Spel met lijnen :fraaie verrassingen RIJDING? VISSPORT Snipper snijdt, knipt en prikt VRIJE TIJD Beloning voor uren wachten Een nieuw schuurwonder: excenterschuurmachine Nog geen vaccin voor zeehonden Cholera-epidemie in India door watersnood Belasting Verklaring Autobedrijf "De Rijn" Speciale occasions aanbiedingen m Autobedrijf B M ISM AutoLeaseRijnland De slag is geleverd en de karper delft het onderspit De plas ligt er nog verlaten bij als ik mijn hengelspullen in de roeiboot deponeer. Het is nog schemerduister en op het water staat een lichte kabbel. Het KNMI heeft voorspeld: noordwesten wind en kans op een bui. Als ik de steekstokken voorzich tig in de boot leg en de spanen op de dollen hang ontwaken in het nabijgelegen rietveld kennelijk net twee meerkoeten. Het witte gedeelte van hun snavels is goed zichtbaar bij het aanbreken van de dag. Ik duw de boot van de kant en met elke slag vormen de roeispanen aan weerskanten van de boot twee draaikolken. Ik heb even wat wa ter over de dollen gegooid om te voorkomen dat ze al te veel pie pen. Wie op de karpervangst gaat moet elk overbodig geluid pro beren te vermijden. Dat geldt ook als ik na een mi nuut of vijf in de buurt van een rietkraag kom waar ik vandaag mijn geluk wil beproeven. Nog een paar forse slagen en dan rus tig laten uitdrijven tot vlak bij het riet. Er is wat krachtig duw- werk voor nodig voor ik de pun tige stokken door de harde top laag heb geboord. Nu nog de tou wen en dan kan het visavontuur beginnen. Ik peil vlak voor de boot mijn pen uit in de wetenschap dat het verderop precies even diep is. Een vlakke harde bodem waar van de toplaag bestaat uit steen tjes en zoetwatermosselen. Ty pisch een gedeelte van de plas waar de karper geregeld komt fourageren. De ene keer doen ze dat heel voorzichtig en is er aan het wateroppervlak weinig of niets te bespeuren. De andere keer zoeken ze on stuimig en laten als bewijs daar voor grote plakkaten luchtbelle tjes naar de oppervlakte stijgen. Links en rechts springt af en toe een vis boven water. De ene keer is het een voorntje, de andere keer een brasem die met een gra cieuze duik eerst kop, dan romp toont en vervolgens afscheid neemt met een sierljke zwaai van de grote staart. In mijn handpalm knijp ik een paar aardappelen tot kleine stuk jes en strooi die vervolgens uit over een oppervlakte van een paar vierkante meter. Beschei den lokwerk in de buurt waarvan even later een bintje ter grootte van een pingpongbal te water wordt gelaten. Een kruimig pie pertje bevestigd op een forse 2/0 haak, die op zijn beurt weer ver binding onderhoudt met mijn karperhengel via een lijntje van 30 honderdste. DOOR BRAM VAN LEEUWEN Te dik vindt u? Dan heeft u nog geen kennis gemaakt met de krachtpatsers die in dit water huizen. Zeker als je weet dat zich voor de rietkraag een omvangrij ke waterplantengordel bevindt en als een potentieel gevaar twee bomen hun takken voorover la ten leunen in het water. De witvis heeft er kennelijk zin in vandaag. Want de toch echt niet zo lichte pen - het kan er soms flink stromen - wordt geen rust gegund. Steeds opnieuw wordt de pen omhoog geduwd en zakt vervolgens weer terug. Steeds wilder worden de rukken ten teken dat de witvis vat begint te krijgen op de aardappel. In een uur tijd heb ik zo tien piepertjes zitten voeren zonder ook maar enig vermoeden te hebben dat de karper ook actief is. Maar dan gebeurt waarop ik stilletjes heb gehoopt. Met een majestueus gebaar verheft de pen zich tot de kurk uit het wa ter, maakt een kleine draaiing en begint schuin onder water te ver dwijnen. Ik pak de hengel die op de rand van de boot en de roei spaan steunt en sla krachtig aan. Het klotsen van de golfjes te gen de boot wordt plots over stemd door een snerpend geluid van de slip van de werpmolen. De hengel staat direct als een hoepel en ik zie hoe de gehaakte vis in korte tijd 20, 30 meter ny lon van de spoelt sleurt. Tot mjn grote opluchting kiest hij voor zijn vluchtpoging het midden van de plas. Hij blijft ook hoog in het water. Zo nu en dan komt zijn rug gedeeltelijk boven het water oppervlak uit. Plotseling een grote kolk en de ljn valt slap. Ik schrik: is de haak losgeschoten? Snel spoel ik de lijn op totdat ik even later op nieuw contact met de vis voel. Kennelijk heeft hij de taktiek van de plotselinge terugkeer ge volgd. Zodra de weerstand toe neemt verandert hij van koers en begint nu evenwijdig aan de boot naar links te zwemmen. Ik verhoog de druk wat op de lijn omdat hij nu schuin op de overhangende boom dreigt af te koersen. Als ik zijn laatste grote krachtsinspanning ook weet te pareren en de vis voor het eerst met de bek boven water komt weet ik dat het pleit bijna heb ge wonnen. Het is nu nog slechts een kwestie van tijd. Een paar minuten later schuift de karper boven het landingsnet. En na nog een laatste krachtsin spanning laat hij zich gewillig naar de boot slepen. Het is een fraaie spiegelkarper van 16 pond, 75 centimeter lang. De beloning voor een investering van vele visuren. Karperen is geduld- werk. Maar als je dan ook een flink exemplaar aan de haak slaat zijn de uren van vergeefs wachten snel vergeten. Water, wegen en bomen kunnen zeer fraaie lijnen in een landschap vormen die prachtig op een foto zijn vast te leggen. Vooral bij de op bouw van het beeld kunt u gebruik maken van die lijnen. Heel mooi is bijvoorbeeld een slingerende lijn van een sloot, die zich naar het ei genlijke onderwerp van uw foto kronkelt. Lijnen van wegen komen het beste tot hun recht als ze van linksonder schuin naar rechts lo pen. Ze lopen dan met de 'leesrich- ting' mee. Een mooi effect geeft het mee trekken van de camera met een be wegend onderwerp. U wilt bijvoor beeld een voorbijrijdende motor rijder fotograferen. Stel uw camera in op een niet te snelle sluitertijd, bijv. 1/125 of 1/60 seconde. Op het moment dat de motorrijder in zicht komt, gaat u deze met de vinger op de ontspanknop volgen. U laat de camera door het onderwerp 'meetrekken'. Houd daarbij drie dingen in de gaten: de manier waarop u de motorrijder in beeld brengt, het juiste moment waarop u denkt af te drukken en ten slotte: de scherpstelling. Het resultaat is een foto, waarbij het onderwerp scherp is afgebeeld tegen een on scherpe, streperige achtergrond. Bij het fotograferen van een hoog gebouw met een omhoog ge richte camera gaat het beeld enigszins vertekenen. Het gebouw lijkt scheef te staan. Wilt u echter dat de verticale lijnen op uw foto evenwijdig blijven lopen, dan zult u vanaf een grotere afstand moeten fotograferen. Met een telelens haalt u het gebouw dan moeiteloos dich terbij. De werking van deze lens kunt u vergelijken met die van een verrekijker. Door de lange brand puntsafstand kunnen grote afstan den overbrugd worden. Denk er wel aan dat bij het gebruik van te lelenzen de kans op trillingson- scherpte toeneemt! Als vuistregel kunt u aanhouden dat de lange sluitertijd waarbij u nog met een te lelens uit de hand kunt fotografe ren één brandpuntsafstand is. Met lijnen is heel wat mogelijk. Lastige verpakkingen gaan moei teloos open en stelen mooi schuin af snijden is geen kunst meer. Consumptieprodukten van deze tijd zitten in allerhande verpakkin gen. Kartons van melk, yoghurt, vla, frisdranken enz. Kaas of gesne den vleeswaren luchtdicht in plas tic vacuumvliesjes en chips of an dere knabbeldingetjes zijn in weer barstige zakjes verpakt. Je gaat ze te lijf met schaar, mes of nagels. Een nieuw hulpmiddel om aller hande verpakkingen snel en veilig te openen is de 'Snipper': een com binatie van mes, schaar en prikker, met twee 'ogen', dus geschikt voor zowel links- als rechtshandigen. Hij heeft in zijn enigszins delta- vormige blad twee openingen; één met een kartelrand die de kartons opent en een andere waarmee je bloemstelen keurig schuin af snijdt. In de dichte schaarstand komt het scherpe puntje van het vlijmscherpe, roestvrijstalen mesje net een millimetertje naar buiten en daarmee kun je dan plastic zak jes en die taaie vacuumverpakkin- gen veilig open ritsen. Het is ook een uiterst veilig stuk je huishoudgereedschap: het is vrijwel onmogelijk er verwondin gen mee op te lopen en de afstand dussen de ogen is zodanig dat klei ne kinderhandjes er geen vat op hebben. Voor de keuken, in de auto, op de camping, in de doe-het-zelf-werk- plaats enz. is de Snipper een veel zijdig bruikbaar hulpmiddel. We ontdekten bijvoorbeeld ook dat het mespuntje geschikt is om op hard- plastic en geplastificeerd plaatma teriaal (langs een stalen liniaal) zaaglijnen af te schrijven en tegelij kertijd 'voor te ritsen', zodat de zaag geen splintering veroorzaakt. Dan heb je ook nog die blister- verpakkingen van dik en stug pias- De meest gebruikte elektrische schuurgereedschappen zijn de vlakschuur- en de bandschuurma- chine. Beide hebben hun eigen voor- en nadelen, en hun specifieke toepassingen. Fabrikant Bosch heeft een heel nieuw type schuur- machine ontwikkeld, dat in zeker opzicht een kruising tussen band en vlakschuurmachine genoemd zou kunnen worden. De 'excenter schuurmachine' is geschikt voor grote, egale oppervlakken, maar ook voor materialen (hout, metaal enz.) die een holle of bolle vorm hebben. Het geheim daarvan zit in de flexibele voetplaat die zich vanzelf aanpast aan het oppervlak van het materiaal dat geschuurd moet wor den. Bovendien beweegt die voet excentrisch. Daarmee is het be zwaar van de vlakschuurmachine dat hij cirkelvormige krasjes ver oorzaakt, opgeheven. tic waarin bijvoorbeeld kleine ge reedschappen verpakt zijn. Het mespuntje maakt er korte metten mee. Deze 'veelsnijder' is in doe- het-zelf-zaken en dergelijke voor ƒ7,95 verkrijgbaar. Importeur is Coppia in Lochem, tel. 05730-7233. Ten slotte is er nóg een slim as pect ingebouwd: zowel de flexibele voetplaat als de schuurvellen zijn voorzien van gaatjes die het schuurstof snel afvoeren naar de geïntegreerde stofzak. Dat levert schoner werk op en verlengt het le ven van de ronde schuurvellen aanzienlijk. De vellen kunnen snel verwis seld worden, dank zij het klithech- tingssysteem. Als accessoires zijn ook een polijstschijf, een lamsvel- vacht voor polijstwerk en een rub ber steunschijf verkrijgbaar. De Bosch PEX 115A, die met recht een nieuwe generatie in elek trisch schuurgereedschap ge noemd mag worden, is heel com pact van bouw en licht van ge wicht. Behalve voor huis-klussen is hij ook geschikt voor reparatie- werk aan de auto... het is zelfs een handige 'poetser' aan lakwerk. De adviesprijs is 179. BINNENLAND BUITENLAND ECONOMIE Lezers schrijven GRONINGEN (GPD) Het onder zoek naar het vaccin tegen het Pi- corna-virus, dat momenteel een slachting veroorzaakt onder de zee honden in de Waddenzee, duurt wat langer dan aanvankelijk werd gedacht. In tegenstelling tot eerde re berichten denkt het Rijksinsti tuut voor de Volksgezondheid en Milieuhygiëne in Bilthoven pas in de loop van de volgende week het vaccin klaar te hebben. Intussen zet de massale sterfte onder de zeehonden zich voort. In Pieterburen is het recordaantal van meer dan honderd zeehonden al lang gepasseerd; zelfs een kantoor ruimte is momenteel ingericht als opvangruimte. Maar ook de sterfte in het zeehondenopvangcentrum zelf is groot. De 'huilers' (jongen) wegen mo menteel nog maar tien kilo; als er niets gebeurd gaan ze allemaal dood. In het Nederlandse gedeelte van de Waddenzee, waar tot aan de virus-epidemie duizend zeehon den voorkwamen, zijn deze zomer ongeveer 130 jongen geboren. Me dewerkster Lies Vedder van het opvangcentrum verwacht dat ve len het niet zullen halen. Zij denkt dat ook de vijf doodzie ke zeehonden die gisteren door John de Boer van Natuur, Milieu en Faunabeheer werden 'aange voerd' het niet zullen halen. De op Rottumerplaat aangetroffen jonge zeehondjes, waren door het virus al dusdanig verzwakt dat ze zwaar waren aangevreten door meeuwen. „Ik heb zoiets nog nooit gezien", al dus Vedder. „De meeuwen gunnen ze geen ogenblik rust. Het is vrese lijk". NEW DELHI (AP) - Overvloedige regenval heeft in grote delen van India tot overstromingen geleid en het uitbreken van besmettelijke ziekten. Uit cijfers van de regering blijkt dat al zeker 370 personen zijn omgekomen. In New Delhi hebben de geval len van cholera en diarree de om vang van een epidemie aangeno men. De ziekenhuizen daar liggen overvol en er zijn al zeker 96 patiën ten in de hoofdstad bezweken. Ook in deelstaten ten noorden van New Delhi doet zich een golf van chole ra en buikloop voor. Daar zijn al 62 omgekomen. De besmettelijke ziekten worden overgebracht door drinkwater uit verontreinigde, ondiepe waterput ten. In dergelijke putten is door de zware regenval water doorgedron gen dat veel ziektekiemen bevat. De regering heeft de bewoners van alle overstromingsgebieden drin gend geadviseerd alleen gekookt water te drinken. Het aantal mensen dat is ver dronken of omkwam bij grondver schuivingen en instorting van hui zen bedraagt 212. Er is grote kritiek gekomen op de wijze waarop ge meentelijke en regionale over heidsinstellingen tegen de epide mie optreden. Onlangs zijn de belastingvoorstel len gepubliceerd waar het kabinet het over eens is. Voor het weten schappelijk personeel der universi teiten niet minder dan een kleine, en voor sommigen een grote ramp. Wordt dat personeel al op alle mo gelijke manieren belaagd door de ze regering, nu komt daar weer een bijzonder ernstige aanslag bij. De salarissen zijn al niet alleen veel lager dan van vergelijkbare functionarissen in het bedrijfsle ven, door de onderwijskorting zijn ze zelfs lager dan van overige amb tenaren in dezelfde salarisschaal. Waar vroeger voorzieningen waren als secretariële hulp, is door bezui nigingen daar voor velen een eind aan gemaakt. Congresbezoek, ja zelfs gewone dienstreizen, worden vaak voor een kleiner of groter deel uit eigen zak betaald. Vergelijkbaar personeel in het bedrijfsleven, maar ook ambtena ren op ministeries, zitten wat die zaken betreft op fluweel vergele ken bij de wetenschappelijke staf van onze universiteiten. En nu. Hoe moet men nog nieuwe idee- en opdoen in vruchtbare contacten met buitenlandse collegae als die congressen geheel onbetaalbaar zijn geworden omdat de daaraan verbonden kosten voor de weten schappelijk onderzoeker niet meer aftrekbaar zijn? Zelfs als ze aftrek baar zijn betaalt hij immers een groot deel zelf. Het gebrek aan se cretaresse-hulp en de toenemende arbeidsdruk heeft hij vaak opge vangen door zich een personal computer aan te schaffen. Uit ei gen zak, de universiteiten kunnen dat niet betalen, dank zij door de regering in haar grote wijsheid ge- bezuinigings maatregelen. Sommigen hebben er niet alleen eén in hun werkkamer bij de uni versiteit, maar ook in hun werkka mer thuis. Zij werken daar immers 's avonds en in het weekend. Af trekposten van duizenden guldens per jaar, voor uitgaven die voor het goed functioneren van het weten schappelijk personeel noodzake lijk zijn en formeel door de werkge ver moeten worden betaald. Die heeft echter geen geld. Sommigen gaan er honderden guldens per maand op achteruit als die aftrek posten worden geschrapt. En tot slot wordt ook de studeer- of werk kamer als aftrekpost geschrapt. Groter miskenning van het werk van vele geleerden is bijna niet mo gelijk. Het is duidelijk dat de poli tiek een grote minachting vertoont voor wetenschappelijk onderzoek, behalve in enkele gevallen waar een, vaak alleen maar veronder steld, economisch belang mee ge moeid is. Dr. H.P. Nooteboom Roodenburgerstraat 2 2313 HK Leiden In het stuk onder de titel 'Over dracht huis bij scheiding of erfenis zelf doen' zoals opgenomen in het Leidsch Dagblad van 19 juli j.l. wordt aanbevolen om de partijen zelf de verdeling van de woning te laten regelen, dit ter besparing van kosten en in navolging van het ad vies van de Vereniging Eigen Huis. In de praktijk blijkt dat de mees te 'doe het zeivers' deze regeling treffen bij verdeling van de woning na echtscheiding. In veel gevallen zal door de ech telieden ten behoeve van de aan koop van de gezamenlijke woning een hypothecaire financiering bij een bank zijn afgesloten. In de re geling tot verdeling dient dan ook. in overleg met de bank, vastgelegd te worden dat de partner die de wo ning niet krijgt toebedeeld, door de bank van zijn schuld, of zijn aan deel daarin, wordt ontslagen. Ook een destijds afgegeven Ge meentegarantie ten behoeve van de financiering zal moeten worden herzien. Sommige banken volstaan met een niet-notariële verklaring van ontslag; andere banken wen sen daartoe een nieuwe (notariële) hypotheekakte. Indien wordt nagelaten dit te re gelen, wat nogal eens voorkomt, kan de na-huwelijkse rust wreed worden verstoord indien de bank bij wanbetaling van de partner die de woning verkreeg, alsnog de an der tot betaling aanspreekt. Het vo renstaande geldt overigens even zeer bij verdeling van de woning na overlijden. Notarieel advies zal derhalve nuttig en raadzaam kunnen zijn, al vorens men zelf tot het opstellen van een dergelijke regeling over gaat. Dat de Koninklijke Notariële Broederschap het afgeven van een voetverklaring van een door partij en zelfgemaakte verdeling van de woning ontraadt is onjuist. Ten onrechte wordt dan ook ge suggereerd dat ik mijn medewer king daartoe zou weigeren. Mr. H.D. Teenstra, notaris Witte Singel 41 2311 BJ Leiden K]ZSfeLDfe\LLiljyioxo OCCASION 12 MAANDEN B0VAG GARANTIE Dit geldt alleen bij auto's jonger dan 4 jaar. Mazda 626 1.6 LX Sedan Mazda 626 1.6 LX Sedan Mazda 6262 0 LX HB Mazda 626 2 0 GLX Sedan Mazda 323 1.5 GLXHB Mazda 323 q 1 3 LX HB Mazda 323 1500 GLXHB 5-drs. Citroen Visa super E Citroen Visa LN Ford Escort 1.4 CL 3-drs Mitsubishi Lancer 1 2 GLS Sedan Mitsubishi Tredia 1 6GL Opel Rekord 2.0 S LPG Ford Orion 1 6 L Peugeot 205 GLD 3 drs Toyota Carina 1600 GL ...grijs met. blauw met. blauw met groen antr grijs wit 4-1985 2-1984 10-1983 7-1983 1-1986 10-1985 10-1987 8-1983 1984 5-1986 1-1983 1983 10-1984 1986 11-1985 9-1985 inruil, taxatie en financiering mogelijk Valkenburgseweg 56a 2223 KE Katwijk ZH 01718-72346 Donderdagavond koopavond Off. Mazda dealer voor Katwijk e.o. ZORG DAT IE BU HET AUTOSCHADE HUIS KOMT! I WIJ REGELEN, 1 ZORGEN EN MAKEN HEM WEER ALS NIEUW ^iniiiH:Li.i*:tui-»n*(ii*:T ROOSEVELTSTRAAT 61. 2321 BL LEIDEN TEL. 071-764800 «PN-- <<ikigw Kunt u uw auto niet kwijt? Zet hem in de krant. Dat kost wel een paar parkeermuntjes, maar die zijn snel terugverdiend. LET OP DE SPECIALS DIE ER TUSSEN STAAN FORD ESCORT 11001983 Ford Escort 13001985 43.000 km FORD ESCORT 1600 met Ipg .1985 59.000 km FORD FIESTA 1100 1986 17.000 km Peugeot 305 SR1984 Opel Kadett 12 S1983 51.000 km Opel Kadett 12 S1984 60.000 km Opel Kadett 12 S1982 72.000 km Nissan Cherry1983 75.500 km Nissan Sunny1982 65.000 km VW GOLF 15001983 63.000 km Citroen Visa Club1985 48.500 km Renault 5 GTL1982 58.000 km w l DUS LET OP: voor nu en altiid r.tOAÊiru M 7{yj Leo v.d. Hoorn Dahlialaan 2 - Oegstgeest - Tel. 154913 Met een showroom vol nieuwe en gebruikte auto's Maak bij het verkopen van uw auto geen omwegen: een advertentie in deze krant is de snelste weg! Verhuur personen- en bestelauto's reeds vanaf 35, per dag excl. BTW. Ook voor langere termijnverhuur tegen aantrekkelijke tarieven. v.d. Valk Boumanweg 71,071 -89.93.01 Leiderdorp Vestiging Lelden: tel 071-31 00.31 Noordwijk tel. 01719-14300

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 9