleem want ik zit al jaren op jazz- ballet. Verder selecteren ze op mu zikale aanleg. Ik speel klarinet bij Liefde en Harmonie, dus dat zit ook wel goed. Maar zingen? Mijn stem is van nature zwaar en een beetje schor. Mijn moeder zei nog: 'doe tijdens het sollicitatiegesprek maar net of je verkouden bent'. Een paar weken later moest ik een cassettebandje inzingen en op sturen naar de organisatie. Het is dat mijn bovenbuurman er wat echo achter heeft gezet, zodat het nog ergens op lijkt. De organisatie in Amerika schrikt zich vast naar als ze me 'live' horen zingen". Geld Mieke mag zich gelukkig prijzen dat ze er bij zit. Jaarlijks krijgt UWP 10.000 aanmeldingen terwijl maar 500 jongeren mee kunnen. Ze heeft er wel een lieve duit voor op tafel moeten leggen. Alleen het in schrijfgeld bedraagt al 15.000 gul den. Met de reis, verzekeringen en zakgeld komt daar nog eens zo'n 7.000 gulden bij. "De kosten vielen me nogal tegen. Maar ja, ik wil zo graag dat ik me daar overheen heb gezet". Met niet meer op vakantie gaan en de verkoop van haar auto heeft Mieke een gedeelte van het geld bij elkaar gezameld. Ook begon ze de actie 'Voor een tientje heb je een vriendje' waarop zo'n 250 mensen hebben gereageerd. Tegen betaling van een tien gulden stuurt Mieke ze twee brieven vanaf een of andere plek op de aardbol. Mieke's vader heeft 2,50 gulden voor elk tientje bijgelegd. UWP zijn vaste standplaats heeft. "Ik me maar afvragen waarom ie dereen de naam van dat plaatsje toch verkeerd uitsprak, maar je zegt Toesun in plaats van Tuksun". 's Morgens leren de UWP-ers hoe de organisatie in elkaar steekt en wat de huisregels zijn. 's Middags krijgt de groqp fitness-trainingen en studeert de dansen en liedjes in. De club wordt in vieren gesplitst en gaat vervolgens op tournee in Amerika en Europa, waar onder ook de Sovjet Unie. Twee 'casts' treden op in Mexico en Australië. "Ik ga het liefst naar Mexico. Die andere cultuur trekt me enorm. Net als Nederland heeft Australië een hoge levensstandaard en lijkt me daarom minder spannend. He laas heb je het niet voor het zeg gen". Privacy Tijdens de optredens logeren de UWP-ers bij gastgezinnen. "Dat lijkt me heel leuk. Je leert weder zijds van elkaar omdat je veel ver schillende opvattingen over een en dezelfde zaak hoort. Wel zal ik mijn privacy missen. Hier woon ik op kamers. Maar bij zo'n gastgezin kun je niet naar boven hollen en in het voorbijgaan roepen: dag, ik ga naar bed. Ik moet een stapje terug doen. Dat is niet leuk, maar ik vind het niet bezwaarlijk". Mieke onderschrijft de bood schap die UWP met hun optredens wil uitdragen. "Ik geloof dat, als mensen elkaar beter begrijpen, er niet zo veel leed is op de wereld. In mijn eentje kan ik niets beginnen tegen rassendiscriminatie. Maar met zo'n show denk ik zeker dat je bijdraagt aan meer begrip. Maar of het effect heeft? Niet in politieke zin. Je prikt niet door de bovenlinie heen. Voor mezelf wordt het in ie der geval een heel leerzaam jaar. Nu het bijna zo ver is, zie ik er wel tegenop. Maar ach, het dansen en zingen is zo'n leuke formule. Dat moet gewoon lukken". ARTSEN Leiden De weekenddienst begint zaterdag om 8 uur en eindigt zondag om 24 uur. Spreekuur van 12-12.30 uur (alleen voor spoedeisende medische hulp). Voor de patiënten van de artsen: Groep 1 - Tan, Zwijnenburg, Meyer, Van Leeuwen, Verhage, Gróeneveld, de Ruiter, Janssen, Maris en Van Schie: za 8 uur tot zo 8 uur: Dr. Witpaard, tel: 217477. zo 8 uur tot 24 uur: J.A. Verhage/C.M. Maris, 220238, spreekuur tel: 218661, spreekuur: Rosmolen 2. Oegstgeest Groep 2 - Pieterse, Van Gent, Taytelbaum, za 8 uur tot ma 7.: Van Luyk, Klaassen, Rus, Kruis, Bergmeijer, Campertlaan 20, te Dt zo 8 uur: G. Bloemen, tel: 311319. zo 8 uur tot 24 uur: A. Hammerstein, te- 767646, spreekuur: Robijnstraat 2b. Leiderdorp de Lange: za 8 uur tot zo 8 uur: J. van Gent, tel: 122538, spreekuur: Zoeterwoudse Singel 28. zo 8 uur tot 24 uur: M. Bergmeijer, tel: 226201 spreekuur: Oude Singel 76. Groep 3 - Pleiter, Smit, Lely, W. de Bruyne, J. de Bruyne, Stolk, Jurgens, Fogelberg en Van den Muijsenbergh: za 8 uur tot zo 8 uur: J. de Bruyne, tel: 125245, spreekuur: Kernstraat 11 zo 8 uur tot 24 uur: J.W. Lely, tel: 120412, spreekuur: Kernstraat 11. Groep 4 - Van Wingerden, Lahr, Van Rijn, Bé- nit, Nieuwenhuis, Horn, Van der Waardt, J.G. Zaayer en R.E. Zaayer, de Kanter en Lodder: za 8 uur tot zo 8 uur: W. Avenarius, tel: 213674. zo 8 uur tot 24 uur: J.S. de Kanter, tel: 311414, spreekuur. P. Moensweg 52. Groep 5 - Jasperse, Wiersma, Crul, Kooyman, De Jong, Prince, Reinders, D. Hammerstein en A. Hammerstein: uur: J.J. Voorzaat, Jan lw> 177461. Voorschoten za A. Meiman, J.W. Frisolaan 13, tel: 3032, zo W. van Dam. Palestinalaan 29, tel: 3960. Warmond A. de Gijzel, Dorpsstraat 35, Warmond, tel' 01711-10030. Wassenaar za. Dr. van Tolingen jr., Hofcampweg 7, tel: 15939, zo Dr. van Niekerk, Van Polanenpark 92, tel: 19014. Zoeterwoude via het antwoordapparaat van een van de Zoeterwoudse huisarten, tel. 01715-1219 of 1614, verneemt u welke huisarts de weekend- APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waarge- Apotheek, Lijtweg 4, tel: 155482 Oegst- DIERENARTSEN Voor de praktijk van Muurling, Helder, Roest. F. Muurling, Plantsoen 23, tel: 125057. Voor de praktjk van Vestjens, v.d. Wouw: H Vestjens, Boshuizerlaan 26, tel: 764058. Voor de praktijk van Duijn, Brandt: R.J.W. Duijn, Pres. Kennedylaan 260, Oegst geest, tel. 173266; of D.J. Brandt, Homans- traat 1, Rijnsburg, tel. 173266. Voorschoten C. Westgeest, Leidseweg 560, tel: 768616. Wassenaar Alarm- en informatiekring dierenartsen Den Haag, Voorburg, Rijswijk, Wassenaar en Leidschendam: dokterstelefoon 070-455300. TANDARTSEN De weekenddienst voor Leiden, Leiderdorp, Oegstgeest en Warmond wordt waargeno men door: J. Pels, v.d. Valk Bouwmanweg 21 Leiderdorp, tel: 896896. Voor patiënten van tandartsenpraktijk Haas- wijk Simon Vestdijklaan 28, Oegstgeest, is Dienst in eigen praktijk: S. Freeke, Laan van Meerburg 2, Zoeterwou- de-Rijndijk, tel. 071-414547 of 410950. Voorschoten/Wassenaar E.L. Bosch, Thorbeckeweg 78, Voorschoten, SCHEVENINGEN - De vereni ging hospitaal-kerkschip De Hoop neemt pas over enkele maanden een beslissing over de toekomst van het hulpverleningsvaartuig. De nieuwe eigenaar van het schip wordt zeer waarschijnlijk een orga nisatie met een ideële doelstelling, waarvan er zich inmiddels een aan tal heeft gemeld. Het bestuur van de vereniging is er niet op uit het schip te verkopen aan het bedrijfs leven. Tot de gegadigden voor 'De Hoop', die tot aan het eind van dit jaar als hospitaal-kerkschip in de vaart is, behoren onder meer een milieu-organisatie, een instelling die zich bezighoudt met weten schappelijk onderzoek en een cen trum voor de opvang van drugsver slaafden. Ook hebben zich twee visserij-opleidingsinstituten ge meld. "Het schip moet ook in de toekomst van nut blijven voor de samenleving", meent secretaris L.W. Leenman van de vereniging. "Het zou ons bijzonder aan het hart gaan als het ergens in een haven als hotelaccommodatie zou liggen weg te roesten. Dan brengen we het liever meteen naar de sloop". De laatste reis van De Hoop wordt in de week van 25 tot 30 no vember beëindigd. De bemanning van het schip is tot aan het eind van dit jaar in dienst. Leenman ver wacht dat het aantal gedwongen ontslagen kan worden beperkt. Van de 14 opvarenden zijn er vijf die inmiddéls al ander werk heb ben gevonden en momenteel wor den vervangen door contractanten. Van de negen anderen kunnen er drie vrijwel zeker drie ook elders een betrekking krijgen. "Voor de overige zes ben ik nog aan het be middelen", aldus Leenman. De vereniging hospitaal-kerk schip De Hoop zal op 30 juni vol gende jaar worden geliquideerd. Tot die tijd worden de lopende, za ken afgehandeld. ZATERDAG 23 JULI Katwijk zeilwedstrijden op z Boulevard. de Vriesche Wei. muziek in het centrum van Kat wijk tussen 14.00 en 17.00 uur. Leiden wandelconcert in de Harte- brugkerk aan de Haarlemmer straat, Cornelis Johannes van der Wijngaard, aanvang 15.'00 uur. Hooglandse Kerk, muziek in de Pancras met Dick Koomans, aan vang 13.30 uur. Droomfabriek,, Samba Salsa, aanvang 21.30 uur. Noordwijk Noordzee competitieviswed strijd, tussen 18.00 en 22.00 uur. Pointregatta Hobie Cat, Noord brandweer, aanvang 14.00 uur op Stompwijk kortebaandraverijen om grote prijs van Stompwijk, aanvang markt van 11.00 tot 17.00 uur. De Zilk wandeling door de Amsterdam- sche Waterleidingduinen Joppe- weg 1, aanvang 07.00 uur, aan melden bij VVV Noordwijkerhout. ZONDAG 24 JULI Leiden Rijksmuseum voor Oudheden aan het Rapenburg. De stichting Prehistorisch Huis speelt scenes uit het dagelijks leven, vanaf 13.00 uur. Stichting Pieterskerk te Leiden, rondleiding om 14.45 uur. A orgelconcert door drie organis ten van The Richard Eaton Sin gers in de Hartebrugkerk aanvang 15.00 uur. clubhuis Swifttour, Fietstocht Ijsseltocht over 35 of 65 km, start 08.30 uur. Rijksmuseum voor Volkenkun de, films over pre-Colombiaanse beschavingen, en over spelen in Mexico, aanvang 15.00 uur. Katwijk zeilwedstrijden van K.W.V. "Skuytevaart" op zee langs de Boulevard. Noordwijk Noordzee voor de Boulevards, Pointregatta Hobbie Cat. Beach Hotel, Koningin Wilhel- mina Boulevard "Jazz at the Beach" met kwartet Rietenman Frits Kaatee van 17.00-20.00 uur. Racket Center Casino, Oude Zeeweg Internationaal Badgasten aanvang 09.00 show met paarden en honden, aanvang 12.30 uur, katknuppelen, aanvang 20.00 uur. MAANDAG 25 JULI Alphen sportdag voor kinderen van 4- 12 jaar in sporthal, en zwembad De tweesprong, Roelofarends veen, van 10.00 tot 16.00 uur. speedplay-toernooi, strandpa viljoen Zee en Zonnebad, aan vang 19.30 uur. Leiden Stadhuisplein, parkenwandel tocht over 5 of 10 km, 09.00 uur. 3 oktoberhal, Tour de Frats, wielerronde voor de jeugd van 10 tot 14 jaar. 3 Tennispark Room burg, open tenniskampioen schappen, aanvang 10.00 uur. Stompwijk kindershow met de clowns Pico en Paco in de Feesttent, aanvang 13.00 uur, springconcours voor pony's en paarden, aanvang 14.30 uur, Bromfietsrace, 19.00 uur, Vuurwerk, 23.00 uur.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 11