Dukakis legt nadruk op 'eerlijk bestuur' KLASSIEK UITSTAPJE? 'Duke' met vaag programma op weg naar het Witte Huis Italië meldt einde bloedig detective-verhaal op zee Bloedigste dag in bezette gebieden Roken op het werk mag niet meer in Noorwegen Morele verschillen met Reagan beklemtoond ATLANTA - Met de belofte „nooit schande over mijn land te brengen door oneerlijkheid of lafheid'' heeft Michael Dukakis gisteravond in Atlanta de nominatie van de Democrati- door sche partij aanvaard. Met zijn belofte herhaalde Dukakis de 2000 oude woorden van zijn Marjon van Royon voorvaderen, de Grieken, die volgens hem bij belangrijke gelegenheden „zoals deze" vaak een eed van trouw aan hun vaderland aflegden. ROME - "Eindelijk is de Rambo van de Middellandse Zee met zijn Nederlandse vriendinnetje en zijn blonde Hollandse handlanger in de vangnetten van de politie gelo pen", meldde het Italiaanse jour naal gisteravond. Er is hiermee een einde gekomen aan de 'bloedige detective op zee' die miljoenen Ita lianen de afgelopen weken met rooie oortjes in de pers hebben ge volgd. 'Rambo' is de uit Milaan af komstige 34-jarige Filippo di Christofara, die er door de politie van wordt beschuldigd begin juni met een hakbijl de schippersvrouw van het Italiaanse catamaran-zeil jacht de Arx te hebben vermoord. door Henk Dam De passage was tekenend voor de speech waarmee Dukakis de nomi natie accepteerde. Het was een op timistische rede waarin hij keer op keer zei dat Amerika weer groot kan worden door verantwoordelijk en eerlijk bestuur. Dukakis zei één bijzonder doel voor ogen te hebben als hij de nieu we bewoner van het Witte Huis Vietnam trekt leger eerder uit Kampuchea terug BANGKOK (UPI/AP) - Vietnam trekt zijn troepen in Kampuchea eerder terug dan het plan was en belooft dat zij "tegen het einde van 1989 of begin 1990 op zijn laatst" zullen zijn teruggehaald, aldus de leider van de communistische par tij van Vietnam, Nguyen van Linh. Van Linh voert sinds woensdag be sprekingen in Moskou met zijn Sovjetcollega Gorbatsjov. De tijdstippen van de terugtrek king zullen verder worden ver vroegd als "eerder een oplossing wordt bereikt", aldus het officiële Vietnamese persbureau. Vietnam liet voorheen weten dat zijn troe pen zouden vertrekken tegen het einde van 1990. Niettemin bericht ten de Sovjetmedia dat Linh ge woon eerdere beloften had her haald. Overigens gaan de Sovjetunie en China volgende maand in Peking praten over een vredesregeling voor Kampuchea. Dat heeft een medewerker van de Amerikaanse regering gisteren gezegd. Hoewel geen van beide grootmachten een directe rol speelt in het conflict rond Kampuchea, zijn er wel bond genoten van de twee landen bij be trokken. Kampuchea wordt sinds 1979 bezet door Vietnam, dat steun krijgt van de Russen. De Vietna- mezen verdreven het bloedige be wind van de Rode Khmer van Pol Pot, die door China wordt ge steund. Het succes van de gesprekken over Kampuchea hangt volgens een zegsman af van het resultaat van de maandag beginnende infor mele ontmoeting in Indonesië van de betrokken partijen in het con flict: de verzetscoalitie van drie guerrillabewegingen, Vietnam en de door Vietnam in Phnom Phen geïnstalleerde regering in Phnom Penh. Maar prins Norodom Sihanouk, tot vorige maand leider van de ver zetscoalitie, heeft al voorspeld dat de besprekingen zullen mislukken. Hij beschuldigde Vietnam er giste ren van geen serieuze gesprekken te willen voeren. Sihanouk heeft bovendien gezegd dat hij wél naar Indonesië zal gaan, maar niet aan de gesprekken zal deelnemen. Hongkong De narcotica-politie in Hong kong heeft twee Nederlanders en twee Belgen gearresteerd die sa men 15 kilo zuivere heroïne bij zich hadden. De drugs moesten naar New York worden vervoerd. Drugsprobleem De Amerikaanse regering zal nog dit jaar een overeenkomst met de Sovjetunie sluiten om samen te werken op het gebied van drugsbe strijding. Volgens een ambtenaar van de belangrijkste anti-narcotica organisatie in de VS (DEA), is in de Sovjetunie grote behoefte aan ken nis op het gebied van drugsbestrij ding. Giffabriek De Italiaanse rechter heeft de ar restatie gelast van de directeur en het hoofd van de produktieafde- ling van de chemische fabriek Far- moplant in het Toscaanse stadje Massa Carrara. Afgelopen zondag vond er in de fabriek een grote ex plosie plaats. Een reservoir* met het giftige onkruidverdelgingsmiddel Rogor vloog de lucht in, waarbij er een dichte gifwolk vrij kwam. Sri Lanka Minstens zeven mensen zijn in de Srilankaanse stad Trincomalee om het leven gekomen bij een bomexplosie en de daarop vólgen de wraakneming. De tijdbom ex plodeerde in een Singhalese win kel. Uit wraak vielen Singhalezen daarna Tamils aan. China In de Min Rivier in het zuidwes ten van China zijn bij een ongeluk met een passagiersschip vier men sen om het leven gekomen. Er wor den 115 passagiers vermist. Het schip, met 250 mensen aan boord, liep op een rots en zonk. wordt. „Ik wil dat de i trots zijn op hun regering, op een regering die niet alleen hoge nor men stelt aan het Amerikaanse volk, maar vooral ook aan zich zelf'. Daarmee zette hij de toon voor de komende verkiezingscampag ne. Die campagne zal niet in de eer ste plaats gericht zijn op de ideolo gische verschillen met de regering- Reagan, maar vooral op de morele verschillen. „Ik wil ouderwetse waarden als respect voor de waar heid en verantwoordelijkheid te rugbrengen". Voor een dol-enthousiaste me nigte hield Dukakis in deze geest gisteren de speech van zijn leven. Hij overtrof alle verwachtingen door met een poëtischer en per soonlijker verhaal te komen dan zelfs zijn vrienden voor mogelijk hadden gehouden. De Democratische presidents kandidaat, die bekend staat als een koel en uitermate gedisciplineerd man, kreeg het zélfs even te kwaad met zichzelf toen hij over zijn over leden vader sprak. Die kwam 76 jaar geleden als een doodarme, niet Engels sprekende emigrant uit Griekenland, en werd door hard werken een succesvolle dokter. „Wat zou hij trots op zijn zoon zijn, als hij me nu kon zien", aldus Du kakis met gebroken stem. Het verhaal van zijn vader is het verhaal van Amerika, zo zei Duka kis, waar de Amerikaanse droom betékent dat iedereen een kans heeft om iets van zichzelf te maken. „Wij gaan winnen, omdat wij de partij zijn die gelooft in de Ameri kaanse droom, een droom die zo krachtig is dat afstand noch taal, ras noch geloof z'n greep op het menselijk hart kan verslappen. Ik kan het weten, want ik ben een pro- dukt van die droom". „We gaan winnen, we gaan win nen", schreeuwde de zaal als uit één mond in antwoord op deze pas sage. „Vrienden", hernam Duka kis, „het tijdperk van Reagan is voorbij. Een nieuw tijdperk gaat beginnen, een tijdperk van groot heid". Speciale aandacht schonk Duka kis aan Jesse Jackson, die hij ook één van de voorbeelden noemde van wat de Amerikaanse droom vermag. De op een balkon gezeten Jackson stond op toen Dukakis dit zei, en de twee mannen groetten el kaar. Opvallend was, dat Dukakis pre sident Reagan prees voor de wijze waarop deze met de Sovjetunie over vermindering van het aantal kernwapens heeft onderhandeld. Net als Reagan, aldus Dukakis, zal ik de Sovjets beoordelen op wat ze doen, niet op wat ze zeggen. Dukakis zei voorstander te zijn van een positie van militaire kracht. „Maar die kracht moet wor den gedekt door economische kracht." Meer dan de huidige rege ring wil Dukakis doen aan het be vorderen van de vrede in het Mid den-Oosten en Nicaragua. „En wij zullen veel meer doen aan het beeindigen van de apart heidspolitiek in Zuidafrika", zo be loofde Dukakis, opnieuw onder donderend applaus. Voor Dukakis zijn nominatie accepteerde, deed zijn keuze voor het vice-president- schap, senator Lloyd Bentsen, het zelfde met een rede waarin ook hij „de kansen die Amerika biedt" tot zijn belangrijkste thema maakte. Samen met zijn vriendin, een 17- jarige Rotterdamse, had hij de zeil boot gehuurd voor een tocht naar het verre Polynesië. Vlak na het vertrek uit de Italiaanse haven plaats Pesaro echter, zou hij de ei genares, Annarita Curina, de sche del hebben ingeslagen. Eind juni werd het lijk van Anna rita Curina bij toeval uit het water gehaald door een Italiaanse vis sersboot. De Italiaanse politie vaar digde daarop een internationaal ar restatiebevel uit tegen Filippo di Christofara, zijn Nederlandse vriendin en een derde man even eens een Nederlander die later aan boord zou zijn gekomen. Giste ren maakte de minister van bin nenlandse zaken van Tunesië de arrestatie bekend van het drietal in de hoofdstad Tunis. Morgen of overmorgen zullen ze door Tunesië worden uitgeleverd aan de Itali aanse autoriteiten. In Italië heeft de zwerftocht van 'de catamaran van de dood' weken lang de voorpagina's van de hele dag- en weekbladpers beheerst. Er werd nauwkeurig beschreven hoe Annarita Curina, na slag van de hakbijl in haar schedel, werd vast gebonden aan het anker en over boord van de Arx werd gegooid, in de hoop dat de vissen haar snel zouden opeten. De lezer kreeg het ook meteen te horen dat 'de spook- catamaran' was gesignaleerd bij het Zuiditaliaanse Calabrië, of bij het eiland Sicilië. "Maar elke keer weer weten 'rambo' en zijn maten, met hun helse catamaran als vlie gende Hollanders in het niets te verdwijnen", schrijft het dagblad de Corriere della Sera. Er worden verslaggevers naar Nederland gestuurd, naar Gibral tar en naar Tunesië. Tot in de klein ste details worden de achtergron den en bijzonderheden van de drie opvarenden van de catamaran uit gezocht. Zo weten we precies hoe het 'vreemde blonde staartje' eruit ziet dat het achterhoofd siert van de 27-jarige Nederlander. Hij zou de Rotterdams^ handlanger zijn van Rambo en zijn vriendin, die na de moord aan boord is gekomen. Van Rambo weten we dat hij een 'playboy' is en dat hij twee zussen heeft die voor de kerk in Milaan werken. We krijgen ook te horen dat hij een 'bloedige killer' is, 'die nergens voor terugschrikt'. Het nette opinieweekblad L'Espresso beschrijft nauwkeurig hoe hij al op zijn negentiende een 'onschuldig Nederlands meisje zwanger maakt'. En zoals in de Ita liaanse pers gebruikelijk, wordt ie dereen met naam en toenaam ge noemd. Zijn zussen dwingen Ram bo om te trouwen met het meisje. "Maar als hij jaren later de bijna de helft jongere, energieke en wils krachtige 16-jarige Hollandse in een Rotterdamse disco ontmoet", schrijft L'Espresso, "geeft hij de brui aan zijn leven in Nederland en gaat met zijn minderjarige meisje de wereld rondreizen". Een Italiaanse verslaggever doorkruist op een gegeven mo ment in zijn ijver bijna de zorgvul dig opgezette val die de Tunesische politie had opgezet. Een paar da gen geleden werd de catamaran na melijk opnieuw gesignaleerd. Dit keer bij de Tunesische kustplaats Gahr el Melh. De Arx werd op het strand gevonden, maar het drietal was verdwenen. Tunesische poli tieagenten, verkleed als vissers, hielden de Arx in de gaten, in de hoop dat een van de gezochten zou terugkeren op het 'jacht van de misdaad'. In plaats van het gezoch te stel, vatten ze echter een Itali aanse verslaggever in de kraag, die de Arx inspecteerde op bloedspo ren, en later wist te melden dat ver moedelijk het Nederlandse meisje op de Arx bezig was geweest met "het breien van een klein geel truit je". Uiteindelijk zou het een tele foontje naar Nederland zijn ge weest, met de vraag om geld over te maken, dat het drietal verraden heeft. De Italiaanse 'zomerdetecti- ve' is hiermee tot een einde geko- Leger Israël eist zware tol SAN SALVADOR - Het traangas ontvlucht. Ruim. vijfduizend studenten en vakbondsleden demonstreerden gisteren tegen het beleid van Sal vadoraanse regering. De betogers werden echter ruw uiteengeslagen door de politie. Deze twee demonstranten komen achterop een vrachtwagen bij van het traangas dat de politie eveneens tegen de actievoerders inzette. TEL AVIV (GPD) - Bij voortduren de onrust in de door Israël bezette gebieden zijn gisteren drie doden en vele gewonden gevallen. Op nieuw waren er harde confronta ties tussen het leger en demon stranten in de kasba van Nabloes. Daarbij kwamen twee Palestijnen om het leven. De derde dode, een 17-jarige jongen, viel in de buurt van Tulkarm. Voor die stad is, net als voor Nabloes, een uitgaansver bod afgekondigd. Een 14-jarige inwoner van Gaza werd in een oog getroffen door een rubber kogel. In de Gaza-strook zijn uitgaansverboden van kracht in de stad Khan Yunis en in het vluchtelingenkamp Jabalya. De opleving van de Palestijnse opstand, met deze week tot nu toe acht doden als gevolg, heeft onge rustheid gewekt in Israëlische poli tieke kringen. In Jeruzalem heeft burgemeester Koliek bekendge maakt dat hij overeenstemming heeft bereikt met de Wakf, de be heersinstantie voor islamitische ei gendommen, over de archeologi sche opgravingen in de buurt van de Tempelberg. Die opgraving, onder verant woordelijkheid van het Israëlische ministerie van godsdienstzaken, vormt een van de aanleidingen tot de huidige onrust in de stad. De Wakf zou nu hebben toegestemd in de schoonmaak van een tunnel in het opgravingsproject. Het werk zou maandag beginnen en verte genwoordigers van de Wakf zou den dan mede toezicht gaan hou den. De verklaring van Jeruzalems burgemeester staat evenwel haaks op uitspraken van de mufti van de stad, sheik Za'ad A-Din Al Alami zei gisteren op een persconferentie dat alles in het werk zal worden ge steld om de voortgang van het op gravingsproject onmogelijk te ma ken. Hij waarschuwde voor bloed vergieten als het graafwerk niet zal worden stopgezet. Op vele plaatsen in Oost-Jeruza- lem was het gisteren opnieuw on rustig. Er werden brandende barri cades opgericht en jongeren gooi den met stenen. De politie verricht te 47 arrestaties. De autoriteiten in Jeruzalem vrezen een gewelddadig weekeinde. Vandaag zijn er de we kelijkse diensten in de moskeeën en morgenavond begint Tisha be- 'Av, een joodse vastendag aan de vooravond van de herdenking van de verwoesting van de Tempel. Traditiegetrouw voert deze dag veel mensen naar de Klaagmuur in de oude stad. Iraq gelooft niet in goede wil Iran NICOSIA (AP) - De Iraakse presi dent Saddam Hussein heeft giste ren gezegd dat de weigering van Iran om rechtstreeks met Iraq te onderhandelen over beëindigen van de Golfoorlog, aantoont dat het Teheran alleen te doen is om een adempauze en niet om een blijven de vrede. Dat heeft het Iraakse persbureau INA in een in Cyprus opgevangen bericht bekend ge maakt. Iraq stuurde woensdag een brief aan secretaris-generaal Perez de Quellar van de Verenigde Naties waarin werd voorgesteld directe onderhandelingen te voeren met Iran. Maar Teheran wilde daar niets van weten. Volgens persbu reau INA zei Hussein dat de weige ring van Iran om te onderhandelen hem verbaasde. Hij voegde daar aan toe dat iemand die direct con tact weigert ook geen vrede wil, maar alleen een tactische zet wil doen. De Iraanse parlementsvoorzitter Rafsanjani zei donderdag dat het aanvaarden van de vredesresolutie van de Veiligheidsraad niet bete kende dat Iran terugkomt van zijn voornemen door te vechten tot Saddam Hussein is verdreven. ADVERTENTIE OSLO (DPA) - Rokers hebben het moeilijk in Noorwegen: sinds begin juli mogen zij in principe alleen nog roken in de eigen wo ning, in de eigen auto of in de buitenlucht. Voorzitter Arild Bü- ker van de „raad voor tabaks- schade" roemt de scherpe ver- bodsregels van de regering als een geslaagde poging ernst te maken met het natuurlijke recht van niet-rokers op het „inade men van nicotinevrije lucht". Het aantal rokers in Noorwe gen loopt steeds verder terug. Twee van de drie i het Scandinavische koninkrijk roken niet meer. De wet biedt de niet-rokers de alleenheerschap pij in alle middelen van open baar vervoer, op alle kantoren en op andere plaatsen waar gewerkt wordt. Ook een stiekum op de toilet aangestoken rokertje maakt de Noorse tabaksconsu ment tot wetsovertreder, want al le toiletten behalve die in parti culiere woningen gelden als openbare ruimten. Tegenstanders van de nieuwe regels hanteren nu sociaal-psy chologische argumenten. Zo haalde de krant „Aftenposten" rokende medewerkers van een grote oliefirma aan die bang zijn voor vereenzaming: „Wij raken nu geïsoleerd, het positieve werkklimaat gaat er aan". In de Noorse bladen staan op het ogenblik veelvuldig ingezon den brieven van klagende nicoti- negebruikers. Als 'argument' te gen de verboden noemen zij het vaakst dat 28 kroon (ruim acht gulden) voor een pakje sigaret ten al straf genoeg is. Voor f 259,- koopt u de Wien Spezial, 'n retourtje dat een week geldig is. Voor de 2e t/m 5e reisgenoot geldt flinke korting. Haal de folder bij het loket of bel 020-802802. Gute Reise! WAAR ZOUDEN WE ZIJN ZONDER DE TREIN? ATLANTA - Het speelde zich dins dagavond af, enige uren vóór Jesse Jackson aan zijn gedenkwaardige speech zou beginnen. Op het hoofdkwartier van zijn campagne brak toen lichte paniek uit. Want er was een rampje gebeurd met de borden. De bedoeling was zoveel mogelijk gedelegeerden een rood bord met daarop 'Jesse!' in'handen te geven, zodat de hele zaal één gol vende rode zee zou zijn, als Jack son eenmaal op het podium stond. door Henk Dam Het probleem was, dat er wel borden waren, maar geen stokken om eraan vast te maken. Maar red ding diende zich aan, in de vorm van een medewerker van de cam pagne van Dukakis. Hij belde wat met zijn mensen en binnen de kortste keren waren honderden stokken overgebracht, plus niet machines om borden en stokken aan elkaar te krijgen. Eendracht maakt macht, niet waar? Jackson zelf zei het ook in zijn speech die in de beginfase he lemaal was gewijd aan het théma 'gemeenschappelijke basis'. Een heid, eenheid en nog eens eenheid. Dat was de leidende gedachte ach ter de Democratische Conventie die de afgelopen week in Atlanta is gehouden. De Republikeinen hadden het nakijken. In voorbije jaren waren de Democratische Conventies al tijd wel goed voor een paar specta culaire ruzies, vuistgevechten zelfs. Electoraal was dat dodelijk, want kiezers stemmen niet graag op een man die zijn eigen troepen niet eens in bedwang kan houden. Dit jaar leek de Republikeinse partij, presidentskandidaat George Bush voorop, opnieuw te profite ren van die typische behoefte van de Democraten om zichzelf kraai end van vreugde kogels door de ei gen ledematen te jagen. Want ga maar na. Eén week voor de Con ventie begon, had Jackson van journalisten moeten horen dat niet hij, maar de conservatieve senator Lloyd Bentsen, ideologisch zo on geveer uit een ander zonnestelsel afkomstig, tot Dukakis' beoogde vice-president was uitgekozen. Dat was een zware belediging. Het kwam eens te meer hard aan omdat, zoals Jackson's campag nestaf de afgelopen week heeft la ten doorschemeren, Jackson ei genlijk heel graag vice-president zou zijn geworden. Dus maandag ochtend dacht iedereen nog dat de Democratische Conventie wel weer de gebruikelijke stennis zou opleveren. Maar die kwam niet, in de eerste plaats omdat Jackson zo verstandig was z'n oorlogsuitrus ting weer uit te doen. In een persoonlijk gesprek met Dukakis gaf hij op een aantal vitale punten toe. Het belangrijkst was, dat hij beloofde niet te zullen vech ten om het vice-presidentschap. Belangrijk was ook, dat hij toezeg de niet al te veel werk te zullen ma- ken van zijn oppositie tegen be paalde passages in het verkiezings- Michael Dukakis vlak na zijn no minatie als Democratische kandi daat voor het presidentschap. manifest. In ruil kreeg hij - ja wat eigenlijk? Tamelijk vage toezeg gingen over een 'belangrijke rol tij dens de rest van de campagne', be loftes ook dat zijn naaste medewer kers niet zullen worden overgesla gen als Dukakis straks een rege ring mag vormen. In zijn hart zal Jackson wel niet erg tevreden zijn geweest, maar strategisch kon hij niet anders doen dan buigen voor Dukakis. Blijvend verzet zou de beste kan sen die de Democraten in lange tijd hebben gehad om in het Witte Huis te komen, om zeep helpen. Alles liep volgens plan en dus was het grote nieuws van de Democrati sche Conventie, om de Wall Street Journal van gisteren te citeren, dat de Democraten er in slaagden "zichzelf nu eens niet voor gek te zetten". Eenheid mag dan het grondthe ma van de conventie zijn geweest, tv-kijkend Amerika mag dan de in druk opgedrongen zijn dat de De mocraten één grote, gelukkige fa milie is, maar bij nadere beschou wing valt dat nogal tegen. Niet alle supporters van Jackson kunnen zich met de wapenstilstand vereni gen en zij hebben al aangekondigd niet op het 'ticket' Dukakis-Bent- sen te zullen stemmen. Dat is een kleine groep. Er is een grotere groep - en Jackson hoort daar zoals gezegd zelf eigenlijk ook bij - die mokkend de door Dukakis uitgestippelde koers is ingeslagen. Het maakt de Democratische partij tot een merkwaardig soort monster van Frankenstein. Op de een of an dere manier loopt het, maar de on derdelen passen niet goed bij el kaar en hier en daar zijn grote schroeven nodig geweest om de hele boel bij elkaar te houden. Naar de buitenwereld toe heeft de Democratische partij zich deze week gepresenteerd als een door en door fatsoenlijke, zelfs tikje con servatief ingestelde partij. Een De mocratisch Congreslid: "We zin gen nu Republikeinse liedjes om wille van de Republikeinse stern- Ideologisch wordt inderdaad zonder meer voortgebouwd op Reagan's fundamenten. De enige extra pretentie is dat de Democra ten te hoge morele normen hebben voor zoiets als het Iran-schandaal, het Meese-schandaal en het Pen- tagon-schandaal. Want de handige Dukakis heeft één ding heel goed gezien. De Amerikaanse kiezer is na acht jaar Reagan toe aan een ver andering - sinds 1952 is het niet meer voorgekomen dat een partij meer dan twee termijnen achter el kaar won - maar niet te veel veran dering, alstublieft. Het moet wel 'safe' blijven. Het verkiezings-manifest dat de Democraten deze week aannamen, is mede daarom zo kort en zo vaag dat niemand zich er ook maar enige zorgen over kan maken. En dat is precies de bedoeling geweest van Dukakis en zijn mensen. Maar niet vergeten kan worden, dat tot die zelfde een beetje saaie en een beetje rechtse partij ook de zevep miljoen mensen behoren die tij dens de voorverkiezingen hun stem aan Jackson gaven. Dat zijn merendeels linkse lie den die vinden dat de defensieuit gaven moeten worden bevroren, dat de belasting voor de rijken om hoog moet en dat er een Palestijnse thuis-staat moet komen. Niets van dat alles is in het manifest terug te vinden. De Republikeinen zouden wel gek zijn als ze die tegenstellin gen in de Democratisch partij niet bij de komende verkiezingscam pagne gaan uitbuiten. Reken dus maar op schampere vragen als: is Dukakis nu meer Jackson of meer Bentsen? Hoe dat ook uitpakt, vastgesteld moet worden dat voor het moment de puur pragmatische strategie van Dukakis heeft gewerkt. Door de benoeming van Bentsen is een for se opening naar rechts gemaakt, terwijl tegelijkertijd links binnen-, boord is gebleven. Enquêtes ma ken duidelijk dat de kern van Du kakis' verkiezings-strategie, het paaien van de conservatieve maar van oorsprong Democratische kie zers in het zuiden die in 1980 en 1984 massaal naar Reagan overlie pen, resultaten begint af te werpen. Als Dukakis inderdaad een paar zuidelijkt staten zou kunnen win nen, waaronder bij voorkeur Bent- sen's thuisstaat Texas, dan is hij een heel eind op weg naar het Witte Huis. De Democratische Conven tie heeft dat streven geen moment in gevaar gebracht. Alles is zo uit gepakt als de met het brein van een schaker uitgeruste Dukakis wilde. De komende maanden zullen leren of dat zo blijft. Want willen de kiezers écht een president die zo fanatiek vlees noch vis probeert te zijn? Of wor den ze daardoor onzeker en wijken ze uit naar die goeie ouwe Bush on der het motto: hij is niet alles, maar je weet tenminste wat je aan hem hebt?

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 5