Dwangsom op kopiëren universiteiten Idee van politieke matheid is een mythe Banken in concurrentieslag om strident als klant binnen te halen Oplossing KLOZ voor verzekering bejaarden Uitgeversbond in gelijk gesteld AMSTERDAM (GPD/ANP) De universiteiten van Am sterdam (GU), Utrecht, Groningen en Limburg moeten di rect stoppen met het produceren van readers (gekopieerde boeken) met teksten die langer zijn dan 10.000 woorden. Voor elke overtreding moeten zij de Koninklijke Neder landse Uitgevers Bond (KNUB) een schadevergoeding van 5000 gulden per reader betalen, met een maximum van 1 miljoen gulden per universiteit. HAARLEM (GPD) - Het college- geld voor universiteiten 1750 gulden en voor het hoger beroeps onderwijs 1400 gulden kunnen veel studenten niet in één keer be talen. Daarom konden zij tot vorig jaar 'gespreid betalen', maar die mogelijkheid lijkt ze dit jaar te wor den ontnomen. Nieuwe regelingen gaan de studenten geld kosten waardoor zij worden genoodzaakt om bij een bepaalde bank een reke ning te openen. Tot dit jaar verliep de gespreide betaling meestal via een foefje. Studenten voldeden het complete collegegeld in de vorm van gete kende betaalkaarten. De universi teit hield die in de kluis en zorgde ervoor dat eens in de twee maan den het juiste aantal kaarten naar de banken werden gestuurd en het termijnbedrag werd afgeschreven. De zaak werd ingewikkelder toen de gezamenlijke banken be-, sloten in het kader van de fraude-, bestrijding niet meer garant te staan voor alle cheques. Kaarten die niet binnen twee weken naar de bank werden teruggestuurd, zou den niet meer worden vergoed. De instellingen zagen de rede lijkheid van de maatregel in en gin gen op zoek naar een nieuwe ma nier om studenten gespreid te laten betalen. In een speciale werkgroep werden de koppen bij elkaar gesto ken en probeerde men in samen spraak met banken tot een oplos sing te komen. Postbank De Postbank was de eerste bank die een nieuwe regeling aanbood. Zij zou zorgen dat universiteiten en hogescholen in ieder geval hun geld kregen. De student moest dan een rekening bij de Postbank ope nen, de studiebeurs daarop laten storten, en de onderwijsinstelling machtigen daarvan elke twee maanden geld af te schrijven. De Postbank zou dan voor overschrij ving van het termijnbedrag naar de universiteit of hogeschool zorgen, zelfs als het saldo ontoereikend Gewoonlijk gaat een periodieke overschrijving niet door als de re keninghouder rood staat, maar de Postbank voorzag in dat probleem. Bovendien nam de Postbank van de universiteit het "debiteurenrisi co" over. Mocht de student spoor loos verdwijnen, dan ging de bank het schip in en niet de universiteit. De Postbank maakte een bereke ning van de kosten en kwam uit op dertig gulden per student. Uiteraard zagen de meeste ande re grote banken al snel het gevaar: studenten zouden de rekening bij hen misschien wel opzeggen als ze ook een rekening bij de Postbank Dit heeft de president van de Am sterdamse rechtbank mr. B. J. As- scher, gistermiddag beslist in het kort geding dat de KNUB tegen de \>ier universiteiten had aangespan- Het gaat om readers waarin ge deelten uit al eerder verschenen boeken staan, die zijn opgenomen zonder toestemming van de uitge ver. Bij een steekproef die de KNUB dit voorjaar onder de vier genoemde universiteiten hield, bleken in zeshonderd readers een kleine 60.000 pagina's te zijn over genomen, zonder dat daarvoor was betaald. Dit is strijdig met de Au teurswet. Volgens een schatting van de KNUB benadelen de Nederlandse universiteiten auteurs en uitgevers per jaar voor minstens tien miljoen gulden. Twee jaar geleden won de KNUB een kort geding tegen de Erasmus Universiteit over eenzelf de kwestie. Robert Vrij, algemeen secretaris van de KNUB, is blij met de uit spraak. "Vanaf nu verwacht ik een voorbeeldige naleving van de Au teurswet. Ik hoop ook dat hier een voorbeeldfunctie van uitgaat voor andere onderwijsinstellingen. Nie mand wil het risico lopen een dwangsom te moeten betalen. Ze zullen dus nu keurig van tevoren toestemming vragen en zo hoort het ook". "Blijft staan de vergoeding die moet worden betaald. Wij gaan nog altijd uit van 25 cent per pagina per exemplaar voor langere teksten. Dat kwartje willen we vastgesteld zien door de rechter. Daarom gaan we nu een bodemprocedure star ten. Het gaat ons echt niet om de Valse merken De politie in Apeldoorn heeft twee elkaar beconcurrerende han delsfirma's opgerold, die zich .be zighielden met het vervalsen van merkkleding van onder meer O'N eill, Chanel en Lacoste. De afgelo pen twee dagen werd op acht plaat- sen in Apeldoorn huiszoeking ge daan. Daarbij werd een grote hoe veelheid vervalste merkartikelen in beslag genomen. De politie ar resteerde vier mensen uit Apel doorn in de leeftijd van 25 tot 28 jaar. Brandbom Bij het politiebureau aan de Ar- chimedesstraat in Den Haag is gis teren een brandbom door een ruit naar binnengegooid. De schade bleef beperkt tot de gebroken ruit en een gat in de vloer. Over dader en motief is niets bekend. Eerder op de dag was een brandbom tegen een ruit van het politiebureau aan de Haagse Mildestraat gesmeten. Deze bom kwam echter in de tuin terecht. Overvaller De Amsterdamse politie heeft een 22-jarige man opgepakt. Hij wordt ervan verdacht in april een gewapende overval te hebben ge pleegd bij het confectiecentrum in de hoofdstad. Daarbij werden drie personen ernstig gewond. Een ei genaar in sportartikelen hield aan het gebeuren een verbrijzeld on derbeen over, zijn dochter werd in de kin en rug geraakt en een derde persoon zal nooit meer normaal kunnen lopen. Autokrakers Met de aanhouding van 12 man nen uit Duiven, Arnhem en Wester voort, heeft de rijkspolitie in Dui ven 160 autokraken opgelost. In to taal maakten de twaalf in de perio de van mei 1987 tot juni dit jaar voor 40.000 gulden aan autoradio's en cassetterecorders buit. De scha de die zij daarbij aanrichtten, verte genwoordigde een veelvoud van dat bedrag. De politie hield ook 4 grote en 25 kleinere helers aan. Rolstoelvierdaagse Voor de derde keer wordt dit jaar van 26 juli tot en met 29 juli in Ne derland de Rolstoelvierdaagse ge houden. De organisatie is in han den van de Stichting Twentse Sportbelangen (STS), die in 1986 het initiatief nam, omdat rolstoel gebruikers niet kunnen inschrij ven voor de Nijmeegse Vierdaagse. Met als startplaats Delden zijn rou tes van 15, 30, 40 en 50 kilometer uitgezet door Twente. Vlaggenproject Vlaggen en beeldende kunst zijn te zien onder de titel 'Gran Pavese' van 23 augsutus tot en met 4 sep tember op hetvwei'keiland Neeltje Jans, deel van do stormvloedke ring Oosterschelde. Gedurende bij na twee weken zullen vijftig vlag gen wapperen, ontworpen door toonaangevende tekenaars uit tien landen. Gran Pavese is een poging moderne kunst "op straat" te bren gen. centen, maar om het principe. Ie dereen hoort zich aan de Auteurs wet te houden". Mr. G. Kemper, advocaat van de Universiteit van Amsterdam: "Wij zullen ons best doen, maar wij kun nen geen garantie geven dat het niet eens een keertje misgaat". Over het overnemen van stuk ken tekst uit bestaande werken in de veelvuldig op de universiteiten gebruikte readers wordt al jaren lang gebakkeleid tussen de univer siteiten en de uitgevers. In septem ber 1986 bereikten ze een overeen komst, waarin werd vastgelegd dat de universiteiten het overnemen van korte gedeelten tekst moeten melden en er een vergoeding voor moeten betalen. Voor het opnemen van de niet- korte stukken tekst geldt dat tevo ren toestemming moet worden ge vraagd. 'Onderwijs aan buitenlands kind in het Nederlands' ZOETERMEER (ANP) - Vanaf 1 augustus volgend jaar mag op de basisschool aan buitenlandse kin deren alleen nog in het Nederlands les gegeven worden. De moeder taal vap de etnische minderheden komt dan in aparte lessen in de ei gen taal en cultuur aan de orde. Dit heeft een speciale adviesraad (ARBO) de bewindslieden van het ministerie van onderwijs en weten schappen aanbevolen. Gebleken is dat te veel kinderen uit etnische minderheden een achterstand'heb ben in het onderwijs. Een voldoen de beheersing van de Nederlandse taal is volgens de ARBO voorwaar de voor een volwaardige deelne ming van buitenlandse kinderen aan de Nederlandse samenleving. De raad vindt wel dat er verschil moet worden gemaakt tussen kin deren uit etnische minderheden die in Nederland zijn geboren of hier heel jong zijn gekomen en de groep die op oudere leeftijd het land is binnengekomen. Deze laatste leerlingen moeten op daar toe aangewezen scholen zodanig onderwijs in het Nederlands krij gen dat zij daarna op 'gewone' scholen verder kunnen. AMSTERDAM (ANP) - Een vrou welijke cliënt van de Finatabank die een restbedrag van een lening die ze bij die bank had afgesloten niet wilde aflossen omdat ze door een medewerker van die bank seksueel misbruikt zou zijn, moet de resterende 20.000 gulden toch terugbetalen aan de bank. Vice- president mr. Bodewes van de rechtbank in Amsterdam heeft dit gisteren bepaald in het kort geding dat de bank daartoe had aange spannen. De eis die de vrouw had gesteld in een ander kort geding - een voor schot van 25.000 gulden op de scha devergoeding van totaal 100.000 Vrouw moet lening aflossen gulden die zij van de bank wilde hebben - wees Bodewes af. Hij zegt er bij zijn vonnis reke ning mee te hebben gehouden dat de vrouw haar beweringen (seksu eel misbruik door een bankmede werker in ruil voor een soepele le ning) niet kan staven. "Hoewel er kend wordt dat in dit soort situa- Onderzoek: vorm en doel acties zijn wel aan het veranderen LEIDEN - Ze lopen nergens meer warm voor tegenwoordig. Enkele jaren geleden kostte het geen enke le moeite honderdduizenden op de been te krijgen voor een demon stratie. Kom daar nu nog maar eens om, je krijgt de mensen niet meer op de barricaden. door Nicole Lucas Dat is zo ongeveer het gangbare oordeel over de politieke betrok kenheid van de Nederlanders anno 1988. Matheid is troef in de jaren tachtig, is het idee. Dat klopt echter niet, aldus de politicoloog Peter Castenmiller. Voor het Sociaal en Cultureel Planbureau onderzocht hij in hoeverre in Nederland de be trokkenheid bij de politiek en de deelname aan politieke activiteiten in de periode tussen 1973 en 1986 is veranderd. Hij vergeleek daarvoor de uit komsten van de 'Nationale Kie zersonderzoeken' die sinds 1973 vijf keer zijn gehouden. Daarbij werd aan een groep van zo'n 1500 mensen onder meer gevraagd of ze ze weieens mee hadden gedaan aan een handtekeningactie,contact hadden opgenomen met een wet houder of lid waren van een politie ke partij. Het blijkt dat in die vijftien jaar de belangstelling van de Neder landse bevolking voor actieve be ïnvloeding van het beleid van de overheid niet is afgenomen. Inte gendeel, het aantal mensen dat zeer geïnteresseerd is in de politiek is zelfs iets gestegen. En ongeveer de helft van de Nederlanders heeft weieens meegedaan aan een de monstratie, een verkiezingspam flet voor de ramen gehangen of een bezwaarschrift ingediend. De media hebben volgens Cas tenmiller een belangrijke rol ge speeld bij het ontstaan van de 'my the van de politieke matheid'. "Be gin jaren tachtig stond de pers bij iedere krakersrel vooraan. Ik stu deerde toen zelf in Amsterdam en heb gezien hoe elke actie de aan dacht trok. Maar op een gegeven moment was dat geen nieuws meer en werd er niet meer over geschre ven, terwijl er nog wel het een en ander gebeurde". Kleinschaliger Dat de media minder berichten over pogingen om het beleid te be ïnvloeden, kan overigens ook sa menhangen met het feit dat die minder zichtbaar plaatshebben. Want de interesse van de burgers voor de politiek mag dan niet ver anderd zijn, de manier waarop ze daaraan uiting geven is dat wel. Het bezetten van een kruispunt, het houden van een grote demon stratie is uit. Castenmiller: "Men sen voeren nu op veel kleinschali ger, veel minder opvallende ma nier actie. Ze schrijven een brief aan een wethouder of ze gaan met 'hem praten". Dat de 'macht van het getal' min der vaak wordt ingezet, komt ook doordat de verhouding tussen bur ger en overheid de laatste jaren nogal is gewijzigd. "Functies als die van burgemeester en wethou der hebben natuurlijk veel van hun autoriteit verloren. Mensen zijn zelfbewuster geworden, durven anderen in hogere posities makke lijker aan te spreken en kunnen dat ook", aldus Castenmiller. Bovendien is medezeggenschap ook steeds meer geïntegreerd in- het politieke systeem. De protesten van de milieubeweging en de vrou wenbeweging bij voorbeeld zijn gekanaliseerd in regelmatig over leg tussen de overheid en de voor malige actievoerders. Via hoorzit tingen, inspraakprocedures en be zwaarschriften kun je veelvuldig je stem laten horen. Veranderen Onder invloed van de individua lisering is niet alleen de vorm, maar ook het doel van acties aan het ver anderen. Castenmiller: "Men wil niet meer de hele wereld verande ren. Het gaat om dingen dicht bij huis, om de leefbaarheid van de buurt: het vestigen van kinderop vang, het verwijderen van vergif tigde grond, het veranderen van een bestemmingsplan en dergelij ke". Castenmiller signaleert hier ove rigens wel een gevaar: "Naarmate individuele belangen een belang rijker rol gaan spelen, heb je kans dat de sociaal zwakkeren, de men- hadden. Zij buitelden dus over el kaar in de haast een concurrerende regeling te bedenken en beschul digden de Postbank van oneerlijke concurrentie. Maar voordat zij met hun berekeningen en hun aanbie dingen gereed waren, hadden veel instellingen al gekozen voor de re geling met de Postbank. De studenten op deze hbo-insti- tuten hoeven niet per se zaken te doen met de Postbank. Zij kunnen ook bij hun eigen bank een rege ling treffen die op hetzelfde neer komt. De ABN biedt bijvoorbeeld de mogelijkheid aan studenten om tweeduizend gulden rood te staan tegen een verlaagd rentetarief. Daarmee is het mogelijk om buiten de afspraken van de hogescholen om, toch gespreid te betalen. De Rabobank wil, tegen een ta rief van twintig gulden, het college-^ geld ineens betalen en de studen ten in vijf termijnen laten betalen. De Spaarbanken bieden die dienst zelfs gratis aan en willen het geld in tien termijnen terug. En het staat iedereen vrij te proberen met zijn of haar bank tot afspraken te ko men. Voor de banken zijn dergelij ke regelingen echter altijd onvoor deliger dan een afspraak met een universiteit of hogeschool zoals de Postbank heeft gemaakt, want zij hebben renteverlies en moeten het bedrag voorschieten. Dat zit ze, ui teraard, niet lekker, en zij vinden dat de hogescholen de studenten tot de Postbank veroordeelt. De student is het middelpunt van een concurrentieslag gewor den, en de Postbank overweegt al om het tarief van dertig gulden te verlagen. Het is niet onwaarschijn lijk dat de regeling ten slotte gratis wordt, want studenten zijn nu een maal veelbelovende rekeninghou ders. Des te vreemder is het, dat zij volstrekt niet in het overleg zijn ge kend en uiteindelijk zelf voor de nieuwe regeling moeten opdraai- ties zelfs een begin van een bewijs moeilijk te leveren valt, kan een veroordeling niet gebaseerd wor den op een enkele partijverkla ring". aldus de vice-president. Omdat het volgens hem nog te onzeker is dat de vrouw inderdaad een schadevergoeding kan clai men, kan ook geen voorschot daar op worden toegewezen. De vrouw heeft een verzoekschrift tot een voorlopig getuigenverhoor inge diend, maar de bankmedewerker - die overigens bij de politie al ont kend heeft zich aan de vrouw ver grepen te hebben - kon nog geen getuigenverklaring afleggen in ver band met hartklachten. sen met de lagere inkomens, de la ger opgeleiden minder invloed krijgen op het beleid. Want die be schikken vaak niet over de kennis en de durf om de kamer van een po liticus of ambtenaar binnen te stap pen om even hun verhaal te doen". Dat wil niet zeggen dat ze nu wél veel invloed (kunnen) uitoefenen. Want het is nu ook al een selecte groep mensen die aan politiek doet. Hoogopgeleide, werkende mannen met een relatief hoog in komen zijn onder de 'politiek actie ven' oververtegenwoordigd: diege nen dus die beschikken over de no dige kennis, vaardigheden, contac ten en geld om iets të bereiken. Vrouwen doen weliswaar nog al tijd minder vaak mee aan het poli tieke activiteiten, maar ze zijn hun achterstand op dat gebied wel aan het inhalen. Uit het kiezersonder zoek van 1986 blijkt duidelijk dat naarmate meer vrouwen buitens huis werken, hun politieke betrok kenheid groter wordt. Zo'n veertig procent van de Ne derlanders doet, behalve stemmen, verder niets om het overheidsbe leid te beïnvloeden. Waarom dat zo is kan Castenmiller moeilijk ver klaren. "Het kan een teken zijn dat mensen tevreden zijn over de gang van zaken, maar het kan ook dui den op een gevoel van 'dat is niet voor ons', van afkeer van de poli tiek of zelfs apathie". Ouderen Onder degenen die niet mee doen aan het politieke spel zijn veel ouderen. Castenmiller verwacht dat dat in de nabije toekomst wel zal veranderen. "Er komt een ande re 'generatie' ouderen: mensen die opgegroeid zijn in een tijd dat ac tievoeren, op welke manier dan ook, geaccepteerd is en die er mee vertrouwd zijn geraakt. Je ziet nu al dat ouderenbonden meer van zich laten horen". Dat moet ook, is de overtuiging van Castenmiller: "De politiek raakt jou nu eenmaal ook, of je dat wilt of niet. Dus is het zinvol om in de gaten te houden wat er gebeurt en jouw stem daarin te laten door klinken". UTRECHT (ANP) - De particuliere ziektekostenverzekeraars willen de premies voor bejaarden per 1 ja nuari 1989 verlagen tot 181 gulden per maand. Verder gaan ze op 1 september dit jaar de premie voor de standaardpolis verhogen van 143,50 tot 153,50 gulden per maand. Het KLOZ, de organisatie van par ticuliere verzekeraars, heeft dit gis teren meegedeeld. Volgens het KLOZ zijn hierover afspraken gemaakt met de staats secretarissen Dees (volksgezond heid) en Evenhuis (economische zaken). Maar het ministerie van WVC ontkent dit en verwijst naar een brief die een paar dagen gele den naar de Tweede Kamer is ge stuurd. Dees zegt daarin dat hij voorlopig aarzelingen houdt over Nederland wil overleg verbod chemische wapens impuls geven DEN HAAG (ANP) - Nederland wil het al jaren durende overleg over het verbieden van chemische wa pens uit het slop halen. Ons land heeft vandaag op de ontwape ningsconferentie van de Verenigde Naties in Geneve een werkdocu ment overhandigd. Daarin staat welke Nederlandse instellingen in het kader van zo'n verbod op het vervaardigen van chemische wa pens zouden moeten worden ge controleerd. In de Geneefse ontwapenings conferentie is er herhaaldelijk voor gepleit dat landen gegevens op ta fel leggen over bedrijven die in aanmerking komen voor inspectie op naleving van eer* produktiever- bod. In het Nederlandse document wordt gesteld dat ons land geen chemische wapens heeft en dat de basisprodukten voor chemische wapens niet in Nederland worden geproduceerd. In het Nederlandse document wordt ook ingegaan op praktische problemen. Uit de door Nederland verrichte inventarisatie is onder meer gebleken dat stikstofmos terdgas niet alleen als chemisch wapen kan worden gebruikt, maar ook als geneesmiddel tegen kanker en zelfs, in sterke verdunning, als geneesmiddel tegen bepaalde huidziekten. Enkele tientallen mensen in Nederland gebruiken dat geneesmiddel thuis. Hiermee zal in een verdrag tot uitbanning van chemische wapens rekening moeten worden gehouden. Verkrachter bejaarde vrouwen aangehouden DOESBURG (ANP) - De rijkspoli tie in Doesburg heeft in samenwer king met de rijkspolitie Nijmegen een 25-jarige inwoner van Does burg aangehouden die heeft be kend vier bejaarde vrouwen te heb ben verkracht. De man werd zater dag aangehouden op verdenking van de verkrachting van een 74-ja- rige vrouw in Doesburg onder be dreiging van een mes. De man was via het dakraam de woning binnen gedrongen. Tijdens het verhoor be kende hij oók drie andere ver krachtingen. In mei 1985 verkrachtte de man een 71-jarige vrouw in Doesburg. In januari van dit jaar verkrachtte hij een bejaarde vrouw in Dieren. Daarbij liep het slachtoffer ernsti ge verwondingen op. In maart van dit jaar verkrachtte hij tijdens een verblijf in het Westduitse Niendorf (bij Hamburg) een bejaarde vrouw. ADVERTENTIE Tokina OBJ EKTI EVEN betaalbare klasse Oft dealer nico van der horst de oplossing van het KLOZ voor de problemen met de bejaardenverze kering. Dees, die nu met vakantie is, schrijft dat hij pas een definitief oordeel wil geven als de voorstel len van het KLOZ voldoende zijn uitgewerkt. Volgens het KLOZ gaat het om drie afspraken die één geheel vor men. In de eerste plaats beloven de verzekeraars dat ze in de toekomst - per maatschappij - voor al hun verzekerden dezelfde premiever hogingen zullen doorvoeren en dus niet meer met een hoger percenta ge voor ouderen dan voor jonge- In de tweede plaats willen de ver zekeraars de bejaarden die derde klas verzekerd zijn en meer betalen dan de premie voor de zogenoem de standaardpakketpolis, 181 gul den per maand, het verschil terug geven. Voor ouderen met een inko men boven een nog vast te stellen niveau zou deze regeling niet of maar gedeeltelijk moeten gelden. Tweede klas-verzekerden krijgen de mogelijkheid naar de derde klas over te stappen. Het KLOZ is op het ogenblik be zig met het technich uitwerken van de regeling die het teruggeven van premies boven de 181 gulden mo gelijk moet maken. Het is de be doeling dat-de lasten eerlijk over de verzekeraars worden verdeeld. De standaardpolis is in 1986 in gevoerd. Mensen die na de ophef fing van de vrijwillige ziekenfonds verzekering naar de particuliere verzekering moesten overstappen, konden er toen - eenmalig - voor kiezen. De verzekeraars lijden er forse verliezen op doordat vooral mensen met een hoog ziekterisico de keus voor de standaardpolis maakten. 'Asielzoeker' moet rekening verblijf betalen SCHIPHOL (ANP) - Het ministerie van justitie heeft deze week voor het eerst een rekening gestuurd naar een 'gast' van het asielzoe- kersverblijf van de Koninklijke Marechaussee op Schiphol. Het gaat om een Nederlandse journa list die een reportage voor een weekblad wilde schrijven over de opvang van asielzoekers op Schip hol. De man beweerde uit Albanië te komen en diende een asielaan vraag in. Toen hij op een vliegtuig naar Athene gezet dreigde te wor den, maakt hij zijn werkelijke iden titeit bekend. Volgens de woordvoerder van de Koninklijke Marechaussee meldde de sjofel geklede 'asielzoeker' zich op 13 juli zonder enig identiteitsbe wijs of reisdocument en zonder ba gage bij de marechaussee. Omdat hij nauwelijks verstaanbaar Engels sprak begreep de marechaussee pas na geruime tijd dat de man uit Albanië afkomstig zou zijn en hier asiel wilde hebben. Daarop werd hij naar het opvangcentrum in Schiphol-Oost overgebracht. Pas zaterdag had het ministerie van justitie niet alleen een contact ambtenaar voor de man beschik baar, maar ook een Albanese tolk. Van de tolk moest de man echter niets hebben. De contactambte naar kwam uiteindelijk te weten dat de man vanuit Albanië een voettocht had gemaakt naar Athe ne waar vandaan hij naar Schiphol was gevlogen". In werkelijkheid was de journalist per trein naar de Belgische hoofdstad gereisd, waar hij op een vliegtuig terug naar Am sterdam stapte. Zo was hij op het douaneterrein van de luchthaven beland. Maandag liet het ministerie van justitie weten dat de man mogelijk op kosten van justitie naar Athene teruggestuurd zou worden. Daarop vroeg de journalist telefonisch om de komst van zijn hoofdredacteur naar de luchthaven. Die moest ook zijn paspoort meenemen. Toen werd zijn identiteit duidelijk. Volgens een woordvoerder van het ministerie van justitie zal de re kening voor het verblijf van de ver slaggever enige honderden gul dens bedragen. Behalve voor de verblijfskosten krijgt het weekblad ook de rekening gepresenteerd voor een Albanese tolk en de over uren van de contactambtenaar van het ministerie van justitie die de asielaanvraag heeft behandeld. BRIXHAM - In het Engelse Brixham werd gisteren de oversteek van prins Willem III in 1688 naar Groot Brittannië herdacht. De landing van de prins op de Engelse kust werd nagespeeld door fraai gekostumeerde acteurs. Het festijn werd bijgewoond door de Britse vorstvi Elisabeth en kroonprins Willem Alexander. Naafloop bedankte het toneelgezelschap met applaus het koninklijk gezelschap voor de belangstelling. (foto ANp) LANDING HERDACHT

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 3