Duurdere koopwoning erg in trek Amsterdam in jubelstemming Fusie in de baggersector Londen van droom tot nachtmerrie voor Ieren Via computer inzicht in de kansen op werk Korting op zuinige lamp 'Verdere verlaging van belastingen noodzakelijk' NIEUWEGEIN (GPD) Er bestaat in Nederland een groot tekort aan duurdere koopwoningen. Vooral in het Gooi, rond Schiphol en Amsterdam Zuidoost en in de stad Utrecht zijn huizen tussen de twee en drie ton zeer geliefd, maar moeilijk te krijgen. Dat beeld schetste de Nederland se Vereniging van Makelaars (NVM) gisteren tijdens de presentatie van het jaarverslag. LONDEN,(DPA) - Hoopvol komen zij aan. Zij dromen van een betere toekomst, van een leven dat hun vaderland Ierland niet in petto heeft. Vooral dromen zij van een baan. Meer dan 30.000 Ieren komen jaar na jaar naar Londen, gedreven door werkloosheid en een gebrek aan toekomstperspectief. Ook al geloven zij niet meer in het sprook je van de succesvolle bordenwas ser, zij doen dat wel in hun kans om te overleven. Maar de werkelijk heid in de straten van de Britse hoofdstad is rauw. "Ieder zou eens zonder behui zing geweest moeten zijn, alleen maar om te weten hoe dat is", schrijft de 24-jarige Susan, sinds drie weken in Londen, aan haar fa milie in Ierland. Na twee nachten op straat gebivakkeerd te hebben heeft ze onderdak gevonden in een kerkelijk opvanghuis voor vrou wen in Buswell Street. Haar lot staat voor dat van veel Ierse meis jes en vrouwen, die naar Londen komen op zoek naar goed betaald werk en een vleugje avontuur. Maar in plaats ervan ondervinden zij dat er geen werk is, en geen wo ning. De heimwee gaat knagen en menigeen krijgt last van depres sies. Het grootste probleem voor ie mand die nieuw in Londen aan komt, is het vinden van een onder komen. Waar de huizenprijzen tot bizarre hoogten gestegen zijn en de huurwoningen al gauw 1.400 gul den per maand doen, rest voor veel jongeren niets anders dan dakloos heid. Garoid O'Meachair, voorzit ter van het adviescentrum 'Cara' in Islington, heeft maar één belangrij ke raad voor alle Ierse landgenoten die de oversteek naar Londen wil len wagen: "Kom niet, blijf thuis". Wie toch komt, blijft vaak niet lang: traditioneel vestigen de Ierse immigranten zich in de Londense stadsdelen Islington, Camden, Kil- burn en Hammersmith, waar sinds de hongeruittocht rond 1850 Ierse enclaves ontstaan zijn. Het bestuur van deze toch al door de nodige so ciale problemen gekwelde wijken weten vaak niets beters te doen dan de mensen bij aankomst meteen een retourkaartje voor het vliegtuig naar Dublin in de hand te drukken om het geld in de zak te houden dat nodig zou zijn voor een permanente huisvesting in Lon den. Camden spendeerde in het afge lopen jaar ruim 18 miljoen gulden aan opvang in 'bed and breakfasf- logementen, wat neerkomt op tien procent van de totale begroting. De Ieren maken een kwart uit van de mensen zonder dak boven het hoofd, die op die voorziening aan gewezen zijn. Tot voor kort bood de Britse sociale dienst (met haar basisuitkering voor iedereen) de jonge Ieren nog een twijfelachtig motief om de oversteek over de Ier se Zee te wagen. Maar sinds kort zijn de regels aangescherpt: een De vraag naar koopwoningen tus sen de 200.000 en de 300.000 gulden is het afgelopen jaar met 14 procent gestegen. Het aanbod is echter ge lijk gebleven. Daardoor moeten ko pers hogere prijzen betalen en heb ben ze minder keuze tussen ver schillende huizen. Volgens de NVM moeten er meer nieuwbouw woningen in de vrije sector worden gebouwd om de toenemende krap te bij de duurdere koopwoningen te verlichten. Op dit moment mogen gemeen ten per jaar slechts een beperkt aantal vrije-sectorwoningen bou wen. Volgens de NVM moet het rijk een einde maken aan deze be perking en de bouw van koopwo ningen zonder subsidie volledig vrijgeven. Eventuele planologisch ongewenste ontwikkelingen in be paalde gemeenten kunnen beter worden tegengehouden via het be stemmingsplan dan door de bouw van koopwoningen vooraf aan ban den te leggen. Al met al hebben de makelaars in het eerste halve jaar van 1988 vijf procent meer huizen verkocht dan in het laatste halve jaar van 1987. Die stijging kwam geheel voor de rekening van de woningen in de duurdere prijsklasse. De vraag naar huizen beneden de twee ton ging nauwelijks omhoog. Ook de prijsstijging van woningen van ge middeld 154.000 gulden in 1987 naar 165.000 gulden nu wordt vol gens de makelaars voornamelijk veroorzaakt door de grote vraag naar duurdere koopwoningen. Door de grotere vraag zijn verko pers hun huis sneller kwijt. Vorig jaar stond een huis gemiddeld 134 dagen te koop tegenover 114 dagen dit jaar. Regionaal zijn er overigens nog steeds zeer grote verschillen in prijs en aanbod. Landelijk kunnen kopers kiezen uit gemiddeld zes huizen. Maar in de provincie Utrecht, waar de huizenmarkt al een aantal jaren zeer krap is, moet een koper een keuze zien te maken uit niet meer dan vier woningen. In de stad Utrecht is het aanbod nog geringer. Als gevolg daarvan zijn de prijzen afgelopen jaar met 8 pro cent gestegen. Ze liggen nu zo'n twaalf procent boven het landelij ke gemiddelde prijsniveau. De Philips Philips heeft in overleg met de bonden collectief ontslag aange vraagd voor 150 oudere werkne mers van de afdeling Technische Bedrijven. Ze maken gebruik van een speciale vertrekregeling voor ouderen. In het kader daarvan geeft Philips de betreffende werk nemers een toeslag op de werk loosheidsuitkering tot aan het tijd stip waarop ze normaal gesproken met pensioen zouden gaan. Groei De volumegroei van het bruto binnenlands produkt (bbp) tegen marktprijzen bedroeg vorig jaar 1,5 procent, tegen 2,1 procent in 1986, aldus ramingen van het Centraal Bureau voor de Statistiek in het ka der van de Nationale Rekeningen. Beurs De Amsterdamse effectenbeurs en de Optiebeurs hebben gisteren in de hoofdstad de Stichting Toe zicht Effectenverkeer opgericht. Dit is gebeurd nadat de minister van financiën na overleg met be trokkenen heeft besloten het toe zicht op de effectenbeurs, de optie- beurs en de financiële termijn- markt bij één lichaam onder te brengen. A. Jiskoot, vroeger be stuursvoorzitter van Pierson en de Amrobank, is tot voorzitter be noemd. Journalisten De onderhandelingen over de cao 1988 voor de 3.300 dagbladjour nalisten worden begin september heropend. De leden van de Neder landse Vereniging van Journalis ten (NVJ) verwierpen vorige maand het principe-akkoord om dat de overeengekomen loonsver hoging van één procent te ver af stond van de oorspronkelijke eis van drie procent. DSM Een groot deel van de DSM- werknemers, die overbodig zijn ge worden na de overname van de meststoffen-fabriek in Pernis door het Finse bedrijf Kemira, wordt herplaatst binnen DSM. De direc ties van beide bedrijven willen de reorganisatie op 1 september van dit jaar rond hebben. Door de ver koop vervallen 320 arbeidsplaat sen, waarvan 200 in Pernis. meestgevraagde woningen staan in Utrecht niet langer dan anderhalve maand te koop. In de provincies Groningen, Friesland, Limburg en Zeeland is de huizenmarkt traditioneel veel ruimer dan in de Randstad. In Gro ningen en Friesland blijkt dat ook uit de prijzen van de huizen die daar 25 procent goedkoper zijn. In Zeeland en Limburg is de gemid delde verkoopprijs van koopwo ningen afgelopen jaar echter met 7 tot 8 procent gestegen. Zeeland is nu nog maar 7 procent goedkoper dan de rest van Nederland, terwijl een Limburger ongeveer het lande lijk gemiddelde moet betalen. Vol gens de NVM komt dat omdat in die provincies de vraag naar duur dere woningen meer dan gemid deld is gestegen. De NVM verwacht geen terug keer van de situatie aan het einde van de jaren zeventig, toen de prij zen van koopwoningen steeds ver der opklommen. Kopers hebben uit die tijd geleerd en leggen niet meer zomaar iedere prijs op tafel. Bovendien zijn de banken kriti scher geworden bij het beoordelen van hypotheekaanvragen. Ze kij ken beter uit of mensen met hun in komen eenbepaalde financiële last kunnen dragen. KAPPERS Werkgevers en bon den in het kappersbedrijf zijn het eens geworden over een nieuwe eao met een looptijd van twee jaar. De cao gaat deze maand in en geldt voor ongeveer 20.000 werknemers. Zij krijgen in die twee jaar elk half jaar, dus vier keer, een loonsverho ging van 1 procent en een uitbrei ding van het aantal vakantiedagen van 24 naar 25. De vraag naar woningen tussen de 2 en 3 ton is groeiende. PAPENDRECHT/LEIDSCHEN- DAM (ANP) - Baggeraar Boskalis wil het haven- en baggerbedrijf Za- nen Verstoep overnemen. Doel van de bundeling is onder meer om tot DEN HAAG (GPD) - Er komt een landelijk computersysteem dat studenten inzicht moet geven in de kansen op werk nadat de studie is afgerond. Het systeem zal medio 1989 beschikbaar komen. Gege vens over de arbeidsmarkt worden daarin gebundeld met informatie over het hoger beroepsonderwijs en het wetenschappelijk onder wijs. Minister Deetman (onderwijs) heeft dat de Kamer bericht. Aan het systeem wordt sinds 1986 ge werkt in samenwerking met Socia le Zaken, Economische Zaken en Landbouw. Het is de bedoeling dat het systeem behalve door leerlin gen en studenten ook gebruikt wordt door school- en studenten decanen en beroepskeuze-advi seurs. Met het nieuwe systeem wil de minister studenten ervan weerhou den opleidingen te kiezen waar geen perspectief in zit. Tot nu toe wordt alleen door voorlichtings- en advertentiecampagnes getracht de studiekeuze te beïnvloeden. Daar naast verschijnt er ieder kwartaal een overzicht van arbeidmarktont- wikkelingen voor hoger opgelei den. Op dit moment zijn er 18.000 af gestudeerden die geen baan heb ben, aldus de minister. een vermindering te komen van het gezamenlijke aantal bagger schepen. Dit hebben beide bedrijven gis teren bekendgemaakt, nadat 's morgens de notering van Boskalis op de Amsterdamse effectenbeurs was stopgezet. De vakbonden rea geerden gisteren positief. Boskalis en Zanen Verstoep zijn beide werkzaam als aannemers op het gebied van baggeren en een aantal aanverwante activiteiten. Daarnaast heeft Zanen Verstoep samen met Ph. Holzmann AG be langen in bouwbedrijven. Deze be drijven zullen ook bij een samen gaan worden voortgezet. In de komende weken zal wor den vastgesteld of het mogelijke samengaan op korte termijn gevol gen voor het personeel van beide bedrijven zal hebben. Bij Boskalis werken in totaal ongeveer 1300 mensen, bij Zanen Verstoep onge veer 500. De bonden juichen de fusie in elk geval wel toe in het licht van de overcapaciteit in de Nederlandse baggersector. De fusie zal zeker een bijdrage leveren aan het ver minderen van de capaciteit, zo is de verwachting van bestuurder J. Ter moshuizen van de Hout- en Bouw bond CNV. Deze bond heeft in april nog de noodklok geluid voor de Neder landse baggerbedrijven. De bag gersector had tot dat moment niets gedaan met aanbevelingen van mr. Wagner, die een jaar eerder in op dracht van de werkgeversorganisa tie Centrale Baggerbedrijf voor stelde om overtollig materieel en personeel in een gezamenlijke pool van de baggerbedrijven onder te brengen. De FNV-bond stelt dat een vrij willige sanering van de bedrijfstak 1500 arbeidsplaatsen zal kosten ter wijl een koude sanering zeker het dubbele aantal arbeidsplaatsen kost en in feite de baggersector de das zou omdoen. Boskalis slaagde er vorig jaar in het verlies ten opzichte van 1986 aanzienlijk terug te brengen van 9,5 miljoen tot 1,9 miljoen gulden. Voor dit en de komende twee jaar wordt rekening gehouden met een kleine winst. De omzet bedroeg ruim 400 miljoen gulden. Zanen Verstoep verloor vorig jaar nog 4,4 miljoen tegen 34 miljoen gulden in 1986. De omzet was 240 miljoen gulden. AMSTERDAM In tegenstelling tot andere grote aandelenmarkten was de markt in Amsterdam nau welijks in zijn opmars te stuiten. Zelfs de steeds lagere noteringen op de Amsterdamse obligatie- markt en de renteverhoging van de Nederlandsche Bank waren vrij wel niet in staat het rem-mechanis- me in werking te stellen. door C. Wagenaar Zowel de oude als de nieuwe beursindex voor het algemene aan- delenkoerspeil vestigden bijna da gelijks nieuwe hoogterecords van het jaar waardoor Amsterdam dit jaar al rond 30 procent in koerspeil is opgelopen. Overal elders ter wereld heerste grote beduchtheid voor inflatie en rentestijging. Als grootste boos doener voor de steeds verder oplo pende rente wordt de dit jaar opge treden kracht van de dollar gezien. De nieuwe week zette in met een nieuwe stijging waardoor de Ame rikaanse munt maandag in Amster dam tot ruim 2,12 gulden opliep. Ook in andere valutacentra ging de prijs omhoog maar dit werd een aantal centrale banken toch te gor tig. Massaal werd ingegrepen. Niet alleen in Bonn maar ook in Was hington waarmee de VS te kennen gaven hun verworven concurren tiekracht niet zonder meer prijs te willen geven. Hierdoor zakte de dollar scherp terug tot zelfs beneden de 2,08 gul den in Amsterdam. Op de geld markt hadden deze interventies een tegengesteld effect. Die van de Bondsrepubliek werd er door ver- krapt waardoor de tendens naar hogere rentestanden werd ver sterkt maar in Amerika trad daar entegen juist een verruiming op. De oplopende rente bij onze oos terburen duwt de mark steeds ver der omhoog. Om het verschil met onze gulden niet te groot te laten worden is de Nederlandsche Bank gedwongen voortdurend de vinger aan de pols te houden. Nadat vorige week vrij dag na vele maanden van dalingen het tarief op de speciale leningen van het bankwezen bij de centrale bank met een grote sprong van een half procent op 4,4 procent werd gebracht moest Nederlandsche Bank er deze week nog 0,2 procent aan toe voegen waardoor er binnen een week 0,7 procent op de oude stand werd gelegd. Na anderhalf jaar van rust voerden een aantal banken in reactie daarop de op slagrente van 0,5 procent weer in. Ook elders bleef de rente, meren deels op de geldmarkten, stijgen. In Engeland werd voor de zesde achtereenvolgende maal binnen korte tijd het officiële disconto met een half procent verhoogd tot 10,5 procent. Ook in Japan en zelfs in Amerika verkrapten de monetaire autoriteiten de geldmarkt en joe gen de rente op, maar in hoofdzaak uit inflatievrees. Maar ook de economie zelf was nog debet aan de inflatievrees. Zo stegen in Amerika in juni weer vele belangrijke economische gegevens als de industriële produktie en de bezettingsgraad van de fabrieken die sinds 1983 niet meer zo hoog is geweest. En in Japan loopt het he lemaal voorspoedig. Omzet Op het Damrak hield de aande lenmarkt zich fantastisch. Het op merkelijke daarbij was dat de goe de stemming zich bij relatief wei nig omzet voordeed. Er was eigen lijk helemaal geen aanbod zodat een enigszins pertinente vraag slechts bij sterk oplopende note ringen kon worden bevredigd. BEI JRS W E E K Het hoofdgebouw van de VRG Groep in Diemen. De gunstige stemming voor Ne derlandse aandelen kan groten deels worden toegeschreven aan hoge verwachtingen van de op kor te termijn te verwachten halfjaar cijfers. Enkele voorboden daarvan waren gunstiger dan ooit. Zo ver dubbelde de Tulip Computers zijn halfjaarwinst van vorig jaar waar door er ook over heel 1988 rond 100 procent meer winst wordt ver wacht. Daarnaast komt er op de Fokker-fabrieken een steeds bre dere stroom orders afzetten die de toekomst van het bedrijf aanmer kelijk lijkt te verstevigen. De meeste koerswinst boekte Proost en Brandt waarop een bod is uitgebracht door VRG dat 40 procent hoger lag dan de laatst ver handelde koers. Tien procent meer werd er betaald voor Fokker, CKK en Drukkerij De Boer en 5 procent voor Hoogovens, Gamma en Tulip Computers. De Europese optiebeurs had aan vankelijk drukke dagen met op een dag zelfs een omzet van 80.000 op ties. In totaal kwam het in de vijf beursdagen tot 244.000 contracten tegen 201.000 in de voorgaande werkweek. Koninklijke Olie was op de meeste dagen veruit de kop loper. Maar werd op een dag zelfs nog overtroffen door de valutaop ties voor het gulden-dollar con tract. aanvrager moet een woonadres op geven en twee weken wachten voor hij zijn eerste envelop met steungeld kan ophalen. Op zijn minst 3.500 gulden moet elke immigrant op zak hebben, meent pater Tom Scully van het Irish Centre in Camden, om er ze ker van te zijn dat hij de beginfase doorkomt. Ierse mannen verhuren zich vaak in de'Londense bouwin- dustrie, maar een uurloon van zel den meer dan negen gulden is in de wereldstad nauwelijks voldoende om in de allereerste levensbehoef ten te voorzien. Hotels en restau rants betalen ook niet beter, want bij alle welvaart kent Zuidoost-En- geland, het hart van de economi sche opleving onder Margaret Thatcher, ongeveer 400.000 werk lozen. Maar zolang thuis in Ierland, met een werkloosheid van 20 procent, de toestand nog beroerder is, zul len de kinderen van het arme ei land steeds weer hun geluk elders zoeken. In ettelijke streken in de Ierse Republiek trekt elk jaar 13 procent van de bevolking weg. Iets beters dan het leven daar kunnen zij overal vinden, is hun stille hoop. LEEUWARDEN (ANP) - Friese huishoudens moeten energiebe- wuster worden. Daarom begin nen het Provinciaal Energie Be drijf (PEB) en de Frigern, het tweede energiebedrijf in Fries land, 25 september een actie waarbij alle Friese kleinverbrui kers twee energiezuinige lampen met dertig procent korting kun nen kopen. Aangezien de zuinige lamp als vrij duur te boek staat, rond de vijftig gulden, passen de Duitse leverancier en de twee Friese energiebedrijven samen onge veer vijftien gulden bij. De klan ten kunnen de lampen via hun energierekening in maximaal zes maanden afbetalen. Volgens PEB-voorlichter den Oudsten gebruikt de zuinige lamp maar 11 Watt, terwijl hij het licht geeft van een 60 Watts lampje. DEN HAAG (GPD) - Ook na de vergaande belastinghervorming die met ingang van 1990 wordt doorgevoerd, blijft een verdere aanpassing van de belastingtarie ven noodzakelijk. Het met ingang van 1990 geldende toptarief in de belastingen van 60 procent is hoog. Bovendien wordt deze top al bij een, zeker internationaal gezien, vrij laag inkomen van 92.000 gul den bereikt. Minister Ruding (financiën) en zijn staatssecretaris Koning schrij ven dit in een toelichting op het wetsvoorstel waarmee de belas tinghervorming wordt ingevuld. Het wetsvoorstel is gisteren naar de Raad van State gezonden ter ad vies. De bewindslieden wijzen erop dat vooral het wegvallen van de grenzen binnen EG in 1992 ertoe noopt tot verdere aanpassing van de belastingtarieven. De hoogte van de tarieven is dan medebepa lend voor het vestigingsklimaat en de ontwikkelingen op de arbeids markt in ons land. Uit het wetsvoorstel blijkt dat er minder aan de belastinghervor ming wordt besteed dan verleden week, toen het kabinet daarover knopen doorhakte, bekend werd gemaakt. Voor de operatie wordt 5,3 miljard gulden uitgetrokken. Dat is 1,1 miljard gulden minder dan was gemeld. Het netto-belas tingvoordeel voor de burgers blijft echter 4,1 miljard gulden. Het geld voor de operatie wordt bijeengebracht uit tot nu toe opge treden belastingmeevallers, een reeds eerder voor de operatie opzij gezet bedrag van 1250 miljoen gul den, een beperking van de aftrek baarheid van talrijke kosten voor werknemers en ondernemers (op brengst circa 1 miljard gulden) en de zogenaamde brede herwaarde ring. Daarbij gaat het onder meer om het belasten van financiële re serves bij verzekeraars en pen- sioënfondsen. De brede herwaar dering moet 750 miljoen gulden op leveren. De beperking van de aftrekbaar heid van kosten die werknemers en ondernemers maken, is gere geld in een apart wetsvoorstel dat staatssecretaris Koning gisteren ook naar de Raad van State heeft gezonden. Voor werknemers zijn niet meer aftrekbaar de kosten voor woon-werkverkeer tot 10 kilo meter, kosten van een personeels vereniging, telefoonkosten, kosten voor persoonlijke verzorging, voor aktentassen en dergelijke, voor kantoorruimten waar niet groten deels het werk wordt gedaan, voor geldboeten, voedsel, drank en ge notmiddelen. Daarnaast zijn voor werknemers niet meer aftrekbaar de kosten voor kleding behalve werkkleding, congressen, seminairs en sympo sia, representatie, verblijfkosten, niet-vakliteratuur, tekstverwer kers, computers en dergelijke ap paratuur, beeld- en geluidappara- tuur, muziekinstrumenten en ge reedschap behalve indien zij nodig zijn voor het beroep. Bij een auto van de zaak zijn alleen nog de brandstofkosten aftrekbaar. In de meeste gevallen zijn ver goedingen die werkgevers geven belastingvrij. Dat gaat alleen niet op bij vergoedingen voor woon werkverkeer binnen 10 kilometer, de personeelsvereniging, telefoon, persoonlijke verzorging, aktentas sen, kantoorruimten en geldboe ten. Touwtrekken om DSM-geld tussen twee ministeries 'DEN HAAG (GPD) - Tussen amb tenaren van Financiën en Econo mische Zaken is een meningsver schil ontstaan over 350 miljoen gul den die de Staat van DSM krijgt als de overheid haar DSM-aandelen op de beurs te koop aanbiedt. Het mi nisterie van economische zaken wil een deel van de gelden gebrui ken om extra bezuinigingen voor 1989 mee te dekken. Volgens Fi nanciën mag dat niet. Het DSM-geld komt hoe dan ook bij Economische Zaken binnen. Als de ambtenaren van beide mi nisteries niet uit het meningsver schil komen, zal het kabinet er zich over moeten buigen. Wanneer de overheid haar DSM-aandelen op de beurs aanbiedt, staat overigens nog niet vast. Op Economische Zaken wordt gezegd dat minister De Korte ver leden week zo gemakkelijk met een exta bezuiniging van 80 mil joen gulden op zijn begroting ak koord kon gaan, omdat hij wist dat het geld van DSM er aan zat te ko men. Ook premier Lubbers maakte verleden week bekend dat er op de begroting van Economische Zaken 'mogelijkheden' waren om de extra bezuiniging op te vangen, daarmee suggererend dat er geld over was op dat departement. Navraag bij het ministerie van economische za ken leerde echter dat dit niet het geval was. Alle begrotingsgelden worden dit jaar opgebruikt. Een zegsman zei begin deze week niet te weten waar de 80 miljoen gevon den moest worden. Overigens heeft premier Lub bers gisteren in antwoorden op ka mervragen geweigerd in te gaan op problemen rond de bezuinigingen voor volgend jaar. De PvdA-ka- merleden Meijer en Wöltgens vroe gen de premier wat er waar is van geruchten dat minister Van Eeke- len (defensie) geen 40 maar slechts 18 miljoen gulden zou willen bezui nigen. Dit in tegenstelling tot kabi netsbesluiten van verleden week. ADVERTENTIE Het komplete verhaal over het Europese Kampioenschap Voetbal '88 in beeld en geluid! Boek met meer dan 100 kleurenfoto's, waarin alles over de wedstrijden, de 11-tallen en het oranje-legioen. Cassette met NOS-radioreportages, wedstrijdverslagen, interviews met spelers en trainers door Bert Nederl'of en Jack van Gelder. Deze komplete "We are the champions story" VROOM^DREESMANN

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 7