Doorsnee rijtjeshuis nu eenmaal populair DE KRANT MEE OP VAKANTIE Doe-het-zelven bij Voorschotense jeugdkapper Wethouder Den Boeft over 'saaie wijk' ZATERDAG 23 JULI 1988 REGIO LEIDEN 7 LEIDERDORP - Is de Lei- derdorpse nieuwbouwwijk Buitenhof-midden-west ge doemd een saaie, fantasielo ze wijk te worden met spaarzaam groen of is er toch nog kans op voorzie ningen die de wijk een wat levendiger karakter kunnen geven? Al geruime tijd komt er vanuit politiek Lei derdorp kritiek op de in richting van de jongste wijk van de gemeente. Een zeer dichte bebouwing met voornamelijk eengezinswo ningen is tot nu toe het beeld dat Buitenhof mid den-west te bieden heeft. door Conny Smits De wijk moet tegen het eind van deze eeuw zijn volgebouwd. Bijna 2000 woningen zullen er dan staan, met een inwonertal van ongeveer vijfduizend personen. Tot nu toe is de belangstelling voor de wijk enorm. Sinds het begin van de bouw van de eerste woningen, in oktober 1986, blijkt het geen pro bleem gegadigden voor de huizen te werven. Een 'eigen identiteit' of niet. Volgens wethouder J. den Boeft van ruimtelijke ordening is het dan ook niet nodig de toekomst van Buitenhof-midden-west somber in te zien. "Ik wil best toegeven dat ook ik niet voldaan ben over het ui terlijk van de wijk tot nu toe. Maar met wat groen en de manier waar op de rest van de wijk wordt volge bouwd, kunnen we een heleboel doen. We moeten de architecten aanvuren om de nieuwe bouwplan nen zo creatief mogelijk te maken". Den Boeft vindt trouwens dat de wijk de laatste tijd al heel wat aan saaiheid heeft ingeboet door onder meer de komst van de terrasflat. "Daar zijn in eerste instantie veel bezwaren tegen geweest, maar de flat wordt nu toch door de meeste mensen gewaardeerd. En dan is er nog de vijver in aanleg die heel leuk kan worden. Daartegenover staat echter weer het schoolge bouw van de scholengemeenschap Louise de Coligny, dat in stede bouwkundig opzicht bepaald geen parel kan worden genoemd". De wethouder denkt dat het zeer moeilijk zal worden maatschappe lijke voorzieningen als een winkel, scholen of buurthuis in de wijk te realiseren. "Normaal gesproken dienen zich vanuit maatschappelij ke organisaties en uit de politiek al lerlei wensen aan wanneer er een nieuwe wijk in aanbouw is. De ge meente kan dan proberen die wen sen een plaats te geven in de ruim telijke ordening. In het geval van Buitenhof-midden-west is daar echter weinig sprake van. Er ko men wel eens vage wensen naar vo ren, maar niemand komt met een duidelijk omlijnd plan". De wethouder kondigde onlangs aan de rollen om te willen draaien en zelf met voorstellen te komen. In overleg met een stedebouwkun- dige wil hij wat ideeèn ontwerpen en voorleggen aan de gemeente raad. "We zullen echter rekening moeten houden met het feit dat de nieuwe wijk niet ver afligt van de Muzenhof en de Winkelhof. Aller lei al bestaande maatschappelijke voorzieningen in Leiderdorp zijn goed bereikbaar voor de bewoners van de nieuwe wijk, zodat de nood zaak voor het treffen van nieuwe voorzieningen erg klein wordt" Die noodzaak wordt nog kleiner wanneer er een uitbreiding van voorzieningen komt rondom de Muzenhof, bibliotheek en het ver zorgingshuis Dillenburg. De moge lijkheid daartoe is onlangs gescha pen doordat er een compromis werd bereikt tussen de gemekte en bouwbedrijf Van der Heijden dat jarenlang een claim op de grond had zonder erin te slagen bouwactiviteiten te ontwikkelen. Nu dit slepende conflict is opge lost, kan de gemeente zelf plannen gaan maken voor bebouwing op en naast Muzenhof. Bibliotheek Den Boeft: "Er kan bij voorbeeld worden gedacht aan het bouwen van aanleunwoningen bij het be jaardenhuis Dillenburg. Ook zou den er voorzieningen in de gezond heidszorg kunnen komen of een uitbreiding van de bibliotheek. En activiteitencentrum Gading zou in teresse hebben voor deze plek. Al les hangt echter af van de vraag of de gemeenteraad geld beschikbaar wil stellen voor deze ideeën". Het mag duidelijk zijn dat plan nen rond de Muzenhof de realise ring van voorzieningen binnen Buitenhof-midden-west nog min der aannemelijk maken. De wet houder van ruimtelijke ordening: "We willen de mogelijkheid graag openhouden, maar dan moeten er toch wel snel plannen op tafel ko- Het is namelijk erg moeilijk klinkt heel redelijk te pleiten voor een school in een wijk waar straks 5000 mensen wonen, ook al is het moeilijk de bevolkingssamenstel ling nu reeds te voorspellen. Toe stemming voor een hele nieuwe school in deze wijk zal echter nooit of te nimmer zijn te krijgen. Je zou dus kunnen denken aan het ver plaatsen van bestaande scholen. Wethouder Bezemer van onderwijs heeft dat echter onderzocht en is tot de conclusie gekomen dat ver plaatsing niet erg uitvoerbaar is". Moeilijkheid schijnen op dit punt de financiën te zijn. Verhui zing van een school brengt nogal wat kosten met zich mee die de ge meente Leiderdorp zelf zou moe ten opbrengen. Den Boeft: "Wij denken dan ook dat verhuizen al leen kan wanneer je meer scholen opheft dan er nieuwe bijkomen. En dat is zéér ingrijpend. Daar komt bij dat bestaande scholen op min der dan anderhalve kilometer van de nieuwe wijk staan. Al zal een deel van de kinderen dan wel de drukke Engelendaal moeten over steken". Er gaat vanzelfsprekend een bus rijden door de nieuwe wijk. De rou te van de buslijn ligt echter, als het - aan de bewoners van de Hella ui', naarmate de bouwplannen Haassestraat ligt. nog niet vast. De oor de wyk vorde.-en, grond te HeUa Haassestraat blijven reserveren. Op een bepaald moment moet toch duidelijk zijn hoe de wijk moet worden inge deeld". In het huidige bestemmingsplan is al wel rekening gehouden met een buurtwinkel met een verkoop oppervlakte van zo'n 500 vierkante meter. Of er echter een onderne mer is te vinden die de concurren tie met de Winkelhof aandurft, is volgens Den Boeft de vraag. "Puur intuïtief heb ik daar mijn twijfels over. Maar er zijn ook feiten die het optimisme zouden kunnen voe den. Zo voorziet het SRV-winkeltje in de wijk Voorhof kennelijk nog steeds in een behoefte. En een win kel in Buitenhof-midden-west ook klanten van de flats aan de overkant van de Engelendaal kun nen trekken". School Het stichten van een ba- sisischool in de wijk vormt een an der probleem. Den Boeft: "Het door de ge meente aangewezen als busroute omdat de haltes daarmee op rede lijke loopafstand van de huizen i toe kunnen worden geplaatst. De be woners vrezen echter veel overlast van het busverkeer en hebben be zwaar aangetekend bij de Raad van State. Wethouder Den Boeft denkt dat de bewoners zich niet zo heel veel zorgen hoeven te maken. "Als de straat wordt geasfalteerd zal het met die overlast best meevallen". Molen Over de groenvoorzieningen zegt Den Boeft dat die in midden-west "niet overdadig zijn". "Maar op de plek waar het groen geconcen treerd zal worden, namelijk de vij ver, wordt het ook heel mooi. Van af de brug bij de vijver krijg je bo vendien in een rechte lijn uitzicht op de molen. Dat uitzicht is blij vend, aangezien rond de molen straks alleen laagbouw mag wor den gepleegd. Het groen in mid den-west blijft verder inderdaad beperkt tot de randen van de wijk, maar daar staat tegenover dat de meeste woningen een eigen tuintje hebben". Er is de laatste tijd wel eens sma lend gesproken over de 'hoek steenwoningen' die in de Buiten hof de boventoon voeren. Den Boeft: "Ik begrijp de kritiek daar op nooit zo goed. Want de gewone eengezinswoning is toch nog steeds waar de meeste mensen om vragen. Een woning op de grond, daar gaat de meeste belangstelling Leiderdo^^ongsteiue^bo^wïjkB xntenhoj-m idden'-west zal straks oprukken tot aan de molen die nu nog midden in de polder staat. Om het uitzicht te behouden zal de bebouwing rond de molen echter laag worden gehou den. (foto Jan Holvast) naar uit. Er wordt ook vaak geroe pen dat we voor ouderen moeten bouwen. Maar niemand kan me uitleggen wat ouderen dan willen. Het is zo'n complexe groep". Hij wijst erop dat de vrije kavels in Buitenhof-midden-west, waar mensen zelf hun huizen kunnen bouwen, ook een doorkruising be tekenen van het geijkte patroon van rijtjeshuizen. "Er is veel kritiek, geweest op de hoge grondprijzen, maar van de 56 kavels zijn er nu nog maar een paar over". De wet houder denkt niet dat er nogmaals een stuk grond met vrije kavels zal worden aangeboden. "We moeten de markt niet teveel op de proef stellen en bovendien is het zeer ar beidsintensief voor de gemeente. Want iedere bewoner komt met zijn eigen bouwplannetje". Zorgen Het is niet zozeer het gebrek aan 'eigen karakter' dat Den Boeft vreest wanneer het midden-west betreft, alswel de streekplancijfers die de provincie voor de woning bouw in Zuid-Holland heeft gepre senteerd. "In 1990 zal Leiderdorp ongeveer 8900 woningen tellen. Volgens het huidige beleid mogen er dan gedurende 'twintig jaar slechts honderd per jaar bijkomen. Let wel, honderd woningen ver spreid over de gehéle gemeente. Dat is een perspectief dat ons grote zorgen baart. We hopen van harte dat er nog enige beweging in die cijfers komt, want in Leiderdorp willen we graag nog wat verder bouwen". Huttendag Zaterdag 23 juli is het huttenbouwdag nabij de kinderboerderij op het terrein J van Zwetterhagen in Zoeterwoude. Alle j kinderen uit het dorp mogen meedoen aan het feest als zij maar verkleed ko- men. Tussen 10.00 uur en 16.00 uur kunnen zij hutten bouwen, wigwams I maken en vliegeren. Om 20.00 uur 's avonds is er een kampvuur naast de kin derboerderij. Vliegtuigjes Zondag 24 juli is tussen 14.00 uur en 16.00 uur op het terrein van Zwetterha gen in Zoeterwoude een modelvliegtuig- demonstratie. De demonstratie is geor ganiseerd door de plaatselijke model vliegtuig-club en wordt gehouden op het voetbalveld van Zwetterhagen. Dokter niet thuis; Assistente mishandeld Den Haag/Voorschoten - Wegens openlijk geweld tegen een dokters- I assistente en brandstichting is een 24-jarige Voorschotenaar gisteren door de Haagse politierechter, mr. I R. van Leeuwen, veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf. waarvan twee voorwaardelijk. Zijn 20-jarige broer werd hiervoor ver- oordeeld tot vier maanden, waar van een voorwaardelijk. De beide broers hadden de avond van de 26ste april vorig jaar nogal wat gedronken. De oudste maakte op een zeker moment een ongelukkige sprong en beet bij het neerkomen zijn tong af. Daarop gingen de Voorschotenaren dok ters hulp zoeken. Zij belden aan bij een dokter, maar deze bleek niet thuis te zijn. Kwaad als zij hierover waren koelden zij hun woede op de doktersassistente. Op het trottoir aan de Leidseweg werd zij gesla gen. Een buurman moest te hulp schieten om haar te ontzetten. Op 11 oktober vorig jaar hadden zij in Voorschoten ook nog een au to in brand gestoken. Zij hadden verfverharder in de auto gespoten en dit in brand gestoken. Officer van justitie, mr. J.A. van Kempen, had hiervoor zes maan den gevangenisstraf geeist. Raads man, mr. Bos, bepleitte dienstver lening. De politierechter vond de feiten daar echter veel ernstig voor. Omdat de drank de oudste ver dachte in het verleden ook al par ten heeft gespeeld wilde mr. van Leeuwen dat de man zich ook on der toezicht stelt van het consulsta tie bureau voor alcohol en drugs. Doet hij dat niet, dan loopt hij de kans de twee maanden voorwaar delijk alsnog te moeten uitzitten. VOORSCHOTEN - Een adver tentie in een plaatselijke krant deed het afgelopen weekeinde de gemoederen flink oplaaien in Voorschoten. 'Stap naar bin nen en doe je haar zelf, zoals jij dat wilt. Is het niet geweldig om te kunnen zeggen. Oh zelf geknipt! Bewondering zal je deel zijn. Toon je lef en kom naar kapsalon 'If you dare". door Agaath Garschagen Een kapsalon waar je je eigen haar moet knippen, föhnen en was sen? De kapper meer als adviseur dan als praktiserend barbier? Als je van de kapper komt, zit je haar de eerste dagen altijd een beetje raar, maar het zit waarschijnlijk nog vreemder als je het zelf hebt gedaan. Wat is dat voor een tent, daar in Voorschoten? Desiree en Wendy, de twee kap sters van 'If you dare' aan het Am bachtspad in Voorschoten lachen een beetje beschaamd als hen de advertentie onder de neus wordt gedrukt. "Het is geloof ik een beetje verkeerd overgekomen. Half Voorschoten heeft zich met de vraag bezig gehouden of je bij 'If you dare' je eigen haar moet knip pen. Dat is dus niet zo. Knippen, kleuren en permanenten doen wij. Maar mensen kunnen hier wel zelf hun haar föhnen en tegen betaling van vijf gulden kleurverstevigers, haarlakken en gels gebruiken. Wij geven dan advies", zegt Desiree. Een gewone kapper dus. Het nieuwe is alleen dat je als klant wordt verondersteld actief in de stoel te zitten en niet onderuit ge zakt de behandeling te ondergaan. Verder staan de kapsters niet in een schort, maar in een spijker broek te knippen. Zouden veel mensen staan te trappelen om zelf het haar te föhnen? Volgens de 20- jarige Wendy en 22-jarige Desiree wel. "Veel jongeren vinden dat hun haar na een kappersbezoek achter lijk zit. Als zij hier komen en zelf wat aan de gang gaan, kunnen zij en ook wij beter bepalen wat ze nu echt willen. Ze leren .hun eigen haar kennen". Krappe beurs Afgelopen zaterdag ging 'If you dare' officieel open. De eigenaar wil niet met naam en toenaam in de krant, omdat hij al een kapsalon in Voorschoten heeft die zich op een heel ander publiek richt. '"If you dare' is goedkoop, nieuw, snel en dynamisch en richt zich op de jon ge Voorschotenaren. Zij gingen voorheen naar Leiden voor een snelle coupe", verwoordt Desiree. De andere kapsalon is kennelijk meer voor de Voorschotenaar met een ruime beurs. 'If you dare' richt zich op de beurs van de jongere. Een knipbeurt kost 19 gulden. Mooie meisjes scheurden zater dag in Cadillacs door de Voorscho tense straten en deelden aan een ie der roze kammen en foldertjes uit. Bij inlevering van de kam bij 'If you dare' krijgt de klant een gratis deelkleurbehandeling. (Voor de leek: een deelkleurbehandeling is het kleuren van één of twee pluk ken haar. De kleur kan variëren van pimpelpaars tot roetzwart.) Op dinsdag, de eerste kapdag voor Desiree en Wendy, is er nie mand in de kapsalon geweest om zelf het haar te föhnen. Wel veel jonge meisjes die een deelkleurbe handeling willen. De klanten die in de stoelen zitten, wordt gevraagd of ze zelf gel in hun haar willen doen of de lokken willen föhnen. "Nee hoor, doet u het maar", zegt de klant. "Goed, ik zal het voor doen". zegt Desiree. "Kijk, je pakt je pony stevig vast, je knijpt een beetje en zet de föhn erop". De klant knikt wazig in de spiegel. De muziek staat hard in 'If you dare'. Uit een oude juke-box gal- neon roze TL-balk en wat posters van vergeten films aan de muur. Er zijn vier stoelen met spiegels en ta feltjes met de nodige kappersattri buten. Achterin de zaak staat nog éen kapperstoel waar de Voorscho tenaar met lef zelf op mag prutsen. "Jongeren houden van een wat in formele sfeer en vlotte kapsters die graag van een praatje houden", zeggen de kapsters. Desiree en Wendy houden, tijdens het knip pen, overigens hun mond om zich als ware professionals te concen treren op de te vervaardigen coupe. Sommige plukken van het haar zijn helblond geverfd, de rest van het haar is geknipt. Met de föhn (de kapster deed het ook deze keer zelf) wordt een nonchalante look gecreërd. De klanten mogen ten slotte niet met kappershoofden de straat weer op. "Daaag, als je durft mag je de volgende keer iets meer zelf doen", wuiven de kapsters de klant na. i kapsalon If you dare: "Veel jongeren vinden dat hun haar achterlijk zit. men The Beatles, Cliff Richard Dave Berry. De aankleding van kapsalon is sober: een getegelc zwarte vloer, witte wanden met ét VOORSCHOTEN - Kapsalon If you dare is het laatste bedrijfje dat zic h vestigt aan het Ambachtspad in Voorschoten. Er is nu geen bedrijfsruimte meer vrij. In totaal zitten er nu negen middenstan ders. Onder meer een bloemenzaak, een groenteboer, een fietsen maker, een cadeautjeszaak en een dure kledingzaak. Makelaar F. Bax is tevreden over de aanblik van het Ambachts pad. "Ik wilde exclusieve zaakjes in de straat. Daarom heb ik bij voorbeeld het bod van een grote Doe-het-zelf-zaak op een pand aan het Ambachtspad geweigerd. Deze zaak paste niet in het beeld van het pad. Verder wilde ik er van elk type bedrijf maar één heb ben. Dat is allemaal gelukt", aldus Bax. "Een bijkomend aspect is dat bijna alle eigenaren van de bedrijfjes Voorschotenaren zijn. Dat is wel leuk, hoewel ik er van te voren niet vanuit ben gegaan dat alleen de Voorschotenaarse middenstand zich aan het Am bachtspad zou moeten vestigen". De meeste panden zijn verkocht, toen er nog geen paal in de grond was geslagen. Slechts de tekeningen waren bekend. In okto ber 1987 vestigde zich het eerste winkeltje aan het Ambachtspad. In principe zouden er acht bedrijfjes komen. Het bijouteriewin keltje deelt zijn ruimte nu echter met kapsalon If you dare. Verder zijn er twee eengezinswoningen aan het Ambachtspad en vijf ap partementen boven de bedrijfjes. De appartementen waren een uur na oplevering verkocht voor de prijs van 140.000 gulden. Voor de bedrijfsruimten was de prijs toendertijd 3000 gulden per vier kante meter. Nu is de prijs 3250 gulden per vierkante meter. Bax: "Het pad ligt midden in het centrum en wordt gebruikt als doorgang van de nieuwe wijk Bijdorp naar de Voorstraat. Buurt bewoners lopen automatisch langs de bedrijfjes. Er was zeker vraag naar deze exclusieve zaakjes in Voorschoten. Ze ontbraken gewoon nog in het dorp". Wanneer u uw vakantie-adres uiterlijk 14 dagen voor uw vertrek aan ons opgeeft, ontvangt u daar uw eigen krant. Voor het verzenden van uw krant (binnen Europa) wordt 3,50 per dag berekend. Het nazenden op uw vakantie adres in Nederland of België is gratis. Aangezien wij niet kunnen instaan voor een regelmatige postbezorging door de PTT geschiedt toezending naar binnen- en buitenland voor eigen risico. Ter voorkoming van fouten kunnen uw opdrachten niet telefonisch worden behandeld. Vult u dus onderstaande bon nu alvast even in? Dan wen- sen wij u alvast een PxettLje L&JLanih VAKANTIEPERIODE Weg op:Terug op: HUISADRES NAAM VOORL.: ADRES: VAKANTIE-ADRES HUISNUMMER: PLAATS: POSTCODE: LAND: WOONPLAATS: TEL.: Zend uw opgave aan: Leldsch/Alphens Dagblad, afd. Abonnementenadmini stratie, Postbus 54, 2300 A8 Lelden. S.v.p. frankeren als brief.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 10